Vlissingsche Courant AKKERTJES TWEEDE BLAD BINNENLAND SPORT Hel gelul» Kfll in Je sticcui») van de van Dinsdag 19 Januari 1937. No. 15. De geschenken voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. Van de twee zalen in het Koninklijk Pa leis aan den Kneuterdijk waar de huwe lijksgeschenken van Prinses Juliana en Prins Bernhard worden geëxposeerd, wordt voor een groot deel ingenomen door hon derden kussens, kleedjes, handwerken, ser viezen en allerlei andere voorwerpen van huishoudelijken aard of strekkend ter ver hooging van de huiselijke gezelligheid. Zij bevinden zich in dezelfde zaal, waar de vitrine staat met de schatten, welke de Indische vorsten en de Indische bevolking hebben aangebodende flonkerende dia manten, de glanzende gouden sieraden, de met diamanten bezette armband. Aan de liefde en genegenheid, welke tot uiting komen in al deze kostbare giften, doen wij niets af, schrijft De Tel., als wjj zeggen, dat de blijdschap van vele eenvou dige Hollandsche huismoeders toch het treffendst blijkt uit de vele kleine, soms naar het uiterlijk onaanzienlijke geschen ken, welke aan het Prinselijk Paar zijn toegezonden. Er zijn talrijke serviezen en fraai geborduurde kleeden, maar er zyn ook vele eenvoudige theemutsen en eier- warmers. Verscheidene huismoeders, die geen geld konden missen voor deelneming aan het nationaal huldeblijk, hebben een zestal eierwarmers gebreid en deze naar het pa leis gezondenanderen hebben zelf thee- warmers gemaakt. Het zijn alle uitingen van liefde, maar ook van de verwachting, dat het prinselijk gezin een echt-Hollandsch gezellig huisgezin zal worden. Er zijn landgenooten geweest, die op weer andere wijze blijk hebben gegeven van hUn medeleven, en van hun bezorgd heid voor de gezondheid der prinses. In vaak teere bewoordingen schreven moeders aan Prins Bernhard „Wij hebben gelezen, dat U zoo snel kunt autorijden. Maar zult U vooral voorzichtig zijn met „onze" Prin ses?" Een enkele zinspeelt op het ongeluk, dat enkele jaren geleden een naburig vor stenhuis trof. Niet zeer fijn gevoeld, zal men misschien opmerken. Maar dat zou zijn een volkomen misverstaan van de zui vere bedoelingen der briefschrijfsters. Zrj hebben slechts uiting willen geven aan haar liefde voor „haar Prinses", die ons aller Prinses is. Evenmin als men het moedertje, dat zes eiermutsjes zendt, een verwijt mag maken in den geest van „zulke kleinigheden kan de Prinses toch zelf wel koopen", mag men het den eenvoudigen des harten euvel dui den, als zij haar Prins vriendelijk vragen zijn gemalin te behoeden voor alle gevaren. Uit geschenken en uit brieven blijkt over duidelijk, welk een bijzondere plaats het prinselijk paar inneemt in de harten van alle Nederlanders, niet het minst in de har ten der eenvoudigen. De Indische begrooting voor 1937. Het Voorloopig Verslag bevat veel critiek. Over de Indische begrooting voor 1937 wordt het volgende ontleend Van verscheidene leden was het oordeel over de bestuursperiode van den afgetreden landvoogd niet gunstig, al erkenden zij, dat hij onder uiterst moeilijke omstandigheden het bewind heeft moeten voeren. De indruk werd voorts gewekt, dat niet de gouver neur-generaal in Indië regeerde, maar de Minister. Deze leden betreurden dien toe stand, welken zij onjuist achtten en niet in het belang van Nederlandsch-Indië. Weer andere leden gaven uiting aan hun waardeering voor de wijze, waarop de vo rige landvoogd het gezag in Indië heeft hoog gehouden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de toestand, waarin een groot