500 300 25 DONDERDAG 24 DECEMBER EERSTE BLAD Kerstmis. CENT No. 304 74e Jaargang 1936' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS RAADSOVERZICHT. Visitekaarten VAN DE VELDE BAN I 10 Groo- coor Vlede- mrg -lois VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. lilimfins F. UN Dl VELDE !t„ Halslint SB-tOJIissinp, Telal. 19. Pisliitinini iSlfl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Kerstfeest WEGENS HET KERSTFEEST ZAL VRIJDAG EN ZATERDAG GEEN NUMMER VAN DIT BLAD VER SCHIJNEN. Voor velen brengt het Kerstfeest, dat in wezen zulk blij feest behoort te zijn, van jaar op jaar nieuwe en vaak diepere teleurstelling. Niet voor de oppervlak- kigen. Helaas zijn er massa's menschen, voor wie Kerstmis niet méér, maar ook niet minder beteekent dan twee of drie Zondagen, een leuke huiselijke versiering met Kerstboom, kaarsjes, hulst, leuke pret onder elkaar, spelletjes enz. Voor anderen echter beteekent het vooruitzicht van Kerstmis de geestelijke hunkering naar de Verlossing, naar den Vrede. Vrede'voor zich zelf, vrede voor en met anderen, vrede in God. Wij leven in een wereld van onvrede, waar de liefde wordt verdrongen door den haat en de waarheid wordt verpletterd door het geweld. In zulke wereld kan men smachten naar ,dg herdenking van het grootste moment in 's werelds bestel, naar de herdenking van het feit van Christus' geboorte. Wij verlangen naar Kerstmis in de hoop, dat dan de wereld weer iets zal verstaan van de blijde bood schap van den Vrede, de Verlossing. Iets zal verstaan van het gejuich der engelen, die het uitschalden, dat allen Zijn wel behagen zouden hebben, die zich van goeden wille betoonen om de genade van den vrede uit de handen van den Ver losser te ontvangen. Als tragisch voelen wij vaak het Kerst feest aan, omdat de werkelijkheid meest al zoo ver afblijft van wat door God's goedheid had kunnen zijn. De weg van den vrede, die ons werd gewezen, is groot en breed en wij allen kunnen ze begaan. Als christenen moeten wij hem begaan. Maar wij putten ons altijd uit in bedenksels van motieven, welke ons moeten excuseeren voor den gang over het smalle kronkelpad van haat en nijd en geweld, waar wij elkaar verdrin gen enbeoorlogen. Millioenen Christenen zullen op het Kerstfeest de kerken weer vullen om de boodschap der Verlossing te ontvangen, maar zeer weinigen zullen die bood schap in zich opnemen. De vrede kan slechts werkelijkheid worden, wanneer hij van ons zelf uitgaat, maar wij, in onze hoovaardij, wenschen meestal slechts een vrede te aanvaarden, welke bij anderen begint. De mensch wil pas den vrede, wanneer allen uit zijn omgeving rond hem op de knieën liggen. Zóó willen dat ook de volkeren. Hoe anders was het voorbeeld van den goddelijken Meester. Niet naast, maar tegenover Hem stond een zondige wereld, die Hem tot in alle vezelen van Zijne majesteit had gekrenkt. En toch kwam Hij tót die wereld. Die wereld bracht Hij den vrede, Zijn vrede. Dien vrede gaf Hij uit Zich zelf, uit het goddelijke Lichaam verklaarde Hij zich bereid om het menschelijke Leven te laten rijten, óns ten zegen en zaligheid. De vrede op de wereld kan slechts komen door offerzin, niet door kracht en geweld. Voor vrede valt niet te vechten, wij kunnen er slechts voor lijden. Daarom ook zal nooit de vrede worden geboren uit de krankzinnige en godde- looze bewapening onzer dagen." Er zijn millioenen menschen, die iets van den Vrede van Christus in zich voe len, maar te weinigen zijn er, die dezen vrede rijker maken door hem uit te dee- len. De Vrede van Christus zal pas do- mineeren, wanneer wij hem verbreiden door onzen naasten te vergeven, als zij ons kwaad hebben gedaan en door min der ons eigen vermeende recht dan wel het heil