500 100 25 MAANDAG 14 DECEMBER George VB tot Koning van Engeland uitgeroepen. I No.29 S- 74e Jaargang 1936; Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Viissingen. Telef. 10, Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRGVINCIENIEUWS §elieur6cni«se« van Len i—n VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werkan. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad De kroning zal op 12 Mei 1937 plaats vinden. De ex-koning wordt Hertog van Windsor. De plechtige afkondiging van de troons bestijging van den Engelschen Koning George VI heeft Zaterdagmiddag plaats ge vonden voor het St. James Palace, op Cha ring Cross, bij Temple Bar en bij dé Beurs, in tegenwoordigheid van een aanzienlijke menschenmenigte. Den geheelen middag was de lucht be dekt, maar het sombere weder vermocht niet de schittering der uniformen van de officieren, de Koninklijke herauten en hun volgelingen, die de voornaamste figuran ten waren van deze met middeleeuwsche praal gepaard gaande plechtigheid, te ver- bleeken. Koning George VI Ernstig stond het gelaat van den nieu wen Koning, toen hij in den Geheimen Raad de verklaring der troonsopvolging hoorde voorlezen, waarvan de tekst aldus luidt: „Zij die hier aanwezig zijn, zijn bij eengekomen om bekend te maken en te proclameeren, één van stem en één van instemming, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans, bij de gratie Gods, geworden is, onze eenige wettige souverein, onder den naam van George VI, wien wij trouw en ge hoorzaamheid verschuldigd zijn, in volko men oprechtheid en toewijding". Na deze plechtigheid ontving de nieuwe Koning de vertegenwoordigers der Domini ons, die aanwezig waren om getuigenis af te leggen van hun trouw aan den vorst. Vervolgens vertrok de Koning naar Buc kingham Palace. Toen hij dit paleis weer verliet, werd hg door een menigte nog grooter dan die bij het St. James Palace stond opgesteld, toegejuicht. Daarna be gaf hij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. p Kroningsdatum ongewijzigd. Ramsay Mac Donald is in audiëntie bij den Koning toegelaten, waarbij werd over eengekomen, dat de datum van de kroning onveranderd gehandhaafd zal blijven op 12 Mei 1937. Betuiging van trouw door het Parlement. Voor de eerste maal sinds vjjftien laar zijn Hooger- en Lagerhuis bijeengekomen op een Zaterdag. De leden waren opge roepen naar Westminster, om den gebrui- kelijken eed van trouw af te leggen aan Koning George VI. In het Lagerhuis las de speaker staande de formule voor, Welke aldus luidt: „Ik zweer bij den Almachtigen God trouw en gehoorzaamheid aan Z. M. Ko ning George VI, aan zijn erfgenamen en opvolgers, overeenkomstig de wet". De speaker teekende het register, en verzocht Baldwin te naderen, die dezelfde formaliteit vervulde, gevolgd door de an dere leden der Regeering. Eén voor één volgden daarna de afgevaardigden. In het Hoogerhuis had dezelfde plechtigheid plaats. Men merkte op, dat hier thans twee tronen stonden. Verklaring van den Koning in Raad van Accessie. De nieuwe Koning heeft volgens een Zaterdagavond gepubliceerde mededeeling in den Raad van Accessie een rede uit gesproken, waarin hij zeide: „ik ontmoet u vandaag in omstandigheden, die zonder voorbeeld in de geschiedenis van ons land zijn. Nu de plichten van het Konings schap op mij rusten, verklaar ik u mijn aanhankelijkheid aan de strikte beginse len van de Constitutioneele Regeeringen mijn vastbeslotenheid voor alles te wer ken voor het welzijn