1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 22 DECEMBER EERSTE BLAD N0.302- 74e Jaargang 1936- ÜitgaveFirma F. VAN BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissinp. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Herinneringsborden Vorstelijk Huwelijk Hei»enB»lg«iasse« «saw gjeaa clretg VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan 'als werkzoe kenden ingeschreven Marine 1 drukker, 29 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mastieker, 19 metselaars, 25 opperlieden, 50 schilders, 8 stucadoors, 70 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 voeger, 1 opzichter, 6 meubelmakers, 2 po- litoerders, 4 stoffeerders, 7. kleermakers, 3 schoenmakers, 148 metaalbewerkers, 12 brood/banketbakkers, 1 aide, 7 slagers, 4 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 6 reizi gers/agenten, ,8 winkelbedienden, 9 chauf feurs,'18 kellnërs, 26 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 43 transportarbeiders, 23 kantoor bedienden, 2 musici, 3 onderwijzers», 52 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrazeh énz.), 144 losse arbei ders. Vrouwen 1 kantoorbediende, 4 huis houdsters, 5 dienstboden, 4 werksters. Totaal 763 ingeschrevenen, vorige week 762 personen. Alzoo een vermeerdering van één werkzoekende, Eere-medaille toegekend. Bij Kon. besluit van 15 December 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. Weerman, wonende te Vlissingen, voorheen werkzaam brj' de N.V. Amster- damsche Chininefabriek te Amsterdam. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Pangeran Adipati Ario Mangkoenegoro VII, commandant van het Mangkoenego- rosclie legioen, kolonel van het Indische le ger en adjudant in b.d. van Hare Majesteit de Koningin, bracht Maandagmorgen een bezoek aan de regimenten grenadiers en jagers in het kamp Waalsdorp, „Geld speelt geen rol". Op lsten Kerstdag zal in „de Oude Vriendschap" de Goesche Toneelvereeniging „De Schouwspelers" een uitvoering geven van het blijspel „Geld speelt geen rol". Het stuk dat uit drie bedrijven bestaat, geeft de geschiedenis weer van een generaais- weduwe die zeer verarmd, zich toch deftig blijft voelen. Gelukkig is er een zaakwaar nemer, verliefd als hij is op de dochter des huizes, die zijn geld aan de familie be steedt om deze in den waan van haar rijk dom te laten. Natuurlijk vinden dan ver schillende komische scènes plaats, die, hoe wel de uitvoerenden dilettanten zijn, goed v/orden gespeeld. Eenigen tijd geleden nl. "voerde deze vereeniging hetzelfde stuk te Goes op, waarover de Middelb. Courant waardeerend heeft geschreven. Wie dus lsten Kerstdag naar „de Oude Vriend schap" gaat, zal zich zeer zeker amuseeren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in pns nummer van gisteren. Een benoeming. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. H. Van der Made, is met ingang van 1 Ja nuari 1937 benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, en is toegevoegd aan do inspectie dier middelen te Amsterdam, Vlisslngsch scheepvaartnieuws. AangekomenNederlandsche motor „Hebe" van Gravelines voor Zijpe. Om te bunkerenPanameesche tanker „Nore" van Gothenburg Zweedsch stoom schip „Torgny Lagman" van Gdynia .Yoegoslavisch stoomschip „Frederiko Gla- yic" van RotterdamDuitsch stoomschip „Ida Blumenthal" van Kopenhagen Spaansch stoomschip „Despina" van Braila; Grieksch stoomschip „Mary II" van Braila; Grieksch stoomschip „Nea Tyhi" van .Gdynia. Vertrokken„Nore" naar Mexico Golf „Torgny Lagman" naar Algiers „Frede riko Glavic" naar River Plate; „Ida Blu menthal naar Londen„Despina" naar Aarhuus„Mary II" naar Denemarken „Nea Tyhi" naar Buenosaires. MIDDELBURG Voorstel aan den