Ui 1000 500 300 150 100 25 TeïIentebestuur KERSTGESCHENKEN JO FIBBE VRIJDAG STADS- EN PROVINCIEN1EUW S 'No.299- 74e Jaargang UitgaveFirms F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-00, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening EG287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Me Jerïan J «n Je «Ü*»u2Js Jagen Zie onze speciale KERST ETALAGE van Lederwaren Fancy-fair Buurtvereeniging Walstraat en omgeving. Speciale Kerstuerpakking 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn U RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zaterdagmorgen 19 December a.s. beginnen met het aanteekenen van het voorgenomen Prinselijk huwelijk de bruidsdagen van H. K. H. de Prinses en Z. D. H. Prins Bernhard. Als vreugdebetoon daarover zullen op de gemeentelijke openbare gebou wen te Vlissingen de vlaggen worden geheschen dien morgen lusschen 8-9 uur. Alle particulieren die instemmen in de algemeene vreugde, worden ver zocht, daarvan blijk te geven door eveneens op denzelfden tijd de vlaggen uit te steken. Laat het dundoek te Vlissingen huis aan huis wapperen I Vlaggen uit Vlissingen, 17 December 1936. De Burgemeester van Vlissingen. VAN WOELDEREN. EEN NIEUWE LOOT WORDT GEËNT OP DEN ALOUDEN STAM VAN ORANJE. Morgen zullen de inwoners der residentie de Kroonprinses en haar a.s. gemaal toe juichen en bejubelen als bruidspaar, wan neer zij op het Haagsche stadhuis officieel hun besluit zullen hebben beteekend om met elkaar een verbintenis voor het leven aan te gaan. En wij, overige Nederlanders, zullen mede blijde zijn en verheugd. Onze sympathie zal uitgaan naar de beminde Prinses en dankbaar zullen wij den jongen Prins uit den vreemde gedenken, die een der onzen is willen worden om haar geluk kig te maken, die uit plicht en roeping, uit liefde bovenal, ééns als de Voor zienigheid het zóó heeft bestemd ons volk zal besturen met de vaste hand harer vaderen, die nóóit gekneld heeft, maar onze vrijheid door haar verbondenheid tot een zegen wist te maken. De komende weken zullen voor de jeug dige vorstenkinderen hoogtepunten vormen van persoonlijk geluk, een geluk, waarin wij als volk willen deelen, om het des te schooner en te rijker te maken voor het bruidspaar. De bruidstijd van Prinses Ju liana en Prins Bernhard zal mede onze bruidstijd zijn, d.w.z. door ons meebeleefd. Hun portret zullen wij een eereplaats ge ven in onze huiskamers, onze straten zul len wij versieren en het groen der hope zullen wij buiten hangen. In Prinses Juliana bezit ons volk de ons, door God gelaten verwachting in Oranje. Hij heeft ons Vorstenhuis, waarmede wg door een eeuwenoude geschiedenis zijn ver bonden, Zijn teistering niet onthouden, maar daarom juist mogen wij in Oranje God's liefde onderstellen. Teisteren is lou teren, teisteren is de hoop en de verwach ting drukken, om de genegenheid te ver- grooten. Zouden wij onzen persoon ooit zoo innig ipet Oranje hebben verbonden gehou den nü nog, nu een wereld al jaren kraakt van ellende en wanhoop wanneer wij ons niet meermalen bang te moede hadden gevoeld inzake het Huis onzer vorsten In een ontwrichte wereld, waarin man nen van allen rang en stand en van ver schillende gezindten hebben gefaald tot koningen, keizers en presidenten toe werd ons een vredespad gelaten, waar langs wij in een nog betrekkelijke mate van welvaart werden geleid door twee vrouwen, die door haar