500 300 150 100 25 25 JANUARI „DE STER 75e Jaargang; 1937 2VLAAIMOAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De overstroeiïsingsramp in de Vereenigde Staten neemt steeds groeier vormen aan. cfn lede* Kuis ln> Nkd&rtandL wordi dt&ie week de STEP TABAK PUZZLE tezopcfd non deti HOTELLINNEN •NO.20 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Het geheele Roode Kruis gemobiliseerd. Vrees voor voedselgebrek en besmettelijke ziekten. Admiraal Grayson, de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, die de leiding heeft over de hulpverleening aan de slacht offers der overstrooming, heeft een tele gram naar Washington gezonden, waarin hij de algeheele mobilisatie vraagt van het Roode Kruis. Tien. staten zijn door de overstrooming getroffen. De generaal ver klaarde Zaterdag, dat 270.000 personen dakloos zijn of hulp behoeven in Arkansas, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri, Ohio, Tennessee en West-Virginia. Het aantal dooden te Lawrencebung zou ruim twintig bedragen. De gouverneur van Kentucky heeft verklaard dat de ramp de verschrik kelijkste is in de geschiedenis van den staat. Er komt voedselgebrek. De toestand der bewoners der over stroomde gebieden wordt nog steeds erger, aangezien zij thans niet alleen bedreigd worden door de ontketende elementen, maar bovendien door voedselgebrek en een tekort aan drinkwater. In verscheidene districten is ree cis typhus ontstaan, terwijl zich ook tal van gevallen van longontste king voordoen. In één dorp hebben reeds twintig personen longontsteking gekregen. In tal van straten in Cincinnati staat het water vijf meter hoog. Vijftigduizend personen hebben de wijk genomen in kerken, ziekenhuizen en scho len. De politie in deze stad heeft order ge kregen te schieten op plunderaars, die op heeterdaad betrapt worden. Een plunderen de neger is reeds doodgeschoten. In Cincinnati blijft het water stijgen, evenals in Louisville en Memphis. In Pitts burgh is het daarentegen reeds begonnen te dalen. In Francfort in Kentucky zijn ne gentien gevangenen ontsnapt, toen de ge vangenis onderliep. De bewakers openden het vuur en wisten hen allen weer in arrest te stellen. Eenigen hunner werden gewond. In Aurora drijven 45000 hl. benzine op de oppervlakte van het water. Men heeft voorzorgsmaatregelen genomen ter voorko ming van een in brand geraken van deze benzine, aangezien dit een ware ramp zou ztjn. President Roosevelt heeft een proclama tie tot het volk gericht, waarin hij vraagt twee millioen dollar bijeen te brengen voor het hulpfonds voor de slachtoffers. De re geering zelf heeft eveneens twee millioen ter beschikking gesteld. Zaterdag zijn een tiental personen omge komen. De materieele schade neemt nog steeds toe. Gisteren namen de overstroomingen een catastrophaal karakter aan. De dalen van Ohio en Mississippi staan blank. Een tach tigtal personen heeft den dood in de golven gevonden. De materieele schade wordt op tien millioen dollar geraamd. Het aantal slachtoffers der overstroo mingen zou thans te Chicago 26 bedragen. Te Portsmouth (Ohio) zijn verscheidene branden ontstaan, doordat op het water drijvende benzine in brand is geraakt. Het peil van de Ohio heeft thans de recordhoogte van 51 voet bereikt. Het hoogste peil dat men tot dusver heeft ge registreerd, is 46 voet, namelijk in 1884. Overal in het dal van de Ohio regent het thans en de inwoners hebben den raad ge kregen, naar veiliger oorden te vertrekken. De aanhoudende regens in Kentucky doen het water in het Ohio-dal nog steeds wassen, waardoor de menschen bij duizen den tegelijk worden gedwongen hun woon steden te verlaten. Te Louisville wordt in de electrische centrale een wanhopige strijd gestreden door 400 man, die alles