500 300 150 100 25 30 JANUARI EERSTE BLAD Voor SCHMTSEi! naar MIG. JEFi", St. lacobsstiaat No.25 75e Jaargang 1937 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE VLIS8IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Overzicht van den loop der bevolking over het jaar 1936. Op 1 Januari 1936 bestond de bevolking uit10797 m. en 10974 v., te zamen 21771 personen. Vermeerdering had plaats doorvesti ging met894 m. en 666 v. 1560 per sonen geboorten met177 m. en 171 v. 348 personen, te zamen 1071 m. en 837 v. 1908 personen. Vermindering had plaats door vertrek met936 m. en 778 v. 1714 personen overlijden met100 m. en 114 v, 214 personen te zamen 1036 m. en 892 v. 1928 personen. De bevolking vermeerdere met 35 man nen en verminderde met 55 vrouwen en gaf dus in 1936 een vermindering van 20 personen. Derhalve was op 31 December 1936 het aantal inwoners 10832 mannen en 10919 vrouwen of 21751 personen. De in deze gemeente plaats gehad heb bende geboorten omvatte 348 kinderen. Er werden 4 kinderen buiten huwelijk geboren. Als levenloos werden aangegeven 16 kinderen. Er werden 8 kinderen minder geboren dan in 1935. Het aantal overledenen uit deze ge meente bedroeg 214, alzoo 33 meer dan in 1935. Tn den loop van het jaar werden 172 huwelijken gesloten. In de bevolking stonden op 1 Januari 1936 ingeschreven, behoorende tot de Ko ninklijke Marine 104 gezinnen met 498 personen en op 1 Januari 1937 107 gezin nen met 443 personen. Voorts zijn inge schreven 456 personen van vreemde na tionaliteit. Het aantal kiezers is toegenomen met 122. De kiezerslijst bevatte in 1932 11790 namen bij een bevolking van 21755 personen 1933 resp. 12026 en 21644 in 1934 resp. 12173 en 21594 in 1935 resp. 12327 en 21729 in 1936 resp. 12449 en 21771. OUDERAVOND CHR. SCHOOL WAGENAARSTRAAT EN ORANJESCHOOL. Inleiding over Fouten in de opvoeding. Men schrijft ons Donderdag 28 dezer werd een ouder avond gehouden met de ouders en het per soneel dezer beide scholen, onder leiding van het bestuur. De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps 68 vers 10, en gebed. De voorzitter ds. J. S. Hartjes las Math. 25 vers 1430, en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. In afwijking van de ge woonte, aldus spreker, zijn we nu opgeroe pen naar „De Oude Vriendschap", omdat wjj ditmaal een bijzonder programma heb ben opgesteld, waarvoor zóóveel belang stelling werd verwacht, dat ons lokaal in de Palingstraat te klein zou blijken te zijn. In het bijzonder worden welkom geheeten de hoofden der beide scholen met hun staf. Het is kostelijk, dat wij onze kinderen vol vertrouwen aan hen kunnen over geven. Zij hebben een mooie, maar zeer moeilijke taak, en onze eerbied on dankbaarheid gaan naar hen uit. Met vreugde mogen wij ge- stadigen groei constateeren gezien echter de grootte van onze Herv. Gemeente zou deze groei nog gedegener kunnen geschie den. Wij breken het onderwijs op andere scholen niet af, integendeel wij hebben eer bied voor dezen arbeid. Maar wij willen nog meer dan opleiding tot goede burgers der maatschappij. Wij verkiezen de Chr. school voor onze kinderen overeenkomstig de Nederlandsche wet. Laat ieder propa gandist zjjn in kleiner of grooter kring voor onze Herv. scholen, en op deze wijze zijn talent gebruiken. En laten we ons ge bed voor dezen kostelijken arbeid niet ver geten. De heer de Jager houdt nu een referaat over het onderwerp „Fouten in de o-pvoeding". Fouten, aldus de heer de Jager, worden gemaakt, zoowel door de onderwijzers als door de ouders. Ditmaal wil spreker ech ter speciaal het licht werpen op de fouten in de opvoeding door de ouders. Hoe groot het gevaar voor het maken van fouten in een onharmonisch gezin is, wordt door voorbeelden aangetoond, met name in ge zinnen waarvan de vader niet- en de moe der wel geloovig is. Ook worden voorbeel den genoemd