500 300 25 DINSDAG 29 DECEMBER EERSTE BLAD "gemeentebestuur stads- en provincienieuws CE^ST N0.306- 74e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Visitekaarten 1936' LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. UitgmFirm F.V1K DE VILDE Ir., Mlnit Sl-60,Vlissin|ii. Ml. I). Pistntaini iEltl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen SLUITING BUREAUX DER GEMEENTE OP 7 EN 8 JANUARI 1937. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter-openbare kennis, dat op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari a.s. ter gelegenheid van de viering van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld de bureaux van alle openbare instellingen der gemeente voor het publiek gesloten zullen zijn, zulks met uitzondering van den Bur gerlijken Stand, welk kantoor voor het doen van aangiften van geboorten of over laden op die dagen zal zijn geopend des vóórmiddags tusschen 11 en 12 uur. Vlissingen, 29 December 1936. Burg. en Weth. voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP SLUITING SCHOLEN OP 7, 8 EN 9 JANUARI 1937. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Ja nuari 1937, ter gelegenheid van de viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld alle scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs, alsmede de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs en de Gemeentelijke Handelsavondschool ge sloten zullen zijn. Vlissingen, 29 December 1936. Burg. en Weth. voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nutsdepartement Vlissingen. De Vreemdeling. Het „Nieuw Schouwtooneel" heeft met de opvoering van dit tcionéelspel in vier bedrijven door Antoon Coolen, gisteravond in het smaakvolle décor van het Concert gebouw, een volkomen succes geboekt, het geen overtuigend bleek uit het feit, dat de volle zaal van oogenblik tot oogenblik ge boeid gehouden werd en uit de warme wijze, waarop dit aangrijpende stuk door de aanwezigen werd ontvangen. Dit succes was dan ook verdiend, èn om het vlotte, zuivere, doorvoelde spel èn om den inhoud van het stuk, welke van diepe menschelijkheid getuigt. In korte woorden komt het gegeven van liet stuk, dat speelt in den tegenwoordigen tijd in een Zuid-Nederlandsche dorpsche omgeving, op het volgende neer. In het ge zin van den dorpssmid Elooy Hamers, be staande uit vader, moeder, twee zoons, Ru- dolf en Martijn en een dochter, Agnes, die kennis heeft aan meester Johan Bosch, komt op zekeren regen-avond de Vreem deling met een verleden, Peter Berg, bin nenvallen, die als smidsknecht bij Hamers in dienst blijft. Dan begint de geschiedenis van een liefde, feitelijk .van twee, een niet-beantwocarde en een beantwoorde, wel ke laatste prachtig van bouw, sterk van inhoud en rijk en diep van toon is, en wdaruit een voortdurende climax met enorme speelscènes, met door alles heen een gevoelige draad, geboren wordt, welke, geleid doior de overtuiging „Wat een geluk is voor de dochter, kan voor het gezin geen ongeluk zijn", uiteindelijk voert tot een overbrugde kloof, welke zich aanvankelijk als een gapenden afgrond tusschen vader en dochter afteekende. En als eenmaal het verlossende woord gesprokén is, bergt men op alle rijen de zakdoeken op, welke bij al deze aandoeningen niet ongebruikt kun nen blijven. Ko van Dijk is deze smid. In meester lijke zelfbeheersching belijdt hij zijn kunst en draagt het stuk, dat door zijn spel tot een bijzonder gebeuren wordt. Heel de per soonlijkheid van dien smid krijgt door hem leven en realiteit. Uit de diepte van zijn hart en zijn ziel schept hij een creatie, welke de diepste bewondering afdwong. Zijn medespelers staan hem allen goed ter zijde. Hg blijft de centrale figuur. Hij inspi reert hen door zijn voorbeeld, en zij gaan mede in zijn spel, mede in zijn emoties. Jetty van DijkRiecker geeft een lieve