BINNENLAND GEMENGD NIEUWS DE OVERSTROOMINGSRAMP IN DE VEREENIGDE STATEN. LAATSTE BERICHTEN FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN RADIO-RUBRIEK WISSELKOERSEN BEURS VAN AMSTERDAM Kcsbuurt den misthoorn voor den zooveel- sten .keer en wist dus weer hoe laat het was. Op het muzikale gerucht waren de buurtbewoners echter allesbehalve gesteld misschien ook gunden zij den „ander" de victorie wel en het was uitgeloopen op hooggaande ruzie. De Kesbuurters waren n.l. buiten geko men en hadden den ouden baas beduid, dat het nu toch eens uit moest zijn met dat ge blaas. De oude Jan had daarop nóg harder getoeterd en was aan het schelden gegaan. Toen was veldwachter Tintel ten tooneele gekomen om den bejaarden teleurgestelden minnaar te kalmeeren. Ga weg vent jij, anders sla ik je her sens in en ,maak ik gehakt van je, siste de man van den misthoorn buiten zich zelf van kwaadheid. En aan zijn bacon-plannen wilde hij gevolg geven ook hij liep naar binnen en greep de handbijl. De veldwachter sloeg den ouden man de bijl echter kordaat uit den hand, duwde hem daarop de kamer in en maakte zich meester van den misthoorn. Een politieman dient ook paedagoog te zijn en onder vier oogen had Tintel lang met den oude zitten praten. Deze had beterschap beloofdvoor den dertigsten keer 1 Het berouw was echter van korten duur geweest, want even later had de oude baas weer naar de bijl gegre pen. Thans diende de zaak voor den Politie rechter. Verdachte was niet aanwezig. Veldwachter Tintel als getuige gehoord, persisteerde bij zijn proces-verbaal. Politie-rechter Heeft u naderhand nog last van verdachte gehad Getuige „Neen, ook de buurman niet. Éénmaal heeft verdachte nog op zijn hoorn geblazenin den optocht bij het laatste feestMaar het gaat altijd met tusschen- poozen De Officier van Justitie wilde rekening houden met 's mans hoogen leeftijd. Daar aan heeft verdachte het te danken, dat hij niet eenigen tijd wordt opgesloten in het Rijkshotel. Eisch 25 of 25dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis was tenslotte15 boete subs. 15 dagen, benevens een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. PLECHTIGE HERDENKING VAN JAN PIETERSZOON COEN. Rede van dr. H. Colyn. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten is heden op plechtige wijze de 350e ge boortedag van Jan Pieterszoon Coen in zijn geboortestad Hoera herdacht. Vele leden van het eere-comité met hun dames, waren reeds des morgens vroeg in Hoom aangekomen en waren om half 12 aanwezig bij de ontvangst ten stadhuize. Om kwart over 12 ving in de Groote Kerk d'e plechtige herdenking aan. De burgemeester van Hoorn, de heer mr. H. C. Leemhorst, sprak een korte openings rede uit. Vervolgens hield de minister-president dr. H. Colijn een herdenkingsrede, getiteld „Dispereert niet Spr. begon met op te meiken, dat de vijftig tot zestig jaren, die, in ongeveer gelijke deelen, gegroepeerd' liggen ter v/eerszijden van den overgang van de 16e naar de 17e eeuw, in onze rijke volkshisto rie de belangrijkste zijn te achten. Reeds vier jaren voor het eeuweinde had den een viertal schepen, namen dragend van goed vaderlandschen klank, onder lei ding van mannen met goed-Nederlandsche namen, en bemand door stoere zeebonken uit Holland en Zeeland, de reede van Texel verlaten om, op het voetspoor der Portu- geezen, den zeeweg naar ïndië te volgen. Het was een tocht om zuivere handels- voordeelen begonnén, maar er waren er onder deze koene mannen toch óók, die gewaagden van „een werk daar de eere van ons gansche vaderland aan hangt en koningen, prinsen en potentaten van alle landen op zien". Spr. bracht de voornaamste feiten Uit Coen's loopbaan, in herinnering. In Februari 1613 in Indie gearriveerd wordt by in October van dat jaar reeds directeur-generaal over alle handelskan toren in het Oosten, d.i. van Arabië tot Japan, om dan in 1617 door de bewindheb bers der Oost-Indische Compagnie tot gou verneur-generaal