van het Britsche Ge- meènebest van volkeren. Met mijne ectit- genoote als medewerkster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij. Bg deze taak zoek ik den steun van al mijn volke ren. Verder zal mijn eerste daad bij het Koningin Euzaoeth opvolgen van mijn broer zijn hem tot hertog te benoemen. Hij zal voortaan be kend zijn onder den naam Zijne Koninkr lgke Hoogheid, den Hertog van Windsor. Koning George heeft zich gistermorgen met de prinsessen Elizabeth en Margaret Rose naar Marlborough House, de resi dentie van zijn moeder begeven, waar hij de godsdienstoefening in de Deensche .Ka pel bijwoonde. Op zijn tocht .werd de Ko ning door de menigte toegejuicht. De Ko ningin bleef thuis in verband met haar lichte verkoudheid. Koning George de zesde 41 jaar. De Engelsche Koning George de zesde viert vandaag zijn 41sten verjaardag. Aangezien hij pas drie dagen Koning is, zullen de voor deze verjaardagen ge bruikelijke plechtigheden ditmaal achterwe ge big ven. Telegram van Lebrun aan George VI. De Fransche president Lebrun heeft een telegram gezonden aan. Koning George VI waarin hij den nieuwen vorst een voor spoedig bestuur toewenscht en op de vriendschap wijst, welke tusschen beide volkeren, heerscht. „Men kan zich geen mooier doel voor oogen stellen," aldus de president der Republiek, „dan den vrede te verzekeren, gegrondvest op wederzijd- sche achting en begrip der landen". n De Hertog van Windsor naar Oostenrijk. De Destroyer Wolfhound is te Boulogne (Frankrijk) aangekomen met aan boord de Hertog van Windsor. Z.K.H. reisde streng incognito en wenschte niemand te ont vangen. Om acht uur vertrok de Hertog naar Oostenrijk. Gisteravond in de Hertog van Windsor te Weenen aangekomen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat hij onmiddellijk naar slot Enzesfeld is gegaan. Bij het verlaten van den trein werd de ex-koning begroet door den Britschen gezant te Weenen,. Selby, en den politie- prefect Skubl. Het station was door een sterk politie-cordon afgezet. De salon wagen van Edward werd te Zurich aan den sneltrein Parijs-Wéehen gekoppeld. Te Feldkircb, het eerste station op Oosten- rijkschen bodem werd de trein bestormd door een vijftigtal journalisten en foto grafen, doch de ex-koning liet zich niet zien. Te Innsbruck werd een telegram voor den Hertog van Windsor aan den trein gebracht. Naar verluidt werd hij hierin verzocht zich, telefonisch met Lon den in verbinding te stellen. Na te hebben geïnformeerd hoelang de trein stopte, ver zond de ex-koning een telegram naar Fort Belvedere.' Te Kitzbuhel ontving hij opnieuw een telegram.-Na ontvangst van de telegrammen verzocht Edward de jour nalisten hem met rust te laten. Te Kitzbuhel ontving de ex-koning den directeur van het Grand-Hctel, waar hij als Prins van Wales heeft gelogeerd. Hij beloofde dezen binnenkort te zullen komen voor de wintersport. Van tijd tot tijd zal de ex-köning, naar verluidt, naar Weenen komen om professor Neumann te consulteeren voor zijn oor kwaal. Edward wordt vergezeld door'zijn parti culieren secretaris, twee Britsche detecti ves en acht Oostenrijksche - politiemannen. Naar verder vernomen wordt, zal hij na zijn verblijf in Oostenrijk een bezoek bren gen aan Prins Paul van Joegö Slavië. De lersche Dail heeft het wetsontwerp tot erkenning van den troonsafstand van Edward VHI en aanvaarding van de troonsbestijging- door George VI in tweede lezing goedgekeurd. Mevrouw Simpson nog te Cannes. Mevrouw Simpson, vertoeft .nog in villa „Lou Viel" te Cannes (Frankrijk)Zij beeft gisteren het huis niet verlaten en hield zich bezig met haar correspondentie. Er zijn niet meer zooveel journalisten rond de villa. Het schijnt, dat mevrouw Simpson niet voornemens is deze stad binnenkort te verlaten. Het dagblad Tunis 'Soir .maakt bekend, dat een prachtige villa, gelegen aan de Golf van Hammamet, op 50 iR.M. van Tu nis, aangekocht is door mevr.