500 300 100 25 DONDERDAG 14 «JANUARI IVo. 11 75e Jaargang 1937 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVÏNCÏENIEUWS ie raarl HET VERBLIJF VAN H. K. H. PRINSES JULIANA EN Z. K. H. PRINS BERNHARD TE KRYNICA IN POLEN. Qcliewglcwisscw »nn eten daag ELECTRISCH KOKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent m. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" igt bij ionnen aan- jpelijk Dit nummer bestaat uit 2 bladen „VORSTELIJKE EMIGRANTEN". Uitvoering voor de vereeniging Algemeene Geestelijke Ontwikkeling. Na „Het Voorste Legioen", dit luchtige "blijspel in 4 bedrijven van Jacques Deval Wel een groote tegenstelling, maar beide een even groot succes, al is een ver gelijking tusschen deze stukken overigens dwaas. Maar het is verheugend, dat A.G.O. zoowel in het ernstige als in het meer luch tige genre, tot dusver een goede keuze heeft weten te doen. Laten wij beginnen met een paar tekort komingen dan zijn wij er af en kunnen ons verder uitsluitend aan de bespreking van het blijspel zelf wijden. In de eerste plaats men begon ruim 20 minuten te laat, hetgeen rijkelijk veel van het goede is, zoodat het publiek volkomen terecht door voetgetrappel zijn ongeduld te kennen gaf. Wij weten niet, wat van deze vertraging de oorzaak is, maar tenzij het hier een geval van force-majeur betreft, zouden wij ten aanzien van het euvel van het te laat beginnen, in het algemeen wil len opmerken dat het toch tijd wordt dat wij hier eens mee uitscheiden. Het is niet hoffelijk jegens de bezoekers die zich de moeite getroosten tijdig hun plaatsen in te nemen en voor wie het dan niet prettig is 20 minuten te moeten wachten. En het is voor de eeuwige laatkomers toch boter aan de galg gesmeerd, want wanneer zij bemer ken, dat men wel op hen wacht, hebben zij heelemaal geen reden meer zich te haasten en komen zij een volgend maal nog later. Precies op den aangegeven tijd beginnen, deuren sluiten en dan alleen toegang ver- leenen aan hen die van te voren bericht hebben, later te zullen komendezen per sonen hoekplaatsen geven, zoodat zij zon der anderen te storen kunnen gaan zitten. Dè-t is de oplossing, die wij elders met veel succes hebben zien toepassen en die een probaat geneesmiddel is voor telaatkomers. Dan het programma van verschillende zijden werd ons te verstaan gegeven, dat men het jammer vindt, dat dit bij A.G.O. geen korte inhoudsbeschrijving bevat. Er is veel voor men kan den draad van het stuk beter volgen er is ook wat tegen een verrassende ontknooping kan veel van zijn charme inboeten wanneer men van tevoren weet wat er gebeuren gaat. Wat wij het be stuur echter in ieder geval zouden willen adviseéren is, bij de tooneelnamen der spe lers te vermelden welke figuur zij in het stuk voorstellen. Men is dan veel vlugger „thuis". Tot zoover enkele opmerkingen, die na tuurlijk niet alleen op A.G.O. betrekking hebben, maar die men misschien ook in an dere vereenigingen wil overwegen. ast op leurt RENT, 9 kant emon- daag- .Midd. m. uur 00 8 8 Mid- d: Retour reis 2e klasse r van Erven ïl. 22727 NHEK, Tel. 153. Tel. 282, Stuk en spel. „Vorstelijke Emigranten" heeft als stuk weinig om het lijf en moet het geheel heb ben van het spel der acteurs. En dit kon men zich niet veel beter wenschen Een paar Russische edelen, maar liefst een grootvorstin en een Prins, hebben na de revolutie moeten uitwijken, zijn schatbe waarders van een groot bedrag dat de Czaar den Prins toevertrouwde, maar be zitten zelf vrijwel geen duit. Tegenstanders van het Sovjetregiem probeeren Prins Mikaël Alexandrovitch Ouratief (uitste kend vertolkt door Const, v. Kerckhoven) over te halen het geld of een deel er van af te staan, maar hij weigertde Prins ontving het van den Czaar en zal het alleen aan een gekroonden Czaar terug geven. Die edelaardigheid is wel heel grootsch, maar intusschen hebben de Prins en zijn lief grootvorstinnetje Tatiana Petrovna Ouratief honger zooals alle gewone men- schen die gebrek aan voedsel hebben, maar hun trots verhindert hen aanvankelijk om werk te zoeken. Totdat