500 300 25 Droeve Kerstmis in Bethlehem WOEN8DAG 23 DECEMBER FilialenAagje Dekenstraat, Iel. 66. Scheldestraat 70, Iel. 602 DE STER 'IVo.303- 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F.VAU DE VELOE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen he vaart STADS- EN PROVINCiENIEUWS MELKINRICHTING „WALCHEREN". HOTELLINNEN Hu) Kerstgeschenk Boekhandel D'HUY ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M CO'J RANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling uit oor- el s de 63 ct., ■lampen I 49 ct., 19—25 jroene- -5 ct., je verf iumverf „DE oud 55. iagt bij bonnen aan- ippelijk enschte d.M3. 1 2/2 ct. iderijen adres roene- im. uur v.Midd. -Mid- Retour reis 2e klasse Erven 11.22727 De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit vier bladen. Eerste blad KERSTBRIEF UIT PALESTINA Geen vreugde in de geboortestad van den Heiland. De duizenden pelgrims blijven dit jaar weg. Bethlehem, 22 December 1936. Het geboortefeest van den Verlosser is in dit jaar op de plaats, waar hij het licht der wereld aanschouwde," niet bepaald een feest des vredes. Op de wegen, waarlangs de drie Heilige Koningen trokken, ratelen pantserwagens en militaire vrachtauto's en isti de onmiddellijk nabijheid van de krib van het kindeke Jezus hoort men de mar- cheerende Britsche colonnes. Waar de Christenen op den Heiligen Avond tezamen zitten en luisteren naar het luiden der klokken, die den vrede op aarde en den menschen een welbehagen verkon digen, dwalen hun gedachten af naar het dal in Judea's bergen, waar de Heiland ge boren werd de plaats, „waarin Hij zon der huis was en alle menschen thuis zijn" maar in Bethlehem is er tijdens dit Kerst feest al weinig van een stemming des vre des te bespeuren. Haat en strijd regeeren nog. Integendeelhaat en strijd overheer- schen nog altijd en eischen hun slacht offers Arabieren en Joden bestrijden el kaar en de Engelsche Tommie's hebben het Heilige Land tengevolge van hun pogingen, om den vrede te herstellen, in een waar legerkamp moeten veranderen. En daarom trekken de inwoners van Bethlehem zeer treurige gezichten en is er van eenige feestvreugde geen sprake. Want de groote scharen pelgrims uit alle landen van de wereld, die anders met de Kerst dagen naar de geboorteplaats van Christus stroomen en de inwoners van Bethlehem eer. flink bedrag laten verdienen, zijn dit maal zoo goed als 'geheel weg gebleven. En alsof dit nog niet genoeg was, hebben ook de Christelijke Arabieren zich met hun Mohammedaansche stajmgenooten solidair verklaard. Ook zij willen aan de Joodsche immigratie in het Heilige Land een einde maken en hebben zich derhalve bij den boycot aangesloten met het gevolg', dat ook zij geen pelgrimstocht naar Bethlehem ondernemen. En daar de Joden vanzelfspre kend ook door afwezigheid schitteren, is Bethlehem op het oogenblik verlaten meer verlaten dam ooit sinds dit aller grootste feest der Christenheid gevierd wordt. De vele berichten over gevechten, bomaanslagen en treinovervallen hebben de vrome pelgrims afgeschrikt en de weinige Christenen, die ondanks dit alles toch nog naar Bethlehem gekomen zijn, vieren het feest met de inwoners binnenshuis. Er is in de straten van Bethlehem bijna geen bur ger te zien de straten behooren thans uitsluitend aan de Britsche soldaten en in do kerken overheerscht de uniform. Neen, dit Kerstfeest te Bethlehem kan men geen feest des vredes noemen. Slechts een klein aantal moedige geloovigen ver zamelt zich in de Geboortekerk, een vam de weinige voorbeelden