De toestand in de Zuidelijke staten van Amerika. VOOR DE I HUISVROUW Wal geeft «Ie Stalin, de man zonder rust. ses een buitengewoon enthousiaste ont vangst in de versierde hoofdstad wacht. De Amsterdamsche boekhandel heeft bijna zonder uitzondering zijn feestetalages ter gelegenheid van 7 Januari intact gela ten. Deze werden bovendien nog verrijkt met allerhande gedenkboeken, albums en dichtwerken, die tijdens en na het Prinse lijk huwelijk ziin verschenen. Een dezer etalages, in een boekhandel aan het Dam rak, is zelfs zóódanig gecompleteerd en overzichtelijk, cat, zij zich als „onnavolg baar" zou mogen aankondigen. Alles wat Vóór en na het Prinselijk huwelijk en in Verband daarmede in boekvorm is ver schenen, in totaal 30 exemplaren, plus il lustraties, foto's, souvenirs, penningen is hier hijeengebi acht. Een drietal dezer werken is zelfs uit sluitend gewijd aan ne afstamming van Prins Bernhard. Met alle waardeering voor hen, die zich tot het samenstellen dezer werken en werkjes hebben neergezet, dringt zich toch de vraag op of samen werking of zich verstaan op dit ge bied niet wenschelijker w&re geweest. Het publiek raakt bij zooveel overvloed van lectuur over hetzelfde onderwerp de kluts kwijt en. keert zich ten slotte besluiteloos van de etalages af. Het verbaast zich over het „massale" maar koopt niet. Zonder twijfel wordt het meerendeel de zer uitgaven een niet onbelangrijke scha depost voor de uitgevers. Dan is er blijkbaar ook verbazend ge plunderd in bekende historische standaard werken, natuurlijk zonder vermelding van bron. (Het verhaal is uiterst moeilijk op dit terrein)Dit geschiedde ook na den dood van Prins Hendrik. Bij een bekende Am sterdamsche uitgeversfirma o.a. verscheen een foto-album, waarvan de uitvoerige tekst vele interessante annecdoten uit het leven van den Prins bevatte. Deze tekst was woordelijk overgenomen uit een be kend boekwerk, doch over boek en schrij ver werd brutaalweg gezwegen. Toen de auteur den uitgever van het gedenk-album hierover schreef, excuseerde deze zich met de zonderlinge bewering, dat hem van het bestaan van het boek aanvankelijk niets bekend was. Hij zou het geval nu naarstiglijk onderzoeken en dan recht doen. Aan de uitnoodiging van den schrijver, om de „vergissing" in een aan tal dagbladen te rectificeeren, kon echter geen gevolg worden gegeven. De schrijver dreigde hierop met een procedure. Waarna de firma hem enkele dagen later een vijftal exemplaren van het bewuste album deed toekomen, waarin 'ditmaal boek en naam van den geeiteer- den schrijver voorkwamen. „Hopelijk zal de zending u nu wel voldoening geven", luidde een laconiek bij gevoegd briefje. Dit bleek echter een sluwe mystificatie, want bij navraag door den auteur was in geen enkelen Amsterdamschen boekhandel zoo danig exemplaar aanwezig. Wèl, voor zoo ver niet uitverkocht, van de uitgave, waar in hoek en auteur niet werden genoemd Een advocaat, hierover geraadpleegd, achtte inbreuk op het auteursrecht onom- stootelijk bewezen, doch vroeg toen tevens om een voorschot van 250, want het on derzoek naar de verspreiding van de oor spronkelijke en van de „gelegenheidsuitga ve" zou geld kosten. Hetgeen ook aanne melijk was. Maar dan stond het nog geens zins vast of de rechter later ook de kosten van dit onderzoek, noodig in het belang der bewijsvoering, wel voor rekening van den delinquent zou brengen. Waarop de gedupeerde auteur voorzichtigheidshalve maar besloot van de aanvankelijk veelbe lovende procedure af te zien Een proeve van de manier, waarop men in gevallen van plagiaat ten slotte aan zijn recht komt 1, 9 9 9 Door de interpellatie van mr. Jansma is het Centrale-Markt-conflict thans in den raad gebracht. Ieder