Vlissinische Courant PLOUVIER'S SCHOENHANDEL HOUDT OPRUIMING DERDE BLAD D»«gl aai «ie De dokter aan het woord SPORT van de van Vrijdag 15 Januari 1937. No. 12 MEDiSCH ALLERLEI. Hoe men de vorming van een buil kan voorkomen. Als men zijn hoofd stoot, ontstaat er dik wijls een buil. Wij hebben hier te doen met een bloeduitstorting onder de hoofdhuid. Doordat de hoofdhuid zoo vast op den sche del zit, kan het bloed zich niet ver in de omgeving verspreiden, hetgeen oorzaak van het ontstaan van een buil is. Zoo'n buil vormt zich dan ook eigenlijk alleen maar aan het hoofd, want bij alle andere lichaamsdeelen wordt het bloed terstond door de omringende weefsels opgezogen, zoodat er wel de bekende blauwe plekken, doch nooit builen ontstaan. Wil men nu voorkomen, dat zich een buil vormt, dan moet men de plek waar men het hoofd heeft gestooten, een tijd lang sterk drukken, hetgeen men het best doet, door op de gestooten plek stevig een hard glad voorwerp vast te binden. Is de buil echter al ontstaan, dan kan men, om haar vlugger weg te krijgen, een vochtig ver band om de gekwetste plek van het hoofd leggen. Of men legt er een warm kussen op, hetgeen de opneming van het uitgestooten bloed bespoedigt. Daarnaast kan men ook massage toe passen en trachten de buil weg te massee- ren. Dit mag echter pas op zijn vroegst 2 dagen na het ongeval gebeuren, daar er anders gevaar bestaat, dat het door de mas sage tot een nieuwe bloeding komt. Daar door zou de buil naturlijk slechts vererge ren. Is bij het ongeval de opperhuid van het hoofd beschadigd, dan moet men er op be dacht zijn, dat de buil (d.w.z. het onder de huid uitgestorte bloed) geïnfecteerd wordt. In dat geval moet men telkens de tempe ratuur opnemen. Hevige pijnen van de ge stooten plek, sterk roode verkleuring van de omgeving, een brandend gevoel en klop pen van de ontstoken plaats kunnen aanwij zingen zijn, dat zich etter gevormd heeft. In dat geval moet de buil onherroepelijk ge opend worden, opdat het geïnfecteerde bloed behoorlijk kan wegvloeien, doch dit is iets, dat men aan den dokter moet over laten. Nerveuze menschen moeten meer slapen. Nervositeit is dikwijls slechts een toe stand van overgroote geprikkeldheid tenge volge van huiselijke of andere persoonlijke zorgen en opwindingen, die een te groote plaats in het gemoedsleven van den patient ztjn gaan innemen. Voor dergelijke men schen kan er al veel gewonnen zijn, *ails zij er in slagen, een zekere regelmaat in hun le ven te brengen. Van veel belang is bijv. voldoende nacht rust. Het komt er minder op aan, veel en lang te slapen, dan wel geregeld. Men moet het er op aan leggen, dat men eiken nacht geregeld zeven uur slaap krijgt. Dan is ook alle slapen overdag, middagdutjes en siesta's, enz. overbodig. Doch aan de zeven uur nachtrust mag niet getornd wor den. Mocht het in het begin met het insla pen niet willen vlotten, dan bestaat er geen enkel bezwaar tegen, gedurende eenigen tjjd een slaapmiddel te gebruiken, tot men zich weer aan een regelmatigen slaap heeft gewend en vanzelf inslaapt. Honing als geneesmiddel. De honing heeft van oudsher als kinder voeding een bijzonder goeden naam. Voor standers van honing als kindervoedsel be weren zelfs, dat zij drie maal zoo voedzaam is als rundvleesch. Doch niet alleen als voedingsmiddel, ook als geneesmiddel mag de honing aanspraak maken op onze waar deering. De donkere