500 300 25 VISITEKAARTEN ccnfliclen an lad verre Oosten fl.25 Diukkerij Van de Velde DINSDAG 15 DECEMBER No.296 74e Jaargang 1936; Uitgavefirma F. VAN BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't hezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van •een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad WAT AAN DE GIJZELING VAN TSJIANG KAI-SJEK VOORAF GING. Ernstige spanning tusschen Tokio en Nanking. Ook in Sjanghai is onmiddellijk na het hekend worden van de arrestatie van Maar schalk Tsjiang Kai-sjek door de muitende troepen van Tsjang Sjoe Liang den staat van beleg afgekondigd. Toch gelooft men hier, dat het conflict tusschen beide par tijen op vreedzame wijze zal wordén bijge legd, daar tenslotte zoowel Nanking als de muiters hetzelfde willen en er eigenlijk slechts ten aanzien van het tempo mee- ningsverschillen bestaan. Men wijst er hier op, dat ook de centrale regeering van Nan king zich in den laatsten tijd meer en meer tegen de Japansche eischen verzette, al vond Tsjiang Kai-sjek het te gevaarlijk, openlijk den oorlog tegen de Japanners te prediken. Tóch waren de betrekkingen tus schen Tokio en Nanking reeds zooveel ver scherpt, dat een openlijke breuk tusschen Japan en China welhaast onvermijdelijk lijkt. Zoo beschouwd, hebben de arrestatie van Tsjiang Kai-sjek en de door de mui ters gestelde eischen eigenlijk weinig zin. Verscherping van den toestand. De toenemende spanning tusschen Tokio en Nanking begon met de gebeurtenissen in Soeijoean. Mongolen hebben een aanval op deze noordelijke provincie, die onmid dellijk aan de Japansche invloedszöne grenst, ondernomen en in Nanking' was men van meening, dat deze Mongolen in opdracht van Japan handelden. Tsjiang Kai-sjek begaf zich zelf naar het bedreigde gebied en voerde zijn troepen dezelfde, die hem nu in gijzeling hebben gezet met succes tegen de aanvallers aan. Een ander incident brak in Tsingtaoe uit. 36.000 Chineesche arbeiders, die in de Ja pansche katoenspinnerijen werkten, gingen over tot een staking. Japan stationeerde ter bescherming van de Japansche burgers troepen in de stad en in de haven liggen nu nog tien Japansche oorlogsschepen. De regeering van Tsjiang Kai-Sjek protes teerde ook hiertegen. Tokio stelde daarop den eisch aan Nan king, dat de Kwomintang-bewegingen zou worden ontbonden, de invoerrechten zouden worden verlaagd en de anti-Japansche pro paganda zou worden gestaakt. Tsjiang Kai-sjek weifelde met antwoorden en scheen dit keer niet van plan aan de Japansche eischen te voldoen. Deze aarzeling was ech ter niet naar den zin van vele nationalisti sche Chineezen, die meenden, dat het nu eindelijk maar eens uit moest zijn, met de toegeeflijkheid tegenover Tokio. Naar een oorlog? Is thans, na de nieuwste gebeurtenissen, 'een oorlog tusschen Japan en China waar schijnlijk? Weten de muiters hun zin door te zetten en verklaart dus Nanking den oorlog aan Tokio, dan kan deze vraag be vestigend beantwoord worden. Is het an derzijds echter mogelijk, dat Tokio den oor log aan Nanking verklaart? Voorop gesteld zij, dat een oorlog in den gewonen zin van het woord gezien de eigenaardige structuur van China niet in aanmerking komt. China