van Byzantijnsche architectuur, die in Palestina bewaard zijn gebleven. Voor de rest zijn de bezoekers meestal nieuwsgierige Tommies, die dc vier rijen Corintische zuilen en dc gehavende mozaïken en schilderijen bewonderen. En ook rondom de ster in de Geboortegrot, die de plaats van de geboorte van den Hei land aantoont, is ruimte te over. Slechts de Mohammedaansche bewakers staan als immer onbeweeglijk op hun plaats en ook zij herinneren slechts aan den strijd want zij vormen geen eerewacht, maar moeten op grond van vroegere ervaringen vechtpartijen tusschen de aanhangers van de verschillende Christelijke godsdiensten verhinderen. Want reeds meer dan eens is het op deze heilige plaats tot bloedige kloppartijen gekomen. Maar zelfs 'in dien tijd is het in de geboorteplaats van den Verlosser niet zoo droevig geweest als op het oogenblik. Ook in Bethlehem luiden de klokken ook in Bethlehem hoort men den roep „Eere zij God in den hooge, vrede op aarde in den menschen een welbehagen". Moge hij niet onverhoord blijven, maar het Hei lige Land rust en vrede weergeven. (Nadruk verboden). Het plaatsen van palen voor de a.s. feestelijkheden. In de verschillende stadsgedeelten is men thans begonnen met de versieringen aan te brengen, waartoe ook de benoodigde palen worden geplaatst. Het is echter voorgeko men, diat deze even hoog waren of bo ven de dradén van het lichtnet uitstaken. Dit zou op zichzelf geen bezwaar zijn, doch bij een eventueelen storm kunnen vlaggen enz. in de draden verward raken en hier aan schade toebrengen, waardoor wellicht een geheeie buurt van electrisch licht ver stoken wordt. De P.Z.E.M. verzoekt daar om met hft plaatsen der palen erop te willen letten, dat de draden op geenerlei wijze gevaar loopen met de versiering in aanraking te kunnen komen. Kerstwydingssamenkomst in de Groote Kerk. Uitgaande van - de Vereeniging voor In wendige Zending, werd gisteravond in de Groote Kerk een Kerstwijdingssamenkomst gehouden, waar de predikanten der Ned. Herv. gemeente zouden spreken en de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hoop op Zegen" medewerking zou verleenen. Tegen het aanvangsuur was de ruime „St. Jacob" tot in de uiterste hoeken be zet. Feestelijk spreidden de tallooze lam pen hun twinkelend licht over de wachten de schare en vulden welluidende, bekende melodieën, aan het imposante orgel ont lokt door den bekwamen organist den heer Bernh. ten Cate, de ruime, schoone ge welven van het kerkgebouw. Om kwart over acht betrad ds. Vossers den kansel, die den dienst zou openen en sluiten. Nadat de verzen 1 en 3 van den 138sten Psalm door de gemeente waren gezongen, ging ds. Vossers voor in gebed en las de verzen 2638 en 4655 uit het eerste hoofdstuk van Lucas. Vervolgens zong het zangkoor „Kerstlied" van B. Diamant en „Jezuke zoet" van den direc teur A. Bosdijk. Als onderwerp der Kerstprediking was gekozen „Gods onuitsprekelijke gave". Ds. J. J. Hietkamp behandelde als eerste spreker „de aankondiging", ds. J. S. Hart jes sprak over „de aanvaarding" en ds. J. L. C. Visbeek over „de aanbidding". De toespraken werden afgewisseld door gemeentezang en besloten met het koor uit de „Kerstcantate" van M. C. van de R.oo- vaart, uitgevoerd door „Hoop op Zegen", dat zich weer op zijn best betoonde. De orgelpartij was tijdens den zang van het koor bij mej. A. Minderhoud in goede handen. Tot slot zong de gemeente, nadat ds. Vossers de samenkomst met dankgebed had besloten, het loflied „Dankt, dankt nu allen God Advent-avond. Gisteravond