Nederland speelt gelijk tegen Duitschland (2-2) Uileaispiegfel ijn, Kiespim, VOETBAL In de laatste minuut de gelijkmaker. Aantrekkelijke wedstrijd aan beide zijden. Na een spannencien wedstrijd, in zeer hoog tempo gespeeld, is het Nederlandsch elftal er gisteren op het nippertje in ge slaagd een gelijk spel tegen de Duitschers te bewerkstelligen, en daarmede is het aan tal uitwedstrijden, waarin Oranje achter elkaar ongeslagen bleef, tot 12 opgevoerd. Het trotsche record is ongebroken gehand haafd, maar het hing in het Rijnstadion wel aan een heel dun draadje. Voor het Duit- sche elftal is het een minder prettige ver rassing geweest, dat Nederlandsche doel punt in de laatste minuut, waardoor een zekere overwinning teloor ging. Het gelijke spel is voor het Nederlandsch elftal een buitengewoon verdienstelijke prestatie, ge zien het feit, dat het een zeer zware uit wedstrijd betrof, alsmede het onverwacht moeten spelen met drie debutanten. De Ben vriendelijk winterzonnetje bescheen het Rijnstadion. De aanvang der ontmoe ting was op half drie (Duitsche tijd) be paald, doch reeds twee uren van tevoren waren de eerste toeschouwers gekomen. Even voor half drie werd per luidspreker in het Nederlandsch bekend gemaakt, dat Smit en Weber niet zouden meespelen, en dat voor hen resp. Heetjans en Wilders in vielen. Men voelde als het ware het reagee- ren in ongunstigen zin van de vele duizen den Nederlanders, die de tribunes bevolk ten, bij het vernemen van deze mededee- ling. Niettemin bleek het „legioen" nog op timistisch gestemd te zijn, want niet lang daarna schalde over het stadion het zoo welbekende lied „Wij zijn niet bang". Men had de sympathieke gedachte beide elftallen tegelijk te laten opkomen en zoo verschenen de beide aanvoerders Szepan en Van Heel tegelijk met hun mannetjes op het veld. De Rijksweer speelde het Wilhel mus, meegezongen door alle aanwezige Ne derlanders, en het Duitsche publiek bleef niet achter, donderend klonk het „Deutsch- landlied" gevolgd door de eerste strophe van het Horst Wessellied in het stadion. Scheidsrechter Leclercq riep de beide aanvoerders tot zich, Szepan was gelukki ger dan Van Heel, de Duitscher koos den wind, die over de lengte van het veld stond, maar niet van bijzondere kracht was, .mee. Om vijf minuten over half 3 bracht Bak- huys den bal aan het rollen. De opstelling was als volgt Duitschland. Jakob Janes Muenzenberg Gellesch Goldbrunner Kitzinger Lehner Hohman Friedel Szepan Guenfcher O Van Nellen Heetjans Bakhuys Van Spaendonck Wels Van Heel Anderiessen Bas Pauwe Caldenhove Wilders Halle Nederland. Reeds dadelijk werd in hoog tempo ge speeld, waarbij de eerste aanvallen door de Nederlanders werden geleid. Het spel was nauwelijks enkele minuten oud, toen een voorzet van Van Nellen bij Van Spaen donck belandde, die in vollen ren naast schoot. De eerste tegenaanval van Duitschland was reeds direct gevaarlijk, toen Halle over een ver naar voren gespeelden bal heen rolde, doch het leder ging gelukkig uit. De Duitschers kwamen echter terug, kort sa menspelend. Daardoor kregen onze backs voortdurend gelegenheid door goed opstel len de aanvallen te breken en de eigen voor hoede met verre trappen aan het werk te zetten. Hier stelde Bakhuys Van Spaen donck in de gelegenheid een schot te los sen, doch wederom zocht de Rotterdammer het doel op de verkeerde plaats. Langzaam maar zeker kwamen de Duitschers in de meerderheid en Guenther kreeg een prach tige gelegenheid de store te openen. Cal denhove redde op het laatste .moment. Nau welijks was men