onbevooroordeelde zal (dit toejuichen er dient inzake marktaan- gelegenheden, waarby het publiek zoo groote belangen heeft, klaren wijn te wor den geschonken. Woensdag zyn de openbare besprekin gen hierover aangevangen en in de raads zitting van 17 dezer worden zij voortgezet. Uit de uiteenzetting van den betrokken wethouder bleek duidelijk hoe precair de toestand op de Markt is. Op 20 Januari waren van de 113 pakhuizen verhuurd 85 en onverhuurd 25. De kantoren zijn alle onverhuurd. Wat de standplaatsen van de grossiers betreft, van de 420 zijn er 164 verhuurd en 256 onverhuurd. In 1934 werd aan het marktpersoneel 60.000 aan loon uitbetaald, momenteel reeds 79.000, een en ander als gevolg van de groote ruimte L(hoewel grootendeels ongebruikt) enz. Intusschen mag de débacle met deze Instelling, die de gemeente ieder jaar een schat van geld kost, niet op den handel yerhaald worden. Belanghebbenden zijn in menig opzicht toch reeds de dupe, want by een behoorlijke verhuring der beschik bare ruimte, zouden de lasten over het al gemeen dragelijker kunnen zijn. Dragelij ker zelfs nog dan die, waarmede men reeds tevreden zou zijn, indien de gemeente de eischen van thans inwilligde. En dan de labyrint-achtige verhoudihgen op dit bijna onafzienbare terrein. Wij herinneren ons in dit verband, hoe wy tijdens de „Amato" een clubje ons on bekende Zeeuwsche bezoekers daar even rondleidend, telkens weer de klacht ver namen „Hoe worden de menschen hier wijs uit?" Bezoekers van de Zeeuwsche afdeeling, de meest geslaagde van de ten toonstelling, zullen zich wellicht ook nog herinneren, hoe ontzettend moeilijk het viel deze expositie in het warnet van loka len, trapjes, gangen enz. te ontdekken. Er gaan thans stemmen op om de groo te hall te bestemmen tot permanent ten toonstellingsgebouw, een lokaliteit waar aan hier groote behoefte bestaat, en een kleinere, praktischer ruimte met annexen te bouwen voor den handel. Keuze van terrein is er te over, men zou er, desgewenscht, een legerparade of vlieg- demonstratie kunnen houden. Wanneer toch ieder jaar drie ton en meer moet worden bijgepast, waarom dan geen renda beler nieuwbouw of verbouw? In dien geest moet gisteren, na een ver gadering van omwonenden, een adres aan den gemeenteraad gericht zijn. In ieder geval zal de interpellatie van mr. Jansma ondanks het verwijt van wethouder Van Meurs dat zijn intermediair op dit moment misplaatst zou zijn tot een vlotter verloop der besprekingen met den handel en een economischer exploitatie der Markt kunnen bijdragen. Naar ons heden bij navraag bleek zijn de Operaplannen nog allerminst van de baan. Integendeel worden de conferenties en cor respondenties geregeld voortgezet en zal binnenkort een perscommuniqué verschij nen, waarin de huidige stand der bespre kingen nader wordt gepreciseerd. Zal dit communiqué dan ook een uiteen zetting geven van de financieele basis der plannen? De financieele opzet is tot dus ver steeds het zwakke punt geweest in de exploitatie van bijna iedere Nederlandsche Opera-instelling. Blijkt deze basis ook thans niet door en door solide, m.a.w. be schikt men niet over voldoend kapitaal om de eerste jaren van het bestaan onafhanke lijk van de recettes te kunnen exploiteeren, dan handelt men verstandig de oprich tingsplannen maar zoo spoedig mogelijk te liquideeren. Ook wijlen Urlus heeft indertijd, toen hij de stichting van een nationale Opera aan beval, op grond van zijn ruim dertigjarige erv aring in het buitenland nadrukkelijk ge waarschuwd tegen financieel niet stevig gefundeerde operaplannen. Ten slotte voldoen wij gaarne aa.n het verzoek van den heer J. Richard Hencke- roth, leider der Ned. Kamer-Opera, om met beslistheid