De opstand in Spanje Elften ochtend vlijde vingers. INGEZONDEN STUKKEN \^ul geeft el® BUITENLAND Hulpbehoevend door rheuma.ische pijn. ,,Mijn rheumatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kun nen loopen en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voor dat ik echter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen." Dit schrijft de heer R. G. S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en vol komen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch en op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. wedstrijden op Axel achter is. In de 3de klasse B hebben de Zeeuwsche Boys competitie-rust. De Vlissingen-reser- ves spelen aan den Koudekerkschen weg tegen de Goessche Boys. Dat wordt natuur lijk een flinke overwinning voor de rood- witten. In Goes eindigde de wedstiijd tegen dezelfde tegenstanders in een 41 overwin ning voor Vlissingen. E.M.M. speelt aan den Zuidbeekschen weg tegen Burgh. Wanneer de thuisclub speelt als Zondag j.l. tegen de Vlissingers kan er van Burgh gewonnen worden. Voor één der winstpunten houden we deze stad- genooten minstens goed. De Eiland Boys krijgen in Zierikzee een lastig partytje voetbal te spelen. R.C.S. kon op het Zierikzee-terrein nauwelijks de baas blijven. We zouden al hoogst content zijn, indien onze stadgenooten het a.s. Zon dag tot een puntenverdeeiing wisten te brengen. R.C.S. brengt een bezoek aan de Middel- burg-reserves. Deze hebben de laatste we ken mooie successen geboekt en daardoor een plaats in de bovenste helft der ranglijst bereikt. De Souburgers zullen hard moeten werken om de twee winstpunten te bemach tigen, maar zij zullen zich toch wel de sterkeren toonen. Sinds Zondag j.l. fungeert Hansweert als hekkensluiter. A.s. Zondag krijgt zij de kans deze plaats weer aan de Goessche Boys over te doen nu de Zeelandia-reserves in Hansweert op bezoek komen. In Middel burg wisten de Zeelandia-reserves amper van Hansweert te winnen (21). Ditmaal zal Hansweert wel aan het langste eind trekken. INSIDER. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. DE JACHTPARTIJ OP DE VELUWE. Mijnheer de Redacteur. Het is niet mijn plan het stuk van „Ne- derlandsche Jager" geheel te beantwoorden. Wij staan lijnrecht tegenover elkaar en een volbloed jager kan men toch niet overtui gen. Voor hem is de natuur alleen maar mooi, omdat er wild is dat men schieten kan en daarom alleen reeds is hij geen dierenvriend, misschien slechts alleen voor zijn hond, die hem bij 't jagen een hel per is. Nu neem ik nog aan, dat er uit een sportief oogpunt nog eenige bekoring voor hem kan liggen in 't „vrije" schieten het arme slachtoffer krijgt dan tenminste nog een klein kansje te ontsnappen, al is dat bij een geoefend jager zelden het geval. Over de drijfjacht spreekt „Nederlandsche Jager" maar liefst in het geheel niet, maar is er immoreeler, gemeener, geniepiger ma nier van jagen mogelijk Onder barbaarsch geschreeuw der drijvers worden de dieren in doodangst in één richting gedreven en zijn ze dan in een beperkte ruimte bijeen, dan warden „zooveel geweren" op hen aan gelegd en 't beulswerk neemt een aanvang. De ingesloten troep ziet geen kans te ontsnappen en binnen enkele minuten lig gen er zooveel stuks zwijnen, reeën, etc. (ik maak geen verschil tusschen de dier soorten, het zijn evengoed schepsels van God) aan de voeten der zegevierende ja gers. Wat een glorieuse overwinning. Dat er gestroopt wordt is bekend, maar ook dat de strooper dit in de meeste ge vallen doet om er in zijn armoede nog iets bij te verdienen. Zeker, voor hem beteekent een stuk wild eenige kwartjes, maar men weet dat de heeren-jagers (grondbezitters) hun overtollig wild dat ze van de jacht overhouden, eveneens verkoopen aan de winkels die daarin