aan Hollandsche zijde van den schrik bekomen, of een prachtig opge zette aanval der Duitschers werd besloten met een keihard schot van Szepan, hoog in het linkerhoekje, maar Halle wierp zich met een sprong naar den bal, tipte hem met de handen er uit, het leder vloog tegen de lat, sprong terug in het veld, maar het gevaar was verdwenen. Even daarna ont snapte ons doel op het nippertje aan een doorboring, toen Guenther, die geheel vrij voor doel stond, met een keurig geplaatst schot Halle dacht te verrassen. Maar hij had buiten den waard, in casu Wilders ge rekend, want de laatste dook op het laat ste moment op de doellijn op. Het tempo aan beide zijden bleef zeer hoog opgevoerd. Waren de Duitschers mis schien iets sterker in het veld, hoewel niet bepaald gevaarlijker, van een bepaald over wicht was toch geen sprake. Nu eens zweefde de hal voor het Nederlandsche dan weer voor het Duitsche doel. Dank zij het wisselende spel in het veld droeg o.e strijd van den beginne af een spannend karakter, waarbij uitstekend voetbal werd te zien gegeven. Duitschland leidt. Zoo ging het eerste half uur voorbij en nog steeds was de score blank. Op een mo ment, dat Pauwe den linksbuiten Guenther even vrij spel liet, kreeg de laatste een kans, zijn schot kwam tegen de lat terecht, de terugspringende bal werd door Lehner opgevangen, even aarzelde onze verdedi ging met ingrijpen en de bal lag al achter Halle. Een mooi doelpunt was het niet, maar het gaf de verhouding op dat moment goed weer. We vreesden, dat deze achterstand een nadeeligen invloed op het moreel van onze ploeg, toch al ietwat geschokt door het feit, dat op het laatste moment twee inval lers moesten worden opgesteld, zou heb ben. Want Duitschland bleef na dit doel punt sterk in den aanval, maar telkenmale werd het spel te kort gehouden, zoodat onze verdediging volop de gelegenheid kreeg zich tijdig te herstellen. De gelijkmaker. Op het moment, dat iedereen zich reeds verzoende met de gedachte, dat de rust met een 10 voorsprong der Duitschers zou in gaan, kwam de gelijkmaker. Wels zette een van zijn bekende keurige boogballetjes voor het Duitsche doel, Jakob liep uit, raakte den bal aan, doch kon het leder niet stevig grijpen. Van Nellen was toegeloopen, nam den bal op aen voet, schoot in. Muenzenberg trachtte het schot nog uit doel te houden, doch de bal was de lijn reeds gepasseerd. Van Spaendonck gaf voor alle zekerheid den bal nog een trapje extra. In de resteerende vijf minuten voor de rust kwamen de aanvallen slechts van Ne derlandsche zijde. Een schot van Van Nel len belandde juist in de handen van Jakob en toen was het pauze. De tweede helft. Oranje nam dadelijk het heft in handen. Een kopbal van Bakhuys, uit een voorzet van Wels, stopte Jakob wel, doch hij beging de fout den bal uit de handen te laten val len. Muenzenberg wist toen niet beter te doen dan het leder tot hoekschop te trap pen. Deze eerste hoekschop werd spoedig door een tweede gevolgd, welke door Jakob het veld werd ingestompt. Het overwicht van Oranje duurde echter niet zoo heel lang. en al spoedig golfde het spel op en neer, met de Duitschers nu gevaarlijker dan voor de rust. Wij kregen den indruk, dat beide elftallen het consigne hadden ge kregen alles op alles te zetten. Beide middenlinies bleven voortdurend achter en bewaakten de aanvalslinies ste vig. Szepan vervulde echter bij de Duit schers op schitterende wijze de rol van ver bindingsspeler, waardoor de gapingen in het Duitsche elftal niet zoo groot waren. Goldbrunner bewaakte, evenals voor de