LAND- EN TUINBOUW NOOTJES Na afhandeling; der huishoudelijke zaken werd gerapporteerd, dat het blad „Neder land waakzaam" vrij algemeen wordt ver- sprspreid. Daarna werd de candidatenlijst bespro ken. Aangezien men bezwaren tegen cu mulatie had, zal worden voorgesteld niet den heer J. Tjalma, burgemeester van Hoo- geveen, maar den heer A. B. Rcosjen te Amsterdab te candideeren. Ook zal worden voorgedragen ds. J. Pokkema te Amstel veen. Voor de nrs. 19 en 20 weraen twee dub- belgetallen opgemaakt, nl. de heeren J. A. Dominicus te Wemeldinge en dr. K. Hui- zenga te Middelburg en W. den Boer te Zierikzee en A. I. Catsman te Aardenburg. Het verkeer over den weg Nieuwland 's Heer Arendskerke. De K.N.A.C. meldt, dat op den weg Nieuwland's Heer Arendskerke het pas- seeren wel mogelijk maken, doch bemoei lijken. De wet op de evenredige vrachtverdeeling is ook toepasselijk op de Oosterschelde. De Hooge Raad te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de zaak van den schipper A. W. V., die zich voor den kan tonrechter te Zierikzee te verantwoorden had, terzake dat hij als schipper van de „Avontuur" heeft gevaren op de Ooster schelde met een lading rijshout, ingenomen te Oudendijk voor vervoer naar Haamstede, zonder dat door een bevrachtingscommissie tusschenkomst was verleend. De kantonrechter gaf ontslag van rechts vervolging. De rechtbank te Middelburg echter een veroordeeling, waartegen cassatie werd r.angeteekend. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen op grond dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling wel toepas selijk is op de Oosterschelde, omdat de tractaatsregelingen van 1815 niet bepaal delijk verklaren, dat de binnenlandsche scheepvaart onder de vrijheidsbepaJingen valt, terwijl de Oosterschelde verder krach tens het tractaat van 1839 moet beschouwd worden als een tusschenwater tusschen Schelde en Rijn. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renesse Noordwelïe cand. A. Paber te Oostburg. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagteker- keOostkapelle ds. H. Ligtenberg te Lisse en ds. P. Honkoop te Utrecht. De kerkstrijd in Duitschland. Roomsch-Katholieke beschuldigingen tegen de regeering. De Daily Telegraph meldt uit München, dat in alle Roomsch-Katholieke kerken van het Diocees München gisteren een herder lijke brief is voorgelezen, waarin in scherpe bewoordingen wordt geprotesteerd tegen de door de nationaal-socialistische autoriteiten gevolgde methode bij de stemming over de scholen. De nationaal-socialistische autoriteiten worden er van beschuldigd, geknoeid te hebben bij de verzending van de Roomsch- Katholieke post gedurende den strijd over de scholen. De toestand van den Paus. In den gezondheidstoestand van den Paus is nog geen wijziging gekomen, hoe wel er een neiging tot verbetering be« staat. Er worden thans weer lijsten van audiënties opgesteld. Gisteren ontving hij verschillende per soonlijkheden, o.a. kardinaal Paccelli. Ook heeft de Paus den bisschop van San tander (Spanje), mgr. Trecut, ontvangen, die verslag uitbracht over den toestand in zijn land en vooral in het gebied dat onder beheer staat van generaal Franco, waar, naar de bisschop verklaarde, de orde her steld is. De Paus zeide, dat hij steeds bidt voor Spanje, voor het einde van den bur geroorlog en voor den terugkeer van chris telijke solidariteit in dit edele land. W. de Wolf f Te Veere is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer W. de Wolf, hoofd der bijzondere school aldaar. De overledene, die ook een bekend figuur was op Walche ren, werd in 1873 te Ritthem geboren en was achtereenvolgens onderwijzer te 's-Gravenzande en te Middelburg, waarna hg 1 December 1903 te Veere in