300 100 25 DONDERDAG 17 DECEMBER 500 EERSTE BLAD 74e «Jaargang 1936 Uitgavefirma F. VAN GE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen NIEUWE KWARTAAL-ABQNNE's GRATIS BEEEDIGING VAN PRINS BERNHARD. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies .van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" J-SS Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betredende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. TIJDENS EEN GROOTE PARADE OP 23 DECEMBER. Het is thans vastgesteld, dat de plech tige eedsaflegging vain den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester titulair respectievelijk la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht be noemden Prins Bernhard van Lippe-Bies- terfeld zal plaats vinden op Woensdag 23 December e.k. bij een groote garnizoens parade in het Malieveld te 's-Gravenhage. Wij vernemen dat de plechtigheid in groote trekken als volgt zal geschieden De troepen der residentie versterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld niet het open gedeelte tegenover het mid den van het Kerkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der residentie, luitenant-generaal jhr. W. Röell, vergezeld van Z.D.H. den te be- eedigen Prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaandels, standaarden, autoriteiten, niet- ingedeelde officieren en verdere genoodig- den zal de komst van H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses worden afgewacht. Na inspectie door H.M. van de troepen, en van de daarbij voor dezen dag inge deelde weermachtssymbolen van alle deelen der Koninklijke Weermacht, zal tot de eeds aflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. besluiten van benoeming door opper en vlagofficieren van het Kon. Ned.-Indi- sche leger, de Kon. marine en de Kon. landmacht zullen worden voorgelezen. De beëediging .zelf zal plaats hebben m handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opperofficier is van zee- en landmacht, voor zoover met een commando belast. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de koloniale re serve en troepen van de Kon. marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor H.M. de Koningin worden gedefileerd. Na het ver trek van Koningin en Prinses zal vermoe delijk een terugmarsch naar het Kon. Pa leis plaats vinden met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die nabij het Kon. Paleis aan den paradecommandant, vergezeld van Z.D.H. zuilen voorbij trekken. In verband, met de mogelijkheid van slecht weder zullen voor de uit te noodigen autoriteiten overdekte plankieren worden ingericht, terwijl er op de gewone plaats voor de vele andere belangstellenden, die zich jaarlijks bij de parades daartoe aan melden, een niet-overdekt plankier zal worden opgesteld. Het aantal dergenen, die daarvoor in aanmerking komen, zal echter beperkt zijn. Vergadering Nat.-Soc. Beweging. Gisteravond hield de N.S.B. in het Con certgebouw een openbare vergadering. Als sprekers traden op de heeren C. F. A. Pie kert en J. Ph. van Kampen, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, beiden uit Am sterdam. De leider, de heer Dekker, deelde na opening der niet druk bezochte vergade ring mede, dat aan den voorzitter der anti- rev. kiesvereeniging een uitnoodiging was gezonden tot debat, doch deze had de uit noodiging niet aangenomen. Het eerst sprak de heer C. F. A. Piekert, die tot onderwerp had gekozen „Bonden en Bonzen". Spreker wees er op, dat de S.D.A.P. zich opwerpt als redder van het volk. Hij ging terug tot het eind van de vorige eeuw, toen de arbeiders op ergerlijke wijze ver drukt werden. Toen trad de soe.