NOOTJES DE ONTWIKKELING DER RADIOTELEFONIE. De ondernemersra-ad van Nederlandsch- lndie heeft gisteravond in hotel de Witte Brug te Scheveningen een maaltijd gege ven ter eere van. de Indische delegaties, hier te lande aanwezig in verband met de Vorstelijke huwelijksfeesten. Behalve deze delegaties behoorden tot de genoodigden vele prominente figuren uit de Indische cultuur- en handelswereld.. V 9 In den ouderdom van 101 jaar is gister morgen in de stichting „Zon en Schild" overleden Amersfoort's oudste inwoonster, mevr. de wed. Wissevan Leupen. Zij had juist Zaterdag a.s., 16 Januari, den leeftijd van 102 jaar zullen bereiken. =t: S Bij het terugrijden heeft een locomotief in de duisternis acht arbeiders overreden en gedood. De werklieden waren bezig met het herstellen van den spoorweg in de woestijn Mojave (Ver. Staten). Te New-York is aan boord van een Britsch stoomschip een record hoeveelheid opium, ter waarde van 76.250 dollar in be slag genomen. Drie Chineezen die zich aan boord bevonden zijn gearresteerd. s In tegenwoordigheid van een enorme menigte zijn gisteren vijf verstokte opium schuivers te Peking (China) gefusilleerd. Te Collefero (Italië) heeft zich in een op slagplaats voor slaghoedjes van een groote kruitfabriek een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan 50 personen grooten- deels vrouwen, gewond werden. De meeste werkplaatsen bekwamen ernstige schade. Elf opeenvolgende aardschokken hebben Dinsdag in het district Chinandega en Portcorinto in Nicaragua gedurende drie volle uren geschokt. Vijf gebouwen, o.a. het postkantoor, stortten in. Tijdens het Carnaval te Mainz zal dit jaar de „Ranzengarde" een bijzondere rol spe len. Zij viert namelijk haar honderdjarig bestaan. Om als recruut in deze garde te worden opgenomen moet men ten minste 100 kilo wegen en een lichaamsomvang („Ranzen" van twee meter bezitten. Deze garde bestaat ook heden uitsluitend uit zeer „gewichtige" persoonlijkheden 1 Ook in West-Duitschland is in verschil lende steden het heugelijk feit der huwe lijksvoltrekking tusschen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard von LippeBiesterfeld feestelijk herdacht. Zoo hadden o.a. groote feestvergaderingen plaats te Dusseldorp, Duisburg, Essen, Goch, Kleef, enz. De Duitsche staalfabrieken van Krupp keeren dit jaar een dividend uit van Het is voor het eerst in twintig jaar dat deze wapenfabriek een dividend uitkeert. Volgens een bericht uit Bangkok is in Siam een cholera-epidemie uitgebroken, waaraan in de laatste week reeds 65 men- schen zijn overleden. 6000 inwoners van Réading hebben een petitie ingediend bij den gemeenteraad, waarin wordt gedreigd een „Comité van Waakzaamheid" te vormen. Dit comité zal politiedienst doen om een einde te maken aan het vandalisme, dat is opgekomen na de jongste stakingsonlusten. resultaten bekend, wij hebben zeker niet den indruk, dat men in middenstandskrin gen over deze Ballero-campagne en de be vindingen die men er mede heeft opgedaan, ontevreden is. Vlissingsch Scheep va ar tnieuvrs. Aangekomen om te bunkeren Grieksch s.s. „Nicos" van HuilNederlandsch mo torschip „Raket" van Antwerpen en Zweedsch s.s. „Herma Gorthon" van Rot terdam. Vertrokken „Zeografia Nicolaou" naar Rotterdam„Masilla" naar Boulogne „Raket" naar TrequierNederlandsch m.s. „Aldebaran" naar Burght. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. „Maetsuycker", voor rekening van de Kon. Paketvaart Mij. gebouwd bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam, is Woensdagmor gen naar zee vertrokken voor het maken van een driedaagsche technische proef vaart. In het paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage zijn de geschenken voor het publiek ter bezichtiging gesteld, welke Prinses Juliana en Prins Bernhard ter ge legenheid van hun huwelijk uit binnen- en buitenland ontvangen hebben. Declamatieavond C.K.W.O. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de vereeniging C.K.W.O. betreffende den te houden declamatie-avond in het Concert gebouw. Scheepvaartbewegïng te Vlissingen in 1936. Gedurende het jaar 1936 liepen in de haven van Vlissingen de volgende schepen binnen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de getallen van het jaar 1935 aan. 2077 (2000) zeeschepen ©n 2.603.314 (2.096.983) netto reg. ton1873 (1331) binnenschepen en 759.894 (641.203) tonnen draagvermogen 375 (369) schepen van de N.V. Stoomvaart Mij. „Zeeland" en 422.238 (415.353) netto reg. ton; 5427 (5415) schepen van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde en 1.548.623 (1.173.058) tonnen draagvermogen 1034 (1141) sche pen van de Kon. Ned. Marine en 601.019 (460.418) M3. 920 (782) loodsvaartuigen en 256.145 (222.608) M3. Mutatie Politietroepen. De korporaal K. Bakker van de Politie troepen alhier, is geplaatst bij de oplei dingsbrigade van de Rijksveldwacht te Am sterdam. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een nijptang zwarte glacé dameshandschoenwollen kindermutsje huissleutel paar kinder handschoentjes gouden dasspeld rijwiel- belastingmerk in étuikosteloos rijwielbe- lastingmerk ceintuur van kindermantel babyschoentje dameshoedje en eenige rij wielen, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrentEen mantelband bij De Pagter, Koestraat 67 paar lage jongensschoenen bij Geleijn, Groenewoud 21 jongensjasje bij Boogaard, Margrietenlaan 35 paar kinderhandschoenen bij De Nooijer, Kolve- nierstraat 15 handschoen met duim bij Bouweraerts, Verkuijl Quakkelaarstr. 136 ketting met slot bij Van Tuyl, Bouwen Ewoutstraat 25 zijden dameshandschoen bij Sanderse, Breestraat lboven oorbel bij Dobbelaar, Coosje Buskenstraat 29 wol len dameshandschoen bij O lij slager p/a Ko kelaar, Hobeinstraat 19glacé heeren handschoen bij Koning, Van den Spieghel- straat 23 huissleutel bij Lippens, Evert- senstraat 30 doublé armbandhorloge by Janssen, Koudekerksche weg 118 dames handschoen bij Noels, Koningsweg 25 doublé damesarmbandhorloge bij De Vey, Boschjeslaan 20 rozenkrans in étui bij Roelse, Deurloostraat 3 wollen meisjes muts bij Eiff, Kolvenierstraat 17 heeren handschoen bij Romijn, Verkuijl Quakke- laarstraat 89 lederen beursje met inhoud bij den Burgemeesterkinderwantje bij Mulder, Aagje Dekenstraat 111dames- speld met steentje bij Peereboom, Lepel straat 7 mantelband met gesp bij Van der Schraaf, Lampsinsstraat 14 kinderbril bij Kusse, Grqenewoud 15 astrakan kinder handschoen bij Barten, Clijverstraat 20 roode ceintuur bij Van Eenennaam, Bou wen Ewoutstraat 41; mantelband met gesp bij Van den Boogaart, St. Jacobstraat 15 damesportemonnaie met inhoud bij Lip pens, Acacialaan 11 kinderhandschoentje bij Visser, Van der Swalmestraat 17 glacé heerenhandschoen bij Braat, Bonedijkestr. 