dienst trad als hoofd. De heer de Wolf, die juist dit jaar gepen- sionneerd zou worden, was ook leider van enkele cursussen van de Z.L.M., voorzitter van de A.R. kiesvereeniging te Veere, be stuurslid van het Groene Kruis en ouder ling van de Geref. Kerk. De „Prins Berahard" te Ruhrort. Zaterdag heeft te Ruhrort met eenige plechtigheid de officieele indienststelling plaats gehad van het schoolschip „Prins Berahard" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. Hr. Ms. „De Ruyter" te Alexandrië. Op 30 Januari jl. is de kruiser Hr. Ms. „de Ruyter" te Alexandrië aangekomen. De luitenants ter zee der 2e kl. A. N. baron de Vos van Steenwgk en J. H. Geijs, van den marine-radiodienst te Amsterdam, worden 1 Februari overgeplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord, Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie a.i. is de lui tenant ter zee der 2e klasse J. H. P. van Rosevelt 1 Februari 1937 geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord. Met groot verlof. De dienstpl.-sergeanten-titulair-Admini strateur W. van der Hoek, M. Huige, L. Kiel, J. A. Vermazen, J. de Waal en J. Gunst van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, zijn op 30 Januari j.l. met groot verlof vertrokken en aangesteld tot dienstpl.-sergeant. De by het 14e regiment infanterie be noemde reserve-2e luitenants der infanterie en der militaire administi atie werden Za terdag te Bergen op Zoom beëedigd. Reserve-kapitein P. P. Paul, alsmede re serve le luitenants D. F. W. de Haas, J. F. Bastiaanse en mr. A. P. H. Mourer van het 14e regiment infanterie zijn bij hun korps te Bergen op Zoom voor 20 dagen onder de wapenen gekomen tot het vervullen van hun verplichte herhalingsoefeningen. Kolonel Groen overleden. In den ouderdom van 70 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden de heer P. S. Groen, kolonel-inspecteur van het korps mariniers to. d., ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Welke stikstofmeststof óp kalkhoudende gronden Nu er in de laatste jaren meer aandacht werd besteed aan de kalkbemesting van lichte en. ook wel van enkele zwaardere "knikarme gronden, mag worden aangeno men, dlat er reeds vele akkers van nature of door bemesting in een gunstigen kalk- toestand verkeeren. Het zal echter zeker van belang zijn hiermee bij de bemesting rekening te houden. Immers men heeft voldoende keuze in de stikstofvormen, zoo dat men in het bedrijf nog wat besparen kan op de stikstofrekening, omdat in deze gevallen passende stikstof meststof ook het goedkoopst is. Wij bedoelen hie-r de Zwavelzure ammoniak, welke voor werk zame en kalkhoudende gronden zoo hij zon der geschikt is. Hoewel deze oude, bekende stikstofmeststof nog veel wordt gebruikt, verdient deze mest toch méér de volle aan dacht. Zwavelzure Ammoniak bevat namelijk de stikstof in ammoniakvorm en bevat voor bovengenoemde gronden geen bij mengsels, die voor de planten schadelijk kunnen zijn. Het is wel bekend, dat de stikstof in den vorm van ammoniak langduriger werkt dan de salpeterstikstof. Ammoniakstikstof wordt namelijk in de bouwvoor door be paalde besfcanddeelen van den grond gebon den en daardoor heeft geen uitspoeling plaats, wat wel eens het geval kan zijn bij salpeterstikstof in geval van sterke regen val. De ammoniakstikstof wordt vervolgens door de werkzaamheid van bepaalds bacte riën regelmatig in salpeter omgezethoe warmer het ia de natuur wordt, hoe ster ker de planten gaan groeien, hoe meer er wordt omgezet. Wat nu de verschillende cultuurgewassen betreft, is het iederen landbouwer bekend, dat er bepaalde gewassen zijn, welke de voorkeur geven aan de stikstof in ammo niakvorm. Wij denken bijv. aan aardappels, die een lange