iflfe 500 300 150 100 25 VRIJDAG 4 DECEMBER 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. ¥AH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De bewapening der wereld. 1 STADS- m PROVINCIENIEUWS Müller's Servieshuis PLICHT EN LIEFDE. SeteuJewassew «aai» lew Joeg Müller's Servieshuis I¥O.S@7! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie biaden. Eerste blad. LEGERUITGAVEN SINDS 1914 MET VIJFHONDERD PROCENT GESTEGEN. Maar de begrootingen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden steeds lager. 1 De begrooting van den staat komt onge veer overeen met de balans van den koop man. Beide toonen het streven, zekere fei ten. extra te onderstrepen en andere op den achtergrond te laten treden en daarbij ehoeft men geenszins direct aan vervalsch- te balansen te denken. De begrootingen der zeven groote mo gendheden Engeland, Frankrijk, de Ver- eenigde Staten, Duitschland, Italië, Rus land en Japan toonen nu aan, dat men in het jaar 1936 ongeveer vijf maal zooveel voor bewapening heeft uitgegevén als in het jaar 1914. De zuivere bewapeningsuitgaven bedra gen op het oogenblik ongeveer twee mil liard tweehonderd en negentig duizend pond sterling Hoe ongekend hoog dit cijfer is, ziet men het best, indien men zich eens voor de oogen houdt, hoe deze uitgaven in de ver schillende staten zijn gestegen. Wij nemen daarbij als vergelijkende cijfers, die van de jaren 1914, 1931 en 1936. Engeland gaf in 1914 voor bewapeningsdoeleinden 77 mii- lioen pond uit, in 1931 waren het 92 en in 1936 ongeveer 161 millioen pond. Frankrijk gaf in dezelfde jaren 72 millioen, 134 mil lioen en 185 millioen pond uit. Voor de Ver- eenigde Etaten luiden deze cijfers 50 mil lioen, 140 millioen en 202 millioen pond. De Italianen hadden in 1914 37 millioen, in 1931 59 millioen en in 1936 150 millioen pond noodig. Japan gaf in 1914 voor zijn bewapening slechts 19 millioen pond uit, maar in 1931 was dit cijfer reeds tot 26 millioen en in 1936 tot 60 millioen pond ge stegen. Nu komen de beide mogendheden, wier uitgaven het sterkst gestegen zijn. Rusland gaf voor zijn bewapening in 1914 92 mil lioen, in 1931 156 millioen en in 1936 592 millioen pond uit. Deze enorme som is intusschen nog klei ner dan die, welke Duitschland op het oogenblik voor zijn bewapening uitgeeft waarbij men echter moet bedenken, dat dit land in tegenstelling met de andere stater een geheel nieuw legerapparaat moest op bouwen. Het Duitsche rijk had in 1914 voor zijn bewapening 95 millioen, in 1931 42 mil lioen en in 1936 zelfs 940 millioen pon.d noodig. Deze cijfers spreken boekdeelen. Zij be wijzen, dat twintig jaren na den oorlog, die volgens de staatslieden van toendertrjd „de laatste oorlog" zou zijn, de kosten der be wapening alle andere uitgaven overtreifen. Op iedere minuut van dit jaar werden en worden 4400 pond sterling voor de bewape ning der verschillende landen uitgegeven. De Abessijnsche oorlog, die Italië finan cieel aan den rand van den afgrond bracht, kostte in totaal 250 millioen pond. Wat geeft men voor volksontwik keling uit? En wat geeft men voor onderwijs, kun sten en wetenschappen uit? Hier wordt de verhouding nog schrik wekkender, nog deprimeerender, indien men aan de toekomst van Europa denk*. Frankrijk, Engeland en ook Italië geven nog immer ongeveer 29 van het bedrag, dat zij aan hun bewapening besteden, voor cultureele doeleinden uit. In Duitschland is dit percentage, gezien de hooge bedra gen, die men voor den opbouw van het nieuwe leger noodig heeft, natuurlijk lag«r. Het Japansche percentage bedraagt 13. Rusland zegt, dat het voor dergelijke doel einden 55 van het bedrag, dat het aan zijn bewapening besteed, uitgeeft. Maar het behoeft wel geen betoog, dat dit percenta ge, dat moeilijk te controleeren valt, zeer en zeer overdreven is. Een troost, maar een voor Europa zeer beschamende troost is het, dat de Ver- eenigde Staten voor de volksontwikkeling 75 meer uitgeven dan voor hun bewape ning. Welke cultuurwaarden, wegen, electri- sche centrales, huizen, parken, en duizen den andere mogelijkheden men voor deze som van meer dan twee en een kwart mil liard pond sterling zou kunnen verkregen dat .mag iedere lezer zelf eens ernstig óverleggen Kerstuitvoering