25 DONDERDAG 3 DECEMBER 500 300 No.286- 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Voor KRISTAL naar Müller's City-Magazijn van Jew Luxe Houtwaren Müller's City-Magazijn VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m lapl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit vier bladen. Eerste blad. PATROON DER ZEEVAARDERS Zijn faam leide onzen geest. Sint Nicolaas is ten onzent vanouds een echte Vaderlandsche heilige, als hoedanig wij hem overnamen van de Hollandsche zeevaarders, die hem als hun schutspa troon vereerden. Vandaar ook, dat de Hol landsche Sinterklaastradities stammen van Amsterdam, de stad der zeevarenden, waar den heilige een kerk aan de haven werd ge wijd. Sinterklaas is in den loop van eeuwen in ons land een volksbezit geworden, een interconfessioneele vriend van allen. Dat heeft zijn faam gewrocht. Omtrent den persoon van Sint Nicolaas loopen tal van fabels en legenden, die hem voorstellen als een Apostel van Barmhartigheid, een won derdoener in somberen nood. Zeker, als wij zijn levensverhaal ophalen, vertellen wij van hem óók nog wel als Bisschop van Myra, die zich in zijn vrijen tijd bezig hield met het redden van gevangenen en ter door veroordeelden, alsmede met het stil letjes werpen van zakjes met goud in de muiltjes van door haar armoe in haar eer bedreigde vrome, jonge maagden. Maar die verre faam van. vijftien eeuwen zou het niet hebben gehouden tegen de realiteiten van een jonge historie, wanneer de Neder- landsche zeelieden niet toevallig hun ver trouwen op de voorspraak van Sint Nico laas hadden geplaatst en zij, terugkeerende van hun verre en in de Middeleeuwen zeer langdurige reizen, hun familie niet telkens hadden vergast op verhalen over de schoo- ne uitkomsten van dit vertrouwen. Van die verhalen, meer en meer tot. fantastische legenden geworden naar mate z\j veelvuldi- ger werden oververteld, zijn er thans nog vele bekend. Zij doen ons de zeevarenden zien in den bangen angst van woedende stormen en wij hooren, hoe na een bid dende vlucht in den schoot van den won- derdoenden patroon-heilige de klaarte der luchten herkeert en de baren zich moede plat leggen. Hoe rauwer een volk is, des te dieper vaak ook het gebed in den nood en het geloof in de bovennatuurlijk heid van elke uitkomst. De faam van Sinterklaas kwam aldus van de zee tot onze lage landen, waar óók nood en angst konden heerschen. Vele goede uitkomsten werden aan zijn voorspraak en bemiddeling toegeschreven en daardoor kwam ook zijn naamdag, 5 December, in groote eere. Wat daar thans nog van rest, is in den loop van tijd voor de meesten tot traditie- alléén geworden. Maar ook deze traditie is schoon en verheven, omdat zij op een mooien grondslag van het verleden rust. De zee buldert bij tijd en wijle juist nog als voorheen. In diepsten nood is het geen Sint Nicolaas meer, dien men aanroept, maar de marconist tikt driftig zijn S.O.S.- seinen door den aether en heel het apparaat van menschelijke veiligheidsweer tegen de geweldige macht van de natuur ko.mt in werking. Dat is goed zoo, want de mensch is verplicht alle vermogens van zijn kunnen uit te putten voor hij hoogere hulpe mag erlangen. Maar ook in onze dagen wordt bewezen, dat het menschelijke kun nen beperkt is en dat wij uiteindelijk niets zijn zonder Hem, Wien alle levens toebe- hooren en,alle machten ondergeschikt zijn. Wanneer in uitersten nood onze gedachten niet op Hom zijn gericht en wij ons bij le ven en overgang niet met Hem verbonden weten, dan zal ook geen blik op een radio zendapparaat ons onze rust doen behouden. Op het land is het nèt zoo. De Maat schappelijke nood is tegenwoordig „ge ordend". Regeeringen verklaren plechtig, dat geen onderdaan v-n broodsgebrek be hoeft om te komen. Maar de mensch leeft niet van brood alléén. Wat een arme aan het steunkantoor ontvangt, is de portie van den plicht, welken de medemensch jegens hem heeft. Wat do ondersteunde bij die portie nog noodig heeft, is zijn deel in de liefde der menschen, welke zijn geloof in de schoonheid van het leven moet voeden en onderhouden. Men noemt Sinterklaas het feest der ar men en der kinderen. Wij zouden het bóven alles het feest van dc rijken willen heeten, het feest van allen, die nog in staat zijn om goed te doen aan den medemensch. Onze plichten zijn zóó precies bepaald en om schreven in de huidige menschenmaat- schappij, dat wij geneigd zijn om tevreden met én over ons zelf te wezen, a Is w$ aan alle deze hebben voldaan. Om dezen tijd van het jaar echter, als iets vdn den Sinterklr asgeest in ons vaart, beseffen wij, dat