Drukkerij Van de Velde VOOR PLUIMVEEHOUDERS SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS EVENTJES LACHEN o ruit «verst en LAATSTE BERICHTEN DE VLAGGEN UIT RADIO-RUBRIEK Pas op met eendeneieren. Er komt bij eenden een besmettelijke ziekte voor, welke niet alleen door ziekte en sterfte vaak groote schade onder den eendenstapel aanricht, maar die daarbij nog de eigenschap heeft voor den mensch zeer gevaarlijk te zijn. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een bepaalde soort van bacteriën, welke zoo besmettelijk zijn, dat vaak een groot deel van de dieren binnen enkele dagen dood gaat, zonder eigenlijk zeer op den voor grond tredende ziekteverschijnselen te ver- toonen. In andere gevallen zijn de bacteriën weer jiiet zoo kwaadaardig en herstellen een aantal dieren er van. Deze zijn echter nog gevaarlijk, daar ze tot zoogenaamde smet stofdragers worden. Ze scheiden dan niet alleen met de ontlasting, maar ook in de eieren levende bacteriën uit. Dus net zoo iets als wg hebben bij de pullorumziekte bij kippen. Er is echter met deze laatste aandoening ;een groot verschil en wel dit, dat de pullo- rumbacillen voor zoover bekend is, voor ons menschen onschadelijk zijn, terwijl daar entegen de bacillen die bij de eenden voor komen ons menschen niet alleen ernstig ziek maken, maar vaak, zooals trouwens al meermalen gebleken is, sterfgevallen kun nen veroorzaken. Daar de inhoud van de besmette eieren zoo op het eerste gezicht geen enkele af wijking vertoont, dient men steeds op zijn hoede te zijn teneinde ongelukken te voor komen. Het is daarom raadzaam om [eendeneieren nimmer rauw te nuttigen en wanneer ze gebruikt worden voor het toebereiden van spijzen deze daarna goed te koken. Want tegen koken zijn de bac teriën niet bestand. Wanneer de eieren of het gerecht om de [een of andere reden niet goed doorgekookt worden, wees dan verstandig en gebruik liever kippeneieren. SCHAKEN De revanche-wedstrijd tusschen Euwe en Aljechin om het wereldkampioenschap. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt >/an het feit, dat dr. M. Euwe, de tegen woordige wereldkampioen, den jongen A merikaanschen meester Ruber Fine tot secondant had gekozen voor den revanche wedstrijd tegen dr. Aljechin, welke in Sep tember van dit jaar in ons land wordt ge speeld. In een interview met een A.N.P.-verslag- gever verklao.rde Fine o.m. ,,Ik héb zelden iemand ontmoet, die zoo hard werkt als de wereldkampioen. En het moet als een ge weldige prestatie worden beschouwd, dat hij, die een drukken werkkring heeft, en bovendien nog andere studies heeft, tijd aan het schaakspel kan wijden". „Wat denkt u", vroegen wij Fine, „over de wederzijdsche kansen „Ondanks alle training van Aljechin geef ik dr. Euwe de meeste kans. Dr. Euwe be reidt zich veel systematischer voor, ook physiek. Euwe heeft enorme vorderingen gemaakt en neemt nog steeds in kracht toe. Een goede eigenschap van hem is, dat hij zich r.ooit door zijn tegenstanders laat imponee- ren. Rust en kalmte zijn sterke wapens van hem". Tenslotte vroegen wij Fine, of er een ver gelijking is te trekken tusschen Euwe en vroegere wereldkampioenen als Morphy, Lasker, Capablanca e.a. En het resolute antwoord van Fine was, dat men den huidigen wereldkampioen niet met de vroegere kan vergelijken. Het schaakspel heeft een diepgaande verande ring ondergaan. Dr. Euwe is de meest ernstige wereld kampioen. H:j vat zijn taak buitengewoon ccnscentieus op en neemt zijn tegenstan ders zeer ernstig. Maar hoe ook de aan staande revanche-wedstrijd moge uitvallen, aldus besloot Fine ons onderhoud, een hoogst belangrijke phase in de geschiedenis van het schaakspel zal het zeker worden. BRITSCHE VLOOTSCHOUW TER GELEGENHEID VAN DE KRONINGS FEESTEN? Binnen het kader der kroningsplechtig heden zal Koning George VI van Engeland op 20 Mei ter hoogte van Spithead de ge- heele thuisvloot, bestaande uit ongeveer 50 eenheden van alle scheepstypen, schouwen. HEEFT TSJANG KAI SJEK DE EISCHEN VAN TSJANG SOE LIANG AANGENOMEN (Domei). De Nichi Nichi Shimbun ver neemt uit Sjanghai, dat generaal Yang Foe Tsjeng, de pacificatie-commissaris van Sjensi onder maarschalk Tsjang Soe Liang op Nieuwjaarsdag' voor het eerst sedert het Sianfoe-incident een Amerikaansch journa list heeft ontvangen. Yang zeide den Amerikaan, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek na nauwkeurige overweging tijdens zijn gevangenschap de eischen van Tsjang Soe Liang inzake deel nemen van de communisten aan de regee ring en een campagne tegen Japan heeft aangenomen. Hij heeft verder er in toegestaan het eenheidsfront tegen Japan te leiden en daarom heeft Tsjang Soe Liang zijn ge vangene vrijgelaten. Generaal Yang verklaarde verder, dat indien Tsjang Kai Sjek zijn belofte houdt, de troepen in het noordwesten onmiddellijk een aangesloten front tegen Japan zullen vormen en cavalerie maakt zich reeds ge reed op te rukken naar Soei Joean. De Ashai Sjimbun verneemt uit Sjanghai, dat niemand gelooft aan de mededeelingen van de Nanking-regeering, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek onvoorwaardelijk is vrij gelaten. Het resultaat van de geheime onderhan delingen tusschen Tsjang Kai Sjek, zgn echtgenoote en T. V. Soeng met Tsjeng Soe Liang en Yang Foe Tsjeng zou een over eenkomst op de volgende punten zijn Reorganisatie van de vroegere zuidooste lijke en noordwestelijke legers tot een cen trale legermacht, staken van de straf expedities tegen de communisten en ont wikkeling van een verdedigingslinie tegen Japan, omvorming van de Nanking-regee ring en straffeloosheid voor Tsjang soe Liang en Yang Foe Sjeng. DE POSITIE VAN TSJANG SJOE LIANG Uit Nanking wordt vernomen, dat eerst na levendige discussies gratie is verleend aan Tsjang Sjoe Liang. T. V. Soeng heeft den eisch van maarschalk Tsjang Kai Sjek krachtig gesteund. Tsjang Sjoe Liang wordt geplaatst onder toezicht van een militaire commissie. Het is dus weinig waarschijnlijk, dat hij zijn officieele functies zal hervatten. De regee ring heeft generaal Wang Tsjoe Tsjang, vroeger onder de bevelen staande van Tsjang Sjoe Liang, naar Sianfoe gezon den met het oog op de eventueele benoe ming van een commissaris voor de pacifi catie van Sjensi. TSJANG SJOE LIANG UIT HET OPENBARE LEVEN. (Reuter). De Chineesche Staatsraad heeft de beslissing van het militaire gerechtshof, dat Tsjang Sjoe Liang veroordeeld heeft tot het verlies zijner burgerrechten gedu rende een tijd van vijf jaren, gehandhaafd. Tsjang Sjoe Liang zal daarom geen en kele regeeringsfunctie kunnen bekleeden. HET CONFLICT IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE. Het conflict tusschen de vakvereenigïng van arbeiders in de automobielindustrie en de General Motors is nog niet opgelost. Maandagavond heeft de president van de General Motors geweigerd te onderhande len met de arbeidersleiders. In Michigan, Indiana, Pennsylvania en Ohio hebben thans 40.000 arbeiders het werk neergelegd. Sloan, de president der General Motors, heeft besloten alle werkplaatsen te slui ten, tenzg direct een overeenkomst tot stand komt. In dat geval zou het aantal werkloozen 135.000 zijn. Indien een algemeene staking zou wor den geproclameerd, zouden daar 250.000 arbeiders bij betrokken zijn. President Roosevelt heeft zijn bemidde ling aangeboden. De gouverneur van Mi chigan, Murphy, heeft zich eveneens als bemiddelaar opgeworpen. De stakers houden nog steeds twee fa brieken te Flynt bezet, ondanks het ge rechtelijk bevel ze te ontruimen. Een inspecteur van politie en twee sta kers zijn tijdens een botsing gekwetst. Treinontsporing te -Hertogenbosch. In den afgeloopen nacht is op het stationsempla cement te 's-Hertogenbosch, juist op het wisselcomplex der lijnen naar Utrecht en Nijmegen, een passeerende groeps- en goe derentrein nr. 4005 Utrecht-Eindhoven door tot nu toe onopgehelderde oorzaak ont spoord. Op den wissel sloeg de dertigste wagen uit de rails en nam zeven erachtervolgende wagens mee. Vier der wagens, welke ge deeltelijk geladen waren, werden totaal ver splinterd of zwaar beschadigd omver ge worpen. Daarbij versperden zij de beide sporen, welke bovendien zeer veel te lijden hadden. De onmiddellijk den goederentrein vol gende nachtposttrein naar Eindhoven, moest worden opgehouden. De reizigers van dezen trein moesten uitstappen, doch konden eenigen tijd later de reis met het nog intact zijnde gedeelte van den goede rentrein, waarin nu een personenrijtuig was opgenomen, voortzetten. Inmiddels werden terstond maatregelen genomen tot vrijmaking der sporen. Uit Nijmegen kwam een takelwagen met hulp personeel, dat, bijgestaan door personeel uit Den Bosch, er vanochtend in geslaagd was, een der sporen vrij te maken. Tot dat tijdstip waren de treinen voor Rotterdam omgeleid over Lage Zwaluwe, terwijl de reizigers uit het Noorden een kleine wande ling langs de ruïne moesten maken om het Bossche station te bereiken. Daar de wissels ernstig beschadigd zgn, zal het den geheelen dag duren voor de beide sporen zijn hersteld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nader vernemen wij, dat er zeer veel materieel© schade is aangericht. Bij het seinhuis post 3, juist op het wisselcomplex, hetwelk de verdeeling naar de diverse per rons regelt, is het één groote ruïne. Door de vrij groote snelheid, welke de groeps- goederentreln had, omdat hij te 's Herto- enbosch niet behoeft te steppen, maakten de ontsporende wagens rare sprongen. Zij reden met kracht op elkaar in en kwamen geheel versplinterd, gekanteld of met de onderstellen omhoog, op een rij over de spoorbaan terecht. De spoorbaan is zwaar beschadigd. Dwarsliggers werden versplin terd, rails en wissels werden verbogen en zijn over grooten afstand onbruikbaar ge worden. Daar juist dit ingewikkeld wissel complex werd getroffen, zal het vrij lang duren, voordat het door een nieuw is ver vangen. Er wordt met man en macht ge werkt om het moeilijke werk zoo snel mo gelijk zijn beslag te doen krijgen. Het was een groote voldoening, dat na ruim 5'/2 uur inspannenden arbeid een der sporen weer volledig was vrijgemaakt, waardoor de treinen, zij het dan met behulp van een loods, weer tot in het station kon den doorrijden. De stagnatie in den treinenloop was hierdoor in den loop van den ochtend aan merkelijk verminderd. Alle goederentreinen zijn na het ongeval opgehouden. De goede ren, welke werden aangevoerd met den verongelukten nachttrein naar het Zuiden, werden tot vanochtend in Den Bosch be waard en met de eerste gelegenheid door gezonden. Een geluk mag het heeten, dat het mid dengedeelte van den goederentrein is ge troffen. Hierin bevonden zich geen rem mers of ander personeel, zoodat het onge luk zich beperkt tot materieele schade. Autobotsing.— Bij de Mi chel Angelostraat te Amsterdam zijn he denmorgen twee auto's tegen elkaar ge botst. De schok was zoto hevig dat een van de twee wagens omsloeg. In den auto zat naast den chauffeur een juffrouw. Deze laatste brak vermoedelijk een arm, de chauffeur kwam er zonder letsel af. Van den anderen wagen kreeg de chauffeur die alleen in den auto zat, een hoofdwonde. Beiden zijn naar het Wilhelminagasthuis gebracht en na verbonden te zijn naar huis gebracht. -— Man te Is bedorven door messneden. Inde laat ste dagen bereiken de politie ten Noorden van het IJ te Amsterdam klachten van dames, wier mantels door messneden zijn bedorven. Vermoedelijk worden deze mes- sneden in die kleedingstukken toegebracht op het IJ-veer. Gisteren zijn weer twee da mes het slachtoffer geworden van dezen tot nu toe onbekenden overlaat. Brand te Veur. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een hevige brand uitgebroken in een heeren huis staande aan den Veurschen straatweg- te Veur. Toen de bewoner den brand ont dekte heeft hg eenige omwonenden ge waarschuwd, daarna zijn auto uit de gara ge gehaald en daarmede zijn echtgenoote, waarmede hg slechts kort is gehuwd, naar familie ir den Haag gebracht, om daarna weer op het terrein van den brand weer te keeren. Inmiddels was de motorspuit ter plaatse gekomen. Nadat 200 meter slang was uit gelegd, kon de brandweer den strijd tegen het vuur krachtig, aanvatten. In tusschen had de vuurzee, aangewakkerd door den hevigen wind, zulk een omvang aangeno men, dat aan behoud van het huis niet meer viel te denken. Nacat met drie stralen gedurende ruim twee uur was water gegeven, was men het vuur meester. Een groot deel van het huis stortte in. Van den linkervleugel van het pand bleef slechts een benedenkamer voor het vuur gespaard. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand is een onderzoek ingesteld. Kind verdronken. Vanmiddag is een zesjarig meisje in het Winschoterdiep te Maartenshoek verdron ken. Een voorbijganger, die omstreeks één uur langs het Winschoterdiep liep, zag een kind op het water drijven. Hg bracht het naar den kant en waarschuwde direct een geneesheer en de politie. Het kindje bleek reeds overleden te zijn. Verdronken. - Een 46- jarige expeditieknecht is in den afgeloopen nacht door de duisternis misleid aan de Spaanscbekade te Rotterdam te water ge raakt en verdronken. Het stoffelijk over schot is vanochtend naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Twee knaapjes onder zand bedolven. Hedenmiddag waren twee knaapjes van resp. Vijf en ze ven jaar aan het spelen bij een zandafgra- ving bij de betonfabriek aan den Engweg bij Lunteren, waar zand in kipkarretjes werd geladen. Plotseling begon het zand te werken en gleed in. enorme massa naar beneden. Beide knaapjes werden onder het neerstortende zand bedolven. Een arbeider, wiens schop bij de aardstorting eveneens bedolven was, moest hulp in de fabriek gaan halen. Met man en macht toog men daarna aan het werk en spoedig had men beide knaapjes gevonden. Doktoren pasten gedurende een uur kunstmatige ademha ling toe, doch slaagden er niet in de levens geesten op te wekken. Sneeuw in Anatoli Sedert eenige dagen woeden felle sneeuw stormen over Anatolië en Tracië (Turkge). De temperatuur bedraagt 25 graden onder nul en alle rivieren zijn dichtgevroren. Voor het eerst sedert honderd jaar is het Appolonia meer geheel dichtgevroren. „Nou zal ik nooit trouwen", zuchtte de jongeman, lie werd afgewezen door een meisje. „Wees niet zoo dwaas" zei het meisje. „Waarom niet „Wel, als jij me niet hebben wilt, wie zal me dan wèl willen hebben Levering van alle soorten i i voor particulieren, voor den handel, voor industrie, voor vereenlgingen, ena. Moderne, smaakvolle en zeer aparte uitvoering. Visitekaarten QeboorteaankondlgtngeB Verlovingskaarten Ondertrouwcirculalree Rouwbrieven Vlugge levering en b 111 Ij k e prijzen I Telefoon No. 10 Walstraat58-60 Onderwijzer „En Piet, vertel mij eens, waarom onze woningen altijd netjes en zin delijk moeten wezen" Piet„Omdat er steeds onverwacht be zoek kan komen, meester". De hoteldirecteur betrapt een van de knachts, dat hij op de gang een paar schoe nen staat te poetsen. „Maar kerel, hoe kom je er bg, dit werk hier op de gang te doen vraagt hij ver ontwaardigd. „Mijnheer", antwoordt de man, „mijn schuld is het. niet. De laarzen zijn van een Schot, die heeft ze in zijn kamer met een touw vastgebonden". „Dat is toch wel een mooi spreekwoord „Wat niet weet, wat niet deert". „Onzin Gisteren deed ik examen en toer. bemerkte ik juist het tegendeel". Met verwijzing naar de publicatie van den burgemeester dezer gemeente van 17 December jl. en het daartoe gedaan ver zoek door het algemeen bestuur van het comité voor de viering van de huwelijks feesten van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard en het verzoek van de buurtcommissies, worden de ingezetenen alsnog verzocht van hedenmiddag af tot en met Vrgdag a.s. huis aan huis de vlaggen uit te steken. den kant, of als men zoo graag wan delt loope vóór den optocht uit of sluite zich er achter aan. Maar in geen geval pro- beere men naast de stoet te loopen. Dit lukt in smalle straten zeker niet en steeds dreigt het gevaar waar wij hiervoor op doelden. Bovendien maakt men het de politie op deze wijze wat gemakkelijker, wie in de komende feestdagen toch ook een zware taak te wachten staat, welke niet moeilijker mag worden gemaakt dan noodig is. Als ieder dus zijn best doet, om mee te werken op de wijze die in zijn vermogen ligt, wordt het een feest, dat klinkt als een klok en waaraan de Vlissingers nog lang met genoegen zullen terugdenken, zeker wanneer ook het weer ons niet in den steek laat. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der directe be lastingen, enz. T. P. de Vries, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te 's-Gravenhage, met intrekking van zijn verplaatsing naar Vlis- singen, verplaatst naar Middelburg en toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen, aldaar en is de inspec teur der directe belastingen, enz. N. V. F. Harmes, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Middel burg, verplaatst naar Vlissingen en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar. WIJZIGINGEN IN HET FEEST PROGRAMMA. Wg vestigen de aandacht onzei' lezers op de annonce elders in ons blad, waarin het Centraal Comité voor de Feestelijkheden verschillende veranderingen, aanvullingen enz. van het gedrukte feestprogramma be kend maakt. Wie de feesten goed wil kun nen volgen, doet dus verstandig van deze wijzigingen nota te nemen en ze eventueel in het feestprogramma aan te teekenen. EEN BEROEP OP HET PUBLIEK. De komende optochten. Een optocht, met feestelgk gestemde menschen, vlaggen en vroolijk klinkende muziek, dat trekt belangstelling. En hoe kan hét ook anders. Belangstelling is prettig. Voor hen die iets organiseeren en zoo hun moeite be loond zien en ook voor hen die kijken ko men naar hetgeen anderen doen. Maar be langstelling kan soms hinderlijk worden en dat is niet noodig en ook niet prettig. Men heeft namelijk nogal eens de ge woonte, om met een optocht mee te loopen niet alleen er voor en er achter, maar ook er naast. En Wanneer in die optocht dan een muziekgezelschap meeloopt, dan wil het wel eens gebeuren, dat een belangstel- lend-meelooper tegen het instrument van een muzikant botstdat instrument botst op zijn beurt tegen het gebit van den mu sicus enonderdeelen van dat gebit ko men in den vorm van losgeslagen tanden soms terecht op plaatsen waar zij toch zeker niet voor bestemd zijn. In ernst. Men bedenke, dat de medewer king van onze muziekgezelschappen van groote beteekenis is voor het welslagen onzer openbare feestelijkheden. Welnu, dan zorge men dus ook, dat men het den mu sici niet moeilijker make dan in deze dagen toe1- al onvermijdelijk is. Wie de op tochten wil zien, hij of zij schare zich aan HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 5 Januari 1937,, 4e Klasse 2e Lijst. 25000 No. 20372 5000 No. 8740 2000 No. 15212 1000 No. 1366 8888 16073 400 No. 1767 10982 12188 12412 12937 200 No. 1136 1370 2455 4834 100 No. 2565 3874 4330 8994 11146 11462 HET HUWELIJK VAN ONZE PRINSES. In verband met het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zal mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O. Woensdagmiddag om 2 uur een kort woord richten tot da luisteraars in Indië over de Phohi-zender (25 M.) Deze toespraak zal ook op golflengte 1875 M. over de Kootwijkzender worden uitgezonden naar Holland. Woensdagavond om 7 uur heeft een li turgische dienst plaats vanwege de Ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden te Amsterdam in de Nieuwe Waalsche kerk aan de Keizersgracht. Deze dienst wordt door de V.P.R.O. over de Kootwijkzender op golflengte 1875 M. naar Holland uitgezonden en tevens over de P.C.J.-kortegolfzender (31 M.) te Eind hoven naar Zuid-Afrika. Dit is de .eerste maal, dat de V.P.R.O, aan de zgn. wereldujtzending gaat deelne men. HOE ZAL HET WEER ZIJN OP 7 JANUARI? Hedenavond te 10 uur, zal prof. dr. B. van iverdingen, hoofd-dirccteur van het Kon. let. Instituut te De Bilt, voor de A. V. R. O.-microfoon vertellen, hoe het weer naar alle waarschijnlijkheid op den nationalen feestdag zal zijn, meldt de Radiobode.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 3