werd in de Gereformeerde Kerk alhier een Advent-avond gehouden, welke zeer goed was bezocht. Ds. G. Smeenk sprak over „Christus een val", ds. H. Scholing van Arnemuiden over „Christus een opstanding". Door de Chr. Zangvereeniging „Hosan na", onder leiding van haar directeur, den heer J. W. Bommeljé, werden op zeer ver dienstelijke wijze een Kerstcantate en ver dere toepasselijke liederen uitgevoerd. Kerstavond Ver. tot bev. der belangen van Slechthoorenden. Gisteravond hield deze Vereeniging haar Kerstavond in de aardig versierde zaal van café Vermeesch. De voorzitster, mej. Kamp, opende deze samenkomst en vertelde een kort, doch mooi Kerstverhaal. Spr. hoopte dat allen hun best zouden doen om lichtdragers te zijn en anderen gelukkig te maken. Een heerlijke tractatie, waarmee een lid die onbekend wenschte te blijven, de aan wezigen verraste, werd op hoogen prijs ge steld. Nadat ieder der aanwezigen een van de meegebrachte cadeautjes uit den gib- Onze MELKPRODUCTEN zijn beter en goedkooper. Laten ze U helpen bij de feestdagen. Neemt ze in huis en dient uw gemak. Verkrijgbaar bij 95 °/0 der melkslijters. belton gewonnen had, wat nogal eens aan leiding tot vroolijkheid gaf, werd pauze gehouden. Hierna werd, der gewoonte getrouw, nog een wedstrijd gehouden met sjoelbakken. Na het gezamenlijk zingen van eenige Kerstliederen, sloot de voorzitster dezen goed geslaagden avond. Kunstkring „Het Schouwspel". Naar wij vernemen zal voor de Kunst kring „Het Schouwspel" op Donderdag 14 Januari een opvoering worden gegeven door het Nederl.-Indisch Tooneel Gezel schap onder directie van Cor Buys. De autobusdienst VlissingenDomburg op de a.s. feestdagen. In een in dit nummer voorkomende ad vertentie van de N.V. Stoomtram Walche ren wordt de dienstregeling van den auto busdienst VlissingenDomburg vermeldt, zooals deze voor de Kerstdagen, Zondag 27 December en Nieuwjaarsdag zal gelden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's, in onze Tijdinghal. Van een der hellingen der N.V. Werf Gusto té Schiedam is Dinsdaghiorgcn de tinbag germolen „Kantoeng" te water gelaten, welke voor de tinwinnmg in Indië door het Departement van Koloniën in opdracht is gegeven. Op de werf der N.V. Arnhemsche Stoom sleephelling Mij. te Arnhem wordt het in- stuc tie vaar tuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam belangrijk vergroot. De af stand tusschen de beide uiteengetrokken deelen heeft de juiste lengte van 5.95 meter bereikt. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Aldebaran" van Antwerpen. Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Mount Kitheron" van RosarioFinsch stoomschip „Thornbury" van Brussel. Vertrokken „Thornbury" naar Stettin „Mount Kitheron" naar Burviken. Aanbesteding. Hedenmiddag werd op het stadhuis al hier aanbesteed het onderhoudswerk in 1937 voora. loodgieterswerkb. schil derwerk c. smidswerk, kachels enz. (voor 1937 tot en met 1939). Voqr het loodgieterswerk werd inge schreven door A. J. Brugge voor 451.50, J. H. Casteleijn 410, N.V. Althy 392.47. Schilderswerk J. Grootjans 2975, D. L. van Noppen 2829, A. de Landmeter 2790, W. P. Risseeuw 1975. Smidswerk, kachels enz.S. J. Dogge 6250, I. J. Sonnevijlle 5600, A. J. Brug ge 3477.60, A. Janssens 3120.50, J. P. van Zweeden 1495. Alle inschrijvers zijn te Vlissingen woon achtig. ARNEMUIDEN Als jongens püpen willen rooken. Een 17-jarige knaap wilde gaarne een tabakspijp hebben, een voorwerp dat meer dere knapen begeeren. Dus naar den win kel en er daar een weggenomen. Dit toch