handelen. Hierbij komt het geldelijk voordeel eveneens in het ge ding, al behoeft er volstrekt niet bij te worden aangenomen, dat de strooper zijn geld in drank omzet. Heeft „Nederlandsche Jager" wel eens jachtdiners bijgewoond, welnu dan kan hij er zich van overtuigen, dat die diners rij kelijk besproeid worden met de fijnste, daarbij passende wijnen, en de heeren na afloop nu niet direct brandschoon naar huis gingen. De Jachtwet van thans is verouderd, die hoog noodig veranderd moet worden, maar tot dusverre vonden de pogingen daartoe geen gunstig onthaal in de betreffende kringen en zoo zal er voorloopig aan drijf jachten nog wel geen eind komen. EEN DIERENVRIENDIN. Het Duitsche antwoord op den BritschFranschen stap den am bassadeur te Berlijn overhandigd. uen Franschen en Britschen ambassa deurs te Berlijn is gistermiddag het ant woord op de voorstellen hunner regeerin gen ten aanzien van de verhindering van het dienstnemen van vrijwilligers in Spanje overhandigd. Het Duitsche antwoord is opgesteld in overleg met de Italiaansche regeering', die tegelijkertijd een overeenkomstig antwoord heeft gegeven. Het Duitsche antwoord houdt o.a. het volgende in le. De Duitsche regeering moet er in de eerste plaats haar verwondering over uit spreken, dat de Fransche en de Britsche regeering het noodig geoordeeld hebben, naast den arbeid van de commissie voor de niet-inmenging te Londen voor de twee de maal een buitengewoon en onmiddellijk beroep te doen op andere, in deze commis sie vertegenwoordigende, regeeringen. Over het onderwerp van dit beroep, nl. het ver bieden van dienstneming door buitenland sche vrijwilligers in. Spanje, wordt op het oogenblik in de Londensche commissie be raadslaagd. Indien men de procedure in de commissie voor de behandeling der Spaan- sche vraagstukken niet toereikend of doel matig acht, dan zou het beter zijn geheel af te zien van een verdere werkzaamheid der commissie. 2. De Duitsche regeering moet er tegen opkomen, dat door den nieuwen stap der Britsche en Fransche regeeringen de in druk gewekt wordt, alsof het vraagstuk der buitenlandsche vrijwilligers in den Spaanschen burgeroorlog door Duitsclnand veroorzaakt of ook maar miskend is. Zij en de Italiaansche regeering waren het, die van het begin af aan geëischt hebben, dat het vertrek van vrijwilligers naar Spanje verhinderd zou worden. De Britsche en Franschen regeeringen wilden een dergelijk verbod niet aanvaarden. 3. De oorspronkelijke houding van de Britsche en Fransche regeeringen kan slechts zóó verklaard worden, dat deze beide regeeringen in den toevloed van vrij willigers geen ontoelaatbare inmenging in de Spaansche aangelegenheden wenschen te zien. Als beide regeeringen thans een ander standpunt verdedigen, moet de Duit- scvhe regeering zich ernstig afvragen, of het voorgestelde verbod op dit oogenblik niet feitelijk een eenzijdige bevoordeeling van de elementen, die de nationale Spaan sche regeering zich ernstig afvragen, of hebben. 4. Daar echter de Duitsche regeering van den beginne af op de bres heeft ge staan voor het stuiten van den vrijwilli- gersstroom, is zij ook thans nog bereid, alle maatregelen te steunen, die dat doel kunnen verwezenlijken. Zij doet haar toestemming afhankelijk zijn van de volgende voorwaarden a. de andere belanghebbende staten ver plichten zich tot het aannemen van dezelf de houding. b. Ook de oplossing der andere, de in menging samenhangende, aangelegenheden wordt onverwijld ter hand genomen. c. Alle belanghebbende regeeringen stem men toe in een onvoorwaardelijk doelmatig toezicht ter plaatse op de tenuitvoerlegging van het verbod, waartoe men moet beslui ten. Indien geen overeenstemming bereikt zou kunnen warden, zou de Duitsche regeering zich moeten voorbehouden, ook