1000 500 300 25 Het Prinselijk Bruidspaar MAANDAG 21 DECEMBER Dit is mijn No. 30I 174e Jaargang 1936- UitgaveFirma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS schoonheidsgeheim OP Q GOEDE ZEEP STAAT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemeM speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels tl»-—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" i we een roren den en dan rordt gaat li- ^eko- weg er te jelijk dat i er pro- pdere wel- oefe- ming voor telijk be- uit ende t niet dat rt zij xaan eur- oog- ie te oud, zijn, ïder- elk, •rden tot Cen- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad DEN HAAG IN FEESTTOOI Ook na ^afloop van de plechtigheid van ondertrouw bleef de feeststemming ih. de stad. Het contingent feestgangers breidde zich in. den loop van den middag nog be langrijk uit, toen de schooljeugd zich op haar eigen luidruchtige wijze onder de vol wassenen mengde. Vooral voor het Palsis was het weer erg druk. De talrijke wachtenden werden omstreeks half vier verrast, toen een open auto na derde, komende uit de richting Zeestraat, waarin de Koningin, Prinses Juliana en een hofdame hadden plaats genomen. De bruid en haar moeder bracht men een jubelenden groet. Even later betrad een deputatie het Pa leis om een bloemstuk te doen bezorgen, een groote mand met sering'en. Weinig ooigenblikken later reden drie hofauto's voor. In de eerste namen Prinses Juliania en Prins Bernhard plaats en in twee andere auto's leden van het gevolg van Hare Koninklijke Hoogheid. Tusschen de juichende menschenrijen door reed de auto, waarin het jonge paar had plaats genomen naar het Juliana van Stolbergplein. Op het Juliana van Stolbergplein. Op het Juliana van Stolbergplein ston den reeds tijdig zeer veel menschen, terwijl in de Juliana van Stolberglaan ter weers zijden van den rechten rijweg schoolkinde ren stonden opgesteld. Binnen het hek van het plantsoen was met behulp van oranje vlaggen en tapijten een loge opgericht, waarin twee zetels voor het bruispaar waren geplaatst. Boven op met monument, dat in 1909 ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana in het Bezuidenhoutkwartier is opgericht, prijkten tv/ee in elkaar sluitende kelkvormige scha len, die van onderen indirect verlicht wer den. In de bovenste schaal zou het vreug devuur, dat met lichtgas wordt gevoed, gaan branden, diat niet gedoofd zal worden dan aan het einde van den dag der huwe lijksvoltrekking op 7 Januari a.s. Rondom het plantsoen was een versie ring van groen met oranje lichtbollen aan gebracht en schier huis aan huis werd ge vlagd. De Prins en Prinses werden ontvangen door den voorzitter van het wijkcomité, ir. M. C. E. Bongaerts. De Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van kapitein Walther Boer zette het „Wilhelmus" in. De Prinses werd een ruiker witte bloe men aangeboden en nadat Prinses Juliana en Prins Bernhard hadden plaats genomen, trad ir. Bongaerts naar voren en sprak een rede uit. Het vuur ontstoken. Na deze woorden reikte ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was getre den, een brandenden fakkel over, die be vestigd was aan een langen, met groen omwikkelden staaf, in het midden waarvan met rood-wit-blauw en oranje lint een bouquet witte bloemen was bevestigd. Terwijl de muziek het oude „Wilt heden nu treden" inzette, plofte de vlam in den lichtbak boven het monument aan en ver lichtte de hoog oplaaiende gloed de omge ving, die reeds in de schemering van den vallenden avond was gehuld. Een luid gejubel klonk uit de menigte en met enkele woorden dankte Prins Bernhard den heer Bongaerts voor de uitgesproken gelukwenschen. Op den terugweg. Langs dezelfde route als op den heen weg gevolgd was, reden Prinses Juliana en Prins Bernhard naar het Paleis terug, waar dezelfde schare, die het vorstelijk paar bij bet uitrijden