500 300 25 Vreemde hulp aan Spanje. 2 JANUARI No. 1 75e %J aargang 1937 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-6D, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENIEÜWS GEMEENTEBESTUUR De „Vlissingsche Courant op 7 Januari a.s. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad STRIJDEN 30.000 DUITSCHERS AAN DE ZIJDE VAN FRANCO, 15.000 RUSSEN AAN DEN KANT DER REGEERING? De waarde van het nieuwe oorlogstuig. Vergelijkt men. Fransche, Engelsche, Duitsche en Russische persberichten cri- tisch met elkaar, dan is het binnen zekere grenzen mogelijk, om een overzicht van de vreemde troepen in Spanje te geven. Hier- bij houden wij geen rekening met het ^paansche vreemdelingenlegioen, dat, sinds '0 jaren bestaande en naar het voorbeeld 'an het Fransche legioen georganiseerd, itsluitend niet-Spanjaarden als manschap pen heeft. Wij rekenen ook de „regulares" niet mede, Marokkanen uit de Spaansche zone, die als koloniale troepen gedeelte lijk onder sterken drang werden „aange worven". De verovering van Spanje door de Mooren in de 20e eeuw is een kwestie op zich zelf on is van weinig belang voor de strekking van dit artikel. Wanneer wij van „vreemde troepen" spreken, bedoelen wij aan de zijde van Franco de hulp van Duitschers, Italianen, Ieren, enz. aan de zijde der regeering de Russen en de vrijwilligers van allerlei nationaliteit. Een Franco-gezinde ooggetuige, het na- tlonalistiscli-conservatieve Fransche Ka merlid, de Kerilles, die dezer dagen uit Spanje is teruggekeerd, begroot het Duit sche aantal manschappen op 25 tot 30.000. Deze bestaan uit ongeveer 5000 manschap pen die een speciale opleiding hebben g'e- nrvten en uit- twee volledige divisies. De Engelsche pers geeft de volgende bijzonderheden over de landing van Duit sche troepen in Spanje op 21 November 9000 man op 26 November 10.000 man, terwijl in December 12.500 man werden aangevoerd. Deze 31.500 man werden in de buurt van Cadiz ontscheept. Duitschland moet volgens gelijkluidende, internationale persberichten van plan zijn, nog vijf volle dige divisies, d.w.z. 62.500 man, aan gene- raad Franco ter beschikking te stellen. Het is waarschijnlijk, dat alleen een krachtige demarche van Londen en Parijs het zou kunnen beletten, dat in Spanje een 100.000 man sterk, op de modernste wijze uitgerust expeditieleger, zijn kwartier opslaat. Dit leger zou drieërlei taak hebben te vervullen 1. Generaal Franco de over winning te bezorgen 2. Spanje aan een voortdurende Duitscbe bezetting te onder werpen, waarbij a. de Canarische Eilan den en b. Spaansch-Marokko door Duitsch land bezet blijven, c. de gezamenlijke Spaansche grondstofwinning door Duit schers gecontroleerd zou worden3. een voortdurende bedreiging voor Frankrijk te vormen. De Italianen wier Abessijnsche veld tocht eerst thans de begeerde diplomatieke vruchten draagt en die aan het „gentle man agreement" groote waarde hechten, trekken zich geleidelijk terug. Het is waar schijnlijk, dat nog slechts enkele honderden Italiaansche vliegers in Spanje werkzaam zijn, de hoogere officieren echter zijn allen teruggeroepen. Deze zouden door Duit schers vervangen zijn. Verder zouden nog' aan Franco's zijde, volgens de opgaaf van de Kerilles vechten 2000 Ieren, 500 Franschen en ongeveer 1500 vrijwilligers van allerlei nationaliteit. De Kerilles, die natuurlijk de buiten- landsche hulp van generaal Franco zeker niet overdrijft, zegt, dat de regeering wordt gesteund door ongeveer 15.000 Rus sen, welke deel uitmaken van het geregelde Russische leger, 15.000 Franschen, alsmede talrijke