NOOTJES Het Prinselijk Huweiijk. Het vliegveld Ypenburg krijgt morgen bezoek van 12 of 13 vliegtuigen met Engel- sehe journalisten en fotografen. Hieruit blijkt wel hoe groot de belangstelling in Engeland voor het Prinselijk huwelijk is. Tijdens een tochtje van schoolkinderen uit Santiago (Chili) is op de rivier de Mai- po een boot omgeslagen. Vijf kinderen ver dronken, terwijl twee ernstige ziekte heb ben opgeloopen. In het station Antibes (Frankrijk) heb ben gisteren drie gemaskerde individuen een overval gepleegd op een postbeambte en zich meester gemaakt van drie postzakken, inhoudende ongeveer 900.000 francs. Zij wisten in een snelle auto in de richting van Nice te ontkomen. De Amerikaansehe staatsschuld bedroeg op 31 December 1936 34.407.864.000 dollar, waarmede de in Juni 1936 bereikte record hoogte nog met 37 millioen is overschreden. Ten noordoosten van Valparaiso (Chili) woeden hevige boschbranden, welke de stad Quilque bedreigen. De felle wind voert von ken en heet asch over de stad. het aantal versierde en verlichte panden toeneemt en dat bij personen met zeer ver schillende financieele draagkracht, maar toch alles getuigende van groote liefde en {aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis. Dat ook het aantal winkels met passende m veelal zeer mooie etalages bijna ieder uur toeneemt, is een bewijs, dat ook de Winkelstand medeleeft met het huwelijks feest, De cantate. Het programma der feestelijkheden be gint met twee uitvoeringen van de cantate „Slaat op de Trommels en steekt de Klaroe nen woorden en muziek van den heer A. Bosdijk, directeur der Volkszangschool, die de cantate opdroeg aan den Commissa ris der Koningin. Op het eenvoudig, doch netjes versierde podium van de Concert- en Gehoorzaal had den ruim 300 medewerkenden plaats ge nomen en de zaal was tot in alle hoekjes gevuld, toen het orgel begon met een voor spel voor het Wilhelmus, dat ten slotte staande door allen werd medegezongen toen de heer en mevrouw Quarles van Ufford binnen werden geleid. Ook de bur gemeester van Middelburg maakte de eerste Uitvoering mede. Vóór de cantate werd nog ten gehoore gebracht „Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana verloofd", woorden van den heer H. den Engelsman. Dit voldeed bij de aanwezigen reeds goed, snaar toen de cantate ten gehoore werd gebracht, steeg de aandacht bij elk deel «opnieuw, en terecht. De heer Bosdijk heeft in alle opzichten eer van zijn arbeid. Goed gekozen woorden, passende melodieën en «gen orkest en koor, dat alles uitstekend weer geeft. Krachtig voldeden alle aanwezigen aan het verzoek om aan het slot van het eerste deel het couplet van het Zeeuwsche Volks lied „Gij Zeeland, zijt ons eigen land en aan het slot van het tweede deel „Dankt, dankt U allen God" staande mede aan te heffen. Pakkend was het ook toen de klaroenen achter in de zaal weerklonken en de heraut met zijn trompetters stat'g de zaal door kwam om een proclamatie van de Koningin yoor te lezen. In alle opzichten was het een uitvoering, jfiie af was en het warm applaus aan het olot was volkomen verdiend. De heer W. de Graaf heeft aan het slot Verzocht als hulde aan den stamvader van de Oranjes eerst te zingen „Mijn schilt en de betrouwen" en vervolgens het eerste couplet van het Wilhelmus. Tijdens dit slot verlieten d'e Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles de uitvoering. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. de Bruijne te Middelburg, directeur van den Provin cialen Stoombootdienst op de Ooster- Schelde, KOUDEKERKE Loop der bevolking G e v e s t i gd L. Huisman en gezin, woonwagen F 29, van Koewacht; L. Louws, E 35, van Middelburg A. Reijerse en ge zin, E 131, van Middelburg L. Wille- boordse, B 46, van Wieringen. V e r t r o k k e nJ. J. W. de Munck, E 176b, naar EindhovenM. de Priester en gezin, C 44, naar Vlissingen K. C. de Baare en gezin, E 13, naar Middelburg K. Spruit en gezin, D 80, naar Middelburg ZOUTELANDE Installatie hoofd der school. Maandagmiddag werd de heer A. Janse, onderwijzer uit Putten, geïnstalleerd als hoofd der Chr. School te Zoutelande. