PLOUVIER'S SCHOENHANDEL HOUDT OPRUIMING TWEEDE BLAD Hel «feiwit lïfll in Je sneeuro BINNENLAND UIT DE PROVINCIE SPORT van de van Vrijdag 29 Januari 1937. No. 24. Aardige attentie voor H.M. de Koningin. Nadat reeds Woensdagavond ter eere van H.M. de Koningin hoog in de bergen ten noorden van Innsbrück zich een vlam mende W in het nachtelijk duister had af- geteekend, heeft gisteren opnieuw de be volking aan H.M. een aardige verrassing bereid door het doen oplaaien in de val lende avondschemering van een driekleurig vlammenlint in rood, wit en blauw, in de nabijheid van het op een hoogte van 2250 meter gelegen -topstation van den noorde lijken kabelspoorweg aan de Hafelekar. De Koningin naar Zeil am See. Omtrent het vertrek van de Koningin naar Zeil am See kan nader worden ge meld, dat Hare Majesteit zich Zaterdag v.m. omstreeks 10 uur per auto uit Igls daarheen zal begeven over Kitzbuehel en Saaifelde en omstreeks 4 uur te Zeil am See zal aankomen, waar zij haar intrek zal nemen in hotel „Excelsior". Het prinselijk huwelijksfeest in Japan gevierd. Men schrijft ons De viering te Kobe van het huwelijks feest van H.K.H. Prinses Juliana door de Nederlandsche kolonie in west-Japan kan in animo moeilijk overtroffen zijn in eenig ander centrum van landgenooten in den vreemde. Op den ochtend van 7 Januari hield de waarnemend consul-generaal, de heer W. H. de Roos, een receptie op het consulaat- generaal. Daarna had in het Oriental Hotel een plechtige bijeenkomst plaats, waar naar schatting 120 Nederlandsche dames en hee- ren aanwezig waren. De heer de Roos sprak de feestrede uit, die vol belangstelling werd aangehoord. Besloten werd, een telegram met geluk- wenschen naar den Haag te zenden. Op 8 Januari werd voor de kleine land genooten met hun internationale vriendjes en vriendinnetjes een middagfeestje gear rangeerd. De Hollandsche leden van de (interna tionale) Kobe club recepieerden op 9 Ja nuari voor hun medeleden. Ten slotte werd in de club „Concordia" op den^avóhcT van 9 Januari een Hbilandsch feest gegeven. Aantal geheel werkloozen einde December 1936. Eind December 1936 minder gere gistreerde werkloozen dan eind December 1935 Het centraal bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen ïn Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking, door maat regelen van administratieve» aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorde ren, alsmede door seizoensinvloeden. aant. geh. werkl. stijging op het einde van of daling Dec. 1936 Nov. 1936 gemeenten met 100.000 en meer inw. 165.078 165.726 648 50.000—100.000 inw. 53.256 52.252 1.004 20.000—50.000 inw. 56.266 52.937 3.329 minder dan 20.000 inw. 180.609 148.565 32.044 Totaal 455.209 419.480 35.729 Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van het jaar 1935 blijkt dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. aant. geh. werkl. op het einde van stijging Dec. 1935 Nov. 1935 gemeenten met 100.000 en meer inw. 170.244 164.960 5.284 50.000—100.000 inw. 54.954 51.991 2.963 20.00050.000 inw. 58.369 51.844 6.525 minder dan 20.000 inw. 188.357 146.385 41.972 Totaal 471.924 415.180 56.744 Wellicht ten overvloede zij hierbij nog aangeteekend, dat de hierboven aangegeven omstandigheden, die den loop der werk loosheid van maand tot maand kunnen be ïnvloeden, eveneens, doch in belangrijk ster kere mate, van beteekenis kunnen zijn voor den loop der werkloosheid van jaar tot jaar. Des te opvallender is het, dat de arbeidsbeurzen eind December 1936 een kleine 17.000 personen minder registreer den dan eind December 1935. Spaansche kinderen naar ons land? Door bemiddeling van een comité te Am sterdam zal volgens de Tel., weldra be houdens toestemming van het departement van Justitie een convooi van 250 Spaan sche kinderen naar ons land vertrekken, v/aar zij bij Nederlandsche gezinnen onder dak en verpleging zullen ontvangen. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft reeds toestemming verleend om de kinderen in de gelegenheid te stel len in ons land het eind van den strijd in Spanje af te wachten. De sterrit naar Monte Carlo. Voor de eerste maal in de geschiedenis de raillye van Monte Carlo is op Neder- landsch grondgebied een officieele controle ingesteld. Het Limburgsche stadje Venlo heeft de eer van dit feit voor zich opgeëischt Te Venlo zijn gisteravond de deelne mers, die te Stavanger, Umea, Tallinn met tusschenliggende plaatsen, alsmede te Am sterdam waren gestart, de contróle gepas seerd. TWEEDE KAMER. DE GRONDWETSHERZIENING. Overzicht Tweede Kamer. In vlot tempo heeft de Tweede Kamer gisteren de ingewikkelde procedure der grondwetsherziening voortgezet. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de héér de Wilde, heeft bij den aanvang der vergadering geantwoord op de alge- meene beschouwingen. Indien een grondwet in harmonie is met de gevoelens van de overgroote meerderheid van een volk zijn geen ingrijpende wijzigingen te verwachten. Onze grondwet belichaamt de rechten en vrijheden van ons volk en de voorgestelde herzieningen hebben slechts de bedoeling deze vrijheden te beschermen en te verster ken, geenszins om het parlement of de persvrijheid te verzwakken. De regeering moet echter middelen hebben om excessen tegen te gaan en de Minister was het geenszins met den heer Albard'a eens, dat eer. verschijningsverbod een vorm van cen suur zou zijn. Het droit de reponse achtte hij geen voldoenden maatregel, b.v. niet af doende tegen het verspreiden van laster. Voor fundamenteele wijziging van samen stelling en werkwijze der Eerste Kamer had de regeering het oogenblik niet geko men geacht. Tenslotte bestreed de Minister den heer Lingbeek, die zijns inziens zich ten on rechte op Groen van Prinsterer had beroe pen. Na deze rede van den Minister ging de Kamer over tot behandeling der afzonder lijke wetsontwerpen, in de eerste plaats die tot vaststelling van het inkomen der Kroon en tot verlaging van de schadeloosstelling en het pensioen der leden van de Eerste Kamer. De heeren Goseling (r.k.), Donker, en Vliegen (beiden soc. dem.) en de Visser (comm.) wezen op de groote onkosten die de Kamerleden hadden en die minstens op duizend gulden per jaar geraamd moesten worden zoodat een verlaging der vergoe ding van 5000 tot 4000, in feite een vermindering van het inkomen tot 3000 zou beteekenen. De heer Goseling en de heer de Visser meenden, dat de regeering niet had mogen toegeven aan de demago gie tegen het parlement, die verschillende groepen bedreven, zooals b.v. de fractie van den heer Kersten, die nu een amen dement had ingediend om de schadeloos stelling der Kamerleden te verlagen tot 2500 per jaar. De heer van den Heuvel verklaarde dat de persoonlijke omstandig heden der Kamerleden zoo verschillend wa ren dat de grootte der vergoeding betrek kelijk weinig invloed had. Minister de Wilde zag in, dat een verla ging tot 4000 inderdaad groote bezwaren opleverde, temeer waar hg wist dat voor sommige leden de aan het Kamerlidmaat schap verbonden kosten zelfs wel tot 2000 per jaar opliepen. Ten einde te voorkomen diat door verwerping van het regeerings- voorstel de vergoeding ongewijzigd 5000 