I ie! Vlissingsche Courant Li ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD „KLEINTJE". Stop dien hoest Hei gelul» ligt in Je sweeuu) M GEMEENTEBESTUUR Ceuke kamers? BINNENLAND AKKER's verstèrkte k van, erloop safwij- eraan- jigstel- zetten als de geval naar Nivas circa Men >erich- ■ver- leeling is on- mét Am- >poffe- 2n, en leinig- iadden andee- iustri- :omen. >p on derden ïerden pleum- trok- ïkelijk n wa- Jheêp- Oude prijzen ïklyke lijnen )e Be- ïdsche pderd. derden )teerd. iegaan Jische julden, voor 30 en Petro- igheid idaan. e ani- geno- jer te rictie wei- jiierop van de van Woensdag 13 Januari 1937. No. 10 KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de KEURINGSRAAD voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te Vlissingen in de v/m Kazerne Willem III, Oranje straat 8; op Vrijdag 2 April 1937 des v.m. 9 uur 20 keuringsplichtigen op Vrijdag 2 April 1937 des n.m. 2 uur 10 keuringsplichtigen op Maandag 5 April 1937 des n.m. 2 uur 18 keuringsplichtigen op Dinsdag 6 April 1937 des v.m. 9 uur 20 dienstplichtigen op Dinsdag 6 April 1937 des n.m. 2 uur 18 keuringsplichtigen op Woensdag 7 April 1937 des v.m. 9 uur 20 keuringsplichtigen op Donderdag 8 April 1937 des v.m, 9 uur 7 keuringsplichtigen. Voor de nadere aanduiding van dag en uur, waarop degenen, die aan de keuring moeten deelnemen voor den keuringsraad moeten verschijnen, wordt verwezen naar de toegezonden persoonlijke kennisgeving. Geneeskundige verklaringen. Vermoedt de ingeschrevene, dat hij ongeschikt is wegens een ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling ge weest is, dan is het wenschelijk, een schriftelijke verklaring van een geneeskundige me de te brengen. Indeeling. Voor hen, die niet voorgoed ongeschikt worden verklaard, bestaat de gelegenheid om hun voorkeur met betrek king tot de inlijving aan den voorzitter van den keuringsraad op te geven, zoowel wat betreft korps of zeemacht als garni zoen en tijd van opkomst. Het is wensche lijk, dat ieder opgeeft, welke voorkeur hij in de eerste en welke hij in de tweede plaats heeft. Voorts kan de ingeschrevene den voor zitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen om te bewijzen, dat hij voor zeker vak of voor zekeren arbeid bijzondere ge schiktheid bezit. Met opgegeven wenschen kan slechts rekening wor den gehouden, voor zoover de dienstbelangen het toe laten. Verplichtingen. Behoudens de hierna ver melde uitzonderingen, is ieder ingeschreve ne verplicht op de hem aangewezen plaats en tijd voor den keuringsraad te verschij nen en zich te onderwerpen aan een onder zoek tot het beoordeelen van zijn geschikt heid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van gegevens voor zijn nadere bestemming, waarvoor schriftelijke proeven moeten worden afgelegd. De ingeschrevene, die tijdelijk onge schikt wordt verklaard, is verplicht een jaar later nogmaals voor den keurings raad te verschijnen en het vereischte on derzoek te ondergaan, tenzij hij inmiddels bij nadere uitspraak geschikt of voorgoed ongeschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. Verhindering. Hij, die door ziekte of we gens een andere geldige reden niet bij de keuring kan verschijnen, moet hiervan tij- Zoekt U frisch ingerichte kamers? Hebt U er nog een paar vrij Geeft dan nog heden Uw Geringe kosten. Groot profijt dig kennis geven aan den voorzitter van den keuringsraad of aan den burgemees ter. Wie niet behoeven te verschijnen. Zij, die voor de nieuwe lichting zijn ingeschreven en vóór den dag, waarop zij voor den keu ringsraad zouden moeten verschijnen, van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, worden niet aan de keuring onderworpen. Dit geldt niet voor de dienst plichtigen van de vorige lichting, die tijde lijk ongeschikt verklaard en daarna we gens broederdienst vrijgesteld zijn dezen moeten opnieuw worden gekeurd. Van de verplichting, om voor den keu ringsraad te verschijnen, zijn v r ij g e- s t e 1 d de ingeschrevenen, die behooren tot een der volgende groepen a tot