is nog bijna uitsluitend een agrarisch land. De inheemsche fabrieken zijn niet veel meer dan kleine ondernemingen. De groote maat schappijen zijn in buitenlandsch bezit. Het bestuur van het land is niet straf georgani seerd en in de hoofdstad gecentraliseerd, maar iedere provincie behandelt haar eigen aangelegenheden. Het zou natuurlijk voor een Japansch leger vrij gemakkelijk zijn, Nanking te bezetten. Maar China, dit on metelijke rijk, zou daar weinig hinder van ondervinden. De regeering zou eenvoudig naar een andere plaats verhuizen. Japan zou een of twee provincies kunnen bezet ten bij de geweldige uitgestrektheid reeds een enorme onderneming het zou daar de geheele bevolking kunnen uit roeien. Dit verlies zou echter niet meer dan een gebeurtenis van locale beteekenis zijn. Er zijn geen sleutelpunten in China, die Japan zou kunnen bezetten om daarmede het geheele economische leven lam te leg gen. En, bij de betrekkingen tusschen Ja pan en China, mag men een ding niet ver geten, n.l. dat de Chineesche bevolking met haar 450 millioen zielen een enorme koop kracht vertegenwoordigt. Japan weet, dat indien ieder© Chinees per jaar een paar ka toenen broeken zou koopen, Osaka spoedig de rijkste stad van de wereld zou zijn. Hoe agressief de politiek van Japan tegenover China ook moge zijn, niet spoedig zal men zoo onvoorzichtig zijn, aan den besten af nemer van zijn industrie den oorlog te ver klaren. De militaire kracht van China. Maar ook de militaire kracht van China mag men niet onderschatten. Het aantal Chineesche soldaten bedraagt ongeveer 2 millioen. Daarvan zijn zes divisies volgens de meening van deskundigen uitstekend opgeleid en modern bewapend. Buiten deze elite-divisies, die men tot nog toe in reserve gehouden heeft, bestaan er nog tientallen andere divisies, die zich voortdurend in den oorlog tegen bandieten en communisten oefenen. Hoewel hun methodische opleiding niet veel waard is, hebben zij in deze per manente gevechten zooveel ervaring opge daan, dat hun kracht waarlijk niet onder schat mag worden. Bovendien bezit China waarschijnlijk 1000 militaire vliegtuigen en een flink aantal goede piloten. De landtroe pen zijn door het bezit van vele duizenden vrachtauto's betrekkelijk beweeglijk, te meer daar het wegennet in de laatste vijf jarenaanzienlijk verbeterd is. Daar staat tegenover, dat de Chineezen niet bepaald een militaristisch volk zijn. Maar een vreemde invasie zou er toch toe kunnen leiden, dat er een groot nationaal afweerfront zou worden gevormd. De Ja panners kennen China en de Chineezen goed genoeg, om niet zonder noodzaak op een oorlog aan te sturen. (Men zie ook onze rubriek „Buiten land". Red.) De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden per 14 December 1936 als werkzoekenden inge schreven i Mannen1 drukker, 30 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mastieker, 20 metselaars, 27 opperlieden, 47 schilders, 9 stucadoors, 75 timmerlieden, 3 ververs, 4 vlechters, 1 voe ger, 2 opzichters, 6 meubelmakers, 2 poli- toerders, 3 stoffeerders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 156 metaalbewerkers, 12 brood/banketbakkers, 1 aide, 10 slagers, 4 