500 300 150 100 25 Santega Heerenregenjas WOENSDAG 16 DECEMBER iIVo.297- 74e Jaargang i 1936 ÜitgavaFirma F. VAK DE VELDE Ir., Waistraat 58-6D, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS Grand-Hotel „BRITANNIA', VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. w mK ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij .verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Het gevaar nog niet geweken In den loop van gisteren heeft men aan 'de landzijde van den dijk van den calami- teuzen Willem-Anna-polder langs de Wes- terschelde van. welken dijk op drie plaatsen groote stukken zijn afgekalfd een bekisting van een meter breed aange- over een lengte van driehonderd meter door den stroom van het Scheldewater bracht. Aan de rivierzijde brokkelen af en toe nog kleine stukken af. Op het meest be dreigde punt is de dijk tot op 1 meter uit de kruin weggevallen. Dat het gevaar geweken zou zijn kan men nog niet zeggen. De situatie ter plaat se is dermate precair, dat nooit te bereke nen is wanneer zich dijkval zal voordoen. Dit kan zelfs bij stil weer plaats hebben. Maandag, toen er stormweer was, zag het er bedenkelijk uit, doch gisteren is het ge heel stil geworden, waardoor men de ge legenheid had de meest noodzakelijke voor zieningen te treffen. Vandaag zal er rijs hout in de gaten worden neergelaten, na dat men eerst de diepte van de gaten zal hebben gepeild. Men weet op het oogenblik nog niet of de zinkstukken, welke den af- geloopen zomer zijn aangebracht al of niet met den stroom zijn meegesleurd. De dijkval geschiedde niet op een plaats, waar men hem wel verwacht zou hebben. Voor het geval zich dijkval zou voordoen, verwachtte men deze een paar honderd meter meer naar het westen. Onderhoud met den burgemeester. Eén redacteur van het A.N.P. heeft van morgen een onderhoud gehad met den bur gemeester van Kapelle, den heer W. Bie- rens Jr., naar aanleiding van den dijkval, welke zich Maandagavond in den dijk van der calamiteuzen Willem-Annapolder langs de Westerschelde heeft voorgedaan. De burgemeester was juist teruggekeerd van het bedreigde punt, wiaar hij zich van den stand van zaken op de hoogte had ge steld. Hij deelde den redacteur mede, dat er den geheelen nacht met man en macht was doorgewerkt om een noodvoorziening tot stand te brengen. Naar zijn verwach ting zou de kistdam welke ter lengte van 240 meter aan de binnenzijde van den dijk wordt aangebracht, vandaag gereed komen. Op de vraag of dan alle gevaar was ge weken, antwoordde de burgemeester, dat volgens de technici de dijk inderdaad be houden zou blijven, wanneer zich geen bui ten gewoon slechte weersomstandigheden zouden voordoen. De opstekende harde wind kan ons, wanneer het vanmiddag om een uur of vier hoog water is, toch nog wel parten spelen. Om op alle gebeurtelijk- heden te zijn voorbereid, hebben de bewo ners van den polder de meubelen naar de bovenste verdieping vain hun woningen ge bracht en de auto's staan klaar om in geval van dijkdoorbraak de menschen spoe dig in veiligheid te brengen. De redacteur vroeg nog, of men aan de rivierzijde waar de val den dijk heeft ver zwakt, reeds voorzieningen heeft kunnen aanbrengen. Dit was niet het geval. Vandaag wordt een lading rijshout en basaltsteenen uit Sliedrecht verwacht om er de buitenzijde mede te versterken. Er komen veertig man mee om de zinkstukken te vlechten en daarna het noodbeslag met steenen be zwaard, als voorloopige beveiliging aan te brengen. Wanneer dit goed op zijn plaats is, kaïn men zeggen dat het gevaar is ge weken. Doch daar gaan nog een paar da gen mee