hoe verkeerde liefde verkeer de gevolgen kan hebben. Er is een sterke band tusschenouders en kinderen. En nu is het tragische, dat de band tusschen ouders en hun kinderen hoe langer hoe los ser moet worden. Spreker acht het ver keerd, dat de moeder haar kind telkens naar school brengt, en met een kus af scheid neemt, en bij het uitgaan der school haar kind weer met een kus af komt ha len. De jongen zou liever ravotten met zijn vrienden, dan aan moeders hand te wan delen. Ongemotiveerde vrees voor onheilen is dikwijls de oorzaak van deze niet ver standige teederheid. Zou het niet beter zijn Uw kind te stellen onder de hoede van God? Ook zijn er vaders, die den langen dag hard moeten werken voor den kost. Zij belooven zich zelf, dat hun kind het beter zal krijgen dan zij, en dat zij er voor zullen zorgen, dat hij door een perfecte opleiding een eerste positie zal bekleeden. Maar hoe kan zoo'n vader het levenspro gramma voor zijn kind opmaken zonder te weten over welke talenten het beschikt Spreker licht dit" met een voorbeeld uit zijn practijk toe. Een goede positie is toch geen vereischte voor het levensgeluk. Dit moet men ergens anders zoeken. Behalve verkeerde liefde zijn er ook vele verkeerde gewoonten. Gewoonten zijn er overal. Ons leven wordt in vele gevallen door gewoonten beheerscht. De gewoonten van een kind hangen af van de gewoonten van de ouders. Spreker onderscheidt goede en slechte gewoonten, en geeft een voor beeld van een klein knaapje, dat door de slechte gewoonten van de ouders een echte dwingeland werd. De meeste bandeloosheid komt in de kleine gezinnen voor, omdat daar als regel te veel geboden en verbo den wordt. In. de groote gezinnen wordt meer regel gehouden. Als derde punt noemt spreker verkeerde voorbeelden. Vroeger was het eigenlijke opvoedingswerk de lichamelijke kastijding. Een koning van Frankrijk gaf jaarlijks een subsidie voor het aanschaffen van wilgen- takken ten dienste van deze afstraffing. Tegenwoordig wordt een andere methode gevolgd. Het kind ziet in vader en moeder vol maakte menscben. Dit blijft niet zoo, later verdwijnt veel van dat ideaal. Soms neemt een kind zich later voor juist tegen het voorbeeld van zijn ouders in te gaan. Op voeden is buitengewoon moeilijk. Wij moe ten onze kinderen laten zien wat we hen leeren. Wij moeten zoo leven, dat wij ten allen tijde een voorbeeld voor onze kinde ren zijn. Het is ook een mooie taak. Als wij het goed doen oogsten wij een voort durende dankbaarheid en liefde, en worden wij zelfs na onzen dood nog geëerd. Deze met groote aandacht gevolgde rede, werd met warm applaus beloond. De voor zitter dankte den spreker voor zijn voor dracht. Na de pauze werd een tooneelstukje op gevoerd, getiteld „Voorheen en thans", een examenspel, dat uitnemend werd ver tolkt door mej. van Amerongen en de hee- ren Belger, Groenenberg, van Raalten en Cornelis. Ook hierop volgde een langdurig en wel verdiend applaus. De voorzitter dankt ten slotte allen, die aan het slagen van dezen avond hebben medegewerkt. Ook Mevr. Belger, die deed genieten van haar mooie stem, werd wel verdiende hulde gebracht. De samenkomst werd besloten met bet zingen van Gez. 12 vers 1, en gebed. Zoo werd het 75-jarig bestaan der Ver. tot bevordering van Chr. onderwijs ge vierd. Het is het voornemen van het be stuur om het 75-jarig bestaan der Herv. school in 1938 eveneens op waardige wijze te herdenken. Het was een goede avond ondanks de hevige koude was de zaal in „De Oude Vriendschap" goed bezet. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Nieuwjaarsrede en een afscheid. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad heeft de bur gemeester zijn Nieuwjaarsrede uitgespro ken, waacrin ditmaal een wat optimistischer toon te beluisteren viel, dan sinds vele ja ren het geval was. De raadsleden hebben met applaus doen blijken, diat een en ander hun instemming had, waarna Wethouder W. P. Edelman als oudste raadslid in jaren de nieuwjaarsrede beantwoord en bij dezegelegenheid het overleden raadslid, den heer M. van der Beke Callenfels, herdacht, die dit vóór hem placht te doen. De wethouder herinnerde er o.a. aan, dat de welvaartsbronnen voor Vlissingen indertijd vrijwel waren opge droogd, toen de groote Marinewerf naar elders was overgebracht. Hij bracht hulde aan den heer Arie Smit, die, indertijd op de braak liggende gronden een nieuwe scheepswerf stichtte en hiermede voor Vlis singen een tijdperk van nieuwen bloei in luidde, waartoe de aanleg der nieuwe ha vens, van het Kanaal door Walcheren en de spoorwegverbinding het hunme hebben bijdragen. Spr. wenschte den raadsvoor zitter die voor de tot stand koming van de nieuwe haven en haar verdere ontwikkeling zeer veel heeft gedaan, geluk met de bij zondere gunstige ontwikkeling van de N.V. Haven van Vlissingen. Ook deze rede vond bijval bij de raads leden. Bij de mededeelingen werd kennis gege ven van een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij den bur gemeester van 5 t/m. 26 Februari a.s. ver lof wordt verleend en voorts van een be sluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1936 Voor herschatting van de waarde van de in het Grondbedrijf aanwezige gronden, werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren H. C. V. Sorel, J. Loois Azn. en M H. van de Putte. Verschillende leden van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het L.O. werden herbenoemd, waarna een groot aantal voorstellen van geringere beteekenis zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen. Bij de rondvraag is vrij uitvoerig gede batteerd over het onderhoud der politierij- wielen, dat niet aan den laagstèn inschrij ver, maar aan nummer 4 is gegund, terwijl vele raadsleden het woord hebben gevoerd over de huurprijzen van de woningen der Vereeniging tot Verbetering der Volkshuis vesting, waarover harde t sn werden ge kraakt een raadslid noemde een huurver- laging van 0.15 „een paskwil" anderen wezen er op, dat het hier om „kamer-keu ken-woningen" gaat, zoodat het feit, dat de hiervoor gevraagde huren lager zijn dan die der beide andere woningbouwvereeni- gingen, niet veel zegt. Aan het eind der vergadering werd af scheid genomen van het s.d. raadslid den heer F. G. van Spanning, die sinds 3 Oc tober 1930 in den Raad zitting heeft en naar Hilversum is overgeplaatst. Alhambra-Theater. Intermezzo. Circuskoning Er is toch wel een groote tegenstelling tusschen dit blijmoedige, Spaansche „In termezzo" op het zilveren doek en het bloedige, wreede intermezzo, dat de naam Spanje thans onmiddellijk voor onze oogen düet afspelen. De lichte zonneschijn over genietend, prachtig gelegen San Sebastian het prachtig gelegen San Sebastian laat, niet .minder dan een reis door de heer lijke natuur van Noord-Spanje, een prop volle, juichende arena met het lied van El Toro, serenade en tango in Sevilla, welk een vriendelijk paradijs dit land van moderne broedermoord zou kunnen zijn. Daarvoor zijn wij echter ook in filmland, land van verwarmende illusie enbemoediging. De regisseur Josef v. Baky wist de ca mera de natuur, de gebouwenbekoring, de hotel-luxe als voornaamste factoren van zijn licht scenario wel te vatten en te ge bruiken. Jn dit middelpunt van de luchtige beval ligheid, die het oude en train mist, staat de Weensche sopraan Tresi Rudolph, een actrice, wier chique en stem wel het ge nieten waard zijn. De inzet van deze amusementsfilm, waarin wel enkele geestige trouvailles z\jn, is ongewoon. Plotseling staan wij, via de r& cao-reportage, te midden van een society- huwelijk in de Madeleine te Parijs. Alles is weelde, overdaad, tot de twee vervelende adjudanten van de hoofdvertolkster toe. Zij moeten de geheele film de vroolijke noot trachten te verbeelden. Het bruidje, een beroemde zangeres, die met zijn mil- lioenen ook een .lichtelijk onbenulligen bruidegom zal accepteeren, bedenkt zich echter op het allerlaatst. Als de bruigom aan den éénen kant nog wacht, is de geliefde aan den anderen kant reeds spoorloos ver dwenen. Want, wij hoorden het reeds in de trouw-limousine, Adrienne wil blijven zin gen tegen den gezamenlijkcn wil van alle aangetrouwde artikelen-in-spé in. Met deze vlucht in Freie hinein begint de reis door zonovergoten landen aan blau we zeeën, waar de camera zulke dankbare objecten ziet. In een speelzaal zet de zan geres haar stem in enverliest. Waarna het eeuwige spel van vluchten en achter halen twee gelieven steeds nader brengt. De minnaar blijkt een componist te zijn, die na zijn hoog spel met een groote kans op een debacle, toch de gevierde actrice aan het einde op eenvoudige wijze naar den burgerlijken stand kan rijden. Het tweede hoofdnummer heet eigenlijk Bengel Tiger". Dit mooie specimen van woeste,, niet licht te temmen kracht, heeft meer oris medeleven dan den bruten tem mer, die, aan den drank verslaafd, zijn ruwheid en koppigheid botviert, vaak erger brullend dan het gesarde dier. Zeer zeker zijn de hoofdmomenten, als mensch en dier tegenover elkaar staan, spannend. Satan, de tijger, breekt los en de eerste maal zien wij ademloos toe, wanneer hij in een sla gerij wordt opgevangen. Rauw en onsym pathiek is het optreden in dronkenschap des nachts tegen den koningstijger, die zijn vijand voor het leven teekent. In het derde gevecht rekent het dier echter af, hoewel het zelf ook gedood wordt. In blinde woe de heeft ook zijn meester een mede-min naar, die zijn vriend was en dien hij een maal in een angstwekkend moment uit het brandende circus redde, in de kooi ge sleept. Voorgoed treft Satan den bruut, zoodat hij, zijns ondanks, nog den weg effent tot een happy-end, een huwelijk tus schen een trapeze-kunstenaar en de bekla genswaardige, jonge vrouw van den, zeer onwaarschijnlijk-aandoenden, temmer. Openbare middelen van vervoer. Bij besluit van 22 Januari 1937 hebben Ged. Staten van Zeeland vergunning ver leend aan gebrs. M. en A. van Fraassen ta Vlissingen tot het in werking houden van een dagelijksehen autobusdienst van Vlissingen over Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Lewedorp, 's-Heer Arendskerke en Oostkerke (gem. Wolphaartsdijk) naar het Wolphaartsdijkscheveer en omgekeerd aan de N.V. „Stoomtram Walcheren", ge vestigd te Koudekerke, tot het in werking houden van een dagelijksehen autobus- dienst van Middelburg, over St. Laurens, Se-rooskerke (W.) en Oostkapelle naar Domburg en omgekeerden aan A. A. Dees te Neuzen tot het in werking bren ger van een autobusdienst op Maandagen van Neuzen over Axel naar Hulst en om gekeerd. Verder hebben Ged. Staten besloten om, op een door hem zelf gedaan verzoek, de vergunning aan P. Riemens te Serooskerke (W.) tot het in werking houden van een autobusdienst op Donderdagen van Seroos- kerke (W.) over Vrouwenpolder, Seroos kerke (W.) en St. Laurens naar Middel burg en omgekeerd, in te trekken. Luxor-theater. Op het kantje af. Sequoia. Deze week aal Luxor veel verrukte be zoekers kunnen tellen, want het program ma is schitterend. Het voorprogramma is bijzonder afwis selend. Na het gebruikelijke Polygoon- nieuws gaat een buitengewoon interessante reeks opnamen uit Amerika's bijzondere bedrijven in óe verschillende staten, waar na een Amerikaansche klucht over kwak zalvers en hun practijken, getiteld „Blau we oogen", de lachspieren danig in bewe ging brengt. De bekende komieken Stan Laurel en Oliver Hardy ontketenen in de allerdolste Metro-Goldwyn-Mayer klucht „Op het kantje af" lachsalvo op lachsalvo. De durune en de dikke helft van de onafschei delijke kameraden beleven weer de onmo gelijkste