19 DECEMBER 151 iMo«300' 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingin. Telet. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ®e ««ersl© bruïclssFcofi vota hel DE FEESTDAGEN INGELUID. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MELKINRICHTING „WALCHEREN". FilialenAagje Oekenstraat, Tel. 66. Sche'deslraat 70, Tel. 562 JU» «Ug, Koopt bij ons Uw Hoed, Hemd of Pet HOLLAERS-VERBERKT VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenf speciale prijzen. Reclames50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |I|gg|| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor: AUIHJ heid tot werken. CTfHI gulden bij dood gulden bij verlies 4 bIIII door bIII! vaneen een ongeluk. C? L» vl hand, voet of oog. J gulden bij verlies gulden bij verlies f* gulden bij verlies van IK 111 van een van een een duim. I Ui O wijsvinger. fafCJ anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad De eerste dag- van den bruidstijd van Prinses Juliana en Prins Bernhard is aan gebroken de lang verwachte dag, welke eer. serie van feestdagen zal inluiden. Zooals te vernachten was, hadden velen zich al vroegtijdig opgemaakt cm langs den weg, dien het prinselijk paar zal vol gen, getuige te zijn van dezen rit. De grootste drukte concentreerde zich rondom het Stadhuis en in de omgeving van het Paleis Noordeinde. De politie, o.a. versterkt door marechaus sees te paard, was in greoten getale aan wezig en zorgde er voor, dat de straat vrij bleef. Jn de Hoogstraat bijv. stonden aan weerszijden van den weg agenten op on geveer 10 M. afstand van elkaar, blijkbaar om zoo noodig een cordicn te vormen. Ook op de tribunes in de winkelhuizen langs den weg hebben reeds belangstellen den plaats genomen, evenals op de tribune van het agentschap van de Nederlandsche Bank, schuin tegenover den hoofdingang van het Paleis Noordeinde. litie langs het Noordeinde in de richting van het Stadhuis vertrok. Door de Hoogstraat, Halstraat, tuoschen Stadhuis en Groote Kerk door, werd gere den naar den hoofdingang van het Stad huis aan de Groenmarkt. Overal langs den weg stond het zwart van de menscheii. De aankomst bij het stadhuis. Bij het stadhuis had zich lang van te voren een ontzaglijke menschenmenigte vei'zameld en een leger van agenten was noodig om alle belangstellenden op de voor het publiek aangewezen plaatsen te houden. Een driehoekige ruimte tusschen de Groote Kerk en het stadhuis was voor ver slaggevers, persfotografen en filmopera teurs vrijgehouden en een waar bataljon foto- en filmtoestellen was opgesteld. Nauwelijks was de klok half elf gesla gen, of aan het gejuich, dat in de verte reeds werd vernomen, hoorde men, dat het Prinselijk Paar in aantocht was. Eenige momenten later reed de sierlijke limousine, De straten zijn kleurig versierd met slin gers van groen, oranjewimpels, wapenschil den en andere versierings attributen. Van vele huizen wappert de nationale driekleur. Een verkwikkend zonnetje geeft aan dezen dag warmen gloed. Het vertrek van het prinselijk paar van het Paleis. Naarmate het oogenblik van het vertrek van het prinselijk paar van het Kon. Paleis naar het Stadhuis naderde, nam de drukte op het voorplein van het Paleis toe. Reeds lang vóór 10 uur stond een groo te menigte achter de afzettingen langs het Noordeinde en voornamelijk tegenover het Paleis, waarvan het voorplein geheel was vrijgehouden. Het was een feestelijk schouwspel, het fraai versierde paleis, de bevlagde en versierde straten, de kleurig behangen gevels, de feestelijk met oranje getooide menigte en over dit alles het licht van een zachte winterzon. Te ruim half tien betrad een deputatie der blauwe huzaren het Paleis en te kwart voor tien arriveerde een marine-deputatie bestaande uit vice-admiraal Kruys en den luitenant ter zee le klasse Reinierse. Kort voor half elf reed een gesloten auto voor, met den standaard van de Prinses erop. Ongeveer tegelijkertijd torsten 2 padvin ders, onder leiding van een comitélid, de zware cassette het Paleis binnen met de 3-1.000 handteekeningen van leden der bij het comité aangesloten vereenigingen. Enkele