heen en daarom zal men nog die paar dagen in spanning moeten blijven. Een dijkverzakking over een lengte van ruim 250 meter vormt een ernstige be dreiging voor het land van den Willem- Annapolder, welke gelegen is aan de Wes terschelde in Zuid-Beveland. Als men door de provincie Zeeland reist, ontmoet men vele zichtbare getuigen van den eeuwenouden heldhaftigen strijd die de bewoners van dit lage land tegen het nim mer rustende water hebben moeten voeren. In het vlakke polderlandschap ontmoet men een met gras begroeide hoogte, een zgn. „vliedberg." Deze vliedbergen zijn door mensckenhanden opgeworpen vlucht heuvels die in tyden van watersnood tot schuilplaats van mensck en dier moesten dienen. Bij het aanleggen van een derge lijke vluchtheuvel ontstond meestal een diepe put, waaruit de grond werd aange voerd. Dergelijke putten zijn niet terug te vinden. Ze zijn gedempt door de aanstor mende watermassa's in tijden van over stroomingen. Verder treft men er de zoo genaamde „wielen" aan, putten die aan den binnenkant van den dijk liggen en ge vormd zijn door het overstortende wafer bij een dijkdoorbraak of ontstaan zijn bij het uitgraven van grond tijdens een dijk val. Ook de ringdijken en inlagen of kuipen getuigen van den strijd tegen de woedende elementen. Het verdronken land dat hier en daar nog voorkomt, wijst erop dat de woeste golven dikwijls zegevierend uit het strijd perk met den mensch naar voren kwamen. Tegenwoordig is dit anders. De geper- fectionneerde waterstaatkundige techniek e,i de krachtige organisatie van de dijkbe- scherming maken groote rampen, zooals die eertijds zoo veelvuldig voorkwamen, zoogoed als onmogelijk. En tochaf en toe slaagt de nimmer rustende zee er in, d° waakzaamheid van den mensch te ver schalken en op slinksche wijze de eertijds verloren rechten weer te herwinnen. Zoo is het ook aan den zeedijk bij den Willem- Annapolder. In alle stilte volbrengt het water zijn vernielingswerk. Een arbeider is aan het werk in den polder achter den- dijk. Hij hoort het ge luid van vallende steenen, klimt op den kruin en ontwaart tót zijn ontsteltenis, dat een gedeelte van den buitendijk in de diepte verdwenen is. Wij staan op den zeedijk die op sommige plaatsen nog slechts enkele meters aan de zeezijde breed is. Vredig klotsen de golven tegen de glooiing en in de gevormde gaten. Niets verraadt dat onder enze voeten een vernielende arbeid voortgang heeft. Het woelt, zuigt en schuurt onder ons. De in vretende golven ondermijnen den dijk, voe ren het zand weg, totdat op zeker oogen blik de bovendruk te groot wordt en een dijkval het gevolg is. Hoe is deze dijkval ontstaan? Een bij zonder lagen waterstand welke zich eergis teren heeft voorgedaan heeft voorwaarden geschapen die zeer gunstig zijn voor het doen ontstaan van de in onze provincie zoo zeer gevreesde dijkvallen. De druk van het in het oeverbeloop bin nengedrongen water, hetwelk gelijken tred wil houden met het afgaande water, wordt dan zoo sterk, dat deze de samenhang van de grondmassa kan verbreken, vooral wanneer deze aooals hier uit zgn. loopzand bestaat. Dan wordt het natuurlijk talud verbroken en door den zwaren bovenwaart- schen druk van den dijk kunnen dan groote gedeelten in de diepte verdwijnen. Achter den bedreigden dijk is het een en al beweging. Ter lengte van 300 meter wordt op den binnenberm een kistdam aan gebracht, die nog hedennacht klaar moet zijn. Men licht ons in. Ziet u daar die twee tonnen liggen in zee Daar ligt een zand plaat. Zoowel b\j ebbe als bij vloed stuurt deze plaat de strcom in de richting van den