persoonlijk heid alleen reeds, alle opkomende bitter heid hebben verzoet in het gemoed van haar onderdanen. En thans rijst de hoop, dat in deze vrou wen ons niet de laatste Oranjetelg werd geschonken. Nóg is er leven in den stam der Oranjes en straks zal deze weer botten en in nieuwe twijgen groenen, middels de jonge loot, welke op den ouden stam wordt geënt. Déarom is er vreugde en blijdschap in ons volk. Het huwelijk, dat komen gaat, wekt geheel nieuw perspectief, voor heel de natie. En déérom ook mogen wij zeggen, van de boorden van Dollard tot Schelde, dat „wij" in de bruidsdagen verkeeren. Maar niet zullen wij vergeten, dat de dag van den 19en December naast en boven alles uit het feest van de vorstelijke bruid en haar aanstaanden prins-gemaal is, die uit de wetenschap van de oprecht heid hunner persoonlijke liefde voor elkaar, de verwachting putten, dat zij samen en mèt ons vólk jaren van groot menschelijk geluk tegemoet gaan. De zon van geluk, die heden voor twee vorstenkinderen, ©traalt, zal niet altijd op dezelfde hoogte kunnen blijven. Soms zal zij schuil gaan achter wolken en misschien zal zij een enkele maal verdwenen lijken. Dan moeten w ij voor de warmte zorgen, welke het leven behoeft. Een warmte, welke tenslotte de somberste wolk doet verdrogenen dan zal er weer plaats zijn voor de zon. Laat ons heden blij zijn om wat i s en wat klaart in het verschiet. Laten wij het vorstelijk bruidspaan dioor een eere poort van liefde verwelkomen in de feest zaal van ons hart. En het déar twee zetels geven, die God er moge veranderen, opdat tot in lengte van jaren de heilzame ver bondenheid van ons volk en Oranje ver zekerd worde. Heil het Bruidspaar 1 Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het Post- en Telegraafkantoor al hier, is Zaterdag 19 December van drie tot half 5 een loket voor postzegelverzame laars geopend. Daar zgn naast diverse Ne- derlandsche zegels, verkrijgbaar de port en postzegels, van Nederlandsch Indië, Cu rasao en Suriname. Tevens zijn voorradig de Leger des Heilszegels voor Nederl. Indië in de waarden van 2 ct. (3ct.), 5 ct. (7i/2 ct.), 7i/2 ct. (10 ct.), 12]/2 ct. (15 ct.) en 15 ct. (20 ct.), benevens de kinderzegels van Suriname van 2 ct. (3 ct.), 3 ct. ct.), 5 ct. (7t/2 ct.) en 10 ct. (15 ct.). De waarden tusschen haakjes zijn de prijzen van verkoop. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Delftsche studentenroeivereeniging „Laga" hield Donderdag haar sluitings- tocht van het roeiseizoen. Het vertrek van de „vier"; op den achtergrond de Oostpoort. De werkzaamheden aan de uitbreiding van het Olympisch stadion te Amsterdam zijn reeds zoover gevorderd, dat de vlag op den nieuwbouw is geheschen. Een goedkoope trein. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de in dit nummer voorkomende ad vertentie van de Nederlandsche Spoorwe gen, waarin een extra goedkoope trein naar Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam op 2en Kerstdag wordt aan gekondigd. UITNOODIGING aan alle Walstraatbewoners en om geving om hedenavond een bezoek te brengen aan bovengenoemde fancy-fair. Het is een gezellige verpoozing en U hebt altijd een kans op de extra prijzen, die ook hedenavond weer beschik baar zijn. Het is ons gelukt om ook morgen middag tot 5 uur en morgenavond van 7 tot 10 uur de fancy-fair voort te zetten. Ook dan zullen weer mooie en groote prijzen uitkomen. Waagt