zou blijven, wijzigde hij het regeeringsvoor- stel zoodanig, dat de vergoeding slechts werd verminderd tot 4500, waarmee alle fracties accoord gingen. Verschillende amendementen werden in getrokken. Aangenomen werd een amende ment van den heer Donker om voor wijzi ging der bij dit ontwerp bedoelde geldbe dragen een gequalificeerde meerderheid van tweederde der Kamer noodig te maken. Een amendement van den heer van den Heuvel om het pensioen van een oud-Kamerlid te laten vervallen wanneer dit Kamerlid Mi nister werd, werd door „den. Jieer—Suring— (r.k.) zoodanig verbeterd dat ook bij het bekleeden van andere functies of het ge nieten van andere pensioenen cumulatie van deze inkomsten met het pensioen van oud-Kamerlid voorkomen zal worden, en in dezen vorm nam Minister de Wilde het verbeterde amendement over. Het gewijzigde artikel 18b der grondwet werd door de Kamer met 44 tegen 48 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de chr. historische», de roomsch katholieken en de heeren van Houten, Westerman en Arts. In het wetsontwerp tot het mogelijk ma ken van het benoemen van Ministers zon der portefeuille zag de heer de Visser een verzwakking van den invloed van het par lement op de regeering. De heer van Dijk (a.r.) had geen be zwaar tegen een Minister-president zonder portefeuille, maar wel tegen andere Minis ters, die los benoemd konden worden. De heer Vliegen (soc. dem.) meende dat dit laatste een uitzondering moest blijven, maar in moeilijke omstandigheden, o.a. in de Fransche parlementaire geschiedenis, zijn nut had bewezen. Minister de Wilde verdedigde het regee- ringsvoorstel, speciaal met het oog op moeilijke tijden, als de regeering door het benoemen van Ministers zonder portefeuille het vertrouwen van het volk zou kunnen winnen. Ook van dit ontwerp werden de verschillende paragrafen goedgekeurd. Pas aan hot einde van de behandeling der geheele grondwetsherziening zal de eindstemming over de verschillende afzon derlijke wetsontwerpen geschieden. KOUDEKERKE Stembureau Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het hoofdstembureau voor de verkiezing var. leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, heeft deze ge meente aangewezen voor de vestiging van een stembureau. In verband hiermede hebben Burg. en Wethouders een stembureau benoemd, dat samengesteld is als volgtJ. L. Dreg- mans, voorzitter, J. A. Contant, A. J. Stoppels en C. A. Kammeraad, leden. J. de Kroo Czn., plaatsvervangend voor zitter, J. Bosch, J. W. Christiaansen en J. Geldof, plaatsvervangende leden. Genoemd stembureau is ingesteld voor de gemeenten Koudekerke, Biggekerke en Meliskerke. Smokkelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De grensscheiding tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en België, die op sommige plaatsen midden door de dorpsstraten loopt zoodat men als het ware uit de voordeur op Hollandsch, door de achterdeur op Bel gisch grondgebied terecht komt, biedt een bijzonder gunstige gelegenheid om smokkel waar in grootere of kleinere hoeveelheden onopgemerkt over de streep te brengen. Tijdens de Duitsche bezetting in België is het wel voorgekomen, vertelt de N. R.Crt., dat over de hoofden van de Duitsche grens posten pakjes smokkelwaar van de eene zijde naar de andere werden geworpen door de dakramen. Tegen deze wijze van smok kelen had zelfs de boven- en ondergrond- sche electrische draad niet de minste uit werking. Het Zeeuwsch-Vlaamsche land met zijn vele wegjes en boschrijke gedeelten, biedt bovendien alle terreinvoordeel aan de kleine smokkelaars, die