500 300 25 VRIJDAG No.6 75e Jaargang UittiltFirm F. VAN DE VE1DE Ir., Wilstrail SI-EI, Vlissiip. Itlil. II. FDitiikiiiit ttlll 8 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een feest Jol klinkt nis een kiek DE LAATSTE DAG DER FEESTEN. DE IN DE PUP. HOE ONZE PROVINCIE FEEST VIERDE. 1937 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs: 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bijdood door. een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Uitstekend geslaagde massa-zang DE LAATSTE DAG VROOLIJK BEGONNEN Het mooie weer, waarover wij gisteren eigenlijk zoo verbaasd, waren, heeft ons ge lukkig tot op het oogenblik niet in den steek gelaten en het ziet er naar uit, dat het vandaag ook niet veranderen zal la ten wij dit tenminste hopen. De organisato ren der feestelijkheden en de talloos velen, die zich in de buurtcommissies, vereenigin- gen, feestcomité en in andere functies zooveel moeite getroostten, hebben zeker verdiend deze toewijding met succes be kroond te zien. En zij kunnen tot dusver best tevreden zijn. Leek het er den eersten dag op, dat het weer spelbreker zou worden en heeft dit ongetwijfeld ook een domper gezet op de stemming in de stad, sinds gisteren is dit volkomen veranderd. Het is druk op straat en men ziet slechts vroolijke, opgeruimde gezichten. Gistermiddag bestond op den Nieuwen- dijk veel belangstelling voor het mastklim- men door Amemuidsche visschers. Jam- mei*, dat de paal zoo in het duister stond en dat men hierin niet door het aanbrengen van een of meerschijnwerpers verbetering heeft kunnen brengen. Het ware de moeite waard geweest,de ijverige klimmers wat meer in het zonnetje te zetten, want het schouwspel was werkelijk belangwekkend en vermakelijk. Vol goeden moed, de tanden op mekaar, armen en beenen stijf rond den mast geklemd, begonnen de klimmers tel kens hun taak, maar slechts een enkeling wist aanvankelijk den top te bereiken, daar de mast verraderlijk glad was en weinig ■houvast bood, zoodat de meeste klimmers een heel eind beneden den top moesten op geven en met een vaartje naar omlaag gle den. Dat viel lang niet mee en het „hoe ratje" dat het publiek uitbracht op den eer sten klimmer die in vlot tempo kans zag boven te komen en op zijn gemak den mooi- sten prijs uit te zoeken, was dan ook alles zins verdiend. 'S AVONDS IN DE STAD. Het was gisteravond druk op straat en het fraaie weer was hieraan natuurlijk niet vreemd. Hoewel wij reeds veel hebben ver teld van de versieringen, verlichting, enz., valt hiervan thans toch weer wat nieuws te verhalen, daar sinds gisternamiddag enkele fraaie objecten verlicht zijn, die tot dusver niet bezichtigd konden worden omdat men nog niet gereed was. De mailboot van de Stoomvaart Mij. Zeeland, die tegenover den Koningsweg ligplaats genomen heeft, trekt groote belangstelling en is reeds van verre zichtbaar. Het is werkelijk een sprookjes achtig gejzicht, dit fraaie schip daar te zien. De romp is in het midden getooid met een groote „J" en „B", waarboven een kroon alle contouren, boeg, masten, enz. steken tegen den donkeren avondhemel prachtig af en ook naar de masttoppen n tusschen de beide masten loopen snoeren lampjes, zoo dat het ^geheel een aanblik oplevert waar van men zeker niet moet verzuimen te ge nieten. En hetzelfde geldt voor het schip van den Provincialen Stoombootdienst, dat bij „De Schelde" tegenover het stadhuis lig plaats heeft gekregen en dat 's avonds eveneens de bezichtiging ruimschoots waard is. Hier heeft men van zwakkere lampjes gebruik gemaakt dan bij de mail boot, hetgeen echter zijn eigen bekoring heeft, daar het geheel bijzonder rustig en fijntjes aan doet. Het zwemschip van de V.R.B. vermeldden wij reeds eerder en sinds gisteren is ook het Belgisch Loods wezen geïllumineerdeen sympathiek staaltje van medeleven in een voor ons land zoo blijde gebeurtenis, van