zeedijk. Vooral by een Zuidwesterstorm krijgt de dijk heel wat te verduren. Een eindje verder op heeft in 1929 een dijkval plaats gehad. De plaats is toen versterkt en thans hebben de elementen hier hun krachten beproefd. En zoo gaat het steeds verder. Immer moet men waakzaam zijn in deze lage polderlanden. Nog steeds heeft men een strijd met de wateren te voeren. Achter ons ligt de polder. Een mild zon netje overgiet het vruchtbare land, dat verlaten ligt in de winterstilte. In de veile ontwaren wij eenige boerderijen, en arbei derswoningen die door de bewoners ont ruimd zijn. Het vee is in veiligheid ge bracht. Alles ademt rust, de rust die deze landen kenmerkt. Doch onder aan den dijk wordt vlug aangepakt. Gedachtig aan het devies van het Zeeuwsche wapen „Luctor et Emergo", wordt de strijd tegen Zee- land's erfvijand op energieke wyze en met hoop op slagen gestreden. Collecte voor de Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden. Men verzoekt ons opname vain het vol gende In verband met de op aanstaande Zater dag 19 December te houden collecte voor de Commissie van Samenwerking voor Bij zondere Nooden, zouden wij gaarne het vol- ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. gende onder de aandacht van de lezers willen brengen. De Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden, welke een onderdeel van het Nationaal Fonds voor, Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage is, waarvoor Maandagavond H.K.H. Prinses Juliana een beroep op het geheele Nederlandsche volk heeft gedaan, heeft tot taak om de door de slechte ijdsomstandigheden getroffen middenstanders in hun moeilijkheden ter zijde te staan. Er heerscht onder de middenstanders, naar ons uit vele droevige ervaringen is gebleken, groote nood. In vele gevallen is hulp dringend noodig eh hiervoor moeten wij over geld kunnen beschikken. Daarom zijn wij genoodzaakt ons tot de burgerjj te richten met het verzoek om Zaterdag met milde hand naar vermogen het werk van de Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden te willen steunen. Wij verwachten, dat niemand van U de dames, die de speldjes aanbieden, zal af wijzen en wij hopen een flinke som gelds te mogen ontvangen. Het Dag. Bestuur van de Commissie voor Bijzondere Nooden, A. RORIJE, Voorzitter. N. F; HARTLAND, Vice-Voorzitter. J. VAN LEEUWEN, Secretaris. J. VAN DER MEULEN, Penningmeester. Vlissingsch Scheep vaartnieuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Olga" van Gravelines Nederlandsch mo torschip „Jola" van Gravelines, voor or ders. Om te bunkeren Deensch stoomschip „Rosenborg" van Skiën „Clune Park" van Duinkerken Duitsch stoomschip „Ditmar- koel" van Hernosand Italiaansch stoom schip „Amsterdam" van Rotterdam. Vertrokken „Rosenborg" naar Rouaan; „Clune Park" naar Hamburg„Ditmar- koel" naar Baltimore „Amsterdam" naar Rio de Janeiro. R. Kath. Middenstandsvereeniging. Van de Maandagavond gehouden verga dering der R. Kath. Middenstandsvereeni- ging ontvingen wij de volgende mededee- lingen Na opening en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat 4 nieuwe leden waren toegetreden. Naar aanleiding van een verzonden adhaesie-betuiging aan den Centralen Bond van Transportarbei ders inzake de zgn. zes uur-actie, werd de aandacht er op gevestigd, dat Vlissingen wat het ontvangen van goederen uit het centrum des lands betreft, in een bijzon dere positie verkeert, waar zeer zeker re kening mee dient te worden gehouden. Bij de bespreking der verkeersregeling in de binnenstad werd de wensck uitge sproken, dat nu deze regeling herzien zal worden, de