- Simpson. Tentoonstelling van door blinden vervaardigde voorwerpen. Men verzoékt ons opname van-het, vol- gende De Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden te Middelburg meende goed te doen de voorwerpen door de Zeeuw sche blinden te Middelburg vervaardigd, ook eens te Viissingen te exposeeren. Zij vond daartoe gelegenheid in het win kelhuis Walstraat 3 waar de door de blin den vervaardigde voorwerpen te bezichti gen en te koop zijn. Het mag als bekend worden veronder steld dat speciaal de matten als handwerk van eerste kwaliteit grondstof vervaardigd, uiterst duurzaam zijn. Tevens is er gelegenheid loten te be stellen voor de eerstvolgende loterij. Door de slechte tijdsomstandigheden is het debiet aan loten teruggeloopen, zoodat een woord ter opwekking tot het nemen van loten voor de eerstvolgende loterij noodig is. Moge de Vereeniging in de dagen die zij te Viissingen exposeert zich in een druk bezoek verheugen. Ook ingezetenen van Viissingen zijn in dé inrichting te Middel burg geplaatst. Neutraal Kinderkoor „Zanglust". De jaairlijksche uitvoering van dit kin derkoor Zaterdagavond in Britannia onder leiding van den directeur, den heer J. A. Sturm, gegeven, bracht een alleraardigste opvoering van de operette in vier bedrij ven „Zonnekind" van T. Westra en T. Straatsma, waarin verhaald wordt van het Zonnekind, dat, op weg naar het elfenrijk, door de booze kobolden gevangen geno men, na een verblijf in het donkere aard- geestenhol, bevrijd wordt door de goede kabouters, die het Kind van het Licht en het Leven naar de elfjes geleiden, die ter harer eere feest vieren. Alzoo een eenvou dig gegeven met de moraal, dat het goede zegeviert over het kwade en dat wij het Licht en de Zonneschgn niet „morgen" maar „vandaag" moeten zoeken. Het kinderzangspel mocht zich in een vlotte vertolking verheugen, de rollen za ten er goed in, zoowel in soli als koor ga ven de kinderen veel te genieten en vooral de hoofdrol Zonnekind werd heel goed ge speeld. Als steeds hielden de kinderen, die nog leven in die heerlijk onschuldige, mys tieke sfeer vol fantasie en geheel opgingen in het spel van kabouters, elfen, kobolden, vlinders en bloemen de toeschouwers ge vangen, zoodat de directeur met zgn stille krachten en het bestuur met voldoening op dezen avond mogen terugzien. Aan de ccs- tumeering was weer de noodige zorg be steed en het prachtige decor leende zich uitstekend om de gewenschte omgeving te scheppen. De tamelijk gevulde zaal was gul met applaus en heeft de kinderen aam het slot en na het zingen van „Voorjaar" en een „Oempa-liedje" nog eens extra toegejuicht. De heer Sturm opende den avond met een welkomstwoord gevolgd door een korte inhoudsverklarmg van hetzangwerk. De begeleiding van den zang was in handen van Jan. Pot, die met zijn ensemble ook de dansmuziek verzorgde op het gezellig sa menzijn, dat onder leiding van den heer Corveleijn de geslaagde uitvoering besloot. O. Groot succes voor de Vlissingsche Turnvereeniging. Men schrijft ons Gisteren werden in den Dierentuin te 's-Gravenhage de tumkampioenschapswed- strijden van het Koninklijk Gymnastiekver- bond. gehouden, d.w.z. de beste gymnastiek- krachten uit het geheele land hebben zich in vriendschappelijken, doch feilen kamp met elkaar gemeten. Voor dezen turnkamp hadden zich 20 turnsters, 36 turners, 14 jeugdturnsters en 12 jeugdturners aangemeld. 