deel van de bevolking verkeert, nog steeds aller be droevendst is. Voor welvaartsdoeleinden zal Nederland aan Indië wel is waar 25 millioen ter be schikking stellen, doch de hier aan het woord zijnde leden achtten dit bedrag totaal onvoldoende. Bijzondere waardeering verdient ook de wijze, waarop de regeering den schok van de devaluatie heeft opgevangen en daarbij terstond de noodige maatregelen heeft ge troffen ter voorkoming van onnoodige prijs stijgingen en tot nauwkeurige prijsbewa- king. Dat de prijzen van vele levensbehoef ten niettegenstaande deze maatregelen ge stegen zijn, maakt den toestand van de be volking nog bedenkelijker. Verscheidene leden merkten op, dat de positie van de koffiecultuur, niettegen staande de stijging van den koffieprijs, nog uiterst zwak is. Gevraagd werd, of het niet aanbeveling zou verdienen ten behoeve van de Indische koffie den invoer van andere koffie te beperken. Met klem drong men er hij de regeering op aan, dat zij steeds zou vooropstellen, dat het eerste doel der samenwerking moet zijn en blijvende verhoogde welvaart van Indië, van de inheemsche millioenen-massa. Het belang van Nederland komt slechts in de tweede plaats en vloeit, bij stelselmatige samenwerking automatisch voort uit de verhoogde welvaart van de 60 millioen in woners van Indië. Naar de stellige overtuiging van ver scheidene leden is de financieele toestand van Indië aanmerkelijk verbeterd en mag op een verdere verbetering worden gere kend. Vele leden waren van oordeel, dat een verhooging van de salarissen en loonen der Europeanen en Inheemschen in openharen dienst niet zal kunnen uitblijven. Met leedwezen moest men vaststellen, dat de internationale politieke toestand niet minder donker is dan een jaar geleden. Te .meer, aldus vele leden, klemt de noodzake lijkheid van een krachtige defensie van Nederlandsch-Indië. Steeds weer opduikende geruchten van nationaal-socialistische Duitsche invloeden op een groot deel van de Europeesche pers in Nederlandsch-Indië hadden vele leden verontrust. Daar deze pers herhaaldelijk blijk geeft van sterke sympathieën naar de zijde van het nationaal-socialisme, werd het bestaan van geheime verbindingen in de aangegeven richting niet onmogelijk ge acht. Mochten zulke verbindingen inder daad bestaan, dan meenden deze leden, dat ingrijpen van regeeringswege hier geboden zou zijn. Vele leden waren van meening, dat in Indië dringend behoefte bestaat aan een verbod voor ambtenaren van het lidmaat schap der N.S.B. en aan een verbod van het in het openbaar dragen van kleedingstuk- ken of opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, bepalingen, welke in het moederland, Suriname en Curagao reeds lang zijn ingevoerd. Verscheidene andere leden meenden, dat aan de Indische regeering moet worden overgelaten of, en zoo ja, welke maatrege len tegen de N.S.B. moeten worden getrof fen. Ook deze leden gaven echter te kennen dat de Indische regeering hier niet met voldoende kracht optreedt en dat het natio naal-socialisme een wig drijft tusschen de verschillende deelen van het volk. Andere leden, die zeker niet minder af- keerig waren van deze beweging, waren van meening, dat haar invloed in Neder- landsch-Indië overdreven wordt voorge steld. Ten aanzien van de werkloozenzorg en de bestrijding van de ernstige werkloosheid in Indië schiet de regeering naar het oordeel van verscheidene leden ernstig in haar taak tekort. Algemeen gaf men uiting aan zijn leed wezen over het vergaan van de „Van der Wijck", gaarne zou men vernemen, of de Minister