zangvereeniging „Looft den Heer". De uitvoeringen van de zangvereeniging „Looft den Heer" genieten een goede re putatie, zoodat or niet aan getwijfeld be hoeft te worden, dat voor de Kerst-uitvoë- ring op Donderdag 10 December belang stelling zal bestaan.. Weliswaar -iis-10 December nog geen Kerstmis, maar niettemin mag dit concert aanspraak maken op den naam „Kerst- uitvoering", daar een zeer belangrijk deel van het programma bestaat uit koren, ko ralen en soli uit het „Weihnachtsoratorium" J. S. Bach. van Johann Sebastian Bach. Het overige programma sluit hierbij goed aan, daar geopend wordt met het „Stille nacht, hei lige nacht" van F. X. Gruber te zingen door het koor en gevolgd door de ouver- De grootste sorteering Engeisch Serviesgoed ture uit „Der Messias" van G. F. Handel, te spelen door de Vlissingsche Orkestver- eeniging. De begeleiding bij de door het koor en de soliste (mej. R. Boelsma uit Den Haag, alt) uit te voeren deelen van het Weihnachtsoratorium van Bach, wordt eveneens door de Vlissingsche Orkestver- eeniging verzorgd. Dit belooft dus een uitvoering te worden die zeker ruime belangstelling verdient. Verdere b\jzonderheden vindt men in de annonce in ons blad. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage is men bezig met het planten van doode hoo rnen, waaraan de aan te brengen straatver siering voor het a.s. vorstelijk huwelijk be vestigd zal worden. Op de binnenplaats van de Koninklijke stallen te 's-Gravenhage worden de paarden geoefend en aan muziek en geschreeuw ge wend, iets dat tijdens de komende huwe lijksfeesten wel noodig zal zyn. Opgave van personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van de maand November. Aantal inwoners op 1 November 21.752 Aantal inwoners op 1 December 21.760. GEVESTIGD: J. W. Auer, badmeester, Groene woud 25, van Terneuzen. D, Meyer, zonder, Singelweg 1, van Schiedam. Kort commentaar De gebeurtenissen in Engeland. Plicht en liefde Een door roman- en tooneelschrijvers veel misbruikte tegenstelling, die door de recente gebeurtenissen in Engeland onver-, wachte actualiteit gekregen heeft. Speciaal in ons land zal :men hetgeen thans aan de overzijde van het Kanaal geschiedt, met meer dan. gewone belang stelling gadeslaan. Nederland immers heeft het voorrecht, dat het toekomstige staats hoofd, Prinses Juliana, het groote geluk te beurt valt, als gewoon menschenkind zeer binnenkort met den man harer keuze in het huwelijk te mogen treden. Een feit van groote beteekenis, ook voor het landsbe lang, daar het niet te weerleggen is, dat een gelukkig mensch zijn of haar plicht beter vervult, dan iemand die innerlijk onevenwichtig is, hetgeen zoo licht het gevolg kan zijn van een niet geslaagd hu welijk. Het groote belang hiervan begint men gelukkig sinds de laatste tientallen jaren in te zien en wij achten dit van ontzaglijke beteekenis om velerlei redenen, waar wij in het bestek van dit „Kort Commentaar" niet dieper op in kunnen gaan. En o.i. is hetgeen thans in Engeland plaats vindt, tragisch, diep tragisch. Weet U het nog, dat dc betrokkene, toen hij nog Prins van Wales was, „Prins Chaiming" werd genoemd? Wie zijn foto's zag, en een beetje menschenkennis had, werd niet misleid door de populariteit, want d- oogen spreken hun eigen taal ook op een foto. Maar voor de groote mas sa was „Prins Charming" hèt 3ymbool van geluk en voorspoed. En nu..... Engeland is het land der tradities. Tal van gebeurtenissen en plechtigheden vin den daar plaats Volgens eeuwenoud cere monieel en daar valt wat voor te zeggen. Want in onzen tijd breekt men wel al te lichtvaardig met de toch waarlijk in veler lei opzicht belangrijke erfenis van het ver leden. Maar tradities zijn, behalve eerbied waardig, ook wel eens wreed doordat zij niet meer passen in het raam van onzen tijd. En dit achten wij zeker het geval met de traditie die voorschrijft dat een vorst geen morganatisch huwelijk mag sluiten, d.w.z. een huwelijk waarbij in bet onder havige geval, de echtgenoote van den Ko ning van Engeland niet zou deelen in al de rechten aan den vorstelijken stand van haar gemaal verbonden. En wij prijzen ons gelukkig, dat in óns land ruimer inzichten baan breken \en dat de troonopvolgster althans in dit opzicht