haar stand punt ten opzichte van het probleem der vrijwilligers opnieuw te bepalen. De beste oplossing van het vrijwilligersvraagstuk zou naar de meening der Duitsche regee ring verkregen worden, indien het mogelijk zou zijn, alle niet-Spaansche deelnemers aan den strijd, uit Spanje te verwijderen. Zij is bereid daarbij in ieder opzicht haar medewerking' te verleenen. De beoordeeling' van het Duitsche antwoord te Londen. Het Duitsche antwoord wordt te Londen vrij gunstig beoordeeld. In gezaghebbende kringen is men van meening, dat het do cument afgezien van de opmerkingen in den aanhef, die het karakter van een twistgeschrijf dragen bemoedigend is. De deur voor het afkondigen van een vrijwilligersverbod aldus zegt men is niet uitgesloten. Als deze indruk door een nauwkeuriger foestudeering van het ant woord bevestigd wordt, zal de Britsche re geering waarschijnlijk den belanghebbenden regeeringen verzoeken, zoo spoedig moge lijk de maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot een stuiting van den stroom van vrijwilligers. Hae dit zij, men gelooft reeds te kunnen zeggen, dat het Duitsche ant woord in belangrijke mate zal bijdragen tot een ontspanning in dén diplomatieken toe stand. Het Italiaansche antwoord overhandigd. Het Italiaansche antwoord op de Fransch Britsche demarche van 26 December j.l. is gistermiddag door den Minister van Bui- tenlandschen Zaken, graaf Ciano, overhan digd aan den Engelschen ambassadeur, Sir Eric Drummond, en den Franschen zaakge lastigde Jules Blondel. Het antwoord be staat uit een memorandum van ongeveer vier vel machineschrift. De tekst van de Italiaansche antwoord nota komt in groote lijnen volkomen over een met den tekst van de Duitsche ant-a woordnota. Aansporing om Madrid te verlaten. Alle Madrileensche bladen publiceerden gisterochtend een oproep tot de civiele be volking van Madrid om de stad te verlaten onder het motto „Geen vrouw en geen kind meer in het mitrailleurvuur". Het bombardement van de vliegtuigen en artillerie der opstandelingen op de hoofd stad heeft onder de burgerbevolking twee dooden en 25, .meest ernstig, gewonden ge- eischt. De verdedigingsraad heeft gistermiddag het volgende communiqué gepubliceerd „De gevechten bij Pozuelo, Las Rosas en El Plantio, welke Woensdag zijn begonnen, duurden den geheelen nacht voort. De Duit- schers en Marokkanen die hier geconcen treerd liggen, oefenden gesteund door een groot aantal pantserwagens een hevigen druk uit op de regeeringstroepen. De re- geeringstroepen liggen hier sterk ver schanst en boden hardnekkigen tegenstand. De verliezen van den vijand zijn aanzien lijk, vooral bij Las Rosas. Een pantserwa gen viel in handen der regeeringstroepen." Mededeelingen van opstandelingen- zijde. De mist, welke enkele dagen boven het front voor Madrid hing, is gisteren door een stralende zon verjaagd. De colonnes Barron, Buruega, Escamez en Ascensio hebben den opmarsch naar het Westen. Oosten, Zuiden en Noorden hervat. De tal rijke versterkingen, welke de regeerings troepen hadden opgeworpen tusschen Maja da Honda, Pozuelo en Aravaca zijn door een hevig artillerie-bombardement ver nield. Bij El Plancio werden de regeerings troepen verdreven uit hun stellingen, waarbij zij aanzienlijke verliezen leden. Dagelijks neemt het aantal overloopers van de regeeringstroepen naar de rijen der opstandelingen toe. Deze mannen worden niet gestraft, doch zij moeten werken aan het herstellen van vernielde bruggen en wegen. In de universiteitsstad en het Casa del Campo was alles rustig. Eenige schermut selingen werden geleverd aan den weg naar La Corogna. Bij het vallen van den avond zijn enkele vliegtuigen der regeering bij Brunete omlaag geschoten. De voornaamste actie had plaats in de vallei van de