ist, Bakhuys nauwlettend en slechts zel den heeft onze middenvoor zich in deze ont moeting kunnen vrijspelen. Eenmaal slaag de hij er wel in, toen loste hij uit moeilijke positie 'n verraderlijk schot, maar de kogel werd door Jakob vallende gered. De Duit sche aanvallen bleven een open karakter behouden, maar Caldenhove en Wilders muntten in deze periode boven alle ande ren uit. Duitschland leidt andermaal. Het was bepaald jammer, dat door een fout van Halle den strijd bijna een beslis sende wending zou krijgen. Na een half uur spelen gaf Szepan een afgemeten pass aan Lehner. Even bracht de Duitsche rechts buiten den bal op, van vrij verren afstand loste hg een hard schot, recht op Halle aan. Onze doelman gleed uit, viel over den bal heen en de Duitschers hadden vrij onver wacht de leiding heroverd. De Duitschers namen het spel even in handen en menigeen vreesde nog voor een derde doelpunt. Vijf .minuten voor tijd kopte Goldbrunner, zich bukkend, en trapte Bak huys tegelijk naar den bal. De Duitsche spil, die den geheelen wedstrijd zich voor treffelijk van zijn taak, Bakhuys te bewa ken, gekweten had, werd aan het neus- beentje gewond. Hij was gedwongen het veld te verlaten en met tien man speelden de gastheeren de ontmoeting uit. Szepan nam onmiddellijk de spilplaats in en be waakte Bakhuys even trouw als Goldbrun ner daarvoor had gedaan. Nog gelijk. Heetjans raakte twee minuten voor het einde gekwetst en wij zagen hem op het middenveld rondstrompelen, toen Van Heel met een laatste inspanning een aanval op zette. Schitterend bracht de Rotterdammer den bal op, gaf op het juiste moment aan Wels over. Deze schoot onmiddellijk met een boogballetje voor, Van Spaendonck, Janes en keeper Jakob sprongen tegelijk naar den bal. Van Spaendonck slaagde er in den bal met het hoofd in het doel te wer ken en 55 seconden voor het einde had Ne derland gelijk gemaakt. Nauwelijks was er afgetrapt, of de heer Leclercq blies het eindsignaal. NABESCHOUWING. Het is, wij schreven het reeds, een zeer zware uitwedstrijd voor het Nederlandsch elftal geweest. De Duitschers kwamen goed voorbereid in het veld, met den vasten wil de oranjeploeg te overwinnen. Het was voor de gastheeren een eerezaak te zege vieren en nochtans is men daar niet in ge slaagd. Dit Duitsche elftal was met al zijn feuten en gebreken toch als heel sterk te I AI wat U noodig heeft om dezepg- nen te verdrijven is een Mgnhardt's Poeder Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist bestempelen en in een uitwedstrijd tegen eer. dergelijke ploeg een gelijk spel te be halen is een hoogst verdienstelijke presta tie, een verrichting van het Nederlandsch elftal, welke nog lang in herinnering zak blijven. Daar kwam nog' bij, dat onze pleeg op het laatste moment gewijzigd moest worden. Men wilde geen risico met Weber ea Smit loopen in verband met hun bles sures, immers invallers worden volgens de tegenwoordige bepalingen der F.I.F.A. niet toegestaan. Drie nieuwelingen zaten er dus in. het elftal, een experiment, hetwelk men door de omstandigheden nu eenmaal moest nemen. Over Wilders en Van Spaendonck kan men best tevreden zijn, minder is dat het geval met Heetjans, die zich in dit milieu nog niet volledig* heeft kunnen aan passen. Men miste Smit wel heel erg. De Duitsche tactiek. De Duitsche tactiek kwam op het vol gende neer. In de eerste plaats moest Bakhuijs „ge schaduwd" worden en het dient gezegd, Goldbrunner heeft zich op uitmuntende wijze van zijn taak gekweten. De momen ten, dat Bakhuijs zich inderdaad vrij heeft kunnen bewegen, waren