1000 500 300 150 100 25 Kerstdiner 5 DECEMBER iNo.288! 74e Jaargang iI936; UitgavaFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 116287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PR0VINC1ENIEUWS ^elicurlenissen ««ara «Baw gUsacf Grand Hotel „Britannia". VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent Ji ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. BLIJMOEDIG ONZE TAAK VERVULLEN. In „Wordende Cultuur" schrijft Martien Paulissen o.a. De wereld stikt van problemen. Mijn hoofd wordt er 200 zoetjesaan top zwaar van. Men zou zóó de heele santekraam in den steek willen laten en er op uittrekken, ver van het getob en gezucht, ver van het lawaai en de razernij. Want, om de zaak eens simpel en klaar te stellen, zonder den poespas van het een of andere „tragische" probleem wat er eigenlijk ontbreekt in deze wereld, in dit leven van de groote meerderheid van het menschdom iseen nuchter en gezond inzicht in wat leven is, een volslagen on bekendheid met de heerlijkheid van een geestesstrijd, van het trotseeren der moei lijkheden, van het inzwelgen van den krachtschenkenden levensadem. Zet af die radio, er uit, de straat op, de bioscoop voorbij, de winkelstraten door verder, de laatste buitenwijken langs I Zie zoo, we zjjn er I Buiten De nacht hangt over het voch tige land. Milliarden fonkelende sterren hangen aan het diep-zwarte zwerk, rustig en bewegingloos schijnbaar. Een fiksche wind blaast ons om de ooren en laat ons stevig doorstappen om geen kou te vatten. Blik nu in die onmetelijke diepte van het heelal, zend nu de blikken uit in de ruimte enduizel voor een oogenblik. Ge blikt nu in de eeuwigheid En wanneer ge langzaam, heel lang zaam tot uzelf gekomen zijt, denk dan rustig na. Hce nietig lijkt nu het drukdoenerig gemier in de stad achter u, hoe banaal die voortdurend krijschende radio, al dat ge doe en beweeg, dat gevlieg en gehaast. Natuurlijk is dat alles onbelangrijk. Ziet ge dat nu pas voor het eerst? Dat komt, omdat ge nog nooit de wereld op den noodigen afstand hebt kunnen be schouwen en overdenken. Wie zich los weet te maken van zijn stoffelijke omgeving en, als het moet, ook van zichzelf, door de ruimte op te zoeken, de onzichtbare machten van het heelal op zich te laten inwerken, niet omdat die conflicten er niet zouden zijn of om ze te ontloopen, maar juist omdat men ze alleen in zelfstandigheid met friscbneid en enthousiasme bezien en oplossen kan en al het verdere getob en gt weeklaag opper vlakkig, prullig is, die zal met meer in zicht en klaar besef de moeilijkheden des levens kunnen trotseeren, die zal niet als de menigte door de omstandigheden van zijn zekerheden losgeslagen kunnen wor den. Wanneer de gemeenschappelijk onder vonden moeilijkheden angstwekkend groot worden, gaat in de menigte de kuddedrift den boventoon voeren en maakt de massa immuun voor zelf-denken en zelf-doen. De massa-beweging en de leiders-verheerly - king komen dan. De „crisis van de per soonlijkheid" treedt dan in. Maar wat zou dat? Moeten wij ons in een hoekje laten drukken, omdat „ze" dit niet meer willen en dat niet meer, omdat „ze" zus gaan doen of zoo? We moeten onszelf blijven. Het leven gaat verder en het leven is toch alles het leren is eeuwig en gaat in vaste banen. Dat leven vraagt ons, onszelf geheel weg te willen schenken. Er is genoeg te doen op de wereld. We behoeven toch waarlijk niet om een taak verlegen te zitten. En perspectieven om iets te doen zyn er meer dan voldoende. Gelukkig zijn er nog menschen, die dit begrypen, die er nog een gezonden levens kijk op nahouden, die nog intens kunnen genieten van een goed boek, van een waarlijk groote scheppingdie zonder sombere zorgen door het leven gaan, die de zwarigheden des levens trotseeren en ondanks dat het leven indrinken als een versterking-schenkend vochtdie zich te midden van chaos en geestelijke ontredde ring weten te oriënteeren en zich een taak zoeken. Zie, de bedoeling die mij dreef tot het schrijven