1000 500 300 150 100 25 «ra MAANDAG 28 DECEMBER „DE STER" CENT ■Mo* 305 74 e Jaargang 1936- Ililimfirms i. HB DE HEIDE Jr., WilsM 58-S1, ïlissiip. felst ID. Frctiitarói E0101 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD HET PRINSELIJK HUWELIJK. STADS- EN PROVINCIENIEUWS HOTELLINNEN 9cbcurlcti»sscti nan Jew Jag Visitekaarten VAN DE VELDE VUSSIN6SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedererege meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dtt nummer bestaat uit 2 bladen Het Prinselijk huwelijk brengt heel wat geld onder de menschen. Meer dan men wellicht zal denken en men krijgt hiervan een heter beeld, wanneer men alles eens na gaat, nu de bruidsdagen zijn begonnen en men kan constateeren, wat er gedaan is en wat er nog staat te komen. Eerst hebben wij den verkoop van plaatsen langs den weg, waar de stoet passeert. Hiermede zijn zeer groote bedragen gemoeid, indien men bijv. bedenkt, dat een der bekende café's in Den Haag voor dien dag een bedrag van 30.000 moet hebben gekregen als huur aan een combinatie. De prijzen zijn den laatsten tijd weliswaar belangrijk gedaald en er zijn nog voldoende plaatsen be schikbaar beneden den prijs van 10, zoo dat de haastigen, zooals altijd, veel te veel hebben betaald, maar het neemt niet weg, dat alleen uit dezen hoofde tonnen worden ontvangen. De menschen moeten van bui ten worden aangevoerd bussen, auto's en de spoorwegen zullen mooie zaken maken, terwijl ook. het benzine-gebruik een stijging zal ondergaan. Dan de versieringen Hoeveel meter vlaggedoek zal er wel niet zijn verbruikt, went men ziet ontelbare nieuwe vlaggen naast de oude En het dennegroen, dat met kwistige hand is aangebracht. Op onzen autotocht naar het. Oosten van het laud kwamen wij op den hoofdweg".groote trans porten dennegroen tegen, die naar Den Haag werdenJ gedirigeerd: Ook dit brengt heel wat gelcLin het laad]e, geld dat niet in Den Haag blijft, maai* zijn weg door het gebeele land. vindt, waar dennegroen te verkrijgen is.. Nietvergeten mag worden de bloemenschat, die Den Haag in de bruidsweken zal versieren, terwijl van hein de en ver prachtige bouquetten aan het jonge Prinselijk paar worden aangeboden. Op de Westlamdsche veilingen werden hoo- ge prijzen betaald voor chrysanten, die nog in voldoende hoeveelheid aanwezig waren, doch die door de stijgende vraag behoor lijke prijzen konden opbrengen. Er wij heb ben nog een paar weken voor den boeg, waarin de bloemenstreken, waaronder ook Aalsmeer, extra zullen profi'teeren. Het groote bezoek, dat ,in de residentie verwacht wordt, brengt zijn uitgaven aan eten en versnaperingen mede. De café's en restaurants zullen vol loopenhet offi- cieele sluitingsuur is gedurende de drie bruidsweken buiten werking gesteld, terwijl ook de hotels vol zullen loopen. De Schouwburg in Den Haag heeft nim mer zoo getrokken als nu en het is interes sant een recensie te lezen van K. de R. over den eersten feestavond in den bruids tijd „Wanneer réeds op den eersten feest avond van den bruidstijd een dergelijke luxe in avondtoiletten, parures en coiffures wordt gedemonstreerd, hoe kan er dan nog tot 7 Januari climax blijven? Zijde, velours, satijn en organdie crêpes is allerlei va riaties het werd allemaal gedragen, zoo als de Haagsche vrouw dat met gratie te dragen Weet. Was het doordat in de laatste jaren de heeren het zich in den schouw burg op hét punt van kleeding wat erg ge makkelijk maakten, dat er thans, nu zij in uniform, rok en smoking waren, zooveel aandacht aan hen werd besteed?" Men begrijpt, dat er heel wat uitgegeven Is aan dameskleeding en aan verversching van de manlijke gala-kleedij. Tal van groen geworden rokken en smokings zullen zijn afgekeurd, zoodat de kleermakers handen tekort zijn gekomen in het fabriceeven van nieuwe costuums. Ook de gala-uniformen der