van anderen te zoeken en na te streven. De boosheid moet vernietigd worden door de liefde. Onlangs hoorden wij in een geestelijke radio-toespraak een mooi vers citeeren, welks juisten tekst wij nasloegen. Wie naar den inhoud van dat vers leven, zul len toegankelijk zijn voor de Boodschap van Kerstmis, voor den Vrede van Christus en zullen het Rijk van den Vrede helpen verbreiden. Is iets vriend'lijks u geschied Geef het door Houd het voor u zeiven niet Geef het door Laat het door de jaren gaan, Dragen rijken zegen aan, Dragen menig bitt'ren traan Geef het door Liefde vraagt de liefdedaad Geef het door Wat gij houdt tot eigen baat Gaat te loor. Arm is hij, die nimmer geeft Rijk is, wie van geven leeft, Daar hij reine vreugde heeft Altijd door Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Een artsjubileum. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat dr. J. Louwerier aan de Rijksuniversi teit te Leiden tot arts promoveerde. In 1873 te Tomohon op Celebes geboren, kwam hq jong naar Nederland om te stu- deeren, waar hij te Rotterdam de lagere school en de H.B.S. doorliep, van welke laatste school hij reeds op 17-jarigen leef tijd zijn einddiploma wist te behalen. Hier na bezocht dr. Louwerier de Universiteit en vestigde zich kort nadat hij zijn studie had volbracht, op 23-jarigen leeftijd te Rotter dam. Een jaar later vertrok hij echter weer naar Indië als Officier van gezondheid bq het Oost-Indische leger. Van 19061921 is hij daarna te Deli nog als plantage-arts werkzaam geweest. Tijdens een vacantie- verblijf ia Nederland in 1910 was hij een jaar aan de inrichting voor ooglijders te 's-Gravenhage verbonden. De oogheelkunde had zoozeer zijn belangstelling, dat hij bij zijn terugkeer in Nederland zich als oog arts hier ter stede heeft gevestigd. Hij werd toen ook als zoodanig aangesteld bij de Kon. Mij. „De Schelde", terwijl hij in 1926 tevens tot controleerend geneesheer bij de Posterijen en de Ned. Spoorwegen werd benoemd. Nutsspaarbank gesloten. Zooals ieder jaar gebruikelijk is, zal Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 December a.s. de Nutsspaarbank te Vlis- singen en Souburg gesloten zijn voor het opmaken der rentestaten. Huurders van safeloketten hebben Woensdag gedurende de gewone kantoor uren toegang tot de kluis. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. De postdienst tijdens de Kerstdagen. De postdienst tijdens de Kerstdagen is als volgt geregeld Op len Kerstdag geldt de Zondagsdienst, zoodat des middags tusschen 12 en 1 uur gelegenheid bestaat tot het afhalen van correspondentie en vindt zegelverkoop plaats. Op 2den Kerstdag zal één brief en één pakketpostbestelling worden uit gevoerd, zoodat dien dag dus geen corres pondentie ten kantore kan worden afge haald. Voor den telegraaf- en telefoondienst is het kantoor heide dagen geopend. Vlissingsch Scheepvaarfcnieuws. Aangekomen Nederlandsche motor „Ge- jo" van Terneuzen „Broedertrouw" van Antwerpen„Jantina" van Gravelines „Depa" van Shoreham„Cormoran", „Pascholl", „Tempo" en „Lark" van Lon den „Eton" van Amsterdam „Succes" van Zeebrugge voor Rotterdam „Gorecht" en „Aldebaran" van Antwerpen. Om te bunkeren Engelsch stoomschip „Cabarita" van Bremen. Vertrokken „Cabarita" naar Port-Saïd. De begrooting 1937 aangenomen. De Gemeenteraad heeft Dinsdag een hee- le prestatie geleverd, door in één zitting (zij het dan een zeer langdurige, die pas diep in den nacht was geëindigd) de begrooting 1937 te behandelen. Hieraan ging nog een vrij uitgebreide agenda van andere punten vooraf, waaruit wij aanstippen, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit om 200 subsidie te verleenen aan de Vereeniging voor Luchtbescherming, hun goedkeuring hebben onthouden. Een groot aantal benoemingen van leden van velerlei commissies werd vervolgens afgehandeld, waarbij de heer van Spanning nogmaals aandrong op betere soc. dem. ver tegenwoordiging in het bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon. Besloten werd aan de door Maatschappe lijk Hulpbetoon gesteunde armlastigen een Kerstgave te verstrekken, waarna enkele onderwijsbenoemingen en -overplaatsingen werden afgehandeld. Een verzoek om wachtgeld van een onderwijzeres bij het bijz. gewoon lager onderwijs wier betrek king wordt opgeheven, werd afgewezen, waarna de rekeningen van diverse instellin gen werden goedgekeurd, resp. voorlobpig vastgesteld en verschillende begrootingen goedgekeurd. Hiermede was men toe aan den hoofdschot-el van den avond, nl. de begrooting 1937. De algemeene beschouwingen werden door den héér van Oorschot (s.d.a.p.) ge opend, die uiteenzette, dat het in het afge- loopen jaar weinig zin had veel over voor stellen te discussieeren, omdat wij moesten slikken wat elders werd klaargemaakt. Het afwentelen, van het grootste deel van de lasten der werkloosheid op de gemeenten, heeft groote moeilijkheden veroorzaakt en spr. was van meening «k'-t de regeering in grijpt in de maatregelen ten bate der volks gezondheid op een wijze die niet door den beugel kan. Het Plan van den Arbeid werd verdedigd, spr's fractie verklaarde zich als vorige jaren, tegen het subsidie voor de Bur gerwacht en in den breede werd over de vaccinatieplicht, het pokkengevaar en de wenschelijkheid om vaccinatie te propagee- ren gesproken. De burgemeester heeft later op den avond ten aanzien van het laatste punt, krachtdadigen steun toegezegd. Het nijpend gebrek aan woningen werd ge ïllustreerd met het voorbeeld dat hier circa 900 personen werken, die met hun gezinnen elders moeten wonen omdat zij hier geen huis kunnen krijgen Voorts werd aange drongen op opruiming van krotten en onbe woonbaarverklaring. Dat het College van B. en W. zoo weinig critiek te hooren krijgt, is een gevolg van de veranderde financieele verhoudingen, meende de a.r. heer Sorel en dit houdt natuurlijk tevens verband met het feit, dat wij. er van overtuigd zijn, dat B. en W. doen waartoe him de mogelijkheid gebo den wordt. Wat de vorige spr. had gezegd over verstrekking van reisgelden aan kin deren die onderwijsinrichtingen in Middel burg bezoeken, vond warmen steun en la ter op den avond werd een motie te dien aanzien met algemeene stemmen aangeno men. De heer Sorel pleitte nog voor verdere huurverlaging en betere behartiging van de belangen der abonné's der radio-distributie. De v.d. heer Paap heeft, evenals enkele an dere leden zeer in het kort de gebeurtenis sen bij Maatschappelijk Hulpbetoon bespro ken en de belangen der volksgezondheid en hiermede verband houdende subsidies be pleit. B. en W. aan het woord. De voorzitter, burgemeester C. A. van Woelderen, heeft de sprekers uitvoerig be antwoord, zoodat de wethouders later hun taak aanmerkelijk verlicht zagen, daar hun slechts enkele punten ter beantwoording restten. Uit de rede van den raadsvoorzitter stippen wij aan, dat de overbrugging van den Spuiboezem en doortrekking van de Boulevards van badhuis tot Haven nog geenszins tot de vrome wenschen behooren en dat te eeniger tijd uitvoering in werk verschaffing niet uitgesloten is er bestaat nog steeds contact met den Minister. Zoo als reeds gezegd, stemde spr. volledig in met hetgeen over de vaccinatie was gezegd en ook aan de woningbehoefte werd aan dacht geschonken. Medegedeeld werd dat het uitbreidingsplan dezer dagen gereed komt en dat het College verdere huurverla ging gaarne zal bevorderen. Uit de beant woording door de wethouders vermelden wij nog, dat