groeiperiode hebben, terwijl ook een bemesting met zwavelzure ammo niak uitstekend voldoet bij vele granen vooral bij haver en grassen. Van groot belang is tenslotte, dat Zwa velzure ammoniak vroeg dient te worden gegevendit kan zelfs zonder gevaar voor uitspoeling vroeg in het voorjaar geschie den. Wij' willen besluiten met de opmerking, dat deze stikstofmeststof de volle aandacht verdient, in het bijzonder voor gronden die in een goeden kalktoestand verkeeren, op dat iedere landbouwer bij het opmaken van het komende bemestingsplan hiermede ten eigen baten rekening kan houden. LUCHTVAART K.L.M. vliegtuig naar Schiermonnikoog en Ameland. Zaterdagmorgen is de PH-AEB, bestuur der Th. von Weyrother, op het Zuidwester- strand te Schiermonnikoog geland voor het afgeven en inladen van post. Na ongeveer tien minuten is het toestel naar Ameland vertrokken. Na ook daar post te hebben afgegeven en ingeladen is de PHAEB weer naar Eelde teruggevlogen. Er waren geen passagiers aan boord. De heffing op boter en de vervoerver- funning voor buitenlandsche boter is voor de week van 16 Februari, behoudens tusschentijdsche wijziging, vastgesteld op 80 cent per K.G. Zaterdagmiddag is de oudste inwoner van Soest, de heer J. Geijtenbeek, na slechts twee dagen ziek te zijn geweest, in den ouderdom van 102 jaar en negen dagen ©verleden. Naar wij vernemen zal de Nederland sche veehouderijcentrale in de week van 16 Februari weder varkens boven het zoutersgewicht afnemen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd, deels be stemd om voor uitvoer te worden ge slacht. De prgs van de varkens, bestemd voor levenden uitvoer is vastgesteld op 45 cent per K.G. levend gewicht. De Oostenrijksche bondspresident heeft den heer J. Panman, voorzitter der Neder- landsche reisvereeniging benoemd tot ridder le klasse van de orde van verdienste van Oostenrijk. De politie van Antwerpen heeft het com munistische lid van den provincialen raad, van Belle, gearresteerd, naar men meent in verband met de kwestie van het uitzenden van vrijwilligers naar Spanje. Gistermiddag is op een onbewaakten overweg te Peyrat de Bellac (Frankrijk), een auto door een trein verpletterd. Van de acht inzittenden werden er vijf gedood en twee zwaar gewond. Een zesjarig meisje werd licht gekwetst. Gisteren hebben zich bij de beoefening van de wintersport in de onmiddellijke om geving van Weenen (Oostenrijk) niet min der dan 104 ongelukken voorgedaan, waar van 1 met doodelijken afloop. De deputatie van den sultan van Lang- fcat, bestaande uit des sultans zwager, Tengkoe, Mansoersjah en jongere broeder Tengkoe Kamil heeft Zatermiddag 's-Gra venhage verlaten. De leden dezer deputatie zijn van Rotterdam naar Engeland overge stoken en zullen eenigen tijd in Londen vertoeven ona. van daar, via Parijs, Weenen, Boedapest, Venetië naar Genua te reizen, vanwaar zij 5 Maart met de „Johan van ,01debarneveldt" naar Indië terugkeeren. Gisteren zijn in Griekenland krachtige aardschokken waargenomen, die hun cen trum hadden in Chaldeis en op het eiland Deuboea. Er is veel schade aangericht, maar voor zoo ver tot dusverre bekend is, 2gn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. Ramon Jorge, alias Panchon Villa, een der beruchtste Chileensche bandieten, die vooral zijn rooftochten ten uitvoer legde in de Manzanilloheuvelen, is daar gisteren na oen feilen strijd met een afdeeling soldaten neergeschoten. De militaire troep had reeds geruimen tijd naar den bandiet gezocht. 