middenstand als belangheb bende gelegenheid zal krijgen zijn wen- schen in de verkeerscommissie kenbaar te maken. Besproken werd een eventueel sluiten der zaken op den nationalen feestdag ter gelegenheid van het huwelijk onzer Prin ses. Besloten werd actie te voeren om een sluiting op den Vlissingschen feestdag, dus Vrijdag, te 12 uur te verkrijgen. Op deze wijze zouden alle bezwaren voor verschil lende beroepen ondervangen worden. Het bestuur meende, dat vóór alles de vrije concurrentie voor leveringen aan het St. Joseph-ziekenhuis bewaard diende te worden. Al betreurde men het dat reeds gedurende ruim 6 jaar geen onzer slagers leden voor levering in aanmerking kwam, was men algemeen van gevoelen, dat de neutrale vak-organisatie der slagers, waar bij ook onze slagers-leden zijn aangesloten, haar lid, dat volgens ontvangen inlichtin gen zelf zou toegeven met verlies te leve ren, er op zal moeten wijzen, dat zijn con currentie ongezond is en voor een georga- niseerden middenstander niet past. Nadat nog eenige huishoudelijke kwes- tie's behandeld waren, werd de zeer geani meerde en goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wyze gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het comité voor de luisterrijke viering té Den Haag heeft aan H.K.H. Prinses Juliana een gouden veder aangeboden, waarvan zij zich. zoowel bij de aanteeke- ning op Zaterdag a.s. als bij het ondertee kenen van de huwelijksakte op 7 Januari zal bedienen. Op alle scholen in ^ons land is Dinsdag morgen een inzameling gehouden voor het aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aan te bieden geschenk van de Nederlandsche schooljeugd. Tijdens de inzameling op de lagere school aan de Schiedamschesingej te Rotterdam. Fancy-fair buurtvereeniging Waistraat en omgeving. Hedenavond 7 uur vindt de opening plaats van de fancy-fair, georganiseerd door de buurtvereeniging Waistraat en om geving, in de v.m. consistoriekamer van de Gereformeerde kerk in de Korte Vrouwe straat. Het gebouwtje heeft een grondige ver andering ondergaan en ziet er thans fees telijk uit. Alle mogelijke attracties, waar onder de nieuwste op dat gebied, noodigen U uit een kansje te wagen één van de vele mooie prijzen te winnen. Vroolijke en pittige muziek verhoogt de feestelijke stemming en zal er toe mee werken de bezoekers enkele gezellige mid dagen en avonden te bezorgen. Men kan ook Donderdag en Vrijdag a.s. terecht op de uren die in de advertentie elders in ons blad vermeld zijn. MIDDELBURG Koninklijke Za'ngvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Een "voortreffelijk uitvoering van onbe kende werken, waarmede „de Koninklijke" en haar eminente directeur, de heer Joh. H. Caro, eer hebben ingelegd, al was er dan ook in verhouding tot de lengte weinig afwisseling in het programma, dat hoofd zakelijk met orgelbegeleiding werd vertolkt en was samengesteld uit het oratorium „Johannes der Taufer" van Willi. Rudnick voor koor, sopraan-, tenor- en baritonsolo, „Der 92. Psalm" voor koor en tenorsolo, en „Fest-Motette" voor koor en sopraansolo beide van Rud. Mader aüsmede „Vater unser" voor koor en baritonsolo van Volk- mar Andreae. Rudnick's geestelijk oratorium, dat van 1921 dateert, is een gaaf en helder, doch wel wat uitgesponnen werk, warm van lyriek en zeer melodieus. De tweede helft van deze stemmingsvolle compositie heeft ons nog beter voldaan dan de eerste. Door het begeleidende element kon het koor nu eens extra „toonen" wat het vermag. En dat heeft het gedaan ook De uitvoering getuigde van accurate voorbereiding voor de zangers en zangeressen, die