het eigenlijk vooral op aankomt, wat wij boven onzen engen plicht uit doen. Sinterklaas zou nooit zoo'n faam hebben verworven, als de schepelingen thuis alleen hadden verteld, dat het schip drijvende bleef in de stormen, welke hen tot in de haven vergezelden. Neen, Sinterklaas hield in deze verhalen en legenden het schip riet alleen drijvende, maar hij liet de gol ven zich leggen en het zonnetje doorbreken door duistere wolken. De mensch vraagt méér dan behoud, hij vraagt mede iets van het licht en het ge luk en de schoonheid van het leven. Honderdduizenden menschen zijn tegen woordig slechts juist drijvende en zij ver kommeren door het gemis aan licht en ge luk, welke wij zoo gemakkelijk van ons kunnen doen afstralen, wanneer wij maar lets van den geest van den Sinterklaas weldoener in ons opnemen. Zien wij in deze dagen allen eens om ons heen, om te ontdekken, wat wij met stille hand zouden kunnen doen, opdat de medemensch, die door ons d.i. de maat schappij in nood drijvende werd gehou den, met vreugde zal opspringen om blijde uit te roepen zie vrouw zie, kinderen daar is ook wéér zon. Zon door liefde De verlaging der gemeentelijke subsidie. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal de gemeenteraad morgen het voorstel van Burgemeester en Wethouders behandelen met betrekking tot de verlaging van ver schillende subsidies. In verband hiermede heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer Vlissingen, gisteren onderstaand schrijven gericht tot het College van B. en W. Edelachtbare Heeren, Wij bevestigen hiermede de ontvangst van Uw schrijven Nr. 2264, waarbij ons werd medegedeeld, dat door Uw College den Raad zal worden voorgesteld onze subsidie te verlagen van 270 op 225, met ingang reeds van - Januari 1936. Het zij ons vergund, alsnog op te mer ken, dat deze vermindering van sub sidie, welke toch al zeer gering was bij ons veel omvattend werk inzake propaganda en service voor onze Bad plaats slechts een zeer geringe finan- cieele steun kan zijn. Indien wij ver gelijken met andere subsidies, totale kosten museum, enz., zouden w\j er bij Uw College eerbiedig, doch .met klem op willen aandringen in het bijzonder het voorstel tot vermindering subsidie V.V.V. nog eens te willen bezien, en wel te willen overwegen, of een andere verdeeling der geëischte vermindering mogelijk is. De eischen van heden gaan toch vóór die van het verleden", Wij onderschatten de moeilijkheden niet waarvoor B. en W. zich geplaatst zien door de houding van edeputeerde Staten in deze aangelegenheid. Maar het is een feit, dat het subsidie voor V.V.V. voor een gemeente als Vlissingen, die er als badplaats toch behoefte aan heeft, dat hier vreemdelingen komen, reeds aan den zeer lagen kant was en o.i. bezwaarlijk nog verminderd kan worden, zonder dat dit zich te eeniger tijd wreekt. Moge men in deze aangelegenheid dus geen zuinigheid nastreven, die de wijs heid misschien kon bedriegen De a-s. Feestelijkheden, Het programma, voorloopig vastgesteld. Gisteravond vergaderde het Centraal comité voor de a.s. feestelijkheden met de afgevaardigden der verschillende buurfc- commissies in het Grand Hotel „Britan- De voorzitter van het Centraal comité, de heer F. G. Lemmers, heette de talrijke aanwezigen welkom, en deelde daarna het programma mede, dat door het comité aan de vergadering ter goedkeuring werd vast gesteld. In breede trekken luidt dit als volgt Woensdag* 6 Januari (le dag) 8 uur klokken luiden8.45 uur verzamelen bij het Concertgebouw of Kazerne van afge vaardigden van buurtcommissies en veree- nigingen; gerekend wordt op plm. 60 vaan dels of vlaggen; 9 uur officieele ontvangst ten stadhuize. Daarna optocht en marsch- route door de stad. Om 10 uur gaan de kinderen van de eer ste 5 klassen naar school, waar zij getrak teerd worden om 11.15 komen de kinde ren van de 4e en 5e klas samen bij de mu ziektent in het Bellamypark. Om 9.45 verzamelen de leerlingen der 6e, 7e en 8e klas zich in het Concertge bouw, waar de liederen worden gezongen en de heer A. Schout spreken zaL Dezekinderen worden daama onthaald. Des middags wordt de optocht voortge zet door een ander gedeelte der stad, zoo dat op dezen dag reeds de geheele stad zal bezocht worden. In de middaguren zal carillon-bespeling plaats hebben. Des avonds zal de verlichting te 5 uur ontstoken wordenuitdraaien naar belie ven. De biljetten voor minimum-stroomleve- ring moeten uiterlijk 10 dezer bij de PZEM ingeleverd worden dit om teleurstelling te voorkomen. Overleg zal gepleegd worden met de kerken om zooveel mogelijk eventueele