Manzanares in Noordelijke richting, onder leiding van generaal Orgaz. De leiding der regeeringstroepen scheen te verwachten dat de aanval gericht zou wor den tegen het Escorial en in den nacht werd cavalerie hiernaar gedirigeerd. Plot seling richtte de aanval der opstandelingen zich evenwel naar Paro del Prado en El Plancio. De kosten der niet-inmengings-contröle. De verdeeling van de onkosten, die toe passing van een contróle op de niet-inmen ging met zich mede zou brengen, komen ten laste van Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschlaiid, die elk 16 zouden bij dragen. Het aandeel van deze landen zou neerkomen op een bedrag van ongeveer 10 millioen Fransche francs. De rest zou ge lijkelijk verdeeld ten laste komen van de andere deelnemers aan het controleplan. Reeds thans is een meerderheid van gun stige antwoorden ontvangen. Portugal, Roemenië, Albanië en Hongarije zouden echter bezwaren hebben gemaakt tegen hun participatie, welke bezwaren zij op grond van hun bijzondere positie doen gelden. Nota van de Belgische regeering. De Belgische regeering heeft de Spaan sche regeering een krachtige nota gezon den, waarin excuses, schadevergoeding van één millioen voor de familie en uitlevering van het stoffelijk overschot van graaf Borchgrave met militaire eer geëischt worden. Noorsch schip aangehouden. Het Noorsche stoomschip „Ibis", dat 1367 ton meet, is gistermiddag in de Straat van Gibraltar gepraaid door een kanonneerboot der rechtschen. Het schip moest naar Algeciras opvaren, waar de papieren en de lading werden onderzocht. De „Ibis" was op weg van Huelva naar de Middellandsche Zee. Radio-Sevilla meldt Gistermiddag heeft de zender van Sevilla gemeld, dat de opstandelingen zich meester gemaakt hebben van Las Rosas, El Plan tio en Casa de Los Pinos tijdens een Woensdag geleverden strijd. Hieraan wordt toegevoegd, dat vijftig vliegtuigen der rechtschen doeltreffende hulp hebben ge boden door laag langs den grond te vliegen, door samenwerking van artillerie en infan terie slaagden de opstandelingen er in de regeeringstroepen uit hun stellingen te verdrijven. Een aanzienlijke, nog niet ge ïnventariseerde buit, viel den rechtschen in handen, waarbij zich o.a. verscheidene vliegtuigen bevonden. Nota der Baskische regeering. De Baskische regeering doet mededee- ling van een nota, waarin een uiteenzetting gegeven wordt van het optreden der Bas kische delegatie, die machtiging had een accoord te onderteekenen betreffende de uitwisseling van gevangenen door tusschen- komst van het internationale Roode Kruis- comité. In deze nota won.t o.m. gezegd „Er restte nog slechts de lijsten te bren gen van de uit te wisselen gevangenen, die wij voor ons deel ramen op 2000 in getal, toen dr. Junod de Baskisch- delegatie deed weten, dat de delegatie van Burgos defi nitief ieder accoord tot uitwisseling van gevangenen of burgerbevolkingen weiger de, maar dat zij bij wijze van bijzonder voorrecht voor het Baskische volk er al leen in zou toestemmen de mogelijkheid te bestudeeren van het uitwisselen van enkele persoonlijkheden in kleine groepen. Wij vragen het oordeel van het algemeen ZATERDAG 9 JANUARI. iJlC Hilversum I, 1875 jM. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.20 „Melody Circle", declamatie en gram. M pl. 12.00 Gram.pl. 1.30 De Flierefluiters en zang. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 Vervolg De s Flierefluiters. 2.00 Causerie over onderzoe- kingen op medisch gebied. 2.20 De Ram- blers. 3.00 Muzikale causerie en zang. 3.15 H Schaakpraatje. 3.30 Rotterdamsch Philhar- monisch orkest, sopraan en cello. 4.30 Espe- js ranto-uitzending. 4.50 Vervolg orkestcon- eert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 Friesche uitzending. 7.30 Lezing. 