uw kans 1 Zaterdagavond 10 uur onherroepelijk sluiting 1 HET WALSTRAAT-COMITÉ. De kappers en de a.s. feestdagen. Zooals de lezers in de advertentie van de Kappersvereeniging, opgenomen in ons blad van gisteravond, gezien zullen heb ben, zijn in verband met de a.s. feestdagen de kapperssalons Maandag 21 en 28 De cember tot des avonds 8 uur geopend en 2en Kerstdag tot des middags 2 uur. Op len Kerstdag en Nieuwjaarsdag zullen de zaken gesloten zijn. Drogisterij en fotohandel de Wolff N.V. Zaterdagmiddag 2 uur zal de N.V. de Wolff in de Paul Krugerstraat een dro gisterij en fotohandel openen. Het geheel nieuwe pand is mooi afge werkt, terwijl ook de ruime winkel geriefe lijk is ingericht en in frissche kleuren ge schilderd. Men zie ook de in dit nummer voorko mende advertentie. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Een alpinemuts paar kinderhandschoentjes astrakan hee renhandschoen kosteloos rijwielbelasting- merk glacé heerenhandschoen wollen dameshandschoen dameshoed kinder- handtaschje en vulpotlood, en dat inlichtin gen te bekomen zijn omtrenteen heeren- portemonnaie met inhoud bij Gillissen, Noordstaat 52 ring met sleutels bij Buys, Van Dishoeckstr. 11 damesportemonnaie met inhoud bij Hendrikse, Bankertstraat 42 rijwielbelastingmerk bij Theune, Beurs straat 17huissleutel big Schot, Korte Zelke 26 wollen kinderhandschoen bij De Jong, Paul Krugerstraat 60 kinderporte- monnaie met inhoud bij Van de Kop, Schel- destraat 69 ceintuur van regenmantel bij Kip, Aagje Dekenstraat 167 kinderarm bandje bij Elslander, Badhuisstraat 44 wollen kinderhandschoentje bij Ossewaairde, Gravenstraat 13 paar dameshandschoenen bij Jansen, Noordstraat larolletje blad- lood bij Hoogedeure, Breewaterstraat 27 nieuw leesboek bij Plaisier, Hobeinstraat 34bledige portemonnaie bg Koolwijk, Schuitvlotstraat 10 zilveren(?) vulpotlood bij Dommisse, Koudekerkscheweg 126 glacé dameshandschoen (zwart) bij Dom misse, Glacisstraat 83 rijwielbelasting merk in étui bij Boogaard, Turnhoutstraat 12 Oost-Souburgdameshoed bij Spruijt, Steenhuisstraat 13 kinderhoedje bij Wisse- kerke, Ncordstraat 20 handbeschermer van rijwiel bij Van Ochten, Breewaterstraat 41 wollen das bij Schets, Papaverlaan 1 glacé heerenhandschoen bij De Kaart, Groenewoud 67 2 kettinkjes met knoopjes bij Van Poelje, Hellebardierstraat 3. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen op de reede Noorsch mo torschip „Talleyrand", gesleept door de Duitsehe sleepboot „Simson", wegens ma- chinesclade. Het schip zal geassisteerd door meerdere sleepbooten naar Antwerpen gesleept worden. AangekomenNederlandsche motor schepen „Orion", „Mercurius" en „Novatie" van Londen. Om te bunkerenDuitsch stoomschip „Cronshagen" van Bourgas. Vertrokken„Anna" (Kuiper) naar Duinkerken„Cronshagen" naar Dene marken. OOST- EN WEST-SOUBURG Een 15-jarig bestaan gevierd. Gisteravond vierde in „Rehoboth", dat geheel met belangstellenden gevuld was, de C.M.V. „Wees een Zegen" alhier haar 15e jaarfeest. Ds. Spijkerboer, die op verzoek van het bestuur, de leiding van dezen avond op zich genomen had, verzocht te zingen Gez. 229 1, „Daar is uit 's werelds duistere wolken", waarna hij dezen feestavond op de gebrui kelijke wgze opende. Vervolgens deelde hij mede, dat, hoewel niet geheel, deze avond toch eenigszins in het teeken van het ko mende Kerstfeest zal staan. Na het zingen van het bondslied volgden