moeder en een oprecht minnende gade, die door haar eenvoud het stuk een mensche- ldjk accent geeft. Dogi Rugani speelt de Agn es-rol met een expressie en een plastiek, die alle lof te boven gaan. Dit is een creatie groot van stijl, beheerscht van gebaar en sterk van kleur. Ook de rol van Jacques Snoek (de Vreemdeling) is een schepping. De zaal gmg in zijn spel op. Welk een doorvoeld lijden en welk een diep berusten Ferd. Koolbergen is een sterk speler, die situaties weet te accentueeren en alleen reeds door zijn verschijning als type de man, die hij zijn moet, ten voeten uit is. De jongere acteurs, Ko van Dijk Jr. (Ru- dolf) en Nina Bergsma (Martijn) wisten in hun natuurlijk, eenvoudig spel de juiste plaats in te nemen. Deze jonge spelers hadden een mooie gelegenheid zich te pre senteeren en dat deden zij met groote ver diensten. Geheel deze door Cor Hermus uitstekend geregisseerde voorstelling was" een juweel van speelkunst, waarvoor het publiek het gezelschap aan het slot een allerhartelijk ste ovatie bracht. Een echt-mooie tooneelavond, vol levens wijsheid, levenskracht en levensschoonheid, waarvoor wij het Nut niet dankbaar ge noeg kunnen zijn. O. Algemeene ledenvergadering IJsclub Vlissingen. Gisteravond hield de IJsclub Vlissingen in de Oude Vriendschap haar algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. J. Agterberg, opende de vergadering en heette de aan- zige leden welkom. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer J. C. Dert, voor het uit brengen van- het jaarverslag,- waaraan het volgende is ontleend Hoewel van het afgeloopen jaar nu niet bepaald gezegd kan worden, dat het den schaatsliefhebbers volop de gelegenheid heeft geboden hun hart op te halen, stemt het tot genoegen dat de leden van de IJs club Vlissingen toch in de gelegenheid zijn geweest, om gedurende ongeveer een week van behoorlijk ijs te genieten. Daar geen enkele andere baan in de naaste omgeving berijdbaar was, werd deze gelegenheid door de leden op hoogen prijs gesteld. De aan gelegde waterleiding bewees in deze matige vorstperiode goede diensten. Na besproei ing kon namelijk weer van een goede ijs- oppervlakte worden geprofiteerd. Ondanks de minder gunstige tijdsomstan digheden vertoonde het ledental een kleine stijging. De parkeerplaats voor auto's en rijwielen bleek in een lang gevoelde be hoefte te voorzien, terwijl de verbetering van de kleedgelegenheid eveneens de be vrediging van de leden mocht verwerven. Tenslotte verheugt het bestuur zich nog te kunnen mededeelen, dat men er in ge slaagd is op een voor de vereeniging alles zins voordeelige wijze, de hand te leggen op een muziekinstallatie met versterkers en loudspeakers, waardoor de bezoekers van de baan thans verzekerd zijn van een op- vroolijking, die zeker een stimulans voor het bezoeken van de ijsbaan zal vormen. Als nieuw bestuurslid werd nog gekozen de heer J. van Graafeiland. Voorts memo reerde de voorzitter den tocht in het vorig seizoen naar de kunstijsbaan te Brussel. Nadat nog enkele huishoudelijke besprekin gen waren gehouden, werd de vergadering gesloten. Sluiting der gemeentebureaux op 7 en 8 Januari a.s. In een in dit nummer voorkomende pu blicatie deelen Burgemeester en Wethou ders mede dat Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari a.s. ter gelegenheid van het Prin selijk huwelijk, de bureaux van alle open bare instellingen der gemeente gesloten zullen zijn. Voor het doen van aangiften van ge boorten of overlijden zal op die dagen het kantoor op in de publicatie genoemde uren geopend zijn. „De Oude Vriendschap". Zaterdag 2 Januari a.s. zal in „De Oude Vriendschap" de Tooneelvereeniging „Ko ningin Wilhelmina" een tweede uitvoering geven van het programma dat op Tweeden Kerstdag zoo zeer in den smaak is geval len. Ook op Oudejaarsavond en Nieuwjaars dag is voor verschillende attracties ge zorgd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. VEREENIGING VOOR M.U.L.O. DE 33e ALGEMEENE VERGADERING. De Vereeniging voor M.U.L.O., die mo menteel ca. 1200 leden telt en waarbij de groote meerderheid der bij het openbaar en neutraal bijzonder M.U.L.O.