BINNENLAND DE NIEUWE VERKEERSBORDEN GEMENGD NIEUWS 1 verteld van hem, dat hij de eerste blanke man was, die het „leege gebied" van Ara- bië, deze schier eindelooze, onbewoonde woestijn bijna geheel alleen doorkruiste. Toen Philbey hetzelfde kunststukje ver richtte, dacht hij zonder voorganger te zijn. Maar een karavaanleider vertelde hem, dat een zwijgzame man, wiens naam hij niet wist, maar blank was als Philbey zelf, den tocht reeds gewaagd had. Het was Bertram Thomas. Nog steeds staat hij in Mesopotamië voor „bijzondere diensten" ter beschikking. Toen eenigen tijd geleden in Irak de staat van beleg, die was afgekondigd we gens incidenten aan den Euphraat, opge heven werd, hoorde men den naam van mr. O. J. Edmonds noemen. Officieel is hij de raadsman van den jongen koning van Irak. Voor den oorlog was hij in den Engel- schen consulairen dienst. Op het oogenblik is hij een van de beste kenners van Voor- Aziatische problemen en spreekt 11 talen, waaronder Perzisch, Arabisch en Koerdisch. Nooit heeft de wereld ook gehoord van overste G. E. Leachman, die eenige jaren geleden in Arabië door een geheimen agent van een vreemde mogendheid neer geschoten werd. Hij is de eenige, die in de laatste jaren het slachtoffer van een der- gelijken sluipmoord werd. Het net van de vijf blanke heerschers der woestijn is op het oogenblik nauwer en vaster geknoopt dan ooit te voren. Enge land zendt zrjn beste mannen naar Voor- Azië, waarvan gezegd wordt dat het over korteren of langeren tijd tot den hoeksteen der wereldgeschiedenis zal wor den. En Engeland pleegt zooals bekend een goeden neus te hebben HET PRINSELIJK PAAR TE INNSBRUCK? Naar verluidt zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard gistermiddag in Innsbrück aangekomen, waar zij door een groote menigte hartelijk werden verwelkomd. Dr. H. Colijn over samenwerking met de Oslo-conventie. De Svenska Dagbladet publiceert van daag een onderhoud van een bijzonderen verslaggever met den Nederlandschen Mi nister-president dr. H. Colijn, waarin deze een voorstel doet aan de Staten, die be- hooren tot de z.g. conventie van Oslo, nl. de Scandinavische landen met België en Ne derland, inleidende onderhandelingen aan te vangen met het doel wederzijds de tarieven te verlagen en de bepalingen, welke den handel tusschen deze staten belemmeren, uit den weg te. ruimen. Het oogenblik voor dergelijke onderhan delingen is naar de' meening van dr. Colijn juist nu bijzonder gunstig, aangezien Ne derland en België door hun monetaire maatregelen dezelfde vrijheid hebben ver worven als de Scandinavische landen. Nederland is bereid aan dergelijke on derhandelingen deel te nemen. De heer Deterding en de werklozen steun. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft heden een adres aan den Minister van Sociale Zaken gericht, betreffende de plannen van den heer Deterding. Het mag bekend worden geacht, dat er op dit oogenblik en ook in de komende maanden van een overschot aan levensmid delen in ons land geen sprake is. De aan- koopen van den heer Deterding zullen dus uit de voor ons land noodige voorraden moeten geschieden. Dit kan tengevolge hebben, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen aan de werkloozen in ge vaar wordt gebracht. Indien de beschikbaarstelling van deze goedkoope levensmiddelen door de uitvoe ring van de plannen van den heer Deter ding zou moeten worden ingekrompen, zou dit zonder twijfel een ongunstigen invloed uitoefenen op den voedingstoestand der werkloozen en een verhooging van de steunuitkeeringen noodzakelijk maken. Het bestuur vertrouwt, dat de minister met deze feiten rekening wil houden. Op de Oranje-tribune te Den Haag. De „Onder de menschen"-redacteur van de N.R.Ct. had zich Donderdag op de Oranje-tribune geïnstalleerd. Omtrent zijn bevindingen schrijft hij o.m. Eerlijk gezegd, toen ik vanmorgen, na het ontbijt in de veilige verzorgdheid van hotel Centraal, tot taak had mij door de boordevol gestroomde residentie „te be geven" naar mijn plaats op de Oranje-tri bune op het Alexanderveld, waar