-demceratie voor het eerst op, doch al spoedig kwam er scheuring, en werd in 1904 de S.D.A.P. opgericht. Toen werden zij meermalen mis handeld, doch wat doen de soc.-dem. nu aan de nat.-soc. Men zie- naar Amster dam, waar de riat.-soc. colporteurs mishan deld werden. Spr. wees op de veranderde houding der S.D.A.P., in burgerlijken zin in Utrecht stemden de 13 soc.-dem. nu zelfs vóór de subsidie Burgerwacht. Met citaten uit de soc.-dem. pers be toogde spr., dat de soc.-dem. de vijanden zijn van den godsdienst. Spr. wees er op, wat onder anti-rev. be mind wordt toegelaten cp godsdienstig- vijandig gebied. De N.S.B. zal blijven aan houden hiertegen de stormklok te luiden. Bereikt is al dat de vrij d enkers-prop aganda uit den aether verdrongen is, doch nog veel meer moet verdwijnen. De S.D.A.P. heeft ons volk jarenlang in haat tegen het Vorstenhuis opgevoed en spr. laakte de regeering, dit dit alles toe laat. De S.D.A.P. zegt te strijden tegen het kapitalisme, doch de leiders der S.D.A.P., de bonzen der vakbeweging baden zich in weelde. De Nederlandsche arbeider is onder het tegenwoordige stelsel geworden tot een slaaf. De zgn. „democratie" beteekent thans welvaart voor enkelen en armoede voor velen. De groote bonzen, met de machtige vakbeweging en de vette potten zijn niet in staat geweest de loonsverlagingen tegen te houden. Het volk zit in diepe ellende en is neer geslagen door de crisis, waarop Marx niet heeft gerekend. Koos Vorrink noemt de werkverschaffing een monument der democratie, doch de N.S.B. zal er voor zorgen, dat hij er ook nader mee kennis maakt. De een sterft in ons land van honger en de ander leeft in overdaad. Dit is de zegen der huidige democratie. Wij zien den middenstand ten gronde gaan door het systeem waaronder wij leven. De geheele boerenstand gaat mede te gronde. In Den Haag bepaalt men hoe veel eieren een kip mag leggen. Een groot deel van de arbeidende klasse woont nog in holen, in varkenshokken. Bij de komende verkiezingen zal de strijd van alle politieke partijen gaan tegen de N.S.B. De N.S.B. zal het Nederlandsche volk verlossen van alle politiek Christelijke huichelarij en van alle Marxisme. Spr. eindigt met een loflied op de nat. beweging en haar leider ir. Mussert. De N.S.B. zal bouwen op de puinhoopen van Marxisme, liberalisme en politiek christen dom de nieuwe maatschappij van recht vaardigheid. De heer J. Ph. van Kampen sprak ver volgens over „De angst der democraten". Spr. wees er op, dat volgens de Neder landsche pers in ons land een vredige rust heerscht en diat er geen corruptie bestaat. Spr. zal over dit laatste hier niet veel spreken. In het huis van den gehangene praat men niet graag over den strop. Spr. bepaalde zich tot de laatste vier jaren om aan te toonen, dat het zgn. de mocratische stelsel der regeering, vooral wat betreft de bestrijding der werkloosheid, hopeloos heeft gefaald. Uit angst voer de N.S.B. ziet men thans in ons land een roerende eensgezindheid bij alle politieke partijen. Zelfs Het Volk verkeert in een Oranje-roes. Maar men moet maar eens lezeif hoe' het over den Engelschen koning schrijft en in verband daarmede over het koningschap. Hierover wordt niet in de Kamer geïnterpelleerd. De democratie in angst gebruikt elk middel om het volk er onder te houden. Hoe de democratie met de minderheid omspringt bewijst het bij uitstek democra tische Tsjecho-Slowakije, dóór den presi dent Benesj de „vuurtoren" der democratie genoemd, waar de toestanden bijv. der werkloozen ten hemelschreiend zijn, en de hongerige werkloozen bedorven groente, als mest op den akker gestrooid, weghalen en waar honden- en kattenvleesch gegeten wordt. Spr. wees op