g a. zij, die zijn opgenomen in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blin- dengesticht b. z\j, die doen blijken door ziekte of ge breken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht, als onder a bedoeld c. zij, die zijn opgenomen in een rijksop voedingsgesticht, een tuchtschool, een ge vangenis of een rijkswerkinrichting d. zij, die hun beroep maken van de buï- tenlandsche zeevaart of van de zeevissche- rij buitenslands e. zij, die langer dan een maand in het buitenland verblijven in een plaats, welke meer dan 15 km van de Nederlandsche grens is gelegen f. zij, die een geestelijk of een godsdien- stig-menschlievend ambt bekleeden of tot zoodanig ambt worden opgeleid g. zij, die als vrijwilliger behooren tot de landmacht, tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht (dezen worden niet tot de keuring toegelaten). Ook zij, die als vrijwilliger behooren tot den vrij- willigen landstorm en herkomstig zijn van het thans opgeheven vooroefeningsinsti tuut, worden in het algemeen niet aan dit onderzoek onderworpen. Alleen indien deze landstormvrijwilligers voor den landstorm geschikt zijn verklaard met voor behoud ten aanzien van de lengte, moeten zij voor den keu ringsraad verschijnen om nader te worden onderzocht. Uitspraak op verklaringen. In sommige gevallen kan de ingeschrevene ongeschikt worden verklaard enkel op grond van een schriftelijke verklaring, bij voorkeur afge geven door twee geneeskundigen. De eischen, waaraan zulk een verklaring moet voldoen, zijn omschreven in art. 37, 4e lid, en art. 41 van het dienstplichtbesluit. Na dere inlichtingen kan men vragen aan de gemeentesecretarie of aan den voorzitter van den keuringsraad. Keuring elders. De ingeschrevene kan aan den voorzitter van den keuringsraad het verzoek doen om het onderzoek elders te ondergaan. Desgewenscht kan hij het verzoekschrift, waarin hij zijn volledig adres moet opgeven, indienen bij den bur gemeester, die alsdan zorgt voor de ver zending. Een dergelijk verzoek behoort, zoo mogelijk, vóór 20 December te worden ingediend. Herkeuring. Ten aanzien van eiken in geschrevene, omtrent wien de keurings raad uitspraak heeft gedaan, kan bij den herkeuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettelijken verter genwoordiger b. door elk der overige voor de gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of diens wettelijken vertegenwoor diger. De aanvraag moet berusten op aanne melijke in het verzoekschrift omschreven gronden en uiterlijk den tien de n d a g na den dag, waarop de uit spraak in het openbaar is medegedeeld, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht ingeschreven is. Ge woonlijk wordt de uitspraak op den dag der keuring door den voorzitter van den keuringsraad in het openbaar medege deeld. Aanvragen, niet ingericht of niet ingele verd op de hier omschreven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Verschijnt de ingeschrevene niet op den bepaalden tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is ge daan door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettelijken vertegenwoordiger, als vervallen be schouwd, behoudens uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. Afkeuring door bedrog. Bestaat er naar het oordeel van den Minister van Defensie gegrond vermoeden, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als gevolg van be drog, dan wordt de desbetreffende uit spraak door den minister vervallen ver klaard en wordt de persoon, wien het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben ver keerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor denkeuringsraad te ver schijnen en niet op de daarvoor aangewe zen plaats en tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het onder zoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderdvijf tig gulden. Hetzelfde geldt voor den inge schrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het onderzoek onderwerpt, en ook voor dengene, die de in verband met de dienstplichtwet van hem gevraagde opga ven niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij opzettelijk een van genoemde feiten, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboe te van ten hoogste zeshonderd gulden. De ingeschrevene zal zich, op straffe als hij de wet bepaald, hebben te onthouden van het aanbieden van geld of geschenken of van andere verkeerde praktijken, waar door hij zou meenen zijn afkeuring voor den dienst te kunnen bevorderen. Art. 206 van het wetboek van strafrecht luidt als volgt Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt ge straft lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt g e v a n- genisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Reiskosten. Moet de ingeschrevene, om voor den keuringsraad te verschijnen, kos ten maken voor het passeeren van een veer, brug of tol of kan hij de heen- en de terugreis niet in één dag afleggen, dan kan hij zich tot den burgemeester wenden in bet eerste geval voor het ontvangen van een passagebiljet en in het laatste geval voor het genieten van nachtverblijf en voe ding. De opgeroepene, die woonplaats beeft in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 km van de Nederlandsche grens is gelegen, en een tegemoetkoming wenscht te ontvangen in de kosten van de reis en, zoo noodig, in de kosten van voe ding, moet deze bij zijn verschijning voor den keuringsraad vragen aan den voorzit ter. Adresverandering. Bij adresverandering behoort de ingeschrevene zijn nieuwe adres aan de g meentesecretarie op te geven, ook bij het bureau voor militaire zaken. Vlissingen, 13 Januari 1937. De Burgemeester, VAN WOELDEREN. H. M. de Koningin gaat naar Igls. Naar het Handelsblad verneemt, heeft H. M. de Koningin het plan Hare vacantie in de bergen ditmaal weer in Igls door te brengen. Zaterdag a.s. zou H. M. aldaar aanko men en Haar intrek nemen in Hotel Igler- hof, waar Zij ook verleden jaar gast was. Zooals reeds gemeld zal H. M. Vrijdag a.s. uit de Residentie vertrekken en een paar weken in het buitenland blijven. Gelukvvenschtelegrammen voor het Koninklijk Huis. Door den Nederlandschen telegraafdienst zijn ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard rond 9000 felicitatietelegrammen aan het Ko ninklijk Huis afgeleverd. Hierbij waren verscheidene zeer lange telegrammen. Het langste bevatte niet minder dan 3000 woorden. Van het totale aantal waren ongeveer 2000 telegrammen uit Indië afkomstig en 7000 uit Nederland. Van deze laatsten wa ren ongeveer 5000 stuk3 op het bijzondere daarvoor ontworpen formulier aangeboden, de overige waren deels gewone telegram men, deels werden deze aangeboden op een der bestaande 5 soorten van gelukstele grammen. Van de 5000 speciale huwelijkstelegram men, van welke men, zooals bekend, op het zelfde formulier een afschrift kon krijgen, zijn ruim 2500 van deze afschriften ver strekt. Aanvragen daartoe komen nog steeds binnen, hieraan zal zoolang de voor raad formulieren toereikend is, worden voldaan, Voor het Prinselijk jacht. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen is met het Alge- welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien. alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalïngs-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50p. flacon meen Comité tot aanbieding van een na tionaal huwelijksgeschenk overeengekomen, dat het aandeel der vereeniging in voor noemd geschenk zal bestaan in de keuken inrichting van het prinselijk jacht, welke geheel door haar zal worden verzorgd. H. M. de Koningin naar Soestdijk. H. M. de Koningin is in den loop van den morgen op het paleis Soestdijk gearri veerd. Het doel van dit bezoek aan Soestdijk is om de werkzaamheden, welke daar mo menteel aan de nieuwe woning van het Prinselijk paar worden verricht, in oogen- schouw te nemen. Laat in den middag zal de Koningin naar Den Haag terugkeeren. Minister Colijn neemt vacantie. Naar verluidt zal Minister-president dr. H. Colijn, Vrijdag a.s. voor een tien- daagsch verlof ons land verlaten. Ministers Gelissen