minuten voor half elf ging er een gejuich uit de menigte op. Prinses Juliana en Prins Bernhard verschenen voor den uitgang van het Paleis. De Prinses was gekleed in een groen fluweelen mantel, afgezet met zwart bontdePrins hield zijn hoogen hoed in de hand. Gelukkig lachend keken zij even naar de menigte, waaruit eenige hooge meisjes stemmen het Wilhelmus inzetten. Toen wipten beiden vlug in de gereedstaande ge sloten auto, welke slechts voorafgegaan en gevolgd door motorrijders der verkeerspo voorafgegaan door een motor van de po litie, langzaam den hoek om tot voor den ingang. Het portier van de koninklijke auto werd geopend en rustig stapte eerst Prins Bern hard uit, die zijn toekomstige bruid bij het verlaten van de auto behulpzaam was. Na een moment op het bordes te hebben stilgestaan en de wachtende menigte te hebben toegewuifd, verdween het Prinselijk Paar naar binnen. Twintig minuten lang moest de men- schenmassa geduldig afwachten, voordat zij weer iets van het Prinselijk Bruidspaar kon waarnemen. Toch bleef er gedurende dien tijd een spanning tusschen het publiek be staan, die er voor zorgde, dat het wachten geen moment te lang werd. Het beste hadden nog zij het, die op het Kerkplein stonden en door de ruiten van het stadhuis een glimp konden opvangen van hetgeen er binnen gebeurde. Zij konden ook het moment bepalen, dat de Prinses en de Prins weer het stadhuis zouden verlaten en op dat oogenblik werd eerst zwak, daarna sterker, het Wilhelmus aangeheven. Het duurde evenwel nog eenigen tijd voor burgemeester De Monchy op het bor des verscheen en het Prinselijk Paar naar de auto begeleidde. Op dat moment werd het aangeheven Wilhelmus luide overstemd door overweldigend gejuich der menigte. Zie verder Laatste Berichten.) VLISSINGEN IN FEESTTOOI. Burgemeester C. A. van Woelderen heeft hedenmorgen namens de ingezetenen onzer gemeente een telegram van gelukwensch gestuurd aan Prinses Juliana en Prins Bern hard, ter gelegenheid van de aanteekening van hun voorgenomen huwelijk. ik Dat de hierboven genoemde officieele gelukwensch de instemming heeft van onze Onze MELKPRODUCTEN zijn beter en goedkoopor. Laten ze U helpen bij de feestdagen. Neemt ze in huis en dient uw gemak. Verkrijgbaar bij 95 °/0 der melkslijters. stadgenooten blijkt ook uit de verrassend drukke wijze, waarop gevlagd wordt als vreugdebetoon over de belangrijke en heu gelijke gebeurtenis die thans spoedig een feit gaat worden. Aan den oproep van den burgemeester en van het Centraal Comité voor de feeste lijkheden, om hedenmorgen tusschen 8 en 9 uur de vlag uit te steken, is uitstekend gevolg gegeven en dit is' natuurlijk mede een resultaat van de den laatsten tijd ge voerde propaganda om bij officieele feeste lijkheden onze driekleur te ontplooien. Dat dit laatste een feit is, blijkt wel uit het zeer groote aantal nieuwe vlag gen, die men in velé stadsgedeelten kan zien wapperen en die dus klaarblijkelijk zijn uitgestoken door stadgenooten die pas dezer dagen eén vlag hebben aangeschaft. Daarnaast ziet men natuurlijk zeer vele „oude getrouwen". Kortom de stad biedt een vroolijken, feestelijken aanblik en waarlijk niet alleen in de hoofdstraten. Er wordt druk gevlagd' en het weer werkt goed mee, zoodat het geen wonder is, dat men op straat vele vroolijke gezichten ziet. En van deze goede stemming zal ook ongetwijfeld de Commissie van Samenwer king voor Bijzondere Nooden profiteeren, die heden collecteert en wier goedbedoelde •aanvallen op de beurzen der Vlissingers flink resultaat hebben vot zoover wij heb ben kunnen constateeren. Als de stemming in de stad en.het weer straks bij de driedaagsche feestelijk heden even goed zijn als vandaag het ge- Val is, staat ons een feestviering te wach ten waarover men nog lang stof tot praten zal hebben. En wie eenigermate van nabij bekend is met het ontzaglijk uitgebreide voorbereidende werk dat de talrijke buurt- commissies, het Centraal Comité voor de feestelijkheden en de daarbij behoorende sub-comité's tot dusver reeds hebben moe ten verrichten, weet dat zij op een groot scheeps welslagen van het