hier opereeren. Want groote partijen zijn het meestal niet, die worden overgebracht. Er zijn midden in -het-landr-wel opslagplaatsen aangetroffen in oude schuurtjes, doch de daders bleven meestal onvindbaar. Talrijk zijn degenen, die met smokkelen een aardige bijverdienste hebben of in hun huishoudelijke behoeften trachten te voor zien. Voor laatstgenoemde doeleinden wor den vaak kinderen er op uit gestuurd. Het is uiterst moeilijk dezen kleinen smokkel handel tegen te gaan. De weinige ambte naren kunnen de geheele grensstreek niet bestrijken en meermalen worden ze ook door allerlei trucjes op een dwaalspoor ge bracht. Rijkspolitie en crisis-ambtenaren verleenen steun, doch deze vertoonen zich meestal slechts op de hoofdwegen, waar aanhoudingen tot de zeldzaamheden behoo- ren, daar de smokkelaars over een voldoen den inlichtingendienst schijnen te beschik ken. Aanhoudingen in de dorpen en in het centrum geven veelal aanleiding van mis noegen van het publiek, dat met smokkelen niets uitstaande heeft. Een nadeel is ook, dat de vreemde hulpkommiezen weinig of geen ervaring hebben in de plaatselijke toestanden en terreinomstandigheden. Het is ook wel voorgekomen, dat perso nen werden aangehouden, die hun vrachtje aangaven als gevonden goederen, die dan bjj een plaatselijken veldwachter als „ge- voiden" werden gedeponeerd. Later werd het vrachtje dan weer afgehaald. Er bestaat ook wel naijver onder de smokkelaars, die blijkbaar goed op de hoogte zijn van elkanders handel en wan del. Het is wel gebeurd, dat in donkere nachten pseudo-kommiezen opdoken, die anderen een vrachtje waar iets aan vast zat, trachtten afhandig te maken. Massaal wordt er in deze streek over het algemeen niet gesmokkeld, doch in het klein wordt er nogal wat aan gedaan. Te verwonderen is dit eigenlijk niet bij de groote werkloosheid, die in den winter in deze streek heerscht. Hier komt nog bij, dat velen het smokkelen beschouwen als een bezigheid, waar men nu eenmaal niet meer buiten kan, wil men het hoofd boven water houden. Prov. Commissie voor de Veefokkery. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben opnieuw benoemd tot lid van de Provin ciale Commissie voor de bevordering va.n Rijkswege van de Veefokkerij, de heeren M. Houterman te Biggekerke en J. B. Becu-de Hullu te Groede. VOETBAL: De competitiewedstrijden. Zooals wij reeds hebben medegedeeld wordt a.s. Zondag in afdeeling IV in ver band met den interlandwedstrijd Duitsch- landNederland geen enkele wedstrijd ge speeld, en zijn alle voor Zondag 7 Februari vastgestelde ontmoetingen uitgesteld, daar op dien dag enkele inhaalwedstrijden ge speeld zullen worden. Het programma voor dien dag is thans le klasse. N.O.A.D.Roermond. EindhovenJuliana. N.A.C.Bleijerheide. 2e klasse A. De ZeeuwenR.B.C. GoesVlis9ingen. 3e klasse A. HulstHoofdplaat. OostburgIJzendijke. 3 e klasse B. Middelburg IIE.M.M. Zeelandia IIZeeuwsche Boys. Vlissingen IIHansweert. KORFBAL: Wintercompetitie Z.K.B. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag a.s. Afdeeling I, le klasse. Te Goes TogoSwift I. Al maakt Togo een goede kans om als overwinnaar uit het strijdperk te treden, toch hebben de Goesenaren dezen wedstrijd nog niet gewonnen, daar Swift I zijn uiter ste best zal doen om de hekkesluitersplaats te verlaten. Afdeeling I, 2e klasse. Te Vlissingen ConcordiaMadjoe II. Daar Concordia niet over een eigen ter rein beschikt, wordt deze returnmatch om 3.15 uur op het Madjoe-veld gespeeld. Ook nu zullen de Madjoe-reserves de puntjes wei binnen halen. SCHAATSENRIJDEN: De Europeesche kampioenschappen heeren en wereldkampioenschappen dames te Davos. De inschrijving voor de Europeesche kampioenschappen hardrijden voor heeren, die op 30 en 31 Januari a.s, te Davos wor den gehouden en welke bestaan uit wed- FEUILLETON Een wintersportroman van Peter Erayenbühl. 