vertegenwoordi gers van een nabij, bevriend volk Zeer velen zijn gisteravond ook naar Middelburg getogen en de trams in die richting waren stampvol. Maar daarvan was hier ter stede op straat niet veel in vloed te bespeuren, daar het zeer druk was en die drukte nam nog toe, toen te gen half negen het tijdstip naderde, waarop DE MASSA-ZANG een aanvang zou nemen. En, om maar met de deur in huis te vallen het is een groot succes geworden Hond' de tent in het Bellamypark had de politie een groot vierkant vrij gehouden, waarbinnen de harmonie „Ons Genoegen" plaats nam met de volgende zangvereeni- gingen Christelijke Zangvereeniging „Ho sanna", met Kinderkoren Christelijk Ge mengde Zangvereeniging „Hoop op Ze gen" Roomsch-Katholiek Dameszang koor Neutraal Kinderkoor „Euphonia" Zangvereeniging „Looft den Heer". Hier groepeerden zich de liefhebbers uit het publiek rondom en dat waren er niet zoo weinigen Toen de zang eenigen. tijd duurde, zag men de menschen bijv. van de muziektent tot den Nieuwendijk opeenge pakt staan. En ook aan de andere zijden van de muziektent was zeer veel publiek. De tent zelf was vrij gehouden voor enkele genoodigden waaronder wij den burgemees ter met mevr. van WoelderenSprenger opmerkten, evenals alle wethouders, den gemeente-secretaris en verschillende leden van het centraal comité voor de feestelijk heden, verschillende met hun dames: Het geheel stond, onder leiding van den heer P. de Rooy, die zijn musici en zangers van de muziektent af dirigeerde. Toen met het Wilhelmus begonnen werd, ontblootte men het hoofd en werd dit oude mooie lied door de velen die reeds toen op het Bellamypark aanwezig waren, meege zongen. Na het Wilhelmus, waarvan de be kende twee coupletten werden gezongen, werden achtereenvolgens het ,,'k Hou van Holland Feestlied Jubellied en Neder- landsche school- en volksliederen-potpour ri" uitgevoerd en naarmate de tijd ver streek, groeide het aantal belangstellenden en zangers steeds aan en uit het geweldi ge gejuich dat nu en dan opsteeg als uit gelaten jongens in de rustpoozen donder bussen afstaken, viel pas goed op te ma ken, hoeveel menschen daar wel opeenge pakt stonden. De liederen déden het uitste kend in de openlucht en van de muziektent af was het een schilderachtig gezichtde musici met hun flambouwen die in de ge poetste instrumenten felle lichtrefflexen de den weerkaatsende naar den dirigent aan dachtig omhoog geheven gelaten van zan geressen en zangers. En dit alles bij prach tig weer met verlichte eerepoorten en den in het floodlight badenden ouden St. Ja- cobstoren op den achtergrond. En er zat stemming onder de menschen Dat was goed en het is een uiting van vreugde ge worden die op heel wat hooger peil staat dan het gehos en gebler dat wij bij andere gelegenheden en in andere steden wel eens de plaats van werkelijke feestvreugde heb ben zien innemen. Dit was een spontane, ongedwongen en ongekunstelde uiting van pleizier en goed-gemutst-zijn en daardoor maakte het geheel zulk een prettigen in druk. Na verschillende liederen klonk ge juich en daverende hoera's en kon niet iedereen de eerste nummers van het pro gramma meezingen omdat de liederen bij het groote publiek nog niet zóó ruime be kendheid hebben verkregen, bij de schooi en volksliederen-potpourri werd uit volle borst meegezongen niet alleen door het jonge goed, maar ook door bejaarde men schen, door de autoriteiten enz. Men had gelukkig eens een oogenblikje vergeten welke gewichtige belangrijke personen wij toch eigenlijk wel zijn althans wij ver beelden ons dat dikwijls en gister avond vielen al die remmen waarmede men zich gewoonlijk uit valsche schaamte iedere uitbundige uiting van echte vreugde onmo gelijk maakt, weg, zoodat er een stemming heerschte die goed deed. En wij weten niet hoe anderen er over denken, maar wij gelooven dat dit zang. partijtje naar meer smaakt en