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. W. Oosthoek, opende de bijeenkomst met gebed, liet een Psalmvers zingen en las voor Mattheus 18, waarna hij een toe spraak hield. De heer J. Stroo, weth., sprak namens het gemeentebestuur, daar de burgemees ter verhinderd was. De heer A. Janse beantwoordde de spre kers. Hem werd toegezongen Dat 's Hee- ren Zegen op U daal". GROEDE Loop der bevolking. Op 31 December 1935 bestond de ge meente uit 1166 m. en 1150 v., totaal 2316 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 47 m. en 38 vr. is 85 zielen en door geboorte met 14 m. en 8 vr. is 22 zielen. Totaal 61 m. en 46 vr. is 107 zielen. Zij verminderde door vertrek met 50 m. en 46 vr. is 96 zielen en door overlijden met 13 m. en 5 vr. is 18 zielen. Totaal 63 m. en 51 vr. is 114 zielen. Totale vermindering 2 m. en 5 vr. is 7 zielen. De bevolking op 31 December 1936 be stond alzoo uit 1164 m. en 1145 vr. is 2309 zielen. Er werden 20 huwelijken Het nieuwe gemeentehuis te Groede aanbesteed. Vanmorgen heeft te Groede de inschrij ving plaats gehad voor den bouw van een nieuw gemeentehuis en veldwachterswo ning, w.o. niet begrepen centrale verwar ming, sanitair e.a. De inschrijvers zijnJ. Daansen, Schoon- dijke 28.455 J. Priem, Ovezande 31.000 T. H. Wieleman, Hoofdplaat 32.888 Gebr. Maas, Breskens 33.900 L. Martens, Hoofdplaat 34.289 J. v. d. Poel, Terneu- zen 34.500 P. v. d. Zande, Breskens 35.888 en 34.775 (Het laatste bedrag, wanneer de materialen betrokken mogen worden van wie men wil) E. Lindenbergh, Vlissingen 36.485 A. J. Risseeuw, Groede 36.595 P. van Hoeve, Axel 37.175 P. Voet, Hontenisse 37.800 Fa. W. J. v. d. Weert, Goes 38.857 C. Wisse, Zaamslag 40.900 P. F. Barra, Oostburg 43.898 W. Vermeulen, Waterlandkerkje 44.500. MARINE EN LEGER De officier van administratie der le klasse F. A. Kuhn, van het wachtschip te Willemsoord, wordt 8 Januari toege voegd aan den intendant der zeemacht in Den Helder, met standplaats Amsterdam. De officier van administratie der le klasse A. van Houte, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, wordt 8 dezer belast met de functie van intendant der zeemacht in de stelling van Den Helder. De officier van den marines to,om vaart- dienst der le klasse H. L. ten Cate is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en met de „Indrapoera" 31 December jl. daar heen vertrokken. Hr. Ms. „Java" naar Nederland. De Java-Bode meldt, dat Hr. Ms. „Java" vóór 20 April in Nederland moet zijn in verband met de representatie bij de Britsche kroningsfeesten. De reis gaat van Batavia over Colombo, Aden en Palermo. Vele officieren, onder officieren en schepelingen zullen met de „Java" thuisvaren. Hun zal boven de rol- sterkte een of andere functie worden aan gewezen. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. (Havas). Gistermiddag is een communi qué gepubliceerd over den gezondheidstoe stand' van Z. H. den Paus. Hierin wordt medegedeeld, dat de Heilige Vader lijdt aan aderverkalking, welke een onregelmatig heid van den hartslag veroorzaken. In de laatste dagen is een verbetering ingetreden in den toestand. Z.H. de Pcms. Verder wordt medegedeeld, dat nog geen officieele bulletins over den gezondheids toestand van den Paus zijn gepubliceerd en dat professor Milani nooit nauwkeurige aanduidingen omtrent de ziekte van den Paus aan de pers heeft verstrekt. Het communiqué draagt, hoewel het niet door een geneesheer is onderteekend, een officieel karakter. Deze publicatie is ge deeltelijk een gevolg van den aandrang, uitgeoefend door de Italiaansche bladen, die reeds eenige dagen met kracht op bij zonderheden van bevoegde zijde hebben aangedrongen. In medische kringen is men van oordeel, dat de ontwikkeling van den toestand van den Paus langzaam kan zijn. In deze krin gen acht men genezing niet uitgesloten. Doch men verklaart, tevens, dat de hart zwakte alle voorzorgsmaatregelen noodig maakt. De Osservatore Romano publiceert het volgende officieele bulletin Nadat de ziekte van Z. H. den Paus ge durende een maand is behandeld, kan de gezondheidstoestand van den Paus als volgt worden samengevat De oorzaak van de ziekte ligt in de aderverkalking, welke vooral de hartspier heeft aangetast, zoodat het rythme van den hartslag onregelma tig werd. Begin December veroorzaakte een toename van deze onregelmatigheid een onvoldoenden bloedsomloop, waardoor de zieke gedwongen werd het bed te houden. Dank zij de rust