500 300 25 Koning Edward VIII doet afstand van den troon. DONDERDAG ÏO DECEMBER ELECTRISCH KOKEN No. 292! 74e Jaargang ■1936: UitgaveFina F. VAH ÜE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 Varschiint dagelijks, uitgezonderd op Iondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De Hertog van York zijn opvolger. De Koning van Engeland treedt af. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Kort commentaar DE K.L.M. IS HARDLEERSCH VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JÉ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gutden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De gebeurtenissen in Engeland. LONDEN, 10 December. De Engelsche Minister-President Baldwin heeft hedenmiddag in 't Lagerhuis zijn met groote span ning verwachte verklaring afge legd. De Minister-President deelde aan het parlement mede, dat Ko ning Edward VIII besloten heeft afstand te doen van den troon. DE HERTOG VAN YORK KONING VAN ENGELAND. Baldwin deelde verder aan het Parlement mede, dat de Hertog van York den Koning zal opvol gen. Baldwin hoopt vandaag: een ver- Klaring te kunnen afleggen. In het Lagerhuis heeft Baldwin gisteren verklaard, dat hij niets kon toevoegen aan hetgeen hij reeds medegedeeld had, maar dat hij hoopte vandaag in staat te zijn een verklaring af te leggen. Attlee vroeg of die eerste Minister goede hoop kon geven, dat vandaag een verkla ring afgelegd zou worden, aangezien de ongerustheid steeds grooter wordt. Op deze vraag antwoordde Baldwin Ik kan de Kamer de verzekering geven, dat niemand zich hiervan meer bewust is dan ik zelf. Vervolgens stelde het lid van de Labour-oppositie de vraag of Baldwin wist, welk groot financieel ongemak bezig is veroorzaakt te worden voor talrijke Brit- sche onderdanen door het uitstel der be slissing en of de Premier zoo vriendelijk zou willen zjjn den Koning de noodzakelijk heid van een spoedige beslissing voor ooger» te willen houden. (Geroep O Baldwin antwoordde Ik kan Bellenger Verzekeren, dat dit mij niet ontgaan ia. De Koning heeft gisteren op Fort Belve dere verscheidene leden van het Koninklijk Huis ontvangen. Ook zijn moeder heeft hem een bezoek gebracht. De Hertog van York heeft een onderhoud van vijf uur met Edward gehad. De Koning is gisteravond op Fort Bel vedere gebleven. Kort na elf uur gisteravond heeft een wagen, welke gebruikt wordt voor het ver voer van bagage, Fort Belvedere verlaten. Het voertuig begaf zich met groote snel heid in de richting van Londen. De wagen waiS geheel met koffers ge vuld» Nachtelijke besprekingen In Downingstreet. Twee ordonnansen op motorfietsen kwa men om tien uur 40 gisteravond in Dow ningstreet aan. Zij werden direct toege laten. Monckton verliet Downinstreet om tien voor half twaalf. Malcolm Mac Donald heeft zich in ge zelschap van Lord Horder, van Downing street naar het Ministerie van Koloniën begeven, waar even later Sir Thomas Inskip aankwam. Het bezoek van Mac Donald duurde slechts enkele minuten. Bij zijn vertrek verklaarde hij geen enkele Verklaring te kunnen afleggen. De Hertog van Kent kwam even na acht uur op Marlborough House aan. Om tien uur arrjveerde daar een opval lend groote auto, waarin naar men ge looft, de Hertog van York gezeten was. De procureur-generaal van 't Hertogdom Cornwallis is Woensdagavond om tien voor twaalven in Downingstreet teruggekeerd. De bijeenkomst der Ministers heeft on geveer een uur geduurd. Men gelooft, dat het kabinet niet meer zal vergaderen, voor Baldwin zijn verwachte verklaring in het Lagerhuis zal hebben afgelegd. Bede van den bisschop van Coventry. De bisschop van