weth. Anker (v.b.) verheugende mededeelingen heeft gedaan ten aanzien van den woningbouw, waarvoor een blok grond tegen uitzonderlijk gunstige condities beschikbaar zal worden gesteld, terwijl ook op andere wijze de bouw van woningen, die aan bepaalde eischen zullen moeten vol doen, zal worden bevorderd. Ook de s.d. wethouder Rorije kon enkele verblijdende klanken doen hooren toen hij mededeelde, dat onze werkloozen niet meer naar Zeeuwsch-Vlaanderen zullen moeten om daar tewerk te worden gesteld. Dezer da gen zal nl. de goedkeuring afkomen voor de uitbreiding van het Nollebosch, terwijl in verband met het uitbreidingsplan, wijzigin gen aan de bestaande sportvelden noodig worden, terwijl aanleg van een nieuw veld overwogen wordt. Enkele leeningen worden binnenkort geconverteerd misschien kan dit tot nieuwe huurverlaging aanleiding ge ven, aldus de wethouder. Artikelsgewijze behandeling. Na re- en dupliek werd tot artikelsgewij ze behandeling der begrooting overgegaan. Uitvoerig is gedebatteerd over de voorge stelde salarisverhooging en nieuwen titel voor een ambtenaar, daar vele leden dit jegens andere ambtenaren onbillijk achtten en deze materie niet los wilden maken van een algeheele herziening der salarissen voor zoover hiertoe aanleiding bestaathet be wuste voorstel werd aangenomen. Uit de verdere, zeer uitvoerige besprekingen, stip pen wij nog aan dat de beruchte muggen plaag krachtdadig zal worden bestreden er werd aangedrongen op verbetering van in slechten toestand verkeerende woningen, eventueel op straffe van onbewoonbaar-ver klaring. Met de Monumentencommissie wordt onderhandeld over verdere ontman teling van den St. Jacobstoren; er werd nog gesproken over de training van werklooze vakarbeiders waarmede men hier ter stede verschillende werkloozen weder in het be drijf hoopt te kunnen terugbrengen te dien aanzien bestaat contact met de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en het bewuste Departe ment. De a.r. fractie stemde tegen de post voor de kermis en drong, evenals de heer de Ruiter, aan op beperking der nachtper missies, speciaal in den nacht van Zaterdag op Zondag. Tal van onderwerpen van meer of minder beteekenis passeerden achtereen volgens de revue en te ongeveer kwart voor twee kon de voorzitter de vergadering met het betoonde uithoudingsvermogen compli menteeren en den Raad prettige vacantie- dagen wenschen, na den Gemeente-secreta ris en diens staf voor hun nauwkeurige werk hulde te hebben gebracht. Weth. Edel man zegde, als oudste in jaren, den voorzit ter dank voor zijn als steeds prettige en vlotte leiding en diep in den nacht gingen de raadsleden onder een druilerig motre gentje huistoe. De besprekingen werden op de publieke tribune dooréén luisteraar bijgewoond, die echter lang voor het slot de vlucht nam; slechts een eenzaam, leeg theekopje herin nerde aan zijn tegenwoordigheid Het Twintigste Raadslid. Ergerlijk staaltje van vernielzucht. Aldus luidde het onderkopje van het artikeltje, waarin wij j.l. Maandag, ons daarbij baseerend op inlichtingen die de Burgemeester ons verstrekte, schreven over het gebeurde met de verlichting van „Het Wooldhuis". Inmiddels blijkt, dat de jongens die zich aan een en ander schuldig hebben gemaakt, er door velen van verdacht worden, dat zij lampen zouden hebben gestolen, of vernield. Dit is nu niet het geval en het bewuste onderkopje zou dus misschien beter „Ergerlijk staaltje van baldadigheid" heb ben kunnen luiden. Want het doet er weinig toe welke jongens het betreft, zij hebben het recht niet proeven te nemen met ander mans eigendom. Men deelt ons namelijk mede (en wij hebben geen reden o.m aan de juistheid hiervan te twijfelen) dat de be trokken jongens