te worden benoemd. Dan komen de 5 jaren bewind als landvoogd v/elke de permanente vestiging in Indië brachten, een terugkeer naar Nederland in 1623, vervolgens een tweede uitzending als gouverneur-generaal in 1627 en zijn dood te Batavia in 1629. Van Coen's landvoogdij dagteekent de blijvende vestiging van de Nederlandsche macht in den Archipel. Het waa toen, dat de grondslag daarvoor werd gelegd en ge legd op een wijze, die de toekomstige ont wikkeling er van in beginsel bepaalde. Het is voor ons, kinderen der 19e en 26e eeuw, vervolgde spr., niet eenvoudig het werk der mannen uit de eerste jaren der 17de eeuw te waardeeren zooals dat zou behooren te geschieden. Toen moesten de gewichtigste beslissin gen genomen worden zonder e enige moge lijkheid van gedachtenwisseling en zonder dat men vaak zelfs gissen kion, dat de daden ginds buiten het kader vielen van den politieken toestand in het Westen. Ontzaglijk noemde spr. de taak, waar voor Coen in 1618 gesteld was. Niet het minst, wijl hjj bij de volvoering van zijn plannen voortdurend de Engelschen op zyn weg vond en de beide naties in Europa met elkander in vriendschap leefden. Spr. ging uitvoerig in op de gebeurte nissen aan het einde van het jaar 1618, toen de oorlog tusschen de Nederlanders en de Engelschen in de wateren van West- Java was uitgebroken en toen Coen e -1 besluit nam, dat hem voor altijd rangschikt onder de grootste bevelhebbers van vroe ger en later tijd. De verspreide vloot werd vereenigd, het dreigende gevaar afgewend. Coen vraagt dat het nageslacht zal luisteren naar de bemoedigende woorden die hij meer dan eenmaal tot de bewindheb bers in het vaderland richtte. „Siet ende considereert doch wat een goede couragië vermach", riep hij hun toe toen de macht de.v Engelschen in den Archipel geknot was en men vasten voet op Java verworven had. „Dispereert niet"zoo klonk zijn woord bij een andere gelegenheid. Wanhoop niet ook al stuwen de golven van moeiten en zorgen tegen u op. Deze man spreekt tot ons eeuwen nadat hij gestorven is. «9* Onmiddellijk na afloop van de plechtig heid in de kerk begaven autoriteiten en genocdigden zich naar het standbeeld van Jan Pieterszoon op de Roodesteen. Eerst legde de minister-president dr. H. Colijn, een krans aan den voet van het standbeeld. Daarna volgden kransen van het gemeentebestuur van Hoorn en van eer aantal organisaties. De stafmuziek der Koninklijke marine luisterde deze plechtigheid op. Des middags tusschen half drie en half vier had ten stadhuize een ontvangst plaats. De herdenking werd besloten met een concert door de stafmuziek der Koninklijke Marine in der> Parkschouwburg. Slachtoffers van het ij s. -T- Zooals helaas ieder jaar wanneer er ijs ligt, zijn er ook ditmaal weer slachtof fers gevallen. Zaterdag en Zondag j.l. zijn in ons land niet minder dan negen kinderen die door het ijs zakten, verdronken. Voora. gisteren kwamen drie zeer droevige onge lukken voor. Te Zwollekerspel zijn nl. drie broertjes van resp. 11, 9 en S jaar verdron ken, terwijl te Princenhage twee kinderen uit één gezin, een meisje en een jongen van resp. 10 en 11 jaar en te Oyen (N.B.) een broertje en zusje van resp. 14 en 9 jaar eveneens op dezelfde wijze om het leven kwamen. Zaterdagmiddag zijn twee meisjes en een jongen, die op een dichtgevroren ven nabij Boxtel aan het schaatsen waren, door het ijs gezakt. Een der meisjes en de jongen konden door handreiking worden gered. Het andere meisje, 16 jaar oud, werd eerst na tien .minuten boven water gebracht. Kunstmatige ademhaling kon niet meer baten. Het lichaam is naar de ouderlijke woning vervoerd. Te Millingen is Zaterdagmiddag een 12- jarige jongen by het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. In de buurtschap Herculo der gemeente Zwollerkerspel zyn gistermorgen drie zoon tjes van de familie Cuper aldaar, iesp. elf, negen en acht jaar, door het ijs gezakt en verdronken. De drie kinderen bevonden zich op het