en de goede verzorging nam deze hartzwakte langzaam af. De Paus kreeg thans evenwel meer pijn in het linkerbeen, terwijl ook het rechterbeen pijn ging doen, gepaard aan voedingsstoornis sen van nerveuzen oorsprong. Er is reden om aan te nemen, dat dit geleidelijk aan beter zal worden en zelfs kan het geheel verdwijnen. De toestand van het hart is echter aanleiding tot een zekere voorzichtigheid, terwijl men ook rekening moet houden met den leeftijd van den zieke. RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 Januari 1937. R. G. van de V., 30 jaar en C. A. v. d. V., 23 jaar, beiden landbouwer, wonende te IJzendijke, verdacht van mishandeling van A. Th. M. Batselaere, ieder 20 boete of 12 dagen hechtenis. J. P. U., 60 jaar, landbouwer te Zierik- zee, verdacht van vernieling van eenige ruiten en bloempotten in de woning van M. Pankow en van mishandeling van ge noemde persoon te Zierikzee op 12 Decem ber 11., 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. T. P., 46 jaar, coiffeur te Heinkenszand, verdacht van mishandeling van C. de Boot te Heinkenszand op 12 December li, 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. de G., 18 jaar, werkman te Burgh, verdacht van verduistering in de maand October 1936, 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. S. R. de B:, 32 jaar, echtgen. A. V., wo nende te Terneuzen, verdacht van. mishan deling van A. C. P. Clary3 te Westdorpe op 30 November 1936, 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. C. J. G., 31 jaar, schipper te Bruinisse, verdacht van mishandeling van P. Harder te Hansweert op 5 December 1936, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. J. J., 35 jaar, matroos, wonende te Souburg, verdacht van uitlokking van dief stal van een plank te Oost- en West-Sou burg op 14 December U., 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk en 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. B., 23 jaar, handelsvertegenwoordiger te Brugge (België), verdacht van verduis tering van een kTndermantel en een jurk ten nadeele van M. Jobse, in het arron dissement Middelburg op 13 October 11., vrijgesproken. Het spoorwegongeluk bjj Woerden. De rechtbank te Utrecht heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 52- jarigen machinist H. J. S. uit 's-Graven- hage en hem veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De officier van justitie had 3 maanden gevangenisstraf geëischt. S. had zich te verantwoorden voor het spoorwegongeluk, dat in den avond van 7 October nabij Woerden is gebeurd, tenge volge waarvan twee personen werden ge dood en zeer ernstige materieele schade is ontstaan. Staatsloterij en daarmee samenhangende premieleeningen. Er bestaan een aantal ondernemingen, die bij de uitgifte van obligaties een sys teem van uitloting toepassen, dat als het ware is geënt op de trekkingen der Staats loterij. Terzake van het toekennen van invloed aan en het gebruik maken van den uitslag van een of meer trekkingen van de Staats loterij waren bij vonnis van den kanton rechter te 's-Gravenhage dd. 15 Februari 1936 de directeuren van de N.V. Handel-, Industrie- en Landbouwmaatschappij, ieder tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis, en de directeur van dc H.A.C.O., eveneens tot zoodanige boete veroordeeld. De Haagsche rechtbank had in beide ge vallen het kantonrech terlijk vonnis vernie tigd, omdat h.i, de kwalificatie „invloed toekennen" niet ter zake dienende was, doch overigens de opgelegde straffen be vestigd. Beide ondernemingen gingen in cassatie. De procureur-generaal zal conclusie ne men op Maandag 18 Januari a.s. LUCHTVAART Regeling keuring luchtvaartmaterieel. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is een commissie ingesteld met de taak om overeenkomstig de bepalingen van de bij beschikking van 31 December 1936 vastgestelde „hegeling keuring lucht vaartmaterieel" adviezen te verstrekken met betrekking tot de luchtwaardigheid van luchtvaartuigen en de deugdelijkheid van onderdeelen, motoren daaronder begre pen. Voor het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met 31 December 1939 zijn in die com missie benoemd 1. als lid en voorzitter F. A. van Heyst, luitenant-kolonel-vlieger bij de luchtvaart- afdeeling 2. als lid en plaatsvervangend voorzitter: H. J. Takens, officier van den marine stoomvaartdienst der le klasse 3. als leden ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en J. P. van der Heijden, inspec teur bq den luchtvaartdienst 4. als plaatsvervangende leden ir. C. A. F. Falkenhagen, adjunct-inspecteur bq den luchtvaartdienst en M. C. Palm, eerste lui tenant-vlieger bij de luchtvaartafdeeling 5. als secretaris P. de Winter, officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse. De spoorwegen op 7 Januari. Ter bevordering eener regelmatige af voer van reizigers naar en van Den Haag op 7 Januari a.s. zullen op verschillende stations speciale maatregelen worden geno men. Dergelijke .maatregelen zijn bij vorige gelegenheden van groot massaal reizigers verkeer doeltreffend gebleken en hebben een ordelijk vervoer bewerkstelligd. Voor terugkeer van den Haag Staats spoor af, zullen de vertrekkende reizigers twee toegangen tot het station vinden de reizigers voorzien van plaatsbewijzen gaan niet door de vestibule, doch ter hoogte van de rijwielbewaarplaats aan de Rijnstraat (nabij taxi-standplaatsen) in file naar de perrons. Alleen de reizigers die nog niet voorzien zijn van plaatsbewijzen voor te rugkeer, gaan door de vestibule naar de perrons, waartoe op het bordes een file zal worden gevormd. Ook hier zal op de perrons een luidspre- kerinstallatie worden geplaatst voor het geven van inlichtingen aan het publiek, ter wijl ook de noodige borden aanwijzingen zullen geven. Bij terugkeer van den Haag Holl. Spoor af, zullen twee file's gevormd worden bij de toegangsdeuren tot de vestibule t.w. links 'n file voor reizigers voor de richting Amster dam, rechts voor de richting Rotterdam. Ook op 6 Januari bestaat op de stations pog gelegenheid zich van plaatskaarten den Haag, geldig op 7 Januari te voorzien aanbevolen wordt hiervan in ruime mate gebruik te maken. De reizigers zullen een vlot verkeer kun nen bevorderen door het ongevraagd tijdig en, duidelijk toonen van de voorzijde van hun plaatsbewijzen aan de contrólebeamb- ten. Zij zullen voorts de zeer moeilijke taak van de leiding van treinenloop en reizigers verkeer kunnen verlichten door stipte na koming van de aanwijzingen van het spoor wegpersoneel en vlug in- en uitstappen. Reizigers die bepaalde treinen of aan sluitingen moeten halen, wordt aangeraden, zich tijdig naar de stations te begeven om niet door oponthoud in de stad of bij de stations hun trein te missen. Aankomst van den Hertog van Kent te Den Haag. Reeds vroeg wapperde vanmorgen de Union Jack van het stationsgebouw op het vliegveld Ypenburg, want in den loop van den ochtend zou hier de Hertog van Kent verwacht worden, die als vertegenwoordi ger van de Britsche Koninklijke familie de huwelijksplechtigheden komt bijwonen. Te ongeveer 10 uur had men van het Hertog van Kent Londensche vliegveld Hendon het startbe- richt voor Ypenburg ontvangen. Te ongeveer tien .minuten voor half twaalf werd de Havilland, die privé-eigen- dom is van den Hertog van Windsor, zicht baar. De particuliere vliegtuig-bestuurder van den Hertog van Windsor, captain Fiel den, draaide eenige wijde bochten boven het vliegveld en zette de machine vervol gens netjes neer. De Hertog van Kent werd het eerst be groet door den Britschen gezant te Den Haag, sir Hubert Montgomery en door den Hertog Adolf van Mecklenburg. In een der gereedstaande hofauto's nam hij met Hertog Adolf plaats en reed naar hotel Paulez aan het Korte Voorhout, waar de Prins zijn intrek heeft genomen. Publicatie en verzoek va/nden lui tenant-generaal gouverneur der residentie. Het is mij aangenaam,aldus begint een mededeehng van den luitenant-generaal gouverneur der residentie, mij in deze ge lukkige dagen wederom te wenden tot het publiek, dat 7 Januari a.s. den Koninklijken bruidsstoet wil gadeslaan in het bijzon der ook tot hen, die van heinde en verre zullen overkomen om andermaal mede werking te vragen, ten einde het den troe pen mogelijk te doen zijn, de vervulling van hunne door H. M. de Koningin aangegeven eeretaak zonder ingrijpen te volbrengen. Zooals ik in mijn beide korte radiorede- voeringen heb uiteengezet, is die taak in de eerste plaats eerbetoon aan het Koninklijk Huis. Militair en dus Neder- landsch eerbetoon, want de troepen be