uitgebreide feestprogramma ook alleszins recht heb ben. Daten wij er dus het beste van hopen en hulp en medewerking verleenen, wan neer hiervoor in de laatste dagen van voor bereiding op verschillenden onzer nog een beroep zal worden gedaan 1 DE KOMENDE FEESTELIJKHEDEN. Voorloopig de laatste hand aan het programma gelegd. Gisteravond heeft in Britannia een ver gadering plaats gehad van het Centraal Comité voor de feestelijkheden met de diverse commissies. Doel van deze bijeen komst, die onder leiding stond van den heer F. G. Lemmers, was de laatste hand te leggen aan de voorbereiding der feeste lijkheden. Voorgesteld werd niet meer te rekenen op de aanvankelijk begroote 1500 van de zijde der gemeente. De feestelijk heden voor de kinderen worden wel in het programma opgenomen, maar zelfstandig door de gemeente georganiseerd. In dit verband heeft wethouder W. P. Edelman het eere-voorzit terschap der be treffende commissie aanvaardhij heeft reeds met de onderwijzers vergaderd en de heele regeling der feestelijkheden voor kinderen is in orde, zoowel wat zang als tractatie betreft. Van versiering van gemeentegebouwen e.d. vanwege de commissie, moet worden afgezien, aangezien overeenstemming niet bereikt kon worden. Afgewacht dient te worden of de gemeente zelf besluit de hiervoor in aanmerking komende objecten te versieren. Voor versiering van markante punten zal het Centraal comité 600 ter beschik king kunnen stellen van de commissie voor de versiering en verlichting. Weth. Edelman deelde nog mede, dat waai'schijnlijk de weth. van openbare wer ken tesamen met gemeentewerken, de ver siering van het gemeentehuis en het mu seum ter hand zullen nemen. Wat de „stroe ve houding" van de autoriteiten betreft, deelt de weth. mede, dat dit aan Ged. Sta ten te wijten is, die de door B. en W. hier voor bestemde gelden niet hebben gevo teerd en slechts 25 ct. per kind der gewoon en uitgebreid lagere scholen hebben toege staan. In verband met het eerste punt geeft de weth. de versieringscommissie in overweging contact te zoeken met den weth. van openbare werken. De reveilles en optochten zullen telkens door 2 muziekkorpsen worden opgeluis terd. De muziekkorpsen hebben hiervoor zeer aannemelijke voorwaarden gesteld dit zal een 450 kosten. Ook zal 's Woens dagsmorgens en Donderdag de Marine- kapel haar medewerking verleenen. Vervolgens las de voorzitter het pro gramma voor, zooals dit tot nog toe is samengesteld, om de aanwezige leden der diverse commissies gelegenheid te geven tot eventueele opmerkingen. Woensdag 6 Januari 88 u. 15 klokluiden. 9 u. Officieele ontvangst ten stadhuize van afgevaardig den vanbuurtc'ommissies en vereenigingen met vaandels. Daarna vlaggenoptocht met muziek van Marinekapel. Hieraan zullen ca. 61 vaan dels en vlaggen deelnemen en er komen er nog wei bij. 10 u. Om 10 u. gaan de kinderen naar de scholen en zullen de kinderen van 6e en 7e leerjaar in het Concertgebouw voor de autoriteiten zingende heer A. Schout zal hen toespreken en de beteekenis van den dag uiteenzetten. Daarna gaan de kinderen naar het Bel- lamypark waar cok de lagere klassen, in middels staan opgesteld en gezamenlijk worden de 4 liederen dan weer gezongen. 12 u. 15 Carillonbespeling. Des middags eventueel kinderfeesten der buurtcommissies. De vlaggenoptocht zal alle buurten be zoeken, hetgeen in één keer natuurlijk te vermoeiend zou zijn, waarom de optocht in een ochtend- en een middaggedeelte ge splitst zal worden. 5 u. Bezichtiging der verlichte stad. 7 u. 30 Kerkdiensten in Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk en Chr. Geref. Kerk. 9 u. Fakkeloptocht met de 2 plaatselijke muziekcorpsen en particulieren. Donderdag 7 Januari 8 u.8 u. 15 Klokgelui. 10 u. Muzikale wandeling Marinekapel, vanaf Wachtschip. 12 u. Crillonbespeling. 's Middags Kinderfeesten. 7 u. 30 Massazang der 4 liederen onder leiding van den dirigent van „Ons Genoe gen" en met dit corps, de plaatselijke zang- vereenigingen en de kinderen, als motor bovendien muziek. Daarna fakkeloptocht. Overwogen zal nog worden overdag ge legenheid te geven om de uit Den Haag per radio uitgezonden plechtigheden te volgen. Verschillende toezeggingen werden reeds gedaan. Vrijdag 8 Januari, de hoofddag der fees telijkheden 88 u. 15 Klokgelui. 