8.00 Herh. s S. O. S.-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., H V.A.R.A.-Varia. 8.15 V.A.R.A-Grootorkest. 8.45 Reportage. 9.15 V.A.R.A.-Grootorkest. 9.45 Sportreportage. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 V.A.R.A.-Grootorkest, 11.00 Berichten. 11.05 Gram.pl. Hilversum II, 301 M. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.0C Godsd. Halfuurtje. 1.15 K.R.O.-orkest en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 Hf Gram.pl. 4.10 K.R.O.-Melodisten, zang en gram.pl. 5.30 Gram.pl. 5.45 De K. R. O.- Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journa ls listiek weekoverzicht. 6.50 Gram.pl. 7.00 Be- richten. 7.15 Kath. R.V.U. 7.35 Actueele jp aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mede- s deelingen. 8.30 Gevar. programma. 10.30 Be- ji richten A.N.P. 10.40 Internationale Sport- revue. 10.55 K.R.O.-Boys en zang. 11.15 Gram.pl. H Droitwich, 1500 M. H 11.05 Kookpraatje. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het Shadwick strijkkwartet. 12.50 Dansmu- ziek (Gr.pl.) 1.20 Het Commodore Grand-or- [1 kest. 2.20 Viool en piano. 3.20 Orgelspel. 3.50 p Troise's Mandoline-orkest. 4.20 Declamatie. H 4.40 B.B.C.-Schotsch orkest. 5.35 B.B.C.- Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.35 Sportnieuws, jij 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 Het MetropoÜ- tan Politie-orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 B.B.C.-orkest. 9.00 Komische voordracht. 9 20 Berichten. 9.40 Variété. 10.40 Declamatie. 11.00 Bridgewater Harp-kwintet. 11.35 Jack- son's Band. 11.50 Berichten. 12.00 Vervolg Dansmuziek. jp Radio Paris, 1648 M. i|j 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 dito. 1.35 Zang. 1.50 Granj.pl. 4.20 Pascal orkest. 5.20 Gevar. s concert. 8.20 Piano en zang. 9.05 Indig- kwartet en solisten. 11.20 Dansorkest „Les Cadets de France". Keulen, 456 M. p 5.50 Raatzke's orkest. 7.50 Boercnkapel. 11.20 H Omz-oeporkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Blaascon- eert. 4.35 Mannenzangverecniging. 5.25 Om- roepkwintet. 7.30 Omroepkleinorkest en so il listen. 9.50 Omroepdansorkest. M Brussel, 322 en 484 UI. H 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. j= 1.30 Salonorkest. 1.50 Gram.pl. 2.23 Cello- kwartet. 2.50 Pianorecital. 3.20 Gram.pl. 3.35 Ed. Loiseau's orkest. 4.20 Omroepdansor- f| kest. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Pianorecital. H 8.20 Opera-programma. Hierna tot 12.20 Gra ss mofoonplaten. m 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Grara.pl. 2.20 Ed. Loi- seau's orkest. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Gram. pl. 4.50 Philharmonisch orkest van Brussel. H 7.05 Gram.pl. S.20 Omroeporkest en radic le tooneel. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20 Gra- mofoonplaten. j= Deutsclilandsender, 1571 M. jp 7.30 Gevar. concert. 9.20 Berichten. 9.50 H Kwartetconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20 Os- kar Joost's dansorkest. M ZONDAG 10 JANUARI. Hilversum I, 1875 M. 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje 9.20 „Het paedagogisch effect van den tegenspoed", causerie. 9.35 Gram. pl. 10.15 Natuur-historische lezing. 10.30 Viool en piano. 10.45 Cello en orgel. 11.00 j Hobo en piano. 11.15 „Van staat en maat- schappij", causerie. 11.30 Gram.pl. 12.00 Or- j gelconcert. 12.10 Gram.pl. 12.30 „Wat Indië j in de laatste veertien dagen beroerde", eau- j serie. 12.50 Omroeporkest en solist. 1.30 Te- j levisiepraatje. 1.45 Vervolg concert. 2.00 i Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest j en solist. 4.00 Gram.pl. 4.10 Dameskoor „Veni Vidi Vici". 4.30 A.V.R.O.-Dansorkest. 4.55 j Sportnieuws A.N.P. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Voetbal- j praatje. 