de godloozen-tentoonstel- ling te Amsterdam, die na één dag ver boden werd, doch waarover de katholieke burgemeester van Hilversum zich ontferm de, waarvoor hij den dank van „de Dage raad" ontving. Het gaart bij de a.s. verkiezingen, naar het woord van dr. Colijn, niet om econo mische zaken, maar om principes. Inder daad, doch niet om de principes der poli tieke partijen, want die zijn- hun beginselen, vooral voor de rechten der „kleine luyden" allang vergeten. Het gaat in de eerste plaats bij de ver kiezingen om de eer van ons volk, om het te verlossen uit de banden van slaafsch- heid, waarin het verzonken- ligt. Het gaat om dit principe Wie zullen heerschen, de goeden of de kwaden? Daarom, aldus eindigde spreker „Doodt aan de partijen, opdat dit vclk leve, hou zee De leider, de heer Dekker, wees nog op het gebeuren in de Staten van. Zeeland met de Zeeuwsch-Vlaamsche Traan, waar alle partijen één lijn trokken tot steun en de pensionneering der „arme sukkels" leden van Ged. Staten, waartegen de N.S.B.-leden stelling nemen. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer J. L. Ver hagen, voorzitter der Jong Liberalen, waar na hij door de beide sprekers beantwoord wérd. Verder werden ruog enkele schriftelijke vragen gesteld. C. J. M. V. Een muziek- en tooneelavond. Ten bate van het Werkverschaffings fonds heeft deze vereeniging gisteravond in De Oude Vriendschap een flink bezochten muziek- en tooneelavond gegeven, welke een groot succes is geworden. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van ds. J. J. Hietkamp, ving aan met het gezamenlijk zingen van het 10e vers van Psalm 68, waarna deze voorging in gebed en vervolgens met een kort woord het doel van den avond mededeelde, hetwelk beoog de gelden te verzamelen om het werk van de C.J.M.V. uit te breiden, het oude ver- eenigingsgebouw in werkverschaffing te restaureeren en de hypothecaire schuld te delgen, met als einddoeleen nieuw ge bouw, dat beter geschikt is om te voldoen aan de eischen, welke het tegenwoordige vereenigingsleven stelt. Na nog zijn vreug de geuit te hebben over de groote belang stelling en de mandoline-vereeniging „Apol lo", welke onder haar directeur, den heer P. C. Oorschot, kosteloos haar medewerking verleende, hartelijk dank te hebben ge bracht, klonken weldra de bekende tonen van het Zeeuwsche Volkslied van Jan Morks door de zaal, gevolgd door de fraai vertolk te smartelijke romance „Plaisir d'amour" van Martini. Apollo, dat zich de laatste jaren niet meer' op een zaalconcert heeft doen hooren, doch wel aan concoursen deelnam en daar fraaie lauweren plukte, bleek nog niets van zijn ouden roem te hebben ingeboet. Bijzon der fijnzinnig werd de „Serenade" uit de opera „Der Goldschmied von Toledo" van J. Offenbach vertolktmet Schwung werd de wals „Wiener Praterleben" van S. Trans- lateur gespeeld en frisch klonk de marsch „Sons of the Brave" van T. Bidgood. Extra speciale vermelding verdient de interpreta tie van de „Ouverture in Fis-Moll" van K. Wölki, welke met gezonde muzikaliteit, prachtig doorzichtig werd verklankt (de cadenz van de nieuwe concertmeesteresse kwam er knap uit). Daverend applaus had den de executanten onder hun kundigen di rigent in ontvangst te nemen. Dat de „Krontjongliedjes" uit N.O.I, van B. Kwist evenals enkele ,,fluit"-soli met guitaa.rbe- geleiding van den „clubleeuwerik", het bui tengemeen „deden", ligt voor de hand. Een op het programma vermelde decla matie werd vervangen door een half uurtje „Hameien" onder leiding van den heer P. A. Belger, die tevens de piano-begeleiding voor zgn rekening nam. Een viertal liede ren, waarvan het „Feestlied" (woorden van