officieren, Kamerleden, gezanten etc. zullen hier en daar een dringende vernieu wing noodig hebben gehad. Dan de parfumsde coiffeurs, die de heeren der schepping extra hebben geknipt en de dames extra hebben voorzien van elegante coiffures Om de juweliers niet te vergeten, die goede zaken hebben ge maakt. Indien men alle bedragen samentelt, welke voor en ten behoeve van het huwe lijk van Prinses Juliana zijn uitgegeven en nog zullen worden uitgegeven, dan komt men ongetwijfeld tot miüioenen guldens en al deze millioenen worden hoofdzakelijk besteed aan Nederlandsche bedrijven, aan do Nederlandsche industrie en voor een niet onbelangrijk bedrag aan loonen Het geld rolt en zal verder rollen, naar mate het' enthousiasme stijgt. En dat er in dat enthousiasme een climax zal komen, mag men nu al afleiden uit de groote druk te, die er in de residentie en in den lande heerscht. Laten wij hopen, dat het weer zal medewerken, net zoo fraai zal zijn als op den dag, dat het Prinselijk paar is aan- geteekend. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". Deze vereeniging heeft niet alleen met haar Kerstprogramma flink revanche ge nomen, doch ook' een geheel gevulde zaal den 2en Kerstavond kostelijk geamuseerd met een aardige collectie liedjes en voor drachten benevens een klucht. Vanzelf bracht ook deze uitvoering een speciaal nummertje dat «en Kerststem ming moest suggereeren. Na het korte openingswoord van den voorzitter, den heer Van Gelder, is men met het tableau, dat de verbreiding van de Kerstboodschap, de Vredesgedachte, over de geheele wereld symboliseerde (helaas demonstreeren de huidige toestanden nog steeds het tegen deel) en waarbij het meisje Van Gelder heel lief een Kerstliedje (De Kerstklokken) zong, daarin volkomen geslaagd. Daarna ging een program van ernst en luim vroo- lijke liedjes met een refreintje, levens liedjes, welke even tot nadenken stemden (o.a. „Moeder, waar blijft vader" en „De vogelverschrikker") en tot besluit van het eerste deel een voordracht „A en Z op het levenspad", welke het eene lachsalvo na het andere ontketende. Na de pauze werd het kluchtspel in één bedrijf „De macht der vrouw" van J. J. Rentmeester, waarin, na eenige komische scènes, drie leden van het sterke geslacht voor drie vertegenwoordigsters van de zwakke sekse het onderspit moeten delven, hetgeen de vroolijkheid in de zaal ten top voerde. Het publiek heeft de grappige ge schiedenis dan ook dankbaar ontvangen en daarvan door middel van ferm applaus af doende blijk gegeven. Charles Haaze en zijn Oude Vriendschap huisorkest kweten zich naar wensch van de begeleidingstaak en speelden tusschen de nummers door, de zaal vol met in zwang zijnde liedjes, hetgeen zeer veel tot de ge zellige sfeer bijdroeg. In de in Bruids- Kersttooi prijkende zaal kwam het uit volle borst gezongen Feestlied van Belger (Lippe-Detmold marsch) wel bijzonder tot zijn recht. Een gezellig samenzijn met een dansje besloot den prettig geslaagden avond, M. S. F. Het plaatselijk bestuur van deze sympa thieke instelling laat met de cabaretclub van het M. S. F. geen middel onbeproefd am de kas te stijven, teneinde met tè meer succes den strijd tegen den witten dood te kunnen aanbinden. Zoo had men met de Kerstdagen wederom cabaret-avonden ge organiseerd, welke, zoowel wat publieke opkomst als wat de vertolking van het af wisselende programma betreft, een mooi succes zijn geworden. Het programma stond als steeds onder leiding van den populairen Jac. de Coninck, die, nadat de M.F.S.