n'rr NOOTJES KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART BINNENLAND BUITENLAND GEMENGD NIEUWS HET LINKS AFSLAAN EN ZIJN GEVAREN. SCHEEPVAARTBERICHTEN ÜAAFSiMJ* O/ BULD 6£B&ACJfT Volgens Le Soir zou de Belgische Koning voornemens zijn binnenkort wederom een bezoek te brengen aan de Congo. Herhaalde malen heeft de Koning zjjn belangstelling voor de kolonie getoond, door langdurige studiereizen te maken. Dertig kisten dynamiet, bestemd voor werkzaamheden bij het aanleggen van we gen in Mexico, zijn Zaterdag te Santo Do mingo in de lucht gevlogen, tengevolge waarvan de onderkomens der arbeiders vernield werden. Twintig arbeiders vonden hierbij den dood. Tijdens een nieuwjaarsfeest is te Boeda pest (Hongarije) bij vergissing methyl-al cohol geschonken in plaats van likeur. Het gevolg was dat 14 personen een vergifti ging opliepen, twee van hen zijn inmiddels overleden, de twaalf overigen zijn stervend. i? Te Rubnek nabij Kattowitz (Polen) is brand uitgebroken in een leerlooierij. De schade wordt op een millioen zloty ge raamd. vordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland. Ook in de Rotary-beweging nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij was lid van de meeste provinciale vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep (toez.) naar RenesseNoordwelle cand. A. Faber te Oostburg, die bedankt heeft voor Zwartewaal. Ned. Herv. Gemeente te Biggekerke. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Biggekerke heeft gekozen tot president kerkvoogd den heer I. A. de Moor en tot secretaris-kerkvoogd den heer L. de Pag- ter. Begrafenis ds. C. F. Westerman. Onder zeer groote belangstelling is Za terdagmiddag op Zorgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot van ds. C. F. Wes terman, emeritus predikant der Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente aldaar, ter-aarde besteld. De gezondheidstoestand van den Paus geeft geen reden tot ongerustheid, [(Reuter),. Dr. Milani, de geneesheer van den Paus verklaarde Zaterdag, na den Heiligen Vader onderzocht te hebben, dat diens gezondheidstoestand geen reden tot ongerustheid geeft. De Osservatore Romano deelt mede dat de toestand na de Kerstdagen langzaam beter is gaan worden. De pijnen worden seer veel minder en ook de toestand van Zijn beenen gaat vooruit. De Paus heeft gisteren een tamelgk rus- tigen nacht gehad. Prof. Milani heeft gis termorgen geen wijziging in den gezond heidstoestand van den patiënt gevonden. In ©en kamer, grenzende aan het slaapvertrek van den Paus, heeft Pius XI gecommuni- «eerd, waarna hrj kardinaal Pacelli heeft ontvangen. In den gezondheidstoestand van den Paus is heden geen wijziging gekomen. De audiënties, welke Zijne Heiligheid verleent aan de kardinalen van de curie of aan buitenlandsche religieuzen, die een bezoek brengen aan Rome, bewijzen wel dat de gezondheidstoestand van den Paus niet van uur tot uur verergert, zooals men uit sommige mededeeling zou gelooven. Herderlijk schreven der Duitsche bisschoppen. In een lang herderlijk schrijven der ka tholieke bisschoppen van Breslau wordt, na dat gewezen is op de gevaren van het bolsjewisme en op de moeilijkheden waar mede de katholieke kerk in Duitschland te kampen heeft, het volgende gezegd.:: Wij zien met bezorgdheid hoe de eerbied voor den christelijken godsdienst vernietigd wordt, hoe het volk stelselmatig aange spoord wordt de kerk te verlaten en hoe pogingen worden aangewend om tot de be weging behoorende ambtenaren en werk