-onderwijs werkzame leerkrachten is aangesloten, houdt heden en morgeii hier ter stede haar 33e jaarvergadering. Ontvangst ten stadhuize. Hedenmiddag te 2 uur heeft de Wethou der van Onderwijs, de heer W. P. Edelman, tevens loco-burgemeestér, in bijzijn van den Wethouder van Openbare werken, den heer W. Anker en den gemeente-secrtaris, den heer F. Bisschop, de ca. 80 congresgangers officieel namens het gemeentebestuur van Vlissingen ten stadhuize ontvangen. Spr. heette de congressisten als loco-bur gemeester, wegens uitstedigheid van den burgemeester, den heer C. A. van Woelde- ren, hartelijk welkom op Zeeuwschen grond. Wij stellen bet zeer op prijs, aldus spr., dat dit congres thans te Vlissingen gehouden wordt, alleen is het jammer dat dit in den winter moet geschieden, zoodat men niet van de mooie natuur kan genie ten. Spr. juichte toe dat men uit verre stre ken naar hier was gekomen, omdat velen slechts een theoretische kennis van dit ge west hebben. Hij sprak de hoop uit dat men na dit korte bezoek nogmaals naar Vlissingen zal komen, doch dan in den - zomer, zoodat men van de natuur en het badleven kan genieten. Nadat de heer Edelman nog op verschillende beziens- en wetenswaardigheden had gewezen, besloot hij met den wensch dat ook het doel van dit bezoek de algemeene vergadering, ten volle haar vruchten zal afwerpen. Hierna dankte de voorzitter der Veree niging, de heer A. Lobst^n voor de harte lijke ontvangst door het gemeentebestuur en wilde ook gaarne nog enkele woorden zeggen over het M.U.L.O.-ondenvijs hij wees op den grooten vooruitgang bij dezen tak van onderwijs. Op 31 December 1935 bedroeg n.l. het totaal aantal leerlingen op de M.U.L.O.-scholen 90340 en op denzelfden datum telden alle inrichtingen voor Midd. Onderwijs en Voorbereidend Hooger Onder wijs in totaal 56199 leerlingen. Hieruit blijkt dus duidelijk dat het M.U.L.O.-onderwijs de andere reeds ver heeft overvleugeld. Ook roemde spreker nog de openbare U.L.O.- school te Vlissingen, die met haar 170 leer lingen, tot een der beste in den lande gere kend kan worden. Naar aanleiding van hetgeen de heer Edelman gezegd heeft over de theoretische kennis van Zeeland wilde de heer Lobstein nog enkele opmerkingen maken. Wij weten, aldus spr., dat de Zeeuwen de beste vader landers zijn en dat zij eeuwenlang strijd hebben moeten voeren. Het is ook bekend, dat ook Vlissingen de crisis niet is bespaard en dat ook het onderwijs hierdoor geleden heeft. Men is er echter van overtuigd, dat alle maatregelen die genomen zijn, noodza kelijk waren. Wanneer de tijden dan ook betv^r worden, vertrouwt men op het ge- meeri ebestuur dat het alles zal doen om het onderwijs weer te verbeteren. Indachtig aan de Zeeuwsche spreuk „Luctor et Emergo", zal ook Vlissingen weer eenmaal de moeilijkheden te boven komen en spr. hoopte dat dit het geval mag zijn, wanneer de congressisten eens nader met Vlissingen komen kennis maken. Hiermede was deze plechtigheid ten einde en werden eenige ververschingen aange boden. Huishoudelijke vergadering. De congressisten keerden vervolgens te rug naar Grand Hotel Britannia, waar het huishoudelijk gedeelte van de 33e Algemee ne Vergadering een aanvang nam. De rekening van den algemeen penning meester, den heer J. G. Jansens uit Gro ningen, sloot met een totaal in ontvangsten en uitgaven van 7.928.24 de begrooting voor 1937 geeft een totaalcijfer van 7600 aan. Het jaarverslag. De le secretaris, de heer Z. Regeling uit Enschede, bracht het jaarverslag over 1936 uit, waarin geconstateerd