minder dwang wordt opgelegd. Iets dat wij zeiden het hierboven reeds land en volk slechts ten goede kan komen, daar een gelukkig mensch gaarne arbeidt en dan ook goede prestaties levert. Waarschijnlijk valt Maandag in het openbaar de beslissi ng ten aanzien van hetgeen in Engeland staat te gebeuren. Wij matigen ons geen oordeel aan over het particuliere leven van Koning Edward VIII en zijn evenmin in staat te overzien of mevr. Simpson als echtgenoote van een regeerend vorst op haar plaats zou zijn. Op het oogenblik zien wij slechts de tra giek van het feit, dat een betrekkelijk jong vorst die door zijn volk als „Prins Char ming" werd verafgood, door datzelfde volk en zijn tradities thans waarschijnlijk zal worden gedwongen om te kiezen tusschen den troon en de vrouw van zijn hart. N. F. Hartland, administrateur sociale zaken, Hendrikstraat 12, van. 's-Graven hage. A. Witsiers, sergt. torpedomaker, Paul Krugerstraat 46, van Den Helder. Mej. A. C. E. Bartelse, huishoudster, Sin gelweg 116, van Goes. B. J. Methorst, sergt. timmerman, Nieu- wendijk 35, an O. en W. Souburg. S. Vrekede Koning, zonder, Sottegem- straat 4, van Domburg. P. Louwerse, matroos le kl., de Ruyter- straat 7, van Den Helder. P. C. du Bois, caféhouder, Emmastraat 18, van Antwerpen. H. H. Overweg, korp. torpedomaker, Wachtschip, van Soerabaja. Mej. A. J. M. Engering, apoth. assisten te, Nieuwstraat 79, van Voorburg. J. J. C. Korthals Altes, luitenant ter zee, Wachtschip, van Den Helder. P. Wevers, los werkman, Molenstraat 43, van O. en W. Souburg. L. A. Donker, kantoorbediende, Singel- weg 166, van Rotterdam. W. Schout, bakker, Zwanenb. weg 5A, van Leiden. A. C. Verstraate, marinier, Aagje Deken straat 125, van Curasao. H. M. van den WallBake, luit. ter zee, a.b. Hr. Ms. Wachtschip, van Soerabaja. J. Bosschaart, varensgezel, Kanaalstraat 116, van O. en W. Souburg. J. v. d. Berge, monteur, Walstraat 22, van Hilversum. J. J. Blondel, aanplakker, Molenstraat 42. van Goes. J. G. Rubé, winkelier, Kerkstraat 8, van Hoensbroek. VERTROKKEN: E. van der Plank, scheepswerktuigkundi- ge, Badhuisstraat 41, naar Rotterdam. H. v. GelderLeeuwenburg, zonder, Bad huisstraat 41, naar Rotterdam. A. J. Dirks, pijpenlegger, Pioenlaan 1, naar Amsterdam. J. Labout, electro-techn.-opz., Singelweg 1, naar Amsterdam. H. B. M. J. Worst, bouwk. ambtenaar, Badhuisstraat 24, naar Den Haag. C. van Gelderen, zonder, Noordstraat 36, naar Domburg. P. B. Minnaert, hovenier, Dijkstraat 131, naar Haarlem. L. Wrjnands, .matroos, Kanaalstraat 126, naar Middelburg. A. J. Adriaansen, zonder, Coosje Busken- straat 41, naar Amsterdam. L. Noels, werkman, Koningsweg 25, naar O. en W. Souburg. J. v. d. Perjl, tijdschrijver, Glacisstraat 117, naar O. en W. Souburg. J. Koger, korp. konstabel, Kanaalstraat 116, naar Den Helder. A. Schaap, surnumerair Reg. en Dom., Scheldestraat 90, naar Heerlen. K. J. de Haas, sergt. maj. administrateur. Badhuisstraat 56, naar Utrecht. H. A. Brandon, portier, Breestraat 17, naar Rotterdam. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Rottum" van zee Nederlandsch motor schip „Succes" van Zeebrugge voor Rotter dam. Om te bunkeren Spaansch stoomschip „Serantes" van Rosario; Finsch stoomschip „Usko" van Brussel. Vertrokken „Serantes" naar Stavanger; „Usko" naar Helsingfors „Vledderveen" naar Londen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand was de Leeszaal 25 dagen geopend. Zij werd bezocht door 1146 personen 1038 mannen en 108 vrou wen. Het gemiddeld bezoek per dag be droeg 46 personen vorige maand 44 per sonen. In de Uitleenbibliotbeek werden aan 1809 lezers 2093 boeken uitgeleend 1447 Nederlandsche romans, 59 buitenlandsche romans, 217 kinderboeken, 370 populair wetenschappelijke boeken en tijdschriften. Negen nieuwe leden werden ingeschre ven, waarvan 3 gratis lezen. Nieuwe aanwinsten Romans: Coolen Dorp aan de rivier. Fisher Toen het Maandag werd. Istrati Distels van den Baregan. Kastner Drie mannen in de sneeuw. Kolbenheyer Kerstverhalen. LastZuiderzee. Prestre Het doodende licht. Pop. wetenschappelijk: Brohtë Jane Eyre (esperanto), Kampen Zeilsport. Naber Na 25 jaren (feminisme)'. MIDDELBURG De optochten bij de huwelijksfeesten. In de gisteravond gehouden vergadering