tegen te spreken het ons van andere zijde medegedeelde, als zouden leider of instelling niet ongeneigd zijn met de vroeger reeds door ons x gememoreerde operaplannen mede te gaan. Geen enkele toezegging is hunnerzijds gedaanleider en N.K.O. wenschen geheel onafhankelijk te blijven van deze operaplannen. Waarmede wij inzonderheid Amsterdam gelukwenschen. De instelling van den heer Henckeroth berust op gezonde financieele basis en geniet veler sympathie, zooals wij in vroegere opera-besprekingen al meerma len deden uitkomen. Corres Pondent. Waar „Koning Katoen" heerscht. onbeperkt Een bekend Amerikaansch landbouw kundig ingenieur, J. Russell Smith, vertelt in een van zijn boeken een aardige ge schiedenis Een farmer uit het noorden had op een landbouwtentoonstelling in het zuiden een aantal prachtige varkens in gezonden. Tot zijn verrassing werden ech ter niet zijn dieren, maar laag ontwikkel de varkens, de z.g. „razor backs", be kroond. Deze varkens gelijken nog in vele opzichten op wilde zwijnen. Toen de ver wonderde inzender eens naar de oorzaken van deze eigenaardige beoordeeling infor meerde, zeide men hem, dat zijn varkens misschien heel geschikt voor het noorden, maar niet voor het zuiden waren. „Bij ons moeten de dieren sneller kunnen loopen dan de negers, wijl de dieren anders spoe dig verdwenen zijn", merkte een ervaren landbouwer uit de omgeving lachend op. Deze kleine geschiedenis toont duidelij ker dan alle lange uiteenzettingen aan, dat het zuiden wegens zijn sterke negerbevol king zijn geheel bijzondere problemen heeft en men derhalve hier niet de maatstaven mag aanleggen, die in het noorden geldig heid bezitten. „King Cotton". In het Amerikaansche zuiden speelt in den landbouw, die ondanks de sterke in- dustrialiseering den voorrang behouden heeft en ook wel behouden zal, de katoen verreweg de belangrijkste rol. Alle andere producten staan bij het „witte goud" in beteekenis ten achter. Niet ten onrechte heeft men wel eens over een „katoenbe schaving" en een „katoencomplex" gespro ken, want inderdaad is het leven van de menschen hier van de katoen afhankelijk. In de laatste tientallen jaren nu is het zuid-oosten van Amerika ondanks voorbij gaande „conjuncturen" eigenlijk niet uit de zorgen gekomen. Twee groote gevaren bedreigen den landbouw een gevaarlijk insect, de uit Mexico afkomstige katoen kever en de steeds sterker wordende con currentie van de staten, die ten westen van de Mississippi gelegen zijn. Daar, waar deze kever op bijzonder gun stige levensvoorwaarden stuitte dat zijn vooral de vochtige en ook in den winter warme gebieden van het zuid-oosten werd de verbouw van katoen aanzienlijk bemoeilijkt. Door het optreden van dit in sect worden de productiekosten verhoogd. Eenige duizenden km verder naar het wes ten echter, op de hoogvlakten van West- Kansas en Oklahama, waar nieuwe ka- loengebieden ontstaan, vindt de kever we gens de koudere winters veel ongunstiger bestaansmogelijkheden. Dientengevolge kan deze nieuwe katoenzone gemakkelijk tegen het „Oude Zuiden" concurreeren. Dit klemt nog te meer, waar ook de verande ringen in de agrarische techniek uitslui tend aan het westen ten goede kwamen. Het katoenland van het oostén is voor het grootste deel slechts geschikt voor kleine bedrijven, d.w.z. dat de bebouwing slechts met de toestellen van het kleine bedrijf kan plaats vinden. De onregelmatige bo dem en de dikwijls noodzakelijke terrassen bemoeilijken het gebruik van landbouw machines. Daar, waar de natuur dergelijke hindemissen niet heeft opgeworpen, be moeilijkt de lage ontwikkelingsgraad van da negers de toepassing van moderne ar- beidsmethoden, die een goedkoopere pro ductie mogelijk zouden