doen om de vuren aan te houden, waarvan 330.000 door een paniek bevangen mannen cn vrouwen afhangen voor licht en nood zakelijke verbindingsmiddelen. In totaal thans 350.000 personen door overstroomingen getroffen. In een verklaring van het hoofdkwartier van het Roode Kruis wordt gezegd, dat de gezondheid nog nooit in do geschiedenis van het Roode Kruis zoo ernstig bedreigd is geworden'als thans in het Ohio-dal het geval is. Het aantal personen, dat door de overstroomingen is getroffen, bedraagt thans 350.000 in totaal. De gouverneur van Indiana heeft overal in het overstroomde gebied, dat thans bij na een vierde gedeelte van den geheelen staat beslaat, den staat van beleg afgekon digd. Troepen hebben in alle openbare ge bouwen hun intrek genomen voor de hulp verleening. Gisteren is Jeffersonville ont ruimd. President Roosevelt heeft de directeuren der federale reddingmaatschappijen en de leiders van het Roode Kruis bijeengeroe pen om met hen de meest doeltreffende methodes te bespreken voor de hulpverlee ning aan de slachtoffers van den waters nood. Te Louisville staat het water tién meter hoog. De electrische stroomkabel is door gesneden, zoodat de stad geheel in het duister is gehuld. Het peil van de Ohio is zestien meter hooger dan normaal. Niettemin wast het water nog steeds. Ten gevolge van de ontploffing der ben zinetanks zijn te Cincinnati 32 huizen ver nield. Uitbreiding van den brand kon wor den voorkomen. Men vreest evenwel, dat de groote reservoirs, welke een millioen liter olie bevatten, eveneens in brand zul len geraken. De troepen te Memphis (staat Tennes see) hebben telefonisch bericht ontvangen, dat op een door de Mississippi-rivier over weldigd eiland veertien personen den dood hebben gevonden, terwijl de situatie van driehonderd personen, die van de buiten wereld zijn afgesloten, zeer hachelijk is. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik vijftig. Een nationale ramp. De gouverneur van den staat Kentucky heeft Roosevelt verzocht troepen te zen den om hulp te bieden aan de bewoners van Louisville, die in paniekstemming zijn we gens het voortdurende stijgen van het waterpeil. De overstroomingen in de dalen van de Ohio en de boven Mississippi hebben in den afgeloopen nacht een omvang van een waarlijk nationale ramp bereikt. Het aantal dooden bedraagt, voor zoover bekend, zestig, terwjjl de aangerichte schade reeds op 100 millioen dollars wordt geschat. 400.000 personen z\jn dakloos. Het gebrek aan voedsel en de wisselval ligheid van het weer doen vreezen voor epidemiën. In zekere gebieden van Ohio en Kentucky zijn reeds honderden gevallen van griep, roodvonk en longontsteking ge constateerd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat 12 dwangarbeiders om het leven zijn gekomen tijdens een vechtpartij in de straf gevangenis te Frankfort, (staat Kentucky) welke half onder water stond. De gedetineerden waren aan het muiten geslagen, daar zij vreesden in hun cellen te zullen verdrinken. President Roosevelt heeft bepaald, dat de kustwacht, de reddingsdiensten en het Roode Kruis op oorlogsformatie moeten worden gebracht om hulp te bieden aan de slachtoffers der overstroomingen. Alle departementen zullen continu wer ken. De president zelf wil dag en nacht van alles op de hoogte worden gehouden. Hij verklaarde alle krachten, welke ter beschikking van de regeering staan, te zul len aanwenden om het lijden der slachtof fers te verzachten. Generaal-majoor Craig, de chef van den generalen staf van het leger, heeft alle reserves van de intendance ter beschikking gesteld van de hulporganisaties. Hij heeft bedden, tenten, geneesmiddelen en 4500 man troepen gezonden naar de geteisterde gebieden. Officiecle kringen noemen de overstroo