NOOTJES KERK- EN SCH00LNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART SCHEEPVAARTBERICHTEN INGEZONDEN STUKKEN DE BLANKE HEERSCHERS VAN VOORyAZIE. In verband met de van verschillende zijde gredane vragen wordt medegedeeld, dat de gemeentelijke feestverlichting te 's-Graven- hage niet meer zal branden. De Sera bericht, dat een Italiaan, zekere dr. Marius Mancini, stralen heeft gevon den, welke personen en zaken onzichtbaar kunnen maken. Alleen een bijzonder soort metaal kan weerstand bieden aan deze stralen. m In verband met het smokkelen van de viezen in Polen zijn zes-en-twintig personen gearresteerd. Bij deze kwestie moet een aantal vooraanstaande personen betrokken zijn. a a In de Chineesche provincie Sikang zou een hongersnood heerschen, waaronder 300.000 menschèn te lijden zouden hebben. Te Seattle in den staat Washington is gisteren een wagen van de stadstram in een bocht ontspoord en tegen een betonnen paal gebotst. Een passagier werd gedood en vijftig zwaar gewond. Uit Nanking (China) wordt vernomen, dat in de nabijheid van de stad het lijk van een jong meisje is gevonden, vermoedelijk miss Pamela Werner, een dochter van den vroegeren Britschen consul te Foetsjou. Het schijnt, dat hier sprake is van moord. In Siberië heeft men in een goudmijn een goudklomp met een gewicht van 1051 gram gevonden. KOUDEKERKE Loop der bevolking. De bevolking van Koudekerke bedroeg op 31 December 1935 2026 mannen en 2029 vrouwen, samen 4055 personen. De bevolking vermeerderde door vesti ging met 186 mannen en 210 vrouwen en door geboorte met 31 mannen en 35 vrou wen, samen 462 personen. Zij verminderde door vertrek met 136 mannen en 143 vrou wen en door overlijden met 24 mannen en 3.6 vrouwen, samen 319 personen. De bevolking bestond dus op 31 Decem ber 1936 uut 2085 mannen en 2115 vrouwen, tesamen 4198 personen. Een vuurwerk. Zooals uit een in dit-nummer voorko mende advertentie blijkt, zal men Dinsdag a.s. te Koudekerke ter eere van't Prinselijk huwelijk een vuurwerk afsteken, aangebo den door V.V.V. Koudekerke. Naar men ons mededeelt zal een zeer mooi programma worden afgewerkt, enkele van de nieuwste stukken op dit gebied worden vertoond. ZOUTELANDE Loop der bevolking. De bevolking van Zoutelande bestond op 1 Januari 1936 uit 488 mannen en 432 vrouwen, totaal 920 zielen. De bevolking vermeerderde door geboorte men 8 mannen en 14 vrouwen, en door vestiging met 23 mannen en 18 vrouwen, totaal 63 personen. Zij verminderde door overlijden met 4 mannen en 1 wouw en door vertrek met 27 mannen en 16 vrou wen, totaal 48 personen. De bevolking bestond op 31 December 1936 uit 488 mannen en 447 vrouwen, to taal 935 personen* De huwelijksfeesten. Donderdag is te Zoutelande op enthou siaste wijze door de bevolking feest ge vierd. Na klokluiden en muziek hield de bur gemeester voor het gemeentehuis een toe spraak tot de ingezetenen. Daarna werd een aanvang gemaakt met het ringrijden per fiets en het plankrijden. De schoolkinderen zijn flink getracteerd. De radiouitzending werd in de kerk en school beluisterd. Het hoogtepunt van het feest was de sa menkomst des avonds in de school. De bij eenkomst werd geopend door een toespraak van den burgemeester als eerevoorzitter van de Oranjevereeniging. De muzlekvereeniging, de zangvereeni- ging „De Nachtegalen", de meisjesvereeni- ging „Martha" en „Jong Martha" en de knapenvereeniging „Samuel" verleenden hun medewerking. BRESKENS Loop der bevolking. Gevestigd: C. J. Risseeuw van Groede naar W 110E. R. Couque van Wa terlandkerkje naar Groote Kade 15 F. B. Tanghe van