kerkdiensten op één avond te doen plaats hebben. Om 9 uur zal een fakkeloptocht georga niseerd worden door een deel der stad. Vereenigingen en parihrjü^ron. kunnen met fakkels en lampions hieraan deelne men. De hoofddag (het staat nog niet vast welke dag dit is) begint te 8 uur met klokgelui 9 uur Reveille alle vereenigin gen en particulieren kunnen hieraan deel nemen 12 uur carillonbespeling half drie optocht met praalwagens en alle vereeni gingen. Voo-rloopig zijn 15 wagens opgege ven en 31 vereenigingen. Te 8 uur zal de optocht, thans als lichtstoet, herhaald worden. Het spreekt vanzelf, dat onze plaatse lijke muziekkorpsen een groot aandeel in de feesten zullen hebben, Op een vraag van een der aanwezigen, of buurtcommissies uit de centrale kas gesteund zullen worden, deelde de secreta ris, de heer J. Louwerse, mede, dat 12 buurtcommissies voor steun in aanmerking zullen komen, doch met nadruk werd er op gewezen, dat hiervan slechts sprake kan zijn, als alle buurtcommissies aan hun verplichtingen ten opzichte van de centrale kas voldoen, door 20 der inkomsten af te dragen. Tot heden is nog maar 53 van het geschatte bedrag binnengekomen. De heer Van Dijk wees er op, dat men zich van den steun van het centraal comité geen al te groote verwachtingen moet ma ken, daar hiertoe de gelden zullen ontbre ken. Verschillende objecten zullen echter vanwege het centraal comité versierd en verlicht worden. Namens de PZEM werd toegezegd, dat de St. Jacobstoren met schijnwerpers zal verlicht worden. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Opgemerkt werd, dat gezorgd moet worden niet verder te gaan dan de be schikbare gelden toelaten. De heer Agterberg deelde mede, dat de samenwerking tusschen de verschillende buurtcommissies wat betreft de versiering, nogal te wenschen overlaat. De versie ringscommissie dringt er dus nog eens op aan plannen in te dienen, opdat zooveel mogelijk eenheid verkregen kan worden. Op den derden dag zal te 9 uur een Re veille plaats hebben 12 uur carillonbe speling 3 uur kinderfeesten der buurt commissies 7.30 algemeene volkszang op het Bellamypark 9 uur taptoe. Des Dinsdags vóór de feesten zullen, naar het comité hoopt, tusschen 12 en 1 uur, in de gansche stad de vlaggen worden uitgestoken. Verder dringt het bestuur er op aan, dat op den dag der ondertrouT van het Vor stelijk paar Zaterdag 19 December 's morgens vroeg eveneens de vlaggen zul len worden ontplooid. Op Vrijdagavond zullen de feesten door den burgemeester officieel worden geslo ten in „Britannia", waarbij het centraal comité de besturen der buurtcommissies en der deelnemende vereenigingen tegen woordig zullen zijn, en tevens de prijzen zullen worden uitgereikt. Na rondvraag sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat deze laatste verga dering weer zoo goed geslaagd is. Spreker dankte voor de groote eensgezindheid en hoopte, dat onze stad met de feestelijkhe den iets moois te zien zal geven. St. Nicolaasfeest Ned. Padvindstersgïlde voor de arme kinderen. Hoe dikwijls ziet men, vooral in deze dagen, de arme kinderen voor de winkels staan, de oogen uitkijkend naar al hét mooie dat vader en .moeder hun echter niet geven kan. Het is daarom verheugend dat in de laatste jaren van verschillende zijden ervoor gewerkt wordt dat ook deze mis- deelden van dit kinderfeest kunnen genie ten. Zoo had gisternamiddag de afdeeling Vlissingen van het Ned. Padvindstersgilde een 170 arme kinderen vereenigd in het gymnastieklokaal in de Wagenaarstraat. St. Nicolaas en zijn knecht in eigen per soon hebben daar toen een bezoek gebracht. Wat hebben die hummels gezongen voor den heilige. Natuurlijk was ook voor de noodige lekkernij gezorgd, die de kleintjes zich goed lieten smaken. Voorts heeft de heer J. H. van Rink- huijzen en niet minder toe bijgedragen om dezen middag te doen slagen. Met zijn goocheltoeren heeft hij de kinderen eenigen tijd op aangename wijze weten bezig te houden. Tot slot volgde de uitdeeling van de pak ken met speelgoed en k.leeren die door de Vlissmgsche huisvrouwen en kinderen bij eengebracht waren. Het was vermakelijk de kleuters, innig verheugd, met hun groote pakken te zien torsen. De padvindsters hebben weer goed werk verricht St, Nicolaas-wedstrijd „Marathon". Gistermiddag 2 uur had er in het gym nastieklokaal aan de Sottegemstraat een St. Nicolaas-wedstrijd plaats voor de jeugd afdeeling van Marathon, waaraan door 12 meisjes en 12 jongens werd deelgenomen. Een deel der ouders was eveneens geko men om het werk van hun spruiten te zien. De wedstrijd bestond uit1 Gymnastiek les 2. