500 300 25 DINSDAG 12 JANUARI No. 75e Jaargang 1937 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De goede betrekkingen tussehen Nederland en Indië nauwer aangehaald. MINISTER COLIJN SPREEKT DE INDISCHE DELEGATIES TOE. Kort commentaar DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIEN1EUWS f|el»e«g>SemSsse« iian «le— d«g| VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De Minister van Staat, voorzitter van den Ministerraad heeft gisteravond in de fraai versierde Ridderzaal te 's-Gravenhage een honderdtal genoodigden verzameld tot een maaltijd, mede ter eere van de delega ties der zelfbesturen uit Nederlandsch- Irdië, die in verband met het Vorstelijk huwelijk hier te lande verblijven en die voltallig aanwezig waren. Tot de genoodigden behoorden o.m. de leden van het kabinet, de Ministers van Staat, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State en de leden Hasselman en Rutgers, de oud gouverneurs-generaal van Ned.-Indië Van Limburg Stirum en De Jonge, de oud-Ministers van Koloniën De Graaff en Welter, de commandant van het veldleger luitenant-generaal Roëll en de chef van den generalen staf luitenant-gene raal Reynders,.de vice-admiraal Vos en de chef der marinestaf schout bij nacht Fürst- ner, enkele leden van de Indische commis sie uit de Tweede Kamer, de laatst-afge- treden gouverneurs van Solo en D jok ja Van Helsdingen en Gesseler Verschuir, het oud-lid van den Raad van Indië Koesoemo Joedo en de regent Soejono en een aantal hoofdambtenaren van het ministerie van Koloniën, de 'meesten met hunne dames. Men had speciaal voor deze gelegenheid de versiering van het Binnenhof intact en de feestverlichting brandende gelaten. De Ridderzaal bood een schitterenden aanblik. In het geheele vierkant van de groote ruimte was een tafel opgesteld, die met donkerroode bloemen was versierd. Op het open binnenvlak was, op Perzische tapijten een ware tuin geschapen van don kerroode tulpen en groen. Rede dr. H. Colijn. Bij den aanvang van de maaltijd stelde Minister Colijn een dronk in op het Ko ninklijk huis. Later op den avond hield Z.Exc. een redevoering waarin hij alle aanwezigen namens de regeering toesprak en in het bijzonder Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Nagoro. Minister-president dr. H. Colijn „Gij hebt", aldus de Minister, „thans aan uw zoo lang reeds gekoesterden wensch gevolg kunnen geven, om, verge zeld van uwe gemalin en uwe dochter, als hoofd van uw huis in persoon aan Hare Majesteit de Koningin hulde te betuigen. Maar in niet mindere mate geldt mijn welkomstgroet u, leden der deputaties van Z. Vorstelijke Hoogheid den Soesoehoenan van Soerakarta, hunne Hoogheden den Sul tan van Jogjakarta, het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis en de Sultan van Langkat en van den zelfbestuurder van Koealoe-Ledong., De regeering waardeert ten zeerste uwe aanwezigheid hier te lande gedurende de nationale plechtigheden en feestelijkheden, waarin het Kon. huis zoo nauw is betrok ken. Uit verre landen van tropenweelde en zonneschijn zijt gij, landsgTooten, in dit gure jaargetijde hierheen gekomen om, hetóij in eigen naam, hetzij uit naam van uwe vorstelijke lastgevers, geschenken aan te bieden aan het hooge bruidspaar, dat onlangs in den echt is verbonden, maar ook om getuigenis af te leggen van uw aller onwankelbare trouw aan uwe Hooge Sou- vereine en van uwe innige verknochtheid aan het Kon. huis. Namens de regeering dank ik u voor de door u betoonde, zoo bijzondere belangstel ling, welke getuigenis aflegt van uwe diep geveelde loyauteit. Ongetwijfeld hebt gij allen het als een groot en onvergetelijk voorrecht beschouwd deze hoogtijdagen hier te lande te hebben kunnen medemaken dagen, waarop de jubelende bevolking van gansch het Ko ninkrijk der Nederlanden, ongeacht de groote verscheidenheid