ik zou zitten in vak D. op rij IS no. 1, temidden van 19.999 andere toeschouwers, leek mij dit een bezwaarlijke tocht vol perikelen, om dat, naar ik ingelicht was, alles was af gezet en ieder rijverkeer gestremd. Boven dien waren de verklaringen achterop mijn tribunekaart er niet naar om mtj van ver wachting rustig te stemmen, 't Scheen wel of zij ons toegang gaf voor een roovershol „De combinatie Tribunebouw aanvaardt geenerlei aansprakelijkheid voor eenige schade, die aan de bezoekers in welk op zicht of op welke wijze ook aan lijf en goed gedurende hun verbluf op, bij hit betreden of verlaten van de tribune mocht overkomen. Door het betreden van het tri bune-terrein doet houder dezer uitdrukkelijk afstand op ieder recht" enz. Maar uit de draaideuren van het hotel geloofde ik het al niet, want het was er zoo leeg en stil als de nacht in de Lange Aan bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" Dit is het nieuwe ken- teeken (roode rand,zwar te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn,) Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteeken is En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteeken is Unks: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maximum-snelheidszöne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven. Poten en op het Plein, waar Willem de Zwijger zich, op dezen Oranjedag, zelfs ge griefd moet hebben gevoeld door zoo'n ver latenheid. Toenreed er dood-nuchter een lijn 9 aan, die zelfs lang niet vol was. En omdat de dingen nu eenmaal altijd falikant anders, en vooral eenvoudiger ver- loopen, dan je in je malle verbeelding voor ziet tramde ik gewoonweg tot dicht bij mijn bestekje. Maar ook hier was het è-nders. De best georiënteerde collega's hadden mij juist hier willen poten, omdat zij op die Oranje- en die stalen tribunes van onafzienbare lengte en aanzienlijke hoogte een drom van mensehen hadden verwacht, mèt de elite van leger en vloot en was daar alsmeer aan hoogwaardigheden in den lande bestaat, pluimen op, met goud aangedaan, in een wemeling van kleurige gala's en groot tenues en dat dit hier eigenlijk het centrum van mag ik zeggen de gedistingeerde geest drift in de residentie zou worden raison, immers, van tweë en twintig dui zend maal een aardige duit aan guldens per plaats. In werkelijkheid waren het desolate stel lages van amphitheatersgewijze oploopende nieuw geschaafde planken metneen, geen kussentjes, maar bloote nummers. Al leen de menschen er op ontbraken voor het over-grootste deel. Ik durf ze niet te schatten, maar als er duizend heeren en dames verspreid zaten, in hun bont en kra gen, hun dekens en hun schouders gedoken voor de daar in de hoogte zoo ongebreidel de trek van den ijzigen wind, dan vrees ik het niet ver mis te hebben. Pluimen telde ik er één gouden kragen helaas geen enkele. Maar wèl waren velen verstandiger geweest dan ik met him wollen shawls en him plaids, hun met bont gevoerde schoenen en zelfs warmwaterstoven ja, met him thermos- en veldflesschen vol warme kof fie, thee, en levenwekkende cognac. En van elven tot kwart voor twee hebben wij in deze stratosfeer overwinterd, maar er ons humeur, onze feeststemming geen oogen blik door laten verkoelen, omdat in de ver winterde boomen stuk voor stuk vogel huisjes waren opgehangen met oranjepoort jes, waaruit alle huwelijks-ceremonies, 't klokgelui, 't hoefgetrappel, militaire mu ziek, orgelspel, de redevoeringen, koorzang en predicatie, en het klare jonge jawoord van de jonggehuwden, met het gejoel en gejuich en gezang van de menigte er om heen ons door de radio-reporters werden „verslagen", soms zóó levendig, zoo plas tisch, dat we het niet alleen hoorden, maar ook zagen. De bijgeluiden incluis. En omdat de stemming, door al dit directe beleven, familiaar was, veroorloofden een paar aar dige freuletjes achter mij zich zelfs nu en dan een grapje. Ja, en wat zal ïk u van myn wachtpost meer vertellen Dat de jongens bij trossen als apen in de boomen zaten. En dat voor al de dames om mij heen hun commentaren maakten