100 25 „DE STER" 500 300 EERSTE BLAD ;IVo.26 75e Jaargang' 1937 MAANDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE lr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening EB287 1 FEBRUARI Verschijnt rlagelijks, uitgezonderri op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Korte commentaren Heeft U de STER TABAK PUZZLE of opgelost «tra Jen d«m«| HOTELLINNEN UIT DE PROVINCIE VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn {2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk {2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Sst ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" bet |n<3 |ur lat de Bffi. len qjü CO3 de ?er als aet Ine op el- •en Tien res er- cen ite iet- ta, lag hol ïen tot rst Dit nummer bestaat uit 2 bladen MEER WERK-ACTIE. Wö hebben geruimen tijd geleden eens een hoofdartikel geschreven over de zgn. „meer-werk-actie" en wel naar aanleiding van het feit, dat men hiermede in andere provincie's opmerkelijk goede resultaten had bereikt. En wij vroegen toen Is dat niets voor Vlissingen? Wij herhalen die vraag thans. En er is aanleiding toe, daar de zaak te Middelburg wordt aangepakt met volledigen steun van het College van Burgemeester en Wethou ders, dat zich zooals men elders in ons blad kan lezen met een circulaire tot de bevolking heeft gericht. Als alle teekenen niet bedriegen, zijn de vooruitzichten voer die naaste toekomst in economischen zin gunstiger, dan zij sinds lang waren. Het is nu dus het juiste oogen- blik om op velerlei wijze de kentering be hulpzaam te zijn en een „Meer-werk-actie" kan hierbij ongetwijfeld dienstig zijn. Tal van karweitjes wachten sinds jaar en dag op afdoening, zoowel binnen- als buitens huis. Men heeft ze niet laten verrichten; want de tijden waren er niet naar. Maar dit verandert nu men heeft wat meer hoop, wat meer moed. Laat men nu ook don durf hebben, den arbeid die sinds langen tijd werd uitgesteld, te laten verrichten. Dan komti ook plaatselijk in den meest let terlijken zin van het woord meer „werk aan den winkel". En hiermede zijn wij al len gebaat. Wij herhalen dus de vraag, die wij reeds maanden geleden stelden„Is dat niets voor Vlissingen?" WORDT OP DE MIDDELBARE SCHOLEN GEVLOEKT? Wij ontvingen een merkwaardige bro chure, geschreven door den heer V. Liene- man en getiteld„Een groot kwaad op scholen voor middelbaar onderwijs een woord van waarschuwing aan ouders". Wij noemen deze brochure merkwaardig, omdat zij als vaststaand aanneemt, dat de leeraren aan openbare middelbare onder wijsinrichtingen zich schuldig maken aan het veelvuldig gebruik van godslasteringen tijdens de les, een euvel waarvan wij tot ttusv.er niet veel hebben gehoord. De schrijver is niet van meening dat het „wel eens" voorvalt, maar' schrijft, dlat het „als vrij .lgemeen voorkomend" beschouwd moet worden. Als dit inderdaad het geval zou zijn, is tot een protest aanleiding, maar wij kun nen vooralsnog niet aan den indruk ont- 3 omen, dat de schrijver misschien andere bedoelingen heeft. Hij legt het er namelijk wel wat erg dik op, hetgeen, reeds direct bljjkt als hij verklaart„Dit geschriftje is tegelijk een uiting van hevig protest, een noodkreet en een waarschuwing" dat is niet zoo'n klein beetje tegelijk. Na, zooals wij reeds schreven, in het be gin der brochure te hebben geconstateerd, althans verklaard, dat bedoeld kwaad vrij algemeen voorkomt, schrijft de heer L. op pag. 12 o.m. „Zware, knetterende vloe ken, opzettelijk gebezigd, drie woorden aaneengeregen en populair uitgedrukt als „G.V.D.", zijn op de scholen en bij die leera ren aan de orde van den dag". En even verder vervolgt hij „het is diep treurig, dat opvoeders der jeugd zich zoo ver gooien, dat zij het