was niet naar den zin van den winkelier, daar dit natuurlijk zonder zijn voorkennis gebeurde en zonder betalen. Het gevolg was dat de politie er bij kwam en de illusie van den knaap in anderen rook deed op gaan dan hij ervan verwacht had. BIGGEKERKE De a.s. feestelijkheden. De inzameling voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses en den Prins is een succes gewor den in totaal is bijeengebracht 536. Het programma is als volgt vastgesteld Donderdag 7 Januari gelegenheid tot het beluisteren van de radio-reportage van het huwelijk, des avonds feestverlichting, ter wijl op dien dag ook feestgaven zullen worden uitgereikt. voor onverslijtbare lakens en sloopen C» sterker dan ÜA graslinnen. 150 160 180 200 c.m. breed 59 66 72 79 cent per el 39 S3 St. Jacobsstraat 8. Tel.494 Vrijdag 8 Januari 8 tot 8.15 uur klok luiden 8.15 tot 9 uur gewijde muziek 9 uur toespraak burgemeester10 uur Wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk 1 uur zanghulde der schoolkinderen en défilé van vereenigingen 1.30 uur aanvang volksspelen, als ringrijderij te paard en op versierde fietsen, mastklimmen, sprietloo- pen, balgooien 5 uur prijsuitreiking 5.15 uur ontsteking feestverlichting 6.30 uur filmvoorstelling met muziek en zang 10 uur fakkeloptocht met muziek. Voor de schoolkinderen om 10 uur des morgens een schoolfeest en des middags filmvoorstelling, waartoe ook ouderen, die de avondvoorstelling niet kunnen bijwonen, toegang hebben. Zaterdag 9 Januari zal de feestverlich ting nogmaals worden ontstoken. BIERVLIET Een leelïjke val. Maandagavond ontstond er in de Oude- stadstraat een kibbelpartij onder de Bier- vlietsche jeugd. De ruzie liep tenslotte zoo hoog, dat twee jeugdigen elkaar te lijf gin gen. Hierbij kwam het dochtertje van den heer W. zoodanig op de steenen terecht, dat zij bewusteloos bleef liggen. De plaat selijke geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Woning afgebrand. Gistermorgen is door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan in de ar beiderswoning van den heer J. Boeije te Driewegen (Biervliet). In een ommezien stond het gebouwtje in lichtelaaie. Het grootste gedeelte van het huisraad kon nog buiten gebracht worden. Het gezin, bestaan de uit man, vrouw en zeven kinderen is voorloopig bij de buren ondergebracht. De woning was verzekerd. OOSTBURG Een openbare les. Evenals het vorige jaar heeft de heer Cor Schijve, muziekleer aar en dirigent van de Oostburgsche Harmonie, verschillende belangstellenden uitgenoodigd tot het bijwo nen eener door hem op 21 December in de Beurs te geven openbare les. Het bezoek aan die les was buitengewoon groot en ve len konden helaas, wegens plaatsgebrek, niet toegelaten wordeh. De bedoeling was in hoofdzaak, aan ouders en belang stellenden te toonen hoe de heer Schijve de kinderen de kennis van muziek bijbrengt en hoe hij van de eenvoudigste vierhandige stukjes voor piano komt tot werken van Schuman, van Weber en anderen voor be hoorlijke afwisseling zorgden een koorklas van beginnenden en van meergevorderden en tenslotte oud-leerlingen der Rijkskweek school en tal van andere oud-leerlingen van den heer Schyve. Wij hoorden behalve piano en zang, saxophones, klarinet, harmonika, orgel en trompetten. Mevrouw Schijve ontving een bloemen hulde, de heer Schijve een boekwerk. GOES Plannen om het station en de emplacementen electrisch te verlichten. Naar wij vernemen bestaan er bij de Ne- derlandsche Spoorwegen plannen om het station, de wachtkamers en kantoren te Goes, waar de verlichting nog steeds door §cl»CMi'tenïssc« «)aw dew algag De beëediging van Prins Bernhard. De gemeentebegrootïng van Vlissingen met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van de Provinciale Staten van Zeeland. De Vestigingswet door de Tweede Ka mer aangenomen. ZIE VERDBR EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN EEN BOEK VAN Badhuisstraat 15 Telef. 