maken. De negers, die sinds hun slaventijd aan den verbouw van katoen gewend zijn, kan men er moei lijk toe bewegen, zich met den verbouw van andere producten bezig te houden. In het westen, waar uitgestrekte, voor de katoen geschikte plantages ter be schikking staan en de negers een veel ge ringere rol spelen, zijn daarentegen de voorwaarden voor het gebruik van moder ne landbouwmachines veel gunstiger. Het land is vlak en tengevolge van den matigen regenval groeit er weinig onkruid. In den tijd van 1920 tot 1930 is tengevolge van deze voordeelen In 40 districten van West- Texas de met katoen bebouwde oppervlakte van 1.3 millioen acres tot 3.5 millioen acres gestegen. Op zoek naar een oogstmachine. In het oosten verminderde intusschen de met katoen bebouwde oppervlakte. En in dien ondanks deze ontwikkeling de pro ductiemogelijkheden voor katoen in het westen voorloopig nog niet ten volle zijn benut, dan is dit daaraan toe te schrijven, dat het plukken hoofdzakelijk nog met de hand geschiedt en dat aan het huren van seizoenarbeiders grenzen zijn gesteld. Ter wijl men bij het veldwerk den tractor met de daarbij behoorende apparaten kon ge bruiken, stuitte het oogsten met de ma chine op onoverkomelijke moeilijkheden. Sinds tientallen jaren werkt de industrie er reeds aan, een bruikbare oogstmachine te construeeren. Wanneer men nu de Ame rikaansche couranten gelooven mag een zeker wantrouwen is in dit geval bijzonder op zijn plaats dan heeft men thans dit moeilijke technische probleem zoo goed als geheel opgelost. De katoenoogstmachine schijnt in ieder geval op komst te zijn. Een bruikbare oogstmachine zou echter slechts voor de westelijke katoengebieden van groot voordeel zijn. In bet oosten zou haar gebruik op groote moeilijkheden stui ten, niet slechts, wijl de menschen niet voor den omgang met gecompliceerde ma chines geschikt zijn, maar ook omdat de bodemgesteldheid en het klimaat een der gelijke mechaniseering tegenwerken. Slechts in het westen maakt het droge klimaat het mogelijk, de katoen zoolang aan de planten te laten, tot alle vruchtjes rijp zijn. Overigens tracht men nu reeds sinds jaren de katoenplant voor het machinale oogsten geschikter te maken. Ook deze pogingen hebben echter slechts in het westen kans op succes, niet echter in het vochtige oosten met zijn te weelderigen plantengroei. Aldus speelt zich in de katoenzöne een regionale concurrentiestrijd af, die vol dramatische momenten is en waarbij het oosten zich in het nadeel bevindt. Maar juist in het zuid-oosten woont de groote massa der negers, die in zeer armoedige omstandigheden leven. De verdere ontwik keling van de agrarische techniek kan de concurrentie der landschappen ieder oogenblik verder verscherpen. Men zal moeten afwachten, of zich in de eerstko mende tien jaren een oplossing voor dit moeilijke probleem laat vinden, dan wel, of de streek met den laagsten levensstan daard nog verdere beperkingen zal moeten ondergaan. 11 HOE KAN MEN ZELF EEN VACHT WASSCHEN Meet de lengte van de vacht (alleen van de huid, dus de achterkant van de vacht). Dit is noodig om de vacht, wanneer deze mocht krimpen bij het drogen, weer op de juiste maat terug te brengen. Maak een Radionsop als volgtDoe de vereischte hoeveelheid Radion in een kom (1 pakje is voldoende voor ca. 30 liter sop). Voeg dan koud water in kleine hoeveelheden toe. Goed roeren om klonteren te voorkomen. Dan koud water bijvoegen om een melk achtige vloeistof te verkrijgen. De Radion- oplossing dan bij het gereedstaande wasch- water voegen, hetwelk men gereed gezet heeft in een groote teiL Het water mag iets lauw zijn. Men wascht nu de vacht in de teileerst bewerkt men den achterkant met een hard borsteltje, dan keert men de vacht om en wascht met de handen door de haren, precies alsof men hoofdhaar wascht. Mocht de vacht 2eer vuil zijn, geef dan nog een tweede Radionsop. Na deze bewerking spoelt men de vacht terdege uit, zoodat. geen zeepdeelen meer aanwezig blijven. Heeft men een wringer, haal de vacht hier dan even door, doch zorg er voor, dat de haren niet tusschen de assen komen. Beschikt men niet over een wringer, knijp 9 .0 MAANDAG 8 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 31. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 „Winterpotpourri", m.m.v. H Omroeporkest, A.V.R.O.-Dansorkest, -Re- vuekoor en solisten. 11.45 Cantabilé-orkest en Gram.pl. 2.00 Omroeporkest. In de pau- ze Declamatie, en zang. 4.30 Muzikale cau- serie met gram.pl. 5.30 Orgel en zang. 6.15 Het A.V.R.O.-Dansorkest. 7.00 Het Grinke- Trio. 7.30 Geschiedkundige causerie. 8.C0 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Gram. pl. 8.40 Declamatie. 9.00 Het Concertgebouw- S orkest. 10.00 Gram.pl. 10.20 Music-hall-pro- s gramma (Gr.pl.). 11.00 Berichten A.N.P Hierna tot 12.00 Lajos Kiss en Neville Bishop met hun orkesten. H Hilversum II, 301 M. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgen- dienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram.pl. ff 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgel- concert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.303.45 Gr. S pl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 „De Gooilanders" en Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berich- ten A.N.P. 8.15 Gram.pl. 9.00 Medische le- zing. 9.30 Dubbel Gem. Kwartet, met orgel- begel. (Om 10.00 Berichten A.N.P.) 10.30— s 11.3C Gram.pl. Hierna Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 1.05 Orgelspel. 11.35—11.50 en 12.05 Gram.pl. 12.20 Reiig. causerie. 12.45 B.B.C.-Northern- Ireland Orkest, en soliste. 1.352.20 Orgel- spel. 3.203.55 Het Whiteway Ensemble. 4.20 Jazzmuziek (Gr.pl.). 4.50 Pianorecital. 5.20 Causerie over hondensport. 5.35 Het Wyn- ford Reynolds Octet. 6.20 Berichten. 6.50 f Landbouwpraatje. 7.00 Het B.B.C.-Empire- orkest. 7.40 Variété-programma. 8.20 Actu- eele causerie. 8.50 Van Phillips en zijn twee orkesten. 9.20 Berichten. 9.40 Buitenlandsch f overzicht. 9.55 Het Reg. Paul Pianokwartet j en solist. 11.05 Declamatie. 11.20 Billy Ger- hardi's dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek s (Gram.pl.). i Radio Paris, 1648 M. j 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Symphoniecon- j eert. 1.35 Zang. 1.50 Vervolg concert. 2.50 I Gram.pl. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Gram.pl. I 6.05 Pianovoordracht. 6.50 Gram.pl. 7.05 Ver- j volg pianovoordracht. 7.20 Gram.pl. 8.20 Zang j en piano. 9.05 „Giroflé-Girofla", operette. Keulen, 456 M. 5.50 F. Hauck's orkest. 7.50 SA-Orkest. 11.20 i Westduitsch Kamerorkest. 2.05 Vervolg con- j eert. 3.20 Omroeporkest. 5.20 W. Wende's orkest, het Berlijnsch Pianotrio en solisten. 6.20 Gram.pl. 7.30 Vroolijk programma. 9.35 —12.20 Gevar. concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. 'i 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest, i 1.30 .Salonorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.50 Gram.pl. 7.20 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.50 Gram.pl. 10.30 Gram.pl. 484 M. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Salonor- kest. 1.30 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Declama tie. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Cabaret. Deutschlandsender, 1571 31. 7.30 Het Wendling-kwartet. 8.20 „Abu Has san", opera. 9.20 Berichten. 