Duitschers (voornamelijk commu nisten en socialisten). Het oorlogsmateriaal. De Spaansche burgeroorlog heeft het mo gelijk gemaakt, om de waarde van het nieuwe oorlogstuig praktisch te onderzoe ken. Samenvattend kon hierover het vol gende worden gezegd 1. De tanks hebben niet voldaan zoo wel de Duitsche als de Italiaansche alsook de Russische. De Russische tanks hebben een ernstige constructie-fouteen gewelfd pantserdak, dat het mogelijk maakt, een flesch benzine op de tank te gooien en deze dan met behulp van een handgranaat aan te steken. In ieder geval is de kracht van de „pantser-divisies" niet erg groot gebleken. 2. De jachtvliegtuigen moeten het voor deel van snelheid bezittende Russische jagers, die een snelheid van 500 K.M. ont wikkelen, zijn verreweg de beste. De bom menwerpers zijn hulpeloos aan hen over geleverd. Het beste vliegtuig-afweergeschut hebben de Duitschers. 3. De vliegtuigbommen hebben hun ver nietigende werking volkomen bewezen. Volgens de verklaringen van de Engel sche gedeputeerden van Madrid is ruim een derde der stad verwoest. Het strategische initiatief. De Spaansche oorlog men kan nauwe lijks meer van een burgeroorlog spreken treedt bij de wisseling des jaars in zijn derde stadium. In het begin kwam het tot een territoriale begrenzing der beide par tijen, waarin nu eens de regeering, dan weer Franco een succes boekte. De volgende periode stond in het teeken van het overwicht van Franco, die, in ver band met de gebrekkige of heelemaal niet opgeleide militie en de gebrekkige organi satie van het rcpublikeinsche opperbevel, zich bewegingen kon permitteeren, welke niets van een zoogenaamde „normale" oor logsvoering weg hadden. Bij Badajoz kon Franca de Zuidelijke en Noordelijke legers vereenigen op het einde van deze periode had Franco een grooter gebied bezet dan de republikeinen. Nu is door het beleg van zes weken van Madrid een grondige wijziging in den toe stand gekomen. Franco heeft niet meer alleen het initiatief, en de tijd is tegen hem. Wanneer Duitschland gedwongen wordt het zenden van nieuwe troepen naar Spanje te staken, en ook Italië zijn handen van Spanje aftrekt, kon het verwoeste Madrid wel eens het graf van de nationa listische beweging worden Een jubileum. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer A. de Bree in dienst trad bij den heer J. P. Gillissen, slager alhier. Dit heugelijk feit werd ten huize van den heer Gillissen in intiemen kring herdacht in het bijzijn van beide families, den heer Jac. de Visser ais hoofdbestuurder van den Nederland- schen Slagershond, den heer H. B. A. van Hal en den heer P, van Stee, resp. voorzit ter en penningmeester van de Slagers- patroonsvereeniging te Vlissingen en den heer L. J. M. Quasters als voorzitter van de vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang", benevens het overige personeel. Eerst was aan het woord den heer Gillissen, die den jubilaris schetste als een trouwen en eerlijken dienaar en hem een schemerlamp en een hanglamp aanbood. Hierna memoreerde de heer Van Hal in een korte kernachtige toespraak de goede samenwerking tusschen patroon en per soneel. Namens de Slagerspatroonsver- eeniging overhandigde hij den jubilaris een geschenk in enveloppe. De heer Jac. de Visser sprak als hoofd bestuurder van den Nederl. Slagershond en noemde De Bree een voorbeeld voor an deren. Hij overhandigde den jubilaris een legpenning van dezen bond. Voor de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" sprak de voorzitter de heer L. J. M. Quasters, die den jubilaris bloemen aan bood, en wees