inlichtingen kan verstrekken over de oorzaken, welke tot deze droevige ramp leidden. De Ministers Gelissen en Deckers in Karlskoga. De Nederlandsche Ministers prof. dr. Ge- lissen en mr. dr. Deckers, zijn gisteren uit Oslo in Karlskoga aangekomen. In Karlskoga bevinden zich de bekende munitiefabrieken van Bofors. Indische vorstelijke gasten in het Koloniaal Instituut. De Indische vorstelijke gasten met ge volg, die thans te Amsterdam vertoeven, hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut, waar het hooge gezelschap zich geruimen tijd heeft opge houden. Het doel van het bezoek was de vorste lijke personen kennis te doen maken zoo wel met de stichting het Koloniaal Insti tuut, met haar semi-officieel karakter, als met het museum, van dit laatste de afdee- ling Handelsmuseum, de afdeeling Volken kunde en de afdeeling Tropische Hygiëne. Van het bezoek, dat ongetwijfeld heeft bijgedragen tot de versterking van den band tusschen moederland en koloniën, maakte mede deel uit een filmvertooning in de aula, waar o.m. als een verrassing de verscheidene jaren geleden opgenomen film van het huwelijk van den Prang Bedono, een der vorstenzonen, op het doek werd ge bracht. Het aantal motorrijtuigen In Nederland. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt jaarlijks sinds de invoering van de wegenbelasting op 1 Mei 1927 een statistiek bewerkt van het aantal op een bepaald tijdstip in Nederland in gebruik zijnde motorrijtuigen. Aan de inleiding der zoo juist versche nen statistiek op 1 Augustus 1936 zijn de navolgende gegevens ontleend voor elk der soorten van motorrijtuigen. Aantal motorrijtuigen op 2 of 3 wielen op 1 Aug. 1935 45.345, op 1 Aug. 1936 49.380; personenmotorrijtuigen resp. 88.293 en 89.077 motorbussen resp. 3794 en 3794; vrachtmotorrijtuigen resp. 47.160 en 47.810. Motorrijtuigen in totaalresp. 184.592 en 190.061. Onder den invloed van de economische crisis is de jaarlijksche stijging van het totaal aantal motorrijtuigen van 1928 op 1934 geleidelijk verminderd. Van 1928 op 1929 bedroeg deze vermeerdering nog 17.284 motorrijtuigen en van 1933 op 1934 slechts 7921 motorrijtuigen. Mede als ge volg van de verhooging der tarieven voor de belasting op motorrijtuigen is het totaal aantal van 1934 op 1935 zelfs met 3672 verminderd. Van 1935 op 1936 is het aan tal weer toegenomen met 5496 motorrij tuigen. De wijzigingen van jaar tot jaar voor "de verschillende groepen blijken ook duidelijk uit het onderstaande, waarin voor elk het aantal per 1000 inwoners bedroeg J Motorrijtuigen op 2 of 3 wielen op 1 Aug. 1935 5.41, op 1 Aug. 1936 5.83 personen- motorrijtuigen resp. 10.52 en 10.51 j mo torbussen resp. 0.45 en 0.45 vrachtmotor rijtuigen resp. 5.62 en 5.64. Motorrijtuigen in totaal resp. 22 en 22.43. Poststempel met Bandoeng-Volkenbonds- conferentie. In verband met de conferentie der cen trale van autoriteiten van Oostersche lan den, belast met de bestrijding van den han del in vrouwen en kinderen, vanwege den Volkenhond te Bandoeng te houden en aan vangende op 2 Februari a.s. zal door het voor die conferentie te Bandoeng in dienst gestelde bijkantoor een dagteekeningsstem- pei worden gebezigd met de aanduiding Bandoeng Volkenbondsconferentie, doch al leen voor de te verzenden stukken, dus niet voer de ontvangen stukken. Philatelisten kunnen aan den beheerder van genoemd bijkantoor een gefrankeerden brief toezenden, inhoudende te verzenden stukken, voorzien van adres en frankee ring, waarop voor de verzending ter ver nietiging van de frankeering een afdruk van den bedoelden dagteekeningsstempel wordt geplaatst. loonsvermindering in de kolenmijnen. Aan verschillende groepen ondergrond- sche arbeiders op Oranje-Nassau 3 te Heer len is aangezegd, dat hun dagloonen met 10 tot 15 cent per dag zullen worden ver minderd. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Mijnwerkershond heeft naar aanleiding hiervan een brief aan de directie gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat deze loons verlaging heftige ontstemming onder de mijnwerkers heeft verwekt. Het hoofdbestuur dringt er dan ook op aan de aangezegde loonsvermindering terug te nemen en te overwegen in hoeverre de sterk gestegen kolenprijzen in een verhoo ging van de te lage loonen tot uitdrukking dienen te worden gebracht. VOETBAL: Wedstrijduitslagen Zeeuwsche Voetbalbond. Zondag 17 Januari 1937, Adspiranten. ZeelandiaR.C.S. B 170 le klasse A. Hansw. Boys 1De Zeeuwen 2 44 Vlissingen 3Kruiningen 1 04 le klasse B, Groede 1Axel 2 05 Tern. Boys 1Biervliet 2 71 Overgangsklasse. Da Noormannen 1Middelburg 4 61 Vlissingen 4Nieuwland 1 26 Zeelandia 3R.C.S. 2 10 De Zeeuwen 3Domburg 1 23 2e klasse A. De Zeeuwen 4:Ellewoutsdijk 1 32 3e klasse A. Domburg 2Middelburg 5 170 Nieuwland 2Walcheren 2 09 Zeelandia 5De Noormannen 2 32 De Zeeuwen 6R.C.S. 4 71 Wedstrijdprogramma voor Zondag 24 Jan. Afdeeling I. le klasse. XerxesA.D.O. ExcelsiorAjax. StormvogelsD.F.C, Blauw-WitD .H.C. R.C.H.C.V.V. Afdeeling" H. le klasse. D.W.S.-Haarlem. Hermes-D.V.S.V.S.V, V.U.C.Sparta. Z.F.C.H.B.S. FeijenoordK.F.C. Afdeeling Hl. le klasse. WageningenEnschedesche Boys. TubantiaZ.A.C. P.E.C.Heracles. A.G.O.V.V.Go Ahead. EnschedeN.E.C, Afdeeling IV. le klasse. P. S. V.Bleij erheide. L.O.N.G;A.M.V.V. JulianaN.A.C. RoermondB.V.V. 2e klasse A. HeroMiddelburg. R.B.C.T.S.C. ZeelandiaVlissingen, De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent BredaTerneuzen. GoesDe Zeeuwen. 3e klasse A. AxelBreskens. BiervlietSluiskiL HoofdplaatHulst. Terneuzen nOostburg. 3e klasse B. ZierikzeeVlissingen II. Eiland BoysZeeuwsche Boys. Middelburg IIE.M.M, BurghHansweert. Afdeeling V, le klasse. SneekVelocitas. AchillesFriesland. Be QuickG.V.A.V. LeeuwardenVeendam, Wedstrijdprogramma Zeeuwsche Voetbalbond. Zaterdag 23 Januari 1937. Adspiranten. R.C.S. BSerooskerke. MiddelburgSouburg. Zaterdagcompetitie „Walcheren". Serooskerke 1R.C.V. 1, Souburg 1Veere 2. Oostkapelle 1—S.M.Z. 1, R.C.V. 2Vlissingen. R.C.S.Araemuiden 1. Zondag 24 Januari 1937. Adspiranten. Eiland BoysR.C.S. A. VlissingenDe Zeeuwen. ZeelandiaE.M.M. 1. le klasse A. Vlissingen 3Ierseke 1. Kruiningen 1-Hansw. Boys 1. De Zeeuwen 2Scheldestroom 1. le klasse B. Axel 2Breskens 2. Hoofdplaat 2Hulst 2. Groede 1Tern. Boys 1. Oostburg 2Schoondijke 1. Corn. Boys 1Biervliet 2. Overgangsklasse. Domburg 1De Zeeuwen 3, Vlissingen 4R.C.S. 2. Middelburg 4Eiland Boys 2. Goes 3Zeelandia 3. 2e klasse A. De Zeeuwen 4Kortgene 1. Ellewoutsdijk 1Zeelandia 4. E.M.M. 2—Kattendijke 1. 2e klasse B. Hulst 3S.C.D. 1. Breskens 3Schoondijke 2, IJzendijke 2Groede 2. 3e klasse A. De Noormannen 2De Zeeuwen 6. Nieuwland 2Domburg 2. Walcheren 2R.C.S. 4. Zeelandia 5Middelburg 5. De Zeeuwen 5Vlissingen 6. WANDELEN: W.S.V. „Op Stap" Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan zal bovenvermelde vereeniging op Zondag 27 Juni a.s. een 35 KM. jubileum- marsch, tevens Bondsmarsch van den Zeeuwschen Bond van Wandelsportvereeni- gingen, alsmede een junioren-marsch over een afstand van plm. 18 K.M. organiseeren. FEUILLETON Een wintersportroman van Peter Krayenbühl. 