de jaarverslagen waaruit bleek, dat de vereeniging thans 25 leden telt en de ontvangsten 224.80 be droegen, de uitgaven 118, waren, waar door de kas sloot met een batig saldo van 6.80. De avond werd hierna doorgebracht net zang, voordrachten en samenspraken. Wat de zang betreft, er werd a capella gezongen, deze was goed, vooral een koor uit de vereeniging oogstte met „Dochteren Zions" een welverdienden bijval. Onder de voordrachten kwam een „Groet uit Japan" voor, welke op verzoek herhaald moest worden, wel een bewijs, hoe het voldeed. Het was een gezellige feestavond. Een bij het verlaten der zaal gehouden collecte voor „Kinderzorg" bracht-7.22 op. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud bij De Pagter, Ritthemsche straat te Ritthem een portemonnaie met inhoud bij D. Uil, Weststraat 12 een wollen handschoen bij Jongman, Dijkstraat 12 een Alpine muts bij Baljeu, Nieuwstraat 35 witte boter- mand bij J. Besuijen, Groote Abeele. BRESKENS Muziekuitvoering. Donderdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Uit het Volk-Voor het Volk" zijn najaarsuitvoering. Voor de pauze werd een 5-tal muzieknummers uitgevoerd onder lei ding van den nieuwen directeur, den heer Cor Schrjve. De vertolking der nummers was zoo, dat wij van onze muziekvereeni- ging onder de leiding van haar nieuwen di rigent, in de naaste toekomst nog veel goeds mogen verwachten. Het beroemde Largo van Handel werd op zeer verdien stelijke wijze uitgevoerd. Na de pauze, waarin, om de kas te stij ven enkele prijzen werden verloot, trad voor ons op de aan de muziekvereeniging verbonden tooneelclub. Opgevoerd werd „Als de poorten opengaandoor Jos. Smits en Jac. Braun. Het stuk spelend in den tegenwoordigen tijd, werd op wer kelijk schitterende wijze vertolkt. De too neelclub, onder leiding van den heer Carels, kan met voldoening terugzien op deze in alle opzichten goed geslaagde uitvoering. GROEDE Gemeenteraad. In de gisteren gehouden spoedvergade ring van den Raad onder leiding van den burgemeester, den heer P. Erasmus, was de heer Van den Hemel afwezig. Besloten werd tot een aandenken voor de schoolgaande kinderen aan het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard per kind te besteden onge veer 40 cent, terwijl op het verzoek der feestcommissie om een subsidie van 100 uit de gemeentekas met eenparige stem men gunstig werd beschikt. Bovendien zal nog 35 beschikbaar worden gesteld als bijdrage in de kosten van de Oranjefilm, waarbij alle schoolgaande kinderen vrije toegang krijgen. Voorts werd 1500 toegestaan voor ver nieuwing van het bovenstel der beerrui- mingsmachine. SCHOONDIJKE Landbouwhuishoudcursus. Gisteren werd in hotel „de Zwaan" te Schoondijke de eindles gehouden van de Landbouwhuishoudcursus. Vooraf had een tentoonstelling plaats in het leslokaal van de landbouwschool van de werkstukken der leerlingen. Van de te Oostburg gehouden cursus be haalden het diploma de dames M. Beerens, F. Leenhouts Id., Jac. Risseeuw Id. en C. Verhage te Zuidzande, C. Bouwens, J. Kense, M. Leenhouts Ad. en M. Verhage Jd. te Groede, L. Frewouw, J. Leenhouts Md., C. Nortier Jd. en L. de Vlieger te Oostburg, J. Verplanke te Waterlandkerkje, S. van Haneghem te Breskens, J. Hoste te Schoondijke, S. Lucieer te Nieuwvliet en C. de Smit te Sluis. Van de te Schoondijke gehouden cursus werden gediplomeerd de dames A. de Beer, O de Bruijckere, M. de Fullu, K. Leen houts, S. Riemens en L. van Tiggelen te IJzendijke, L. de Bruijne, El. Dhont, L. Kanse en M. de Zwart te Schoondijke, T. Haak te Biervliet, M. de Hulster, M. Ris seeuw en M. de Roo te Groede. OOSTBURG Kringvergadering Z.L.M. Gisteren had te Oostburg een vergade ring plaats van leden van den kring Oost burg der Z.L.M. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer A. I. Leenhouts, allen en m het bijzonder den heer Ovinge en ook den heer Tevelde, assistent-secretaris der Z.L. M., van harte welkom. Spreker roert even aan het punt devaluatie, waarvan men f§ej»eEaB*fie««sgew bbw Jem Jggg Nederland in de bruidsdagen. (Hoofdartikel). Spaansche regeering wijst het En- gelsch-Fransche bemiddelingsvoorstel af. Hevig luchtgevecht bij Madrid. (Buitenland). Auto-ongeluk bij Overschie eischt een doode twee gewonden. (Gemengd nieuws). Slachtoffer van den roofoverval te Kloosterzande overleden. (Provincienieuws) Uitvoerige debatten in de Tweede Ka mer over den vaccmatiepHcht. Begrooting van het Landbouwcrisis- fonds aangenomen. (Tweede Kamer.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE HER1CHTEN UW KERSTGESCHENK Een boek van Boekhandel D'HUY Badhuisstraat algemeen eenige ontspanning voor den landbouw had verwacht, terwijl in tegen deel de toestand slechter geworden is voor den landbouw. De kringbestuursleden, de heeren Iz. Brevet Sr., Joh. Ie Clercq Sr. en P. J. Leenhouts-Risseeuw werden herkozen zoo ook de heeren A. I. Leenhouts en J. B. Becu-de Hullu als leden van het hoofdbe stuur. Tot afgevaardigden naar het hoofdbe stuur werden eveneens de aftredenden, nl. de heeren Brevet, voornoemd C. van Dix- hoorn, Iz. P. Becu en A. Salomé Az. her kozen. Hierna hield de heer Ovinge een lezing over de Pachtwetten. Dat dit onderwerp de belangstelling der vergadering had, bleek wel uit de zeer groote aandacht, waarmede de spreker werd gevolgd. Een korte bespreking volgde over de door de Z.L.M. ingestelde vraagpunten over de kweek van jong vee en de loon- dorscherij goedgevonden werd, dat het bestuur voor deze beide zaken een commis sie zal samenstellen. De heer P. Risseeuw deelde namens de dorpsvereeniging te Zuidzande de bezwaren mede, die bestaan tegen het gedwongen afnemen van suikerbietenzaad van de fa brieken. Het bestuur zegde toe met de betrokken instanties te zullen correspondeeren. De komende feestelijkheden. De plannen voor de feesten ter viering van het aanstaande vorstelijk huwelijk hebben ook thans te Oostburg eenigen vas ten vorm gekregen. Op 7 Januari klok luiden en bazuingeschal, muziek met kin-; dergezang bij de muziektent, wijdingsdien sten in de verschillende kerken, gelegen heid in de Beurs voor hen, die niet in het bezit van radio zijn, om de radio-reportage van de plechtigheden te kunnen volgen, een lezing in de Beurs over de huizen van Oranje en Lippe, gecostumeerde voetbal wedstrijd, het planten van een herinne ringsboom op het Kerkplein, muziekuitzen- ding en zang van volwassenen, optocht zoo mogelijk met versierde wagens enz., teer tonnen branden en bal champètre in de Beurs. Op 8 Januari kinderfeesten in de lokalen der H.B.S., terwijl op 5 en 6 Januari zoo mogelijk tooneelvoorstellingen gegeven zullen worden in de Beurs voor allen, die geldelijk voor de feesten hebben bijgedra gen. Ondertusschen zijn een viertal buurf- ccmmissies gevormd.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1