500 300 25 Tlieuivjaar DONDERDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD MANTEL JAPON COMPLET DE STOFFENKONING Hit de Jaarwisseling IVO.30S 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAK OE VEEDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen J1A1M HENNING DERK ER OM! ^cLcuylcnisscn tinn Jen Jqg STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1930- ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledererege* meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „Vlissingsche Courant" morgen niet verschijnen. Betere perspectieven. Wéér staan wij voor een jaarwisse ling en wéér verzuchten wij wat gaat het toch gauw. Inderdaad. Als wij vóór ons zien, dan lijkt het zoo veel en zoo lang, al' datgene, wat wij te wachten hebben. Wat kunnen wij al niet doen en nemen wij ons ook vóór, te doen in de spanne van een jaar tijds En wat komt er van al die goede voor nemens terecht Laten wij ons toch goed rekenschap geven van de teleurstellingen, welke wij ons zeiven hebben bereid, nu wij aan het oogenblik toe zijn van het maken onzer jaarbalans, d.w.z. onze levens balans. Straks, als wij het Nieuwe Jaar ingaan, zijn wij van groot optimisme vervuld. Er ligt immers een zee van tijd vóór ons Als wij ons echter willen herinneren, hoe weinig er in het afgeloopen jaar van het vol brengen onzer goede voornemens is terecht gekomen, zullen wij misschien op onze tellen gaan passen énop het tellen van de klok. Oud en Nieuw wordt zoo gemakke lijk gewijd aan den dienst der opper vlakkigheid.' Zeker, op den avond van den laatsten dag des jaars hebben wij eenig schuldbesef. Wij gaan dan de gelegenheidspreek in de kerk beluis teren, komen even onder den indruk van de broosheid van het leven, als de predikant ons voorhoudt, hoevelen er ons in het afgeloopen jaar weer zijn ontvallen wij voelen ons vervolgens van dankbaarheid vervuld bij de ge dachte, dat God óns nog heeft willen sparen, wij hebben als gevolg van deze stemming berouw over onze tekort komingen enschudden later, thuis, wanneer de klok twaalf heeft geslagen, al dat sombere en ernstige en boet vaardige als een last van ons af, om te juichen en blijde te zijn over het nieuwe, dat zoo onbegrijpelijk lang zal duren zóó stellen wij het ons althans voor zoovéél gelegenheid zal bieden om tekortkomingen te herstellen en nieuwe voornemens te volvoeren. 't Is alles heel menschelijk, zoo. Maar verstandiger en méér tegenover ons en de onzen verantwoord, zou het toch ziin, als wij op Nieuwjaar ons meer f et pas-voorbije oude jaar zouden wil len herinneren en ons op een goed vol gend oude jaar zouden instellen. Wij wenschen elkaar allemaal een „pret tig", „voorspoedig", „zalig", „geluk kig" Nieuwjaar. Het zijn allemaal heil- zègeningen op de wijde ruimte, welke vóór ons ligt. Op Nieuwjaar moesten vrij elkaar eigenlijk allemaal een „ge lukkig", „voorspoedig" en „zalig" Oude Jaar toewenschen opdat wij onze aandacht gericht zouden houden, niet op de tusschenliggende ruimte, maar op de volgende haven, waar de haven-Meester ons weer rekenschap zal vragen van onze navigatie. m Zoowel in geestelijken als in mate- rieelen zin maken wij allemaal een moeilijke^ tijd door. Doordat de strijd om het bestaan zwaar is en de resul taten ervan pover zijn, daardoor raken ook de geesten verward, en het goede spoor vaak bijster. Zóó was het nu al zes crisisjaren achtereen. Het komende jaar zal even eens weer moeilijk zijn, maar toch zijn er hoopvoller perspectieven dan den laatsten tijd konden worden waarge nomen. Eindelijk is de economische op leving onmiskenbaar, ook in ons land. Handel en scheepvaart herstel len zich zelfs op het platteland rijst hier en daar nieuwe hoop. Deze per spectieven zullen ons volk oude krach ten hergeven en de geesten tot vroe gere, rustige bezinning stemmen. Bij dat alles mogen wij niet vergeten te bidden, dat God ons den vreeselijken geesel van den oorlog moge onthouden. Immers, het is niet zonder huivering, dat wij de weldaad van méér arbeid aan ons volk zien toevallen. Het heeft er veel van weg, dat de wereld op het moment niet produceert voor de directe