een reeks toevallig heden (een verschooierde huisgenoot die spijtig vertelt vaii een kans die zijn neus voorbijgaateen betrekking voor een but ler en een kamermeisje, omdat hij niet ge trouwd is en dit kansje alleen voor een echtpaar is weggelegd), hierin verandering brengt. Het vorstelijk echtpaar gaat er op af, wordt aangenomen en dan ontspint zich een kostelijk spel van verwikkelingen en uitstekend gevonden en uitgewerkte komi sche situaties. De zoon en dochter (Bab Wijsman en Georgette Reyewsky) van het bankiersechtpaar Arbéziat (Ko Arnoldi en M. van KerckhovenKling) zijn „weg" vaü De ski-sport wordt door de Prinses en den Prins druk beoefend, en menige tocht wordt door de vorstelijke gehuwden in de fraaie omgeving ondernomen de ski's worden aangebonden voor een nieuwen tocht in het wondermooie sneeuwlandschap. den nieuwen butler en het kamermeisje en alles leert Russisch en doet Russisch. Dan komt de „krach". Tijdens een feestavond waarvan voor den bankier veel afhangt, ontdekt een bezoekster de identiteit van de hooge gedienstigen en de buigingen en strijkages voor butler en kamermeisje zijn niet meer van de lucht. Wij zullen van den inhoud van het stuk niet veel meer vertellen, want zooals wij reeds opmerkten is die niet het voornaam ste wie het stuk niet gezien heeft, vindt de opzet van het geheel misschien onbedui dend en voor hen die gisteravond in het Concertgebouw waren, is een beschrijving van den inhoud van het stuk overbodig. Want nogmaals „Vorstelijke Emigranten" is vóór alles een speelstuk en het is uitslui tend de acteurskunst die het aanvaardbaar maakt. En hoe Zonder iemand te kort te doen, schrijven wij het leeuwendeel van het groote succes van gisteravond toe aan Ank van der Moer die een prachtige creatie bood van het co quette, kattige grootvorstinnetje/kamer- meisje. Dat was vitaal, gevat, af in alle op zichten en Ank van der Moer heeft ons gis teravond doen genieten van tal van koste lijke tooneeltjes waarbij de grootste ise- grim niet ernstig wist te blijven omdat het zoo echt geestig was in den besten zin van het woord. Const, van Kerckhoven was een haar waardig partner als prins en butler en van de overige spelers verdient vooral Ko Ar noldi vermelding, die tevens de regie voer den en die als bankier Charles Arbéziat volkomen verdiend grooten bijval oogstte. Ook hij verzorgde in zijn spel die tallooze kleinigheden, waaraan men den waren ac teur herkentdetails die op zich zelf mis schien weinig om het lijf hebben, maar die nu net beslissen over de vraag of daar een door een acteur „gespeeld" individu op de planken staat, of de warme levende figuur die hij fnoet voorstellen. In dit spel was voor den liefhebber van goed tooneel veel te genieten. Het zou ons met het oog op de plaats ruimte te ver voeren, alle overige spelers en hun prestaties afzonderlijk te bespreken. Het lijkt ons niet noodig, daar ook de klei nere rollen over het algemeen goed waren bezet. De scène in het laatste bedrijf waar de Sovjetcommissaris voor de petroleum (een goede rol van John Gobau) in de keuken de handteekening van den Prins weet te krij gen onder een chèque voor het groote hem toevertrouwde bedrag teneinde hiermede de Russische petroleumbronnen voor Rus land te behouden, was vrij zwak dit schijnt niet in de eerste plaats aan den tekst te liggen, daar wij dit gedeelte bij een opvoe ring elders aannemelijker gespeeld zagen. Maar zoodra het dramatische achter den rug was, en wij weer in het blijspel waren teruggekeerd, was alles weer dik in orde. Het is een avond van goeden humor ge worden, die op hoog peil stond en waarvan de zeer talrijke bezoekers zonder uitzonde ring hebben genoten. A.G.O. heeft met „Vorstelijke emigranten" een goeden greep gedaan en het uitbundige succes was in alle opzichten verdiend. J. HEBT U AL GE-„BALLERO"-D Groote belangstelling voor dit spel. Wij hebben gisteravond in het Concert gebouw behalve van „Vorstelijke Emigran ten" ook van nog een andere voorstelling kunnen genieten. Het is vandaag de laatste dag, dat hier ter stede het Ballero-spel beoefend wordt en wij hebben gisteravond eens een kijkje genomen toen de liefhebbers bezig waren. Zij waren rijkelijk groot in aantal het zaal tje waar het spel beoefend wordt, was stampvol en de menschen stonden er hun Belangrijke opdracht van het Departe ment van Marine aan de Fokker«? fabriek 16 luchtkruisers besteld. (Luchtvaart)] Dreigend niijnconflict in België. (Buitenland) Het Saargebied herdenkt de samen voeging met Duitschland. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN beurt af te wachten om hun behendigheid met de vier zware ballen te beproeven. Zooals men zich waarschijnlijk herinnert, is deze Ballero-campagne van 2 t.m. 14 Ja nuari een initiatief van „Gemeenschappelijk Belang" en hebben de beide andere midden standsbonden hun volle medewerking ver leend, zoodat wij zonder voorbehoud kun nen zeggen, dat dit een spel is waar heel de georganiseerde middenstand hier ter stede „wat in ziet". En daarmede schijnt t men zich niet te hebben vergist, wanneer de belangstelling, zooals wij die gisteravond mochten gadeslaan, hiervoor een maatstaf kan zijn. Ieder die bij de aangesloten winkeliers voor minstens 50 cent koopt, ontvangt voor elke 50 cent een bon en 10 hiervan geven den bezitter recht om een keer te spelen. In het Concertgebouw vindt men 6 speel tafels met een groot aantal genummerde gaten. En nu is het maar de kunst om zooveel mogelijk negens te werpen, waar bij de eerste gooi de eenheden, de tweede de tientallen, de derde de honderdtallen en de vierde de duizendtallen aangeeftde laatste worp is dus de belangrijkste voor het eindresultaat. De hoogste worpen (die per bulletin bekend gemaakt worden) ge ven recht op een der dagelijks uitgeloofde prijzen in den vorm van waardebons die bij de deelnemende winkeliers kunnen wor den besteed. Zooals reeds gezegd blijkt hiervoor, na een wat aarzelend begin, veel belangstelling te bestaan. Wij zagen gisteravond ernstige huisvaders, eerzame huismoeders, kleine BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 15 Januari half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M, peuters en opgeschoten jongelui, kortom een groote schare vogels van diverse plui mage, het spel beoefenen. En de drie hel pers kwamen handen te kort. Moge het spel voor de beoefenaars belangwekkend zijn, voor de helpers lijkt het ons een uit stekende methode van kamergymnastiek en uitermate bevorderlijk voor de slanke lijn het gebeurt namelijk nogal eens, dat een ijverig.speler den bal niet op, maar onder: het bord gooit, of dat een bal er af valt en dan duikt de helper naar den bal, die zich'echter niet altijd even vlug en gemak kelijk laat vangen, zoodat de helper romp wendingen en kniebuigingen moet maken, die zijn lenigheid en dus zijn physieke ge zondheid slechts ten goede kunnen komen 5 een voordeel waarvan de middenstandsbon den wel niet zullen hebben gedroomd toen zij hun actie op touw zetten Het blijkt niet ieders werk te zijn om de ballen in de gaten met het hoogste cijfer negen te werpen. Men ziet menschen, tong tusschen de tanden, ernstig en nauwgezet mikken eneen 1 gooien. Anderen staan tegen vriendin of vriend te babbelen en gooien zoo onverschillig weg de bal naar het bord in een9. Er zijn menschen, die doen alsof het ze niets schelen kan wat er van komt, anderen die het als een vroolijk grapje opvatten, derden, die met toewijding" als ging het om de hoogste levensgoederen, den bal op de hand wegen, nauwgezet met de ocigen den afstand meten, zorgvuldig mikken en dan...adem in daat gaaf de balen vliegt onder de tafel, want men moet niet zenuwachtig doen daar schijnen Ballero-ballen niet tegen te kunnen en het eenige resultaat in zulk een geval is... een nieuwe lenigheidsoefening voor de ijverige helpers, die, zooals reeds gezegd, gister avond hun handen meer dan vol hadden. Het groote aantal liefhebbers wijst er op, dat de deelnemende winkeliers behoor lijk wat moeten hebben omgezeten al zijn ons op het oogenblik nog geen concrete

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1