te tellen. Het was, zooals Van Nellen ons na den wedstrijd schertsend zeide Voor doelpunten maken hebben wij geen midvoor noodig, dat zullen de Duitschers wel bemerkt hebben. Onze meening is, dat met Smit in de aanvals- linie de Duitsche verdediging het veel en veel zwaarder te verantwoorden zou heb ben gehad. Het prachtige kopwerk der Duitsche verdediging viel in het bijzon der op. Beide ploegen speelden met bet noodige enthousiasme, het tempo was vrijwel voort durend zeer hoog en dat nog wel op een zwaar veld. Een zeer zwak punt in het Duitsche elf tal echter was de spelopvatting in de voor hoede. Voor de rust het korte, in de breed te uitgevoerde spel, waarin men steeds bleef volharden. Het gevolg was, dat onze achterhoede en de middenlinie volop ge legenheid kregen dit peuterig spel te bre ken. Een domme machine, noemde Lotsy na den wedstrijd, het voorhoedespel onzer tegenstanders. In de tweede helft heeft men in sommige perioden het spel meer over de vleugels gegooid, waardoor o.i. de aanvallen der gastheeren een veel gevaarlijker karakter kregen. En nu komen wg op een punt, dat van heel groot belang in dezen wedstrijd is ge weest. Waarom hebben èn Van Heel èn Bas Pauwe de vleugelspelers zoo vaak on gedekt laten staan? Zij hebben dit geriskeerd om zooveel mo gelijk den aanval te steunen om het vijftal niet aan zijn lot over te laten. Als men dat weet, kan men niiet meer spreken over een tekort aan tempo van Van Heel, in tegen deel, wat onze aanvoerder dezen middag weer verzet heeft, grenst aan het onge looflijke. En dat dat risico genomen moest worden is wel duidelijk gebleken uit het feit, dat de grondlegger van het tweede Nederlandsche doelpuntVan Heel is geweest. De spelers. Doelman Halle was... «..doelman Halle van Dublin of Parijs niet. Hij heeft inder daad fouten gemaakt, het tweede doelpunt was een blunder welke ons haast den wed strijd had gekost. Een van beste wed strijden was het niet. Op de rechtsbackplaats stond Wilders, die een uitstekend debuut heeft gemaakt. Caldenhove was vooral in de tweede helft prachtig op dreef. Wat de D.W.S.'er dezen middag presteerde stempelde hem tot een der beste spelers van het veld. In de middenlinie was Van Heel de beste. Anderiessen heeft op ouderwetsche wijze op het middenveld geopereerd. Dat wil zeggen, de Ajaxied was overal, zwoegde van begin tot einde, deed nuttig werk, vooxiaü in verdedigend opzicht. Ook Bas Pauwe kan op een goeden wed strijd terugzien. Hij was taai en vasthou dend, heeft technisch uitstekend gespeeld. In de voorhoede werd Bakhuijs zwaar gedekt. Drie, hoogstens vgf maal hebben wij hem een schot zien lossen en ook het openen naar den vleugel werd hem in de meeste gevallen volkomen belet. Van Spaendonck heeft hard gewerkt Ook zijn debuut is zeer verdienstelijk geweest. Wels was menigmaal zijn bewakers te vlug af. Door zijn snelheid en zgn goeden kgk op het spel blijft hg een gevaarlijk speler in onze voorhoede. Heetjans was de minste van het vijftal. Hg paste nog niet in dit milieu, was gve- rig, maar deed toch weinig productief werk. Van Nellen's spel leed er onder, dat was duidelijk. Maar niettemin heeft ook de D.H.C.