343 Uraagi onze spec a'e Kerstuerpakking gas geschiedt, op het electriciteitsnet aan te sluiten, waardoor een belangrijke verbe tering in de verlichting zal worden verkre gen. Subsidie ten behoeve van de Borgstellingsfondscn in Zeeland. In de .afdeelingen van de Provinciale Staten waren er leden, die tegen eiken steun aan het Borgstelingsfonds in Zeeland waren zij meenden dat, als er steun aan den Middenstand verleend behoorde te worden, dit 'ot de taak der gemeenten be hoorde en niet tot die der Provincie. Daarnaast waren er leden, die bezwaar hadden tegen den vorm, waarin de steun eventueel zou worden verleend. Zij vrees den dat, als gevolg van de voorgestelde centralisatie een aanmerkelijk bedrag aan administratiekosten zal moeten worden be steed. Van de zijde van Gedeputeerde Staten worden nog eens de principieele bezwaren naar voren gebracht, die bij hun College tegen inwilliging van het verzoek bestaan. Een ander lid bepleit het nut der borg stellingsfondsen in het algemeen en in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de kleine Middenstanders moeilijkheden on dervinden, in verband met de stijging van de Belgische frank. Hij wijst er verder op, dat het helpen van de hier bedoelde groep menschen niet alleen bestaat in het verleenen van financieelen steun, doch dat dit ook op andere wijzen kan geschieden, b.v. door het saneeren van bedrijven, het nagaan der boekhouding, enz. Een ander lid zou gaarne weten, welke bedragen van de Provincie gevraagd zou den kunnen worden. Nog een ander lid verklaart uit eigen wetenschap er mede bekend te zrjn, dat wel degelijk vele menschen met kleine bedragen geholpen kunnen worden, hij verwijst daar voor naar hetgeen in de gemeente Vlissin gen wordt gedaan. Een lid vraagt ook nog, of alleen zij voor steun in aanmerking zullen komen, die ten minste reeds vijf jaren een bedrijf uitoefe nen, welke vraag bevestigend wordt beant woord. Er wordt op gewezen, dat, indien het ver zoek wordt ingewilligd, soortgelijke ver zoeken ten bate van andere bevolkings groepen bezwaarlijk van de hand gewezen zullen kunnen worden. Gedeputeerde Staten willen gaarne hel pen, maar dan met andere middelen, de provincie kan op het gebied der voorlich ting veel doen. Bij een in 1910 ingestelde enquête onder den middenstand is gebleken, dat er toen ook vele middenstanders in fi- nancieele moeilijkheden verkeerden, dit is nu nog zoo en een gezonde middenstand krijgt men langs dezen weg niet. Hier is een taak voor het Rijk en de gemeenten, doch niet voor de Provincie. Scheldebocht bij Bath. In bepaalde Belgische kringen blijkt men zich eenigszins ongerust te maken over bet Nederlandsche plan om de weleer verdron ken gronden te Saaftinge, juist voor de Scheldebocht bij Bath, in te dijken, meldt het Handelsblad. Men wijst er van Bel gische zijde op, dat hierdoor de Schelde- bedding zou worden versmald, wat ten gevolge zou hebben, dat de Schelde die reeds thans bij Westerstorm en hoog "-iter slechts met moeite haar water kan ver werken, nog meer dan tot dusver hut ge- vad is, haar Vlaamsche stroomgebied met

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1