in aard en wezen, zich spontaan geestelijke eenheid heeft ver toond, zich gelukkig prijzend onder de re geering van H. M. de Koningin. Ook gij, inheemsche landsgrooten van overzeesch Nederland, hebt, door te komen getuigen van het hartelijk medeleven van uwe landgenooten, vorsten, hoofden en volk, in de heuglijke nationale gebeurtenis dezer dagen, uwerzijds op treffende wijze uiting gegeven aan de rijkseenheidsgedach te, welke in de breede massa van zoovele millioenen levend is. Ik geloof, dat ik uit. ons aller naam spreek wanneer ik zij het ook bij over vloede u de verzekr-' geef, dat wij bewoners van Europeesch Nederland even zeer met u en uwe landgenooten ginds medeleven in lief en leed voorts dat wij, die hedenavond met u aan dezen disch ver- eenigd zijn, meermalen in gedachten bij u zullen verwijlen, wanneer gij temidden van de uwen zult zijn teruggekeerd. Z.Exc. verzocht den dank der regeering ook over te brengen aan de Vorsten die delegaties naar Nederland hadden afge vaardigd, en sprak den wensch uit, dat het verblijf der Indische gasten hun blijd schap mocht hebben opgeleverd. Minister Colijn gewaagde nog van den nood der tijden die een tijdlang tot stil stand had gedwongen, waardoor de taak in Indië moest worden ingeperkt. Maar thans licht het achter de donkere wolken en wij zullen de tijdelijk onderbroken taak met kracht voortzetten. Tenslotte stelde de Minister een dronk in op de Indische gasten en de prosperiteit van Indië, de parel aan de kroon van het Koninkrijk. De Indische hooge gasten aan het woord. Deze dronk werd beantwoord door Z.H. den Mangkoe Nagoro, die in enkele woor den uitdrukking gaf aan de gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid die hem en zijn gemalin in deze dagen vervulde. Dankbaar voor de warme hartelijkheid en voor de zorg welke hen van alle kanten zijn ten deel gevallen. Erkentelijk voor het thans beleefde begrip omtrent de saam- hoorigheid en de eenheid van alle die leven en hier bezigde spr. een Javaansch zin nebeeld „in de boomschaduw" van het Kon. huis van Oranje Nassau. Met een lang leve de Koningin, lang leve het Vorstelijk bruidspaar eindigde spreker zijn korte rede. Daarna werd het woord gevoerd door Pangeran Ario Soerjohamidjojo, die na mens den Soesoehoenan van Soerakarta verzekerde dat de vereerende uitnoodiging een diepen indruk op zijne delegatie had gemaakt. Onder teekenen van bijval stelde spr. een dronk in op de Nederlandsche regeering. Nadat Pangeran Ario Soerjohamidjojo m welgekozen bewoordingen namens den Sul tan van Djokja had dank gezegd voor de Hollandsche sympathie en gastvrijheid stel de deze een dronk in op den Minister-Pre sident. Daarna voerde nog het woord Pangeran Ario Praboe Soeriodilogo namens Z.H. Prins Pakoe Alam Vii, die zeide dat het hem verheugde het Nederlandsche volle in eigen land te hebben kunnen ontmoeten en hebben leeren kennen. Het zoo bekend staande koele volle heeft zich in deze dagen ontpopt als menschen met een warm klop pend hart. Het zou volgens spr. voor hem niet mogelijk zijn geweest om van een kort ver blijf een maximum profijt te trekken indien hij de medewerking van de Nederlanders zou hebben moeten missen. Spr. dankte dr. Colijn, als hoofd der re geering en ieder die hem behulpzaam is geweest voor de betoonde gastvrijheid en ondervonden hartelijkheid. Namens de delegatie van Z.H. den Sul tan van Langkat bracht Tengkoe Kamil dank aan Minister Colijn voor de vriende lijke woorden door dezen tot de Indische delegaties gericht en voor de vele zorgen en moeite door de regeering genomen om de delegaties met raad en daad bij te staan. Na den maaltijd werd in de rolzaal de koffie gebruikt, waar de gasten geruimen tijd bijeen bleven. Tegen twaalf uur begaf men zich huis waarts en op het Binnenhof brandde de kaarsenverlichting uit de feestdagen. De