consumptie, maar om voorraden te stapelen voor den tijd van de gruwe lijkste menschelijke bezoeking, voor den o o r 1 o g s t ij d. Voor ons volk echter staan de kan sen van den vrede weer niet slecht, nu wij het nieuwe jaar ingaan met een zoo blij gebeuren in den engen kring van ons Vorstenhuis in het verschiet. De verbintenis van volk en vaderland met Oranje is door de tijden heen, door den zegen van den Allerhoogste ge kenmerkt als een waarborg van den vrede in Nederland. De 'kalme, maar vastberaden voorzichtigheid en onpar tijdigheid van onze Landsvrouwe, heb ben in de jaren 1914—19.18 naast eer bied ook ontzag gewekt onder alle strijdende partijen. Deze hebben ons vaderland leeren waardeeren als een vredes-oase, tot welke men in diplo- matieken nood soms vluchtte en waar de onschuldige slachtoffers van den menschenstrijd een veilig verblijf vonden. Wij gaan 1937 in onder de hoopvolle verwachting, dat het bestuur der Oranjes nog tot in lengte van dagen het deel van ons volk zal mogen zijn. De zon van vrede gaat niet onder aan Nederland's kust. V él krijgen wij dus mee in dit nieuwe jaar, dat ons goeds belooft. En bidden zullen wij om God's onmis- baren zegen. In alles trouw jegens degenen, die over ons zijn gesteld, maar trouw vooral jegens elkaar onderling be moedigende, helpende en steunende zóó zullen wij met ernst de moeilijk heden tegemoet gaan, welke naast veel goeds ook thans weer ons deel zullen zijn. Die moeilijkheden zullen wij be schouwen als ons in den weg gelegd om ons sterker te maken. Wij rekenen in het nieuwe jaar ook weer op de trouw van allen, die een traditie geworden verbintenis met ons blad hebben. Laten wij elkaar blijven begrijpen bij onze verschillen, elkaar blijven steunen in onze moeilijkheden en gezamenlijk ijveren voor een betere toekomst. Uitgevers en redactie wen schen allen lezers, adverteerders en medewerkers een voorspoedig Nieuw jaar, zoowel in geestelijken als in ma- terieelen zin. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De academische senaat van de Amster- damsche universiteit heeft zijn gelukwen- schen aan het vorstelijk bruidspaar doen overbrengen door middel van een estafette der Amsterdamsche studenten, welke Woensdagmorgen aan de Oudemanhuis- poort is aangevangen. Namens de Friesche vrouwen heeft Woensdagmorgen een deputatie van zes da mes, gekleed in Friesch costuum, aan H.K. H.- Prinses Juliana in Haar woning aan den Kneuterdijk het huwelijksgeschenk aange boden, bestaande uit een Friesch costuum met toebehooren. FOTOGRAAF. Badhuisstraat 63. p. f- Zaterdag 2 JAN. a uur Prachtcouponsvoor: enz. enz. ZIE DE COUPON-ETALAGE COOSJE BUSKENST.JAAT 67. Kort commentaar Nog enkele uren en 1936 wordfc-uitgeluid. „Een zwart jaar1" noemde de Burgemees ter in de jongste gemeenteraadsvergade ring het tijdsbestek dat wij met' het jaar 1936 achter ons laten. En ongetwijfeld heeft de heer Van Woelderen daarbij gedacht aan de opzienbarende gebeurtemsisen, die zich op publiek gebied hebben afgespeeld ge beurtenissen die veel leed hebben veroor zaakt, die den naam van Zeeland, en van Vlissingen in het bijzonder, geen goed heb ben gedaan en die in ieder opzicht betreu renswaardig moeten worden genoemd. Wij kunnen zoo goed begrijpen, dat iemand wieri. het belang- en den goeden naam onzer gemeent.e ter harte gaat zooals dit metonzen Burgemeester uiteraard het geval is, onder den indruk van het ge beurde, 1936 „een zwart jaar" noemt en een zucht van verlichting slaakt nu een nieuwe periode aanbreekt. Toch zouden wij de zaak ook eens van een anderen kant willen be zien en dan vallen er, ook louter plaatse lijk, toch heel wat lichtpunten aan te wijzen die een wat optimistischer stemming- alles zins rechtvaardigen. En om dan maar met het vervelendste te beginnen de gebeurtenissen bij plaatse lijke openbare instellingen en voorvallen van soortgelijken aard bij semi-officieele organisaties, zelfs hierin bespeuren wij symptomen, die moed en kracht geven voor de naaste toekomst. Zeker, het is spijtig, dat menschen wien een taak was opgelegd, te zwak zijn gebleken voor de verleiding die hiermede gepaard ging