mingen een nationale ramp. Een half millioen menschen is dakloos, 150 steden en dorpen staan onder water en twee millioen menschen zijn verstoken van drinkwater. Het gebied der overstroomingen heeft een oppervlakte gelijk aan die van Enge land en Wales tezamen. Een deskundige is van meening, dat het nog tien dagen kan duren aleer de over stroomingen het dal van de Mississippi be reiken. Hij voegde daaraan toe dat het z.i. mogelijk is, dat de overstrooming nog een maand zal duren. (Zie verder Laatste Berichten.) STADSNIEUWS SCHILDERIJEN VAN MICHEL DUTRIETJ Expositie bp Kunsthandel D'huy. De Belgische kunstschilder Michel Du- trieu die thans in de Badhuisstraat zijn schilderijen ten toon stelt, is eerst 26 jaar en heeft, naast ongetwijfe'a zwakke doeken van weinig beteekenis, reeds verrassend goed werk geleverd waarvan deze expo sitie duidelijk getuigenis aflegt. De zwakke zijde van deze tentoonstelling is een gebrek aan zelfbeheersching van den schilder, dat niet alléén aan zakelijke over wegingen is toe te schrijven. Om deze laatste reden zijn enkele doeken die een jaar of wat geleden tot stand kwamen, ten toon gesteld, waarvan wij meenen te weten, dat de schilder ze zelf thans niet meer be wonderen kan (Abdij, boerderij in Vlaande ren, Haven van Nieuwpoort e.a.) maar omdat een schilder ook zakenman is en smaken nu eenmaal verschillen, zijn deze doeken en nog enkele geëxposeerd, in de hoop dat er een liefhebber voor komt. Maar Dutrieu wil ook op ander gebied soms te veel en schiet dan zijn doel voorbij. Als voorbeeld noemen wij het doek „Visschers- haven Vlissingen", gezien vanaf het stand beeld De Ruyter. Hier heeft Dutrieu een groot doek willen scheppen, dat echter be slist onevenwichtig aan doet door de in verhouding buitensporig groote waterpartij op den voorgrond ware hier een flink stuk van afgenomen (wij hebben de proef op de som genomen, door het onderste deel van het doek te laten bedekken) dan verkrijgt men een schilderij dat werkelijk de moeite waard is. En dat de beteekenis van een kunstwerk waarlijk niet in zijn grootte zit, heeft Dutrieu toch ook weer zelf bewezen door enkele verrukkelijk mooie kleine doek jes, die wij persoonlijk wel tot het beste meenen te mogen rekenen dat op deze ex positie te zien is wij denken bijv. aan het fijne schilderijtje „Scheepje bij de kust", waar lichtval en water prachtig zijn ge troffen en de beide doekjes „Visschersha- ven Vlissingen", waarvan vooral dat met de twee in donkeren toon gehouden scheepjes op den voorgrond en het contrasteerende lichte water daartusschen en er achter, bij zondere bekoring heeft. Er hangen nog en kele doekjes die zoo warm, wij zouden haast zeggen fluweelachtig aandoen mooi werk, waarop Dutrieu, die eerlijk erkent nog te zoeken, zich speciaal schijnt te willen toe leggen hij kon een slechtere keus doen Er hangt meer werk, dat de moeite waard is, maar het is onze taak niet een minu tieuze beschrijving van alle geëxposeerde doeken te geven. Tot slot willen wij er nog even de aandacht op vestigen van hoe ont zaglijk grooten invloed het licht is, waarbij men deze schilderijen ziet. Het groote doek „Roeiershoofd" doet van de straat af ge zien, nogal vlak en monotoon aan gevolg van het feit, dat het niet gunstig is ge plaatst en ook 's avonds op allesbehalve ideale wijze licht ontvangt. Maar toen wij hetzelfde doek elders opgesteld zagen, ter wijl er zacht, verstrooid licht opviel, bood het opeens een verrassend verschillenden aanblik en zag men er een diepte en fraaie lichteffecten in, die bij de opstelling in de etalage vrijwel geheel teloor gaan teer werk, dat bijzondere zorg vraagt en dat ook den recensent tot voorzichtigheid bij het uitspreken van een oordcel stemt, daar er uit blijkt, dat factoren die buiten den invloed van den schilder vallen, zijn arbeid een geheel anderen indruk kunnen doen maken. jt Gemengde Zangvereeniging „De Volksstem". 