nemers ertoe te bewegen de kerk den rug toe te keeren. Wij moeten eischen, dat de jeugd en het volk niet langer verteld wordt, dat na de overwinning van het bolsjewis me als staatsvijand no. 1, het de beurt zal zijn van de katholieke kerk als staats vijand. no. 2. Wat het bolsjewisme betreft, wordt in een brief gezegd, dat de bisschop pen het hun plicht achten, den führer in den strijd tegen het bolsjewisme te steunen. Onderwys per radio. (Havas). De Fransche Minister van On derwijs, Jean Zay, heeft besloten een proef te nemen met een nieuw systeem van on derwijs per radio, ter aanvulling van de lessen, welke door de gewone onderwijzers in de openbare scholen worden gegeven. Op het ministerie wordt verklaard, dat er geen sprake van is het onderwijs van de onderwijzers te vervangen door draadloos onderricht. De radio moet slechts aanvul lend werken. Opgave overgeplaatste onderofficieren der Marine. Sergeant-monteur E. Zevenbergen van .Hertog Hendrik" naar O.Z.D. Sergeant-monteur S. Schraa van Wacht- Jeeovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dra- gisten a f 0.75 per flacon. schip Willemsoord naar „Hertog Hendrik". Sergeant-monteur J. W. Klapmeijer van O.Z.D. naar Wachtschip Willemsoord. Bootsman A. v. d. Krogt van. „Hertog Hendrik" naar Wachtschip Willemsoord. Bootsman W. J. F. S. Karsten van Wachtschip Willemsoord naar „Hertog Hendrik". Bevorderingen bij de Marine. Korporaal-bottelier J. C. de Geus tot sergeant-bottelier. Korporaals-machinist M. Tilro, C. Boom stra, J. D. Coone en J. G. A. v. Kordelaar tot sergeant-machinist. Stoker-olieman A. Rijkers tot korporaal- machinist. Sergeant der mariniers C. Overweg tot sergeant-majoor. Sergeant-majoor der mariniers S. Faber tot adjudant-onderofficier der mariniers. Sergeant-majoor der mariniers J. F. Bos- mann tot adjudant-onderofficier der mari niers. Ontslag uit den Zeedienst. Opper-konstabel H. J. Glinthuis met 2 Februari 1937. Nieuwe vliegtuigen voor de Amerikaansche marine. (Stefani). Binnenkort zullen 12 15-tons bombardements watervliegtuigen, zooge naamde „luchtkruisers" door de Ameri kaansche marine in dienst worden gesteld. De toestellen zullen op Honoloeloe gestati- onneerd worden. Op het oogenblik worden 175 van deze toestellen gebouwd. Prins Bernhard zal zjjn economische studies voortzetten. Naar verluidt zal Prins Bernhard na de huwelijksfeesten zijn economische studies in het kantoor van de Nederlandsche Han del Maatschappij te Amsterdam gaan voortzetten. GAAT MEVROUW SIMPSON NAAR WEENEN? (Stefani). Baron Wintorr is op weg van Weenen naar Cannes met geloofsbrieven van den hertog van Windsor de grens ge passeerd bij Tarvisio. Op een vraag van journalisten verklaar de hij dat het doel van zijn reis was mevr. Simpson naar Weenen te begeleiden. Volgens de vroegere verkeersbepalingen was het den bestuurders van motorrijtuigen en andere voertuigen verboden links te houden, voor zoover dit niet noodzakelijk was voor het inhalen of voorbijgaan van rijdend verkeer, terwijl het in bochten bin nen bebouwde kommen en onoverzichtelijke bochten daarbuiten verboden was links te houden, tenzij dit noodzakelijk was in ver band met het inhalen van stilstaande voer tuigen. In de practijk bleek hieraan het groote bezwaar verbonden, dat de verschil lende verkeerssoorten veelal onvoldoende „rechts hielden". Het langzame verkeer (waaronder de wielrijders) reed op stads straten en op buitenwegen bestemd voor „gemengd verkeer" vaak te veel naar het midden van den weg