500 300 25 ZATERDAG 12 DECEMBER Een koning neemt afscheid van zijn volk iMo.294' 74e Jaargang 1936- ÖilflsvflFirma F. V AU DE VELDE Jr., Mfalslraat 58-60, Vlissingen. Tslef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EDWARD VIII VOOR DE MICROFOON STADS- EN PROVINCIENIEUWS Gemeentebegrooting 1937 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheéle rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Koning: Edward VIII heeft gisteravond een afscheidswoord gesproken tot zijn volk. De omroeper deelde mede, dat hrj het woord wenschte te geven aan Z.K.H. Prins Edward. De afgetreden Koning, die zich op Wind sor' Castle bevond, zeide Eindelijk kan ik eenige woorden spre ken. Ik heb niets, wat dan ook willen ver bergen, maar tot nu toe was het voor mij, in overeenstemming met de grondwet, niet mogelijk te spreken. Eenige uren geleden heb ik mijn laat- sten regeeringsplicht als Koning en Keizer vervuld en nu mijn broeder, de Hertog van York, mij is opgevolgd, moet ik in mijn eerste woorden mijn waardeering Jegens hem tot uitdrukking brengen. Ik doe dat van ganscher harte. Gij kent allen de redenen, die mij ertoe gebracht hebben van den troon af te zien, doch ik wensch, dat gij begrijpt, dat ik bij het nemen dezer beslissing niet het land en het rijk heb vergeten, dat ik als Prins van Wales en laatstelijk als Koning gedurende vijf en twintig jaren heb getracht te die nen. Gij moet mg gelooven, wanneer ik U zeg, dat ik het onmogèlijk vond zonder hulp en steun van de vrouw, die ik bemin, den zwaren last der verantwoordelijkheid te dragen en mijn plichten als Koning te vervullen, zooals ik zou hebben willen deen. Ik wil, dat gij weet, dat de beslissing, welke ik genomen heb, mijn eigen beslis sing en alleen mijn beslissing was. Het was een zaak, waarover ik alleen te oor- deelen had. Een ander persoon, die er nauw bij be trokken was, probeerde mij tot het laatste toe te overreden een anderen weg te vol gen. Ik heb deze ernstige beslissing van mijn leven genomen, daarbij slechts uit gaande van de gedachten, dat deze ten slotte het best voor allen zou zijn. Dit besluit werd mg minder moeilijk ge maakt door de zekerheid, dat mijn broer doer zijn langdurige ondervinding in de staatszaken van dit land en met zijn schoone hoedanigheden direct mijn plaats zou kunnen innemen zonder onderbreking of schade voor het leven en de ontwikke ling van het rijk. Hij is daarbij zonder weerga gezegend met iots, dat mij niet beschoren was, te weten een huiselgke haard met vrouw en kinderen. Gedurende de moeilijke dagen werd ik gesterkt door H.M. Mijn Moeder en door mijn familie en de Ministers van de kroon, in het bgzonder Baldwin, die mij steeds met inschikkelijkheid hebben behandeld. Er bestond geen grondwettelijk verschil van opvatting tusschen mij en hem, tusschen mij en het parlement. Door mijn vader opgevoed in grondwet telijke tradities zou ik nimmer eenige vraag van dezen aard, welke zich zou voordoen, hebben veroorloofd. Steeds werd ik, in de jaren dat ik Prins van Wales was en later toen ik den troon bezette, met zeer groote welwillendheid behandeld door alle klassen der bevolking, en door alle personen, overal, waar ik leefde en reisde in het geheele rgk. Ik ben nu, dat ik geheel uit de staats zaken terugtreed en ik mijn last neerleg, daarvoor zeer erkentelijk. Er kan eenige tijd voorbijgaan aleer ik in mijn geboorteland terugkeer, maar ik zal steeds het wel en wee van het Britsche ras en het Britsche rijk met innige belang stelling volgen en indien ik, om het even op welk oogenblik in de toekomst van eenig nut zal kunnen zijn, zal ik dat niet nalaten. En nu hebben wij allen een nieuwen Ko ning. Ik wensch van ganscher harte hem en U, zijn volk, geluk en welvaart, Dat God U allen zegene. God save the King. Na deze afscheidswoorden van. Prins