34) Dieter zet er plotseling een stevigen gang in, maar Grace vindt het nu welle tjes. Innerlijk is ze woedend over zooveel stijfhoofdigheid in een paar seconden heeft ze hem ingehaald een ferme duw in z'n z\jde en beiden rollen door de sneeuw Dieter is totaal verrast en daarvan pro fiteert Grace handig door hem haar knie op zijn schouder te zetten en hem zoo on barmhartig met sneeuw in te wrijven, dat hij tenslotte naar lucht snakt. Praktisch gesproken, is Dieter absoluut weerloos, want hij zou haar hard moeten aanpakken om zichzelf te ontzetten en Grace is nu eenmaal geen man. Zij zelf is vuurrood en vrijwel geheel bui ten. adem, als ze hem eindelijk los laat. Heeft het je goed gedaan, Grace, vraagt hij koeltjes, terwijl hij overeind komt en zich het gelaat met een zakdoek afdroogt. Nee, ik ben nog veel te lankmoedig geweestMaar we zijn nog niet i thuis, wees voorzichtig, Dieter Ze heeft tranen in haar oogen, als ze, plotseling van toon veranderend, er bijna smeekend op laat volgen „Wees toch niet zoo onaardig tegen me, DieterIk zal je 50 mark geven, dan heb je geld voor morgenavond Dank je, Grace, je bent een goede kerel, maar ik neem geen geld van je aan. En om eventueele misverstanden te voor komen, ik heb me laten vertellen, dat je vader je een aardig sommetje zal meege ven en daarom zal ik nooit met je kunnen trouwen, Grace Eenige seconden, die een uur schijnen te duren, staart Grace star voor zich uit. Die ter wordt er bleek van hij voelt het zelf dat was te veel Ik wil dat niet gehoord hebben, Die ter, zegt ze eindelijk, terwijl zij dicht op hem toetreedt. Zeg dat nog eens, als je durftVan trouwen is tusschen ons nooit sprake geweest, tot jouw geluk l Of iik geld heb of krijg of niet, dat gaat jou en geen enkelen buitenstaander ook maar iets aan heb je dat goed begrepen? Maar dit wil ik je toch nog zeggenwij gaan niet uit elkaar vóór ik die hanenkam van je voor goed heb afgerukt. En aan het feest van morgenavond zul je toch deelne men Ski Heil, Dieter H\j heeft geen byster plezierige» terug tocht Voor de tweede maal op dezen dag voelt hrj zich in het ongelijk gesteld. Dat hij Grace terwille van baar geld niet zou willen trouwen, is zijn innerlijke overtui ging, maar om aan dit gevoelen zoo ontij dig en op deze onhebbelijke wijze uiting te geven, dat was dwaas, dom en zelfs lief deloos o 9 Bij z\jn aankomst in Hotel Kaiserhof wacht Dieter een verrassing. Meneer Hoh- rain, de hotelier treedt hem tegemoet Max heeft iets voor u, meneer Praus- r.itz. U zult hem even moeten opzoeken, want ik weet niet, waar hij uithangt...... Wat is dat danwil Dieter, die Hohrain met zijn eigenwijze en ironische manier van doen niet kan uitstaan, weten. Gaat u maar naar Max, dan zult u het wel zien Max is de schoenpoetser van het hotel, een oorlogsinvalide, voor wiens bescheiden, zwijgenden aard Dieter een stille sympa thie koestert. Hij vindt hem na lang zoe ken en beiden begeven zich daarna naar het achterste gedeelte van het hotel. Hier is de sleutel, maakt u eens even open, meneer Prausnitz. Max wijst naar een klein, houten ge bouwtje, een soort schuur, naast de trap, die naar de heining leidt. Verwonderd doet Dieter, wat hem gevraagd wordt Hallo, kom er eens uit, sneeuwleeuw, roept Max, maar er is niemand, die aan dit