19121937. Optreden van Jo HekkertVan Eijsden als soliste. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan heeft „De Volksstem" Zaterdagavond voor een flink bezette Oude Vriendschaps zaal een feestuitvoering gegeven, welke in verband met de viering van dit zilveren feest een officieele tint droeg, bestaande uit een jubileum-speech van den voorzitter, den he^r D. Ramyns, waarin hij allereerst ieder een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid de sopraan-soliste, mevr. Jo HekkertVan Eijsden en het hoofdbestuurslid van den Bond van Arbeiderszangvereenigïngen in IEDERE GOEDE OPLOSSER ONTVANGT EEN PRIJS.' WAARONDER F. 50 00 AAN GELDPRIJZEN Nederland, den heer Krelage, om vervol gens te wijzen op dezen mylpaal in het leven der vereeniging, welke altijd getracht heeft de moeilijkheden te overwinnen. Woorden van hulde en waardeering wijdde spr. aan de personen, die de vereeniging hebben opgericht en ofschoon van de tegen woordige leden niemand op een 25-jarig lidmaatschap kan bogen, bracht spr. toch hartelijk dank aan die oude, trouwe kern, die lange jaren in opgewektheid haar krachten aan de zangvereeniging beeft ge geven. Voorts dankte de heer Romijns den heer J. Machgeels, die bij dit jubileum met een. „Feestzang" in woorden en muziek van zijn oprechte gevoelens voor de Vereeniging had doen blijken. Daarop sprak de heer Krelage, die de Vlissingsche Volksstem prees als een goed, trouw lid van den Bond, waartoe zij ook 25 jaar behoort. Met buitengewoon veel ijver heeft de Vereeniging de organisatie, het kunstzinnige element en de propaganda te Vlissingen gediend, zóó, dat zij aan vele vereenigingen ten voorbeeld gesteld kan worden. Door het propageeren van de idealen, door het geestdrift wekken voor de moderne arbeidersbeweging en door het verbreiden van werken van Mozart, Schu mann, Haydn, Mendelssohn enz. heeft zij be wezen haar taak goed te begrijpen. Voor dezen arbeid van een klein koor heeft spr. eerbied en gaarne huldigt hij den tegen- woordigen leider, den heer B. Vleugels, die door de samenstelling van het programma bewijst, een muzikaal directeur te zijn. Na nog gewezen te hebben op den plicht van iedereen, die lid is van de beweging of de partij en den Koorzang beoefent, om zich aan. te sluiten bij een arbeiderszangkoor aldus met zichzelf het meest waardevolle geschenk gevende, overhandigde de heer Krelage de zilveren plaquette voor trouwen dienst van den Bond van Arbeiderszang- vereenigingen, waarop de zaal met dave rend applaus reageerde. Namens de gansche moderne arbeiders beweging in Vlissingen voerde daarop de heer J. van der Peijl het woord, wees er op, dat „De Volksstem" veel heeft bijgedra gen tot het voorbereiden der idealen en bood een geschenk in enveloppe aan. De heer Overweel, voorzitter van de Gemengde Zangvereeniging „D.O.V." uitte den wensch, dat de jubilaresse nog vele jaren in de ge legenheid zal zijn de edele zangkunst te propageeren en deed zijn gelukwensch vergezeld gaan van een bloemstuk. Uit naam van den heer Hoogardie bood de heer Haaze een bloemenmand aan met den wensch, dat de vereeniging moge groeien en bloeien terwille van kunst en partij, waarna de heer Snoep nog met een toe passelijk woord bloemen overhandigde van het Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U." Het concert. Nadat de heer Romijn had dank gezegd voor deze bewijzen van vriendschap en waardeering, was het woord aan directeur Vleugels, die het programma deed openen met den aan hem opgedragen „Feestzang" van Jan Machgeels, welke van de oprechte bedoelingen