Waterlandkerkje naar Schel- destraat 22 A. C. Cruson van Sluis naar Dorpsstraat 53 L. Geernaert van Schoon- dijke naar W 98 A. J. Basting van Rot terdam naar Kijkuit 1J. J. Blaakman van Detroit (U.S.A.) naar De Hullustraat 11. Vertrokken: A. van Waebeke van O 50 naar IJzendijkeT. A. E. Stolk van Dorpsstraat 51 naar MaastrichtA. J. Geensen van Spuiplein 7 naar Biervliet C. A. de Vleeschauwer van Werjkmanlaan 2 naar AxelA. P. de Munck en gezin van Julianastraat 22 naar Ter Neuzen P. M. Robijn van Groote Kade 15 naar Groede J. J. van de Plassche van W 91 naar Den HelderH. Luteijn en gezin van Dorps straat 145 naar Rotterdam. (B.C.) GROEDE Loop der bevolking. Op 31 December 1935 bestond de ge meente uit 1166 m. en 1150 vr., totaal 2316 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 47 m. en 38 vr., is 85 zielen. Door geboorte met 14 m. en 8 vr., is 22, totaal 61 m. en 46 vr., is 107 zielen. Zij verminderde door vertrek met 50 m. en 46 vr., is 96 zielen en door overlijden met 13 m. en 5 vr., is 18, totaal 63 m. en 51 vr., is 114 zielen. Totale vermindering 2 m. en 5 vr., is 7 zielen. De bevolking op 31 December 1936 be stond alzoo uit 1164 m. en 1145 vr., is 2309 zielen. Er werden 20 huwelijken gesloten. (B.C.) SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Gevestigd: Adr. Scheele en echt genoot© van IJzendijke E. M. Kornelis van BiervlietA. van de Velde van Oost burg J. M. van der Hooft en gezin van GroedeJ. de Feijter en gezin van Hoofd plaat. Vertrokken: A. Hubregtsen naar IJzendijke A. J. Risseeuw naar Groede L. van Bellegem naar AardenburgL Geernaert naar Breskens, (B.C.) I CADZAND Loop der bevolking. Op 31 December 1935 bestond de bevol king uit 502 m. en 463 vr., totaal 965 per sonen. Zij vermeerderde door vestiging met 14 m. en 11 vr. door geboorte met 7 m. en 5 vr. Zij verminderde door vertrek met 24 m. en 19 vr. door overlijden met 4 m. en 4 vr., zoodat zij op 31 December 1936 be stond uit 495 m. en 461 vr., totaal 956 zie len. Er werden 11 huwelijken gesloten. (B.C.) IERSEKE De oesterexport stelt niet teleur. In December jl. is de oesterexport uit Ierseke buitengewoon meegevallen. In to taal werden driekwart millioen oesters meer verzonden dan in December 1935. Vooral werd veel naar Engeland en België ge ëxporteerd. ZIERIKZEE A. J. Vonk f Te Zierikzee is gisterochtend overleden de heer A. J. Vonk, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De overledene was ruim vier jaar werkzaam ter inspectie der directe belastingen aldaar. Voordien was hij werkzaam als ontvanger der belastingen te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Gouda ds. M. W. Nieuwenhuijze te Franeker. 7 Februar zal Z. PL de Paus voor de radio spreken. Het Eucharistisch Congres te Manilla trekt in groote mate de belangstelling van den Heiligen Vader, niettegenstaande diens ziekte. Aan het programma zal niets wor den veranderd en 7 Februari zal de Paus voor de radio spreken om zijn zegen te geven na de sluitings-plechtigheid van het congres. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. Dagorder vm den gouverneur der residentie. De gouverneur der residentie, luit.