6.15 Sportnieuws A.N.P. 6.20 Gram. j pl. 6.30 Een dankwoord. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten A.N.P. Mededee- lingen. 8.15 A.V.R.O.-Operette-Orkest, Ope- j rettekoor en solisten. 9.15 Radio-journaal. 9.30 Omroeporkest en solist. 10.00 „Neder- j landers op avontuur", interview. 10.20 Ko- vacs Lajos* orkest en orgelspel. 11.00 Be- richten A.N.P. 11.10 Vervolg Kovacs Lajos. 11.30 A.V.R.O.-Dansorkest. Hilversum II, 301 M. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gram.pl.) 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna j Gewijde muziek (gram.pl.) 12.15 K.R.O.- I Orkest. 1.00 Interview. 1.20 R.K. Mannen- j zangvereen. „St. Caecilia" en Gram.pl. 2.00 j Vragenuur. 2.30 K.R.O.-Symphonie-orkest en I Gram.pl. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. j 5.00 Gewijde muziek (gram.pl.) 5.20 Ned. Herv. Kerkdienst. HiernaGewijde muziek (gram.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie j „Godsdienst en Zenuwlijden". 8.10 Berichten A.N.P. en Mededeelingen. S.20 K.R.O.-Melo- disten. 8.50 Gfam.pl. 9.00 K.R.O.-Orkest. 9.30 j Piano-recital 9.45 K.R.O.-orkest (vervolg), i 10.10 Schaakdialoog. 10.30 Berichten A.N.P. Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.00 Esperanto- lezing. Droitwich, 1500 M. 12.50 B.B.C.-Harmonie-orkest m.m.v. solist. I I.50 Troise's Banjo-orkest m.m.v. solist. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Het R. Crean. or- kest. 3.40 Gram.pl. 4.20 „Why I bet", eau- serie. 4.40 B.B.C.-orkest. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Het Stratton-Strijkkwartet. 6.35 „As others see us", causerie. 6.50 Het B.B.C.- Theater-orkest. Revue-koor en solisten. 8.15 I Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Radiotooneel. 10.50 Epiloog. Radio Paris, 1618 M. 7.20, S.20 en 11.20 Gram.pl, 12.20 Orgeicon- eert. 1.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. i 3.20 Zang. 4.05 Zang. 5.35 Collonne-orkest. 8.00 Zang. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11.20 Derveaux-dansorkest. Keulen, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Omroepkwintet. 9.20 Gram.pl. 11.20 Omroepkleinorkest, mandoli- i ne-orkest en solisten. 2.20 Mannenkoorcon- eert. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.20 „Der goldene Pierrot", operette. 9.50 1 Dansmuziek. f Brussel, 322 cn 184 M. 1 322 M. 9.25 Gr.pl. 10.25 Muzik. causerie 1 (met gr.pl.). 11.20 Gram.pl. 11.35 Max Alexys' orkest. 1.20 Omroepkleinorkest. 1.30 Gram.pl. 1.502.20 Orgelspel. 2.35 Gram.pl. 3.20 Kamermuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.20 Radiotooneel. 5.40 Kleinorkest. 6.20 Gram.pl. 6.35 Salonorkest. 7.20 Pianorecital. S.20 Om- I roepsymphonie-orkest. 9.05 Reportage. 9.20 I Gram.pl. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Gram.pl. I II.35 P. Candrix' dansorkest. 484 M. 9.20 Gram.pl. 12.00 Zang. 12.30 Sa- 1 lonorkest. 12.50 dito. 1.30 Kleinorkest. 2.20 —2.35 Gram.pl. 2.50 Radiotooneel. 3.15 Gr. pl. 3.20 „The Vagabond king", operette. 6.20 1 Gr.pl. 7.35 dito. 8.20 Omroeporkest cn radio- tooneel. 9.35 Omroepsymphonie-orkest en radiotooneel. 10.30 Fud Candrix' dansorkest. 11.20 Gram.pl. 1 Deutschlaudsendcr, 1571 M. 7.20 Dansmuziek uit Frankfort. 