VlissiR!jsct)8 Courant TWEEDE BLAD PLOUVIER'S SCHOENHANDEL HOUDT OPRUIMING Md gcSutt Kgl Sn Je smccumi BINNENLAND il 2* jiscTb apa- [jest- tij- Utide- Op- |gen, ■nut sten odat land van essie ^est- over van uit het fitge- de ider ben jl re- dan ;rijk het lide- het slijn lam st is rok- orst, L be- k in orm. it en veel van de van Vrpag 22 Januari 1S37. No. 18. DE FINANCIEEL® EN ECONOMISCHE POLITIEK DER REGEERING. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer omtrent de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Hieraan is het volgende ontleend Vele leden spraken hunne waardeering er over uit, dat de regeering heeft erkend, dat op den duur niet de financieele- en eco- nomisch-teclmische vraagstukken het staat kundig leven kunnen blijven beheerschen, doch dat integendeel een overwegende plaats moet worden toegekend aan de in ons volk tot uiting komende lévens- en we reldbeschouwing. Naar de meening van deze leden, heeft juist echter de fout van dit kabinet gelegen in de omstandigheid, dat het de financieele en economische moeilijkheden dacht te kunnen bestrijden, zonder daarbij een prin cipieel uitgangspunt te kiezen, sterker nog: met vrijwel volkomen terzijdestelling van eenen principieelen grondslag. Ten zeerste betreurden verschillende le den dat de Regeering ten opzichte van het probleem van de vrije op de gebonden eco nomie geen scherp omlijnd standpunt in neemt. Naar hunne vaste overtuiging na melijk moet terugkeer tot de vrije economie zoowel in sociaal als in staatkundig opzicht in hooge imate ongewenscht en zelfs ge vaarlijk worden genoemd. Nu de regeering in den grond der zaak dezelfde meening is toegedaan, en wel dat de economische ont wikkeling in ae andere richting gaat, had den deze leden van haar op dit stuk meer leiding, althans meer belangstelling ver wacht. Ook wat betreft de stimuleering van de binnenlandsche conjunctuur heeft de regee ring onvoldoende activiteit betoond. Vez'scheidene leden verklaarden, dat het kabinet-Colijn, ook na de reconstructie in Juli 1935, niet is geslaagd in de vervulling van de taak, welke het zich van den aan vang af had gesteld. In de eerste plaats was zulks huns in ziens het geval met het economische deel er van. Ook de gevoerde financieele politiek heeft niet het gewenschte resultaat opge leverd. Dat tot muntdepreciatie is overgegaan stelt volgens hen het kabinet oók teil aan zien van de financieele politiek in gebreke, daar het zich immers het handhaven van den gouden standaard ten doel had gesteld. Vele ledeii verklaarden, niet accoord te gaan .met de critiek, op het algemeen beleid der regeering geoefend. Deze leden waren van meening, dat het kabinet in Mei 1933 moeilijk van een ander beginsel kon uit gaan dan hetwelk het destijds aanvaardde, omdat het zich op het standpunt had ge steld, dat de basis van politieke samenwer king moest worden verbreed. Zij wenschten allereerst te constateeren, dat de economische toestand allengs wel degelijk is verbeterd. Ook de financieele politiek van het kabi net verdient huns inziens waardeering en met nadruk verklaarden zij vervolgens, eveneens in te stemmen met het defensie beleid. De aanpassingspolitiek. Eenige leden waren van oordeel, dat de aanpassingspolitiek welke de regeering in de laatste jaren heeft gevoerd, niet tot de daarvan verhoopte resultaten heeft geleid. Dat van de overheid zelve geringe stu wing uitging tot verbetering van den toe stand, blijkt uit den gang van zaken met het werkfonds 1934. Een bedrag van 77 millioen dat is geblokkeerd, werd nog niet uitgegeven. Deze leden achtten gewenscht, dat de regeering voorgoed breke met de zoo ge- ruimen tijd door haar gevoerde, aanpas singspolitiek en dat in de plaats daarvan kome eene meer constructieve politiek. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regeering een stabilisatie van den gul den op zoo hoog mogelijk peil hoopt te be vorderen. Voorts behoort naar hun gevoelen de handelspolitiek actiever te worden gevoerd en is daarnevens gewenscht .meer ordening in handel en industrie, op dusdanige basis, dat het particuliere initiatief niet er door worde belemmerd. Nog opperden enkele leden bedenking te gen verwezenlijking van het, in enkele kringen verdedigde, denkbeeld, Neder- landsch-Indië en Nederland als een econo misch geheel te beschouwen in dien zin, dat eene tariefunie tusschen beide gebieds- deelen zou moeten worden gesloten. Sommige- leden trokken in twijfel, of eene depreciatie met 20 °fo van de goud- waarde van den gulden een afdoende maat regel is. Deze leden waren voorts van meening, dat naast de depreciatie andere maatrege len dienden te worden genomen, tot ver meerdering van de volkswelvaart. Zoo acht ten zij gewenscht, dat de regeering alsnog de richting insla, verdedigd in „het plan van den arbeid". De inrichting van het Paleis Soestdijk. Naar wij vernemen zal de aanbesteding voor den aanleg en verbetering" van de centrale verwarming in het Anna Paulow- nagedeelte van het Paleis Soestdijk, het tijdelijk verblijf van het Prinselijk paar, in de eerste helft van Februari te Amsterdam worden gehouden. Tot den aanleg van een openlucht-zwem bad achter het park van het Paleis, is thans definitief besloten. Als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk zal aan de achterzijde van het Paleis, gedeeltelijk ondergronds een bioscoopzaal worden ge bouwd. Aan de achterzijde van het eigenlijke woongedeelte van het vorstelijk paar zullen stalen ramen worden aangebracht, welke in hun geheel omlaag gebracht kunnen wor den, zoodat men van de woonvertrekken uit direct het terras zal kunnen betreden. Het bezoek der Nederlandsche Ministers. De Ministers Gelissen en Deckers hebben de persvertegenwoordigers te Stockholm ontvangen. Zij legden den nadruk op de be- teekenis van een samenwerking tusschen kleine staten met dezelfde belangen en ver klaarden, dat studie èh het tot stand bren gen van persoonlijk contact uitsluitend het doel van hun reis waren. Zij spraken de hoop uit, dat Zweedsche ministers een be zoek aan Nederland zullen- brengen. Den Ministers Gelissen en Deckers 's het Zweedsche grootkruis verleend in de orde van de Noorderster (Nordst jaernam) Minister De Graeff te Brussel. De Nederlandsche Minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die Dinsdagavond te Brussel is aangeko men, waar hij gisteravond op het Neder landsche gezantschap een demonstratie van Javaansche dansen heeft bijgewoond, heeft gisterochtend een beleefdheidsbezoek .ge bracht aan den Belgischen premier, den heer Van Zeeland. Des middags heeft de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. P. Spaak, een noenmaal aangeboden ter eere van zijn Nederlandschen collega. Tot de genoodig- den behoorden Freule de Graeff, de Neder landsche gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn en mevrouw Patijn, de heer en me vrouw van Zeeland, de Belgische Minister van Economische Zaken en mevrouw van Isacker, zoomede de kanselier der Ne derlandsche legatie te Brussel met mevrouw van Lennep. In de kringen van het diplomatieke corps te Brussel en bij de Nederlandsche kolonie aldaar bestaat uiteraard voor het bezoek van den Nederlandschen Minister zeer bijzondere belangstelling. poging om onrust en verwarring te stich ten. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel, dat de depreciatie een ongunstigen invloed zal hebben op de uitkomsten van de landbouwbedrijven, althans van de veehou derij en de gemengde bedrijven. BESCHOUWINGEN OVER ONS STAATSBESTEL. Aan liet Voorloopig Verslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1937, is het volgende ontleend De oorzaak van de huidige onbevredigen de politieke constellatie hier te lande zagen enkele leden voornamelijk hierin, dat aok in Nederland allengs verkeerde opvattingen van democratie en vrijheid ingang hebben gevonden. Een wel zeer sprekend kenmerk van de zwakheid van het huidige staatkundige be stel achtten deze leden de onderdrukking van de nationaa.l-socialis tisch e beweging in Nederland. Zij drongen er bij de regeering op aan, dat deze aan de N.S.B. de vrijheid zou hergeven en bepleitten opheffing van het verbod voor ambtenaren en militairen lid dier beweging te zijn. Tegen deze beschouwing rees van vele zijden verzet. In beginsel stemde men dezerzijds in met de politiek, door de re geering op het stuk der gezagshandhaving gevolgd. Anderen hadden de bedoelde politiek gaarne wat krachtiger gezien, al erkenden zij, dat vooral in den laatsten tijd bij ge zagsondermijning krasser wordt ingegrepen. Voornamelijk drongen zij aan op een scherp optreden tegenover de N.S.B. Algemeen werd betreurd, dat de aan hangers van het nationaal-socialisme in deze Kamer dc hun voor het eerst geboden gelegenheid om in een officieel staatsstuk een principieele uiteenzetting te geven van het door hen bepleite „systeem" ongebruikt hebben gelaten. Een zeer gelukkig verschijnsel werd ge noemd, dat ons volk meer en meer de waarde van onze tegenwoordige staats inrichting gaat beseffen, alsook de nood zakelijkheid, haar te verdedigen tegen hare belagers. De veranderde houding van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij ten opzichte van het koningschap aangenomen is, aldus sommige leden o.m. hieruit te verklaren is, dat de monarchie in ons land niet meer, gelijk voorheen, wordt misbruikt als pro pagandamiddel tegen de sociaal-democra ten, op welk punt eenige jaren geleden in deze Kamer de aandacht is gevestigd. Weder andere leden weerspraken de juistheid van het betoog omtrent de be lustheid van de Roomsch-Katholieke Staats partij op samenwerking met de sociaal democraten en betreffende het bestaan van een linker- en een rechtervleugel in deze partij. Enkele leden drongen aan op krachtige bescherming van overheidswege van de werkwilligen bij stakingen. Verscheidene leden achtten de geleverde critiek op het economische beleid van de regeering pngegrcaid. Zij constateerden met erkentelijkheid, dat in het algemeen ons volk op waardige en kalme wijze de zoo gewichtige koersveran dering van de overheid heeft opgenomen en laakten ten zeerste, dat de leiders van een bepaalde volksgroep, die zichzelf nog wel als bij uitstek nationaal aandient, in het destijds voorgevallene aanleiding had den gevonden tot het ondernemen van een Werkkampen voor jeugdige voorwaardelijk veroordeelden. De criminaliteit onder de jeugdige werk- loozen neemt meer en meer toe, aldus mr. G. C. Th. de Jongh, voorzitter van een comité, dat zich bezig houdt met de op lichting van werkkampen voor voorwaar delijk veroordeelde jeugdige werkloozen. Het denkbeeld om die jongelieden in den leeftijd van 16 tot hoogstens 23 jaar, die tengevolge van de werkloosheid het spoor bijster zijn geworden, maar geen slechte inborst hebben, weer op het goede pad te helpen door hen te vereenigen in werk kampen vond weerklank bij het Genoot schap tot Verbetering der Gevangenen. Daarbij hebben zich aangesloten de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils en het Verbond Pro Juventute. Nu ook de Minister van Justitie te ken nen heeft gegeven dat hij voorshands bij wijze van proef en op bescheiden schaal zijn medewerking wil verleenen, is het comité een belangrijke stap verder gekomen. Het comité is thans bezig een stichting in het leven te roepen, die den naam L.E.S. (Laboro Ergo Sum) zal dragen. Deze stichting zal dan oprichten een werk kamp voor jeugdige voorwaardelijk ver oordeelden, aan wie door den rechter de voorwaarde is opgelegd, dat zij zich ge durende een zeker tijdperk in dat werk kamp moeten laten verplegen. Bijdragen tot uitvoering van deze plannen worden gaarne ingewacht op gironummer 57350 (mr. G. T. J. de Jongh, Amsterdam, Van Miereveldstraat 9). dat een kabinet van christelijke signatuur, als ook zij wenschten, nog niet een rechtsch kabinet in den ouden zin des woords be hoeft te zijn, doch ook op breede basis zou kunnen rusten, mits de evenbedoelde grond gedachte maar niet worde prijsgegeven. Verscheidene leden konden zich met deze betoogen niet vereenigen. Ter linkerzijde namelijk, vooral onder de beide vrijzinnige groepen, bevinden zich ve len, die op religieus gebied vrij nabijstaan aan hen, die zich ter rechterzijde plegen te scharen, terwijl zeer velen, die de rechtsche beginselen zijn toegedaan, onderling sterk van meening verschillen omtrent essen- tieele vragen, die zich in de practische po litiek voordoen. Ettelijke dezer leden sloten zich aan bij het standpunt, door den voorzitter van den Raad van Ministers in de andere Kamer uiteengezet, inhoudende, dat moet worden gestreefd naar samenwerking op een basis van wijdere strekking dan de vroegere rechtsche, nochtans met behoud van den christelijken grondslag. Sommige leden bepleitten eene samen werking op louter democratischen en meer vooruitstrevenden grondslag. Van zulk een kabinet zouden dus, betoogden zij, ook le den van de sociaal-democratische arbeiders partij deel moeten uitmaken. Verscheidene leden verklaarden dat, mocht de zinspeling op democratische sa menwerking duiden op de mogelijkheid van coöperatie tusschen de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. met uitsluiting van andere par tijen, dat zij zulk eene samenwerking in een parlementair kabinet onmogelijk acht ten. Weder andere leden achtten in het alge meen de vorming van een kabinet, waarin leden van de S.D.A.P. zitting zouden heb ben, ongewenscht. De leden, eerder aan het woord, vestig den de aandacht op de coöperatie van de drie groote partijen in België, als blijk, dat de roomsch-katholieken en anderen, daar te lande een breeder standpunt innemen. Burger-gasspecialiteit. Aan de militaire gasschool te Utrecht is dezer dagen een cursus geopend voor oplei ding van burger-gasspecialiteit, schrijft het Handelsblad. Deze functionaris moet in elke gemeente le en 2e gevarenklasse, toezicht oefenen op opleiding, organisatie en uitvoering van de chemische zijde van de luchtbescherming. Hieronder wordt verstaan opleiding in zake den ontsmettingsdienst en het plannen maken en verder organiseeren voor opleg ging, bewaring en onderhoud van bescher mingsmiddelen (gasmaskers, chemicaliën, beschermende kleeding). Zij moeten oplei ding in de gemeenten kunnen geven aan de verschillende chemische ploegen (ontsmet- tingsploegen en geneeskundigen dienst). De bedoeling van een en ander is dus, speciaal het chemische gedeelte van de luchtbescherming uit te dragen aan de be volking. Voor deze cursussen bestaat, naar verno men wordt, groote belangstelling. Reeds thans is nl. bepaald, dat deze eerste cursus gevolgd zal en moet worden, door een tweeden, die gehouden wordt van 25 Ja nuari tot 5 Februari. Aan eiken cursus die 14 dagen duurt kunnen 26 personen deelnemen. Zeer waarschijnlijk zal ook nog een derde cursus gegeven worden, welke omstreeks 20 Februari zal aanvangen. DE AANSTAANDE KABINETS FORMATIE. Aan het Voorloopig Verslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer, omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1937, ontleenen wij Enkele leden spraken de hoop uit, dat zou tot stand komen een parlementair ka binet op positïef-christelijken grondslag. Eenige leden waren echter van meening, Nationaal concours voor het kappersvak. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Kappersbond, in overleg met de Da- meskappersgroep „Marcel" te Amsterdam besloten periodiek wedstrijden te organi seeren voor het kappersvak, in den ruim- sten zin van het woord. Het ligt in de bedoeling van de beide ge noemde organisaties, dat deze wedstrijden de stimulans zullen zijn tot meerdere ont wikkeling van de vakkennis der Neder landsche kappers en veredeling van het vak. Deze wedstrijden zullen echter niet onder-, geschikt gemaakt worden aan bedrijfsten- toonstellingen die veelal met vakwedstrij den worden verbonden. De ervaring heeft geleerd dat een zoodanige combinatie het peil van het concours eerder schaadt dan Am RADION WAST ZONDER MOEITE OF LAST llijk- ettz. en I drie do gade- Te- urn-; nia", tvoe- L'olks- uuri V. V, |ur. FEUILLETON Een wintersportroman van Peter Krayenbühl. 28) Bijna twee volle uren hebben zij noodig om Antonswil te bereikenhet heeft in- tusschen opgehicoiden te sneeuwen en als zij eindelijk de lichten van het Grand Hotel zien, wordt het dal reeds weer overkoepeld door een wintersch heideren sterrenhemel. Grace neemt de taak op zich den gérant, William Lersner, in te wijden en als deze dr. Muschle een zolderkamer heeft toege wezen, loodst Dieter zijn vrachtje langs een weinig gebruikte zijtrap naar boven, brengt den hevig tegenspartelenden man naar bed en stuurt een jongen naar de apotheek oan een slaapmiddel te halen. Grace, die intusschen Lersner volledig op de hoogte heeft gebracht, komt na. Ik denk, dat hij het daarmee wel 24 uur uithoudt, zegt Dieter, Muschle dwin gend het glas, dat hij hem aan de lippen heeft gezet, leeg te drinken. Hij woont toch met zijn zuster samen, nietStuur haar een telegram, dat ze hem komt halen Een uitstekend idee, GraceHier is toch niets meer met hem te beginnen... In die jas daar zal zijn portefeuille wel zittenKijk jij eens even, ctf je z'n adres kunt vinden Hier heb ik al een brief, die aan hem geadresseerd is. En wacht eenshier is nog geld ook. We zullen hem het telegram zelf maar laten betalen Grace vindt nog ergens een stuk papier, snel stelt ze een brieftelegram op, belt en laat het naar de post brengen. Het toege wezen kamermeisje wordt voor zoover dat noodig blijkt bij deze gelegenheid tevens van den toestand van den patiënt op de hoogte gebracht. Als zij zich aldus behoorlijk van hun taak gekweten hebben, wendt Grace zich tof. Dieter Dat is waar ook, boy. Pap en ik wa ren gisteren op de thee bij Lersner, den gérant. Een zeer interessant mensch. Die ter, daar moet je heusch eens kennis mee maken Ik vind het heel aardig van je, Grace, ik begrijp je bedoeling. Je wilt me onder de menschen brengen, maar geloof me, ik heb er voorloopig geen behoefte aan. Hier daar ligt ook zoo'n interessant mensch Dieter wijst minachtend op dr. Muschle en hoe interessant. Wat koop ik voor die humaniteit? Ik vind mezelf in teressant genoeg...... Geweldig interessant ben jij, Dieter, veel te interessant zelfsMaar des on danks mag je toch niet onbeleefd zijn. Bo vendien verzoek ik je er om, Die ter. Lersner wilde je spreken, ik geloof, dat hij je wat te vragen heeft, het leek me nogal zonderling Dat kan het voor mijn part nog wel een poosje blijven. Voorloopig heb ik geen behoefte aan nieuwe verhalen. Ik heb aan de oude meer dan genoeg. Je begrijpt me toch Natuurlijk, Dieter, maar ik hoop, dat je bij gelegenheid Bij gelegenheid graag, Grace, maar niet nuVertel me eens, wat doet je Pap eigenlijk op het oogenblik? Heb je zin in een partij schaak Grace neemt reed's de hoorn van de huis telefoon en laat zich met haar vader ver binden. Geweldig, Grace, vraagt het hem maar eens. Zij wisselt een paar woorden met haar vader, die zich direct bereid verklaart de uitdaging aan te nemen en eenige minuten later zitten mr. Arlen en Dieter tegenover elkaar in een feilen strijd om de macht tus schen zwart en wit Tegen acht uur komt Grace