9 Het verkeer wordt in geheel Polen ern stig belemmerd door sneeuwstormen. De treinen ondervinden vertraging, op ver scheidene wegen is het autobusverkeer on mogelijk geworden. In de haven van Gdin- gen wordt het vaarwater door verscheidene tjsbrekers, die voortdurend aan het werk sijn, vrijgehouden. De 50ste verjaardag van president Roo sevelt is Zaterdag in het geheele gebied der Vereenigde Staten gevierd. In alle groote steden zijn bals gehouden de opbrengst daarvan is bestemd voor de bestrijding der kinderverlamming. Het koperen feest van de S.D.O.A. Heden is het 12 y2 jaar geleden dat de School voor Dienstplichtige Onderofficieren- Administrateurs onder commando van den toenmaligen kapitein G. Berghuijs werd op gericht en te Breda werd gevestigd. Op 1 April 1933 werd de school overgeplaatst naar Middelburg en spoedig daarna werd de heer Berghuijs, die nog steeds aan het hoofd van de school staat, bevorderd tót majoor. Ter gelegenheid van het koperen feest wappert de vaderlandsche driekleur van de kazerne en in den loop van den morgen kwam te Middelburg aan den vertegenwoor diger van den inspecteur voor de militaire administratie (die zelf ongesteld is), de 1© luitenant H. G. Hora. Te ruim 11 uur vertrok de troep vanuit de kazerne en ging eerst naar de Abdij, waar gedefileerd werd voor den Commis saris der Koningin, die met mevr. Quarles van Ufford, den vertegenwoordiger van den inspecteur, majoor Berghuijs en diens ad judant, den len luitenant W. K de Feijter op het bordes van de ambtswoning had plaats genomen. Van de Abdij werd door een deel der stad naar de Markt gemarcheerd, waar gedefi leerd werd voor het gemeentebestuur, dat bij uitstedigheid van den burgemeester werd vertegenwoordigd door de beide wethouders en den gemeentesecretaris, bij wie boven genoemde officieren zich hadden gevoegd. Van de pui van het stadhuis werd het voor bijtrekken van den troep gadegeslagen. Prov. Comité van A.-R. Kies- vereeniglngen. In- de Vrijdag gehouden vergadering van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereni gingen in Zeeland waren alle centrales ver- r«?enwoordigd. MARINE EN LEGER De O 16. Op 30 Januari werd aan boord van Hr. Ms. O 16 bij goed weer de 750ste zwaarte krachtmeeting feestelijk herdacht. Op 31 Januari bevond de boot zich op 33 gr. 35 min. N.B. en op 47 gr. 7 min. W.L. in een fïinken storm. Het ongeluk met de „Ooievaar". Het Haagsche gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de procedure tusschen mevrouw D. Young, weduwe van den heer C. A. A. Baudart, en de K.L.M. betreffende de vordering van eerstgenoemde tot ver goeding van de volledige schade, geleden door den dood van haar echtgenoot, die verongelukt is bij het ongeval met het vliegtuig „Ooievaar" bij Bangkok. Bij interlocutoir arrest was aan de K.L.M. opgedragen, door getuigen te be wijzen, dat bij het sluiten van de vervoers- overeenkomst de heer Baudart heeft bewil ligd in de uitsluiting van elke aansprake lijkheid voor de K.L.M. in het bijzonder ook jegens zijn nabestaanden. Het Hof heeft thans de vraag, of de K.L.M. in deze bewijsvoering is geslaagd, bevestigend beantwoord, en op grond hier van het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de ingestelde vordering werd af gewezen, bevestigd. Het Nederlandsch Instituut voor zweefvliegen. Als opvolger van den onlangs bij het vliegongeluk bij Nootdorp om het leven gekomen piloot Piet Bosch, is thans door het Nederlandsch Instituut voor zweefvlie gen N.V. als instructeur voor het zweef vliegen benoemd ir. C. W. A. Oyens, te Amsterdam. Besprekingen der K.L.M. te Lissabon. Informatieve besprekingen voor eventueele transatlantische lucht lijn naar West-Indië. Te Lissabon zijn vertegenwoordigers aan gekomen van de Nederlandsche Lucht vaart Maatschappij K.L.M.voor het voe ren van onderhandelingen met den secre taris van den Portugeesehen Luchtvaart- raad, teneinde te mogen vliegen over Por- tugeesch gebied, in verband