Edward, deelde de omroeper, na een onder breking van een minuut, mede, dat alle Britsche zenders werden gesloten. EEN BOODSCHAP VAN KONINGIN MARY. De Koningin-moeder, Mary, heeft de vol gende boodschap gericht tot het vclfc van Groot-Brittannië en het Britsche rijk „Ik ben zoozeer geroerd door het mede gevoel, waarmede ik in deze oogenblikken van bezorgdheid ben omringd, dat ik uit den grond van mijn hart eenige woorden tot U moet richten. De sympathie en de genegenheid, die mij gesteund hebben bij mijn groot verdriet dat nog geen jaar oud is, ontbreken mij ook thans niet en zijn mijn kracht en steun. Ik behoef U niet te spreken van de smart, die het moederhart vervult bij de gedachte, dat mijn geliefde zoon het zijn plicht heeft geacht, zijn taak neer te leggen en dat een regeering, die zoo vol hoop en belofte aanving, zoo plot seling haar einde heeft gevonden. Ik weet, dat gij beseft, welke opoffering hg zich voor dit besluit heeft moeten getroosten en dat gij U herinnerende de jaren, waarin hij zijn land en het rijk zoo trouw heeft trach ten te dienen en te helpen, altijd een er kentelijke herinnering aan hem in uw hart zult bewaren. Ik beveel U zijn broeder aan, die op zoo onvoorziene wijze en in zoo moeilijke om standigheden geroepen is zijn plaats in te nemen. Ik vraag U, dat gij hem dezelfde volheid van edelmoedige loyauteit wilt ge ven, die gij mijn geliefden echtgenoot heeft toegedragen en die gij zoo gaarne aan zijn broeder had willen blijven schenken. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat de nieuwe Koningin dezelfde genegenheid en hetzelfde vertrouwen zcu ontmoeten, die zijzelf gedurende 26 jaar genoten had, besloot de Koningin-moeder met de woor den „Ik bid oprecht, dat ondanks en zelfs wegens de moeilijkheden van het oogenblik de loyauliteit en de eenheid in ons land en het rijk door de genade van God bewaard blijven en versterkt worden. God zegene U, God behoede U, God leide U immer". Rapport betreffende het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1937 op Woensdag 9 December 1936. Aanwezig de heeren E. Andriessen, A. de Bart, A. Cappon, W. J. Castel, A. C. Hildernisse, A. R. König, J. Marijs, J. ^Nieuwschepen, L. P. van Oorschot, J. C. Paap, L. J. Polderman, J. Post Jr., W. de Ruiter, H. C. V. Sorel, F. J. G. van Span ning, Ph. J. Woltering, de wethouders W. Anker Sr., W. P. Edelman en A. Rorije, alsmede de burgemeester en de secretaris. Als rapporteur treedt op de heer A. de Beijl, hoofdcommies ter secretarie. Algemeene beschouwingen. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden.- UITGAVEN. Hoofdstuk H. (Algemeen beheer). Een der leden geeft in overweging het drukwerk, hetwelk thans buiten de stad gecyclostyleerd wordt, weder door de Vlis- singsche patroons te doen verrichten. Een ander lid oppert het denkbeeld een cyclostyle te doen aanschaffen en daar mede met eigen personeel het benoodigde drukwerk te doen vervaardigen, hetgeen naar zijn meening een belangrijke bespa ring zou kunnen opleveren. Hetzelfde lid zou gaarne ingelicht wor den omtrent de wijze waarop de belooning voor het schoonhouden van het gemeente huis geregeld is en vraagt of er geen aan leiding is die belooning te verminderen. Voorts wil het hem toeschijnen dat de post „meubelen" wel verlaagd zou kunnen worden. Een ander lid wijst er op, dat de cen trale verwarmingsinstallatie in het ge meentehuis veel onderhoud vergt en geeft in overweging deze door een nieuwe te ver vangen. Een der leden zou gaarne zien, dat in verband met de werkloosheid onder de handels- en kantoorbedienden, de uit de verkiezingen voortvloeiende extra werk zaamheden aan losse krachten worden op gedragen en deze derhalve niet in over werk door het vaste personeel te doen verrichten. Een lid vraagt inlichtingen over de kos ten van zekerheidstelling