P. A. Belger), dat wqrdt gezongen op een Lippisch wijsje, reeds felirgerrecht heeft ge kregen, te zingen door de Vlissingsche schooljeugd ter gelegenheid van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, en die ook in massazang zullen worden uitgevoerd, werden, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, met enthousias me gezongen, zoodat wij reeds een voor proefje kregen van de spontane vreugde, welke zal heerschen als de groote gebeur tenis, welke thans reeds haar. schaduwen vooruit werpt, een feit zal zijn geworden. Na de pauze heeft de tooneelafdeeling, onder de uitstekende regie van den heer D. H. W. Vergers, een bijzonder goede opvoe ring gegeven van het tooneelspel in drie be drijven „Als de poorten open gaan" van Jos. Smits en Jac. Braun, dat als criterium heeft den strijd tusschen werkgever en werknemer, welke, wegens een loonsverla ging, uitloopt op een staking, waaraan door een toeval het dochtertje van den fabri kant laat de sirene loeien, de poorten gaan open en de arbeiders hervatten him werk zaamheden een einde komt, dat weldra gevolgd wordt door het begin van een hu welijk. De dames en heeren hadden zich zeer wel ingeleefd in de rollen, welke zij hadden te spelen in dit stuk, dat een diepe beteekenis heeft. De fabrikant Herman van Velsen, de gouvernante Annie Linssen, de arbeider Willem Linssen en diens vrouw Marie, de oude bediende Henk, de bedrijfsleider Dek kers. de schoonmoeder, mevr. Snijder en last but not least het dochtertje Tiliy. allen, zonder onderscheid, hebben, voor dilettan ten, de verschillende figuren in dit stuk van een lach en een traan, ten voeten uit geteekend. Het daverend succes na elk bedrijf en de ovatie aan het slot waren meer dan ver diend, evenzoo het dankwoord van ds. Hiet kamp, dat gepaard ging met een bloemen hulde aan Tilly a^s symbool van erkente lijkheid en waardeering voor alle spelers en speelsters. De mooie avond (het was tusschen de bedrijven door al Donderdag geworden) werd besloten met het zingen van het le vers Gezang 180, waarna ds. Hietkamp ein digde met dankzegging. O. Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Lezing over zuivelbereiding. In een der zalen van het Concertgebouw hield gisteravond ir. F. A. Holleman uit Veere voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en den Soc. Dem. Vrouwen bond een lezing over Zuivelbereiding. Nadat de heer H. D. Kemeling de aan wezigen welkom had geheeten, was het woord aan ir. Holleman. Spr. begon met na te gaan hoe de cellen, waaruit de mensch is opgebouwd, zijn sa mengesteld en gaf een uitvoerige uiteen zetting van deze bestanddeelen. Water, eiwitten, vetten koolhydraten en zouten alléén, zijn niet voldoende voor de celvorming. Hiervoor zijn vitaminen noodig. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan dat deze onmisbaar zijn. Vooral de vitami nen A en D, die invloed hebben op den groei, zijn schaarsch. Deze moeten dus in voldoende mate in het lichaam worden op genomen. Het beste middel hiertoe is het gebruik van melk, dat rijk aan deze stof fen is. Verder komen in melk nog kalk en phosphorzouten voor en wel, wat belang rijk is, in de juiste verhouding. Om het groeiproces te steunen, moet men ook zorgen dat het eten goed ver teerbaar is en smakelijk. Spr. gaf hierna enkele cijfers van het melkgebruik in verschillende landen, waar bij Nederland wel zeer ongunstig afstak, als een der voornaamste zuivelbereidende landen. Vervolgens besprak inleider de verschillende andere zuivelproducten als boter, kaas, karnemelk enz. en toonde aan, dat al deze producten van groote waarde zijn voor het menschelgk lichaam. Zuivel is ook het goedkoopste voedsel, daar het, al is het soms duurder, de meeste voedingsbestanddelen bevat. Met een waarschuwing om geen ongekookte melk le gebruiken, besloot spr. zijn interessante lezing. In de hierna volgende pauze deed ir. Holleman nog enkele mededeelingen over den gratis kookcursus, waarna enkele lichtbeelden werden vertoopd, die lieten zien welke ernstige gevolgen het gebrek aan vitamine D kan hebben, en daartegen over ook de goede resultaten van een in QetieHglewssew wam dem «!