500 300 150 100 25 ELIXER MAANDAG 7 DECEMBER EEN NIEUWE VELDTOCHT IN ABESSINIE No.289; 74e Jaargang - UitgaveFinn F. Ill OF IIFIDF li., Ualtttail it-Slllissinje». Iele!. 10. Paslralaniai iOlti Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen MAAR TH AAS VAN EEN VREEDZAMER KARAKTER STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS 1936- VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad Men schrijft ons uit Vaticaanstad Nadat thans Monsignor Giovanni Emilio Castellani, aartsbisschop van Rhodos en pauselijk inspecteur van Italiaansch-Oost- Afrika, van zijn eerste bezoek aan het nieuwe Afrikaansche imperium is terug gekeerd en aan de Congregatio Propaganda Fide een uitvoerig verslag over de situatie in Abessinië heeft voorgelegd, zal in het Vaticaan een omvangrijk veldtochtsplan voor de converteering van het nieuwe Ita- liaansche gebied worden uitgewerkt en een groot aantal strijders voor het geloof staan reeds gereed, om naar Afrika af te reizen en het missiewerk in Ethiopië te beginnen. Zooals men zich herinneren zal, gaf de Heilige Stoel bij het uitbreken van het Oost-Afrikaansche conflict aan alle in Abessinië werkzame katholieke missiona rissen het bevel, hun posten te verlaten en naar Italië te vertrekken. Thans keeren de geestelijken onder bescherming van de Ita- liaansche tricolore in een aanzienlijk groo- ter aantal naar hun oud arbeidsveld terug. Reeds in Augustus had de Heilige Vader monsignor Gaudenzio 'Barlassina tot su perieur-generaal van de „Consolata"-missie in Addis Abeba benoemd. Deze geestelijke had reeds sinds 1913 in Kaffa als aposto lisch prefect gewerkt en ondanks voort durend dreigende gevaren onder de inboor lingen het katholieke geloof verbreid. Thans zijn de apostolische vicariaten van Ery threa en Galla aan de capucijnerorde over gedragen. - ---<•* In het Vicariaat van Erythrea zal reeds binnen zeer korten tijd een groote groep Piemontezer capucijners onder leiding van monsignor Luigi Marioni, den nieuwbe- noemden vicarus van Erythrea, aankomen en het werk beginnen. In het vicariaat van deze kolonie bestaan reeds negen missie huizen, nl. te Asmara, Massaoea, Adi Ka je, Adi Oegri, Sjaren, Sjinda, Mehelab, Saga- eiti en te Berentoe onder de wilde Coena- manegers. Het vicariaat Galla stond tot het begin van den Oost-Afrikaanschen oorlog onder de hoede van Fransche, Spaansche en Mal tezer capucijners. Thans zullen echter Ita- liaansche capucijners hun plaats innemen. Tot pro-vicarus van Addis Abeba is pater Modesto de Valgrana benoemd. Zijn compe tentie strekt zich uit over het meest vruchtbare en rijke gebied van het geheele imperium, namelijk Djimma en het gebied van de groote meeren, in het oosten tot de stad Dolo en in het zuiden tot de Blauwe Nijl. Dit vicariaat beschikt over talrijke missiehuizen te Addis Abeba, Harrar, Dire, Daoea, Dagaima, Gambo, Doggo en andere plaatsen, die door 29 capucijners en 9 in- landsche geestelijken worden geleid. Reeds dezer dagen reist het eerste con tingent ter versterking van de Oost-Afri kaansche strijders voor het geloof af. Het bestaat uit 28 capucijners, die door den Paus in audiëntie ontvangen werden en zijn zegen kregen. Op het oogenblik werken niet minder dan 90.000 man aan de voorbereidingen voor de kolonisatie van het land. Terwijl geheele legercorpsen zuiveringsacties ondernemen en de laatste groepen opstandelingen uit elkaar jagen, worden er wegen aangelegd, opmetingen gedaan en ieder district nauw keurig onderzocht, voor welk soort land bouwbedrijf het meest geschikt is. Ook worden er vliegvelden aangelegd, die het geheel jaar door, ongeacht den regentijd, bruikbaar zullen blijven. Hun ligging wordt intusschen zorgvuldig geheim gehouden. Compagnieën