toen de leeftijden van al die da mes en heeren getuigen op de korte golf de wereld over gingen Maar het groote vertier voor onze al wat moe geworden verbeidende oogen kwam opeens door een sympathiek besluitom het publiek van de straat dan toch toe te laten tot die duizenden eenmaal dure zit plaatsen op de tribunes. En hoe voortref felijk ook deze panische aandrang, dan toch l'improviste, geregeld werd, zoo, dat de bestorming alleen maar triomfante lijk ging, met de glunderst verheerlijkte gezichten, en zonder één misstap. Waarna die tjokvolle amphitheaters hier dan tóch nog wel de feestelijke omlijsting van den bruidsweg werden nu inderdaad twee-en- twintigduizend toeschouwers dicht opeen tot tegen de blauwe lucht. Alleen, dat toen de loud-speaker, in zijn romantische sprookjesvervoering om de zon en het he- melazuur met de witte wolken op dezen bruidsdag, van „een zacht koeltje" ge waagde, klonk langs alle rangen een pro test van gelach. De radio-heeren van langs den weg zet ten nu en dan de deuren en ramen van hun cabine open, en zoo hóórden we van kilo meters ver den stoet naderen. Toen woei er een dameshoed, rustig voortkantelend, gestadig verder langs den weg der belof ten. En het was wel weer kenmerkend voor onzen volksaard, dat een officier in groot tenue van voor de troepen daar rustig ach teraan ging, de creatie van de modiste ving en hoofsch terugbracht aan zijn eige naresse. Waarop, opeens, om den bocht, in een gewemel van kleur en glinstering, van verre de bruidsstoet verscheen, een stil vlietende golving van enkel glans en heel teere tinten, 't Eerst herkende ik de gele rfders en moest even aan Breitner den ken. De stoet is u nu al zoo vaak en zoo in alle details beschreven, dat ik u hier liever de indrukken wil weergeven van de freu letjes achter mij O, zie je dat paardje, dat snoezige paardje van dien ordonnance-officier? En dat scharlakenIs 't niet net de markies van Carabas, Ze beginnen te dansen, zie je wel, zie je wel die dotten van paardjes Zoo zie je het toch nooit op de bioscoop in die heerlijke kleuren. En daar, door de kijker komt al de gouden koets. Ik zit te huilen. Hoe mooi, hoe schattig, Prins Bernhard, de koets houdt hier stil kind, hij lacht naar ons. Wat een schat van een bruigom. De prins uit het sprookje. En Juliana, is rij niet een droom van een bruid? O zeg, ik kan 't niet zeggen, 'n Sprookje, nee zèg toch Ik kan niet meer juichen, omdat ik zoo moet huilen hoor je het wel aan mijn schorre stem? Ik heb ook 'n brok in m'n keel en 'k wou 't juist uitschreeuwen voor de Ko ningin. Maar zou ze niet nog ééns langs wil len komen? 't Gewuif is nu als vluchten witte vogels van die eindeloos lange menschen-tribu- nes Een geposeerde dame naast mij veegt zich de oogen af. Om zich een houding te geven, zegt ze ,,'t Zag er alles zoo enkel maar keurig verzorgd en innig teer uit zonder eenige opschepperij Maar de loud-speaker „Politic Wil 't publiek voor 't paleis nu niet langer blij ven staan? U hebt de binnenkomst nu alle maal goed gezien. Ga nu rustig weg door de Heulstraat Langs mrjn weg terug naai' Centraal zingt een wondermooie bariton over de deinende drommen schier schallende heen 't Wilhelmus. En wat de toeschouwers langs alle straten achterlaten, is een traag' verwaaiende rommelzooi van boterham-pa pieren Het menschdom is blijkbaar blij verlucht en ontspannennu de „prinsenkinderen" dan een Hollandsch echtpaar vormen. De verdrinkingsgeval- len in 193 6In Nederland verdron ken in 1936 in totaal 538 personen, waar van 159 jongens, 47 meisjes, 260 mannen en 37 vrouwen. Het aantal geredden bedroeg 748, als volgt gespecificeerd 172 jongens, 46 meisjes, 180 mannen en 46 vrouwen. In totaal raakten 143 auto's, bussen enz. te water, waarbij 35 personen den dood von den en 304 menschen gered werden of zich wisten te redden. Oude vrouw overvallen en beroofd. Donderdagavond had den twee jongemannen te Twijzelerheide zich via het raam in het achterhuis toegang verschaft tot de woning van de wed. Dijk stra. Na de oude vrouw te hebben gebonden