3 leden der Vlissingsche Turnvereeniging namen deel en met groot succes. Mej. Nelly Peeman werd als nr. 2 geplaatst in het Nederlandsche dameskeurkorps,, de heer E. Melkman kwam als nr. 3 in het heeren keurkorps en mej. Lena Compeer kwam als nr. 6 in het jëugdkorps. Nog zij vermeld, dat.de heer E. Melkman thans 10 jaar lid van het heeren keurkorps is. Vlissingsche Speeltuin-Vereeniging. Het bestuur van deze nuttige vereeni ging had Zaterdagmiddag voor de kinde- ren der leden een .St.- Nicolaasfeestje geor-. ganiseerd in de groote zaal van „de Oude- Vriendschap". De voorzitter der Speeltuinvereeniging, de heer D. Heijboer, opende met een kort woord en wees er op dat het bestuur tot zijn blijdschap-weer een feestje kan geven. Dit zou echter niet mogelijk zijn geweest zonder den grooten steun der Vlissingsche winkeliers, wien spreker daarvoor harte lijk dank bracht, evenals den exploitant van „de Oude Vriendschap". Het bestuur had zich de medewerking verzekerd van „Pröf. Hassan-Ben-Ali" (de heer Ad. van Oorschot) die op onnavolg bare wijze de 200 kinderen den geheelen middag op kostelijke wijze heeft vermaakt. Vóór de pauze gaf de „professor" een 8-tal goochelkunstjes ten beste, het een al leu ker dan 't andere, terwijl hij daarna optrad met „Dikkie, de sprekende pop". Vooral deze experimenten vielen bijzonder in den smaak r en niet alleen bij de kinderen. Intusschen was ook St. Nicolaas met zijn knecht gearriveerd, die mededeelde van het bestuur een telegram te hebben ontvangen, met verzoek zijn vertrek naar Spanje nog een week uit te stellen om op dit feestje tegenwoordig te kunnen zijn. Hieraan had hij volgaarne gevolg gegeven, omdat het streven van het bestuur zijn volle sympa thie had. De goede Sint deelde vervolgens versnaperingen uit. Hierna gaf de heer Van Oorschot een vertooning met zijn poppenkast en beleef den wij verschillende avonturen van Jan Klaassen met zijn Katrijn. Het is overbodig te zeggen, dat de kinderen zich ook hierbij uitstexend amuseerden en bij de vertoóning een werkzaam aandeel hadden. Nadat nog een extra-nummertje gegeven was met „Dikkie", volgden nog verschil lende goocheltoertjes. Den geheelen middag hebbende. kinde ren van al het gebodene intens genoten. Ongetwijfeld heeft de heer Van Oorschot zich dezen middag zeer verdienstelijk ge maakt. Aan het einde ontvingen de kinderen allen nog een souvenir. Des avonds gaf de vereeniging een uit voering in dezelfde zaal, met welwillende medewerking van de Cabaretclub van het Marine-Sanatoriumfonds. De muzikale be geleiding was in handen van het huisorkest onder leiding van den heer Charles Haaze, terwijl het programma onder leiding stond van den heer Jack de Coninck. De voorzitter, de heer D. Heijboer, wees in zijn openingswoord op het goed geslaag de kinderfeest van dezen middag hij bracht dank aan allen, die dit feestje mo gelijk hebben gemaakt. Spr. wees er op, dat nog verschillende ingezetenen denken, dat de Speeltuin-vereeniging een buurtver- eeniging is. Dit is echter niet het geval. Ieder ingezetene kan lid worden en zijn kinderen naar den speeltuin zenden. Hoe meer leden er zijn, hoe meer voor den speeltuin