Gemeenteraad. B. en W» stellen den raad voor in den Nadorstweg 'een electrische avondlantaarn bij te plaatsen. De kosten bedragen f 125 ineens en 25 per jaar. Openstelling café's. Op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zullen de café's tot één uur geopend zijn, tot half één mag muziek worden gemaakt. Opbrengst collecte Fonds voor Byzondere Noorden. De collecte voor het Fonds voor Bijzon dere Nooiden heeft te Middelburg 333 opgebracht, De buurtcommissies en haar arbeid. Het is nu zoo langzamerhand volop tijd, dat alle buurtcommissies met hare voorbe reidende werkzaamheden ger.eed dienen te zijn en men ziet daarvan dan ook hier en daar het resultaat. Palen verrijzen, draden worden gespannen, eerepoorten worden ge reed gemaakten naar wij vernemen be reiden verschillende buurtcommissies ook feesten voor de kinderen voor. Zoo hoorden wij van een der commissies wellicht zijn er nog meer dié reeds Woensdag 6 Ja nuari een kinderfeest organiseert met op tocht, tractatie en filmvertocning. Dit plan is zeker aan te bevelen, omdat dan de groote openbare feesten nog niet begonnen zijn en er in verschillende deelen der stad toch reeds feestklanken worden gehoord. Aangehouden. De politie heeft in een woonwagen aan gehouden de 24-jarige vrouw M. G. die nog 20 boete subs. 14 dagen hechtenis moet ondergaan. OOST- EN WEST-SOUBURG Opbrengst collecte. De collecte voor het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden heeft te Souburg 56 opgebracht. Een serenade. Gisteravond bracht het fanfarecorps „Vlijt en Volharding" te Souburg een sere nade aan het echtpaar Kamermans-Dupont ter gelegenheid van zijn 60-jarige echtver- eeniging. BRESKENS Huwelijksfeesten. Wij vernemen dat het thans vaststaat, dat mr. P. Dieleman op den avond van 6 Januari in de Ned. Herv. Kerk te Bres- gens een rede zal uitspreken. Aan deze plechtige bijeenkomst verleenen beide zang verenigingen haar medewerking. Een Interessante konijnen- en Pluimvee-tentoonstelling. Zaterdagnamiddag werd in „Hotel Valk" de konijnen- en pluimvee-tentoonstelling georganiseerd door de plaatselijke vereeni ging „Animo" geopend. Namens het be stuur sprak de heer P. J. Roth een woord van welkom tot de aanwezigen, dankte die genen die hadden meegewerkt aan de tot standkoming van deze nationale tentoon stelling, om vervolgens het woord te geven aan dein. loco-burgemeester, den heer A. Cambier. Deze vond het een gelukkige ge dachte van de vereeniging „Animo" om juist in deze tijden, die in zoo groote mate hun stempel op de pluimveeteelt drukken, een dergelijke tentoonstelling te organisee- ren. Ondanks den slechten tijd ook voor de pluimveeteelt, verbaast men er zich over hier zulke schitterende exemplaren aan te treffen. Spreker hoopte dat de tentoonstel ling volkomen zou slagen en verklaarde ze voor geopend. Een wandeling langs de kooien bewees inderdaad dat de inzendin gen van bijzonder gehalte waren. Inzendin gen uit alle deelen van het land, tot zelfs uit Friesland waren te bewonderen. De tentoonstelling duurde 3 dagen en mocht zich in een druk bezoek verheugen. TERNEUZEN De Coöperatieve Vruchtenveiling. Naar de Tern. Crt. verneemt, is in een buitengewone algemeene ledenvergadering van ab Coöp. Vruchten veiling met over- groote meerderheid (317 van de 323 uitge brachte stemmen) besloten, tot voortzet ting en reorganisatie van de bestaande veiling op coöperatieven grondslag. Veel animo voor het Werkloozenkamp te Chaam (N.-Br.) Voor het kamp voor jeugdige werkloozen van „De Porceleyne Fles", Delft Oil ii tier's City-OHagazijn Telefoon 435. te Chaam (N.