4benedenastrakan heerenhandschoen bij Ova, Bloernenlaan 32 nikkelen heerenarm bandhorloge bij Van Calmthout. Wage- naarstraat 2 dameshandschoen bij Onder- donck, Kenau Hasselaarstraat 37paar jongenssportkousen by Plasse, Irislaan 18; platte manspet bij Lagaay, Badhuisstraat 12wollen kinderhandschoen bij Van Broekhuizen, Wagenaarstraat 3 paar da meshandschoenen by Behage, Dijkstraat 117; zilveren(?) dubbele ketting bij De Landmeter, Lampsinsstraat 15 (na 7 uur n.m.) 2 sleutels in étui bij Van Spanning, Coosje Buskenstraat 14 en paar dames handschoenen bij Timmerman, winkel Scheldestraat. MIDDELBURG Dankbetuiging aan de gemeentediensten. De burgemeester van Middelburg heeft zich met een schrijven tot den Commissaris van Politie aldaar gewend, waarin hij ver- zoekt het politiecorps dank te brengen voor de ordemaatregelen tijdens de huwe lijksfeesten en om de mededeeling te doen dat het geheele personeel een extra vrijen dag zal worden toegekend. Aan de directeuren der bedrijven van 'ge meentewerken en van den Reinigings- en Ontsmettingsaienst hebben Burg-, en Wetli. een schrijven gericht met het verzoek, om den dank aan het personeel over te bren gen voor de werkzaamheden bij de voorbe reiding en uitvoering der huwelijksfeesten. OOST- EN WEST-SOUBURG VOORBEREIDING VOOR DE KOMENDE FEESTEN. Souburg in bruiloftstooi. „Heb ik het u niet gezegd, meneer sprak hedenmorgen een kennis van my, „Het was kwaadweer-vorstje kon het voelen, het was waterkoud de laatste da gen en dan krijg je vast regen". Toen ik opmerkte dat het dan toch 6 dagen eventjes fyn weer was geweest, haalde onze pessimist zijn schouders op, naar het scheen in zijn sas dat hij het zoo goed voorspeld had. In de Kanaalstraat, waar aan het dennengroen gewerkt werd voor de versiering, was men optimistischer gestemdtoen een voorbijganger tot de mannen zijn leedwezen uitsprak over den regen en het slechte vooruitzicht, luidde het lachende antwoord, hoewel het water van 'smans pet droop „Goed voor het groen, dan frischt het lekker op, wat van daag valt daar hebben wij Vrijdag en Za terdag geen last van het kan nog best losloopen" en met deze woorden van troost werd doorgewerkt alsof men in zonneschijn in plaats van in regen zich baadde. Gelukkig dat blijkbaar de optimis ten het schijnen te winnen. Tenminste er wordt flink doorgewerkt, al zal de regen wel eenige stagnatie geven. Een goed over zicht geven kan men nog niet, dat spreekt, maar wel kan gezegd worden, dat Souburg nu 'reeds een gedeelte van zijn feestgewaad te zien geeft, dat bij voltooiing het bezich tigen ten volle waard zal zijn. Nemen wij bijvoorbeeld de verschillende eerepoorten eens in oogenschouw die nu reeds, hoewel nog maar ten halve afgewerkt, de eene meer, de andere minder, gezien mogen wor den. Zoo is er een opgericht in. de Braam straat een gevaarte dat toegang geeft tot drie straten en een grootschen indruk be looft te geven. Versieringen op Oranje plein, Ritthemschestraat, Kanaalstraat, Buteuxstraat, Van Teijlingenstraat, Nieuw- straat, Vlissingschestraat, Marnixplein, de Nieuwe Vlissingsche weg met zijn versierde bruggen voor den watergang, enz., zij alle wedijveren, om er toch maar zoo mooi mo gelijk uit te zien.. Wat de etalages' in onze winkels betreft, hoewel nog niet alle gereed zijn, kunnen wij reeds mededeelen dat wij reeds ver schillende prachtige uitstallingen hebben bewonderd. Onze Souburgsche neringdoen den krijgen meer en meer slag van de mo derne etalagekunst in toepassing te bren gen. Ook op dit gebied' is veel te zien en te genieten. Meldden wij reeds dat een 35-tal ver- eenigingen en zegewagens aan den optocht deelnamen, thans is dit getal tot 40 aange groeid, waardoor deze optocht een respec tabele lengte zal krijgen, waarin pracht- wagens mede zullen rijden.