bejubelde, aanwezig was. Onder vreugdevol geroep reed de auto van de Prinses voor het Paleis. Op het bor des dankte het paar nog om dan schter de glazen deuren uit het gezicht te ver dwijnen. Even later waren Prinses Juliana en Prins Bernhard nog voor een venster van de eerste verdieping zichtbaar, hetgeen tot nieuwe juichkreten aanleiding gaf. Enorme menigte op de been. Onze indruk was dat het Zaterdagavond drukker was dan op Prinsjesdag van dit jaar. In de binrtenstad bewoog zich één compacte menschenmenigte voetje voor voetje door de hel verlichte en bont ver sierde straten. Voor het Paleis Noordeinde was het in het begin van den avond een. dusdanig gedrang, dat de politie genoodzaakt was, met behulp van touwen een afzetting te maken ter voorkoming van ongevallen. Deze afzetting was ook noodig om een 200-bal leden der vrouwelijke studentenver- eeniging uit Leiden door te laten voor het brengen van een serenade aan de Prinses, oud-lid van deze vereeniging. Deze hulde vond tegen half elf op het voorplein van het Paleis plaats. Voorafge gaan door het Leidsch harmoniegezelschap „De Pest", onder het spelen van den Lippe- Detmoldmarsch, marcheerden de leden van de V.V.S.L. naar het Paleis. Het Wilhelmus en het Lippische Volkslied werden gespeeld en de meisjes zongen het jonge paar, dat voor een der vensters van den linkervleugel verscheen, het „Io Vivat" en het clublied toe. Het bestuur dezer vereeniging heeft ge- ruimen tijd ten paleize vertoefd en is dotor de Prinses en den Prins ontvangen. Het Leidsche studentencorps nam wegens den corpsrouw, aangenomen in verband met het overlijden van een corpslid, geen deel aan de serenade. Hartelijk wuivend met haar fakkels ver trokken de meisjes tegen elven.. Het bleef ook hierna nog heel lang druk in de stad. „Uit het leven der Oranjes". Voor een uitverkocht huis is Zaterdag avond in den Koninklijken schouwburg te 's-Gravenhage de gala-première gegaan van het historische spel „Uit het leven der Oranjes", onder auspiciën van het Natio naal Jongeren Verbond opgevoerd door het Vereenigde Rotterdamsch Hofstadtooneel onder leiding van Cor van der Lugt Mel- sert. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de Minister van Landbouw en Visscherij mr. Deckers, de Minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg, de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart dr. Gelissen, de gouverneur der residentie luitenant-ge neraal Röell, de burgemeester van Den Haag mr. De Monchy, de chef van den marinestaf schout-bij-nacht Fürstner. Voor den aanvang der voorstelling hield de voorzitter van de afdeeling Den Haag van het N.J.V. mr. Th. M. Baütz een korte toespraak, waarna het spel een aanvang nam. Ben van Eijsselstein heeft kans gezien in zes boeiende tafereelen te toonen, wat de verschillende Prinsen van Oranje voor Ne derland en voor het Nederlandsche volk hebben beteekend. Hij bracht ons in 1572 voor Den Briel, in 1574 by het ontzet van Leiden, hij toonde ons in 1580 de sterf scène van Juliana van Stolberg op den Dillenburg, in 1590 de geschiedenis van het turfschip van Breda. Bijna een eeuw over slaand zagen wij in 1688 het vertrek van Prins Willem III naar Engeland, waar hij koning-stadhouder zou worden, en ten slotte in twee kleurige tafereelen voerde hij ons naar Scheveningen kort voor het vertrek der Franschen en maakte hij ons in de slotscène getuige van de terugkeer van den Prins van Oranje in 1813. VLAGGEN EN LICHTJES IN VLISSINGEN. Ergerlijk staaltje van vernielzucht. Zooals wy Zaterdag reeds schreven, is er druk gevlagd ter gelegenheid van den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard en al zijn vele dundoeken weer ingehaald er wapperen er ook. nu nog heel wat. En men moge over het „probleem" rood-wit-blauw of oranje-wit-blauw denken hoe men wil, belangrijker dan de oplossing van deze strijdvraag lijkt