26) Terwijl Grace en haar „Pap" arm in arm naar de serre van het hotel wandelden, spoedt Girsholm zich op snelle ski's naar Kaiserhof in St. Valentin. Tot zijn verbazing vindt hjj zijn kamer open en daarbinnen ontdekt hij Brigitte, die bezig is de bijna leege lade van het schrijfbureau door te snuffelen, Ze toont zich zeer verrast. Neem me niet kwalijk, alsjeblieft, ik wou een brief schrijven en zoek naar pa pierIk kan geen papier gebruiken, waarop de naam van het hotel voorkomt... Dat neem ik graag aan, jongedame, maar desondanks vind ik het niet bijster sympathiek, dat je hier zoo brutaalweg binnendringt Brigitte snuffelt intusschen verder met trage, maar onrustige bewegingen, Girs holm wordt woedend. Ga weg, alsjeblieft, ik móet pakken. Brigitte schrikt van den ongewoon ruwen toon, waarop hij dat zegt en sluipt bang en kleintjes naar de deur. Waarom? Waar ga je heen? Grisholm geeft geen antwoord en begint zijn koffer te pakken. Wel een. volle minuut kijkt ze toe, dan verlaat ze zwijgend het vertrek. De baron belt en bestelt een slede naar het station. Als hij een half uur later naar beneden gaat, staat Brigitte reed9 ge heel gekleed bij de deur. Ik ga mee Girsholm onderdrukt met moeite een scherpe afwijzing. Er staan nu te veel menschen om hem heen en niets haat hij meer dan een scène coram populo. Stap dan insist hij zachtjes. Lersner vraagt naar Dieter. Op het „raadhuis", dat tevens als school dienst doet en tegen de woning van den predikant is aangebouwd, treft Grace slechts den onderwijzer, die in zijn vrijen tijd tevens als gemeente-secretaris optreedt. De burgemeester een gemoedelijke her bergier is naar de dichtstbij gelegen stad. Grace verstaat de kunst het gewenschte contact tot stand te brengen door eerst de, door den meester zelfgebouwde radio te be wonderen. Er gaat meer dan een half uur mee heen voor hij Grace de breedte van zijn horizon heeft gedemonstreerd: Weenen en Milaan, Straatsburg en Stuttgart klin ken achtereenvolgens door den luidspreker en als het hem zelfs gelukt om dansmuziek uit het Savoy Hotel in Londen op te van gen, is hij zoo trotsch als een pauw en acht Grace zich geroepen hem geroerd de hand te drukken. Maar wanneer zij den man na deze welgeslaagde demonstratie kort en bondig van de annexatie der gemeentelijke Sennhut bij de Kriegerhöhe op de hoogte stelt en hem om zijn fiat verzoekt, toont htj zich heel wat minder toeschietelijk en trekt hij zich terug in het ambtelijke. Daar kan ik niets van zeggen, juf fer, de burgemeester is er op het oogenblik niet, misschien morgen...... Morgen, morgen? Morgen is het te laat. U behoeft ihij trouwens niet te ver tellen, wie hier in werkelijkheid burgemees ter is, dat zie ik zoo wel. Uw chef is im mers herbergier, nietwaar Wel, dan zal hij contant geld ook op prijs weten te stel len. Hier hebt u voorloopig 50 markde overige 50 maar ook geen cent meer - volgen, als de gemeente ja heeft gezegd. En dat zal ze toch stellig doen, niet waar? Er wordt nog wat heen en weer gepraat tot Grace er zeker van is het pleit te heb ben gewonnen en hij haar voor het ont vangen bedrag 'n kwitantie heeft gegeven. Intusschen is de avond gevallen, de ster ren fonkelen aan den winterschen hemel en do rust van het landschap rondom haar dwingt Grace a.b.w. tot een meditatie. Zij denkt aan Dieter en dat stemt haar droevig. Ze wenscht zich mijlen ver weg naar Londen Eastend, naar haar warenhuis met de duizend verkoopstertjes, waar men haar noodig heeft, waar haar werk wordt gewaardeerd en waar men geen tijd heeft voor vervelende stemmingen. Het