op de goede verstandhouding die steeds tusschen hem en zijn werkgever heeft bestaan. De heer De Bree dankte hierna voor deze huldiging. Hij hoopte nog vele jaren aan de zaak van den heer Gillissen verbonden te mogen blijven. Na afloop bleef men nog eenigen tijd bijeen. „Alhambra"-theater. Brandend Goud. Top Hat. Bernard Kellermann's romans hebben meermalen tot groot-opgevatte films ge ïnspireerd. Ook zijn boek Stadt Anatol, ruw, vuig en vol sterk-aangezette effecten, werd de aanleiding tot een film vol fantas tische droomzucht en machtige arbeids- en toekomstfantasiën. Evenals in „Der Tunnel" brengt een bijna SLUITING BUREAUX DER GEMEENTE OP 7 EN 8 JANUARI 1937. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari a.s. ter gelegenheid van de viering van het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Berahard von Lippe-Biester- feld de bureaux van alle openbare instellin gen der gemeente voor het publiek gesloten zullen zijn, zulks met uitzondering van den Burgerlijken Stand, welk kantoor voor het doen van aangiften van geboorten of over laden op die dagen zal zijn geopend des vóórmiddags tusschen 11 en 12 uur. Vlissingen, 2 Januari 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. fanatiek werken een werkplan van gigan tische afmetingen ondanks pessimisme, cri- tiek, reusachtige moeilijkheden en tegen werking ten uitvoer. In Anatol zullen pe- troleumbronnen gevonden worden en men vindt ze. Een zelfgenoegzaam blokken doosstadje in den Balkan wordt door deze niets ontziende energie tot moderne en koortsachtige activiteit gewekt. De boor torens van de Oil Company verrijzen even veelvuldig als de onverwachte straal van een nieuwe spuiter in een verlaten zout mijn. Suggestief is deze Duitsche ro man. Ziek van den arbeid, krachtig in haar fantasie, die niet terugdeinen voor uitzon derlijke afmetingen. Doch de plotselinge rijkdommen, die den Balkanlingen in den /Verden gewor pen, hebben dok een -"-n der mijnenden in vloed op al die arrivé's, luxueus levende ex-arbeiders en. kramers, de nieuwe macht hebbers en bezitters zonder feitelijke ont wikkeling en beschaving. Wat een zegen kon zijn, wordt een vloek door gebrek aan draagkracht en verhouding, zoodat zelf vernietiging volgt. Een zelfvernietiging, zoo catastrophaal, dat ons een moment de oude Duitsche filmregie met al haar kracht en verbeelding weer in de herinnering komt. Door onderlinge afgunst en ruzie wordt een der rijkste bronnen in brand gezet, zoodat een chaotische ondergang te midden van vuur en aardbeving, de mo derne luxe stad van welvaart en verdwaas de spilzucht, treft. Trucfoto bereikt hier een knap effect prachtig van filmmontage is vooral ook het fragment, wanneer na moeizamen ar beid op het nippertje de eerste olie wordt aangeboord, waarna de nieuwe stad ver rijst. in het koortsachtig werken vol tempo en blakende vitaliteit speelt Gustav Fröh- lich een sterke rol van Gregor, de hersenen en de motor in dit titanen-werk. Brigitte Horne is een wel zeer charmante verschij ning vol ontroerende liefde en kinderlijk pogen zich aan te passen als dame bij de gewijzigde omstandigheden. Zij speelt de roi van het warmvoelend, emotioneele Bal kanmeisje, dat ook fotogeniek een dank baar object is. 9 „Top Hat" is een van de gezelligste ontspanningsfilms, die men zich denken kan. Zij is gebouwd rond een voortreffelijk danser „Fred Astarie" en diens niet min der voortreffelijke partner Ginger Royde, Beiden verrukken het oog door hun samen- dans. Maar daarnaast is de onvolprezen Evereth Horton, wiens zeer apart type steeds nieuw en