en Deckers op reis. De Ministers Gelissen en Deckers, verge zeld van de heeren Lamping, directeur van de - Handelsaccoorden, en Peters, secretaris van den Minister van Landbouw en Vis- scherïj, zijn gisteravond uit Den Haag" ver trokken, om via Hamburg naar Scandinavië te reizen. Naar men weet geschiedt deze reis ter bevordering van het handelsverkeer tus- schen Nederland en de Scandinavische Staten. Korte vergadering Eerste Kamer. Gisteravond kwam de Eerste Kamer in vergadering bijeen. De voorzitter deed mededeeling van het besluit der centrale afdeeling om dadelijk na afloop der vergadering in de afdeelin- gen te onderzoeken verschillende begroo- tings-hoofdstukken en wetsontwerpen. De vergadering werd hierna gesloten. FEUILLETON Een wintersportroman van Peter Krayenbühl 21) Dieter begeeft zich onmiddellijk op weg om Brigitte den brief te brengen. Op baar kamer is zij niet en als hij haar evenmin op den daktuin vindt, zoekt hij haar op de ve randa, die rondom het hotel loopt en aan den rechtervleugel tot een lighal is uitge bouwd. Nauwelijks echter heeft hij deze bereikt, als een toornig-huilerige stem tot hem doordringt. Weet u, wat u bentEen beul bent u, een gemeene beulU weet even goed als ik, dat u mij kwelt. En zij weet het ook Dieter gaat op het geluid van de stem afhet Saksische dialect is onmiskenbaar. Een raam is half geopend en geeft Dieter gelegenheid een blik te werpen in Girs- holm's kamer. De baron ligt nonchalant op den divan, blijkbaar ten volle genietend van zijn Dun- hili en kijkt den razenden dr. Muschle spottend aan. Deze laatste blijkt al heel gauw aan het eind van zijn driftbui en laat zich wanhopig op een stoel vallen. Nu moet ik toch heusch een hartig woordje met u praten, meneer Muschle, zegt hij na een korte pauze, zonder zijn houding noemenswaardig te veranderen. U bent een dwaze, ouwe heer met lich telijk kindsehe neigingen en zoowel mij, als juffrouw Brigitte bent u zoo totaal onver schillig, dat geen haar op ons hoofd er aan denkt u ook maar een handbreed in den weg te leggen, laat staan te kwcTen, zooals u blijkbaar veronderstelt l Uw eigenaardige houding is me al eerder opgevallen, u maakt zich eenvoudig be lachelijk voor het hotelpersoneel en ik kan u daarom dit wel zeggenals u het nog eenmaal in uw hoofd haalt mij een derge lijke scène te maken, laat ik u door den portier op het Satanshorn zetten. Misschien dat u daar een beetje afkoelt Dr. Muschle is bleek geworden tot onder zijn weinige haarwortels en Dieter ver wacht, dat hij den brutaal-openhartigen baron diens irriteerende monocle uit het oog zal slaan. Er gebeurt echter niets van dien aard. Dr. Muschle heeft het hoogtepunt van zijn woede reeds bereikt en mist nu de kracht voor een lichamelijke reactie Als u mij belooft u voortaan wat verstandiger te gedragen, dan zal u helpen over dit dwaze regressie-verschijnsel heen te komen, vervolgt Girsholm zijn „hartig woordje" en Dieter, die aanvanke lijk onvrijwillig getuige was van deze on verkwikkelijke scène, hoort thans geïnte resseerd toe. Dat u ziek bent, meneer Muschle, zult u zelf wel kunnen begrijpen. Als een boe renpaard van de ploeg wegloopt om in het circus hooge school te gaan demonstreeren, raakt hij spoedig van streek en dan wordt h\j ziekHoort u eigen wel, wat ik zeg Kunt u het niet wat korter maken? Aan al die phrases heb ik nietskeft Muschle, op half weemoedigen, half smee kenden toon. Dieter voelt neiging om weg te loopen, zoo schaamt hij zich bij al zijn medelijden voor dit sieraad van zign geslacht. Dan hebt u ook niets aan juffrouw Brigitte, die is ook niet veel meer dan een phrase, maar gel-cof me, ouwe heer, de jacht op phrasen en metafora's schijnt een passie van u te zijn. Alleen schijnt u geen oog te hebben voor het goede jachtterrein. Misschien kunt u me niet heelemaal vol gen, maar dat doet er verder niet toe. Hier, meneer Muschle Dieter ziet hoe de baron een klein, wit stukje papier uit zijn portefeuille opdiept. Gaat u daarmee naar uw kamer, vlijt u zich behaaglijk