van deze regels was niet het brengen van een zeurende jammerklacht, maar het uitspreken van een groote blijd schap, omdat er toch nog een kleine schare van wakkeren, van werkzamen, van nuchteren, waakzamen en onver- schrokkenen leeft, dat er nog vernieuwing- scheppende krachten op elk gebied werk zaam zyn, die niet van plan zyn te ver sagen. Dit is het belangrijke, het vreugdevolle, het verheugende teeken des tijds. Niet wat „ze" doen of zeggen kan ons interesseeren, geen jeremiades en gewich tigdoenerij zijn onze aandacht waard. Het leven gaat verder. Waarom zouden wij dan niet blijmoedig onze taak zoeken en die met geestdrift en volledige overgegevenheid volvoeren Er is immers niets verloren, integen deel, er moet eigenlijk nog pas goed be gonnen wordenWanneer wij begrepen hebben, wat levend-zijn inhoudt, kan het niet twijfelachtig zijn, hoe wij onze houding tegenover het leven zullen be palen. Er kan gekozen worden uitlevens verzaking, levensaanvaarding en wat tus- schen beide houdingen inligthet eene verwerpen en het andere niet aan durven. RAADSOVERZICHT. De gemeenteraad heeft gistermiddag een zeer uitvoerige agenda in betrekkelijk kor ten tijd afgewerkt en daarbij over het hoofd van Burgemeester en Wethouders heen, het College van Gedeputeerde Staten harde noten te kraken gegeven. De Minister van Sociale Zaken had een brief gezonden, waarin werd medegedeeld, dat het woningplan van „Goed Wonen" voor den houw van 51 woningen, is afge wezen. Nadat de raadscommissies waren be noemd, werd de capitulanten-verordening aangenomen die bepaalt dat in onze ge meente de posten van ambulant-ambte- naar, bode-schrijver, incasseer der-water baas, agent van politie, agent-schrijver, ar beider, straatveger, beltwerker en plant soenwerker, uitsluitend door capitulanten kunnen worden bezet. Reeds dit punt gaf verschillenden raadsleden aanleiding hun ontstemming te uiten over de wijze waarop van hoogerhand de autonomie der gemeen ten wordt beknot, hetgeen in dit geval be- teekent, dat wij bij vacaturesvoor de be wuste functies zelfs onze eigen werkloozen moeten passeeren. Het afwijzend advies van B. en W. op een adres van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slij ters, tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting, gaf tot uitvoerige discussie aanleiding van verschillende zijden werd er op gewezen, dat deze groep ingezetenen er moeilijk voor staatanderzijds werd er aan herinnerd, dat te hunnen behoeve, reeds offers zijn gebracht. Het voorstel om op het adres afwijzend te beschikken werd aangenomen, maar B. en W. zullen nog eens bezien of bepaalde veranderingen in de schaal misschien raadzaam zijn en ver lichting kunnen brengen. Het voorstel om met 2172.90 deel te nemen in het kapitaal van het Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden en hiervoor ook een jaarlijksche bijdrage per inwoner van 2 cent toe te staan, gaf den sociaal democraten aanleiding tot uitvoe rige principieele redevoeringen, waarin ge wezen werd op de noodzakelijkheid van doeltreffende credietvoorziening, ordening :^in de bedryven en het feit, dat het publieke recht langzamerhand de plaats van het particulier initiatief inneemthetgeen voor den a.r. heer Marijs aanleiding was langs zijn neus weg op te merken, dat hetgeen hierover door den heer Castel allemaal te berde was gebracht, eigenlijk weinig te ma ken had met het punt dat op de agenda voorkwam. Verschillende sprekers zijn by dit punt reeds vooruit geloopen op de algenieene beschouwingen die in de eerstvolgende zit ting als de begrooting 1937 aan de orde komt (die voor 1936 is nog niet goedge keurd zullen worden gehouden. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen, evenals verschillende an dere agenda-punten van minder beteekenis die onder den hamer doorgingen. Zeer breedvoerig is gedebatteerd over het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om verschillende subsidies aan plaat selijke vereenigingen te verlagen. Gedepu teerde Staten hebben hierop aangedrongen en maandenlange onderhandelingen hebben in zooverre resultaat gehad, dat de ge- eischte vermindering in totaal belangrijk lager is, dan aanvankelijk werd verlangd maar niettemin is het resultaat voor veis vereenigingen funest. Zooals verschillend^ raadsleden terecht opmerkten, gaat het hier om subsidies voor het jaar 1936, dat thans vrijwel verstreken is. De vereenigingen die getroffen worden, hebben by hun uitgaven en het aangaan van verplichtingen natuur- STOOMWASSCHER1J „ZEELAND" Langevielesingel D 197. Telef. 637, Middelburg Zanei per hiio en per stuk lijk op de door de gemeente goedgekeurde subsidies gerekend en nu worden zij een voudig voor het feit geplaatst, dat zij over 1936 minder ontvangen, dan het bedrag waarop heel dèn arbeid van het thans vrij wel afgeloopen jaar was gebaseerd. Spe ciaal bij dit punt, werden harde noten ge kraakt aan het adres van Gedeputeerde Staten verschillende leden gaven als hun opinie te kennen, dat dit college desorgani- seerend werkt en dat Gedeputeerden van alle sociaal gevoel gespeend zijn. Van a.r. en s.d. zijde werd bij monde van de heeren Marijs en van Oorschot een lans gebroken voor het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies en voor het R.K. Huisvestingscomité, speciaal voor de eerste instelling die onmisbaar werk doet in het belang der volksgezond heid. Van s.d. zijde werd de idee geopperd, om als door vermindering der subsidies uit zending van kinderen die het behoeven, straks niet mogelijk is, met steun der dok toren bij Maatschappelijk Hulpbetoon aan te kloppen. Verschillende sprekers bepleitten de be teekenis van de Veréeniging voor Vreem delingen Verkeer de Vlissingsche Zwem- club die gespaard was, moet een veer van 50 laten ten gunste van het Vlissingsch drankweer Comité, als gevolg van een door den raad aangenomen amendement-van Oorschot, maar overigens heeft men het voorstel tot subsidieverlaging noodgedwon gen aangenomen. Wethouder Rorrjt (d:^ in deze vergade ring bij alle punten de eenige wethouder was, die naméns het College aan het woord kwam) viel de ondankbare taak te beurt, het voorstel tot subsidieverlaging, dat B. en W. zelf met grooten tegenzin hebben in gediend, te verdedigen. Ten slotte werd nog besloten den heer W. de W., voormalig directeur der Arbeids beurs, die in hooger beroep is gegaan van het vonnis der rechtbank te Middelburg waarbij hij tot vier maanden gevangenis straf werd veroordeeld met aftrek van voorarrest, uit den dienst te verwijderen totdat de Rechtbank te 's-Gravenhage uit spraak heeft gedaan1/3 van zijn wedde zal worden ingehouden. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat ook ditmaal de werkloozen tijdens de Kerstdagen een extra-uitkeering zullen ontvangen. Het twintigste raadslid. Blyf fit. Een nieuwe rubriek. „Dit is gemakkelijk gezegd, maar hoe krijg iik dat voor elkaar", ho.oren wij U in gedachten al mompelen als U het op schrift boven dit stukje leest. En inderdaad, het ia in onzen gejaagden tijd dikwijls niet gemakkelijk fit te blijven, daar velen onzer zoo overbelast zrjn met tal van werkzaamheden, dat zij him lichaam verwaarloozen, hetgeen zich te eeniger tijd onvermijdelijk wreekt. Bij ande ren is gemakzucht of onverschilligheid de oorzaak, maar hoe het ook zij, men doet niets aan lichaamsoefeningen enblijft dus op den duur ook niet fit. Daar wilden wij U nu een beetje bij helpen en tevens weer wat afwisseling brengen (die immers doet leven in den inhoud van ons blad. De rubrieken „Kruim- kens" en „Wetenswaardigheden" zullen voorloopig plaats maken voor een rubriek „Blijf Fit" hierin zal de heer Jules Kam- meyer, leeraar lichamelijke opvoeding M. O. U practische aanwijzingen geven op het gebied van nuttige, eenvoudige lichaamsoefeningen. Wij beginnen vandaag. Doet U mee? Alhambra-Theater. Op weg naar Singapore. Ziekenhuis-geheimen. Wel een voortreffelijke avonturenfilm Tay Garnett's „Op weg naar Singapore" (China Seas). Onmiddellijk