vloeken tot een onder deel van hun opvoedingssysteem maken en dat zij zichzelf daarbij als onkwetsbaar beschouwen". De schrijver is lil, de meening toegedaan, dat men er niet licht toe komen zal, over zulk optreden te klagen, omdat in laatste instantie, ook als de directeur een welwil lend man is, toch de leerling namens wie(n) geklaagd wordt, het loodje moet leggen. De schrijver eindigt met te verklaren „Ik wil andere ouders, die er niet mede op de hoogte zijn, waarschuwen. Ik zie geen anderen uitweg, dan, indien het moet, mijn zoon met de studie te laten ophouden en van de Openbare School af te nemen tenzij, wat ik van harte nog hoopan deren hun invloed in deze helpen uitoefe nen, waardoor er een einde aan komt". Wij weten niet of de schrijver deze rege len onder de oogen krijgt de brochure vermeldt geen adres anders zullen wij hem gaarne gelegenheid geven, te b e w ij- 2 e n, dat het gewraakte euvel inderdaad zod veelvuldig voorkomt. Wij kunnen nu eenmaal niet aan den indruk ontkomen, dat de heer V. al dan niet bewust en eventueel met andere voor de hand liggen de bedoelingen ietwat overdrijft. Mocht hij gelijk hebben, dan staan wij voor de volle honderd procent aan zijn zij de maar dan dient hetgeen hij verklaart, eerst bewezen te worden. Ongetwijfeld zal wel eens ergens een leeraar gevonden worden die vloektmaar wij meenden nog altijd dat dit tot de gelukkig zeer hooge uitzonderingen be hoort en tenzij men ons het tegendeel aantoont, gelooven wij dat het verstandig is voorloopig maar aan te nemen, dat de schrijver het er rijkelijk dik oplegt. Mochten er onder onze lezers zijn, die er anders over denken, dan zullen wij hen gaarne aan het woord laten. STADSNIEUWS Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Alvorens dit kinderkoor Zaterdagavond in de flink gevulde Oude Vriendschapszaal overging tot het opvoeren van de leuke kinder-operette in vier bedrijven „De. Hejcs van de Boschhut" van Jac. Wilson en Evert. Koning, sprak de directeur, de'héér M. P. Ventevcgel, daar de voorzitter,'de heer J.' van den Berg, niét wel' bij stem was, een welkomstwoord, waaraan hij de opwekking" verbond om het thans kleine koor moreel te steunen door nog niet aangesloten kinde ren op te geven als lid. Nadat de heer Ven tevogel nog had medegedeeld, dat tenge volge van een sterfgeval in de familie twee hoofdrollen cp het laatste moment ver vangen moesten worden, hetgeen een han dicap voor het kleine groepje beteeken de, werd met de voorstelling een aanvang ge maakt. Laten wij onmiddellijk beginnen met te zeggen, dat de aardig getypeerde en gecos- tumee'rde kinderen onder den heer Vente- vogel, die leidde en begeleidde, in zang en spel uitstekend hun best hebben gedaan en veel te genieten hebben gegeven. Aller liefst hebben zij de zich achtereenvolgens in het dorp, het bosch en het paleis afspe lende geschiedenis van prinses Vera, die door de booze Heks van de Boschhut ge vangen gehouden wordt, doch door den weggejaagden maar eerlijken molenaars knecht Karei, die zijn baas niet hielp om de menschen te bedriegen, met behulp van de kabouters uit haar gevangenschap wordt verlost, in beeld gebracht. Het „die goed dcet, wel ontmoet" werd ook hier weer be waarheid Karei wordt houtvester van het gelukkige koningspaar, de heks wordt ver bannen en de molenaar ontvangt van eeni- ge roovers, die een nieuw leven beginnen en aan den arbeid tijgen, zijn gerechte straf. Het publiek amuseerde zich kostelijk en gaf daarvan dikwijls door gullen lach en daverend applaus blijk. Aan het slot bood, mede namens bestuur en leden van het kinderkoor, een meisjes lid den heer Ventevogel uit waardeering voor zijn arbeid met een toepasselijk woord een fraaie bloemenmand aan. Directeur