haar Pap voor de derde maal aan het diner herinne ren. Met een zucht besluiten de beide spe lers, het er voor vandaag dan maar bij te laten en de partij den volgenden ochtend voort te zetten. Mr. Arlen noodigt Dieter uit met hen te dineeren, maar deze wijst het vriende lijke aanbod van de hand. Grace steunt hem in zijn weigering. Dieter wil met zichzelf alleen zijn, Pap en dat heeft hij ook noodig. Bovendien zijn we beiden knap vermoeid en waarlijk niet zonder reden Dat moet je me dan eens vertellen, GraceMeneer Prausnitz, wel thuis Maar denkt er om, morgenochtend om 10 uur, let wel9 uur 60, verwacht ik u om den strijd te beslechten Dieter spoedt zich naar Kaiserhof, waar hij bij den ingang den hem reeds lang ver wachtenden Hohrain in de armen loopt, i Gugelhofer heeft zich natuurlijk over hem beklaagd en daarbij steun gevonden bij eenige vrouwelijke skihazen, die zich ach tergesteld voelen. Het is nu al voor de derde maal, dat u een lesuur hebt afgezgd. Ik zou graag zien, dat u uw plicht wat serieuzer op vatte. Overigens is het allerminst in uw eigen belang, dat u zich zoo vaak in An- tonswil ophoudt, u ziet over het hoofd Laat u het maar aan mij over voor m'n belangen op te komen, meneer Hoh rain. U hebt volkomen het recht over de uwen te waken en ik kan u ook geen onge lijk geven als u niet tevreden over me bent. Maar weet u, meneer Hohrain, juist het feit, dat u altijd gelijk hebt, maakt u zoo onuitstaanbaar 1 Op zichzelf was deze opmerking tegen over den directeur van Hotel Kaiserhof wel wat heel openhartig, maar Hohrain kende zijn skileeraar bereids als een jongmensch, dat geen blad voor den mond placht te ne men en waar hij midden in het seizoen zijn diensten niet kon missen, schikte hij zich in het onvermijdelijke, haalde met een nijdig gebaar z'n schouders op en ver dween Een slede tocht. Den volgenden ochtend om negen uur maakte Dieter zich gereed naar Antonswil te vertrekken en precies op tijd vervoegt hij zich aan het Grand Hotel om de afge broken schaakpartij met mr. Arlen te her vatten. Maar dat is tegen den zin van Grace, die er zich hevig tegen verzet, dat de beide heeren op dezen stralenden win terochtend hun pas ontwaakten geest ach ter het zwart-witte schaakbord afstompen. Zij staat op het punt zich naar de Senn- hut te begeven om Walter DiHmiana een en ander te brengen en ze stelt voor om dat met hun drieën per slede te doen. Er ontspint zich eenige discussie over de vraag, of dit niet tegen den eigenlijken af spraak is, maar Grace blijft bij haar be sluit en als ze haar neusje zoo energiek in den wind steekt, weten Pap en eenige an dere menschen gewoonlijk al hoe laat het is. De beide heeren moeten dan ook ten slotte wel toegeven, dat Grace het aan het rechte eind heeft. Een kwartier later, als zij zich in de groote, ouderwetsche slede hebben geïnstal leerd en de beide paarden :ch, vroolijk hinnikend in beweging zetten, zijn zij Grace dankbaar dat zij haar wil heeft weten door te drijven Mr. Arlen zit alleen op een bank, met den rug naar de paarden en heeft beide jongemenschen tegenover zich. Dieter wilde zich oorspronkelijk op ski's laten meetrek ken, aldus de voorkeur gevend aan een soort „skijöring", maar Grace heeft zich ook daartegen op de haar eigen wijze ver zet Eeuwige dwarsdrijver, die je bentVooruit, in je hok en stil zitten I We nemen de latten mee en haken op den terugweg samen aan I Het is een heerlijke toc^ de aarde ligt wit en zwijgend in den metalen glans en hat rijke kleurenspel van de stralende zon en het vroolijke geklinge' der bellen aan het tuig van de paarden accentueert slechts de heerschende stilte. Als de slede zijn weg om den voet van den Langen Finger neemt, ontwaren Grace en Dieter boven aan de helling van de Kaiserspitze een groep ski'ers. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5