staan in hoofdzaak uit hen, wien de eer toevalt, uitgekozen te zijn om in de weer macht te mogen dienen voor 's lands vei ligheid. Daarnaast zorgen zij voor een vrijen en ongestoorden doortocht van den Koninklij ken bruidsstoet, hetgeen indien noodig in een afsluiting kan overgaan. Ik heb bevelen gegeven, dat het op straat staande publiek langs en tusschen de eereposten moet kunnen doorzien en ik vertrouw, dat ook weder deze meal de troepen, die allen samengenomen voor de meesten bijna gedurende een etmaal in dienst zullen zijn, op de volle publieke me dewerking zullen mogen rekenen, zoowei gedurende het tijdvak van het voorbijtrek ken, als ook tevoren en bovenal daarna. Aankomst van H.D.H. de Vorstin van Erbach Schönberg. Hedenochtend is met den trein, welke te 10.29 aan het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage moest arriveeren, doch welke door oponthoud ongeveer een kwartier te Iaat kwam, gearriveerd, H.D.H. de Vorstin von Erbach Schönberg. H.M. de Koningin was persoonlijk geko men om haar hooge gaste aan het station te verwelkomen. De Vorst von Wied verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Naar wij vernemen, is de Vorst von Wied, die als getuige voor Prinses Juliana bij haar huwelijk zou fungeeren, verhinderd de plechtigheid bij te wionen. Nationale gebeurtenis van 7 Januari. De besturen van het Chr. Nationaal Vakverbond en het R. K. Werkliedenver bond zouden met passenden drang bij alle ondernemers zonder uitzondering er op willen aandringen zoo eenigszins mogelijk op 7 Januari de in dienst zijnde arbeiders (sters) vrijaf te geven, met behoud van loon. Voorts verheugt men zich erpver, dat zoovele ondernemers reeds een zoodanig besluit hebben genomen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aan den ketting gelegd. Het Estlandsche stoomschip „Hermes", dat in aanvaring is geweest met het Zweedsche stoomschip „Cygnus", is te Sluiskil aan den ketting gelegd. Er wordt egn bankgarantie van ƒ5500 gevraagd en zoodra deze gesteld is zal het beslag wor den opgeheven. Scheepvaartbeweging. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in totaal langs de groote sluis te Terneuzen opgevaren 2426 zeeschepen met een geza- menlijken tonneninhoud van 2.179.073 N.R.T. Deze schepen waren alle bestemd voor de havens gelegen langs het kanaal van Terneuzen naar Gent. Voor het jaar 1935 bedroegen deze cij fers opgeschut 2065 zeeschepen metende 1.925.407 N.R.T. Er valt dus een belang rijke toename te constateeren. De scheepvaartbeweging over 1936 over treft die van de drie voorgaande jaren. Belgische treiler met motorstoring op de Noordzee. De zeesleepboot „Oceaan" van de firma Wijsmuller te IJmuiden heeft heden zee gekozen om, zoo noodig assistentie te ver- leenen aan een Belgisch visschersvaartuig, dat op 26 mijl ten Noordwesten van IJmui den, wegens motordefect moeilijkheden heeft. Antwerpens haven had het druk in 1936. Het gaat inderdaad goed met Antwerpen. De drukte in de haven is grooter dan ooit te voren. De statistiek leert dat ondanks de zoo noodlottige staking in Juni, niet minder dan 11.429 zeeschepen, 22.924.526 netto Moorsom ton metend, in 1936 de Antwerpsche haven binnenvoeren, hetgeen nog 4 procent meer is, dan in het reeds zoo gunstige jaar 1935, meldt de Tel. Zonder de staking, is het vrij zeker, dat de recordstatistiek van 1928 en 1929 over troffen zou zijn geworden. Van het goede renverkeer, waarvan de totalen nog niet met juistheid bekend zijn, weet men noch tans dat het in hooge mate gestegen is. De drukte aan de haven is zoo sterk dat het havenbestuur dikwijls moeite heeft om alle schepen van een ligplaats te voorzien en de vooruitzichten voor de zes eerste maanden van 1937 blijven minstens even gunstig. Duitsch schip met twaalf opvarenden Vermoedelijk vergaan op de Oostzee. Het Duitsche stoomschip „Sensal" dat Pillau (Oost Pruisen) op Kerstdag had verlaten om de Oostzee over te steken en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen, wordt als verloren beschouwd. Aan boord bevinden zich twaalf personen. Engelsche visschersboot met 18 man vermist. De te Huil thuisbehoorende visschersboot „Collingwood" is 48 uur over tijd. De trei ler heeft 18 man aan boord. SCI HEEI

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2