van den dichter-componist ge tuigde. Bijzonder goede indrukken vestigde het koor daarop met de „Strijdliederen fantasie No. -1" van H. Altink, bestaande uit „De Internationale" van De Geyter. „Eens" van De Nobel, „Strijdmarsch der Arbeiders" van Hegeraat cn „Morgenrood" van De Nobel. Tusschen de opgewekte en meer gedragen deelen werd een mooi con trast gelegd en mede dank zij de mede werking van een flink orkest, onder aan- De overstroomingsramp in de Ver eenigde Staten neemt steeds grooter vormen aan voedselgebrek en besmet telijke ziekten bedreigen de bevolking. (Eerste blad pag. 1.) Uitgebreide zwendel met valsche oor merken voor varkens ontdekt. (Gemengd Nieuws.) Weder verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd Nieuws.) De Ministers Gelissen en Deckers uit Zweden teruggekeerd. (Binnenland.) Madrid wordt langzaam in puin ge schoten. (Buitenland.) Regeeringscrisis in Japan. (Buitenland.) ZTE VERDER EVENTUEEL LA ATSTE BERICHTEN voor onverslijtbare lakens en sloopen E» sterker dan «A grasiinnen. 150 160 180 200 c.m. breed 59 66 72 79 cent per el SS St. Jacobsstraat 8. Tel.494 voering van mevr. S. Höfelein-Bekker, ge noot deze suggestieve muziek ook een bij zondere muzikale vertolking. Ter eere van dit jubileum prijkten op het wel uitgebreide programma eenige klas sieke koorwerken de weltliche Kantate „Dir, Seele des Weltalls" van Mozart, een zonnchymne van het Zonnekind, welke tot de vrijmetselaarswerken van het Salzbur- ger genie behoort „Der Sturm" van Jo seph Haydn, waarin de meester op zijn bekende, rake wijze de verschrikking, het geweld, den angst en het smeeken tot be daren schildert het romantisch, fantas tisch „Zigeunerleben" van Schumann als mede de reeds eerder uitgevoerde finale uit de onvoltooide opera „Loreley" van Men delssohn. Ongetwijfeld geen gemakkelijke opgave, welke aan het koor, dat niet door loopend van eenige ruwheid was vrij te pleiten, zware eischen stelde, waaraan het echter over het algemeen aardig heeft vol daan. Voorts werd „Het lied der Dennen" van Fr. Verhaaren nog eens gezongen, waarna tot besluit de pakkende Strauss' wals „Wein, Weib und Gesang" „ging". Het orkest kweet zich bij deze werken naar wensch van zijn illustratieve en begelei- dingstaak. Solistische medewerking verleende de ook hier welbekende sopraan-zangeres Jo Hekkertvan Eijsden, die met haar flink geluid de diverse soli (in Mozart de aria „Dir danken wir die Freude", waarbij ook de fluit opviel, in Mendelssohn de Leonare- partij en in Verhaaren „O lied van de den nen) met veel overgave gezongen heeft. Enkele liederen „Ridonami la Calina van Tosti en „Weet je 't nog lief van Van Oorschot voorgedragen met piano, begeleiding van mevr. R. BrandBekkër, bezorgden de zangeres een dergelijk suc ces, dat zij met een toegift moest bedanken, waarvoor zij „Het kereltje" van Hendrika van Tussenbroek koos. Mevr. Hekkert van Eijsden ontving enkele bloemstukken, terwijl ook mevr. Brand bloemen werden aangeboden. Het publiek was gul met applaus en heeft directeur, koor, orkest en soliste doorloo pend van zijn ingenomenheid met het ge- bodene blijk gegeven. Aan het slot van den avond heeft voorzit ter Romijn allen medewerkenden dank be tuigd en den heer Vleugels, die vijf jaar als directeur aan het koor verbonden was, een mooie rooktafel aangeboden, waarna een gezellig samenzijn met muziek van de huis kapel onder Charles Haaze velen nog in prettige stemming bijeenhield. O. De kwestie van steun aan winkelweken. De Vlissingsche Middenstandsvereenigin- gen vroegen d.d. 19 December 250 van de Kamer van Koophandel te Middelburg voor de van 2 tot en met 14 Januari te louden „ballero" of winkelweek. Het bureau

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1