met de plan nen der K.L.M. tot instelling van een transatlantische luchtlijn naar Neder landsch West-Indië, via Lissabon en met tusschenlanding te Porto Praia, de hoofd stad der Kaap Verdische eilanden. Bij navraag heeft de K.L.M. bevestigd, dat zich inderdaad eendgen harer vertegen woordigers te Lissabon bevinden voor het voeren van besprekingen, die echter een zuiver informatief karakter dragen en ten doel hebben, de noodige gegevens te ver zamelen om de mogelijkheid na te gaan van de eventueele instelling van een lucht lijn naar Paramaribo. Afscheid van den heer W. N. van Negenhof f. De heer W. N. van Neijenhoff, die de luchtvaart vaarwel zegt en zich te Ant werpen aan zijn vroegere vak, den dia manthandel, gaat wijden, heeft Zaterdag avond te Amsterdam van de Nederlandsche luchtvaartkringen, waar hij zich zoovele vrienden heeft verworven, afscheid genomen aan een feestelijken maaltijd, welke te zijner eere was belegd. De lieer Van Tijen heeft in een kort har telijk speechje de verdiensten van den heer Van Neijenhoff herdacht en hem een model aangeboden van den éénpersoonsjager D 21. Een nieuwe snelle Fransche vliegboot. In de afgeloopen week heeft de nieuwe Fransche vier-motorige vliegboot van de Liore-Olivier fabrieken, type Leo 47, met succes haajr eerste proefvluchten gemaakt. De vliegboot, die is uitgerust met vier His- pano Suiza-motoren en een maximum snel heid van 360 kilometer per uur, bereikte met een nuttige last van 18.5 ton en vlie gend met 75 procent van haar maximum capaciteit een snelheid van bijna 300 K.M. per uur. De actie-radius onder deze om standigheden bedraagt 6000 K.M. Het ligt in de bedoeling, met deze nieu we vliegboot het trans-Atlantisch traject DakarNatal v.v. te gaan vliegen. De Hertog van Gloucester vice-luchtmaarschalk. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de Koning den Hertog van Gloucester heeft benoemd tot vice-lucht maarschalk bij de Britsche luchtmacht en tot zijn persoonlijken aide-de-camp. Retourvlucht van Maryse Bastie. De Fransche aviatrice Maryse Bastie, die onlangs een nieuw record gevestigd heeft op haar vlucht over het zuidelijke deel van den Atlantischen oceaan is gis teravond van Buenos Aires vertrokken naar Rio de Janeiro, als eerste etappe op haar retourvlucht naar Frankrijk. De Air France krijgt nieuw materiaal op de luchtlijn naar het Verre Oosten. De Fransche Luchtvaartmaatschappij Air France is bezig met het vervangen van de oude Fokkervliegtuigen die nog dienst doen op haar luchtlijn naar het Verre Oosten, door nieuw materiaal. Dezer dagen zijn op deze lijn vier tweemotorige Potez 62-toestellen in dienst gesteld, uit gerust met Hispano Suizamotoren. Bin* nenkort zullen nog twee toestellen van het zelfde type in gebruik worden genomen. Gok deze Potez toestellen zullen echter slechts tijdelijk dienst doen, in afwachting van de levering der veertien door de Air France bestelde vliegtuigen Dewoitine 338, die ruimte bieden aan 22 k 24 passagiers en bestemd zijn voor den dienst' op het Verre Oosten. Mededeeling voor sportvliegers. Zwitserland heeft zich zoojuist aange sloten bg een besluit van de FA.1. (Féde- rafcion Aéronautique Internationale), waar in is vastgesteld, vrijheid van lasten op vliegvelden. Derhalve is het thans dus mogelijk, dat sportvliegers, die met hun eigen vliegtuig naar Zwitserland vliegen vrijdom van lasten is verleend voor landen en starten, terwijl hun tevens op Zwitser- sche vliegvelden gedurende 48 uur vrg on derkomen voor hun vliegtuig wordt gege ven. De betreffende bestuurders moeten echter in het bezit zijn van een door de F. A.I. uit gereikt bewijs van vliegtoerist. Dit besluit is van kracht verklaard voor de volgende