dat men van een herhaling te eeniger tijd, met andere liederen bijvoorbeeld, geen berouw zal be hoeven te hebben. Tijdens de uitvoering werd onder het pu bliek een keurige discipline gehandhaafd, zoodat de politie voor zoover wij dit hebben kunnen constateeren een gemakkelijke taak had bij de handhaving van de afzet ting rond de muziektent. Aan het slot stelde de burgemeester een driewerf hoera in op de Koningin en het Prinselijk paar, waarmede door de talrijke zanglustigen uit volle borst werd ingestemd. En nauwelijks was de massa-zang ten einde, of de uitgelaten stemming brak zich baan en rond de tent begon een gehos, en gejuicht en een „lang zullen zij leven"-ge- roep- en gezang van je welste. De stem ming voor DEN FAKKEL-OPTOCHT zat er dus meteen in. „Ons Genoegen", dat met de zangvereenigingen als motor voor den massa-zang had gefungeerd, marcheer de via den Nieuwendijk naar de Zeilmarkt, waar „St. Ceacilia" reeds aanwezig was en waar de fakkeloptocht werd samengesteld, die korten tijd later, te cirCa half tien via Zeilmarkt, Walstraat, Badhuisstraat, Park laan, Boulevard Evertsen, Kenau Hasse laarstraat, Badhuisstraat, Koudekerksche- weg (West), Bakkérsdorpiaan, Vrijdom- weg, Koudekerkscheweg (West), .Koude- kerkscheweg(Oost), S&ttegemstraat, Eede straat, Schuitvaartgraoht,. Brug Goed Wonen, Singel, Dr. Ottestraat, Paul Kru gerstraat, Scheldestraat,i Verkuijl Quakke- laarstraat, Winkelmanstraat, Kasteel straat, Scheldestraat,^ Aagje Dekenstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bella mypark, Nieuwstraat, Walstraat, Zeil markt, door de stad trok. Wij zagen den stoet in de Walstraat en willen één opmerking niet achterwege la ten, waarmede men misschien bij den licht- stoet van hedenavond evenals bij volgende gelegenheden rekening zou kunnen houden: de stoet was groot als wij naar aantal men schen oordeelen, dat zich op den rijweg voortbewoog zij was echter klein wanneer wij ons bepalen tot hen die zich ordelijk achter de .muziek hadden geschaard en ook het getal fakkels zou heel wat grooter moeten enkunnen zijn. Wie wel eens een grooten fakkeloptocht gezien heeft, weet hoe ontzaglijk sterke bekoring uitgaat van een langen stoet marcheerende men schen die alle een brandende fakkel mee voeren en welk een grootschen indruk dit pleegt te makén. Dit is ook hier ter stede mogelijk, want ér zijn menschen genoeg op de been. Zij dienen slechts deel te nemen aan den stoet zelf en zich indien slechts eenigszins mogelijk in het bezit te stel-, len van een fakkel of desnoods van een lampion. Waarmede wij natuurlijk niet wil len zeggen, dat het gisteravond niet aardig zou zijn geweest dit blijkt trouwens vol doende duidelijk uit hetgeen wij hierboven schreven maar het kan nog béter en daar om zouden wij dit zoo gaarne zien. Nu werd de stoet voorafgegaan en gesloten door groote groepen jongelui en ook menschen van bezadigder leeftijd, die wanneer zij aan den optocht zelf deelnemen in be langrijke mate er toe zouden kunnen bij dragen dat wij een geheel verkrijgen dat nog meer indruk maakt op de kijkers. Niet temin was het een aardig gezicht, in de verte de lichtschijn te zien naderen en dan de stoet in zicht te zien komen, met een woelige, hossende, zingende, dansende en juichende schare voorop. En wat na tuurlijk niet de bedoeling is, maar wat wij op den koop toe krijgen de toeschouwers genoten ook van den aanblik van het rijtje stoere politiemannen dat onmiddellijk voor den eigenlijken stoet liep achter de hossen de schare pretmakers want de optocht moest behoorlijk voortgang kunnen vinden en v -oolijke, uitgelaten jongelui zijn opwek kend gezelschap maar kunnen hinderlijk remmend werken als zij voor een optocht uitdansen en dus fungeerde de politie als een soort goedmoedige stormram, waarme de ruim baan werd ge.maakteen aardig tooneeltje dat menigeen met genoegen heeft gadegeslagen. Zooals