ijs van de kolk, waar des zomers het kristal- bad is gevestigd. Zy vermaakten zich met het vangen van waterhoentjes. Plotseling brak het ijs op de plek, waar de elf-jarige Jolian en de negen-jarige Hendrik stonden. Toen de acht-jarige Marinus zag wat er gebeurde, schoot bij zyn broertjes te hulp, doch dezen trokken in hun angst Marinus het water in. Op den walkant stond een vierde broertje en een jongetje van zes jaar, dat onmiddellijk hulp ging halen. Hij liep naar buren, die er drie kwartier :n slaagden de kinderen op te halen. De le vensgeesten waren op dat moment evenwel reeds geweken. Niettemin heeft een ontbo den geneesheer nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toegepast. Op een toegevroren poel nabij Beek onder Princenhage, waren gistermiddag vier kin deren r.an het schaatsenrijden, toen het ijs plotseling bezweek en twee kinderen, een zoontje en een dochtertje van den heer A. Peemen, resp. elf en tien jaar oud, onder water verdwenen. De twee andere kinderen zijn onmiddellijk hulp gaan halen. Met be hulp van een ladder hebben omwonenden de twee kinderen na ongeveer tien minuten op het droge gebracht. De levensgeesten waren toen geweken. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Het stoffe lijk overschot der kinderen is naar de ouderlijke woning overgebracht. Gistermiddag waren twee kinderen van den landbouwer K. van Orsouw, te Oyen (N.B.), de 9-jarige Carolina en haar 14-ja rig broertje Martien, gaan schaatsenrijden. Toen de schemer inviel, wilde de vader zich op de hoogte stellen waar zijn kinde ren zich bevonden. Hij zo~%* de omliggende bevroren wateren af, doch vergeefs. Ongerust geworden, waarschuwde hij de andere leden uit het talrijke gezin en weldra toog men er in alle richtingen op uit. Ook vole inwoners van Oyen sloten zich bij hen aan. Eerst laat in den avond, werd van de vermissing aangifte gedaan by den ge meente-veldwachter. Na urenlang zoeken ontdekte men aan den Hemclrykschen Waard langs een afge sloten gedeelte van de Maas, dat was be vroren, afdrukken van kindervoetstapjes in de sneeuw. Hier zag men al gauw een wak en na korten tyd dreggen, werden de lijkjes van de vermiste kinderen opgehaald. Ze hadden de schaatsen nog onder. De deernis met het zoo ^vaar getroffen gezin van Or souw is groot. Oude vrouw verbrand. Een 80-jarige vrouw tc Brandwijk kwam Zaterdagmiddag met haar klecren te dicht bij de kachel, waardoor deze vlam vatten. Zelf heeft ze nog getracht met dekens de vlammen te dooven. Haar ...Jisgenooten vonden haar even later met ernstige brand wonden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, in den nacht van Zaterdag op Zondag is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Jongeman door kolen dampvergiftiging overle den. Gistermorgen omstreeks 12 uur lieeft een echtpaar zijn woning aan de Zijl- kapper straat te Rotterdam verlaten. Op dien tijd lag hun achttien-jarige zoon nog in bed. In de kamer stond een potkacheltje, waarin eierkolen brandden, terwijl op het kacheltje een emmer water was geplaatst. Vermoedelijk heeft het kacheltje de kolen dampen niet kunnen werken, zoodat deze in de kamer gekomen zijn. Toen de familie 's avonds thuis kwam, vonden zij hun zoon dood op bed liggen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer stelde vast, dat de levensgeesten waren geweken tengevolge van kolendampvergif tiging. Vele staaltjes van heldenmoed bij het reddingswerk. Het geheele Roode Kruis van de Vereen. Staten verkeert in een alarmtoestand. Nood, honger, ziekte en dood heerschen. Het water verschrikkelijker dan het vuur woedt. Helden staan op, kinderen strijden met den doodEn Amerika's luchtvloot redt 100.000 menschenlevens. De staten West-Virginia, Indiana en Kentucky zullen op zekeren dag een stand beeld oprichten voor den telegrafist van Monongahela. Niet ver van Pittsburgh stroomt de Ohio met de Monongahela sa men. Op deze plaats kon men het eerst het gevaarlijke wassen van het