toe, waardoor het snelverkeer werd gehinderd en beide ver keerssoorten in gevaar bracht. Ook het snelverkeer reed op wegen uitsluitend be stemd voor motorrijtuigen niet steeds zoo veel mogelijk rechts, hetgeen de capaciteit van den weg verminderde en soms „in eerste instantie" aanleiding was, dat ver keersgevaren ontstonden. Een van de belangrijkste wijzigingen in de op 1 November j.l. ingegane nieuwe ver- keersvoorschriften is de positieve bepaling, dat alle rijverkeer verplicht is zich- niet ver der van den rechterkant van den weg te verwijderen dan door de omstandigheden is gerechtvaardigd. Het langzame rijverkeer (inclusief de wielrijders) heeft dus thans overal en te allen tijde de uiterste rechter zijde van den weg te volgen. Het snelver keer zal in stadsstraten langzaam verkeer voorbij rijden c. q. niet „uiterst" rechts kun nen rijden vanwege parkeerende voertuigen en zal dus in de practijk op betrekkelijk korten afstand van den rechterwegkant blijven rijden. Op wegen, uitsluitend toege wezen aan het autoverkeer zal het snelver keer echter op de meest rechts gelegen rij baan moeten rijden. Indien de weggebruikers zich houden aan deze nieuwe en nuttige bepalingen zal de veiligheid van het wegverkeer door de eenigszins verdere afscheiding van het op gaand en afkomend snelverkeer en door de practisch tot stand gekomen afscheiding van de beide voornaamste rijdende ver- keersgroepen (het langzame en het snel verkeer) ten zeerste zijn gediend en zal het resultaat daarvan zich stellig afspiegelen in minder ongunstig© cijfers volgende .ver keersongevallenstatistieken. Het blijkt, zoo schrijft ons de K.N.A.C., nog van onvoldoende bekendheid te zijn, dat de nieuwe bepaling mede grooten in vloed heeft op de wijze van het links-af slaan bij kruisingen en aansluitingen van wegen. Gedoeld wordt hier niet in de eerste plaats op kruispunten waar het verkeer door lichtsignalen of verkeersagenten wordt geregeld en waar het verkeer, dat links-af wil zich afhankelijk van de plaat selijke omstandigheden hetzij op de rechter- verbinding had gesteld met een consulaat waarbij de mededeeling was ontvangen, dat een meisje van 18 jaar in Venezuela meer derjarig is en dat zij dus in een geval als het onderhavige kan doen en laten, wat zij wil. De vader van het .meisje is het hier ech ter niet mee eens. Hij heeft zich op het standpunt gesteld, dat de Amerikaan zijn dochter geschaakt heeft. Opnieuw inge stelde nasporingen hadden aan het licht ge bracht, dat het meisje en de man weer naar Duitschland waren gegaan. De vader stelde zich in verbinding met de autoritei ten, wat tengevolge had, dat het tweetal in Hamburg, waar zij de boot naar Amerika wilden nemen, zijn aangehouden. Toen de vader hiervan mededeeling ontving, is hrj naar Hamburg vertrokken. Massa jubileum bij Phi lips. Op Donderdag 31 December herdachten niet minder dan 235 employé's van Philips den dag, waarop zij vóór 12y2 jaar bij de N.V. in dienst traden. De jubi leerenden kwamen bijeen in de aula, waar dr. A. F. Philips persoonlijk, in tegenwoor digheid van de directie, met hartelijke woorden zijn waardeering uitsprak voor den steeds betoonden jjver en toewijding. weghelft dan wel vóór het rechtskruisende verkeer moet opstellen, tegen welke ver schillende methoden geen bezwaren bestaan, mits den weggebruikers, die immers geen helderzienden zijn, zulks duidelijk wordt aangegeven (bv. door aanwijzing op het wegdek) Bij niet bewaakte kruispunten in en buiten de bebouwde centra echter werd