slechts hun nieuwsgierig heid wilden bevredigen en onderzoeken hoe de lampjes geschakeld waren. Hiertoe werd er één losgeschroefd waarop een aantal lampjes doofde. Men wist toen dus, wat men weten wilde, maar niettemin werd nog een lampje losgedraaid, zoodat wederom een aantal doofde. Had men nu de lampjes maar weer vastgeschroefd, dan zouden wij het gebeurde wel niet willen goedpraten, maar toch niet zoo erg vinden zelf zijn wij in onze schooljaren, ook allesbehalve een heilig boontje geweest Maar ieder weet toch wel, dat een illuminatie geen zin heeft, als de lampen niet branden en dat de jon gens, na hun nieuwsgierigheid te hebben bevredigd, niet gezorgd hebben, dat dé illu minatie weer werd hersteld, is niet in den haak en een staaltje van kwajongenswerk, dat men van H.B.S.ers niet verwacht. Maar zooals gezegd, (en wij houden er van iets in zijn juiste proporties te laten zien) kapot gemaakt of gestolen hebben de betrokkenen absoluut niets. uAlhambra"-theater* De Witte Engel. De directie van bovengenoemd theater heeft de gelukkige gedachte gehad, voor de a.s. Kerstdagen een film te kiezen, welke geheel in het kader past. Van a.s. ttOTtra JggB Jssgg Kerstmis. (Hoofdartikel). Raadsoverzicht. (Eerste blad). Provinciale Staten hebben besloten dat inkomsten uit door leden van Ged. Sta ten bekleede commissariaten in met provinciale gelden gevoerde bedrijven, van hun jaarwedde worden afgehouden. Radiorede van den Paus. (Kerknieuwè), Zwitserland erkent Italiaansche souve- reiniteit over Abessinië. (Buitenland). De Senaat van Cuba heeft President Gomez afgezet. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Een mooi doosje (50 kaartjes en 50 Enveloppen) keu rig bedrukt voor slechts j DRUKKER IJ Walstraat 58-60 Telefoon No. 10 Vrijdag af zal zij nl. geven „De Witte En- gel", de levensgeschiedenis van Florence Nightingale, pionierster voor het Roode Kruis. Kay Francis speelt de, voor haar zeer ongewone, hoofdrol. De film is even grootsch van opzet als van gedachte. Ter oriëntatie vermelden wij nog, dat deze Engelsche menschenvricndin, geboren te Florence 1823, overleden 1910, studeerde heel- en geneeskunde, in Hairbystreet te Londen, een hospitaal, waarvan zij zelf de leiding op zich nam, oprichtte. In 1854, toen de Krimoorlog uitbrak, vertrok zij met een veertigtal dames naar Skoetari, waar zich. de Engelsche hospitalen, indien men deze, inrichtingen zoo noemen kan, bevonden. Vandaar begaf zij zich naar Balaklava, richtte daar den hospitaaldienst 'in, werd aangetast door de cholera, doch genas. In Engeland teruggekeerd, werd zij aan het hoofd gesteld van een inrichting tot oplei ding van ziekenverpleegsters. Zij schreef Hinks on hospitals en Notes on nursing. Het spreekt vanzelf, dat alles wat con ventie was of zich fatsoenlijk achtte, zich in het eerst tegen het baanbrekend werk vain deze Nurse, die natuurlijk ook de laster en verdachtmaking niet spaarde, keerde, mede door haar goede positie in betere kringen. Ook dit laat de historisch gaaf en juist typeerende film in dit werkelijke helden leven van dienende liefde, gelukkig zonder charge, zien. Wel een film voor de Kerstdagen Luxor-Theater. Variété. De wrekende Hand. Alleen op de wereld. De directie van dit theater heeft voor de Kerstweek op bijzonder goede films beslag gelegd. In de middagvoorstellingen loopt „Alleen op de wereld", naar den wereldberoemden roman „Sans Familie" van Hector Malot. Weinig boeken zijn in zooveel talen ver schenen, als dit boeiende meesterwerk, vol gezonde romantiek, waarvan jong en oud nog steeds geniet. Na twee maal stom ver filmd te zijn, heeft de productie-firma Pierre Brauberger het onderwerp voor een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1