Ventevogel dankte voor dit blijk van sympathie en betuigde tevens al len, w.o. de stille kracht achter de scher men, die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen, zijn dank. De heer Charles Haaze, die zich als steeds naar wensch kweet van opgewekte entracte, zorgde ook voor prettige dansmu ziek op het gezellig samenzijn» dat den avond besloot. O. Thalia. „De aangeboren, opgeruimde geest van den rechtgeaarden Vlissinger kan niet on der gaan", schreef deze vereeniging in haar Feestcourant No. 1 van Louwmaand 1937. Dat zij met deze bewering den spijker op den kop sloeg is Zaterdagavond op het door haar in het Grand Hotel Britannia georganiseerde bal-masqué weer duidelijk gebleken. In de smaakvol versierde groote zaal was een vroolijk publiek, grootendeels gemaskerd, bijeen, dat echt pret maakte en feest vierde. Circa 11 uur deed Prins Carnaval in hoogsteigen persoon per draag stoel en vergezeld van zijn gevolg zijn glo rieuze entrée in de in carnavalsstemming zwijmelende kurzaal, om, na het voorlezen van zijn proclamatie, de champagne-bar officieel te openen. Vervolgens kwam de jury in actie, die geen gemakkelijke taak had om uit zooveel „maskers" de vele fraaie prijzen naar eer en geweten toe te kennen, doch daar einde lijk toch in geslaagd bleek, waarna Prins Carnaval tot de uitdeeling overging. Tot de gelukkige winnaars behoorden een mooie, gelukkig niet oorlogszuchtige Spanjaard, een clown (uitstekend getypeerd), een dame in den vorm van een tompouce, een kaart legster (schitterend vermomd zonder mas ker), een moderne pierrot en pierrette die beslag legden op den hoofdprijs en sa men. een reisje naar Engeland met een der „Zeeland"-booten kunnen maken, een paar kamermeisjes (adspiranten voor het zomer seizoen van „Brit" een mooie groep Schotsche Hooglanders met mascotte, een origineele groep, welke heel goed verschil lende deelnemers aan de Vredesconferentie uitbeeldde, benevens Douglas Fairbanks en een Spaansche schoone. Onder de leiding van den heer öorveleijn verliep het feest als steeds naar wensch, terwijl Jan Pot met zijn onvermoeide band er voor zorgde, dat de veerende dansvloer doorloopend werd beheerscht en het Tha- lia-carnavalslied alle recht wedervoer. M. S. F. Ook in het aardig versierde Concertge bouw vierde men Carnaval op ongedwongen wijze. Wel was hier het aantal niet-gecos- tumeerden veel grooter dan het kwantum „maskers", doch de stemming en de jool waren er niet minder om. Het ijverige, plaatselijke M.S.F.-bestuur had dit middel weer eens te baat genomen het doel heiligt immers de middelen omgeld in het laatje te krijgen voor deze sympathieke instelling, waarin het dan ook weer, mede door attracties, is geslaagd. De jury, gevormd door de niet gemas kerde bezoekers, kende de mooie prijzen toe aan een groep Ku-Klux-Klan-leden, een Tyrolerin, „Frederik Fluweel" (uit „Ons Zeeland"), twee Mexicaantjes, een néger, een blinde met geleider en de gelaarsde kat. Cornells van Beers hield met zijn dapper orkest de vroolijke carnavalsstemming on afgebroken op peil. Belastingen. De ontvanger der directs, belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt no. 8, vesfigt er voor zooveel noodig de aandacht op dat 6 Februari a.s. met de vervolging zal wor den aangevangen voor de navolgende aan slagen Personeele belasting 1936 artikels 6051 t/m 6183 restant^ artikels 6281 t/m 6401 2/5. Inkomstenbelasting 193S/37 ar tikels 3461 t/m 5894 a.^aels 7841 t/m 7971 2/5. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 25 tot 30 Janu ari werden in het badhuis 317 baden geno men en wel 237 door heeren, 66 door da mes en 14 door kinderen. 