honing, die meer mineralen bevat dan de lichte, is zeer be vorderlijk voor den groei der kinderen en is een waarborg voor de vorming van een krachtig en gezond beenderenstelsel. Ho ning moet men vooral ook bij kinkhoest aan de kinderen geven. Verder is het bij tal van andere lichamelijke ongemakken een zeer aangenaam en doeltreffend geneesmid del. De honing mag echter niet verhit worden, omdat daardoor de vitaminen en honingfermenten, die een geneeskrachtige werking uitoefenen, gedood worden. Dat er ook vergiftige honing bestaat, zal slechts weinigen bekend zijn. Toch bericht reeds de Grieksclie schrijver Xenophen van een vergiftiging door honing, waarvan een Grieksch soldaat het slachtoffer was ge worden. Honingvergiftiging kan zich echter alleen voordoen met door hommels verza melde honing. Want van vele planten zijn honing en stuifmeel vergiftig, doch met bijenhoning behoeft men hiervoor nooit be vreesd te zijn, want de bijen bezoeken der gelijke planten niet. Het universeele geneesmiddel water. Menschen, die last van spijsverterings stoornissen hebben, kan men geen beter middel aanraden dan een glas koud water op de nuchtere maag. Natuurlijk niet tè koud, want dan neemt de maag het niet goed op. Water tijdens den maaltijd ge dronken, is een bekend middel tegen over matige slankheid een glas water nè, den maaltijd daarentegen bevordert den bloeds omloop en voorkomt ongewenschte vet- aanzetting. VOETBAL: Raymond Braine weer naar Praag. Raymond Braine, de bekende midvoor vatn de Praagsche voetbalclub „Sparta, is weer uit België naar de Tsjechische hoofd stad vertrokken en zal waarschijnlijk weer voor „Sparta" uitkomen. Braine was naar Antwerpen gekomen, daar de Tsjechische regeering zijn verblijfs vergunning niet zou hebben verlengd. Braine werd onmiddellijk weer in zijn „oude" club „Beerschot" opgenomen, ter wijl de Belgische Voetbalbond den be roepsspeler den titel van „onafhankelijke" gaf. Braiine echter had nog een overeen komst loopen met het Praagsche „Sparta" en deze club berichtte haar „uitgeweken" speler, dat de Tsjechische regeering zijn verblijfsvergunning in het geheel niet had ingetrokken, zoodat Braine het aan zijn contract wel verplicht was, naar „Sparta" terug te keeren. Hetgeen hij thans heeft gedaan. WIELRENNEN: De Zesdaagsche te Brussel. Na de neutralisatie gebeurde er zooals altijd in de morgen- en de eerste middag uren niets bijzonders. De renners draaiden kalm hun rondjes. Huts en Marsch hebben in verband met hun grooten achterstand den strijd gestaakt. Het wachten was nu op de avonduren. Om 8 uur was er reeds een record aantal bezoekers op de tribunes aanwezig. Een uitgeloofde premie bracht er reeds direct den g'ang in en ThyssensDegreef en SchepersSavelberg slaagden erin een ronde in te loopen. Dit was het sein voor een jacht, die langen tijd aanhield. Het was intusschen een heksenketel gewerden en hei veld veranderde ieder oogenblik. Ook onze landgenooten, vooral Jan van Kempen en Braspenninx werden zich danig en als het omstreeks half negen is hebben drie koppels de leiding, nl. SchoenDeneef, VroomenRaes en Jan v. KempenBras penninx. Schepers, die het blijkbaar niet meer vol kon houden, heeft den strijd ge staakt en onze landgenoot Savelberg is dus reserve. Tusschen 10 en 11 uur was het een ware premieregen en dit bracht van zelfsprekend weer de nöodige uitlooppo gingen. Zij hebben echter geen van alle succes, daar de leiders er angstvallig voor waken dat hun positie bedreigd wordt. Tot 6 uur vanochtend zijn 1629.770 K.M. afgelegd. Bij de neutralisatie vanochtend om 6 uur was de stand als volgt 1. SchoenDeneef, 203 punten. 