Coventry heeft een rede uitgesproken over de constitutiomeele crisis tijdens een conferentie van zijn diocees te Leamington. Hij verklaarde o.m. „Veel kwaad is reeds gedaan, ieder uur van uit stel is gevaarlijk, wij zijn allen gedompeld in een toestand van diepe vernedering". Voorts verklaarde de bisschop, dat hij gehoopt had, dat de door de huidige onze kerheid veroorzaakte spanning zou hebben kunnen worden vermeden. Hieraan voegde hij toe„Tot wij zekerheid hebben over den afloop van de tegenwoordige situatie, is onze plicht ontegenzeggelijk te blijven bidden, opdat God zijn dienaar, onzen Ko ning op den goeden weg geleiden zal. Laat ons er aan denken, dat het voor ons allen in tijden van crisis plicht is de dingen van verre even goed als van nabij te zien." Mosley over de constitutioneele crisis. Tijdens een fascistendejeuner heeft Sir Oswald Mosley gisteren een rede gehou den, waarin hij over de constitutioneele crisis o.m. het volgende zeide „Wij zullen niet toestaan, dat de Koning den troon laat varen zonder dat het Brit-' sche volk geraadpleegd is. Voordat er sprake kan zijn vatn abdicatie moet de kwestie aan een stemming van het land worden voorgelegd en zoo noodig moeten ook de Dominions stemmen. Wij zullen niet dulden, dat een junta van politici den Ko ning dwingt van den troon afstand te doen en ik ben van meening, dat wij door de eer gehouden zijn den vorst te steunen in de houding, die hij heeft aangenomen. Het is niet aan ons onze meening te geven in deze zaak, het is aan het volk zich uit te spreken over deze kwestie, wanneer deze aan het volk zal worden voorgelegd. Wij hebben de kroon niet in de politieke arena getrokken, maar nu dit een voldon gen feit is, zou het een bewijs van lafheid en deloyaliteit zijn wanneer wij bleven zwygen. Ministers, gekozen zonder eenig mandaat in deze aangelegenheid hebben geen enkel gezag. Wij zijn een volk, dat zich in den oneervollen toestand bevindt van een man, die zijn contract heeft ver broken, terwijl de Koning trouw gebleven is aan zgn eed te handelen volgens den raad van zijn Ministers". Ministerraad te Dublin. De Valera heeft gisteravond te Dublin een Ministerraad gepresideerd. Volgens te Londen ontvangen berichten zou het niet in het voornemen liggen een communiqué te publiceeren. Men verwacht te Dublin, dat vandaag een bijeenkomst van den uitvoerenden raad van den Ierschen Vrijstaat zal worden ge houden. De Hertog van York troousopvolger. Ingeval Koning Edward zou besluiten afstand van den troon te doen, zou, naar de parlementaire redacteur van Keuter me dedeelt, de acte van troonsafstand, naair men meent, direct worden geteekend èn zou de Hertog van York als vermoedelijke erfgenaam den Koning opvolgen. Een wetgevende maatregel zou daartoe worden vereischt. Een zoodanig wetsontwerp zou heden in het Lagerhuis kunnen worden ingediend De beraadslagingen er over zouden Vrijdag kunnen worden gehouden en het wetsont werp zou, indien noodig, door beide Huizen nog voor het einde der week kunnen wor den aangenomen. De constitutioneele crisis. De regeeringen van de Dominions zijn in kennis gesteld met de parlementaire maat regelen, welke genomen zullen worden in geval van abdicatie. De Dominions nemen gelijke maatregelen. Gisteravond heeft Minister-president Baldwin, de leiders der oppositie, Sir Archi bald Sinclair en Attlee ontvangen. Vermoe delijk beeft hij hen op de hoogte gebracht met het verloop van de constitutioneele crisis en de maatregelen welke genomen zijn voor het geval de Koning aftreedt. De beide politici kunnen thans met hun frac tie overleggen, welke houding zal worden