dat steeds gaat, groeide de stoet, naarmate men verder de stad introk het weer heeft den feestgangers niet in den steek gelaten en dit is dus een einde van een welbesteden dag geworden, dat er zijn mag. De laatste dag der feestelijkheden hier ter stede is hedenmorgen op niet minder goede wijze ingezet als de tweede dag gis teravond besloten werd. Ook vandaag is het weer, zooals wij in het begin van ons verslag reeds opmerkten, een zeer welkome bondgenoot die een be langrijk aandeel tot het welslagen der fees telijkheden bijdraagt. Verder speelt het feit dat heden de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", evenals verschillende andere bedrijven hier ter stede hun personeel vrij hebben gege ven, een rol van beteekenis nu zijn immers veel meer personen met hun gezinnen in staat om aan de feestelijkheden deel te ne men. Het mooie weer lokt hen buitenshuis er het resultaat was vandaag op straat dui delijk te bespeuren. Het was druk in de stad. EEN REVEILLE. Het begen hedenmorgen reeds. Nadat tusschen 8 uur eh kwart over acht klok gelui er aan herinnerd had, dat het feest is, verzamelden zich op de binnenplaats van de voormalige Willem IH-kazerne de talrijke afgevaardigden der buurtcommis sies, vereenigingen enz. En hier viel al goed te merken, dat vele menschen van daag vrij hebben, want de stoet is heel wat grooter geworden, dan bijv. gisteren het geval was. Het is verheugend, dat zoo vele buurtcommissies veel werk hebben ge maakt van hun vlaggen en wanneer wij die van de Groote Markt en cmgeving even afzonderlijk noemen, geschiedt dit niet om dat de vlag hoe origineel op zichzeif ook beter of mooier zou zijn dan die van de andere commissies, maar omdat zij op bijzonder oorspronkelijke wijze werd meegevoerd men heeft namelijk den goe den inval gehad, den vaandeldrager le paard te zetten, zoodat het geheel sterk de aandacht trekt. Maar, mogen de andere buurten hun vlaggen ook op de meer ge bruikelijke wijze, door vaandeldragers te voet, in de stoeten meevoeren, dit doet allerminst afbreuk aan de werkelijk dik wijls bijzonder fraaie resultaten die men op dit gebied tot stand heeft weten te brengen. Tal van buurtcommissies hebben ware juweeltjes van vaandels en vlaggen vervaardigd of doen vervaardigen en het stemt tot voldoening te zien, hoeveel zorg mén er aan besteedt om de vlaggen in goeden staat te houden. Van de Willem III trok de kleurige stoet, waarin talrijke vaandels werden meege voerd en waarin St. Caecilia, Ons Genoe gen en de signaalafdeeling van V.T.V. vcor pittige marschmuziek zorgden door .de Wal straat, Nieuwstraat,. Bellamypark, Noord straat, Coosje Buskenstraat, Aagje Deken straat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spui straat, Bellamypark, Groenewoud, Steénen- beer, Hendrikstraat naar de Zeilmarkt, waar ontbonden werd. Men heeft den alleraardigsten inval ge had, den optocht te doen voorafgaan door twee herauten te paard, die op de hoeken van straten een „perkament" met gewicn- tig-uitziend zegel voorlazen, waarop den volke kond werd gedaan „Wij verkondigen aan de Vlissing- sche bevolking de blijde mare, dat op den zevenden Januari 1937 in het hu welijk zijn getreden H.K.H. Juliana, Prinses van Oranje, enz. en Z.D.H. Bernhard, Prins van Lippe-Biesterfeld, enz." De eerste maal geschiedde dit onder groote publieke belangstelling op den hoek van Zeilmarkt en Walstraat, waarna op de Zeilmarkt het Wilhelmus werd gespeeld. Vervolgens zette de optocht zich in bewe ging om langs de hierboven vermelde route door de stad te trekken. De laatste dag der feestelijkheden was dus wèl goed ingezet. Hedenmorgen te 10 uur heeft de onder commandant der Koninklijke Marine, ka pitein ter zee H. J. van der Stad op net Marine-terrein den troep geïnspecteerd, waarna te kwart over tien de manschap pen, voorafgegaan door de Marinekapel (wat zijn deze muzikanten