kan gedaan worden. Hij hoopte dus, dat vele stadgenooten lid zullen wor den. George VI tot Koning van Engeland uitgeroepen. De kroning zal 13 Mei 1937 plaats vinden. De ex-Koning wordt Hertog van Windsor. (Eerste blad). Muiterij in Sianfoe Tsjang Kai Sjek gevangen genomen. (Buitenland). Jongeman te Goes doodgestoken. (Provincie), Het is betrekkelijk kalm in Spanje. (Buitenland), ZIE VERDER BVBNTUFEL LAAT -TE «KKICHTEN Bijzonder brengt spr. dank aan het or kestHaaze en de cabaret-club van het Marine-Sanatoriumfonds, voor de te verlee- nen medewerking. Het „woord" was nu aan den heer Jack de Coninck en zijn medewerkers (sters). Door droeve familie-omstandigheden van een der medespeelsters moest het program ma eenigszins gewijzigd worden. De heer De Coninck ving zijn repertoire aan met een tweetal liedjes „Menschen van vroeger en thans" en „Afscheid van het halve centje". Achtereenvolgens wérd nu een zeer ge varieerd programma voor het voetlicht ge bracht, hetwelk blijkens het gul applaus bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak .viel. Wij kunnen volstaan met deze. alge- meéne mededeeling, daar wij de meeste de zer stukjes reeds vroeger besproken heb ben. Tijdens de pauze was er gelegenheid door middelvan grabbeltonnen de kas der vereeniging te versterken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ook prof. Hassan-Ben-Ali met zijn neefje Dikkie kwamen nog even ten tooneele eii bezorgden den aanwezigen enkele vroolijke momenten. Het orkest kweet zich bij de muzikale verzorging den geheelen avond uitnemend van zijn taak. Een gezellig samenzijn besloot den avond. Badhuis aan de Bonedgkestraat. Gedurende de week van 7 tot 12 Decem ber werden in het Badhuis 387 baden geno men en wel 263 door heeren 94 door dames en 30 door kinderen. De ramp van de Lgster. Zaterdag is met de mailboot „Mecklen burg" alhier aangekomen het lijk van den Duitscher F. Mergell, die omgekomen is bij de ramp van de Lijster. Het stoffelijk over schot is verder per trein naar Hamburg vervoerd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Daar Schiphol door mist dichtzat, kon den verschillende K.L.M. Douglas vliegtui gen van den dienst op Londen en Parijs, Zaterdagmorgen niet te Amsterdam neer strijken, zoodat op het vliegveld Viissingen werd geland.. Drie der voor Viissingen zeldzame K.L.M.-vogels op het vliegveld. Ook een groote Zweedsche machine daal de hier om voor Kopenhagen bestemde pas sagiers en vracht uit de andere toestellen over te nemen. Aan boord van een der uit Londen geko men toestellen die hier ter stede daalden, de P.H.A.K.O. „Oeverzwaluw", bevond zich mej. Hilda Bongertman, hoofd-stewar- dess der K.L.M. en een der overlevenden van de noodlottige ramp met.de „Lgster". Wij fotografeerden mej. Bongertman aan boord van de P.H.t—A.K.O. 1. Mej. Bongertman, dokter K. M. Slot boom, chef van den geneeskundigen dienst der K.L.M., en de piloot van de „Oever zwaluw" G. Bax, lezen een berichtje over mej. Bongertman. 2. De hoofd-stewardess van K.L.M. te midden der haar op Croydon bij het vertrek geschonken bloemennaast haar dokter Slotboom. Vergadering A.R. Centrale Kiesvereeniging. Zaterdag kwam de A.R. Centrale Kies vereeniging in ledenvergadering bgeen on der leiding van den voorzitter, den neer G. van de Putte. Als afgevaardigden naar .het Prov. Comité werden gekozen de hee ren G. van de Putte, C. Polderman en J. :de Kroo. Naar het Centrale Convent ds.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1