aangenomen. De Hertog van York verliet vannacht omstreeks half een Marlborough House. Vermoedelijk is de Koning noig steeds op Fort Belvedere. De koeriers, die een deel van den nacht in Downingstreet hebben gewacht, 'zijn te half drie naar Fort Belvedere vertrokken. Een van hen droeg een metalen doos met een groot rood zegel. Tengevolge van den mist kwamen zij eerst een uur later op Fort Belvedere aan. De Britsche pers verwacht dat Koning Edward VJLli aftreedt. De bladen bereiden over het algemeen hun lezers er op voor, dat de Koning he den afstand zal doen van den troon. In een hoofdartikel schrijft de Daily Te legraph dat men in welingelichte kringen algemeen van oordeel is, dat de Koning onbewogen bleef, voor de ernstige politie ke beschouwingen, welke de Minister-pre sident hem in de jongste besprekingen voor oogen heeft gesteld. Het blad verklaart verder, dat de beslissing niet te lang mag worden uitgesteld, het geheele rijk staat in spanning en de desillusie neemt toe. De fundamenten, welke men duurzaam achtte, brokkelen af en er bestaat gevaar voor een vlek op den kroon. De Morning Post zegt, dat geen defini tieve beslissing zal worden genomen, voor Baldwin hedenmiddag zijn rede in het La gerhuis zal hebben gehouden. Indien het aftreden van den Koning wordt aangekon digd, zal vermoedelijk hieraan, worden toe gevoegd, dat de Hertog van York bereid is in zijn plaats te regeeren. De Daily Mail schrijft, dat tot de laatste minuut van het laatste uur het land zal bidden, dat de Koning zal besluiten niet af te treden, Gespannen sfeer te Whitehall. Te Whitehall hangt hedenochtend een gespannen sfeer. Vanmiddag tusschen 15.15 uur en 15.30 uur zal Minister-president Baldwin zijn verklaring afleggen. Hoewel nog niets bekend is, verwacht men, dat Baldwin, nadat de vragen zijn gesteld, zich langzaam van zijn zetel zal verheffen en naar den speaker zal loopen. Hierna zal hij aankondigen „Een boodschap van den Koning, door hemzelf onderteekend." Vervolgens zal hij buigen en naar het midden van het Huis terugkeeren en te genover de Mace, zal hij de boodschap voorlezen, waarin het Huis wordt uitge- noodigd een wet goed te keuren, waarbij het aftreden van den Koning wordt gele galiseerd. Een gelijke boodschap wordt in het Hoo- gerhuis verwacht. Vervolgens zal Baldwin antwoord' geven op vragen van Attlee. In de omgeving van het parlementsge bouw is een sterke politiemacht geconcen treerd, voor het geval de menigte te dicht bij het parlement wil komen. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 11 December half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Vergadering Gemeenteraad. Gisteravond kwam de Gemeenteraad in comité bijeen ter voorbespreking van de gemeentebegrooting voor 1937. De verga dering duurde van 8 tot ongeveer 12 uur. De openbare behandeling der begrooting is bepaald op Dinsdagavond 22 December, zoo noodig voortgezet op Woensdagmid dag 23 December. Een jubileum bij de Kustartillerie. Hedenmorgen werd de zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst uitgereikt aan den fourier C. Boone van de 2e schoolcom- pagnie van het regiment Kustartillerie al hier. Op de Binnenplaats der Bomvrije kazerne heeft voor het front van den troep de uit reiking plaats gehad. Na de gebruikelijke inspectie las de 2e luitenant der Kustartillerie, P. J. J. de Wit het desbetreffend Ministerieel besluit voor, waarna de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke het eeremetaal op de borst spelde van den fourier Boone. Daarna sprak kapt. Van der Slikke den jubilaris toe. In verband met den nog te korten oefen tijd der troepen kon