2. AertsDebruycker, 134 punten. 3. GuerraOlmo, 118 punten. Op één ronde 4. KaersVerhaeghen, 137 punten. 5. Van KempenBraspenninx, 133 pnt. 6. DayenLapebie, 41 punten. 7. Van Vlockhovenv. Buggenhout, 39 p. Op twee ronden 8. VroomenRaes, 72 punten, 9. N- Seynave, 63 punten. Of ronden 10. -Martin, 72 punten. Op vier ronden 11. DegreefThyssens, 133 punten. 12. WambstBruneau, 104 punten. Op 5 ronden 13. Falck HansenPiemontesi, 133 punten. Op negen en twintig ronden 14. Van Savelberg, 43 punten. BILJARTEN: Het wereldkampioenschap cadre 45/1, Sweering wint van Gabriels; Dom- mering verliest van Baudart. In het voortgezette tóurnooi om het we reldkampioenschap 45/1 heeft onze landge noot Sweering gisteren een goede partij ge speeld tegen Gebriëls en het beste gemid delde van den dag behaald, nl. 14.28. Tegen Albert was hij er echter niet al te best in en van hem verloor hij dam ook met groot verschil. De Arnhemmer Dommering maakte met den Duitscher Sorge korte metten en ter wijl hij de 300 in 22 beurten vol maakte, liet hij zijn tegenstander cp 99 staan. Tegen den Belg Baudart was hij er niet zoo goed in en hoewel het verschil niet groot was, moest hij in hem zijn meerdere erkennen. Over het algemeen genomen wordt er niet bijzonder goed gespeeld en zijn de series alle laag. De resultaten waren Albert 300 37 46 8.10 De Gasparin 213 37 20 5.75 Cote 300 22 70 13.63 Baudart 218 22 27 8.90 Albert 300 20 50 15.— Sweering 159 20 38 7.95 Baudart 267 30 53 8.90 Cabra 300 30 62 10.— Dommering 300 22 77 13.63 Sorge 99 22 4.50 Gabriëls 280 23 72 12.17 Cote 300 23 64 13.04 Dommering 274 39 64 7.02 Baudart 300 39 82 7.69 Cabra 233 27 33 8.62 Gabriëls 300 27 55 11.11 Gabriëls 201 21 43 9.57 Sweering 300 21 41 ?4.28 Albert 300 25 70 12.— Sorge 233 25 44 9.32 ATHLETIEK: Nederlandsche records erkend. Door de record-commissie van de Ko ninklijke Nederlandsche Athletiek Unie zijn de volgende prestaties als Nederlandsch record erkend Dames: 80 meter horden in 11,7 sec. door de da- «3s§! HSlettisg»ieggel Teksten en illustraties van H. Kannegieier 111. Maar Uilenspiegel schrok niet zo heel erg. Hij verstond de zwemkunst uitstekend en hij zwom dam ook als een vis naar de wal. Weldra stond hij weer op het droge waar Lamme hem gauw meetrok naar een stil hoekje en hem enige troostwoorden toesprak en hem de beurs met muntstuk ken liet zien die ze van die deftige mijn heer hadden gekregen. „Weet je wat je doet", zei Lamme, „loop vlug naar „De Bruine Beer" waar wij vannacht hebben geslapen en vraag of je daar je kleren mag drogen". 112. Dat was een goede raad en Tijl haastte zich om weg te komen en op een drafje liep hij naar het logement waar hij vriendelijk werd ontvangen door den dik ken waard en toestemming kreeg, z'n natte kleren bij de kachel te drogen. Lamme in tussen beloofde de twee deugnieten die op een afstand stonden te lachen, dat hij hen wel krijgen zou. Daarna klom hij in een boom en riep „Dames en heren loopt u niet weg. Mijn vriend Tijl komt dadelijk terug om nog beter als zoeven op het touw te lopen", (Morgen vervólg) mes A. M. Doorgeest en K. ter Braake bei den te Wuppertal (Duitschland) op 19 Augustus 1936. H e e v e n 200 meter in 21,1 sec. door M. B. Osen- darp te Amsterdam op 28 Juni 1936 (ge ëvenaard) 300 meter in 33,9 sec. door M. B. Osen- darp te Amsterdam op 6 September 1936. 200 meter horden in 25,5 sec, door B. Mes man Schultz te Amsterdam op 6 Septem ber 1936 (geëvenaard.) Kogelslingeren 46,43 meter door M. J. Houtzager te Rotterdam op 20 September 1936. Kogelslingeren 36,765 meter door M. J. Houtzager te Den Haag op 26 Sept. 1936. Speerwerpen beide handen 94.024 meter (rechts 54.02 en links 40.50% M.) A. H. van Aarem te Eindhoven op 10 Mei 1936. RECHTSZAKEN DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. Het toppunt van lichtgeloovigheid. De 44-jarige juffrouw van D., huisvrouw S., stond gisteren voor de Haagsche recht bank terecht wegens oplichting, ten nadeele van een 67-jarige dame uit Bilthoven, vroe ger in den Haag woonachtig. Blijkens de verklaringen van deze getui ge, ontving zij voor het eerst in 1932 bezoek van verdachte in haar woning, waar ver dachte zich aandiende als mevrouw Bas- quin, die haar kwam vragen de kaart te mogen leggen. De kaarten wezen uit, dat een rijk man uit Indië getuige wenschte te huwen, doch het resultaat van dit eerste bezoek was, dat zij honderd gulden armer werd. Teneinde contact te krijgen met den trouwlustige, was geld noodig, om een hel derziende als tusschenpersoon te engagee- ren. Voor alles werd getuige de strikste ge heimhouding opgelegd, omdat de familie van den rijken heer zich tegen een huwelijk verzette en hij zeker onterfd zou worden, indien zijn plannen uitlekten. Spoedig volgde een tweede bezoek en kreeg getuige ook een invitatie ten huize van verdachte te komen. Getuige verhaalde, hoe daar een geheim zinnig zwart bord was, voorzien van allerlei woorden, als vader, moeder, zuster, broeder, „ja" en „neen". Verdachte ging met dit ge heimzinnig instrument werken en de wij zers werden gedraaid. Ondertusschen wer den allerlei verhalen gedaan over den toe- komstigen echtgenoot, die noodzakelijk van zijn familie moest worden geïsoleerd en wiens naam Rudi Heringa was. Hij zou in overspannen toestand geraakt zijn en moest genezen worden, waarvoor vanzelf sprekend geld noodig was en dat moest van getuige komen. Op een vraag van deze, waarom de schatrijke huwelijkscandidaat zelf geen verpleegkosten betaalde, werd ge antwoord, dat het hem streng verboden was „aan zijn geld te komen". Ergo betaal de getuige en zij deed dat ook bij de vol gende bezoeken, die steeds veelvuldiger werden. Toen op deze wijze de liggende gel den in handen van verdachte waren geko men, volgden de sieraden en toch ook deze te gelde waren gemaakt, kwam allerlei soort huisraad aan de beurt. Het medium vroeg naar de president opmerkte de allerzonderlingste dingen. Ook werd getuige medegedeeld, dat zij op een bepaalden dag en uur bezoek van baar aanstaanden man zou krijgen. Zij moest voor het raam gaan zitten en op het gege ven signalement letten. Inderdaad kwam de candidaat en wel in den persoon van den echtgenoot van verdachte, die bij zijn eerste bezoek frisch van wal stak en ge- FEUILLETON f€el «eiwit ssveesssa) Een wintersportroman van Peter Krayenbühl. 