wordt, dat on danks de moeilijke omstandigheden waar onder vaak gewerkt moest worden, in het afgeloopen jaar veel kon worden gedaan in het belang der vereeniging, van haar leden, van de scholen en van het examen. Het jaarverslag vermeldt bijzonderheden van een betere werkverdeeling in het hoofd bestuur, waardoor een vluggere afdoening van zaken werd bereiktvoorts worden de commissies vermeld, waarin de vereeniging vertegenwoordigd was. De voorzitter der vereeniging, de heer A. Lobstein uit Hilversum heeft herhaal delijk op het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen belangrijke zaken bepleit, waarvan er vele in het jaar verslag worden gejnemoreerd voorts wer den enkele audiënties aangevraagd o.a. door de drie voorzitters der M.U.L.O.-ver- eenigingen. Het jaarverslag vermeldt ver schillende adressen, die in den loop van het jaar werden verzonden en constateert dat de actie van het hoofdbestuur om opgeno men te worden in het Georganiseerd Over leg, mislukte. Een voorstel van het N.O.G. tot nauwere samenwerking werd afgewe zen. Enkele malen werd en meestal niet vergeefs een beroep gedaan op de mede werking der afdeelingen in verschillende aangelegenheden. Het jaarverslag memoreert o.m. het over lijden van den heer Janssen, die met de heeren Hofland, Zijl en het geheele H.B., de vereeniging vertegenwoordigde in de regelingscomissie „het openbaar U.L.O. heeft in hem een zijner beste krachten ver loren." Het ledental der vereeniging bleef on danks den teruggang van het aantal scho len stijgen. In October werd het 1200e lid ingeschreven. Het aantal afdeelingen bleef stationair dat der „voorstanders" werd iets grooter. Woensdagochtend te 10 uur begint de openbare vergadering, waarvan men in ons blad van morgen een verslag zal aan treffen. Oponthoud op het postkantoor. Naar het Bestuur der Vereeniging Ge meenschappelijk Belang ons mededeelt, heeft het hedenmorgen aan het hoofdbe stuur der P.T.T. te 's-Gravenhage een tele gram van den volgenden inhoud gezonden „Verzoeke openstelling van meer lo ketten op postkantoor stop. Ontvangen veel klachten dat personeel cinzer leden te lang moet wachten stop. Samenvoe ging van postzegelloket om 12 uur ver oorzaakt groot misnoegen stop. Ge constateerd oponthoud' 25 minuten stop". N.V. ZEEUWSCHE GASMAATSCHAPPIJ „ZEGAM" TE VLISSINGEN. Jaarverslag over 1935. Aan de leden der Provinciale Staten van Zeeland is overgelegd het eerste verslag van de N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij „Zegam" te Vlissingen, loopende over 1935. De directie, die gevoerd wordt door de N.V. Nederlandsch-Indische Gasmaatschap pij te Rotterdam herinnert eerst aan de oprichting, na het afbreken van de onder handelingen, die de gemeente Vlissingen voerde met de Imperial Continental Gas- Association te Londen, die in 1880 con cessie had gekregen voor gaslevering in Vlissingen, welke concessie ultimo Juni 1935 afliep, over de voortzetting der con cessie. Op 22 Juni 1934 besloot de gemeen-^ teraad te Vlissingen om gezamenlijk met de N.V. Ned.-Indische Gas-Maatsch. de N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij op te richten. Naar de meening van Ged. Staten van Zee land werden echter in dit geval door de ge meente Vlissingen belangen nagestreefd, die in de toekomst de gasvoorziening van een belangrijk deel van de Provincie Zee land beoogden en dus feitelijk niet zouden behooren tot de bemoeienis van de gemeen te. Na ruggespraak met de gemeente en met de N.