-er er in deze ontmoeting uitstekend voldaan. De Duitschers waren stuk voor stuk spe lers met groote technische capaciteiten. Szepan is een speler, zooals er slechts weinigen op de Europeesche voetbalvelden rondloopen. De midvoor Friedel is geducht tegenge vallen. Hohmann was veel gevaarlijker. Hg en Lehner vormden den besten vleugel van de ploeg. De middenlinie was van uitstekende kracht. De beide kanthalfs waren spelers van klasse, vooral Gellesch. Over Goldbrun ner hadden wjj het reeds en Kitzinger paste er zich goed bij aan. De verdediging was uitstekend. Zoowel Janes als Muenzenberg waren moeilgk te passeeren. Over doelman Jacob zullen de Teksten en illustraties van H. Kannegieier 137. Toen zjjn dochters nu ook zeiden dat het schilderstuk zo goed geslaagd was, was de rechter in zijn schik en meende' dat het alleen aan zijn slechte ogen lag, dat hij allerlei kleuren door elkaar zag. In zijn overgrote bi aschap gaf hij Tgl Uilenspie gel en Piet Kwast nog een extra som gelds en betuigde de schilders zijn dank. Hierop maakte de twee vrienden dat ze weg kwa men, want wie weet hoe het nog eens uit zou komen. (Morgen vervolg) 138. Toen ze een flink eind uit de buurt van het huis van den rechter waren, gingen beiden aan de kant van de weg in het struikgewas zitten. Hier verdeelde zij de rijk verdiende som. Toen spraken zij af, dat ze samen tot aan de stad zouden lopen en daar ieder hun eigen weg zouden gaan. Zo deden zij dan ook. Dicht bij de grote stad, die zij in de verte zagen, splitste zich de weg. De ene weg ging naar de grote stad en de andere was een landweg.. Hier namen de beide vrienden afscheid van elkaar. Tgl nam de stadsweg en Piet Kwast de land weg. Duitschers zelf ook wel goed te spreken zgn. Scheidsrechter Leclerq heeft op uitste kende wijze d<e ontmoeting geleid. Hij maakte slechts weinig foutjes en die waren nog zeer onbeteekenend. De stand. De stand van de serie wedstrijden fcus- schen Duitschland en Nederland is thans: gesp. gew gel. verl. doelpnt. Nederland 15 5 6 4 3331 Duitschland 15 4 6 5 3133 De meening van anderen. Het was begrijpelijk, dat de stemming bij de Nederlandsche officials na afloop heel wat opgewekter was dan die der Duitschers. Toen wij in de catacomben van het stadion kwamen, ontmoetten wij allereerst den voorzitter der Keuze-Com missie van den K.N.V.B., den heer Her berts, die het een buitengewone prestatie vond, dat het Nederlandsch elftal nu al twaalf maal in het buitenland niet was geslagen. Volgens den heer Herberts is het een typisch Hollandsche eigenschap, om op de meest ongelegen momenten een doelpunt te maken. Die momenten waren vanmiddag vlak voor de rust en een mi nuut voor het einde waar te nemen. De heer Herberts was ongetwijfeld tevreden over de verrichtingen van zijn spelers, vooral indien men bedenkt, dat er eigen lijk drie reserves in het veld stonden. Het was jammer voor Halle, het was niet een van zgn beste wedstrijden. Van Spaendonck heeft uitstekend voldaan. En wat te zeggen van het Duitsche spel? Ge weldig zijn de middelen, die de Duitsche Voetbalbond aanwendt wat betreft de voorbereiding der spelers. Daar zijn onze oefeningen op het Haagsche V.U.C.-veld nog maar primitief bij. Het spel van het Duitsche elftal mag misschien prachtig voor het publiek zijn, maair het faalt op het beslissende moment. De heer K. J. J. Lotsy noemde de Duit sche voorhoede een stomme machine vooral voor de rust. Het resultaat noemde hij bevredigend voor Nederland. Tegen dit Duitsche elftal, op een vreemd veld, een gelgk spel te behalen is nog aitgd een prestatie, die er zijn mag. De heer Lotsy was vol lof over Wilders. Inderdaad, ook de heer Lotsy vond, dat Smit in de voorhoede wel gemist was. Op onze vraag of hij Smit of Szepan de voorkeur gaf, luidde het antwoord onverbloemd: natuur lijk geef ik Smit die voorkeur. Smit is be slist de meest productieve speler. Wat heb ben die Duitschers anders geknoeid voor het Hollandsche