doet deze klare, zakelijke film denken aan „Shanghai Ex press", welker succes men zoo vaak heeft trachten na te streven. Van de vele films echter, die rondom de uitgebreidheid van het Oosten spelen, is China Seas de eerste, die het tegen Shanghai Express kan opnemen. Werk van groot formaat Geheel naar het schema van Sternberg's werk en ook in dezelfde sfeer spelend, is de trein als eenheid van plaats hier de meesterlijk uitgebuite nachtboot geworden- Zoo juist verschenen Dr. J. W A T E R I N K „Aan Moeder's Hand tot Jezus" De godsdienstige opvoeding van den kleuter Gebonden in fraaien band f 1.90 Voorradig bij Boekh. D'HUY, Badhuisstraat 15, Telefoon 348, Natuurlijk behooren tot de onvermijdelijke ingrediënten voor hoogspanning een taifoen en zeeroovers. Raak en documentair-zakelijk en helder is het begin de afvaart van het schip. Hiernaast reeds aanstonds, en wellicht het best, de brillant verfilmde dialoog naar modernen Amerikaanschen traint. Niet minder beeldend dan de film zelf is deze dialoog vol tempo, snedigheid, woordspe lingen, recht-op-het-doel vooral. Vitaal, doch eerlijkde deugd van nu. De mé,n is Allan Gaskell, ruw en onbe houwen, verliefd op de liefde en dé vrouw, den drank en mannenwerk. Niet dronken, dan is hij de man, die op teenen staat, avonturier van allure, die den eeuwi gen roep van „overthere" volgt. En hij slaagt, deze kapitein bij eigen gratie. Bij storm, bij den aanval der zee roovers, waarbij „Chineesche Pop", die waarschuwt tegen een dreigenden overval, uit jaloezie verraad pleegt, door den sleutel van het arsenaal te stelen. De afgunst van de „dansmeid", die echter in de primitief ste gevoelens en eigenschappen precies bij dezen he-man past en dit is een zeer gelukkige en natuurlijke basis vindt haar oorzaak in de omstandigheid, dat ka pitein Allan Sybil, een herinnering aan de gladde Europeesche wateren en gepolijste menschen, ontmoet. De dan ontwaakte ver- teedering drijft uit zelfbehoud en zelfbe schuldiging den zwerver tot wreedheid tegenover Chineesche Pop. Goed geziene zielsconflicten, waarin de oogen zich voor de realiteit openen en ieder, vrij, den weg gaat, die past. Sybil terug naar het civiele Engeland, kapitein Allan huwt de dans meid. En zóó is het goed. Want deze film is waar geen valsche overdrijvingen van erotiek en avontuur zijn noodig om ons te boeien. De groote sterren Clark Gable, Wallace Beery, de blonde Jean Harlow, Lewis Stone (met drie sterren) en G. Aubrey Smith, en daarnaast vooral ook kostelijk getroffen kleinere typeeringen, zij alle maken „China Seas" tot een werk, dat door zijn alzijdige kwaliteiten tot den besten en hoogsten vorm van film-ontspanning, waarbij geen neerbuigende laatdunkendheid past, be hoort. Het hoofdnummer voor de pauze „Zie kenhuis-geheimen" is meer als amusement bedoeld dan het indertijd uitgebrachte „Men in White". In het algemeen werpen hier de doctoren een overmaat van verlief de blikken op de zustertjes, die het zieken huis voor de medici en voor de patiënten onveilig maken. Amor en Esculaap huizen onder één dak, en de verpleegsters kunnen het best diverse hartaandoeningen ge nezen, Een rijke vrouw regeert in haar man ziekte feitelyk de geheele inrichting. Zij maakt en breekt jonge doktoren, zorgt voor carrière of ontslag en helpt zoo noo dig ook geldelijk. Het is zeker een open vraag, of dit niet als fijne spot en parodie bedoeld is op ondergrondsche vrouwelijke macht bij gemakkelijk te leiden „leiders", die zich niet zuiver zakelijk bewust zijn van plicht en verantwoordelijkheid tegen over bedrijf en ondergeschikten. Waartoe dergelijke invloed op „verboden terrein" leidt, wordt wel heerlijk gedemonstreerd in deze temporijke overdrijving. Als hoogtepunt geldt het bezoek, dat een gangster, staatsvijand no. X, aan zijn zieke moeder mag brengen. Inplaats van de be raamde vlucht, volgt echter het neerknal len van den bandiet. Bij zijn verdediging schiet deze laatste eerst echter een dokter neer. Waarmee doodelijke ernst in de film plotseling haar entrée doet. Ademloos kijkt men, hoe de bijkans hopelooze operatie verricht wordt en hoe de neergeschoten medicus zelf in een spiegel den gang van zaken wenscht te regelen. Dat patient en chirurg beiden hetzelfde lieve verpleegster tje beminnen, is geen beletsel voor een blij den afloop. Het filmspel bij dit verhaal van ietwat zonderlinge gebeurtenissen in een Ameri- kaansch ziekenhuis is goed, het tempo is uiterst Amerikaansch, de dialoog pittig er met fijne gezegden doorspekt. In het journaal o.m. de Engelsche koning „Prince Charming", op inspectie op woe lige wateren, elegant kunstrijden, „Blut und Eisen," in Spanje en zeer gracieus Blijmoedig onze taak vervullen. (Hoofdartikel)^ Duitsch vliegtuig neergestort en in een ravijn verdwenen. (Luchtvaart^ De opstand in SpanjeMadrid op nieuw gebombardeerd. (Buitenland)', De foto-technische dienst van de K.La M. bestaat 15 jaar. (Luchtvaart); De Tweede Kamer behandelt de ophef* fing van de Kweekschool te Oostburg g de Minister kan op het genomen be sluit niet terug komen. (Tweede Kamer)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Gedurende de feest dagen goed verzorgd Kerstboom met verrassingen. Om teleurstelling te voorkomen gelieve U reeds thans Uw tafel te reserveeren. Telef. 80 en 194. frissche, slanke sportmeisjes bij" berg- beklimming. Luxor-Theater. Met donderend geweld. Catharina de Kleine. In dit theater draait deze week een bui tengewoon goed programma. In de eerste hoofdfilm zien wij Dick Foran, den zingenden cowboy en Paula Stone in de hoofdrollen. De film brengt een episode in beeld uit het leven en den strijd omstreeks 1864 in Amerika onder president Lincoln tegen opstandelingen en Indianen gevoerd. Luitenant Dick Foran, die bij den geheimen dienst wordt ingedeeld, heeft met allerlei gevaren en moeilijkheden te worstelen en het heeft heel wat voeten in de aarde om de achter het scherm werken de bendeleiders te ontmaskeren, temeer, waar deze hem van zijn papieren hebben beroofd. De heldhaftige stryd wordt ten slotte door hem gewonnen, waarvoor zijn' belooning, in den vorm van zijn bevorde- ring tot majoor en een lieftallige schoone, die hem voor goed op zijn levenspad ge zelschap zal houden, natuurlijk niet uit blijft. Een sensatiefilm, schitterend van regie (Noel Smith) en opname, van een geweldige spanning en rijk aan prachtige, imponeerende natuurtafereelen. Na de pauze gaat „Catharina de Kleine'* met de welbekende Hongaarsche actrice Franziska Gaal, Otto Walburg, Ernst Ve rebes, de nieuwe ster aan het Oostenrijk- sche filmfirmament Hans Holt, Fritz lm- hoff en anderen. Franziska speelt het lie ve, kleine werkstertje, dat verliefd wordt op een chauffeur, die in werkelijkheid een heer uit betere kringen is, en deze ver momming en omgang slechts gebruikt om in aanraking te komen met de dochter des huizes, wier vader, een groot-industrieel^ tegen een verbintenis is. Als de „chauf feur" het lieve karakter van „de kleine'1 leert kennen, begint zijn geweten te spre ken. Uiteindelijk zal hij toch uit een van beiden moeten kiezen en daar de fabrikant milder gestemd raakt, loopt het door al lerlei verwikkelingen weldra spaak, zoodat ,.de chauffeur" kleur moet bekennen. Zijn ïart zegeviert over zijn verstand, waarme de hij bewijst, dat er in de liefde geen on derscheid is tusschen een „mijnheer" en: j een „chauffeur". Een vroolijke film, waar in Franziska een ware creatie geeft van het verschoppelingetje, en in Hans Holt een uitnemenden tegenspeler heeft. Her mann Kosterlitz verzorgde meesterlijk da regie van deze rolprent, waarin voorts nog te genieten valt van heerlijke Mozart- muziek en het optreden van de populaire Comedian Harmonists. Leon Schlesinger zorgt in het voorpro- j gramme in „Porky's Poultry Plant" (een Looney Tunes) voor de noodige verrassin gen. Naast het Polygoon-journaal is er voorts nog een serie eerste klasse variété- I nummers.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1