geestig blijft. Dit trio speelt met nog een society-danseres een weerstreefd minnespel met al de verrassin gen en verwikkelingen, waaraan het amou- reuse pad naar een „happy End" in een Amerikaansche comedie zoo rijk kan zijn. Is d'e intrige eenvoudig van recept, met groote smaak en filmkundigheid, gekruid met allergeestigste vondsten, wordt ze ons opgediend. Behalve de passages van den dans zijn ook die van den grappigen dia loog te prijzen, zoodat deze amusante film frisch en levendig tot het einde blijft. Is de geheele film luxueus en chique, de laat ste scènes in het Lido overtreffen in raf finement, uitgebreidheid en rijkdom de stoutste fantasie. Luxor-Theater. Een gevaarlijk complot. De vrouw van een staatsvijand. Luxor zet het nieuwe jaar in met een uitgebreid voorprogramma, bestaande uit Polygoon nieuws, waarin de opening van de Moerdijkbrug door H. M. de Koningin, de feesten te Breda met aardige avond- effecten, eenige karakteristieke snapshots van het eiland Marken en een uitgebloeide Teneinde ons personeel op 7 Januari a.s. zooveel mogelijk vrijaf te kunnen geven, verschijnt ons blad op den huwelijksdatum van H. K. H. Prinses Juliana, overeen komstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" gegeven advies, slechts in zeer beperkten omvang. Behalve familieberichten en aankondigingen van zeer dringenden aard worden dien dag geen advertenties opgenomen. DE DIRECTIE. filmreportage van den Vorstelijken onder trouw voorts een interessant Ufa-filmpje „Scrappy Televisie", waarbij valt te genie ten van knappe teekenkunst evenals in een grappige Looney Tunes „Porkey's Moving Day", benevens een dol-komische mode show met hindernissen en, ter inleiding van het door twee spannende, sensationeele films gevormde hoofdprogramma, een ban dietenfilm door Pancho en zijn mannen, waarin wij kunnen profiteeren van het raf finement der vrouw. De eerste hoofdfilm behelst de geschie denis van den knappen, jongen dokter, Tony Halliday (Ralph Bellamy), hoofd chirurg aan een groot New-York's zieken huis, dat gefinancierd wordt door den mul timiljonair John Mitchell (Stanley An drews). Ais Tcny een belangrijke operatie van een straatjongetje laat voorgaan bij een blindedarmoperatie van de dochter van den geldmagnaat, weigert deze verderen financieelen steun aan de inrichting te geven, hetgeen tot gevolg heeft, dat de dokter zich genoodzaakt ziet zijn ontslag in te dienen. Met zijn betrekking verliest hij ook zijn verloofde en bovendien zijn geheu gen. Ten slotte landt hij aan in een ijzer gieterij, waar hij weder in evenwicht komt en tevens een complot ontmaskert, dat oorzaak is van bedrijfsongevallen en de onderneming zelfs met algeheelen onder gang bedreigt. Tony is nu de held van den dag en New-York ligt aan zijn voeten, doch inmiddels heeft hij ook een mooiere liefde gevonden in het onderwrjzeresje Gerda (Gloria Shea), dat hij voor zijn ver dere leven prefereert. De vrouw van een staatsvijand is Judith Roberts Maroc (Margaret Lindsay). Zij is echter geheel onkundig van het misdadi- gersleven van haar man Gene Maroc (Cesar Romero) en weet ook van diens gevaarlijke bende geen bijzonderheden te vertellen aan den regeeringsman Lee Laird (Pat O'Brien) als zij de gevangenis verlaat, waarin zij zich, verdacht van medeplichtigheid, be vond. Als Gene door een list uit zijn ge vangenschap is ontsnapt, begint een leven vol avontuur, waarin Lee tracht Gene in handen te krijgen doch tevens als bescher mer optreedt van diens ex-vrouw Judith. Eindelijk wordt zijn onversaagd pogen be loond en met den dood van Gene is tevens het happy-end gekomen, dat Judith en Lee een gelukkige toekomst tegemoet doet gaan. Al met al een aanbevelenswaardig' pro gramma. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdagmorgen is een felle brand uit gebroken in de meubelfabriek der firma J. G. Bouman Jr. in de IJsselmondschelaan te Rotterdam, waarbij het gebouw geheel uitbrandde. In de Beethovenstraat te Amsterdam is Donderdagmorgen een autobus in botsing- gekomen met een tramwagen, waarbij zeven personen gewond werden. Op Nieuwjaarsdag werd te Haarlem de traditioneele voetbalwedstrijd H.F.C.Oud Internationals gespeeld. Te Zaandam had Vrijdag de generale repetitie plaats van de Oud Zaansche- Brui loft, die ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk zal worden opgevoerd. De bidstond in de St. Jacobskerk. Zooala wij dezer dagen reeds hebben me degedeeld, wordt Woensdagavond in ver band met het Prinselijk huwelijk o.m. in de St. Jacobskerk een bidstond gehouden, waarin ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predi kant alhier, zal voorgaan. Neder vernemen wij dat mevr. C. C. van Woelderen-Sprenger haar medewerking zal ^d>C8»B*igW«!SSC« «g»«i «teag Vreemde hulp aan Spanje. (Hoofdartikel) Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de dienstplichtwet. (Marine en Leger) Roofoverval op landbouwer gepleegd. (Gemengd nieuws). Groote staking in de Amerikaansche auto-industrie. (Buitenland) Duitsch oorlogsschip zou Spaanseh re- geeringsvaartuïg hebben buitgemaakt. (Buitenland). ZIE VERDRR EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevïelesïngef D 197. Tefef. 637, Middelburg Zariel per kilo en per stuk verleenen door het zingen van twee liede ren van Arnold Spoel, terwijl de Chr. zang, vereeniging „Hoop op Zegen" eveneens en. kele liederen ten gehoore zal brengen. Da organist de heer Bern. ten Cate zal de muzikale begeleiding verzorgen. VAN ALLES WAT, IJIT HET POLITIERAPPORT. Een gevarieerde staalkaart van gebeurtenissen. Oudejaar, Nieuwjaarde gebeurtenis een trekken zich van menschelijke stem. mingen en jaarindeeling weinig aan en vin, den plaats gelijk op andere dagen, zoodat de politie een nieuwsgierig journalist ooit van deze dagen iets vertellen kan, al heb. ben zich gelukkig geen zeer ernstige feiten voorgedaan. Een man die misschien in het koude jaargetijde op goedkoope wijze aan een „bontmantel" voor zijn vrouw wilde ko men, heeft uit een pakhuis hier ter stede een aantal konijnenvellen gestolen en is deswege aangehouden. Het slechte weer heeft gisteren danig huisgehouden in de versieringen waaraan met zooveel animo en toewijding door de buurtcommissies wordt gewerkt en o.m. op den Prins Hendrikweg en in Tuindorp is nogal wat schade aangericht. Vandalisme, Het begint met het vandalisme in onze stad, waarover wij den laatsten tijd nu reeds eenige malen hebben moeten schrij ven, werkelijk ergerlijk te worden en de politie verzekerde ons, dat zij er alles op zet om de daders in handen te krijgen, dis er dan wel niet malsch af zullen komen, In den afgeloopen nacht hebben de helden hun krachten beproefd op de zuilen die in de buurt der commissie van Dishoekstraat de hoekversiering vormen o.a. in de Glacis- straat heeft men het onderste gedeelte (kartonnen platen met daarop aangebrach te versiering) kapot getrapt. Werkelijk een „moedig" bedrijf, waarvoor men respect krijgt maar men begrijpt zeker wel, hoe wij dit bedoelen Als de drank is in den man In den nacht van 31 December op 1 Ja. nuari heeft de politie in het Bellamypark

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1