op bed neer, neemt u er maar een flink snuifje van en in een mi nimum van tijd bent u uw leed vergeten, begrepen Ja, maar is dat niet schadelijk Ach, wat, schadelijk Een mam als u En wat ben ik u daarvoor schuldig? Mijn middelen zijn beperkt Ditmaal geef ik het u nog grati3 en voor het vervolg zullen we het wel eens worden, weest u maar niet bang Dieter heeft genoeg gehoord en maakt zich ijlings uit de voeten. Als hij nu eens den baron op staanden voet liet arresteeren? Door wien door den dorpsveldwachter? Maar wat een opschudding zou dat geven in het hotel Hij weet zijn verontwaardiging te be dwingen en overlegt wat hem te doen staat. Eindelijk besluit hij tot het meest voor de hand liggende, gaat naar de derde étage, waar Muschle's kamer niet ver van de zijne ligt, klopt en maakt aanstalten om naar binnen te gaan. De deur blijkt echter gesloten te zijn, Een dringend bevel hem binnen te laten heeft evenwel resultaat. Dr. Muschle, die zich reeds van jas en vest heeft ontdaan, staat plotseling voor hem en een enkele blik overtuigt Dieter, dat het gevouwen papiertje nog onaangeroerd op tafel ligt. Hij neemt het op en bergt het zorgvuldig in zijn vestzak. Muschle stijgt het bloed naar de wangen en van louter verlegenheid vermag hij geen woord uit te brengen. -i— Wij kennen elkaar toch, dr. Muschle, nietwaar? vraagt Dieter. U bent toch ju rist, niet? Misschien herinnert u zich dan ook wel, dat er bepaalde wetten bestaan tegen het gebruik van verdoovende mid delen? Hoe weet u Dat gaat u geen lor aan, zegt Dieter, grof. Ik zal er voor zorgen, dat men het niet meer zoo goed met u meent, als die baron daar beneden. Maar verder wensch ik me ook niet meer om u te be kommeren. Dat is toch maar boter aan den galg gesmeerd, als u op dergelijke dingen ingaat Dieter keert zich om zonder verder nog een woord aan den totaal overrompelden griffier te verliezen en loopt beneden tegen den baron aan, die juist zijn kamer verlaat. Hier, baron Girsholm, bijt hij hem toe, den ander scherp opnemend, neemt u dat terug en als ik u een goeden raad mag geven, weest u dan voortaan niet zoo royaal met uw geschenken. U schijnt wat al te goedgeefsch te zijn Is dr. Muschle daarmee naar u toe- geloopen Dwaasheid u overschat hemIk was eerst geheel onvrijwillig, maar later toch belangstellend getuige van een audiën tie, die u dien man verleende. U mag Verlenging octrooi Nederlandsche Bank. Het Memorie van Antwoord ie verschenen. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer nopens het wetsontwerp tot verlen ging en wijziging van het aan de Neder landsche Bank verleende octrooi. er voortaan wel goed op letten, of het raam van uw kamer behoorlijk gesloten is, anders moet iemand die zich op de veranda bevindt, wel alles hooren, zelfs tegen zijn wil Met welk recht mengt u zich eigenlijk in dingen, die u totaal niets aangaan, me neermeneer...e Prausnitz, bedoelt u. Met welk recht Dat weet ik niet, dat moet u dr. Muschle vragen, die is immers juristMaar ik zou me ook elders op de hoogte kunnen stellen, als u daaraan de voorkeur mocht geven De baron ziet in, dat hij beter doet uit een ander vaatje te tappen en verzoekt Dieter daarom hem naar zijn kamer te volgen. U begrijpt me verkeerd, meneer Prausnitz. De zaak is deze, dat ik eenvou dig medelijden had met dien armen kerel daar boven en zegt u nu zelf eens, of u deze oplossing niet het beste lijkt. Hij vindt nu tenminste rust...... Neen, het is allerminst het beste, maar integendeel zoo ongeveer het slecht ste. wat u kon doen, namelijk een partieele zelfmoord Daarover kan men van meening ver schillen U vergist u, baron, waarover bestaat slechts één meening Zooals u wilt, menaar Prausnitz, ik zal er niet over twistenIk mag u echter wel vriendelijk verzoeken dat zaakje niet verder Ik ben geen politieagent, baron en voor het overige ben ik er tenslotte van overtuigd, dat er voor mij geen aanleiding zal zijn mij nog verder om uw galante ge schenken te bekommeren

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5