30 jaar in politiedienst. De Commissaris van Politie heeft heden morgen in tegenwoordigheid van een deel van het personeel aan den majoor-recher cheur J. Prins, de verguld-zilveren medaille uitgereikt voor 30-jarigen trouwen politie dienst. Rechercheur Prins werd op 1 Februari 1907 te Breda als brigadier van politie aan gesteld, waarna in 1910 zijn benoeming volgde tot gemeenteveldwachter te Fijnaart. Hier was hij 7 jaar werkzaam, waarna zijn benoeming te Vlissingen volgde in zijn tegenwoordige functie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bekende zweefvlieger Neijenhoff heeft Zaterdagavond officieel afscheid genomen van de Fokkerfabrieken te Amsterdam, Waar hij tot nu toe gewerkt heeft. De heer van Tijen overhandigde den scheidenden heer Neijenhoff een zilveren Fokkerjager- model. Met een beetje fantasie Hoe een jeugdig diefje tegen de lamp liep. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van geld uit een houten loods, waartoe men zich door middel van braak toegang had verschaft.' De aangever werd vergezeld van een 16- jarigen jongen, die waardevolle inlichtingen zou kunnen verstrekken hij had nl. zelf gezien zoo beweerde hij tenminste dat twee personen de loods hadden' opengebro ken. De politie stelde natuurlijk een onderzoek in, waarbij echter al spoedig bleek, dat de werkelijke toedracht anders moest zijn ge weest. De jongen werd dus nog eens duchtig aan den tand gevoeld en toen kwam de aap uit de mouw. De knaap bekende zelf te hebben ingebroken en het geld te hebben weggenomen. Door den benadeelde vrijwil lig inlichtingen te verstrekken, hoopte hij zelf buiten schot te blijven en de aandacht van zijn persoontje af te leiden op anderen. ordt/nxngi een pryf tfaxxronóLer f.5000 - cuxrx geJucLpryxen De vlieger ging echter niet op, en de po litie heeft tegen dezen, wat al te fantasie rijken jongeman, proces-verbaal opgemaakt. Buurtvereeniging Nr. 20. Vrijdag 29 Januari 11. hield Buurtcomité Nr. 20 haar laatste vergadering, die on danks griep en slecht weer toch vrij goed bezocht was. Met algemeene stemmen werd opgericht „Buurtvereeniging Nr. 20". Bij acclamatie werd het voorloopig be stuur aangewezen als bestuur der nieuwe vereeniging. Gekozen werden de heeren P. A. Belger, voorzitter, G. van de Kreke, secretaris, C. de Zwart, penningmeester, C. Dogge, A. C. Hildernisse, J. M. Kleisma, A. J. Kuijpers, commissarissen. Zij, die zich nog niet opgaven als lid, zullen een circulaire ontvangen. Dameskapsalon „Morsheim". Morgen zal de heer Jos. Morsheim een damcskapsalon openen in de Badhuisstraat, De ruime salon, die in frissche kleuren ge schilderd en behangen is, ziet er keurig uit. De vier boxen waarin de verschillende apparaten zijn opgesteld, werden geheel modern ingericht en voldoen aan alle eischen die hieraan kunnen worden gesteld. Ook voor een goede verlichting" is in iedere box is gezorgd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een merkwaardig reclamefilmpje. Het is onze gewoonte niet aan reclame films in ons blad bijzondere aandacht te wijden, maar voor de film van de N.V. C. J. van Houten Zoon, die deze week in het Alhambra-theater draait, maken wij eens een uitzondering. Het is namelijk een film die geheel afwijkt van het gebruike lijke genre. De cineast Oskar Fischinger heeft een z.g. „absolute film" vervaardigd, die hij „Cirkels" noemde. Hier ziet men geen ac teurs en actrices op het witte doek ver schijnen, maar uitsluitend cirkels, die be wegen, verschillend gekleurd zijn, enz. Het rhythme van goede muziek wordt op bij zonder suggestieve wijze zichtbaar ge maakt door deze bewegende figuren die, tot in de kleinste nuances, de muziek vol gen zoodat men als het ware muziek kan zien. Wij hebben dit merkwaardige filmpje reeds geruimen tijd geleden gezien, maar nu heeft de firma Van