is toch een weldaad te weten, dat men zich een plaats heeft veroverd in do maatschappij, dat men een onmisbaar onderdeel vormt van het geweldige raderwerk, dat de we reld in beweging houdt En van Dieter dwalen haar gedachten als vanzelf naar Petra, de wonderlijke klui- zenares. Wat mag er haar toe bewogen hebben haar eenzaamheid op te heffen? Of Dieter er iets van weet? Grace zal het hem niet vragen Uit het hotel dringt gedempt strijkmu- ziek naar buitenfive o'clock tea er wordt gedanst. Grace voelt zich plotseling ontevreden zij verlummelt hier haar tijd, uren en da gen, een deel van haar leven, dat zij nooit meer zal kunnen inhalen. Hoe „dicht", hoe door en door vol is toch zoo'n achturige arbeidsdag in vergelijking met dit geest- doodend vegeteeren, dit leege nietsdoen, dat den dag voorbij doet zijn vóór men goed en wel wakker is Grace verlangt er naar zich te concentree- ren, eens ernstig over het een of ander na te denken. Zij herinnert zich, dat Dieter haar laatst een boek heeft gegeven over het streven naar reformatie in de paeda- gogie na den oorlogDat komt haar nu juist van pas en ze besluit daarom naar haar kamer te gaan. In de hall ziet ze hoe haar „Pap" in een geanimeerd gesprek is gewikkeld met den bedrijfschef van het hotel, meneer Wil liam Lersner, een bereisd man met veel levenservaring, van wie de hotelgasten el kaar fluisterend vertellen, dat hij het boed dhisme op Ceylon aan de bron zelf be studeerd neeft Zij maakt van deze gelegenheid gebruik en mengt zich in het gesprek. Het duurt niet lang, of meneer Lersner heeft hen beiden in zijn privé kantoor op de thee ge- noodigd, een thee, die hij zelf heeft toebe reid. Met de zwijgende aandacht van een, geheel in zijn hobby opgaanden kenner schenkt hij de kopjes vol. Grace kan een glimlach niet onderdrukken het is, alsof hij een of ander mystiek rituaal celebreert. Mr. Arlen's oprechte bewondering wordt echter pas opgewekt, als Lersner i den loop van het gesprek een of andere gehei me lade opent en zijn gasten een map voorlegt, die niets meer of minder bevat dan een oud-Indische miniatuur van on schatbare waarde en een gekleurde Japan- sche houtsnede van zeldzame schoonheid. Doch daarmee is Lersner niet aan het einde van zijn schatten. „Speciaal voor Grace's jonge oogen" haalt hij uit een wandkastje nog een ander kostbaar klei nood, een meesterlijk volmaakte afbeelding van een „Kwannon" in ivoor, het pendant van het Verre Oosten voor onze Moeder Gods Daar moet je je handen bij in de zak steken, anders loop je kans kleptomaan te worden, zegt mr. Arlen schertsend, maar hoe komt u eigenlijk aan die kost bare rariteiten? Geschenken natuurlijk Koopen kan men zulke dingen nietik zou er trouwens geen geld voor hebben gehad. Ik heb voor en trjdens den oorlog vele jaren in het Oosten gewoond...... Later ook nog een poosje in Zuid-AmerikaDeze lanspunt, een oud Inka-werk, is een herinnering aan PeruAlleen mijn boeken, die zijn mijn eigen geldbelegging Mag ik nog een poosje blijven, Pap? Ik voel groote lust eens wat in uw biblio theek rond te neuzen, meneer Lersner Van mij wel, Grace, maar ik vrees dat wij onzen vriendelijken gastheer te lang ophouden...... Ik moet inderdaad langzamerhand de ronde gaan doen voor het diner, maai' als u zich niet verveelt, miss Arlen, heb ik er niets tegen, dat u hier alleen blijft en mijn boeken eens inziet Mr. Arlen en de gérant vertrekken en laten Grace alleen, maar reeds na eenige minuten is Lersner weer terug. (Wordt vervolgd.)]

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5