van de subcommissie voor den allegori- schen optocht en den Iichtstoet is besloten nog een krachtige opwekking te doen om meer deelname te krijgen. Ten opzichte van sportvereenigingen dacht men aan een moderne of klassieke demonstratie, zangvereenigingen kunnen aan Orpheus denkenbuurtcommissies kunnen wagens met verschillende voorstel lingen brengen zooals reeds van enkele vast staatzij kunnen ook groepen fakkel dragers leveren, die tusschen de groepen in marcheeren. Inrichtingen van onderwijs kunnen den ken aan historische symboliek. Vakorga nisaties kunnen productie voorstellen en be drijfsgroepen zijn zeker ook welkom. Op een vergadering kunnen de plannen dan nader worden uitgewerkt. De optoch ten zijn naast versiering en verlichting een zeer belangrijk deel van de feesten en zul len veel af en toedoen aan het welslagen. De bewapening der wereld. (Hoofdartikel.) Aftreden van Koning' Edward VIU waarschijnlijk geacht. Maandag valt de beslissing. (Buitenland.) De gebeurtenissen in Engeland. (Kort commentaar.) De opstand in Spanje bombardemen ten aan de kust verwacht. (Buitenland.) De bekende sportvlieger M. A. G. van der Leeuw neergestort en omgekomen. (Luchtvaart.) Geen concentratie van den vliegtuig bouw. (Luchtvaart.) Economische toestand in Zweden bij zonder gunstig. (Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Prachtsorteering KEUKENKASTEN Voor de werkloozen. De groote zaal van het Schuttershof was gisteravond geheel bezet, bijna geheel met werkloozen en hun echtgenooten, toen de voorzitter van de commissie voor ontspan ning, de heer Wolters, allen een welkom toeriep en mededeelde, dat het dit jaar niet zoo makkelijk is een gezelschap bereid te vinden om iets voor de werkloozen te doen, er zijn minder vereenigingen blijkbaar die zich op dit gebied bewegen. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik er nog eens op te wijzen, dat het ontspanningslokaal alleen open staat voor werkloozen boven de 24 jaar. Spr. wekte de ouders op hun werk- looze jongens naar de cursussen, te zenden, vooral nu door het Daltonsysteem geen klasse, doch persoonlijk onderwijs wordt gegeven. Hierna kon Overschotje beginnen met de opvoering van de revue, waarmede hij op 21 November reeds een groot succes be haalde. Ook nu is er smakelijk gelachen en is er genoten van goed spel en goeden zang. Ned. Chr. Landbouwarbeidersbond. Donderdagavond werd vanwege het dis trict Walcheren van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond in de „Vergenoeging" te Middelburg een druk bezochte propaganda- vergadering gehouden. Als sprekers traden op de heer A. Vin gerling, hoofdbestuurder te Goes en H. Oudehoek, secretaris-penningmeester van den Bond te Utrecht. De eerste sprak over „Ontbinding en samenbinding" en stelde tegenover de ont bindende krachten der revolutionnaire be wegingen de eisch tot samenbinding, door Gods Woord gesteld. De tweede spreker sprak over„Het beginsel beslist". Het Christelijk beginsel, waarvan wij uitgaan, moet in de practijk worden beleefd. Dan gaat er kracht van ons uit. Wij erkennen alleen den Eeuwigen Souverein, geen menschelijken dictator. Aan leuzen hebben wij geen behoefte. Ons beginsel is waard, dat wij er offers voor brengen. Met een krachtige opwek king tot trouw aan het beginsel en den N.C.L.B. eindigde spreker. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag vergaderde dc gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester P. W. ter Haar, voltallig. Tot het borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden zal voorloopig nog niet worden toegetreden. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, waarbr het advies van den Raad werd ingewonnen betreffende een wijziging van de jaarwec.de-regeling van Burgemeesters, secretnrissen, enz. De be paling luidt„Indien door de Kroon is be paald, dat in een gemeente de bediening van secretaris en ontvanger door denzelf den persoon worden bekleed, daalt het to taal der bruto-jaarwedden, niet beneden het bedrag, dat zou worden genoten, indien alleer de hoogst bezoldigde betrekking zou worden bekleed". Besloten werd accoord te gaan met deze wijziging. By besluit van Gedeputeerde Staten van

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1