9 u. Reveille door „Ons Genoegen", „St. Caecilia" en Signaalafdeeling V.T.V. 12 u.Carillon-bespeling. 2 u.Aantreden optocht met praalwa gens en 36 vereenigingen met hun leden. 2 u. 30 Afmarsch optocht. 7 u. 30 tot plm. 9 u. Optocht met ver lichte praalwagens, vereenigingen, fakkels, speciale groepen, enz., vanaf Willem Hl. Voor de versierde wagens worden prij zen beschikbaar gesteldeen jury be staande uit mevr. Hendricks en de heeren Bergsma en De Vries zullen de wagens 's middags beoordeelen. Overwogen zal worden, of dit ook 's avonds mogelijk is, en of ook hiervoor prijzen beschikbaar kun nen worden gesteld. Tevens zal worden overwogen of na de ontbinding van den lichtstoet nog een korte taptoe kan plaats vinden. 10 u. Te ca. 10 u. zijn de feestelijkheden ten einde en vereenigen allen die een werk zaam aandeel aan de voorbereiding heb ben genomen zich in Britannia, waar de burgemeester de viering van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard officieel zal besluiten. De Christelijke en R. K. middenstanders zullen Vrijdag zooveel mogelijk sluiten en hun personeel vry geven en ook Gemeen- gebeurtenissen De eerste bruidsdag van het Prinselijk paar de feestdagen ingeluid. (Eerste blad pag. 1) De memorie van antwoord inzake de gemeentebegrooting-1937 is versche nen reorganisatie bij de brandweer in voorbereiding. (3e blad) De laatste vergadering voor de voor bereiding der feestelijkliedén bier ter stede. (Stadsnieuws) Voorstellen voor den Gemeenteraad. (Vierde blad); Begrooting voor 1937 van Middelburg aangenomen. (Provincienieuws) Nieuwe dijkval bij Kapel le. (Provincienieuws) Gedep. Staten stellen voor geen sub sidie te verleenen aan de Borgstel- Iingsfondsen voor de Zeeuwsche Eilan den en Zeeuwsch-Vlaanderen. (Provincienieuws) De strijd in Spanje wordt door mist belemmerd. (Buitenland)' ZIE VERPSR EVENTUEEL LAAT-TE BERICHTEN en U bent volkomen tevreden over p r ij s en kwaliteit. WALSTRAAT 78 schappelijk Belang overweegt een soort gelijken maatregel. Men rekent er dan. op, Donderdagavond later open te mogen blijven. Nadat nog enkele punten waren bespro ken, o.a. de moeilijkheden veroorzaakt door het feit dat thans ten aanzien van de hoogte der eerepoorten andere eischen worden gesteld dan aanvankelijk het geval was, sloot voorzitter Lemmers deze geani meerde vergadering. Enkele commissies bleven nog eenigen tijd na om diverse, minder voor publiciteit geschikte, onderwerpen te bespreken. Agenda Gemeenteraad. Dinsdag 22 December 1936, des namid dags 8 uur en, zoo noodig, op Woensdag 23 December 1936, des namiddags 2 uur, komt de Gemeenteraad in vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agendapun ten I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. 1. Van een Regent over het Gasthuis. De aanbeveling luidt1. de heer W. de Ridder (aftredend) 2. de heer L. Schmel- zer. 2. a. Van een Regentes van het Burger Weeshuis. De aanbeveling luidt 1. Mevrouw M. H. VermaasSehultz (aftredend) 2. Me vrouw L. M. van Raaltevan Raalte. b. Van een Regent van het Burger Wees huis. (Uit de leden van den Raad, ter voor ziening in de vacature-van Hal). 3. Van een lid in de Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs (vacature Matzinger) De aanbeveling luidt t 1. de heer B. B, Louis 2. de heer E. Niemeijer. 4. Van leden in de Commissie tot wering van schoolverzuim voor de verschillende categorieën volgens het voorstel. 5. Van leden, van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor' de beide afdeelingen volgens het voorstel. 6. Van leden in de Commissie van toe zicht op den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzeke ring volgens het voorstel. IV. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eene Kerstgave aan werkloozen en armlastigen. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 19"7. Telef. 637, Middelburg Zatte] per kilo en pet stuk

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1