het ons, ddt men vlagt. En de R.W.B.ers en O.W.B.ers moe ten dan maar de voorkeur geven aan de kleurencombinatie waaraan zij hun hart hebben verpand. In ieder geval zal er wel geen verschil van meening bestaan over de vraag of die kleurige dundoeken de stad een feestelijk, vroolijk beeld schenken en uiting van vreugde zijn die wij niet gaarne zouden missen. De meeste meisjes en vrouwen kun nen het eerst haast niet gelooven, dat Castella een nieuw en heerlijk schoonheidsmiddel is. Totdat zij 't probeeren! Castella bevat kostelijke oliën, die ieders huid soepel en zacht houden gaaf en glad als een bloesem blaadje. Masseer Uw huid 's morgens en 's avonds met 't weelderig schuim van Castella en geef U- zelfdecharmevan een mooie, heel-even ge parfumeerde huid! Gebruik Castella *n dag of vijf Vindt U ze niet heerlijk, stuur ze dan aan Dobbclman in Nijmegen retourUw geld en portokosten krijgt U dan terugl Maar ook op andere wijze heeft Vlissin gen zyn vreugde kenbaar gemaakt. Velen hebben reeds een kijkje genomen bij „Het Wooldhuis" de burgemeesters woning, die Zaterdag en Zondag een alleraardigsten aanblik opleverde. Met een zeer groot aan tal electrische gloeilampjes had men het fraaie gebouw, dat zich hiertoe door zijn sprekende contouren zoo bij uitstek goed leent, geïllumineerd. En in den donkeren avond leverde dit vanaf den Boulevard en Nolledijk, maar ook in de Kenau Hasse laarstraat een bijzonder aantrekkelijk beeld, waarvan het slechts jammer is, dat men er tot het begin van het volgend jaar niet meer van zal kunnen genieten. Aanvankelijk was de burgemeester voor nemens, de illuminatie een aantal dagen te laten branden, maar straatschenderij is oorzaak, dat hiervan moest worden afge zien. Kwajongens hebben de vingers name lijk niet thuis kunnen houden en hebben een aantal lampjes uit de fittingen ge schroefd. Een „heldendaad" die het ergste doet verwachten voor de komende feeste lijkheden. En daarom doen wij, mede namens de bevoegde autoriteiten, een dringend beroep op de medewerking van het publiek. Als onze stad straks in feesttooi is, dan is dit het resultaat van maandenlangen arbeid van talloos velen die biervoor hun tijd, werkkracht en kennis beschikbaar hebben gesteld. En het resultaat van dezen goed bedoelden arbeid is te belangrijk, dan dat geduld zou kunnen worden, dat een stel kwajongens het bereikte maar eens even zou gaan bederven. Wie dus bemerkt, dat de lieftallige jeugd zich aan dergelijke ergerlijke straatschenderij schuldig maakt, grijpe den knaap of het meisje (men denke aan de jongste fietsendiefstallen, die hebben geleerd dat helaas ook de vrouwelijke jeugd lang niet altijd vrij uit gaatbij den kraag en waarschuwe den eersten politieagent, die men bereiken kan. Wij hebben in de afgeloopen maanden reeds verschillende staaltjes van laf kwa- jongenswerk moeten signaleeren en hopen dat ook de onderwijzers er in de klas nog eens de aandacht op willen vestigen, dat een flinke jongen of meisje zich aan zulke stiekeme dingen niet schuldig maakt en dat zij die het tóch doen, er zeker van kunnen zijn, dat zij er bij ontdekking niet malscb afkomen. Dankdienst Joodsche Gemeente. Wij schreven Zaterdag in ons verslag van de Vrijdag gehouden vergadering van het Comité voor de Feestelijkheden, dat Woensdagavond 6 Januari in verschillende kerken diensten zullen worden gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Men verzoekt ons, even te willen mede- deelen, dat ook de Joodsche Gemeente deze blijde gebeurtenis zal herdenken en wel in een te Middelburg te houden dankdienst voor de gemeenten Vlissingen en Middel burg gemeenschappelijktegelijkertijd wordt in heel het land dezelfde dankdienst gehouden, die voor dit doel werd vastge steld door de vergadering der Opperrabbij nen. Een kinderfeest. De buurtcommissie Coosje Buskenstraat heeft Zaterdagmiddag in het versierde gymnastieklokaal van de U.L.O.