doel. In het Duitsche elf tal waren Jakob en Friedel sterk tegen gevallen, Gellesch blonk in de middenlinie uit. De heer C. de Vries, voorzitter van de Technische Commissie, roemde het hooge tempo, vooral van voor de rust. Tegen dit klassieke Duitsche spel waren de onzen opgewassen. Heetjans zal meer tjjd moe ten hebben om zich in te spelen, het spel van Van Spaendonck noemde deze official pittig. BILJARTEN: Kampioenschap Zeeland N.B.B. 3e klasse. Voor het kampioenschap Zeeland van den N.B.B. 3e klas onder leiding van A.B.C., zijn ingekomen 10 inschrijvingen. Daar slechts 8 deelnemers in den eindwedstrgd mogen uitkomen, moeten er voorwedstrij den plaats hebben. De spelers zijn als volgt in drie ploegen verdeeld Ploeg ILi. Korteweg A .B.C.L. de Nooijer A.B.C. en J. Tienpond V.E.V. Ploeg IIL. Labrujère A.B.C.J. Post V.E.V. en J. Smit V.E.V. Ploeg IIIJ. Kemeling V.E.V.C. van Oorschot A.B.C., H. v. d. Berg V.E.V. en J. Bosselaar V.E.V. Ploeg I en II spelen ieder een dubbel rooster en ploeg III een enkel rooster en no. 1 speelt nog eens tegen 3 en 2 tegen 4. Iedere speler speelt dus 4 partijen. Systeem Avé 35/2 cadre 100 punten. oVor een ge wonnen partg krijgt men 0.50 voor 't alge- meene gemiddelde voor gelijk spel 0.25. De 8 spelers met het hoogst algemeen gemid delde komen in de finale. Hedenavond wordt begonnen in het clublokaal. De N.B.B. heeft een kampioen-medaille beschikbaar gesteld. De heer A. Suurmond looft een medaille uit voor het hoogste gemiddelde in een partij. WIELRENNEN: De „nacht" van Rotterdam. Zaterdagnacht is in de Nenytohal de „nacht" van Rotterdam, een koppelwed strijd over 8 uur, verreden. De eindstand werd: 1. Billiet-Dekuysscher, 99 punten. Op 2 ronden: 2. Zims-Kuester 38 punten. Op 3 ronden: 3. Walthour-Crossley 88 punten. 4. Schgnd9l-v. d. Broek, 66 punten. 5. Vroomen-Braspenning 49 punten. Op 4 ronden: 6. Van de Ruyt-Chaiiier 48 punten. 7. Van Kempen-Verreyken 43 punten. 8. Bakker-Kremers 21 punten. Op 5 ronden: 9. Buehler-Alt 41 punten. Op 9 ronden: 10. Matena-Heslinga 15 punten. In totaal legde het winnende koppel 331,980 km af. Slaats moest in het voorlaatste uur op medisch advies uitvallen, waarna ook rijn koppelgenoot Pijnenburg van de baan ver dween. Wals vijfde te Dortmund. Gisteren is te Dortmund een wedstrijd om den grooten prijs van Dortmund,verre den, welke gewonnen werd door Metze. Onze landgenoot Wals eindigde in het to tale klassement op de vijfde en laatste piaats 100 km koppelwedstrijd te Parijs. Op de winterbaan is gisteren o.a. een koppelwedstrgd over 100 km verreden. De Italianen Bini-Di Paco zegevierden in 2 uur 10 min. 14.8 sec. Charles Pelissier heeft tijdens deze wed strijden voorloopig afscheid van de wieler sport genomen, omdat hij tot het einde van dit jaar in een circus gaat optreden. Hij won een puntenwedstrijd voor Seres en Hoffmann. ATHLETIEK: Een nationale damesathletiekwedstrjjd in Zeeland? De commissie voor dames-athletiek, or ganisatorisch onderdeel van de KNAU, be sloot krachtige pogingen in het werk te stellen met Pinksteren een nationalen dameswedstrijd in Zeeland te doen plaats hebben om bet Tewerveschild volgens zijn oorspronkelijke bestemming, te weten Iedere club zendt 6 vertegenwoordigsters, die allen uitkomen op een loop-, een spring en een werpnummer naar keuze. De pun tentelling heeft plaats volgens het Utrecht- sche competitiesysteem. Met Zeeland wordt gecorrespondeerd over ^en aantrekkelijk Pinksterprogramma, opdat het tevens een vacantiereisje worde.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 6