en niet minder spijtig is het feit, dat zij die door scherper toezicht een medemensch hadden kunnen behoeden voor onberaden stappen die ook. het levensgeluk van onschuldige gezins leden der betrokkenen vernietigden, zijn tekort geschoten. Maar toch is het goed, dat deze feiten aan het licht zijn gekomen is het goed dat kon worden ingegrepen en erger voorkomen. Er schuilt nu eenmaal een groote l:ern van waarheid in oude spreekwoorden en dan denken wij aan het „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden". Het is goed, dat men doortastend heeft ingegrepen. Niemand onzer weet, hoevele zwakke naturen die misschien eveneens op het punt stonden voor de ver leiding' te bezwijken, zich door het voorge vallene ten goede laten beïnvloeden. En wij hopen zoo van harte, dat zij die controle moeten oefenen, uit het gebeurde de les hebben getrokken die er in zit en dat zij zullen hebben verstaan tekort te zijn ge schoten in ernstige mate en mede schuldig- te zijn. Dit kan slechts op één wijze worden goedgemaakt door scherp, nauwgezet toe zicht in de toekomstin het nieuwe jaar dat morgen begint. Want controle behoeft allerminst met wantrouwen g-epaard te gaan en met behoorlijk toezicht beschermt men zwakke naturen tegen zichzelf en kan voorkomen worden dat vooraanstaande personen en publieke organen in opspraak komen. iü SS Dat het bovenstaande in zich sluit, dat wij het klakkeloos lasteren en maar voet stoots aannemen ook van het slechtste dat ons wordt verteld, scherp afkeuren, behoeft zeker geen betoog. Tegen laster kan nie mand zich verdedigen en dit gemeene wa pen heeft reeds tevelen ongelukkig ge maakt. Wie feiten bekend zijn, die niet door den beugel kunnen, behoeft waarlijk geen gebruik te maken van ondoordachte roddel praatjes, maar vindt bij politie, justitie en •bij de pers niet in de laatste plaats, steeds een open oor en de zekerheid dat zonder aanzien des persoons zal worden ingegre pen als na behoorlijk onderzoek de feiten hiertoe aanleiding blijken te geven. Dat is de weg Er zijn gelukkig ook meer tastbare licht punten. Denken wij hierbij aan de verschil lende opdrachten die de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in den loop van het jaar mocht boeken en die, al moeten wij er ons voor hoeden de beteekenis dezer bestellingen te overschatten, toch tengevolge hebben ge- ha'd, dat het bedrijf in ga"g. het personeel aan het werk kon worden gehouden en vele grage handen zijn behoed voor een werk loos in de schoot leggen met alle gevolgen van dien. En als rechtstreeksch gevolg van de ople- leving die industrie, handel en daardoor scheepvaart en scheepsbouw kunnen con- stateeren, gaat het ook in onze haven goed, zoowel wat de N.V. Haven van Vlissingen betreft, als in het kolen- en oliebunkersta tion. Wij denken verder aan het vreemdelin genverkeer, waarvan wij endanks het na- deelige resultaat van het badbedrijf, den in druk hebben, dat het zich in de goede rich ting ontwikkelt, al geschiedt dit dikwijls op een wijze die voor het groote publiek niet direct bespeurbaar is. Herhaaldelijk hebben wij de beteekenis kunnen constateeren van het hier ter stede doen plaats vinden van belangrijke congressen die afgevaardigden uit heel het land naar Vlissingen er> Zee land brengen. En dan is onze provincie en stad veelal een openbaring voor deze bezoe kers die enthousiast besluiten terug te kee- ren in zomerseizoen en vacantie. Zij praten over hun ervaringen met vrienden en be kenden en dit kan niet anders dan invloed ten goede hebben. Natuurlijk mag in dit verband de feestelijke opening van het wan- delhoofd niet o tver.meld blijven, dat over gebrek aan belangstelling niet te klagen heeft gehad. En Grand Hotel Britannia en daarmede dus ook de Stoomvaart Mij. Zee land, herdacht bescheiden en in alle stilte het 50-jarig bestaan. En thans maken wij ons op om het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard te vieren. Drie dagen lang zullen straks de Vlissingers feest vieren en de voorbereidingen zijn alom in vollen gang en brengen een niet te versmaden opleving in handel en industrie met zich. Want men moe4 niet