-girls geopend hadden met het spontaan door de aanwezigen me degezongen vroolijke Feestlied van Belger (Lippe-Detmold Marsch) ter eere van het Vorstelijk Bruidspaar, vanuit de schijnwer percabine zijn pot-pourri van poiilaire lied jes lanceerde, waarop door de girls van het tooneel af met refreintjes werd geantwoord. Jack en zijn getrouwen zorgden door een vlotte programma-afwerking, dat de een maal gevestigde prettige stemming den ge- heelen avond bewaard bleef, al herinnerde het goed getroffen Kerstboom-tafereel met het visioen van het knaapje, dat zijn Kerst liedje met de engelen zong, het fijn getinte „Klaasje's wraak" en het pakkende „Stille Nacht" van het bedelmeisje ook even aan den ernst van het leven. En dat was goed ook. Doch onmiddellijk daarop domineerde weer de vroolijkheid en heschen de verschil lende dames en heeren met hun liedjes (het voetballiedje „Hup, hup, hup" sloeg gewel dig in), voordrachten en aardige, fraai ge- costumeerde dansen weer de vreugdevlag in top. Corns, van Beers en zijn Concertgebouw huisorkest droegen als steeds voor een nauwgezette muzikale begeleiding zorg en zetten ook op het bal, dat de geslaagde uit voeringen besloot, mèt de danslustigen hun beste beentje voor. Geld speelt geen rol. De Schouwspelers. Terecht draagt dit blijspel in drie be drijven den onder-titel „Laat Meijer het op knappen". Deze Meijer toch Meijer Reis- nagel, le boekhouder op het kantoor van den advocaat dr. Elias Schiller is de centrale figuur in het stuk, dat tot motief heeft het verliefde jongemeisjeshart van een verarmde, adellijke generaalsdochter, Ulli von Waldenhofen genaamd, dat einde lijk den eveneens van liefde blakenden ad vocaat-zaakwaarnemer, die zijn eigen ver mogen besteedt om de familie in den waan van haar rijkdom te laten, ten deel valt, echter niet vóór de dreigende donkere standsverschilwolken, in den vorm van een bevooroordeelde moeder en dito grootvader, van het uitspansel zijn weggevaagd en de generaalsfamilie overtuigd is van de op rechte, eerlijke bedoelingen van den advo caat. Gewis dankt deze zijn geluk aan zijn meer dan gladden factotum Meijer Reis- nagel, die voor de moeilijkstegeldelijke problemen een oplossing vindt en het zelfs zoover stuurt, dat niet alleen een respec tabele speelschuld van het „zoontje" Kurt von Waldenhofen doch tevens een oude op de goederen der Von Waldenhofen' s rus tende zeer zware hypotheek geannuleerd wordt. De heer G. L. Auerbach, een ex-beroeps- acteur, die tevens de regie voerde, gaf van dezen Reisnagel een allerkostelijkste creatie en maakte met zijn geweldige slag vaardigheid en echt Joodsche gijn de aar dig bezette zaal totaal mesjokken. Na deze pracht blijspel-figuur moet on middellijk genoemd worden Annie Lange- naken van het Hollandsch Tooneelgezel- schap, die, wegens ongesteldheid van een der Schouwspeelsters, een Ulli-gastrol .ver vulde en wel zóó volkomen, dat men het haar niet verbeterd zou hebben om den in- nerlijken strijd tusschen liefde, twijfel en traditioneele familie-fierheid zóó aanneme lijk te doen zijn. Voor dilettanten beantwoordde de bezet ting der overige rollen zeer zeker aan de verwachtingen. De generaals-weduwe, Excellentie Von Wadenhofen, speelde haar rol met een begrijpelijke verontwaardiging en trots advocaat dr. Elias Schiller was als liefhebbende jongeman en als fijnvoe lend, delicaat mensch goed op dreef. Rondom deze personen groepeerden zich de anderen de zoon Kurt, de zeekapitein Von Wengen, de advocaat Von Ahrent en diens zuster Herta, de restauratiehouder Wiepke en zijn vrouw Jacoba, de Pool Za- moski en de huisknecht Wilhelm in zijn statig livrei, die allen min of meer wisten te voldoen. Al met al hebben de Schouwspelers, spe ciaal in H, een lofwaardige voorstelling van dit blijspel gegeven, waarin ook het rassen probleem, dat door de tijdsomstandigheden actueel is (het stuk speelt in Berlijn), even om den hoek komt kijken. Het spontane applaus, dat dikwerf in de zaal opklaterde en aan het slot den vorm van een ovatie aannam, legde getuigenis af van de inderdaad verdiende, warme publieke waardeering. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Op het Malieveld te Den Haag vond Woensdagmorgen de plechtige eedsafleg ging van Z.D.H. Prins Bernhard als offi cier bij de landm .cht, de zeemacht en het Kon. Ned. Indische leger plaats. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bij aankomst op het Malieveld. De bekende actrice, mevr. Esther de Boervan Rijk, die eenigen tijd in het Prot.-Isr. Ziekenhuis te Amsterdam is op genomen geweest, heeft Woensdagmiddag het ziekenhuis hersteld verlaten. De Rijvereeniging „Baarn" organiseerde Donderdag een jacht, welke gereden werd achter de meute'der Hubertus Hunt. De IJsselbrug te Zutphen, die eenige maanden buiten gebruik is geweest om ver breed te worden, is Donderdag officieel weer geopend. Met de boottrein van Genua zijn Vrijdag morgen verschillende deputaties uit Indië aangekomen tot bijwoning van de a.s. hu welijksfeesten. De Koninklijke familie heeft Vrijdag den kerkdienst in de Kloosterkerk te 's-Graven- hage bijgewoond. Denkt om uw belasting. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt, vestigt er voor- zooveel noodig de aandacht op, dat in het begin van Januari a.s. met de vervolging zal worden aangevangen van de navolgen de aanslagen Grondbelasting 1986, waarvan de aan slagbiljetten gedateerd zijn in Maart 1936, voor het restant. Personeele belasting 1936, waarvan de aanslagbiljetten gedateerd z\jn in Fe bruari, Maart en April 1936, voor het restant. Inkomstenbelasting 1936/37, waarvan de aanslagbiljetten gedateerd zijn in Juli 1936, voor s/8. voor onverslijtbare lakens en sloopen Cy sterker dan ÜA graslinnen. 150 160 180 200 c.m. breed 59 66 72 79 cent per ei St. Jacobsstraat 8. Tel.494 Inkomstenbelasting 1936/37, waarvan de aanslagbiljetten gedateerd zijn in October 1936, voor 2/6. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 21 tot 26 De cember werden in het badhuis 217 baden genomen en wel 141 door heeren, 60 door dames en 16 door kinderen. „Alhambra"-Theater. De Witte Engel. Mijnheer zoekt z'n woning. Eerstgenoemde film kan men met recht een beroep op de menschheid noemen, en als zoodanig paste zij volmaakt in het ka der van de Kerstidee. Zij doet denken aan de film „het leven van Louis Pasteur", eveneens door den regisseur Diestede ge maakt. Wij meenen, dat Kay Francis als Florence Nightingale in White Angel niet behoeft onder te doen voor de zoo sug gestieve vertolking van Paul Muni als Louis Pasteur destijds. Niet het minst dankt zij, die anders de meest elegant ge- kleede vrouw van Hollywood geldt, aan haar stem, haar dictie. Naast haar treden op den voorgrond de figuren van den Engelschen minister van oorlog (den premier) en voor den chef der medische dienst tijdens den Krimoorlog. De Hunt, in wien alle conventie en tegenwer kende kracht tegenover de arbeidende vrouw zich condenseeren. Zeer knap is ook de oplossing Koningin Victoria in het ein de, wanneer door haar het gewonnen En- gelsche volk en. eigenlijk de geheele be schaafde wereld deze heldin van dienende liefde eeuwigen dank en erkenning betui gen, niet in levenden lijve op het doek te voeren, doch Florence Nightingale, die bij haar terugkeer een nationale ontvangst weigert, haar, even welsprekend als uit eindelijk Pasteur, beroep op de geheele menschheid te doen zeggen tegenover het koninklijk portret. Hoe zuiver en indruk wekkend klonk die schoone uiteenzetting van haar zaak, eindigend met de verpleeg ster-gelofte door de vol-bezette, roerloos luisterende zaal. En welk een simpel doch uiterst treffend slot de verpleegsterbroche op haar borst gespeld met de woorden „Gezegend zijn de Barmhartigen". Na onze korte, historische oriëntatie in ons laatste nummer is het wel niet noodig nog veel over deze groote film te zeggen. Uitstekend geschiedkundig is getypeerd de buitengewoon onhygiënische toestanden, feitelijk toch niet zoo heel lang geleden van ziekenhuis en ambulances in Londen, achter- en