Houten er gebruik van gemaakt, door er op discrete en niet opdringerige wijze een reclame voor haar producten aan toe te voegen, natuurlijk eveneens in den cirkelvorm. Een nieuwe methode van reclame, die ongetwijfeld aandacht trekt en dus doel treft. Het onbetrouwbare ijs heeft talrijke slachtoffers gemaakt. (Gemengd Nieuws). HL M. de Koningin te Zeil aangekomen; het Prinselijk paar bezoekt Krakau. (Binnenland) Jaarvergadering van de afd. Zeeland der Ver. van Soc. Dem. Raads- en Statenleden. (Provincie). Jan Pieterszoon Coen herdacht. (Binnenland) Nederland speelt gelijk tegen Duitsch land (2-2). (Voetbal) De Rijksdagrede van Hitier de tijd der „verrassingen" is voorbij. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN voor onverslijtbare lakens en sloopen Cy sterker dan uA graslinnen. 150 160 180 200 c.m. breed 59 66 72 79 cent per el St. Jacobsstraat 8. Tel.494 Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Neder- landsch s.s. „Towa" van Antwerpen Duitsch s.s. „Johann Ahrens" van Norden ham Engelsch s.s. „Beatsea" van Londen; Italiaansch s.s. „Honestas" van Spezia „Rika" van Gravelines. Vertrokken „Beatsea" naar Gyon „Honostas" naar Emden „Imperia! Mo narch" naar Karlsham „Towa", „Emmay" en „Hopestar" naar Buenos Ayres „Lijng- haug" naar Boston „Stör" naar Ham burg „Vledderveen", „Wocana", „Wega"* „Gr.Tda", „Novatie" en „Antares" allen naar Londen „Polaris" naar Truro. Engelsch s.s. „Imperial Mosareh" vas Ko rea Grieksch s.s. „Emmy" van Londen J Engelsch s.s. „Hopestar" van Antwerpen Duitsch s.s. „Stör" van Antwerpen Noorsch s.s. „Lijnghaug" van Terneuzen f Nederlandsche motorschepen „Geziena" en MIDDELBURG De Meer-werk-actie. Februari zal de maand zijn, waarin te Middelburg speciaal dè meer werk actie wordt bevorderd, In verband daarmede hebben B. en W» zich met een circulaire tot de burgerij ge wend, waarin zij er aan herinneren, dat Middelburg sinds een groot aantal jaren in zeer ernstige mate door werkloosheid ge teisterd wordt. Dit verschijnsel legt de bur gerij drukkende lasten op en den werklooze armoede. Hoewel de oorzaken van de crisis niet door de plaatselijke overheid kunnen worden opgeheven, doet deze, in samenwer king met de regeering, het uiterste om tot werkverschaffing te komen. Groote werken zijn reeds uitgevoerd, andere zullen zeer spoedig tot uitvoering worden gebracht. Daarnaast aldus B. en W. o.i. zeer te recht moet het van het grootste belang worden geacht, dat ook de burgerij actief medewerkt aan de bestrijding van de werk loosheid. Reeds verleenden een 16-tal bur gers, vertegenwoordigen van met name on der de circulaire genoemde organisaties, deze medewerking, doordat zij bereid waren zitting te nemen in een door B. en W. in gestelde commissie voor Meer-werk-actie. Deze commissie wenscht, zooals bekend, de aandacht te vestigen op het feit, dat vel6 burgers thans in staat zijn tot werkverrui ming bij te dragen. B. en W. meenen deze gedachte ten zeerste te moeten ondersteu nen en zij achten het dan ook van het grootste belang, dat de geheele bevolking van de beteekenis daarvan doordrongen wordt. Ieder zie in zijn woning, zijn werk plaats, zijn fabriek rond en besluite het noodige te doen verrichten, dat hij al lang, misschien al te lang, heeft uitgesteld. Elke opdracht, van welken omvang ook, is wel kom. Spr. wekt op om te trachten zooveel mogelyk arbeiders in een bedrijf te plaatsen en daarbij aandacht te schenken aan den nood der jongere werkkrachten. AJs het fi nancieel mogelijk is, geve men opdrachten. Men bedenke, dat uitbreiding van de werk gelegenheid leidt tot verhooging van de koopkracht en dat de geheele burgerij daar van de vruchten plukt.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1