arbeiders in uniform mar- cheeren van de kazernes, naar de werk plaatsen, van de werkplaatsen naar de ka zernes. Kortom, het programma luidt bouwen, bouwen en nog eens bouwen. De uiteindelijke plannen voor de recon structie van Addis Abeba zijn nog niet ge heel gereed en ook ten aanzien van den bouwstijl heeft men nog geen besluiten ge nomen. Een aantal architecten zijn intusschen reeds uit Rome onderweg. Overigens dient de oude stad als operatiebasis voor alle acties, dje in het land worden ondernomen. Alle gebouwen heeft men dan ook als bu reaux, cantines, kazernes en politieposten in dienst moeten stellen. Aldus heerscht er natuurlijk in de Europeesche wijk, die door de plunderingen vóór den intocht der Ita lianen toch reeds sterk geleden heeft, een verschrikkelijke woningnood. Niemand heeft zich de moeite gegeven een eenigs- zins stabiel huis neer te zetten, zoolang de nieuwe plannen nog niet gereed zijn en daarom moeten vele blanken genoegen ne men met de hutten der inboorlingen, die onmiddellijk zullen worden gesloopt, zoo dra er met den bouw van de nieuwe hoofd stad een aanvang wordt gemaakt. Daarbij komt, dat de muilezels en ezels, die vroe ger als eenig transportmiddel op hun ge mak door de straten liepen, alle verdwenen zijn en hun plaats hebben afgestaan aan zware tractors, die dag en nacht door de stad rijden en ook de best aangelegde stra ten vernielen, zoodat men voortdurend straatmakers aan het werk ziet. Met de kolonisatie is men reeds begonnen. Twee groepen kolonisten, ieder bestaande uit honderd arbeiders, hebben zich voor- loopig in de omgeving ten Oosten en ten Westen van Addis Abeba gevestigd. Het betreft hier eigenlijk een proefneming. De regeering betaalt alle onkosten, tot de ko lonisten het land gerooid en de eerste oogst hebben binnengehaald. Verder is er een groot proefstation voor den landbouw te Neghelli geopend en ook andere stations in de verschillende streken zullen binnenkort met hun werk aanvangen. Tegelijkertijd onderzoekt een leger van deskundigen het land om vast te stellen, tot welke doelein den het het meest geschikt is. Zij volgen de troepencolonnes, die voor de pacificatie zorgdragen, op den voet. Er. zijzelve worden weer gevolgd door de honderden arbeiders, die. de wegen aanleggen. De moeilijkheden zijn groot, St. Nicolaasfeest Nuts-Fröbelschool. Evenals andere jaren is in de Nuts- Fröbelschool het St. Nicolaasfeest op recht prettige wijze gevierd. Wel nergens is de sfeer van Sint Nicolaas zóó goed en zóó mooi als tusschen de kleuters met hun lieve, vertrouwende snuitjes. Na dagen van hoopvolle spanning, fanta sie en blij vertrouwen is Zaterdagmorgen het heerlijke sprookje weer werkelijkheid geworden en nadat mej. Tupker bestuur, ouders en verdere genoodigden verwelkomd had, heeft Sint Nicolaas, die knapjes oud begint te worden volgens zijn eigen ver klaring 124 jaar wederom eenige uren onder de peuters vertoefd, die ter eere van het bisschoppelijk bezoek, na het vertrek van mevrouw A. Was-Osinga voor het eerst onder de nieuwe directrice, mej. M. Tupker en hare onderwijzeressen, een schat van versjes en speelliedjes hadden ingestudeerd. Met kennelijk welbehagen heeft Sint, die voor alle hummels een vriendelijk woord of een hand over had, genoten van de snoezige dansliedjes „De dwergjes" en „Het rokje" van E. Jaques-Dalcroze, het leuke speel- kedje „De groote Toovenaar" van Hendrika van Tussenbroek, welke alle in beeldige costuumpjes werden uitgevoerd, alsmede van de half-vrije spelen „Neen, met jou wil ik niet dansen" en „Laten we stil staan in den kring", die door de lilliputters werden vertoond. Dat den goeden Sint ook met de traditioneele Sinterklaasliedjes een sponta ne zanghulde werd gebracht, spreekt