hadden de onverlaten de kast opengebroken en een beurs met ouderdomspensioen der- weduwe weggenomen, meldt het Vad. Het touw waarmede zij was gebonden hadden de twee weer meegenomen. Gisterochtend kwam een kennis van de oude vrouw tot de ontdekking wat er gebeurd was. Zij riep de hulp van den dokter in, daar de vrouw aan het hoofd en den hals was gewond. Van de daders ontbreekt elk spoor, doch de politie zoekt intensief. Hoe men diamanten en Duitsch geld smokkelt. Een diamantenhandelaar te Obersteyn, die geregeld handel dreef op Holland, blijkt voortdurend in overtreding geweest te zijn met de deviezenverordening. De man moet in den loop der laatste maanden veel dia manten en duizenden Marken naar Holland hebben gesmokkeld. Hij had daarvoor een probaat middel en liet de uit te voeren diamanten en Markbil jetten in broodjes bakken, waarmede hij ge regeld over de grens ging. Zijn laatste reis voerde hem over Luxemburg. Daar vonden de douanebeambten de broodjes wat extra groot en vertrouwden den man niet. Ze na men de broodjes in beslag, sneden ze aan en vonden er in 50000 Mark aan bankbiljet ten en een kostbare partij diamanten. De man verklaarde met dit kostbare brood op reis naar Holland te zijn om oude rekenin gen te vereffenen. Diamanten en geld wer den in beslag genomen en na een betaling- van 16000 francs waarborg werd de Duit- scher op vrije voeten gesteld. Ook de Duit- sche douanebeambte pakten hem nog en voerde hem voor den snelrechter, die hem veroordeelde tot 16 dagen gevangenisstraf en 1000 Mark boete. —-Twee alpinisten uit doodsgevaar gered. Opl Ja nuari waren twee alpinisten uit München, de neven Frey, de bestijging begonnen van den oostelijken wand van de Watzmann, een berg in den uithoek van de Beiersche Al pen. Deze haast loodrechte wand, 1800 M. hoog, staat als hoogst gevaarlijk bekend en alle bergbeklimmers in Duitschland hebben zich dagenlang met angst en beven afge vraagd, wat er van de jonge waaghalzen terecht zou komen. Met vliegtuigen is herhaaldelijk hun posi tie verkend en Duitsche bladen publiceerden er luchtfoto's van, die een duidelijk beeld geven van den hachelijken toestand, waarin zij verkeerden, temeer daar de leeftocht, dien zij hadden meegenomen, lang niet vol doende was voor zooveel dagen. De vliegers waagden zich daarna met gevaar voor eig<- leven tot op 50 M. boven de plaats waar de bergbeklimmers waren en wierpen levensmiddelen, dekens en touwen af, die wonder boven wonder vlak in de nabijheid van de ongelukkigen neerkwamen en hen in staat stelden in het leven te blijven. Inmiddels was een talrijke reddings colonne van ervaren berggidsen om de twee jonge menschen te hulp te komen en zij is Donderdag, na vier dagen en vier nachten te hebben gezwoegd, in de redding geslaagd meldt het Vad. In welken toestand de geredden verkee- ren is nog niet bekend, maar het staat vast, dat rij op een handbreedte aan den dood zijn ontkomen, temeer daar vlak bij hen voorbij een groote lawine was gegaan. Het Berl. Tagebl. vraagt zich af of der gelijke waaghalzerijen in de bergen niet verboden kunnen worden en maant de pers aan om in gevallen dat rij lukken, ze niet dadelijk als heldenfeiten te vieren en veel eer de jeugd te waarschuwen tegen derge- lijken waanzin. EVENTJES LACHEN Dienstmeisje „Daar is iemand, om u te spreken, mijnheer". Heer des huizes „Laat hem in den salon en geef hem een stoel". „Meisje „Die heeft hij alle zes al ge nomen en nu zijn ze met de canapé bezig, hij komt van de meubileerinrichting". Rechter„En waarom heb je in de Bijenkorf gestolen?" Beklaagde„Och, mijnheer de rechter, overal hangen bordjes Geen verplichting- tot koopen". „Bent u er zeker van, dat uit dit zaad flinke, sterke boomen zullen groeien vroeg de optimist. „Absoluut zeker, mijnheer", antwoordde de zaadhandelaar. „Heerlijk zeide thans de optimist. „Weet u hier in de buurt dan ook een winkel, waar ik meteen een hangmat kan bestellen „Mijn vriend is met een slag rijk ge worden". „Hoe kan dat?" „Door den slag, die zijn oom getroffen heeft". Mijnheer, U moet direct opstaan Denk je, dat ik nu al opsta Ik wacht totdat het een beetje warmer is in huis. Nou, mijnheer, het is heerlijk warm het huis staat in brand. Neen, die roode reddingsgordel wil ik niet hebben. Die staat zoo afschuwelijk bij mijn groene japon. Zoek alstublieft een andere op. Wat heb je daar aan je oog? vraagt Meijer aan Kareisen, wiens oog verdacht blauw uitziet. O, dat komt van een soort uitslag, antwoordt de laatste. Zoo, ik dacht anders, dat het meer van een op-slag kwam, zegt Meijer nu weer. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 9 Januari, 12 uur. Kalme handel. Gedrukte stem ming. Philips-aandeelen zwak. Koninklijken in reactie. H.V.A.'s aangeboden. Beleg gingsmarkt prijshoudend. Amerika kalm. De handel op de Effectenbeurs droeg heden een kalm karakter. De onderne mingslust was niet groot. In tegendeel was nogal wat materiaal aan de markt. Door de betrekkelijk geringe affaire werd hierdoor een grooter druk op de koersen uitgeoefend, dan bij ruime omzetten het geval zou zijn geweest. Bij een beoordee ling van de huidige marktpositie dient overigens in aanmerking te worden geno men, dat de koersen in een zeer snel tem po naar boven rijn geloopen, zoodat winst nemingen nu en dian niet kunnen uitblijven Oj de Petroleumafdeeling daalden Konink lijke na reeds enkele procenten beneden de vorige slotnoteeringen te zijn ingezet, nog verder zoodat tenslotte een verlies van verscheidene punten moest worden opge- teekend. Tegen het slot echter trad een vrij krachtig herstel in, onder invloed van aankoopen voor Parijsche rekening. Op de Suikerafdeeling had het aanbod de overhand. H.V.A.'s en de minder cou rante soorten werden algemeen lager ge noteerd, het toonaangevende aandeel wist zich echter tegen het ten einde loopen van de beurs eveneens onder Fransehen in vloed eenigszins te herstellen. Van de In- dustrieeien lagen de Philipsaandeelen aan vankelijk zwak in de markt, zoodat zij een verlies van een tiental punten te boeken kregen. De invloeden die tegen het slot op Koninklijken en H.V.A.'s inwerkten, gingen hier ook niet ongemerkt voorbij, zoodat uiteindelijk weer een flinke koerswinst ten opzichte van de laagste noteeringen kon worden verkregen. Unilever's die aanvan kelijk naar beneden liepen konden zich ver volgens wat redresseeren, een vaste stem ming bestond voor Aku's, die desniettemin aan eenige schommelingen onderhevig wa« ren. Op de Scheepvaartafdeeling vonden vrij flinke omzetten plaats in Nederland- sche Scheepvaartunies en de aanverwante soorten, die over de geheele linie lager werden afgedaan. Oude vaarten en Konink lijke Booten waren in doorsnee niet veel veranderd. Aandeelen Java-China-Japan lijn echter verloren meerdere punten. De Rubberfondsen werden op kleine schaal verhandeld. Amsterdam rubbers zagen en kele procenten verloren gaan. Aan Tabak ken werd slechts weinig aandacht geschon ken. De Amerikaansche markt had een rustig verloop, onder beurstijö legden de koersen een neiging tot terugloop en aan den dag. Van de Beleggingsfondsen waren de 4 obligatiën Nederland en Neder- landsch-Indië een kleinigheid lager. De Oude Schuld daarentegen was prijshoudend. Prolongatie 1 CORRESPONDENTIE. „Eenige gedupeerden" Wilt U de redactie even mededeelen aan welk adres zij U kan bereiken WISSELKOERSEN Noteering van 9 Januari, 12 uur. (Of ficieel) Londen 8.97%, Berlijn ƒ73.50, Partje 8.53, Brussel 30.80, Zwitserland 41.95, New-York 1.82%. PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 -JANUARI 1937. breskens. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur De heer VERDUIJN. 5.30 uur Ds. TH. A. STEGENGA. biervliet. 9.30 uur Ds. A. VRIJLANDT. CADZAND. 9.30 uur Ds. VISSER. NIEUWVEIET. 2 uur Ds. DERKSEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. (Bevestiging ICerkeraadsleden) SCHOONDIJKE. 9.30 uur Ds. SNIJDELAAR. ZUIDZANDE. 9.30 uur Ds. TH. A. STEGENGA. (Herdenking Vorstelijk Huwelijk). GROEDE. 9.30 uur Ds. DERKSEN. Evang. Luth. Gemeente. 9.30 uur Da. L. C. DUFOUR.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 3