landenBelgië, Duitschland, Frankrijk, Griekenland, Nederland, Italië, Japan, Joego Slavië, Lithauen, Luxemburg, Polen, Oostenrijk, Roemenië, Hongarije en Zwitserland. SCHEEPVAARTBERICHTEN Oimoodige ongerustheid. Maakte men zich Vrijdag ongerust over het in het Molengat op de Wadden ver dwaalde scheepje, eigenaar Teerling, thans is bekend, dat Teerling met zijn gezin, be staande uit vrouw en drie kinderen, aan boord is. Ooggetuigen hebben hem op het dek zien loopen, doch de afstand was te groot om zich wederzijds verstaanbaar te maken. Men meent thans, dat de vuren niet als noodseinen bedoeld waren, hoewel dit als een ongeschreven wet vóór de Amelanders en de kustwacht geldt. Ofschoon Teerling bekend staat als zeer excentriek, had men toch mogen verwachten, dat hij op de sei nen, die de reddingbrigade op 25 meter af stand van het scheepje gaf, zich aan dek zou vertoonen. Het scheepje ligt tengevolge van den huldigen ijstoestand op de Wadden, zeer gevaarlijk. Nog steeds storm aan de Engelsche kusten. De storm aan de Engelsche kusten woedt nog steeds voort. Ter hoogte van de Orka den zijn twee matrozen van het Zweedsche stoomschip „Albania" door de golven over boord geslagen. Een Russisch schip heeft noodseinen uitgezonden. De treiler „Amethyst", waar van men sedert een week niets gehoord heeft, is naar men aanneemt met de ge heele uit achttien koppen bestaande be manning vergaan. De torpedojagers „Hare- veil" en „Boyne" en verscheidene treilers zoeken echter nog steeds naar de „Ame thyst", doch men wordt hierbij door den mist gehinderd. Felle koude in Zweden. De felle vorst heeft het scheepvaartver keer tusschen Zweden en Duitschland ge heel stilgelegd. Buiten Sassnitz zitten dirie schepen in het ijs vastgevroren. Een dezer schepen heeft 337 passagiers aan boord. Schepen in nood. Gisteren zijn door de Radio Marine Corp. (Ver. Staten) noodseinen opgevangen van de s.s. „Corona", „Irty" en „Ingaro"„ welke schepen zich buiten de kust van Schotland bevonden en van het s.s. „Mean- ticut", dat midden in den Atlantischen Oceaan vaart. De „Corona" meldde gebruik te maken van een handroer, terwijl de zeeën over het schip heenspoelen. De „Irty" seinde af te drijven naar de Schotsche kust, de „Ingaro" dreef stuurloos rond ten gevolge van het breken der stuurinrichting, terwijl het laatste bericht van de „Mean- ticut" inhield, dat de bemanning zich ge reed maakte het chip in booten te ver laten, wanneer de waterdichte schotten zouden bezwijken. RECHTSZAKEN Het Albertkanaal. Twee maanden geleden heeft de Neder landsche regeering bij het permanente Hof van Internationale Justitie een memoran dum ingediend over de kwestie van de voeding van het Albertkanaal. Heden is bg dit Hof het antwoord van de Belgische regoering binnengekomen. Verliefde weduwnaar blies op misthoorn. Op Marken woont in de Kesbuurt een weduwe, naar wier gunst twee oude man nen dingen. Natuurlijk moet er één zgn, die na een poosje de beste troeven in handen heeft, bijgevolg moet er ook één zijn, die op het laatst aan de verliezende hand is Jan S., geboren in 1870, was die ongeluk kige en wat nog ongelukkiger was hij kon niet tegen zijn verlies. De liefde ver anderde ras in haat en het eind van het liedje was, dat de visscher op zijn ouden dag kennis maakte met de justitie wegens poging tot doodslag. Het komische draadje ontbrak in, dit Markensche lapje niet, zoo lezen wg in de „Waterlander". De 67-jarige weduwnaar was n.l. in het bezit van een misthoorn en als hij zgn rivaal, nog wel zijn buurman, bij de weduwe op bezoek wist om een kopje koffie te drinken, ging hij buiten tot verve lens toe „noodseinen" geven. Op een avond in November hoorde de

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2