9.20 Berich ten. 9.5012.15 Oskar Joost's Dansorkest. Van 10.0510.20 Weerbericht. geweten, en van de betrokken families, en betreuren oprecht, dat men een conventie niet tot stand heeft kunnen brengen, die 4000 gevangenen in vrijheid zou hebben esteld, gelijk de Baskische regeering dit wenschte." Hevige stryd tusschen Las Rosas en Aravaca. Na de operaties van gisterochtend deed de druk der rechtsche troepen zich vooral gevoelen tusschen Las Rosas en Aravaca. waarvan de positie onhoudbaar wordt. De opmarsch der ^cchtschen sinds het begin van het offensief heeft geleid tot de bezetting van ongeveer 140 K.M.2. De manoeuvre duurt voort met den steun van een intensief bombardement van artil lerie en luchtmacht. Mededeelingen van het hoofdkwar tier der opstandelingen. Volgens het officieele communiqué van het hoofdkwartier der opstandelingen wer den de regeeringstroepen in den sector Guadalajara uit verscheidene stellingen, welke zij bezet hielden, verdreven. Zij lie ten vele gesneuvelden achter, terwijl een aantal manschappen werd gevangen ge nomen. De opmarsch dei opstandelingen bij Madrid gaat voort. Nadat de vijand in hevige gevechten tusschen Coruna, het sta tion van Pozuelo, het dorp Pozuelo Humera en de loopgraven ten noorden van dit corps, was teruggedrongen. De vijand moest zich terugtrekken met achterlating van tal van dooden. Onze troepen, aldus het hoofdkwartier der rechtschen, hebben een Russischen tankwagen en meer dan 300 geweren buit gemaakt. In een enkele zóne zijn 40 manschappen der militie naar onze zijde overgeloopen. Bij een aanvalspoging op Larabicas (sector Casa de Campo) werd de vijand in den a£- geloopen nacht teruggeslagen met achter lating van 58 dooden. Het zuidelijk leger verloor in den sector van Ronde een groot aantal manschappen. Geen antwoord op het ultimatum van den Duitschen admiraal. De commandant van den kruiser „Koe- nigsberg" heeft medegedeeld, dat de re geering van Valencia niet heeft geant woord op de jongste draadlooze nota van den admiraal der Duitsche zeestrijdm? eht in de Spansche wateren. De termijn, welke in deze nota was ge steld, is thans verstreken. DE RADIOREDE VAN DEGRELLE. De Belgische zaakgelastigde te Rome, Graaf du Chatel, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan het Palazzo Chigi, waar hy het standpunt van de Belgische regeering uiteenzette ten aanzien van de rede, die Degrelle voor Italiaansche zenders Dins dagavond zou uitspreken. Gistermiddag heeft de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, den Ita- liaanschen ambassadeur te Brussel, Per- ziozi, ontvangen. De Minister zou de aandacht van de Ita liaansche regeering gevestigd hebben op het onvriendschappelijke karakter van het verlof, dat aan den leider van de rexistische beweging, Leon Degrelle, is gegeven tot het uitspreken van een radioredevoering voor Italiaansche zenders. LEIDER DER BELGISCHE REXISTEN SPREEKT VOOR ITALIAANSCHEN RADIOZENDER. De leider van de Belgische Rex-beweging, Leon Degrelle, heeft gisteravond voor radio-Turijn een rede gehouden, welke door andere Italiaansche zenders werd gere- layeerd. Uit Brussel wordt gemeld, dat de rede van Degrelle in België duidelijk te volgen was. Daar de Belgische regeering Degrelle heeft verboden voor de Belgische radio te spreken, gelooft men, dat zij tegenover de Italiaansche regeering haar misnoegen zal uitspreken over de vergunning, die aan den Rexisten-leider verleend is om van de Ita liaansche zenders gebruik te maken, ten einde krachtiger propaganda tegen haar te kunnen voeren. GERUCHTEN OMTRENT OP HANDE ZIJNDE SENSATIONEELE MAAT REGELEN DER DUITSCHE REGEERING TEGENGESPROKEN. Bevoegde Duitsche kringen ontkennen alle geruchten, die naar zij zeggen van tijd tot tijd regelmatig opduiken b\j de nadering van 30 Januari, den verjaardag der natio naal socialistische revolutie, omtrent opzien barende maatregelen, die de Duitsche regee ring zou nemen. Zij verklaren, dat op het oogenblik nog niets besloten is omtrent een bijeenroepen van den Ryksdag. De geruch ten omtrent de ontb:nding van dit lichaam zijn, naar verklaard wordt, ongegrond, als mede de aankondiging van een nieuwe grondwet voor het derde rijk. Men verklaart tevens, dat rijkskanselier Hi1i DesP der] deiJ con m op Ras Graf het, biec

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 6