voor den gemeen te-ontvanger en verzoe.kt te willen onder zoeken of de kosten niet gespaard kunnen worden bijv. door hypotheek te stellen. Hoofdstuk Hl. (Openbare veiligheid). Enkele leden bespreken de benoeming van den laatstelijk aangestclden inspecteur van politie en een der agenten van politie. Zij stellen de vraag of eerstgenoemde wei de noodige vakbekwaamheid bezit en wij zen er op, dat laatstbedoelde niet in het bezit is van een politiediploma. Een ander lid betwijfelt of de vervulling der inspecteursvacature wel noodig was. Een der leden merkt op, dat de lokalitei ten van het politie-bureau, alsmede de inrichting wel erg sober zijn. Verschillende leden houden een beschou wing over de brandweer. Gevraagd wordt of de aanwezige spui ten wel voldoende zijn. Mochten plannen bestaan tot aanschaffing van een nieuwe spuit, dan zou hij ernstig in overweging willen geven tevoren ook het advies in te winnen van een terzake deskundige buiten Vlissingen, opdat de gemeente de grootst mogelijke zekerheid heeft, dat het materi aal aan de eischen zal voldoen. Voorts zou hij gaarne zien, dat bij der gelijke aanschaffing de Vlissingsche ijzer handelaren ingeschakeld werden. Een ander lid wenscht het personeel op geleid te zien voor alle functies, opdat het zoo noodig alle werkzaak-eden kan ver richten. Een der leden vraagt hoe het staat met het weksysteem en of bij de invoering daarvan verschillende telefoonaansluitin gen wellicht vervallen kunnen. Voorts wordt nog gewezen op den deso- laten toestand waarin het brandspuithuis aan de Verlengde Glacisstraat zich be vindt. Doordat het gebouwtje zeer vochtig is en het electriciteitsgebruik zeer be perkt wordt, is het dikwijls moeilijk den motor te doen aanslaan. Een der leden zou gaarne vernemen of de gemeente ingevolge de concessievoor waarden met de P.Z.E.M. geen recht heeft op meer gratis lampen voor de straatver lichting, waaraan een ander lid het ver zoek toevoegt om alsdan aan de Schelde- straat te willen denken. Het is een der leden opgevallen, dat de post waarschuwingsborden met 50 ver laagd is, terwijl volgens het nieuwe motor en rijwielreglement nieuwe borden aange schaft zullen moeten worden. Een lid vraagt of het overleg met de gemeente Middelburg ten aanzien van de nieuwe verkeersverordening reeds heeft plaats gehad, en wat c.q. het resultaat daarvan geweest is. Hoofdstuk IV. (Volksgezondheid). Een ander lid zegt, dat de verlaging der subsidies, waartoe in de laatstgehouden raadsvergadering werd besloten, zijns in ziens alleen gold voor bet jaar 1936. Hij zou gaarne zien, dat voor 1937 de oude bedragen weder gehandhaafd werden. Een lid zou gaarne ingelicht worden in zake de in voorbereiding zgnde nieuwe re geling ten aanzien van de barakverpleging. Een ander lid verzoekt bij den eventuee- len bouw van een nieuwe barak er op toe te zien, dat er gelegenheid bestaat dat de familie een patiënt althans zal kunnen zien. Een der leden is het opgevallen, dat de post malariabestrijding verlaagd is, het geen hij, in verband met de muggenplaag aan den Spuiboezem niet kan toejuichen. Hoofdstuk V. (Volkshuisvesting). Een der leden stelt de vraag, hoe het nu staat met de huurverlaging bij de Ver- eeniging tot verbetering van de Volks huisvesting. Enkele leden bespreken het nijpende ge brek aan arbeiderswoningen. Gevraagd wordt of Burg. en Weth. zich al nader beraden hebben, nu de plannen van Gemeenschappelijk Belang en Goed Wonen door de Regeering afgewezen zrjn. Voorts wordt de wenschelijkheid betoogd de onbewoonbaar verklaring van krotwo ningen ter hand te nemen. Gevraagd wordt om in een omstandig rapport het nijpend gebrek aan arbeiders woningen bij de bevoegde autoriteiten aan te toonen, waarbg wellicht steun kan wor den gezocht bij de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten. Voort- wordt