9.50 Hobo en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Dans muziek (Gr.pl.) BinimniiiuiiiiiuiinimiiniiniiniiiiiiininuiiiiiiinnnnnniiiiiiiiiiiimnniiiiniinHiiBniii onniininiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiDüiBUDniinnnmBiiniiiM dan zooveel mogelijk water uit de vacht met de handen. Hang het stuk in den wind te drogen, niet in de zon, over een ronde lat. Tijdens het drogen schudt men de vacht af en toe wat op, teneinde de haren wat los te maken. Is de vacht droog, borstel de ha ren dan nog eens goed na met een harden, drogen borstel en u zult verrukt zijn over het resultaat. Bemerkt men, wanneer de vacht eenmaal droog is, dat deze gekrom pen is, dan maakt men de huid met wat sop een beetje vochtig en rekt deze op. Daar deze weer tijdens het drogen zou kunnen krimpen, spijkert men het huidje even vast op een plank (met koperen spijkertjes om roesten te voorkomen), nadat men hierop de juiste maten heeft aangegeven. EEN NIEUW SOORT PANNEKOEK. Pannekoeken zijn in elk gezin bekend en met name bij de kinderen bijzonder geliefd. Sommigen hebben er dit tegen, dat de smaak ietwat flauw isdoch dat dit ge makkelijk kan worden overwonnen bewijst het hier volgende recept, afkomstig uit de streek van Gouda, dat daar reeds langer wordt toegepast. Men heeft ervaren, dat door toevoeging van kaas aan welk pro duct de stad Gouda voor een groot deel haar bekendheid te danken heeft de smaak pittiger en de voedingswaarde van de pannekoeken aanmerkelijk hooger wordt. Daarvoor gaan wij te werk als volgt Wij leggen plakjes kaas tusschen twee dunne laagjes beslag, Of wij vette, dan wel magere kaas hiervoor gebruiken, zal af bangen van den persoonlijken smaak en van het beschikbare geld. Wel moeten wy zor gen voor jonge kaas, daar deze tijdens het bakken lekker zacht wordt. (Dit kan zelfs zóó zijn, dat de pannekoek bij het door snijden ongaar lijkt). Hier volgt het recept van de zgn. kaas- pannekoeken (voor 4 personen) 500 gram (1 pond) bloem en 15 gram gist. (Of 1 pond zelfrijzend p^meel. 1 L. melk. 400 gram (4 ons) jonge kaas (V.V. of 40 -f-). 2 eieren. Wat zout. Boter. Maak van bloem, eieren, melk, gist en zout een beslag. Laat dit rt 1 uur rijzen op een lauwe plaats. (Bij gebruik van zelf rijzend bakmeel moet men het beslag niet laten rijzen, maar direct bakken). Smelt wat boter in de koekenpan en giet hierin een laagje beslag (dunner dan voor gewone pannekoeken). Leg na enkele minuten een paar plakjes kaas op het beslag en giet over de kaas nog een laagje beslag. Laat de koek ongeveer 5 minuten zachtjes bak ken keer hem om door de koek op een deksel te laten glijden en daarna omge keerd in de pan met wat boter terug te doen. Bak ook den tweeden kant mooi bruin en gaar. Ga zoo door tot al het beslag op is. Geef deze kaaspannekoeken als hoofdge recht, waarna bijv. nog een vrucht wordt gegeten. Men kan ook heel goed sla geven bij dit kaasgerecht. Het particuliere leven van den Russischen dictator. Het monsterproces, kort geleden te Mos kou tegen het oude kader van de commu nistische partij gevoerd, vestigen weer eens opnieuw de aandacht op Stalin, den heer- scher over leven en dood in de Sovjet-Unie. Er doen in de Sovjet-Unie talrijke legen den over „Vadertje Stalin" de ronde. Iede re dictator heeft behoefte aan dergelijke legenden, en dienende geesten zorgen er wel voor, dat er steeds een behoorlijk aan tal in omloop is. Hij kwam uit Georgië, waar hij in Tiflis theologie studeerde. Toen de wereldoorlog uitbrak, had hij reeds in bepaalde revolu tionaire kringen naam gemaakt. Geboren is hij als Joseph Dzjoegasjvili. Hij zelf zegt, dat het Duitsche woord „Stahl" hem op den naam heeft gebracht. Het moest beteekenen, dat hij zoo hard als staal wilde worden. In Moskou werden zijn scherpe debatten gevreesd