-gene- raal jhr. W. Roëll, heeft den volgenden dag order uitgevaardigd Het heeft H. M. de Koningin behaagd, Mij Hoogstderzelver groote tevredenheid te doen betuigen over de houding en ver dere verrichtingen van alle deelen der Weermacht, welke bij de plechtigheid van 7 Januari jl. militaire eerediensten hebben verricht. Als gouverneur der residentie waarbij ik mij, voor zoover het den troe pen van het veldleger aangaat, ook als commandant van het veldleger uitspreek is het mij een zeer bijzondere eer zulks ter kennis te brengen en mijn ingenomen heid uit te spreken over de wijze, waarop de mijnerzijds gegeven bevelen door alle op 7 Januari onder mij gestelde deelen en personen der Weermacht, hetzij in den Koninklijken Bruidsstoet, hetzij bij de eerewachten, eerefronten en eereposten, hetzij bij de vele nevendiensten voor ge neeskundige en andere verpleging, zoowel als bij die van militair-politioneelen aard uitgevoerd zijn. De tenue en kleeding, de houding, het brengen van de eerbewijzen, het marchee- ren door de stad en optreden tegenover het publiek hebben niets te wenschen overge laten zoodat ook uit dien hoofde de on vergetelijke eer, die alle deelnemenden in het eerbetoon van de Weermacht hebben genoten, een bijzonderen indruk heeft ge maakt op het Nederlandsche Volk van zijn Weermacht. Ik breng, in de wetenschap hiervan, mijn dank aan alle autoriteiten, in de eerste plaats aan hen, wier troepen niet organiek onder mijn bevelen staan als commandant van het veldleger, voor de wijze, waarop hunnerzijds en door hunne ondergeschik ten de naar de aanwijzingen van H. M. de Koningin gegeven orders zijn ten uitvoer Leve H. M. de Koningin. Leve H.K.H. Prinses Juliana. Leve Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen. Het vertrek van Hr. Ms. „De Ruyter". Het vertrek van Hr. Ms. „De Ruyter" is bepaald op Dinsdag 12 Januari, tusschen 12—1 uur. Om 11 uur moeten alle opvaren den aan boord zijn. Kruistocht van Hr. Ms. duikboot O 16. Hr. Ms. duikboot O 16, die 11 Januari van Den Helder naar den Atlantischen Oceaan zal vertrekken, tot het doen van een kruis tocht van ruim twee maanden, staat onder bevel van luitenant ter zee der le klasse C. J. W. van Waning, terwijl verder dien tocht zullen medemaken luitenant ter zee 2e k1. J. F. van Duim en officier van den marine- stoomvaartdienst der 2e kl. K. C. J, Lugten. Opgave overgeplaatste onderofficieren der marine. Schippers W. Bekker en J. Labrujère van Schorpioen naar Wachtschip Willemsoord. Majoors-machinist H. ten Bosch en F. A. Boerman van Schorpioen naar Wachtschip Willemsoord. Sergeant-machinist G. Boomstra van Schorpioen naar Van Speijk. Sergeant-timmerman J. M. Huijbens van Wachtschip Vlissingen, sergeant-geschut- maker A. Bakkenist van Van Speijk, ser geant-hofmeester P. C. Schut van Kazerne Willemsoord, sergeant-kok W. M. van Dijk van Van Speijk en sergeant-machinist G. G. F. Hellendoorn van J. van Brakel, behooren zich 11 Januari 1937 te melden aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Zijn bestemd als reserves voor Hr. Ms. De Ruy ter. Met het m.s. „Dempo" zijn 30 December j.l. van Batavia vertrokken de navolgende hoofd- en subalterne officieren der Kon. marine, aan wie vergund is naar Nederland terug te keerenkapitein-luitenant ter zee J. G. van den Berg, zoomede luitenants ter zee der 2de kl. Th. H. Milo en W. van Haaften. ZWEMMEN» Willy den Ouden geslagen op de 400 meter. Gisteravond kwam Willy den Ouden te Kopenhagen op de 400 meter tegen haar Deensche concurrente Ragnhild Hveger uit. En hier moest zij beslist in Ragnhild Hve ger de meerdere erkennen. De Deensche zwemster maakte een tijd van 5 minuten 16.4 sec., welke tijd slechts 0.4 seconde boven het wereldrecord van Willy den Ouden ligt. Willy den Ouden bleef niet minder dan ruim 14 seconden achter. Annie Timmermans werd derde. De Douglas DC 3 komen. Het eerste Douglas DC 3-toestel voor d'e K.L.M., de P.H.