niet alleen «t»«i «inga De dijkval bij Kapelle het gevaar nog niet geweken. (Provincie), Wereldtentoonstelling te Amsterdam gaat niet door. (Binnenland). De Defensie-begrooting in de Tweede Kamer. (Tweede Kamer), Hevige vechtpartij te Amsterdam een der vechtersbazen overleden. (Gemengd nieuws). De kerkstrijd in Duitschland Hitier beveelt de anti-christelijke actie te staken. Kerknieuws) Valsche schilderijen op veiling te Am sterdam. (Gemengd nieuws). De Defensie-begrooting aangenomen. (Laatste berichten), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE «ER1CHTEN Gedurende de KERSTDAGEN GOED VERZORGDE FEESTDINERS a 2.50 en 3.50. Kerstboom met verras singen. Muziek van „The White Star Band". Tafels kunnen tot uiterlijk Dinsdag 22 Dec. worden gereserveerd. Tel. 80 en 194 zuiver maar ook met veel animo, over tuiging en gevoelige overgave, geacheveerd en met subtiliteit in den klank zongen, hebben wij alle respect en met genoegen denken wij terug aan „Selig, selig ist der Mann", „Kommst du, kommst du, Licht der Heiden „Harre des Herrnen „Selig sind des Himmels Erben". Van de solisten verdient Riek Caro het eerst genoemd te worden voor de zuivere, muzikale wijze, waarmede zij met haar mooie, glasheldere, knap beheerschte so praan haar partij gezongen heeft (o.a. „Der Tag des Heils bricht strahlend an" En hoe gemakkelijk wist zij de recitatieven voor te dragen (bijv. „Und d!a Jesus ge- tauft wa'"). Prijzenswaardig was de mede werking van den tenor Joh. van der Ploeg, die, ook in samenwerking met de sopraan soliste en het koor, van knappe zangkunst deed blijken. De bariton, Otto Couperus, beheerscht zijn stem nog niet in dezelfde mate toch vestigde ook hij met „Er ist's fürwahr, nun kann ich sterben" bijzonder goede indrukken. Het uitstekende spel van den bekwamen organist, den heer Th. C. Ferwerda, deed het fraaie orgel alle recht wedervaren en viel op door stemmingwekkende registratie en gevoelig'e fraseering. Bij mej. Annie van de Putte (klavier) en den heer A. Lam- pert (fluit) waren de obligaatpartijen m bekwame handen, terwijl twee solisten uit het koor zich naar wensch kweten van het trekje „Bist du's, der da kommen soil". Van de drie kleinere werken gaven koor, solisten en organist een vertolking, welke werkelijk lof verdient. De uitvoeringen hebben groot succes van de nu niet direct volle Concert- en Ge hoorzaal verworven. Riek Caro ontving verscheidene bloemstukken en ook de pia niste werd met bloemen bedacht. O. De Borneofilm. Het was gisteravond druk in het Schut tershof, waar de afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond een filmavond had belegd met den heer H. F. Tillema als spreker. De voorzitter, jhr. F. Beelaerts van Blok land, heette 'van het keurig met vlaggen versierde podium alle aanwezigen welkom, vooral ook het bestuur van de ontbonden Geschied- en Letterkundige Vereeniging, die haar batig saldo aan het A.N.V. afdroeg. Spr. zeide, dat de hernieuwde afdeeling thans haar eersten eigen awnd geeft. Zij kon medewerken aan de groepsdagen en haar leden in de gelegenheid stellen om het openluchtspel te St. Janssteen mede te maken, doch thans treedt zij naar buiten op en waar het een der doeleinden van dat Verbond is om meer samenwerking te krygen tusschen moederland en overzee- sche gewesten ook door er meer kennis over te verbreiden, wa9 spr. dankbaar dat de heer H. F. Tillema bereid was zijn films, opgenomen in de binnenlanden van Borneo, dat zooveel minder bekend is dan Java en Sumatra, te vertoonen en toe te lichten.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1