tot dusver bij het links afslaan meestal als volgt gehandeldTijdig, afhankelijk van het overige verkeer en van de snelheid 50 a 100 meter te voren een teeken geven of den linker richtingaanwijzer uitsteken, de voor dien eventueel reeds gereduceerde snelheid aanmerkelijk verminderen (met armteeken of stoplichten rijden op het uiterste lin ker gedeelte van de rechter weghelft. Indien het verkeer op den weg dit noodig maakt wordt in deze verkeersstrook, dus tegen het midden van den weg aan, vlak voor het af buigen stilgestaan met uitgestoken rich tingaanwijzer. Tijdens dit stilstaan mag het achterop rijdend verkeer den stilstaanden „linksaf f er" rechts passeeren. Het afbuigen geschiedt met een zoo groot mogelijke bocht, zoodra het tegemoetkomend verkeer dit zonder risico mogelijk maakt. Nu ook het snelverkeer zich niet verder meer van den rechterwegkant mag verwij deren dan door de omstandigheden gerecht vaardigd wordt, zal de gevolgde manoeuvre waaraan vooral op snelverkeerswegen vooral bij duisternis en mist ook gevaren verbonden zijn, op wegen breeder dan twee verkeersstrooken (van 3 3 f2 meter) nor maal niet meer behooren te worden toege past. Het links afbuigende verkeer moet voor het volvoeren van zijn „ongewone manoeuvre" zooveel doenlijk aan den rech terkant van den weg blijven eventueel in de strook van het langzame verkeer en daar met uitgestoken richtingaanwijzer desnoods blijven staan tot het doorgaande verkeer in opgaande en afkomende richting deze ma» nipulatie zonder bezwaar en zonder eenig gevaar toelaat. Het zal zelfs wenschelijk zijn, indien een berm aanwezig is, of 'n uit wijkplaats is ingericht, daarop het voertuig tot stilstand te brengen, alvorens het links afslaan in een zeer wijde bocht te volvoeren* Het afbuigende verkeer moet zich ook hier gedragen naar den ongeschreven re gel, dat het zich te allen tyde onderge schikt heeft te maken aan het recht door gaande verkeer. De jongste door hei Centraal Bureau voor de Statistiek met groote zorg bewerk te verkeersongevallenstatistiek releveert, dat 40 van de ongevallen plaats had op en nabij kruisingen en Hoeken Van wégen. Stellig zal de aanwijzing van voorrangs wegen dit ongevallenpercentage naar bene den drukken evenals de nieuwe bepaling, dat bij kruisingen van wegen in de bebouw de kommen en buiten die kommen waar het uitzicht niet vrij is (dus onoverzichtelijk© kruisingen) niet op de linker weghelft mag worden gereden. Een derde veiligheid-be vorderende factor bij kruispunten is onge twijfeld het met de uiterste voorzichtigheid volvoeren van links-af bewegingen op( de wijze als boven is aangegeven. Als aandenken aan dezen dag ontvingen allen een zilveren horloge. St ij ging van e bevol king in Frankrijk. Volgens de eerste uitslagen van de volkstelling in Frankrijk is de bevolking aldaar, sedert 1931, met 71.045 toegenomen. In genoemd jaar bedroeg zij 41.905.968, en was het aantal vreemdelingen 2.890.923. Er zijn nu 508.461 Franschen meer in Frankrijk en 437.416 buitenlanders minder, Dertig duizend frank gestolen. De post te Charleviile (Frankrjjk) maakt voor het vervoer van de postzakken naar het station, gebruik van de diensten van een transportfirma». By het overladen in de stationslokalen con stateerde een controleur dat uit een van de zakken een bedrag van 30.000 frank in Fransche bankbiljetten was verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat de voerman die de zakken voor den laatsten keer van het jaar vervoerd had, den diefstal bedreef. Hij legde een volledige bekentenis af. Den wagen had hij naar een afgelegen stille straat gebracht, om een der zakken te openen. Duizend frank had hij reeds uit gegeven voor een huiselijk Oudejaars- feestje. Hulp aan kleine boeren en tuinders. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gericht tot de 13 In specties voor de Werkverschaffing, waar in de Minister mededeelt, dat de Regee ring besloten heeft, de mogelijkheid on der de oogen te zien, om te komen tot uitbreiding van de hulp aan kleine boeren en tuinders door plaatsing van deze in werkverschaffing en waar mogelijk en verantwoord, op eigen bedrijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elke in spectie 3 gemeenten zullen worden aan gewezen. Er is voor deze proef een nauwe samenwerking tot stand gebracht tusschen den dienst van de kleine boeren bij het Departement van Landbouw en Visseherij, en de afdeeling Werkverschaffing van het Departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, Hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing, is door den Minister van Sociale Zaken in het bijzonder aan gewezen voor het te voeren overleg. Opdracht voor den bouw van een nieuw motorschip. Kapitein Joosse te Vlissingen heeft bij de werf van de firma Haan Oerlemans te Heusden, naar de N. R. Ct. meldt, een mo torkustvaartuig besteld van ongeveer 390 ton draagvermogen. De lengte bedraagt 41.15 M., de breedte 7.35 M., de holte 3.05 M. Het schip zal worden gebouwd volgens de voorschriften van de British Corporation en de Nederlandsche scheepvaart en haven inspectie. Het schip wordt voorzien van een dubbelen bodem en van een Deutz-motor- instaïlatie 300 P.K., waarmee een snelheid zal kunnen worden bereikt van ongeveer 10 mijl. De verblijven worden zeer geriefe lijk ingericht, stroomend koud en warm water, electrisch licht etc. De „Searambler" vlot. Het Engelsche vrachtschip „Searambler", dat Woensdag j.l. voor den Nieuwen Wa terweg aan den grond liep, is Zondagavond om zes uur tijdens den vloed vlot gebracht door de sleepbooten „Oostzee", „Ganges", „Maas" en „Hoek van Holland" van L, Smit en Co. Het schip is met sleepboot-assistentïe naar Rotterdam opgevaren. Scheepvaart in 1936. Gedurende het afgeloopen jaar zijn langs de groote sluis met bestemming Terneuzen in totaal opgevaren 230 zeeschepen met een gezamenlijken tonneninhoud van 174.998 N, R.T. en vertrokken 132 zeeschepen metende 87.237 N.R.T. Voor het jaar 1935 bedroegen deze cij fers opgevaren 183 zeeschepen metende 164.823 N.R.T. en afgeschut 100 zeesche pen met een gezamenlijken tonnenmaat van 80.986 N.R.T. Deze toename vindt haar oorsprong voornamelijk in het feit dat tij dens de Antwerpsche staking vele schepen in Terneuzen hebben gelost of geladen. Storm over de Kaspische Zee. (Tass) In de laatste dagen van December heeft een cycloon gewoed boven de Kaspi sche Zee. De snelheid van den wind steeg tot orkaansterkte en de temperatuur daal de aanmerkelijk. Een driehonderdtal Russi sche visschersschepen is nabij het eiland Tsjetsjene door ijs ingesloten. De raad van volkscommissarissen van Daghestan heeft een reddings-expeditie georganiseerd, ver scheidene stoomschepen en een ijsbreker zijn uitgevaren, met behulp van vliegtuigen is de plaats vastgesteld waar de visschers zich bevonden. De vliegtuigen hebben ook levensmiddelen voor de visschers omlaag geworpen. Doodelijk ongeval. Gisteravond is een 68-jarige heer op den rijksstraatweg onder de gemeente Zwam- merdam aangereden door een