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 6 reizi gers/agenten, 8 winkelbedienden, 9 chauf feurs, 18 kellners, 24 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 41 transportarbeiders, 21 kan toorbedienden, 2 musici, 3 onderwijzers, 51 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz.), 132 losse ar beiders. Vrouwen2 winkeljuffrouws, 1 kantoor bediende, 2 huishoudsters, 6 dienstboden, 1 werkster. Totaal 762 ingeschrevenen, waarvan 44 in de werkverschaffing. Vorige week 775 personen. Alzoo een vermindering van 13 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld, Foto's in onze Tijdinghal. Op de begraafplaats Zorgvliet te Amster dam is Maandagmorgen het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den radio-tele grafist den heer P. C. V. van Bemmel, die bij de ramp van de „Lijster" op het vlieg veld Croydon is omgekomen. De stoet verlaat de aula op de begraaf plaats. Aan de groeve de heeren A. Plesman, directeur der K.L.M. en I. A. Aler, chef van den vliegdienst op Schiphol. Buurtcommissie Coosje Buskenstraat enz. Zaterdagmiddag a.s. zal de buurtcom missie Coosje BuskenstraatBoul. de Ruyter tot Gevangentoren en Boul. Ban- kert tot Zeevaartschool in de gymnastiek zaal U.L.O.-,school Coosjé Buskenstraat (ingang Verl. Glacisstraat) een kinder- Onze sorteering Is dit Jaar buitengewoon groot, de nieuwste soorten hebben wij in voorraad. De druk wordt keurig verzorgd. Onze prijzen zijn niet hoog. Reeds voor leveren wij 100 kaartjes met bijpassende enveloppen verpakt In keurig doosje. Walstraat 58-60 - Vlissingen feest houden. Des avonds zal een gezelligen avond worden gehouden, opgeluisterd door een strijkje. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Zweedsch stoomschip „Aros" van Antwerpen. Vertrokken „Vassos" naar Kristian- sand i „Aros" naar Otterbacken, Verlaging rentevergoeding Nuts spaarbank. Naar uit een in dit nummer voorkomen de advertentie blijkt zal de rentevergoe ding van de Nutsspaarbank met ingang van 1 Januari 1937 verlaagd worden van 3 tot 2 BEGINT VAN SNEEK DE VICTORIE Van 2 t/m 14 Januari Ballero-spel te Vlissingen. Dezer dagen kon men in de pers mede- deelingen vinden over het „ballero-spel" dat te Sneek met groot succes voor de winkeliers en tot voldoening van het pu bliek werd gespeeld en waartegen door de autoriteiten geen bezwaar wordt gemaakt, daar het een zuiver behendigheidsspel schijnt te zijn. Thans vernemen wij, dat de Vlissingsche Middenstandsorganisaties van Zaterdag 2 tot en met Donderdag 14 Januari dit spel hier ter stede zullen laten beoefenen, Wat is „ballero" en welk belang heeft de middenstand er bij Ballero is een spel dat met speciale,, niet springende, ballen wordt beoefendiedere deelnemer werpt 4 ballen naar één der op een afstand van 1.80 tot 2 Meter geplaatste tafels. De tafels, of speelborden bevatten 81 genummerde gaten en wie het hoogste aantal punten werpt is winnaar. Het belang dat de middenstand bij de beoefening van dit spel heeft, schuilt in het volgende men kan aan het spel alleen deelnemen, wanneer men 10 bonnen kan inleveren, waarvoor een speelkaart wordt verstrekt. Bij iederen aankoop voor een waarde van 50 ct. geeft de winkelier zijn cliëntèle 1 