van zelf. Als steeds ontvingen de 140 kleinen van den grooten Kindervriend een aardig ge schenk en den noodigen .mondvoorraad. Sint Nicolaas was wel de tolk der ouders, toen hij, met referte aan het bekende „Le roi est mort, Vive le roi", mej. Tupker, als waardige opvolgster van mevrouw Was en speciaal de Fröbelonderwijzeressen harte lijk dank bracht voor de vele moeite en warme toewijding, waarmee zij het kinder feest hadden voorbereid, zoodat dit in alle opzichten geslaagd mocht heeten. Namens het bestuur dankte de heer Ver- hage Sint Nicolaas voor den prettigen morgen, hoopte dat deze het volgend jaar weer zal terug komen en dat de rust in zijn vaderland dan zal zijn weergekeerd. Een blyde middag. Zaterdagmiddag gaf de Vereeniging „St. Nicolaasfeest voor On- en Minvermogende kinderen", weder haar gebruikelijke St. Nicolaas-feestviering in het Concertge bouw. Een 400-tal kinderen vulde de groote zaal en amuseerde zich reusachtig. Niet alleen, dat de goede Sint, met zijn trouwen knecht Zwarte Piet, meermalen de zaal doorwandelden en heerlijke versnaperingen uitdeelden, daarin geassisteerd door de le den van het bestuur, de vereeniging had tevens voor nog een bijzondere attractie gezorgd door den bekenden goochelaar den heer Groninger uit Breda uit te noo digen, die de kinderen met zijn goochel toeren en poppenkast op buitengewone wijze heeft vermaakt. Al te spoedig was deze middag voor de kinderen verstreken. Bij het afscheid werd aan ieder der kin deren nog een pakket medegegeven, in houdende een collectie geheel nieuw onder goed, een stuk speelgoed en een versnape ring. De voorzitter, de heer A. Raamsdonk, heette bij den aanvang o.a. welkom den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman en mevr. Edelman, hem dank zeggende voor de groote belangstelling en steun telken jare vanwege het gemeentebe stuur ondervonden. Dank zij de milde giften der burgerij was het ook nu weer mogelijk aan hon derden kinderen een gezelligen St. Nico- laasmiddag te bezorgen.. Neutraal kinderkoor „Zanglust", Men schrijft ons Op Zaterdag 12 December a.s. geeft bo- genoemd kinderkoor in het Grand Hotel Britannia een uitvoering. Opgevoerd zal worden „Zonnekind", operette in vier be drijven van F. Westra. De entree is zoo laag mogelijk gesteld. Men leze ook de ad vertentie elders in dit blad. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 30 November tot 5 December werden in het badhuis 353 baden genomen en wel 240 door heeren, 84 door dames en 29 door kinderen. Nieuwe telefooncel. Vlissingen wordt langzamerhand moder ner en de P.T.T. draagt hiertoe het zijne bij. Nadat reeds op enkele punten van de stad publieke telefooncellen zijn geplaatst, is heden een nieuwe telefooncel voor het publiek ter beschikking gesteld en wel op het Beursplein. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana en Prins Bernhaird zijn Zaterdagavond van Den Haag naar' Berlijn vertrokken teneinde een bezoek te bren gen aan de moeder van Prins Bernhard, die te Berlijn ziek ligt. De Prinses en de Prins begaven zich naar den trein. Te Aarlanderveen zijn Zaterdagmiddag niet minder dan vier „Verdekkerde" mo lens in gebruik gesteld. VUssiiigsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren„Aasne" van Aarhuus „Jenny" van Bremen„An- tinous" van Rotterdam; „Emmy Friedrich" van Rotterdam„Paul Emile Javary" van RotterdamNederl. motorschip „Mercu- rius" van Gravelines naar HaaftenNed. motorschip „Fiat" van Londen naar Dor drecht. Vertrokken f „Goulouros Xenos" en „Adamanthios J. Pithis" naar Buenos Ayres „Aasne" naar Alexandrië; „Jenny" naar Barcelona„Paul Emile Javary" naar Casablanca. Teruggekeerd naar Antwerpen, wegens verlies van anker en ketting op de reede van Vlissingen, het