personen auto uit Gouda. De ongelukkige werd eeni- ge meters meegesleurd en in bewusteloozen toestand opgenomen. Enkele minuten later is hij aan de bekomen verwondingen over leden* Doop ante gegrepen en gedood. Gisterochtend is op den straatweg EnschedéHaaksbergen, na bij Haaksbergen, een 70-jarige verpleegde uit een oude mannenhuis, toen hij plotse ling den weg overstak, door een auto ge grepen en op slag gedood. De mart was een zonderling, die tal van jaren alleen in een eenzame plaggenhut op d'o heide heeft gewoond. -«an schaking!?, Dezer da gen is een meisje van achttien jaar dat de Venezolaansche nationaliteit bezit en dat in Schiedam verblijf hield, naar Duitsch land gevlucht met een Amerikaan. Het tweetal is eerst aan de Duitsche grens aan gehouden en teruggebracht naar Rotter dam. Daarna zijn zij er weer vandoor ge gaan en wisten Hamburg te bereiken met het doel naar de Vereenigde Staten te gaan. Zaterdagavond zijn zij opnieuw in Hamburg aangehouden, waarna de vader van het meisje, die in Rotterdam verblijf houdt, naar Hamburg is vertrokken. De vader van het meisje en het meisje zelf. zijn eenige weken geleden in Holland aangekomen. De vader kwam toen uit Spanje, waar hij eenigen tijd bij den burger oorlog was betrokken j de man is Span jaard van geboorte en is afkomstig uit Barcelona. Gedurende zijn leven heeft hij veel gereisd en vele jaren woonde hij in Centraal- en Zuid-Amerika. Het 18-jarige dochtertje is in Venezuela geboren en heeft ook de Venezolaansche burgerrechten ver kregen. Het meisje is erfgename van een zeer belangrijk kapitaal, dat haar is nage laten door haar grootvader, een Australiër de vader van haar moeder, welk kapitaal haar 'op 21-jarigen leeftijd zal worden uit gekeerd. Toen de vader van het meisje, de heer P. met zijn dochter in ons land kwam, vestigde hij zich te Rotterdam, in een hotel en verzocht hij een zakenvriend, die in Schiedam woont, zijn dochter in diens fa milie op te nemen, aan welk verzoek werd voldaan, aldus het Maandagochtendblad. Het meisje had reeds eerder betrekkingen aangeknoopt met een Amerikaan, waar tegen haar vader evenwel ernstig gekant was. Van tijd tot tijd ging het meisje een paar dagen doorbrengen bij haar vader in het Rotterdamsche hotel. Dit gebeurde ook dezer dagen. Na een nacht in het Rotter damsche hotel te hebben gelogeerd, zeide zij haar vader, dat zij met de Schiedamsche familie een auto-tocht zou gaan maken. Dit was ook inderdaad afgesproken, maar het meisje verscheen niet op den afgesproken tijd in de woning te Schiedam. De familie wachtte eenigen tijd op haar en meende toen, dat zij bij haar vader zou blijven, zoo dat men zonder haar vertrek. Na het ver trek van de familie kwam het meisje in de woning, waar zij haar bagage pakte en verdween. Reeds kort daarop werd haar vlucht ontdekt. Haar vader vermoedde on middellijk, dat de Amerikaan in het spel zou zrjn en dat het tweetal de vlucht had genomen. Maatregelen werden dan ook ge nomen, om hen door de politie te laten aanhouden. Het gevolg hiervan was, dat het meisje en de Amerikaan werden aangehouden aan de Nederlandsch-Duitsche grens bij Olden- zaal. Zij werden naar Rotterdam op trans port gesteld. De vader kreeg mededeeling, dat zijn dochter in een Rotterdamsch poli tiebureau was aangekomen, maar toen hij zich een uur later aan dit bureau vervoeg de, waren het meisje en de Amerikaan al weer vertrokken. Zij waren vrijgelaten, nadat men zich in Ttr

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2