aan het front. Daarnaast het ontstellend wanbegrip, dat er in deze goede tijden heerschte over het beroep van verpleegster, hetwelk al even laag ge schat werd als vele andere, die een ont wikkelde en meer beschaafde maatschap pij van heden thans tot haar onmisbare peilers acht. Eveneens de achterlijke be grippen over de positie in de maatschappij van de vrouw, die het huwelijk als eenige uitkomst had te zien, een vluchthaven, die alle intriges en vernederingen waard was. Slechts één vrouw, en deze tegenstrijdig heid spreekt bockdeelen, de Koningin had recht van meepraten alle andere hield men opgesloten binnen gezin en kinderka mer. Hoe verschillend de aanleg cok, voor de fatsoenlijke vrouw was de weg van maatschappelijken arbeid gesloten. Opgeleid in Duitschland, gaat Florence Nightingale tijdens den Krimoorlog haar kunde in praktijk brengen, eerst te Skoe- tari, later op de Krim in de loopgraven temidden van gewonden, typhus- en cho- lera-lijders. Aangetast door een vreeselijke ziekte zweeft zij zelve dagen tusschen dood en leven. En in biddend hopen wacht het leger op het behoud van deze heldin op dat zij haar titanen-arbeid kan voortzet ten. Want zij is dan werkelijk geworden „The Lady with the Lamp" vereeuwigd door Longfellow's onsterfelijk gedicht, welks woorden vol effect de sprekende film in een gelukkige vondst ons meegeeft. Als alle schitterende uniformen en blin kende ridderorden verbleekt zijn, en de Het Prinselijk huwelijk. (Hoofdartikel) 4 Verschillende ernstige verkeersongeval len. Stadsnieuws, Middelburg en Gemengd nieuws). Mist veroorzaakt stagnatie in het vliegverkeer. (Luchtvaart), Twee ongevallen op onbewaakte over wegen. (Gemengd nieuws), Groote brand in Berlijnsche metro. (Gemengd nieuws), Madrid opnieuw gebombardeerd felle strijd in Spanje. (Buitenland)» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE KER1CHTEN Een mooi doosje (50 kaartjes en 50 Enveloppen) keu rig bedrukt voor slechts 70 DRUKKER IJ Walstraat 58-60 Telefoon No. 10 namen van vele generaals uit dien wree- den oorlog totaal vergeten, dan leeft de tengere gestalte in de onopvallende uni form onder dezen eeretitel in de recht vaardige geschiedboeken der menschheid tot in het einde der dagen voort. Want dit is het lot van hen, die werkelijk bouwen in dienende liefde aan vooruitgang, bescha ving en wereldvrede. En daarom ook is deze film niet alleen breed van opzet en voortreffelijk van spel, doch bovenal grootsch van gedachte en idee. In het voorprogramma gaat een zeer leuke comedie vol dwaze vergissingen, waarom telkens hartelijk gelachen wordt. Wel te begrijpen, indien men de namen ziet van Paul Hörbiger, Hermann Thimig en Adèle Sandrock. Alvorens te besluiten wen- schen wij echter nog garne van de gele genheid gebruik te maken door de aan dacht van liefhebbers eeenr uitzonderlijk goede film te vestigen. „De 39 treden", welke de 2e helft der week gaat en die wrj door eigen aanschouwing kennen, is een zeer nieuw, apart genre van moderne En- gelsche filmkunst, zeer spannend als de tective- en spionnage-film en geeft bocen- dien prachtige opnamen dwars door Enge land op den vreemden tocht naar het hoo- ge Noorden, vooral de spoorbrug en het misti Schotsche land. Zeer zeker is dit een film, zooals niet elke week er een komt. Baldadigheid. Met uitzondering van het noodlottige auto-ongeval waarover men elders onder het stadsnieuws bijzonderheden za1 aantref fen, zijn de Kerstdagen hier ter stede zonder gebeurtenissen van beteekenis ver- loopen. Wel hebben hier en daar baldadigheden plaats gehad, waaraan zich vermoedelijk brooddronken feestgangers schuldig heb ben gemaakt zoo zijn op den Nieuwendijk enkele palen verdwenen, die men daar met het oog op de aan te brengen versieringen had geplaatsten ook elders in de stad

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1