-A.L.H., de „Hop", zal niet, zooals oorspronkelijk de bedoeling was in Maart of April, doch reeds in Fe bruari in Cherbourg aankomen, meldt het Handelsblad. Het toestel kan dan ongeveer 25 Febru ari klaar zijn om naar Amsterdam ge vlogen te worden. De volgende toestellen komen dan met tusschenpoozen van steeds een week naar Nederland, zodat in Mei het laatste toestel gereed kan zijn voor de K.L.M.-vloot, De ,DjaIak" naar Indië vertrokken. Hedenmorgen om 7.30 uur is het K.L.M. toestel „Djalak" van Schiphol naar Bata via vertrokken. De bemanning bestaat uit Smirnoff, gezagvoerder, Kooper, tweede bestuurder, Westra, mecanicien en Koop man, radiotelegrafist. Aan boord bevinden zich twee passa giers AmsterdamBatavia en drie passa giers AmsterdamCalcutta. Het toestel heeft 89 kg. goederen, 320 kg. briefpost en 25 kg. pakketpost mede genomen. Twee Duitsche militaire toestellen neergestort. Twee vliegtuigen van het Duitsche jacht- eskader Richthofen zijn gistermorgen tij dens vliegoefeningen in verband van een hoogte van 600 M. bij Nauen neergestort. De bestuurder van het eene toestel slaagde er in veilig te landen met zijn valscherm, de andere piloot kwam o.m het leven. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in De cember binnengekomen 1355 schepen, me tende 1.519.528 ton, tegen 1375 schepen, metende 1.567.753 ton in December 1935. zijnde een vermindering met 20 schepen en een vermindering met 48.225 ton. Gedurende 1936 zijn te Hamburg binnen gekomen 16.721 schepen, met. 19.217.363 ton, tegen 16.218 schepen met. 18.417.543 ton in het jaar 1935. Er is dus een ver meerdering met 503 schepen en een ver meerdering met 799.820 ton. In de haven van Antwerpen zijn in De cember binnengekomen 966 schepen, met. 1.591.994 ton (na aftrek van 18 tegen 1025 schepen, met. 1.703.412 ton (herleid) in December 1935. Er is dus een vermin dering met 59 schepen en een verminde ring met 111.418 ton. In het jaar 1936 zijn te Antwerpen bin nengekomen 11.429 schepen, metende 18.812.871 ton (herleid) tegen 11.125 sche pen, met. 18.068.911 ton (herleid) in het jaar 1935. Er is dus een vermeerdering met 304 schepen en een vermeerdering met 743.960 ton. Gedurende het jaar 1936 zijn den Nieu wen Waterweg binnengekomen 13.895 schepen, met. 23.124.718 ton, tegen 12.505 schepen, met. 20.883.007 ton in het jaar 1935. Er is dus een vermeerdering met 1390 schepen en een vermeerdering met 2.241.711 ton. In het jaar 1936 zijn te Rotterdam bin nengekomen 12.592 schepen, metende 20.508.333 ton, tegen 11.126 schepen, met. 18.029.404 ton in het jaar 1935. Er is dus vermeerdering met 1466 schepen en een vermeerdering met 2.478.929 ton. Over het tijdvak JanuariDecember van 1936 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 4.311.847 ton overtroffen. Het ver schil ten voordeele van Rotterdam bedroeg in deze maanden 1.695.462 ton. Het ontslagen personeel van den Kon. Hoïl. Lloyd stelt een vordering in. Het bij verleenen der surséance van be taling aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd ontslagen personeel heeft voor den kantonrechter te Amsterdam een vorde ring ingesteld tegen den Kon. Holl. Lloyd tot erkenning van zijn vermeende rechten op uitgesteld pensioen en op uitkeering in eens uit het gevormde spaarfonds, welke aanspraak door de directie van den Lloyd en de bewindvoerders wordt ontkend. Een van de leden van het personeel treedt in deze test-case op voor 120 man. Men rekent erop, dat de beslissing spoe dig kan worden verwacht. Een aanvaring. Het uitgaande Fransche stoomschip „Dione" en het uitgaande Grfeksche stoom schip „Polymnia" zijn vanochtend tijdens mist tusschen Maassluis en Hoek van Hol land in aanvaring geweest. Beide schepen zijn met schade naar Rotterdam terugge keerd. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven HET MASTKLIMMEN DER ARNEMUDSCHE VISSCHERS. Mijnheer de Redacteur. Wilt U mij s.v.p. eenige regels afstaan in uw zoo veel gelezen blad voor een na dere uiteenzetting van de gepleegde on deugden, welke volgens L. J. Florusse tijdens het mastklimmen der visschers heb ben plaats gevonden. Alvorens ik mijnheer Florusse hierop een verdere uiteenzetting geef, mag ik niet nalaten te vermelden dat het mastklimmen door Arnemuidsche vis schers de goedkeuring van de hoofdperso nen van het bestuur van Nieuwendijk Zeilmarkt niet heeft kunnen wegdragen. Gezien de zeer groote medewerking, wel ke wij mochten ondervinden met het inza melen der prijzen, welke hieraan verbonden waren (en dat waren er velen) nl. 40, over 35 deelnemers, besefte het bestuur volko men dat visschers, hetzij Arnemuidsche of Vlissingers, ook nog menschen zijn. Mijnheer Florusse, ik ken U niet, maar dit moet ik toch uitenhoe was het U be kend dat de flesch welke de ronde deed, jenever bevatte Hiervoor is maar één oplossing te vinden: U moet geproefd hebben wat er in de flesch aanwezig was, anders kunt U dat niet bevestigen. Maar het kan ook anders zijn, U heeft vermoe dens daaromtrent gehad. Nu dan, wat be treft den inhoud der flesschen, daar zullen wij ons niet over uitlaten. Maar ik moet U de verzekering geven, dat het echte Hol- landsche, en hierop volgende, door U zoo smakelijk neergezette jenever niet aanwezig was. Ik geloof wel dat de schip pers hun keus hebben doen bepalen op een drank die toepasselijk was met het heug lijk gebeuren hetwelk Donderdag heeft plaats gevonden. Dit kunnen natuurlek verschillende dranken zijn, hetzij ranja, schilletje, enz. Maar nu het zeer onkiesche. Kijk eens, mijnheer Florusse, zoo was het niet. De visschers, onderling verblijd met het slagen der ingekomen prijzen, welke hier voor waren disponibel gesteld, meenden zij van hun kant goed te doen het bestuur iets aan te bieden. Dat sommige leden van het bestuur, voelende de zeer goed gemeen de bedoeling der visschers, dit niet hebben afgeslagen, mag niet op een wijze als door U worden uitgelegd. Maar U, heer Florusse en niet zooals nu inplaats de hand uit te steken naar een dronk, welke ons Prinse lijk paar gold, niet den inktpot moeten beroeren, welke alleen ten doel heeft het publiek te doen voorlichten voor afbreuk der nog zoo pas opgerichte buurtcommis- sie. Ware U zelf Oranjegezind, dan zou U over dit kleine incident niet gevallen zijn. Wat betreft het collecteeren onder het publiek, daarvan was het bestuur niets bekend, daar dit anders niet ware ge schied. Hieraan zou nog veel toe te voegen zijn, doch ik besluit bij deze, een beroep doende op alle Oranjegezinden om de buurt- commissies te blijven steunen. Doch dit zij nog vermeld, en dat willen wij met nadruk naar voren brengen, dat de visschers wier bestaan in maatschappelijken zin al steeds bloot staat aan storm en gevaren en wier viseh toch al telkens met gevaar voor hun even zoo duur betaald wordt, dit kleinig heidje niet mag worden misgundieder mensch is niet eender. Verder wenschen wij hierop niet door te gaan. Mocht U behoefte hebben om nog meer aangaande deze kwestie te vernemen, dan behandelen wij dit liever mondeling. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte. Namens het bestuur van de buurtcom- missie NieuwendijkZeilmarkt J. WIJNEN. Engeland spant een net van geheime agenten over Arabië. In Voor-Indië zal naar de meening van alle kenners van den Oriënt de hoeksteen van de toekomstige ontwikkeling van, Azië liggen. Niemand volgt de verschillen de gebeurtenissen met meer aandacht dan Engeland. En juist daarom heeft Groot- Brittannië over geheel Voor-Azië een net van geheime agenten uitgespreid. Uit bij zondere bron kunnen wij het navolgende interessante overzicht geven, dat in de ge schiedenis en de gebeurtenissen van Arabië wellicht een beter inzicht geeft .dan vele ingewikkelde beschouwingen, De onsterfelijke Lawrence. Hoewel onomstootelijk vaststaat, dat op; het kleine kerkhof van Moreton in Dorset het lijk van Thomas Edward Shaw begra ven ligt. duiken er in Voor-Azië steeds weer nieuwe geruchten op, die van een terugkeer van „colonel Lawrence" spreken, Al deze geruchten komen ter oore van, de ambtenaren van den Intelligence Ser vice, maar nimmer hoort men iets van het resultaat van het onderzoek, dat iederen keer weer opnieuw wordt ingesteld. Slechts toen eenigen tijd geleden een Fransch journalist in Centraal-Arabië een jongen man ontmoette, die zich door de Arabieren Lawrence liet noemen, gaf de Intelligence Service een verklaring af i „Die man is slechts een bedrieger". Majoor L. B. Glubb en St, John Pbilbey. In Londen werd op de tiende algemeene vergadering van de Koninkltjke Centraal- Aziatische Vereeniging aan een zekeren majoor L. B. Glubb een gouden medaille verleend. Wie in de wereld weet iets van majoor Glubb? Zijn adres kan men slechts te weten komen via het Britsche militaire archief. Deze gouden medaille zal nu over een paar weken ergens in de Arabische woestijn aan den 39-jarigen majoor Glubb, die daar onder den naam Aboe el Hanak leeft, overhandigd moeten worden. Hij leeft onder de Bedoeïnen als Bedoeïn. De Arabieren hebben zich aangewend, met al hun zorgen naar Glubb te komen en naar zijn raad te luisteren. Men beweert, dat het enkel en alleen Glubb was, die in Transjordanië 60.000 Bedoeïnen terug hield, die zich aan de zijde der Palestrjn- sche Arabieren wilden scharen. De tweede blanke heerscher van de woestijn is St. John Philbey. Hij behoorde oorspronkelijk tót den Indischen Civielen Dienst, werd echter bij het uitbreken van den wereldoorlog door de Britsch-Indische regeering naar Arabië gezonden. Bij deze gelegenheid kwam Philbey ook in aanra king met Ibn Saoed, die toen nog een on bekend stamhoofd in het hart van de woestijn was. Op het oogenblik woont Philbey in een oud, groot Arabisch huis in Mekka. Ibn Saoed heeft den Engelschman nooit ver geten en hem een belangrijke functie in zijn rij': gegeven. John Philbey is Moham medaan geworden. Dat opende hem den weg naar Mekka. Men beweert van Philbey zelfs, dat hij de Arabieren beter kent dan Lawrence en dat hij ook de taal beter spreekt en schrijft dan de gestorven ko lonel. Drie onbekende heerschers. Terwijl men over de twee eerstgenoemde „blanke heerschers" der woestijn in Europa af en toe wel eens wat hoort, zal daaren tegen buiten Arabië wel nooit iemand van Poake Pasja gehoord hebben. H\j is op het oogenblik de leider van het Arabische legioen. Men kent hem in het geheele woestijngebied van Palestina en Transjordanië. Maar Poake Pasja is nooit te vinden, nooit te interviewen en toch steeds daar, waar hij het meest noodig is. De Arabieren zeggen van uem, dat hij het vliegende tapijt bezit en dat hij alles hoo- ren kan, wat er in Arabië gesproken wordt. Vijftien jaren geleden was Bertram Tho mas een onbekend officier in Mesopotamië. Op het oogenblik geldt hij als een van de beste woestijnkenners yan Arabië. Men

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2