23) En of Het moet afschuwelijk zijn om zoo als object behandeld, mishandeld en belicht te worden. Maar wat hebt u dan eigenlijk uitgevoerd? NietsIk wciu iets doen, maar toen was het al gebeurd Wat was al gebeurd? Nu moet u C6ns eerlijk opbiechten, meneer Dillmaim. Stort u uw hart maar eens in mij uit, alsof ik een leege zak was. Het zal u goed doen Walter probeert het. Ik heb een zuster, knap, opgewekt, levenslustig, zekerMaar door en door fatsoenlijk, niets op aan te merken. Gritta heet ze en als ik zei, dat ze knap is dan drukte ik me te zwak uit. Ze is, wat men nciemt, een schoonheid. Zwartblauw haar, een teint als ivoor, een hoofd grooter dan ik en vijf jaar ouder. Ze is weduwe, een jonge weduwe dus en misschien wat t e levenslustig. Ze is muzikaa-l, speelt viool en harp, zigeunerachtig weliswaar, maar meesleepend en vol bekoring, zooals alles aan haar U houdt van uw zuster Tot zij trouwde konden we het samen uitstekend vinden En u kon er zich mee vereenigen, dat ze Neen, ik raasde en ik had den man, die haar opeischte, kunnen vermoorden U schijnt nogal driftig van aard te zfn Gritta snakte er naar eindelijk vrij be zijn. We werden beiden zeer kort ge houden en leefden in een bekrompen sfeer. Mii heeft ze door haar huwelijk in staat gesteld te studeerenHet vorige jaar stierf haar man. Hij liet haar een hoop geld na en Gritta stelde haar luxueuze woning wagenwijd open voor allen, wat in München tot de beste kringen behoort Zoo maakte zij ook kennis mot Prestini Prestini? Dien naam heb ik al eens meer gehoord Walter Dillmann lacht spottend. Wie heeft dien niet gehoord? D e modeschilder van München En bovendien een Den Juan, die geen vrouw met rust kan laten en bij zijn attenties tegenover het zwakke geslacht waarlijk niet kies keurig is. De grootste windbuil op onzen breedtegraad, zij het dan begaafd, zéér be gaafd zelfs. Gritta koesterde onmiddellijk een zeldzame antipathie tegen hem. Ze weigerde hem te ontvangen, maar zijn succes bij de vrouwen in het algemeen maakte hem blind voor den oprechten af keer van een van haar. Hij wedde, als ware zij een renpaard, dat ze hem nog eens als model zou dienen en op de eerstvolgende tentoonstelling kwam hij uit met een por tret, waarvan iedereen, die Gritta kende, moest gelooven, dat zij het was Schaamteloos was het, in één woord, louter een product van zijn fantasie. N'coit had ze hem zelfs ook maar een vinger toegestokenMaar als men hem er naar vroeg, dan lachte hij slechts veel- beteekenend en was er iemand, die een vermoeden uitte, dan sprak hij het niet te genEen paar dagen later zag ik toe vallig, dat Gritta aanstalten maakte zijn woning binnen te dringen. In haar taschje had ze een klein model revolverIk weet nu nog niet, hoe het me gelukt is haar naar huis te brengen Ik ging terug en kocht onderweg een hondenzweep met het doel hem eens een flinke afstraffing te geven. Inderdaad kwam ik ongezien zijn woning binnen, maar toen ik z'n atelier betrad, vond ik liem daar tot m'n ontzetting languit op den grond liggen Denkt u zich nu de situatie eens in Uit zijn okselholte vloeit bloedAl mijn woede is eensklaps verdwenen, ik weet zelfs niet meer, dat het Prestini is, die daar ligt, ik buk me en til hem voor zichtig wat cpEen revolver glijdt in m'n hand, ik slinger het ding ver weg en til zijn hoofd op om te zien, of hij nog leeft..Wè,t ik zie is een vertrokken, cynisch lachenden mondDat doet me terugdeinzen, ik tuimel bijna achterover en loop daarbij tegen een bediende aan Dat doet mij plotseling de gevaarlijke si tuatie beseffen, waarin ik me bevind een onbekende indringer, die zijn slachtoffer heeft neergeschoten, een