het denkbeeld geopperd de pas ingestelde commissie inzake woning- huren ook den toestand der krotwoningen te laten opnemen. Tenslotte wordt nog gewezen op den ongewenschten toestand dat dikwijls 2 ge zinnen in één woning huizen. Hoofdstuk V. (Openbare Werken). Een der leden vraagt of bet niet mogelijk is de liedjes op den toren eens door nieu we te vervangen. Een ander lid zou gaarne zien, dat een aanvang werd gemaakt met de ontmante ling en restauratie van den St. Jacobs- toren. Verschillende leden uiten wenschen en klachten ten aanzien van de straten en wegen. Enkele leden vragen hoe het staat met de verbetering van de Walstraat en het Bet je Wolff plein. Een lid verzoek verbetering van den toestand in de Aagje Dekenstraat bij de Van Dishoekstraat voor de Scheldepoort, waar bij regenval steeds water staat. Een ander lid wijst op een soortgelijk euvel in de Verkuijl Quakkelaarstraat bij den win kel van den heer Poppe, terwijl een derde lid een dergelijke klacht uit over den toe stand bij de brievenbus aan den Koude- kerkschen straatweg nabij den Boschweg. Een der leden zou gaarne vernemen in welk stadium de plannen tot verbetering van den West Souburgschen weg verkee- ren. Daar de toestand onhoudbaar en le vensgevaarlijk is geeft hij in overweging te trachten in afwachting van bedoelde verbetering, het rijwielve2'keer langs het kanaal te leiden. Verschillende leden bespreken den toe stand, waarin de Bermweg tusschen Sou burg en Vlissingen verkeert. Gevraagd wordt wie terzake onderhoudsplichtig is. In overweging wordt gegeven voor de ver betering in overleg te treden met het ge meentebestuur van Oost- en West-Sou burg. Een der leden zou gaarne zien dat de oprit aan den Nolledijk bij het begin van de duinen verhard werd opdat dames met kinderwagens daarvan gebruik kunnen maken, hetgeen thans vrijwel ondoenlijk is. Een lid brengt in herinnering dat hem het vorig jaar de toezegging is gedaan, dat het aantal banken bij de oude begraaf plaats zou worden uitgebreid, speciaal ten behoeve van de gepensionneerden. Daar zulks nog niet is geschied, verzoekt hrj die toezegging gestand te doen. Verschillende leden dringen er op aan het Nollebosch voor het publiek open te stellen, zij het dan wellicht met beperken de bepalingen, bijv. door uitreiking van kaarten. Gevraagd wordt of het niet mo gelijk is de ingezetenen in de gelegenheid te stellen het bosch op bepaalde dagen of uren te bezichtigen of desnoods voorloopig een gedeelte open te stellen. Hoofdstuk VHI 2. (Openbaar gewoon lager onderwijs). Een der leden wijst er op, dat voor bij drage aan het rijk ten behoeve van de hoogere burgerschool, alhier, 24.000 ge raamd is. Hij vraagt of de destijds aange gane overeenkomst, waarbij bepaald was dat deze gemeente geen bijdrage verschul digd was, van nul en geener waarde is verklaard. Hij wenscht een woord van protest te doen hooren tegen dit afschuifsysteem. Ten aanzien van het gymnasium te Mid delburg is hem gebleken, dat de gemeente in 1937 de bijdrage over 2 jaar zal moeten betalen, waarover hij eveneens zijn afkeu ring wenscht uit te spreken. Hoofdstuk VIII 15. (Nijverheids onderwijs). Het is enkele leden opgevallen, dat de post „tegemoetkoming in de tramkosten aan leerlingen die vanuit deze gemeente een inrichting van onderwijs te Middelburg bezoeken" van de begrooting is afgevoerd. Een der leden wijst er op, dat waar het hier slechts een gering bedrag betreft ten bate van mindergegoeden de tegenstelling met de bijdragen voor H.B.S. en gymna sium wel zeer schriel is. Daar het voor hem een principekwestie is, overweegt hg de indiening van een voorstel om den be trokken post weer in te stellen. Hoofdstuk Vin 16. Een der leden zou gaarne vernemen op grond waarvan de gemeente verplicht is de zijns inziens hooge subsidie ten behoeve van de openbare leeszaal te voteeren. Een ander lid merkt in dit verband op, dat in de vorige raadsvergadering ver schillende zeer nuttige subsidies verlaagd moesten worden, terwijl voor de leeszaal zulk een hoog bedrag moet worden be- tiaii deas etcsgf Een Koning neemt afscheid van zyn volk. (Eerste bladpag. 