Amerikaansche stoom schip „Cranford", komende van Antwerpen en bestemd naar Rotterdam. Het Amerikaansche stoomschip „Anti nous", komende van Rotterdam en be stemd naar Mobile, heeft bij de Noordsteen- bank gestooten. Na bekomen bewijs van zeewaardigheid heeft het schip de reis naar de bestemming voortgezet. Wegens den W.N.W. storm hebben ver schillende schepen, hun reis onderbroken en op de reede van Vlissingen ankerplaats gekozen. MIDDELBURG Coöperatie De Broederband. Aan het jaarverslag van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Broederband" te Middelburg over het tijdvak 1 October 1935 tot 30 September 1936, ointleenen v/ij, dat voor de afdeeling bakkerij 7 en voor de afdeeling winkels 6 kan wor den uitgekeerd. De mindere ontvangst van 1075 voor het kruideniersbedrijf is het gevolg van het koopen van goedkoopere artikelen, want er is beslist grooter hoe veelheid artikelen verkocht dan het vorige jaar. De bakkerij boekte een vooruitgang van 3600, doch dit is een gevolg van den hoogeren broodprijs. Het bestuur stelt toch met genoegen vast, dat de omzet in deze afdeeling, die de laatste 2 jaren ach teruitging, in dit boekjaar toich op peil is gebleven. Er traden 58 nieuwe leden toe en er vielen 78 leden af, zoodat er nu 1357 leden overbleven van de 1377 van 1 Octo ber 1935. Het aantal leden, dat regelmatig af draagt voor de verschillende brandstoffen van de kolen-afdeeling, bedraagt 325 en hen is totaal 8225 H.L. geleverd van ver schillende soorten steenkolen. De totaalomzetten warenafdeeling bakkerij 79.602.27, winkel Langeviele 87.231.88 en winkel Zacharias Jansen- straat 39.031.04%, totaal 205.865.19y2. De winst was voor de bakkerij 9042.89 en voor de winkels 6172.69%. Aan zieke leden is uitgekeerd van de afdeeling bakkerij 321.75%, afdeeling winkels 442.99. Uit het overlijdènsfonds resp. 410.79 en 128.55. Aangehouden. De politie hield op een volkslogement zekeren P. F. W. aan, die nog 2 boete moest betalen of een dag hechtenis onder gaan. De man koos het laatste en is he denmorgen aan de justitie voorgeleid. Wie mist een fiets. Op het politiebureau is een damesrijwiel gedeponeerd en bij particulieren een paar heerenrijwielen. Van deze karretjes zijn de eigenares en de eigenaars onbekend en er kunnen op het bureau inlichtingen over worden verkregen. KOUDEKERKE Vergadering Landbouwvereenïging Koudekerke. Vrijdagavond vergaderde de Landbouw- vereeniging Koudekerke in het café Cen traal. Aanwezig was het kringbestuur uit Middelburg, benevens ir. Dorst en de Velde, secretaris en assistent-secretaris van de Z.L.M.. De voorzitter, de heer A. de Lange, heette de talrijke aanwezigen welkom en wees er met nadruk op, dat deze najaars vergadering was uitgeschreven om de le den op de hoogte te stellen met wat moet, mag, en niet is toegestaan in dezen voor hen zoo moeilijken tijd. De heer ir. Dorst had zich bereid verklaard de noodige in lichtingen te verstrekken. Hierop voerde de voorzitter van het kringbestuur, mr. Van der Minne, het woord, die dankte voor de uitnoodiging en gaarne van de gelegenheid gebruik maak te om met de Koudekerksche vereeniging, die tot een der beste van den kring be hoort. samen te zijn. Spreker wees op de moeilijke tijdsomstandigheden voor de landbouwers, tuinders en veefokkers. Spr. spoorde allen aan eerlijk hun plicht te doen, den moed op betere tijden niet te verliezen en eendrachtig samen te blijven. Ir. Dorst zette hierna uiteen de ver schillende bepalingen, waaraan voldaan moet /orden bij den akkerbouw, de leve ring vrm vruchten en hoe te handelen met den veestapel. Van de gelegenheid om vragen te stellen, die door ir. Dorst werden beantwoord, werd druk gebruik gemaakt. Voor land- en tuinbouw verstrekte