-Br.) is de animo onder de jeugdige werkloozen plotseling zeer toege nomen. Voor de periode die begin Januari aanvangt, hebben zich niet minder dan 77 personen uit 21 verschillende gemeenten aangemeld. De belangstelling is het grootst onder de landarbeiders. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. J. Bus, Ned. Herv. predikant te Poortvliet, heeft bedankt voor het beroep naar Kamerik. Viertal bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg maakte Maandagavond het onderstaand viertal op ter voorziening in de vacature wijlen ds. J. de Visser ds. J. van der Heide, Minnertsga, ds. P. Hofstede, Leusden, ds. C. Hooykaas, Brielle en d!s. O. Huistra, Midwolde. Emeritaat verleend. Aam ds. J. J. Homburg, Ned. Herv. pre dikant te Goes is op zijn verzoek door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland emeritaat verleend met ingang van 4 April 1937, De Kerstboodschap van den Paus. Een pontificale boodschap zal de ge woonlijk op 24 December uitgesproken Pauselijke redevoering tijdens een audiën tie van het heilige college vervangen. De boodschap zal door den Paus te bed wor den voorgelezen. Hij zal om 11.50 uur A. W.T. spreken en zijn woorden zullen wor den uitgezonden op golflengte 19.84 meter. Gistermorgen heeft de Paus den direc teur van het station radio-Vaticaan, Eerw. Filippo Soccorsi, bij zich ontboden, tenein de met hem de mogelijkheid der uitzen ding te bespreken. „Op deze wijze, zoo ver klaarde de Paus, zal men zien, dat ik nog leef". Voorts heeft men den Paus gisteren op de hoogte gebracht van de pessimistische geruchten, die kortelings de ronde hebben gedaan omtrent zijn gezondheid en de nauwkeurige bijzonderheden, die men hem noemde wekten zijn lachlust op. De Pauselijke Kerstboodschap zal kor ter zijn dan de gebruikelijke redevoering, welke gewoonlijk alle internationale ge beurtenissen van het jaar de revue laat passeeren. Wel echter zal de boodschap, zooals reeds verwacht werd het karakter dragen van een beroep op vrede. De K.R.O. zal deze toespraak met ver taling op denzelfden tijd voor Nederland uitzenden op golflengte 1875 M. De Kerkstrijd in Duitschland. Dominee Niemöller deelde gisteravond den geloovigen van zijn parochie, Dahlem in West-Berlijn, mede,, dat hij categorisch ge weigerd heeft samen te werken met de Evangelische rijkskerk-commissie, welke door de nationaal-socialisten wordt ge steund. Hij zeide verder, dat de Synode van Breslau en vele dominees van de confessio- neele kerk bereid waren vrede te sluiten met deze commissie en den voorzitter hier van, Zöllner, doch hij, Niemöller, weigerde. Hij wil niet van den eens gekozen weg af wijken. Velen in de confessioneele kerk zijn thans van meening, dat nu Niemöller zijn standpunt uiteen heeft gezet, velen van zijn vrienden onder de predikanten van de confessioneele kerk hem zullen verlaten en contact zullen zoeken met de rijks-com missie. Examens. Aan de Technische Hoogeschool is ge slaagd voor ingenieursexamen voor civiel- ingenieur de heer L. van Bendegom, Oost burg. Benoemingen bij het onderwys. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Nuts Muloschool te Waalwijk is benoemd de heer L. W. de Bree te Middelburg. Tot onderwijzeres aan d© openbare lagere school te Koudekerke is benoemd mej. W. J. van Kesselen, te Nieuwdorp. De heer C. P. van den Ameele van Hoofd plaat, onderwijzer te Zaamslag, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Stellendam MARINE EN LEGER Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" wordt vandaag van zijn reis naar de Mid- dellandsche Zee, te Nieuwediep terugver wacht. De prauw-roof. Het departement der marine te Batavia meldt, diat de kruiser „Java", welke dooir den marinecommandant was geïnstrueerd om de beide Europeanen die een prauw aan de kust van Bali hadden geroofd, aan te houden (waarvan gisteren melding is gemaakt), de prauw benoorden Lombok heeft aangehouden. Beide Europeanen zul len aan de justitie te Soerabaja worden uitgeleverd. Een van hen bleek een marine schepeling te zijn, die reeds sedert 12 De cember was verdwenen. De identiteit van den tweeden aangehoudene is mog niet vastgesteld. Begrafenis J. C. van der Ben. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is heden het stoffelijk overschot van den heer J. C. van der Ben, oud-hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst ter aarde besteld. Verschillende leden van de com missie voor het stuurliedenexamen, van welke commissie de overledene tot voor twee jaar lid is geweest, gaven van hun belangstelling blijk. Voorts waren er tal van oud-hoofdofficieren van den marine stoomvaartdienst. In de aula sprak de heer J. de Winde, oud-collega van den heer Van der Ben, namens de vereeniging van officieren van den marinestoomvaartdienst. Aan de groeve dankte een zoon voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Bij de 2e schoolcompagnie van het regi ment kustartillerie te Vlissingen (inlijving 3 Mei) worden van de 2e ploeg der lichting 1937 uit het indeelingsdistrict 's-Graven hage 1/5, uit dat te Middelburg 1/5 en uit dat te Rotterdam 3/5 gedeelte der dienst plichtigen ingedeeld. De officier van administratie der le kl. P. C. Waltheer wordt 24 December over geplaatst van zijn werkzaamstelling ten bureele van den intendant der zeemacht in Den Helder, aan boord van Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" te Nieuwediep. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens Een weg in verboden richting berijden J. P. de V. te Vlissingen 2 b. s. 2 d. h. A. V. te Koudekerke, 1 b. s. 1 d. h, Zitting Provinciale Staten van Zeeland» Begrooting van Sociale Zaken aange nomen. (Tweede Kamer)f De Hertog van Kent zal de huwelijks plechtigheid te 's-Gravenhage bijwonen. (Binnenland) t De herbewapening. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Rijden zonder behoorlijk en nauwkeurig werkend stuurtoestelA. C. te Vlissingen, 10 b. s. 5 d. h. Geen geluidssignaal geven als de veilig heid van het verkeer zulks vordertM. S, te Goes, 7.50, s. 5 d. h. Als bestuurder van een rijwiel/motorry- tuig niet de rechterzijde van den weg hou den J. G. te Middelburg, 3 b. s. 3 d. h. C. B. te Vlissingen, 1 b. s. 1 d. h. L. F. v. G. te Vlissingen, idem M. de V. te Me- liskerke, 3 b. s. 3 d. h. Met te hooge of te lange lading rijden 'S J. G, te Middelburg, 1 b. s. 1 d. h.J. G, te Middelburg, 3 b. s. 3 d. h. Met voertuig zonder de voorgeschreven verlichting rijdenM. H. te Biggekerke, 2 b. s. 2 d. h. Rijden op zoodanige wijze dat de veilig heid van het verkeer wordt in gevaar ge bracht J. B. te Vlissingen, 5 b. s. 5 d. h. D. Z. te Goes idem. Niet zorgen, dat een gemeerd schip van de voorgeschreven verlichting Is voorzien 1 P. C. M. v. A. te Vlissingen Vrijspraak. Overtreding LeerplichtwetA. C. de N< te Goes, 5 b. s. 5 d. h Rijden zonder nummerbewrjs F. L. té Vlissingen, 0.50 s. 1 d. h. Openbare dronkenschap A. F. te Vlis singen 10 b. s. 10 a. h. idem bij herha ling W. v. d. G. te Vlissingen, 15 b. s. 10 d. h. Overtreding ArbeidswetP. K. te Nieuw en St. Joosland 2 maal 3 b. s. 2 maal 3 d. h. In de gemeente Vlissingen zonder ver gunning van B. en W. waren, andere dan gedrukte stukken, aan de huizen te koop aanbieden J. S. te Domburg, 2 d. h. s. 2 d. h. In de gemeente Arnemuiden zich op de stoep van een huis ophouden zonder ver gunning van den bewonerJ. de R. en J. v. d. K., beiden te Arnemuiden, ieder 2 b, s. 2 d. h. In de provincie Zeeland handelen in

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1