licht denken over de bedragen die in deze dagen van hand tot hand gaan en besteed worden voor verlichting, versie ring, vlaggen, nieuwe kleedij, transport, versnaperingen, zaalhuur, enz. enz. Dit be- teekent, ook voor onze stad, economisch een einde van het jaar dat er zijn mag en dat tot blijdschap stemt. Ziehier in enkele' groote trekken onze kijk. op het jaar dat ging. Natuurlek is dit over zicht niet volledig en het maakt hierop ook allerminst aanspraak, daar het slechts een beschouwing naar aanleiding van hetgeen 1936 bood, wil zijn. Ongetwijfeld zijn er ook minder hoopvolle feiten, maar die weet ieder van ons waarlijk zelf wel en belang rijker dan een somber terugzien op de da gen die achter ons liggen, lijkt het ons, hieruit datgene te beuren dat moed en kracht kan geven voor de naaste toekomst. Want wij moeten vooruit. Het leven staat niet stil en stelt dag in dag uit hooge eischen. Zien wij, in dit verband althans, Nieuwjaar. (Hoofdartikel) Bij de jaarwisseling. (Kort Commentaar) Het 33e MULO-Congres. (Stadsnieuws) Oudejaarsoverpeinzing. (Fotopagina) De ordemaatregelen op 7 Januari. (Binnenland) Baad voor de Luchtvaart samenge steld. (Luchtvaart') De Eerste Kamer over de vaccinatie. (Eerste Kamer) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BRKICHTEN naar het recente verleden dus slechts te rug, om hieruit de les te trekken voor de naaste toekomst. En nemen wij ons voor bescheiden te ziin, en er ons mede tevreden te stellen van iederen dag te maken wat mogelijk is. Als wij dit voornemen ernstig trachten te verwezenlijken, wordt heel het nieuwe jaar goed, daar een jaar immers slechts een opeenvolging van dagen is. Hooge eischen werden in 1936 ook aan ons blad gesteld als rechtstreeksch-gevolg van het vele dat alom geschiedde. Dank- baai denken wij terug aan de medewerking van onze lezers én van autoriteiten die ons de uitvoering onzer taak mogelijk hébben gemaakten wij hopeh op deze prettige samenwerking ook in het jaar dat thans staat te beginnen, te mogen rekenen. 33e ALGEMEENE VERGADERING DER VEREENIGING VOOR M.U.L.O. (Vervolg van ons verslag van gisteren). Middagzitting. Te 10 over 2 wordt het congres her opend. Het hoofdbestuur stelt de volgende wij zigingen voor in het programma van het MULO-examen Rekenen; In het programma voor B wordt de eer ste zinsnede Hetzelfde programma voor A behalve oppervlak en inhoud van eenvoudige vlak ken en lichamen vervangen door Het zelfde programma als voor A. Hieruit volgt, dat de geheele A-stof ook voor B gevraagd wordt. Uit de gegeven interpretatie blijkt, wat het aan B-stof toegevoegde gedeelte om vat. Aardrijkskunde: In het programma wordt het onder b en c genoemde van het meer in het bijzonder heden te kennen gedeelte, hetwelk thans luidt b. Drie der overige landen van Europa, naar keuze c. één der overige werelddee- len, naar keuze, als volgt gelezen b. drie der overige landen van Europa naar keuze uit de in het programma aan gegeven groepen c. één der overige we- relddeelen naar keuze uit 1. Azië; 2. Afri ka. 3. Noord-Amerika 4. Zuid-Amerika met Aostralië. Natuurkunde: a. voor het A-diploma worde verplicht gesteld het hoofdstuk over Magnetisme en Electriciteit. Bovendien is de candidaat verplicht uit de groepen 1 en 2 3 4 5 en 6 7 en 8 één groep te kiezen. b. voor het B-diploma Mechanica bo vendien de onderwerpen uit de groepen 1, 2, 3 en 4. c. De vraagstukken voor het B-diploma beperken zich tota. Wet van Archimedes, b. Wet van Boyle c. Mechanica. d. A. Het schriftelijk examen voor A duurt 30 minuten en omvat kennis van het menschelijk lichaam, Dierkunde. Het mondeling examen loopt over Plantkun de (plm. 8 min.), Physica (rest). B. Ook hier wordt Plantkunde alleen mondeling geëxamineerd. Van de zijde van het hoofdbestuur wor den deze voorstellen achtereenvolgens na der toegelicht en verdedigd. De voorgestelde wijzigingen in het pro gramma van het MULO-examen ten aan zien van rekenen en aardrijkskunde werden na korte discussie aangenomen. Minder vlot ging het met het voorge stelde ten aanzien van natuurkunde, dat.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1