de heer Franse nadere inlichtingen, voor de veeteelt de heer Kleinepier. Tot slot dankte de voorzitter allen die aan dezen leerzamen avond hadden mede gewerkt en deelde mede dat nog twee films zullen worden vertoond. Verkeersstremmingen in Zeeland. De K.N.A.C. meldt, dat de onderstaande wegen tot nadere aankondiging afgeslo ten zijn voor alle verkeer de weg Poort vliet-Scherpenisse (Eiland Tholen) en de weg ZuiddorpeKoewacht (Zeeuwsch- Vlaanderen) gedeelte vak Oude Molen. fjdteMyfewSssei» GÜCOT ging Een nieuwe veldtocht in Abessinië. (Hoofdartikel) Aftreden van Koning Edward VIII waarschijnlijk geacht. (Buitenland) Het is betrekkelijk rustig in Spanje. Nieuw offensief echter verwacht. (Buitenland) Z.H. de Paus ongesteld. (Kerknieuws) Zaterdag wordt de nieuwe Moerdijk- brug geopend. (Binnenland) Vrouw vermoord te Amsterdam. (Gemengd Nieuws) Het verkeer eischt zijn wekelijkschen tol verschillende ernstige ongeluk ken. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ure van dankzegging en gebed door alle kerkgenootschappen ter gelegenheid van hefc Prinselijk huwelyk. Ter gelegenheid van het Prinselijk hu welijk zullen, naar wij vernemen, al de wëiq ^7 IN UW BORREL ÈfÖH (i COCKTAIL LIKEUR MwMb X VER/WOUTH SHERRY CATZaZn-VAW PEKELA-GRONINGEN tot de huwelijksfeesten. In deze reportage samenroepen tot een ure van dankzegging en gebed, hetzij op den dag voorafgaande aan het huwelijk, hetzij op den trouwdag zelve, Z.H. de Paus ongesteld. De gezondheidstoestand van Z.H. de Paus geeft aanleiding tot eenige onge rustheid. De geestelijke oefeningen, welke gedurende een week werden gehouden en welke door Zijne Heiligheid werden bijge woond, zijn zonder zijn tegenwoordigheid gesloten. In tegenstelling met andere jaren werden deze oefeningen in de particuliere kapel van den Paus gehouden, teneinde ,te voorkomen, dat hij zich te veel moest be wegen. Zaterdagochtend na de laatste preek las kardinaal Pacelli een boodschap van Zijne Heiligheid voor, waarin werd gezegd, dat hij tot zijn spijt niet tegenwoordig had kunnen zijn bij de sluiting van de geeste lijke oefeningen ten gevolge van een onge steldheid. De Paus verleende zijn zegen aan alle aanwezigen. De door den Paus te verleenen audiënties zijn tot nader order uitgesteld, hoewel de Paus het bed houdt, heeft hij loopende za ken behandeld. Sinds twee dagen had professor Aminto Milani een verhooging van den bloeddruk waargenomen en daar om den H. Vader een lichte hoeveelheid bloed onttrokken. Zaterdagavond werd vernomen, dat de Paus lichte koorts heeft en aan jicht en asthma-aanvallen lijdt. Zijn toestand geeft eenige reden tot bezorgdheid in verband met de zwakte van het hart. Zondagmorgen was de toestand statio nair. De Paus had een rustigen nacht doorgebracht. Er deed zich een lichte neiging tot ver betering voor. De benauwdheid, waaraan de Paus de laatste dagen leed, scheen min der te worden en hij heeft gistermorgen een krachtig ontbijt tot zich genomen. Zijn eetlust is goed. De Paus gaf den wensch te kennen op te staan om de mis bij te wonen, maar prof. Milani verzette zich daartegen. De zuster van Pius XI heeft hem gistermorgen een bezoek gebracht. Gistermorgen om 10 uur heeft de Paus zich met den kardinaal-staatssecretaris onderhouden. De verbetering in den gezondheidstoe stand van Z.H. den Paus, heeft zich, naar vernomen wordt, niet gehandhaafd. Nu bekend is, dat de Paus ernstig ziek is, stroomen de telegrammen het Vaticaan binnen, terwijl van alle kanten onophoude lijk inlichtingen worden ingewonnen, om trent het ziekteverloop, De Paus heeft een rustigen nacht gehad en hedenochtend 8 uur vond prof. Aminta zijn gezondheidstoestand bevredigend.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1