water waar nemen „Hier het station Monongahela het water wastBeveiligt de dijken 1 Ik blijf op mijn post en meldt verder Drie dagen lang heeft de telegrafist van het station Monongahela geseind. Geheele dorpen en stadswijken kon men dank zij zijn heldenmoed tijdig opruimen. Honder den menschenlevens redde hij op deze wijze. Op den vierden dag gaf het station geen antwoord meer. De razende stroom had het telegraafstation weggespoeld. Een moe dig telegrafist vond den dood. Voor de eerste maal sinds 24 jaar werden in Portsmouth de alarmklokken geluid en de sirenes van de fabrieken loeiden een helsch concert. Er bleef slechts weinig tijd over men had reeds berichten ocer hoog water honderd mijl ten noorden van Ports mouth ontvangen. Vier uren kon de dijk, die men eerst eenige jaren te voren voor een paar millioen gulden had aangelegd, nog stand houden. Tenslotte werden twee ingenieurs bereid gevonden, de sluisdeuren te openen, zoodra de in gevaar verkeerende stadsdeelen zou den zyn ontruimd. Met het.horloge in de hand wachtten zij vier uren. Zij stonden reeds tot aan den hals in het doorsijpelen de water. Toen zij de sluizen openmaakten, spoten er zeven enorme waterstralen uit de dykopeningen. Van de beide ingenieurs, die dit gevaarlijke werk op zich namen, heeft men riets meer gehoord. Als eilanden steken de huizen boven de schier onafzienbare watervlakte uit. De hyena's van de catastrophe, de piraten van de tragedie, de plunderaars en roovers had den drie dagen tijd, om in de ontruimde huizen naar waardevolle dingen te zoeken. Op het oogenblik varen politiebooten met scherpschutters aan boord door het over stroomde gebied. En wanneer het noodig is, zal zelfs het machinegeweer zijn doodeüjk werk verrichten. Men geeft dezen hyena's geen pardon. Een tiental van deze lieden werd reeds neergeschoten. Hun lijken drij ven met het water van de nog steeds was sende Ohio naar de Mississippi. In de hooger gelegen gedeelten van het land richt men kampen in. Men tracht met behulp van kortegolfzenders en iedere amateur is in dezen dienst opgenomen naar familieleden, die wellicht op een an deren bergkam een toevluchtsoord gevon den hebben, te informeeren. Een kleine far mersjongen uit Indiana, die men van een drijvend huisdak wist te redden, begon te huilen, toen men hem naar zijn familie leden vroeg „Laat maar u vindt nie mand meer van hen. Wij zaten met ons allen op dit dak. De een na den ander is er afgeslingerd toen het dak in een draai kolk terecht wam. Ik ben de laatste 1" 150 „Mercy-flyers" aan het werk. Steden, dorpen en vluchtelingenkampen zyn zonder verbinding met de omliggende wereld. Maar niet minder dan 150 vliegers worden gebruikt, om deze ongelukkigen van het allernoodzakelijkste te voorzien. Men kent deze reddingsvliegers, de z.g. „Mercy- flyers" reeds uit vroegere jaren. Maar nog nimmer hadden zij een zoo zwaren arbeid, als ditmaal. Onder de 150 hulpvliegtuigen bevinden zich 50 bommenwerpers van het Ameri- kaansche leger. Aan dezelfde apparaten, die anders tot het neerwerpen van doode- lijke bommen dienen, zijn thans balen le vensmiddelen, dekens, tenten, geneesmid delen, rubberbooten, enz. bevestigd. In- plaats van den dood, die deze machines overeenkomstig hun oorspronkelijke be stemming, naar de aarde moeten zenden, sturen zij de dingen, die op het oogenb'.ik minstens 100.000 menschen het leven schen ken. En wanneer de tragedie nog grooteien omvang aanneemt, wanneer de regens blij ven vallen, zal de geheele Amerikaansche luchtvloot in dienst van het reddingswerk worden gesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1937 is met ingang van 1 Februari 1937 de schout bij nacht J. C. F. Hooykaas, hoofd der 10e afdeeling by het departement van Defensie, bevorderd tot vice-admiraal. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1937 is met ingang van den eersten April 1937 aan den officier van den marinestcom- vaartdienst der le klasse M. P. J. Pover, op verzoek, wegens langdurigen dienst, eer vol entslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1937 is aan den luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. marine-reserve J. J. Vuijk, ge zagvoerder bij de naamlooze vennootschap „Rotterdamsche Lloyd", vergunning ver leend om op het koopvaardijschip onder zijn bevel de reservevlag als natievlag te voe ren. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 1 Februari 1937. 5e Klasse 9e Lijst. 1500 No. 12920 1000 No. 594 1499 3068 13411 19151 400 No. 9136 13C50 14117 14176 18576 200 No. 2345 13478 15564 1 100 No. 2091 8503 11849 12794 16686 16981 20975 VIERING VAN DEN VEERTIENDEN VERJAARDAG DER FASCISTISCHE MILITIE IN ITALIË. Vandaag is te Rome de veertiende ver jaardag van de fascistische militie plechtig gevierd. Alle standaarden en vanen van de legioenen der zwarthemden, die in Oost- Afrika hebben gestreden, zijn door den Duce gedecoreerd voor het „Altaar des Vaderlands". De manschappen dezer le gioenen marcheerden in oorlogsuitrusting op naar Piazza Venezia. Vervolgens defileerden de legioenen langs het Altaar des Vaderlands, nadat Musso lini, staande by het altaar, een korte toe spraak had gehouden. Door de rechtbank te Middelburg werden heden failliet verklaard J. P. Kolijn, garagehouder te Vlissingen, met benoeming van mr. A. van der Hoop tot rechter-commissaris en mr. H. van der F. W. Adriaanse tot curator. J. L. Groots, heerenconfectiewinkelier te Middelburg, handelende onder de firma H Rabbers Co., met benoeming van mr. C. E. Muller tot rechter-commissaris en mr F. W. Adriaanse tot curator. VLISSINGEN ONDERTROUWD: van 28 Januari1 Februari. M. Sohier, 21 j. en J. Butz, 20 j. P. Warbout, 26 j. en M. Kleinjan, 20 j. C. P. Goedhart, 25 j. en M. Claussen, 26 j. J. J. Kort, 39 j. en C. S. de Vaal, 50 j, GETROUWD: C. Burgers, 31 j. en P. Bosselaar, 24 j. BEVALLEN: A. C. Zweegman, geb. van Ravesteijn, d. R. J. C. de Roos, geb. Beniest, z. C. C. Molenaar, geb. de Nooijer, d. J. C. Ham, geb. van Dilst, z. OVERLEDEN: M. M. Wallart, 82 j. C. Geers, 73 j., wede. van H. J. Voorloop. L. Theune, 74 j., wede. van J. Weijermans. VEEMARKT ROTTERDAM. 1 Februari 1937. Totaal aanvoer 2409 stuks 556 vette runderen, 203 vette kalveren, 26 nuchtere kalveren, 793 schapen en lammeren, 813 varkens, 18 bokken. Prijzen per K.G. Vette koeien 65, 58, 42—50 ct. vette ossen 62, 55, 46—52 ct. vette kalveren 93, 83, 6070 ct. varkens (levend gewicht) 46, 45, 44 ct. schapen 60, 39, 32 ct.lammeren 49, 40, 30 ct. Pryzen per stuk Schapen 25, 18, 14 lammeren 21, 18, 12. Omschrijving Vette koeien en ossen korter aanvoer, handel redelijk pryzen om hooggaande, prima koe 70 ct., os 65 ct. vette kalveren aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen le en 2e kwal. iets lager, 3e kwal. als vorige week, prima 102 ct,schapen en lammeren ruimer aanvoer, handel matig, pryzen vastvarkens aan voer gewoon, handel tamelijk, prijzen stij gende. Er werden weinig schapen voor export verkocht. Voor dr. Deterding werden 50 runderen aangekocht. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brie.":che eigenheimers 1.902.10 Zeeuwsche Eigenheimers 1.802 Zeeuwsche Bonte 22.20 Zeeuwsche Blauwe 2 -ƒ 2.20 Eigenheimers Poters 1.401.50 Bonte en Blauwe Poters 1.301.50 Bevelanders 1.701.80, alles per H.L. Westlandsche ronde zand- aardappeïen 34 ct., Westlandsche kleine zandaardappelen 23 ct., beide per K.G. Met weinig aanvoer, kalnv i handel. VLASMARKT ROTTERDAM. Aanvoer 3460 K.G. blauw, schoon 70— 82 ct., 600 K.G. wit Zeeuwsch 7082 ct., 10.000 K.G. Groningsch 6875 ct., 4300 K.G. Hollandsch Geel 70—82 ct., 2500 K.G. Dauwroot 5562 ct., alles per K..G De aanvoer was heden niet groot, de stemming wederom vast en het aangevoer de vlas werd verkocht. GRAANMARKT ROTTERDAM. Binnenlandsche granen Gerst Chevalier 99.25 Bruineboonen ƒ9.5011.25, soms iets meer Haver 7.507.80 Groene Erwten 810 Schokker erwten 1217.50, alles per 100 K.G. AANTAL