-I.G.M. besloten Ged. Staten een voorstel aan de Prov. Staten te doen om de Provincie in het kapitaal van de op te richten N.V. Z.E.G.A.M. voor 3/5 te doen deelnemen, terwijl dan de N.V. Neder landsch-Indische Gas-Maatschappij voor 2/5 ln dat kapitaal zou participeeren. De Provincie zou dan behoudens de be taling van een schadeloosstelling een ge ring gedeelte van haar aandeelen aan de gemeente Vlissingen afstaan. Op 29 Janu ari 1935 is toen de N.V. opgericht met een maatschappelijk kapitaal van 4.100.000, waarvan bij de oprichting werd geplaatst 810.000. Besloten werd geen nieuwe fabriek te bouwen maar de fabriek c.a. van de Im perial over te nemen, en na overleg met deze de fabriek van 1 November 1934 door de N.-I.G.M. te doen exploiteeren, voor re kening en in afwachting van de in oprich ting zijnde „Zegam". De directie getuigt met erkentelijkheid van de tegemoetkomen de en vlotte samenwerking met Ged. Sta ten en de gemeente Vlissingen, waardoor vaak moeilijke vraagstukken tot oplossing werden gebracht en ook door deze licha men steun werd verleend bij het onder handelen met de Imperial, toen deze haar verplichtingen jegens het personeel niet op behoorlijke wijze bleek te willen nakomen. Bij het in exploitatie nemen op 1 No vember 1934 van de gasfabriek bleek het geheel in een nog minder gunstigen be- drijfszekeren toestand te verkeeren dan door ons tijdens de onderhandelingen was geconstateerd. Reeds vóór de overname ^an flclieMfftcwisscM «gaat desra elcKgg 33e Algemeene vergadering van de Vereeniging voor M.U.L.O. (Stadsnieuws). Het eerste jaarverslag van de „Zegam" is aan Prov. Staten van Zeeland over gelegd. (Stadsnieuws). Amerikaansch verkeersvliegtuig ver ongelukt 12 slachtoffers. (Luchtvaart) De „Van der Wijck" wordt niet gelicht. (Scheepvaart). Het programma der huwelijksplechtig heid op 7 Januari thans vastgesteld. (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Een mooi doosje (50 kaarljes en 50 Enveloppen) keurig bedrukt vocy slechts 70 DRUKKER IJ VAN DE VELDE Walstraat 58-60 Telefoon No. 10 het beheer bestelde de directie in overleg met den Commissaris der Koningin de materialen voor een completen klein-ka- meroven, waardoor het mogelijk werd, dat deze materialen in begin November 1934 werden aangevoerd en direct met den bouw kon worden begonnen. Nadien zijn nog allerlei maatregelen ge troffen, o.a tot het voeren van onderhande lingen voor vergrooting van het terrein, dat te klein bleek om aan de toekomstige plannen voor fabrieksuitbreiding plaats te geven en tot een noodzakelijke reorganisa tie van het geheele bedrijf. De meeste ver beteringen en vernieuwingen van dit pro gramma werden met spoed uitgevoerd en kwamen grootendeels gereed in het tijd vak van 1 November 1934 tot ultimo Juni 1935. Aan de oude concessionaresse werd vergoeding voor den in dien termijn gederf- den winst verstrekt en tevens voor over name van hare concessie-rechten in een 10-tal steden en dorpen van Walcheren, totaal 80.000. Vooral in dat tijdvak zijn ten laste der exploitatie-rekening groote bedragen betaald om een geordenden be- drijfszekeren toestand te scheppen. De di rectie meende, dat het tot ultimo Juni 1935 ontstane erploitatieverlies ten laste van de oprichtingskosten te boeken, ten einde deze zoo mogelijk in weinige, doch hoogstens in 10 jaren af te schrijven. Op deze wijze wordt voorkomen, dat in het eerste exploi tatiejaar een vertroebeling ontstaat en geen juist beeld over de mérites van het gasbedrijf zelve wordt verkregen. De direc tie heeft dan ook 2 rekeningen van verlies en winst opgemaakt, resp over het tjjdvak November 1934 tot Juni 1935 en van Juli tot December 1935. In 1929 had het Vlissingsche bedrijf een maximum jaarproductie van 3.724.400 M3. gas, met ruim 8000 gasverbruikers, in 1934 was het gedaald tot resp. 2.989.540 M3. en 7125 geplaatste meters, in 1935 was het 2.659,280 M3. en eind December was het a.antal meters gestegen tot 7346. Door in voering van een doeltreffende controle op der gasdruk in het vrij uitgestrekte buizen net mocht het gelukken het aanvankelijk zeer hooge gasverlies langzamerhand in te

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1