1.) Voorloopig verslag van de behandeling der,. Gemeentebegrooting 1937. (Stadsnieuws.), De Moerdgkbrng door H.M. de Konin gin voor het verkeer open gesteld. (Binnenland.) De Fransche vlieger Mermoz nog niet teruggevonden. (Luchtvaart). Debatten over Defensie in de Tweede Kamer voortgezet. (Tweede Kamer.) ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN taald. Hij zou gaarne vernemen of. hier niets aan te doen is. Hoofdstuk IX 1 en 2. (Ondersteu ning aan behoeftigen en werkloozen) Een der leden dringt aan op een afdoen de verbetering van de speelterreinen. Hij heeft speciaal het oog op school L aan de Hendrikstraat. Hoofdstuk VIH 13 en 14. (Mid delbaar en hooger onderwijs). Een der leden wijst er op, dat de ra ming van de verpleegkosten te Gheel (Bel gië) tengevolge van de stijging van den. koers van den franc wel te laag zal zijn. In verband met de dit jaar bij Maat schappelijk Hulpbetoon plaats gehad heb bende verwikkelingen, zou oen der leden het gewenscht achten, dat de raad volle dig werd ingelicht omtrent alle maatre gelen, die als gevolg daarvan genomen zijn moeten worden. Hetzelfde lid oefent critiek op de wijze waarop het spreekuur door den wethouder van Sociale Zaken gehouden wordt. Naar zijn meening behoort de wethouder boven den dienst te staan en moet hij zich alleen bemoeien met bijzondere gevallen, die door de betrokken ambtenaren niet afgewikkeld kunnen worden. Een ander lid heeft bemerkt dat de per sonen, die zich bij Maatschappelijk Hulp betoon vervoegen tegenwoordig veel lan ger moeten wachten dan vroeger. H\j ver zoekt de betrokkenen althans ten deele te helpen in afwachting van de definitieve beslissing. Een ander lid heeft vernomen, dat de armlastigen tegenwoordig het hun toeko mende bedrag van het bureau-voor Maat schappelijk Hulpbetoon moeten afhalen, terwijl het hun vroeger thuis werd be zorgd. Hij zou hiervan gaarne de reden vernemen. Enkele leden achten de belooning van de controleurs bij de steunverleening te laag. Het is een der leden ter oore gekomen, dat de regeering bereid is in voorkomende gevallen een zoogenaamde trainingstoelage te verleenen, waardoor zoowel werkgever als werknemer gebaat zouden zijn, daar de betrokken werklieden na verloop van eeni ge weken weer geheel paraat kunnen zijn. Hij verzoekt Burg. en Weth. aan deze aan gelegenheid ernstig hun aandacht te wijden en een onderzoek in te stellen. Hetzelfde lid zou gaarne vernemen of er, nu de werkverschaffing te Axel stil ligt, reeds nieuwe plannen in voorberei ding zijn. In dit verband wijst een ander lid er op, dat de schuilplaatsen voor de werklieden te Axel zeer slecht waren. Hij dringt er derhalve op aan, om, indien te zijner tijd weder menschen naar Axel gezonden zou den worden, zich er tevoren van te over tuigen, dat er behoorlijke schuilplaatsen zijn. Enkele leden achten het bureau voor sociale zaken niet geschikt voor dames- personeel. Ook afgezien daarvan zouden zij, vooral in den tegenwoordigen tijd, de voorkeur geven aan jonge mannelijke krachten, waarvan er velen snakken naar een betrekking. Zij verzoeken hiermede in de toekomst c.q. rekening te houden. INKOMSTEN. Hoofdstuk V. (Volkshuisvesting). Een der leden vraagt waarom de~ wo- ningbouwvereeniging Goed Wonen geen af lossing betaalt van de haar verstrekte geldleening ad 207.000. Hoofdstuk VI. (Openbare Werken). Een der leden heeft vernomen, dat de concessie aan de N.V. Zuid Nederlandsche Radio Distributie Maatschappij binnenkort

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1