avonturen en doen ons keer op keer gieren van den lach om hun dol-ver makelijke invallen, waarbij Oliver op het kantje af zijn leven in veiligheid gesteld ziet. Hoe? Dat zult u wel ervaren, want u gaat natuurlijk naar de daverende avon turen van de koningen van den lach, waar in ook de spanning geenszins ontbreekt. Ook het tweede hoofdnummer is een Metro-Goldwyn-Mayer, geregisseerd door Chester M. Franklin, welke zich afspeelt in de wildernis. Is deze film, welke het leven der wilde dieren in de vrije natuur schildert,, fotografisch voortreffelijk ge slaagd, bijzonder interessant is ook het daarin verwerkte experiment, waaruit blijkt, dat twee in hun innerlijken aard zoozeer verschillende dieren, een hert en eer poema, in vrede, met elkander samen leven, indien zij van jongsaf als huisdieren worden groot gebracht. Jean Parker is het lieve meisje, dat veel van deze dieren houdt, doch per saldo toch haar grootste 63 ga.w Jew elcagg Nieuwjaarsrede van den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. (Provincie) De kleinere partijen weren zich tegen de voorstellen inzake aanvulling van het kiesrecht. (Tweede Kamer) Het wetsontwerp inzake herberekening der Indische pensioenen is gewijzigd. (Binnenland): De „Jonge Jacobus" met man en muis vergaan. (Scheepvaart); Hevige strijd om Madrid. (Buitenland)' Alle wedstrijden van den Zeeuwschen Voetbalbond en Zeeuwschen Korfbal- bond voor heden en morgen, zijn uit gesteld. (Sportnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesinge! D 197. Telef. 637, Middelburg Zarïef per fei o en per stuk geluk vindt in de vereeniging met een jon gen jachtopziener, gespeeld door Russel! Hardie. De muzikale illustratie van deze rolprent is een lust voor het oor. Een bezienswaardig program, waarmede de directie eer inlegt. Stembureau Vlissingen Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. In het stembureau te Vlissingen voor de op Vrijdag 5 Februari as. te houden stem ming ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, welk stembureau is ingesteld voor de gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Ritthem, zijn door Bur gemeester en Wethouders van Vlissingen benoemd tot voorzitter en plaatsvervan gend voorzitter de heeren W. Anker en A. Rorije, tot leden de heeren J. de Visser, H. Groenouwe en J. C. M. Henning en tot plaatsvervangende leden de heeren L. J. M. Quasters, H. van Kampen en J. H. Schroote. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghat. In een perceel aan het Damrak te Am sterdam is Vrijdagmorgen in alle vroegte brand uitgebroken, die, aangewakkerd door den feilen Oostenwind, het inwendige van het perceel geheel verwoestte. De vorst deed het bluschwater reeds spoedig in ijs veranderen. Vrijdagmorgen is een K.L.M.-vliegtuig van het type F Vila voor een postvlucht naar Ameland en Schiermonnikoog ver trokken, welke eilanden door de zware ijs- vorming rondom geïsoleerd zijn. Vlissingsch Scheepvaartnieuws, Aangekomen om te bunkeren Zweedsch motorschip „Bullaren" van Duinkerken Nederlandsch motorschip „Succes" van Zeebrugge Daar Rotterdam „Teuna" van Gravelines. Bijleggers Nederlandsche motorschepen „Grada" en „Vledderveen". Vertrokken„Arend" naar Ipswich „Wocana" naar Londen „Bullaren" naar Antwerpen „Teuna" naar Antwerpen „Bencleuch" naar Yokohama na bekomen certificaat van deugdelijkheid„Gorecht" naar Duisburg. Uitgaand vastgemaakt de Nederlandsche motorschepen „Drente", „Antilope" en „Remi". ZOUTELANDE Jaarvergadering Landbouwvereeniging „Zoutelande". Donderdagavond hield de Landbouwver eeniging „Zoutelande" te Zoutelande haar jaarvergadering. De secretaris, de heer J. Melis, bracht verslag uit van de werkzaamheden der ver eeniging in 1936. Het grootste gedeelte der werkzaamheden was ook nu een gevolg van den afzet van

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1