«fg Woensdag 23 December wordt Prins Bernhard te 's-Gravenhage beëedïgd. (Eerste blad pag. 1). Gisteren is een deel van de Zeeuwsche luchtlijn heropend. (Luchtvaart). Auto naby Oosterhout te water gere den de bestuurder verdronken. (Gemengd nieuws). Massa-arrestaties in Griekenland ar chief der communistische partij in be slag genomen. (Buitenland). Felle strijd in Spanje bombardement van Madrid heeft talrijke slachtoffers geëischt. Is Z.H. de Paus bereid te be middelen Buitenland De begrootingen van Landbouw en Visscherij en van het Landbouwcrisis- fonds in de Tweede Kamer aan de orde de crisismaatregelen nog onmis baar geacht. (Tweede Kamer). Ernstig gecompliceerd ongeval bij Zut- phen marechaussee gedood. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE btsRICKTEN voldoende mate aanwezig zijn van deze vitamine. Met een woord van dank aan den spre ker sloot de heer Kemeling deze goed be zochte bijeenkomst. Avondfeest ter gelegenheid van het huwelyk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, zullen de burgemeester van Vlissingen, de heer C, A. van Woelderen en mevr. Van Woei- deren-Sprenger, op 2 Januari a.s. in. Grand Hotel Britannia een avondfeest geven dat uitsluitend voor genoodigden toegankelijk zal zgn. Met ingang van 19 December, den da tum van aanteekenen, zal de burgemees terswoning, het „Wooldhuis", eenige dagen worden geïllumineerd. Advent-avond. Op Dinsdag 22 December, des avonds 8 uur, wordt in de Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat alhier een. Ad vent-avond gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. G. Smeenk, met het onderwerp „Christus een val", terwijl ds. H. Scholing van Ar- nemuiden spreekt over „Christus een op standing". De Chr. Zangvereeniging „Ho sanna" verleent welwillend haar medewer king, o.a. wordt uitgevoerd een. Kerstcan tate, waarvoor programma's kosteloos aan den ingang worden uitgereikt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit num mer. Opgave van personen welke gedurende de le helft van de maand December 1936 zich in onze gemeente hebben gevestigd, of deze hebben verlaten. GEVESTIGD: C. Caljé, fabrieksarbeider, v. d. Swalme- straat 10, van Biggekerke. A. E. Wille, veldarbeider, Noordstraat 30, van IJzendijke. Mej. A. C. Stouthart, verpleegster, St. Jacobstraat 24, van Heerlen. P. C. A. Looijmans, metaaldraaier, Noordstraat 29, van Tilburg. Mej. J. B. de Wolff, winkelierster, Paul Krugerstraat 45, van Goes. G. W. de Wolff, laborant, Paul Kruger straat 45, van Goes. A. D. D. J. Boonstra, kelLner, Noord straat 2, van Amsterdam. C. Magielsen, korp. ziekenverpleger, Slijkstraat 40, van O. en W. Souburg. K. Kole, arbeider N.S., Bouwen Ewout- straat 17, van Roosendaal. W. Blaasse, bootsman K. M., Hobeinstr. 36, van Soerabaja. J. A. v. d. Stel, stoker le kl. K. M., Wa- genaarstraat 1, van O. en W. Souburg. L. J. Reparon, metaaldraaier, Verkuijl Quakkelaa.rstraat 137, van Rotterdam. VERTROKKEN: J. M. HeldringFaber, zonder, O Mid- delb. weg, naar Den Haag. P. Frowein, bankemployé, Paul Kruger straat 29, naar Den Haag. M. JansenVader, zonder, Badhuisstr. 17, naar Rotterdam.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1