-school voor een 95-tal kinderen een feestje geor ganiseerd. En, dit moet direct gezegd wor den, de kinderen hebben er zelf nieu weinig toe bijgedragen, dat het een geslaagd feest is geworden, want alle stukjes die zij heb- *§ef»e&aylemisseCT mctot deg» algagfl Den Haag viert den ondertrouw van het Prinselijk paar. (Eerste blad) De ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard. (Fotopagina) In Spanje zou een Fransch passagiers vliegtuig zijn beschoten en een Rus- siscn schip in den grond gehoord. (Buitenland); Eden's rede in Duitschland slecht ont vangen. (Buitenland) Ernstige aardbeving in San Salvador, (Gemengd nieuws) Bezorgdheid om den toestand van den Paus. (Kerknieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ben opgevoerd, werden aardig gespeeld. Mevr. Van der Eijk opende den middag en heette allen, er waren ook talrijke ouderen aanwezig, hartelijk welkom, in het bijzonder den Wethouder van Onderwijs, den heer W. P. Edelman, die met mevr. Edelman den geheclen middag het feest heeft bijgewoond. Daarna was de beurt aan de kinderen. Begonnen werd met een tableau, betrek king hebbend op het Vorstelijk huwelijk. Het Wilhelmus en andere nationale liederen werden door de kinderen natuurlijk uit volle borst medegezongen, onder muzikale lei ding van mej. Verheul. Voorts werden nog verschillende voor drachten ten beste gegeven. Het zou ons te ver voeren, deze alle afzonderlijk te noe men. Eén uitzondering willen wij echter maken voor „De Orgeldraaier", dat heel aardig werd opgevoerc.. Als laatste stuk volgde de „Bruidsvaart in de sneeuw", dat allerliefst werd gespeeld. Mevr. Verheul en mej. Van Splunder hebben wel oer van hun werk Onnoodig eigenlijk nog te vermelden, dat tusschen de bedrijven door de kinderen niet over het ontbreken van tractaties te klagen hadden, terwijl zij tot slot nog een verrassing mee naar huis kregen. De kinderen hebben dan ook echc genoten. Des avonds werd in dezelfde zaal voor de ouderen een gezellige bijeenkomst ge houden. Een strijkje zorgde er voor, dat de stemming er in bleef en de noodige attrac ties maakte dat .men zijn geld voor het be kende goede doel kwijt kon. Voorstel aan den Gemeenteraad. V—koop grond. B. en W. hebben den Raad onderstaand voorstel doen toekomen In de hierbij overgelegde adressen wor den door de volgende lieeren de achter hun namen vermelde oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de daarvoor door Uw Raad vastgestelde prijzen a. A. C. Haeck q.q. te Oost en West Sou burg, 126 M2. grond aan den Boulevard Evertsen 20 2520 b. J. Huijsman q.q. te Koudekerke, 139 M2. grond aan den Singel a 15 2085. Daar tegen de inwilliging van deze ver zoeken bij ons college geen bezwaren be staan, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressanten den verlangden grond in koop af te staan, tegen de koopsommen achter hun namen vermeld, ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de gebrui kelijke voorwaarden. Kinderkoor „Jong Leven". Voor een volle zaal heeft dit kinderkoor onder de beproefde leiding van mevrouw R. BrandBekker Zaterdagavond een uit voering gegeven, waarbij een alleraardigst programma ten gehoore werd gebracht. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, den heer D. Romijn, waarin deze wees op den veelomvattenden arbeid, welke aan deze uitvoering was vooraf gegaan, traden achtereenvolgens de drie zangklassen A, B en C met liederen en speelliedjes op. Mevr. Brand had voor elke klasse een gelukkige keuze gedaan. Zoo hoorden wij van de kleintjes o.a. een snoezig „Slaapliedje" en het leuke verhaaltje van het poesje, het belletje en het muisje, „Mis Poes", een lief gezongen solo „Aan 't Strand" alle van J. P. J. Wierts (woorden van Anna Sutorius), alsmede het grappige speelliedje „Een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1