niet, zooals gebruike lijk, een défilé worden gehouden, zoodat hiermede het officieele gedeelte werd be sloten. De officieren, onderofficieren, familie leden en genoodigden van den jubilaris verzamelden zich nu in een aparte lokali teit, om hem meer in intiemen kring te huldigen. Na de gelukwenschen sprak kapitein Van der Slikke tot den jubilaris en zijn familie andermaal woorden van waardee ring. Daarna werd hem namens den cbm- mandant en de officieren van het regiment Kustartillerie een zilveren draagmedaille aangeboden. Namens de onderofficieren van het regi ment Kustartillerie werd het woord gevoerd door den sergt-maj. instructeur Uijtterlinde. Na het aanbieden van een cadeau aan den jubilaris en van bloemen aan mevr. Boone, dankte de jubilaris de officieren en onderofficieren voor de hem gebrachte hulde. Hiermede was dez» intieme plechtigheid ten einde en bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. .Het K.L.M.-Douglasvliegtuig P.H.-A.K.L. de „Lijster", dat Woensdagmorgen bij het opstijgen van het vliegveld Croydon bij Londen tegen een huis gebotst is en in brand is geraakt, waarbij 14 inzittenden den dood vonden. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Lijs ter" op Croydon werden op het vliegveld Schiphol de vlaggen halfstok geheschen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan ztjn bureau als gevonden is gedeponeerdeen metalen spiegeltje in étuiplat sleuteltje naam bord van roeibootheeren gleufhoed en rij- §d»CMglew«sscn »nw dei daag De gebeurtenissen in Engeland Ko ning Edward VIH doet afstand va« den troon. (Eerste blad pag. l.)J De K.L.M, is hardleersch. (Kort Commentaar .'S Frankrijk en Engeland wenden zich tot de andere leden der non-interventie commissie. (Buitenland. De vliegramp op Croydon geen tech nische storingen? (Luchtvaart.)] De begrooting van het Verkeersfonds in de Tweede Kamer tariefsverlaging voor de veerdiensten op de Wester- schelde in onderzoek. (Tweede Kamer. ZIE VERPBR EVENTUEEL LAATsTE BERICHTEN wielbelastingmerk, en dat inlichtingen te bekomen, zijn omtrentEen paar glacé heerenhandschoenen bij Valkier, Emma- straat 12; gekleurde sjaal bij Sinke, Evert- senstraat 1rij wielbelastingmerk bij Van. der Caay, p.a. De Visser, Coosje Busken- straat 74 ledig kinderportemonnaietje bij Dattin, Breewaterstraat 47, boven zilve ren schakelarmband bij Meuwsen, Wal straat 66wollen dameshandschoen bij Rouw, Slijkstraat 49 glacé heerenhand schoen bij Van Akkeren, Verkuyl Quakke- laarstraat 38 twee jonge herdershonden in bet asyl, Paardenstraatwollen dames handschoen bij Maquelin, Boschjeslaan 1 3 mantelband bij Roedoe, Achter de Kerk paar kinderhandschoentjes bij Van Beers, Van Dishoeckstraat 53b rijwielbelasting-' merk in étui bij Schmelzer, Gravenstraat 3 rijwielbelastingmerk bij Cal jé, Hendrik straat 10 en damesrijwiel bij De Nooyer, Vrouwestraat 27. Vlissingsch Scheepvaartnïeuws. AangekomenNederlandsch motorschip» „Succes" van Zeebrugge voor Rotterdam, Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Pagasitikos" van RoemeniëDuitsch stoomschip „Bianca" van HuilGrieksch Gebeurtenissen rond de Zeeuwsche Luchtlyn. Zooals wij reeds schreven, was onder staand artikel bestemd voor ons blad van gisteren, doch hebben wij het toen niet gepubliceerd in verband met de ramp die de K.L.M. getroffen heeft. Het behoeft zeker geen betoog, dat ons blad de lucht vaart niet minder welgezind blijft als het steeds was en dat onze deernis uitgaat naar de K.L.M. en de door het ongeluk getroffenen en hun nabestaanden. Daarnaast mogen wij echter niet nalaten de belangen van Zeeland in het luchtver keer te