revolver in zijn onmiddellijke nabijheidEn cp hetzelfde moment ook zie ik de gevolgen van dit alles de alarm makende bediende, politie, rechercheurs, parket, ik word gearresteerd en naar het huis van bewaring overge bracht ik moet bewijzen, dat ik geen moordenaar ben Ik had geen seconde noodig om te over leggen, wat me te doen stond. Vóórdat de bediende van zijn verbazing was bekomen, gaf ik hem een vuistslag onder den kin om in no time door het dichtstbij zijnde raam te verdwijnen U moet weten, dat ik gewoonlijk geen vrees ken ik heb als vliegenier al vaak een paai' angstige seconden doorgemaakt, maar vcor alles wat justitie heet, voor dat heele differentieele gedoe van den burger lijken moraal heb ik een diepgaand res pect Net als Dieter, denkt Grace. Nu weet u alles, besluit Walter Dill mann zijn tamelijk verward relaas, terwijl htj zijn hoofd naar den muur wendt. Ik kan me voorstellen, wat er in u omging en ik begrijp uw gedrag dar ook volkomen, zegt Grace na een korte pauze, welke ze gebruikt heeft om een soort ab solutie te vinden voor dezen biecht. Of het verstandig was, is een tweede. Dat zal de toekomst moeten leeren Ik had geen tijd om verstandig te zijn, valt Walter haar koppig in de rede. Nee, nee, maar het zou toch van be lang zijn te weten, wat zich intusschen in München heeft afgespeeld Dat kunt u op tien vingers nareke nen Onderzoek door de recherche, lijk schouwing, getuigenverhoor, verdenking te gen Walter Dillmann, bevel tot aanhouding en voorgeleiding Daar ben ik nog niet zoo zeker van. Tenslotte hebt u de daad niet bedreven en wij weten immers niet, of er geen aanwij zingen zijn tegen den werkelijken dader. De Duitsche politie gaat gewoonlijk nogal nauwkeurig te werk. Juist daarom zal zij vermoedelijk in de eerste plaats den vermoedelijken dader trachten op te sporen En hem hier ontdekken dat is zoo zeker als twee maal twee vier ia Te dien aanzien behoeft u zich waarlijk geen illusies te maken Misschien stel ik me wel vrijwillig ter beschikking Niet onmogelijk, dat dat de beste op lossing is, maar dat dienen we toch eerst te onderzoeken. Iemand zal naar München moeten gaan om zich op de hoogte te stel lenIk zal er nog eens over nadenken hoe we dat het beste zullen kunnen rege len. Ik moet nu naar het hotel, maar als het eenigszins mogelijk is, hoop ik van middag nog even terug te komen Nee, alstublieft, gaat u nog niet weg. Ik kan nu nog niet alleen zijn. Het staat me nu alles weer zoo afschuwelijk duidelijk voor den geestPrestini, de huisknecht, het raam, waardoor ik omlaag ben ge sprongen in den tuin, acht, wat heb ik het verschrikkelijk warm Walter zoekt tastend haar hand en houdt die stevig vast. Met den anderen strijkt zij hem kalmeerend over het gloei ende voorhoofd. U mag niet ziek worden, hoor, anders kunt u hier niet blijven en dat moet, zoo lang we van Münclien niets naders weten... Het, is beter, dat ik nu ga Blijft u nog even Grace blijft nog een minuut. Zij voelt zijn onrustige pols, die op koorts duidt, maar zij kan niet veel anders doen dan met haar verkoelende hand zijn wangen en zijn voorhoofd streelen In het zwijgen vermengt zich iets, dat de heerschende stilte verbreekt, al wordt er dan geen geluid vernomen Plotseling ontwaart ze Dieter, die door het raam naar binnen kijkt. Grace moet onwillekeurig lachen. .(Wordt vervolgd)*

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 9