en Lenin had hem gaar ne verbannen, indien hij daartoe maar den moed had gehad. Na den dood van Lenin maakte Stalin ondanks den tegenstand! van de partijlei ding carrière. Het secretariaat-generaal gaf hem een groote macht in handen en deze macht gebruikte hij om zijn oorspron kelijke medewerkers, waaronder. Trotzki„ ter zijde te schuiven. Omstreeks dezen tijd publiceerde de we duwe van Lenin, mevrouw Kroepskaja, de brieven van haar echtgenoot. Waarom ook niet? Men kan toch de correspondentie van den leider van de Russische revolutie publiceeren? Stalin was het daarmede niet eens. Hij verzacht de weduwe Lenin, der gelijke dingen liever na te laten. Toch verscheen er een brief in druk, waarin gezegd werd.:. ik raad af, partijge* noot Stalin op mijn plaats te zetten, indien ik er niet meer ben. Hij is hard, onbeleefd, ongeduldig, onlogisch en denkt er slechts over na, hoe hij aan de macht kan komen." Stalin lachte, toen hij dezen brief gedrukt voor zich zag liggen. Daarop liet hij me vrouw Kroepskaja zeggen, dat zij hem bin* nen drie uren de geheele correspondentie van Lenin moest overhandigen. Natuurlijk kreeg hij de brieven, Stalin particulier. De particuliere woning van Stalin in het Kreml bestaat niet uit een kamer en een bureau, zooals men zoo dikwijls te hoo- ren krijgt, maar uit elf behoorlijk gemeubi leerde kamers, wat iedere diplomaat, die Stalin wel eens bezocht heeft, getuigen kan. Meestal houdt hij echter verblijf in zijn werkkamer. Stalin schijnt geenszins laf te zijn, hoe wel hij tot nog toe geen gelegenheid heeft gehad, zijn persoonlijken moed te bewijzen, Tegen het gevaar van vergiftiging be schermt hij zich handig. Zijn eten komt uit de gemeenschappelijke keuken van het Kreml. De koks krijgen hetzelfde eten als hun hooge heer. Het is onmogelijk, Stalin te bereiken, zonder een daartoe strekkend verlof te hebben ontvangen. Lenin beschermde zich indertijd door twee goed betaald worden de bataillons Chineezen. Stalin nam Ko zakken. Na eenige weken wantrouwde hij ook hen en verving deze door Siberiërs, Maar ook deze ontsloeg hij spoedig en liet 3000 vertrouwde Georgïërs naar Moskou komen. Deze menschen worden zeer goed betaald, goed gekleed en uitstekend be handeld. De werkkamer van Stalin is voorzien van stalen deuren, die echter slechts kun nen geopend worden door degenen, die er het geheim van kennen. Vroeger vertoonde Stalin zich dikwijls in het openbaar. Een persoonlijk overhan digen van verzoekschriften was echter steeds levensgevaarlijk, want de lijfwacht had het recht een ieder neer te schieten, die het waagde, ronder toestemming nader te komen. Een enkele maal bezocht Stalin ook het theaterdeze bezoeken waren steeds onverwacht. In de laatste maanden heeft hij zich echter meer en meer uit het openbare leven teruggetrokken. In zijn omgeving weet men, dat hij over het algemeen zeer nerveus is, hoewel daar van naar buiten weinig blijkt. Daar Stalin zeer moeilijk te beïnvloeden is, schijnen raadgevingen bij hem nimmer groote ge volgen te hebben. Stalin weet, dat niet alle Russen van hem houden. Hij weet zelfs, dat hij bij ve len onbemind is en dat hij lang niet alle partijgenooten kan vertrouwen. Hij trekt zich daar echter weinig van aan en de laatste processen hebben geleerd, hoe hij zich van tegenstanders in de partij weet te ontdoen. Zonderling genoeg teekent Stalin nooit persoonlijk een doodvonnis. Dat laat hy aan de rechterlijke autoriteiten of aan den chef van de G.P.Oe. over. Zoo leeft deze man, lusteloos, achter steenen muren, ver van zijn volk. APOTHEEK GEOPEND Zondag 7 Februari is de apotheek ge opend van de fa. A. J. VAN OCKENBURG, Singelweg 5.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 10