* Wat deze zul len voorstellen verklappen wij niet, daar moet men maar eens naar komen kijken, het zal de moeite loonen. Vooral des avonds, als deze stoet verlicht langs den Nieuwen Vlissingschen weg zal rijden, belooft dit een schitterend schouwspel Dat het bestuur van onze Oranjevereeni- ging, dat met ae werkcommissie uit de buurtvereenigingen, voor het eerst sedert haar oprichting, dit groote Oranjefeest te arrangeeren heeft, de handen vol werk heeft en vele moeilijkheden moet overwin nen, spreekt van zelf, doch het is hun best toevertrouwd. Wij wenschen den ijverigen werkers de volle eer van hun arbeid en mooie zonnige feestdagen. Collecte blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen hand haven, opdat zij hun gemis zoo weinig mo gelijk zullen gevoelen. Om dit doel te be reiken wordt aan de blinden voor hun ar beid een bescheiden loon uitbetaald, waar door zij in staat zijn voor zich en de hun nen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaan de vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noo- dig, waartoe ook een beroep op u wordt gedaan. De vereeniging hoopt, dat de in woners van Oost- en West-Souburg met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt de collecte gehouden. Loop der bevolking over de maand December 1936. G e v e s t i g d E. J. Maas en gezin van Rotterdam naar Vliss. straat 44 C. de Jong, van Amsterdam naar Middelburgsche straat 75 J. van Wier, van Ned.-Indiè naar Middelburgsche straat 75 M. A. Houtman, van Wassenaar naar Marnix plein 35 C. van Langeraad, van Den Hei- der naar Nieuwe Vliss. weg 287 C. J. Boelhouwer, van Amsterdam naar Padweg 65A. M. Poortvliet geb. van de Heerik, van Rotterdam naar Ceresstraat 14 J. Maljaars, van Aagtekerke naar Schroeweg 2 C. L. Vroegop, van Middelburg naar Weststraat 7 J. W. Diermanse, van Vlis singen naar Burchtstraat 15 L. van Liere en gezin, van Middelburg naar Nieuwstraat 71 J. J. Poortvliet, van Middelburg naar Ceresstraat 14 L. A. de Smit, van Vlis singen naar Zaaihoekweg 4 H. T. van den Berg, van Ned.-Indië naar Vlissingsche straat 11'9 P. E. Klercq, van Middelburg naar Braamstraat 58. Vertrokken: L. P. Erkelens, van Nieuwe Vliss. weg 177 naar Nijmegen C. Magielsen en gezin, van Dwarsstraat 3 naar Vlissingen P. Hartog en gezin, van Middelburgsche straat 51 naar Diemen E. Joosse en gezin, van Vrijburgstraat 39 naar Ritthem A. M. Brasser, van Vliss. straat 77 naar Kruiningen L. van Wijck, van Nieuwe Vliss. weg 347 naar Worthing (Engeland) T. Dourleijn geb. Schot en ge zin, van Nieuwe Vliss. weg 369 naar N. en St. Joosland J. A. van der Stel, van Vliss. straat 110 naar Vlissingen P. Marinisse, van Abeelsche weg (O.) 3 naar Biggeker- keP. Bostelaar en gezin, van Nieuwe Vliss. weg 307 naar Middelburg G. Stroo en gezin, van Middelburgsche straat 105 naar Ritthem C. W. Keim, van Middel burgsche straat 19 naar N. en St. Joosland; J. C. Marijs, van Ritth. straat 27 naar N. en St. Joosland ;C. A. van As, van Nieuwe Vliss. weg 225 naar Vlissingen C. C. de Looff, van Vliss. straat 43 naar Middelburg. Gevonden voorwerpen. Blauwe ceintuur bij v. Eenennaam, Vlis singsche straat 56 zwarte handbeschermer bij Hendrikse, Marnixplein 36. RITTHEM Goedkeuring Statuten. Met de Staatscourant no. 7 zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende de Coöperatieve Aankoop- en Verbruiksver- eeniging „Eensgezindheid" W.A. te Rit them. GOES De huwelijksfeesten. De feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Benihard zijn gisteravond aangevangen en zullen tot Vrijdagavond duren. Zoo goed als geheel de stad is versierd en feestelijk verlicht. In sommige buurten 13 een kunstvol geheel ontstaan. Gisteravond vond in de Groote Kerk een wijdingssamenkomst plaats, waarbij de heer A. Kousemaker (organist) en mevr. Van de Velde-Stortebeker (viool) mede werking verleenden en waarin de heeren Van Ballegoljen de Joeg (voorzitter der Oranjevereenigïng), de. burgemeester de heer mr. R. M. van Dusseldorp, en ds. P. J. Steinz, Ned. Herv. predikant het woord voerden. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Daarna maakten de leden van het Oranje-comité per auto een rondrit door de schitterend verlichte stad. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstel ling van het publiek groot. Op verzoek ontstak de burgemeester en kele vreugdevuren. Voor heden staat voor de morgenuren kinderzang en -feest en voor de middag en avonduren een historische optocht op het programma. HONTENISSE Smokkelaf faire. Dezer dagen ontdekte een op surveil lance zijnde marechaussee onder de ge meente Hontenisse dat van een tweetal personen die voor hem uitreden op de fiets, een hunner een gevulden zak op den bagagedrager meevoerde. Aangezien werd vermoed dat men suiker smokkelde, ge lastte de politieman beide personen stil te houden. Inplaats daarvan wierp de ach terste wielrijder den gevulden zak van zijn bagagedrager en vluchtten beiden in een naburige straat. De politieman zette den- gene die den zak had weggeworpen, ach terna, doch slaadc er niet in hem aan te houden. Terugkeerende tot de plaats waar de gevulde zak was weggeworpen, lag dat voorwerp daar nog en bleek zooals ver moed werd, de inhoud te bestaan uit melis suiker. De fiets waarop de vervoerder reed piepte en kraakte erg, hetgeen den politieman was opgevallen. Toen deze dien zelfden avond zich ter plaatse waar de vracht was afgeworpen verdekt had opgesteld om zoo mogelijk den dader nog in handen, te kunnen krijgen, naderde hem een fietser wiens rywiel ook hevig kraak te. Toen de fietser den politieman was ge naderd bleek het dezen dat hij hier te doen had met denzelfden persoon die de vracht suiker van zijn fiets had afgegooid en deze bekende ook tenslotte het feit. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Januari kwamen in onze provincie twee gevallen van diphtherie voor nl. één in ieder der ge meenten Kloetinge en Vogelwaarde. KERK- EN SCH00LNIEUWS Particuliere Synode van het Zuiden der Geref. Gemeenten. Woensdag 27 Januari a.s. zal te Ierseke de particuliere Synode van het Zuiden der Geref. Gemeenten worden gehouden. Dins-' dagavond 26 Januari zal ds. M» Hofman VOOR PLUIMVEEHOUDERS Verwondingen door treden. Bij de middelzware en vooral bij de zware rassen zijn de ruggen van de hennen vaak ernstig verwond, doordat de haan zich bij het treden met scherpe nagels in de huid vastgrijpt en deze verscheurt. Deze wonden kunnen vaak tot op de flank doorloopen en beginnen, daar er na tuurlijk altijd vuil in komt, spoedig te ette ren. Soms ook is het vel over een groote oppervlakte losgescheurd, zoodat men er gemakkelijk de vinger een eind onder kan steken. Natuurlijk zal het eerste zijn wat wy doen, de haan van de hennen verwijderen en afzonderen. Dan worden de wonden eerst goed uitgewasschen, bijvoorbeeld met lysoloplossing in lauw water, opdat alle vuil en andere ongerechtigheden zooveel mogelijk verwijderd worden. Zitten er vee- ren op de wondranden vastgekleefd of be staat er kans op, dat ze in de wonden zul len komen, dan kan men ze beter even weg knippen. Daarna neemt men perubalsem, die in iedere drogisterij te koop