AANGEGEVEN RADIO ONTVANGTOESTELLEN IN NEDERLAND. Volgens de voorgeschreven aangifte aan. de postkantoren waren op 31 December 1936 622.228 personen in ons land in het bezit van een radio-toestel. Meer dan 1/3 gedeelte van deze toestellen bevonden zich in de drie grootste steden. Vergeleken bij den stand van 31 December 1935 is het aantal toestelbezitters toegenomen met 30.295 of ruim 5 procent. Het aantal aangeslotenen aan een ra diocentrale beliep op 31 December 366,887. Vergeleken bij het vorige jaar be- teekent dit een toeneming met ongeveer 3.4 procent. Het totaal aantal radioluisteraars op 31 December jl. bedroeg derhalve 1 millioen of 116 per 1000 inwoners (op 31 Decem ber 1935 11.2 per 1000 inwoners). Noteering van heden, 1 Februari 1937, 3 uur (officieel) Londen 8.94 Berlijn 73.47 Parijs 8.51 /2 Brussel 30.80 Zwitserland 41.80 New York 1.82%. Amsterdam, 1 Februari, 3 uur. Goed prijshoudende tendenz. Vrij levendige handel. Philips vast. AKU levendig. Beleg» gingsmarkt kalm. Amerikaansche Staalwaarden vast. De rede van Hitler, die ten aanzien van de politieke ontwikkeling in Europa geen ongunstigen indruk heeft gewekt, het door Engeland verleende crediet aan Frankrijk, waardoor de ongerustheid voor den Fran« schen franc is verdwenen, en de gunstige berichten uit de Ver. Staten, waren facto ren, die op de Amsterdamsche Effecten beurs heden niet zonder uitwerking bleven. Wel was de handel niet bepaald omvang rijk te noemen, doch op enkele afdeelingen ging toch aardig wat om en daarbij be stond een goed prijshoudende tot vaste stemming. Onder de Industrieelen onder scheidden de Philips-aandeelen zich door een aanzienlijken sprong naar boven te maken. Een directe oorzaak was hiervoor niet aanwezig, doch de Philipsaandeelen weten meer dan eens de belangstelling te wekken, zonder dat daarvoor een onmid dellijk voor de hand liggende aanleiding bestaat. In Aku's vonden flinke omzetten plaats en daarbij kon een verdere koers winst worden geboekt. Unilevers waren, stil, doch prijshoudend. Op de Rubberafdee- ling ging aanvankelijk niet veel om, doch later op den middag ontstond een tamelijk geanimeerde affaire, waarbij de koersen zich in opwaartsehe richting bewogen. Zoo wel Amsterdam-Rubbers als diverse min der courante soorten maakten een koers winst. Deli Batavia Rubber steeg tot 200 procent. Voor Tabakken was de animo niet groot. Oude Deli's en Senembah's bleven gemakkelijk op peil, doch voor Deli Bata- via's kwam een iets lagere noteering tot stand. De affaire in Suikerfondsen was van beperkte afmetingen. Over het algemeen verschilden de koersen niet veel bij die van den vorigen Beursdag. H.V.A.'s wisten zich echter meerdere procenten boven het slot van Zaterdag te verheffen en liepen op tot in de onmiddellijke nabijheid van 500 De Scheepvaartmarkt was stil en vertoon de niets bijzonders. Onder de Petroleum- aandeelen waren het voornamelijk Konink lijken, die de aandacht wisten te trekken en die zich na prijshoudende opening ge leidelijk aan wisten te verbeteren. De Ame rikaansche markt had over het geheel ge* nomen een rustig voorkomen. In de Staal- aandeelen echter werd levendig handel ge dreven. En daarbij konden die zich alge meen boven het vorige niveau plaatsen. De grootste omzetten vonden nog plaats in aandeelen Republic Steels. De berichten omtrent de groote bedrijvigheid in de Ame rikaansche Staalindustrie speelden hierbij vanzelfsprekend een rol. De Beleggins- markt was stil. De Nederlandsch Staats- obligatiën gaven slechts fractioneele ver schillen te aanschouwen. De nieuwe 3 obligatiën Ned.-Indië werden niet officieel boven den inschryvingskoers verhandeld» Van de Duitsche fondsen waren de Young- obligatiën iets lager, in verband met de verklaringen van Hitier inzake de positie van de Duitsche ryksspoorwegen. In diver se Fransche obligatiën ging het vooral te gen het slot vrij druk toe. Prolongatie 1

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 3