bon. Wie spelen wil, moet dus in de aan het spel voorafgaande weken 10 X 50 ct. 5.bij de plaatselijke winkeliers besteed hebben. Maar hiermede is de verkoop-stimulee- rende werking nog niet uitgeput. Per dag wordt voor een bedrag van ƒ100.aan prijzen beschikbaar gesteld en wel in den vorm van geldbons ter waarde van bijv. die bij de deelnemende winkeliers kunnen worden besteed. De omzet der deelnemende winkeliers wordt dus grooter en men heeft hiermede elders in het land, bijv. te Sneek, voor den middenstand bijzonder gunstige ervaringen opgedaan. OOST- EN WEST-SOUBURG De pluimvee-tentoonstelling. Behaalde prijzen. K o n ij n e n J. Nieuwdorp, 2 le, 1 3e pr.T. Doorn, Hilversum, 1 le, 1 3e pr. J. Roose, Lewedorp, 1 le J. P. Kramer, Geersdijk, 1 le, 1 2e en 1 3e pr.J. Vos, 3 le, 1 2e en 1 3e pr.H. J. v. Reeden, 3 le, 3 3e pr; W. F. Wouters, 3 le, 2 2e, 1 3e pr.C. Th. Logeman, 2 le, 3 2e pr. J. J, van Eenennaam, 2 le, 3 2e, 4 3e pr. P. J. v. d. Wart, 2 Z.E.V., 1 2e, 1 3e pr. A. Krane, Zuidzande, 1 le pr.P. Boste laar, 1 2e, 1 3e pr.Abr. de Paauw, Bres kens, 1 Z.E.V., 1 le, 2 2e, 3 3e pr.F. H. Schuijt, 1 3e pr.P. de Jonge, Hoek, 1 3e pr.M. de Ridder, Hoek, 1 2e, 1 3e pr.A. Dieleman, Hoek 1 Z.E.V.A. Wattel, Hoek, 1 le pr.F. Faas, Axel, 1 3e pr.J. Ha melink, Hoek, 1 3 e pr.G. van Boven, 1 le pr.W. Joosse 1 le, 2 3e pr.M. Pie- rens 2 Z.E.V., 5 3e pr.W. van Ast, Zie- rikzee, 1 Z.E.V., 1 le pr.C. v. d. Brom, Hilversum, 1 3e pr.M. Haartsen, N. en St. Joosland, 2 le pr.C. v. Sluijs, Middel burg, 1 2e pr.P. A. Versprille, Breskens, 1 le pr. D. Haak Tollenaar, Hoek, 1 Z.E. V.J. Boone, N. en St. Joosland, 1 2e pr. W. J. v. d. Maas, Haamstede, 1 le, 1 3e pr. P, Dieran, Zierikzee, 1 3e pr. J. van Dix- hoorn, Terneuzen, 1 2e, 2 3e pr.W. Reijoort, Zierikzee, 1 Z.E.V.C. Schopping, Hilversum, 1 2e pr.K. C. v. d. Weel, Zon- nemaire, 2 le pr.J. W. Roskam, Zierik zee, 1 2e pr.Anth. Janse, Heinkenszand, 1 3e pr.F. C. van Tilburg, Brummen, 2 le, 2 2e pr.C. Hoogesteger, 2 le pr.M. Sturm, 2 3e pr.J. Minderhout, 1 2e pr. D. Riemens, Hoek, 1 le pr.W. Bosschaart, 1 le pr.G. Joosse, 1 E.V., 1 Z.E.V., 1 le, 4 2e, 1 3e pr.A. C. Daaldoip, Hilversum, 2 le pr.A. Herman, Schoondijke, 2 2e pr.; S. Taillie, Groede, 1 le pr., A. A. Clement, Middelburg, 2 2e pr.D. W. F. Kaijzer, 1 le, 1 2e pr.G. W. Mallot, Hoofdplaat, 1 le, 1 2e pr.C. van Aeart, Hoofdplaat, 2 le pr.P. J. Roth, Breskens, 2 le pr..; J. Verstrate, Axel, 1 le pr.J. A. de Ruys- scher, Vlissingen, 1 le, 2 2e pr.A. Fran cois, Middelburg, 2 le pr.J. J. Daalhui zen, 1 le pr.F. J. van Iren, Middelburg, 1 2e pr.P. J. den Hollander, Middelburg, 2 le pr.P. C. Janse, Middelburg, 2 le pr.; H. Kerkhof, Rhienderen, 3 le pr.W. de Jonge, Veere, 1 2e, 1 3e pr.Gebr. Adema, IIBW «Scw tlncg Nieuwe conflicten in het Verre O os tem (Hoofdartikel)# Dïjkverzakking bij Kapelle geconsta teerd. (Provincie)', Mr. Trip treedt af als president va» de Bank voor Internationale Betalin gen. (Binnenland). De Memorie van Antwoord inzake de Grondwetsherziening is verschenen. (Binnenland)', Storm in het Kanaal veroozaakt scheepvaartvertraging. .