is en laat hiervan flink wat in de wonden loopen er voor zorgende, dat zij zooveel mogelijk ook in alle hoeken en gaten komt. Desnoods brengt men ze daar voorzichtig met een schoonen vinger. Door de genezende en ontsmettende werking van de perubalsem zal de zaak dan spoedig weer in orde zijn. Om verder onheil te voorkomen, verdient het aanbeveling om alvorens de haan weer bij de hennen te doen, de scherpe punten van de nagels wat in te korten. van Moercapelle (vroeger te Krabbendijke) een gebedsure houden. Z.H. de Paus heeft het bed kunnen verlaten. Z. H. de Paus heeft gistermiddag het bed eenige uren kunnen verlaten. Hij be gaf zich eerst naar zijn particuliere kapel en vervolgens naar de groote zaal van zijn vertrekken, waar in het vervolg de audiënties zullen worden g-ehouden. De Paus ontving hier een aantal familieleden, die zeer verheugd waren hem te zien. De gezondheidstoestand van Z.H. den Paus blijft stationair. Hij heeft vanmorgen het bed verlaten en is in een soort ligstoel naar de groote salon van zijn vertrekken gedragen, waar hy in het vervolg de au diënties wil verleenen. De rector van de universiteit van Wilna afgetreden. De rector van de universiteit van Wilna (Polen) is afgetreden, omdat al zijn pogin gen de kwestie van de regeling der plaat sen der Poolsche en Joodsche studenten, op vreedzame wijze op te lossen, zijn mis lukt. Examens. Voor het examen boekhouden, afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam, zijn geslaagd de heeren W. Roelofs en Ch. J. Gillissen Verschage, beide alhier. Examens. Geslaagd voor het machinistendiploma B (theor. ged.) de heer A. van Zweden, te Goes, leerling der De Ruyterschool al hier. Visscherij is er zeer mee gebaat Onderhoud met den heer Th. P. van den Bergh, directeur van „Radio - Holland". De radio-telegrafie, welke sinds de ruim 30 jaren van haar practische toepassing aan de veiligheid ter zee on schatbare diensten heeft bewezen en de internationale scheepvaart geheel be- heerscht, heeft in haar veroveringstocht over de wereld de Nederlandsche visscherij niet aan haar louter ten zegen strekkende macht kunnen onderwerpen. Jammer genoeg bleken de moeilijkheden, welke vooral gelegen waren in het feit, dat aan boord der treilers een der opvarenden zal moeten voldoen aan de eischen, welke door de wet ten aanzien van het diploma radio-telegrafist worden gesteld, hetgeen dus zou neerkomen op een behoorlijken opleidingstijd en een meermalen onttrok ken zijn aan de gewone werkzaamheden der visscherij van dien aard, dat de verdere ontwikkeling tenslotte niet mogelijk is ge bleken en de stations na enkele jaren moesten worden gedemonteerd. Frankrijk heeft op dit punt een ander voorbeeld ge geven aangezien voor dit land de radio- telegrafie op visseherijschepen hoofd zaak is gebleven, waarbij echter niet vergeten mag worden, dat ^ar de uitrus ting van schip en bemanning op geheel andere leest is geschoeid, terwijl mede het „vischterrein" zelf anders is dan dat waar op de Nederlandsche visschersvloot haar in de laatste jaren allerminst gemakkelijk' be staan tracht te handhaven. Radio-telefonie brengt uitkomst. Dank zij de ontwikkeling der techniek zijn ook de Nederlandsche visseherijsche pen niet verstoken gebleven van onmisbare communicatie, zoowel in onderling verband als met de kust. De radio-telefonie deed haar intrede met toestellen, welker behandeling dermate eenvoudig was, dat, wat de opva renden der treilers betreft, een korte op-

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2