bervel gevolg geeft. Nou, kom toch, Bollman, kom dan... Inderdaad verschijnt nu Bollmann's re presentatieve St. Bernhardkop in de deur. Dieter is stom van verbazing. Alstublieft, meneer Prausnitz, zegt Max, met een komisch gebaar op den groo- ten hond wijzend, het briefje, dat hij gisteravond meebracht, heb ik ook weer onder zijn halsband geschoven Gisteravond Ik heb tot tien uur op u gewacht, maar u kwam zoo laat van Antonswil terug en van morgen vroeg was u ook al weer verdwenen...... Dieter hoort al lang niet meer, wat Max voor zich heen bromthij trekt Bollmann naar zich toe, gaat op een trede van de trap zitten en leest, wat Petra hem in haar groote letters op het onoogelijke stuk pak papier heeft mee te declen „Aan Dieter Prausnitz Ik stuur jou Bollmamn, mgn hond. Ik ga hier van daan en kan hem niet meer gebruiken. Het ga je goed, Dieter Adieu Boll- mamn Ik, Petra". Dieter bemerkt, dat Max achter hem staat en het epistel nogmaals geïnteres- seert meeleest. Hij neemt een zilverstuk, dat hij toevallig juist bij zich heeft, uit zijn zak, schenkt het hem en vraagt hem alleen te willen laten. Als Max aan dit verzoek gevolg heeft gegeven, zit Dieter nog lang op de trap. De dicht behaarde hondenkop rust op zijn arm en Bollmann's trouwe St. Bernhard- oogen staan even droevig als die van zijn nieuwen baas 9 Grace heeft nauwelijks haar ski's afge bonden en de hall vam het Grand Hotel betreden, als zoj haar „Pap" ontwaart, die haar levendig toewenktQuickly mijn kind, waar is Dieter? Eenigszins verwonderd, bemerkt Grace, dat haar vader zich in gezelschap bevindt van een, reeds op den eersten blik buiten gewoon knappe, jonge vrouw. Beiden staan achter een breede clubfauteuil. Grace treedt naderbij diep in den stoel zit Walter Dillmann, die bezig is merk waardige hieroglyphen op een blocnote te teekenen. „Pap" legt zijn wijsvinger op den mond en het drietal sluipt op de teenen weg. Grace, mag ik je mevrouw Gritta Hissberg voorstellen, de zuster van je be schermeling.Mevrouw Gritta, mijn dochter, m'n dochter Grace U bent dus die dappere amazone. Ik ben werkelijk blij eindelijk kennis met u te kunnen maken en ik dank u hartelijk voor alles, wat u voor m'n broer gedaan hebt... Grace voelt zich verlegen. Zij kan haat blik niet vrrj maken van deze zeldzaam knappe verschijninghet dikke, zwart blauwe haar, de ivoorkleurige matte teint, het buitengewoon flatteuze, geraffineerd- eenvoudige toilet Ach, het was niet de moeite waard... Bovendien komt uw erkentelijkheid mij niet alleen toe. Zonder den steun van Die ter Uw vader heeft me al een en ander verteldWaar is eigenlijk uw vriend Dieter Dat woord „vriend" bevalt Grace in 't geheel niet. Heeft Walter u dat zelf nog niet ver teldvraagt ze ontwijkend. Ach wat, die ziet me niet eens Dan wordt het hoog tijd, dat ik hem een bril leen, mevrouwtje Grace moet innerlijk lachen om de ijve rige galanterie van haar goeden „Pap". -Meneer Dillmann Gceie morgen Goed geslapen? Hoezoo geslapen AchGritta jij hier Allerhartelijkst is de begroeting tusschen broer en zuster. Grace trekt haar vader terzijde, ettelijke gasten worden opmerk zaam Ach nee, blijft u alstublieft hier, mr. Arlen, remt Gritta den bescheiden aftocht van het tweetal. Waarom zouden we er met een voorfeestje van mogen maken? Meneer Lersner komt er bij en wijst het kwartet een verborgen hoekje, waar zij on gestoord kunnen zitten, de kellner bedient hen met een verdubbelde aandacht en in de keuken wordt een door Lersner met zorg gekozen menu samengesteld (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5