(Scheepvaart)# Tsjang Kai Sjek weer in vryheid ge ruchten over een contra-revolutie. (Buitenland)» Frankfurter tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord op den leider van de N.S.P. in Zwitserland. (Buitenland);. Finland's president Svinhufvud van daag 75 jaar. .(Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vlissingen, 2 le, 1 2e pr.R. J. Porte, Ze venhuizen, 1 3e pr. W. L. J, Verton, Zie rikzee, 1 Z.E.V., 1 3e pr.A. J. Masseille, Schoondijke, 1 E.V., 1 2e pr.J. F. Berting, Vlissingen, 1 le, 1 2e pr. Hoenders: Joh. Minderhoud, 1 3e pr.M. Pierens, 3 le, 2 2e, 1 3e pr.J» Nieuwdorp, 1 E.V., 2 le, 1 2e, 1 3e pr.F, Wallenburg, Hilversum, 1 2e pr.J. Sim pelaar, Middelburg, 2 le, 1 2e pr. A. Cor- stanje, Goes, 4 le pr.,H. van Boven, Mid delburg, 1 2e pr.J. J. Valkier, Middel burg, 4 le pr.J. Vos, 8 le, 2 2e pr.G. Joosse, 10 le, 1 2e pr.H. J. van Reeden, 1 le, 1 2e, 1 3e pr.H. G. P. Ridders, Dor drecht, 1 le, 1 2e pr.PriesterMeliefste, Goes, 4 le, 1 2e pr.W. Anker, Vlissingen, 4 le, 1 2e pr.P. Jacobse, 4 le pr.D. Zijl stra, Joure, 2 2e pr. A. Marinisse, 1 2e, 1 3e pr.W. Joosse, 1 2e pr.J. v. d. Plasse, 1 3e pr.W. Kerkhove, 2 le, 2 2e, 1 3e pr. J. Florisse, 1 3e pr.J. C. Ragut, Vlissin gen, 2 le, 1 3e pr.J. Wolters, 3 le, 1 3e pr.G. J. v. d. Berg, Eist, 2 le, 1 3e pr. M. C. v. d, Ende, Middelburg, 1 2e pr. J. Boelhouwer, Vlissingen, 2 le, 1 2e pr.J, A. de Ruijsscher, Vlissingen, 1 2e pr. ARNEMUIDEN Vergadering Gemeenteraad, Maandagmiddag vergaderde de Raad van Arnemuiden onder leiding van burgemees ter H. G. Horninge. Afwezig met kennis geving de heer J. Polderdijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van Ged. Staten medegedeeld dat ten behoeve van de leer lingen der lagere scholen ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana met Z.D.H. Prins Bernhard een be drag van maximum 0.25 per leerling mag worden beschikbaar gesteld, terwijl tevens verzocht werd 7 Jan. a.s. voor alle gemeen tediensten als nationale feestdag te be schouwen. De verschillende adressen inzake toetre ding „Borgstellingsfonds" worden op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen, daar naar hun meening de wer king en de gevolgen die hieruit voor de gemeente kunnen voortvloeien niet te over zien zijn. Een verzoek om verlenging der vergun ning tot radiodistributie aan de N.V, Zeeuwsche Radiodistributie Mij. wordt toe gestaan onder voorwaarde dat voortaan voor eiken genoodigden paal die op ge meentegrond staat 15 cent per jaar zal worden betaald. Thans staan er ongeveer 50 palen. Aan de N.V. P. Vlaming en Zonen, Oes tercultuur Mij., wordt 44 M2. grond in huur afgestaan voor den tijd van 2 jaar tegen een huur van 8 cent per M2. Een ontwerp salaris-regeling van Ged, St. bij cummulatie van betrekkingen van burgemeester, secretaris en ontvanger, vindt bij den Raad geen bedenking. Door Ged. Staten is een nieuwe regeling voor de bijdrage inzake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten voorge schreven. De grondslag voor deze bijdragen zal voortaan zijn de gemengde hoofdsom der vermogens- en inkomstenbelasting en niet zooals thans die der inkomstenbelasting alleen. Vaststelling der vergoeding artikel 101 der Lager Onderwijswet voor 1935 wordt

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1