verdedigenwij zouden in deze droeve dagen voor de K.L.M. dit onder werp liever niet hebben aangesneden, doch daar het bedrijf zelf in de pers mededee- lingen omtrent de Zeeuwsche luchtlijn heeft gelanceerd en deze lijn op 14 dezer gedeeltelijk zal heropenen, mogen wy niet nalaten den vinger te leggen op het door de K.L.M. ingenomen standpunt waarmede men het in onze provincie om reeds eerder uiteengezette redenen allerminst eens is. ÜI In onze Luchtvaartrubriek heeft de lezer gisteren een bericht aangetroffen dat ken nelijk van het hoofdkantoor der K.L.M. te 's-Gravenhage afkomstig was, mede gezien het feit, dat deze mededeeling uit Den Haag werd gezonden. In dit bericht wordt heel leuk medege deeld, dat Maandag 14 December de K.L.M. „haar dienst op Zeeland" weer zal openen. En om dan toch maar vooral duidelijk te laten uitkomen hoe be langrijk die dienst op Zeeland is, wordl hieraan dan toegevoegd „geen urenlange reizen meer te land en te water naar Schouwen en Duiveland, doch een snelle verbinding door de lucht in 25 minuten van en naar de Maasstad". Dit bericht is in den Telexdienst van h t A.N.P. opgenomen en kwam dus in het be zit van alle dagbladen van eenige beteekenis in Nederland. Wanneer die het bericht op nemen, wordt het Nederlandsclie publiek door de K.L.M. weer eens wijs gemaakt dat de Zeeland-lijn synoniem is aan het traject RotterdamHaamstede v.v. Dit bericht zal de K.L.M. in Zeeland hoogst kwalijk genomen worden daar zij, na de ontstemming die haar besluit tot gedeeltelijke heropening der luchtlijn heeft gewekt, waarlijk kon weten hoe men hier over in Zuidelijk Zeeland denkt. Wij hebben hier indertijd een uitvoerig hoofdartikel aan gewijd het is ons bekend, dat de Zeeuw sche Vereeniging voor Luchtvaart zich met de K.L.M. in verbinding heeft gesteld om aan te dringen op heropening van de g e- h e e 1 e Zeeuwsche luchtlijnwij weten voorts dat Zeeuwsche autoriteiten, wier namen wij niet gerechtigd zijn te publicee ren, maar waartoe ook een functionaris uit SchouwenDuiveland behoort, een audiëntie met den Minister van Waterstaat hebben gehad, waarbij er o.m. op werd aan gedrongen de Zeeuwsche luchtlijn toch vooral als een onverbrekelijk geheel te zien. Maar de K.L.M. weet het beter. Wanneer zij met behoorlijke argumenten in het pu bliek zou aantoonen dat en waarom exploi tatie van slechts een deel der lijn op het oogenblik mogelijk is, zou de zaak er anders voorstaan, al zouden de geopperde bezwaren niet minder beslist worden ge handhaafd. Ma^^in geen geval is de K.L.M. gerechtigd bewust tendentieuse en dus in dit geval misleidende berichten te lanceeren, waarin de indruk wordt gevestigd dat d e Zeeuwsche luchtlijn weer wordt gevlogen. Die lijn loopt tot Vlissingen (en 's zomers tot Knocke) heeren van de K.L.M. en het traject Rotterdam-Haamstede is er een onderdeel van, maar vormt niet„de dienst op Zeeland I" Was het thans door ons gewraakte be richt, de eerste mededeeling dienaangaande, dan zouden wij nog aan een wat slordige redactie, een vergissing, willen denken. Na hetgeen over een en ander intusscheu echter reeds is geschreven en gezegd, kan bedoeld bericht niet anders dan mis leidend worden genoemd. De K. L. M. heeft aan de medewerking van de pers (die o.i. wel eens op wat al te uitbundige wijze werd verleend) zeker niet in de laatste plaats den bloei van haar bedryf te danken mede dit feit had haar tot voor zichtigheid moeten manen, alvorens een tendentieus bericht als het onderhavige te lanceeren, dat de <—mpathie voor de K.L.M. in Zeeland zeker geen goed zal doen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1