den laatsten tijd vooruitgegaan een rnarsch door de stad maakten. Hierna was het Zondagsche dienst. Te twaalf uur begon de heer B. ten Cate zijn derde en laatste concert in het raam der feestelijkheden op het carillon van den St. Jacobstoren. Het zal de buurtcommissies ongetwijfeld belang inboezemen te vernemen, dat het voltallige college van Burgemeester en Wethouders hedenavond tusschen 8 en 10 uur in gezelschap van een der leden van het Centraal Comité voor de Feestelijkhe den een bezoek zal brengen aan alle buurten. DE OPTOCHT. Een van de belangrijkste onderdeelen der feestelijkheden hier ter stede heeft he denmiddag plaats gevonden, nl. de optocht met praalwagens en groepen, waaraan door zeer vele vereenigingen en talrijke particulieren is deelgenomen. Tegen twee uur concentreerde de be langstelling zich op de omgeving van Em- mastraat en Zeilmarkt, waar de stoet werd opgesteld. De vereenigingen vonden hun plaatsen in de Emmastraat door bord jes aangeduid, terwijl de kop van den stoet bij de Palingstraat kwam te staan en de praalwagens in de Wilhelminastraat wer den opgesteld met den kop naar de Zeil markt. Het geheel stond onder leiding van den heer L. van der Steen, hetgeen ook vanavond het geval zal zijn, terwijl de praalwagens waarvoor prijzen beschikbaar zijn gesteld, beoordeeld werden door een §C^CMJCW«ssc« iinn Jet» Jng De feestelijkheden te Vlissingen. (Eerste Blad.X Hoe onze provincie feest vierde. (Provincie) De opstand in Spanje het Duïtsche en Italiaansche antwoord op den BritschFranschen stap den ambas sadeurs overhandigd. Concentratie van bijzondere scholen. (Laatste Berichten). ZTE VERDER EVENTUEEL I.AATSTE BERICHTEN /SIIET^ GE2/EN. •vfe /MAAR.... Douwe Egberts Echte Eriesche Heeren-8aai eh Baai -Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. jury bestaande uit mevr. Hendrikx en de heeren Bergsma en de Vries. Te ongeveer half drie werd afgemar cheerd, doch in verband met het gewicht der wagens, was het noodig gebleken de route iets te wijzigen, aangezien de Schip brug met de praalwsgens niet mocht wor den gepasseerd de Onderstraat- en Ko ningsweg konden derhalve niet worden be zocht, zoodat de volgende route werd ge volgd Palingstraat, Onderstraat, Houtkade, Droogdok, Hendrikstraat, Gravenstraat. Marinedam, Dijkstraat, Reinier Claeszen- straat, Kanaalstraat, Piet Heinstra*d.t, Dijk straat, Dam, Gravenstraat, Zeilmarkt, Wal straat, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat, Glacisstraat, Van Dishoeckstraat, Kasteel straat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Bloemenlaan, Leliënlaan. Singel, Brouwe- naarstraat, Brug Goed Wonen. Bonedijke- straat, Sottegemstraat, Koudekerkscheweg (Oost), Koudekerkscheweg (West). Bad-' huisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Zeilmarkt en zoo weer terug naar de voormalige kazerne Willem III. (Zie verder Laagte Berichten.) MIDDELBURG. Donderdagmorgen zijn de feesten ingezet met klokgelui en daarna met koraalmuziek in de Abdij, die niet de belangstelling trok, zooals wij vernacht hadden, doch waarbij het Middelburgsch Muziekkorps op dit ter rein zijn goeden naam handhaafde. Twee reveilles gevolgd door kinderen met vlag gen trokken daarna door een deel der stad en eindigde resp. op het Hofplein en de Markt met het Wilhelmus en een driewerf hoerah op het bruidspaar. Hierna was er rust tot na de uitzending- uit Den Haag, die o.a. door een 150 per sonen in het Schuttershof werd beluisterd, waar de heer L. J. van 't Westeinde een uitstekend toestel belangloos had opgesteld. Na de uitzending stroomde het men schen naar de Markt en toen aldaar het zanguurtje plaats had. begeleid door het Middelburgsch Muziekkorps, is er door het overgroote deel der ongeveer 4000 aanwe zigen uit volle borst meegezongen. Op de pui van het stadhuis hebben bij

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1