laatste der versieringen.... als het na- gloren, de bruiloftsfeesten die thans tot het verleden behooren Uit hetgeen wij gisteren schreven, zal de lezer wel reeds begrepen hebben, dat wij de uitvoerige berichtgeving over Prinses Juliana en Prins Bernhard van indiscretie allerminst vrij achten. Het is voor een dag blad echter niet gemakkelijk te doen wat het innemen van zulk een standpunt voor schrijft, daar men eenerzijds den nieuws honger van het publiek moet bevredigen en anderzijds rekening heeft te houden met het feit dat redacties van andere dagbla den over de onderhavige aangelegenheid blijkbaar anders denken en uitvoerig nieuws brengen, zoodat men alleen reeds hierom zelf niet achter kan blijven. Het heeft ons dan ook ten zeerste ver heugd, dat nu de pers o.i. niet voldoende blijk geeft van de zelfbeperking die in deze teere aangelegenheid toch geboden ware H. M. de Koningin via den regeeringspers- dienst een beroep op de bladen heeft ge daan, om verslaggevers en fotografen die reeds naar Polen waren gezonden, terug te roepen en geen nieuwe te zenden. In aansluiting hierop heeft De Neder landsche Dagbladpers alle aangesloten dag bladen thans verzocht in het geheel geen berichten of foto's meer op te nemen van het verblijf van het Prinselijk echtpaar in Polen. Een verzoek, dat natuurlijk onze volle instemming heeft, daar uitvoerige be richtgeving een voortdurend lastig vallen der betrokkenen onvermijdelijk zou maken. In ons blad van heden publiceeren wij nog verschillende bijzonderheden die reeds ter zetterij waren vóór bedoeld verzoek ons bereikte na vandaag zal onze berichtge ving inzake de huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard dus beperkt blij ven tot sobere officieele berichten die ons te dien aanzien zullen bereiken. Wij ver trouwen, dat dit de instemming onzer le zers zal hebben. SCHULDVORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen verzoeken ieder, die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1936, de rekening (en) zoo spoedig mogelijk in te zenden ten gemeentehuize. Vlissingen, 9 Januari 1937. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HONDENBELASTING EN ONDERHOUD GRAVEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen herinneren eigenaars enz. van hon den aan hun verplichting tot het doen van aangifte en betaling der belasting daar voor ten kantore van den gemeente-ontvan ger (Kamer Nr. 1). Eveneens worden belanghebbenden bij onderhoud van graven er voor zooveel noo- dig aan herinnerd, dat ook zij het daarvoor verschuldigde ten spoedigste ten kantore van genoemden ontvanger moeten voldoen. Vlissingen, 9 Januari 1937. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 4 Januari 1937, 7e afd. No. 232 V met ingang van 16 Maart 1937 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1937 Arij Meerman. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschre vene wien de uitspraak geldt, elk der ove rige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor 'den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 12 Januari 1937. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 4 Januari 1937, 7e afd. No. 233 V met ingang van 16 Maart 1937 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1936 Pieter Jacobus Roelse. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschre vene wien de uitspraak geldt, elk der ove rige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 12 Januari 1937. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De 0 16 te Vlissingen. Een onverwacht bezoek. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld, is Hr. Ms. O 16, de bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier gebouwde nieuwste onderzeeboot der Koninklijke Marine, gis teren uit Nieuwediep vertrokken voor de aangekondigde reis naar de Middellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan. De onderzeeboot is gisteravond nog eenige uren in de haven van Vlissingen geweest. Naar wij vernemen is dit onver wachte bezoek veroorzaakt door het feit dat de eerste officier gisteren examen moest doen en niet tijdig te Nieuwediep kon zijn hy is daarom gisteravond hier ter stede aan boord gegaan, waarna de O 16 te middernacht de groote reis defini tief begonnen is. Sectie-onderzoek. Dr. Hulst uit Leiden heeft alhier in bij zijn van de Justitie te Middelburg sectie verricht op het lijk van den landbouwer J. M., die dezer dagen bij een aanrijding op den Prins Hendrikweg beide beenen brak. Vlissiugsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Duitscb stoomschip „Simon van Utrecht" van SundsvallDuitscb stoomschip „Kersten Miles" van Hernosand Zweedsch stoom schip „Gottfrid" van Danzig Italiaanscb stoomschip„Vittorio Veneto" van Gdynia; Engelsch stoomschip „Coryton" van Am sterdam Duitsch stoomschip „Claus Bo- ge" van Antwerpen Grieksch stoomschip De huwelijksreis van het Prinselijk paar. (Binnenland). Rede van Minister Colyn, tijdens diner, door de regeering aan de Indische dele gaties aangeboden. (Eerste blad). Ernstig verkeersongeluk te Muiden. (Gemengd nieuws). De situatie in Marokko aanzienlijke Duitsche activiteit. (Buitenland). Hr. Ms. „De Ruyter" naar Indië ver trokken. (Marine en Leger). ZTE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN v<i v00t ïtem-ofS0"0^' beueude e> „tdWJ, ""C'sl-Sl#"®1 ïioesl ern 01>." Orig. flacons Wybert-Siroop a f 50 en 90 ct. „Constantinos H" van Gent Grieksch stoomschip „Victoria" van Stettin. Vertrokken „Gottfrid" naar Bordeaux „Maria de Larrinaga" naar Buenos Ayres; „Korana" naar Buenos Ayres „Claus Bo- ge" naar Bremen Nederlandsch motor schip „Hebe" naar Londen „Constantinos H." naar Newcastle de Ned. motorschepen „Catharina" naar Londen, „Eton" naar Antwerpen, „Magnitha' naar Middelharnis. Ernstige schoorsteenbrand. Gistermiddag heeft in perceel Narcisse- laan 1 een ernstige schoorsteenbrand ge woed, die de politie veel werk heeft gege ven en die men in samenwerking met een brandweerman ten slotte heeft weten te blusschen. Veel last veroorzaakte het feit, dat de vorige bewoners op zolder een gat in den schoorsteen hadden gehakt om daar een kachel te kunnen branden dit gat is bij hun vertrek met cement dicht gemaakt, maar dat werk is minder vakkundig ge beurd, zoodat bij den schoorsteenbrand die gisteren door roetaanlading ontstond, groo te rookwolken ontsnapten men was zélfs een oogenblik bevreesd dat de schoorsteen zou barsten, waardoor het vuur zich na tuurlijk zou hebben verspreid. Na eenigen tijd hard werken is men er ten slotte in geslaagd, het vuur meester te worden. Een jubileum. Heden herdenkt onze oud-stadgenoot, de heer G. van Aken te Den Haag, den dag, waarop hij vóór 40 jaar in 's Rijksdienst trad. De jubilaris was vele jaren werkzaam bij de Koninklijke Marine en arbeidt thans bij het Departement van Defensie. Bij Kon. besluit van 9 Januari 1937 is hem de eeremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In de St. Jacobsstraat te Rotterdam' heeft Zondagavond een ontploffing van rioolgas plaats gehad, waardoor buizen van gas-, water- en telefoonleiding en elec- triciteitskabels defect geraakten. Overzicht van de opgebroken St Jacobsstraat. Hr. Ms. O 16 is Maandagmiddag voor een kruistocht op den Atlantischen Oceaan uit Den Helder vertrokken, met aan boord prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die de reis voor het doen van zwaartekrachtmetingen zal medewerken. Prof. Vening Meinesz groet ten afscheid. De „VLISSINGSCHE COURANT" staat dag en nacht In TELEX- verbinding met de grootste bin nen-en buiten! andsche per sbureaux. Haar nieuws is tot de laatste minuut „BIJ" I

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1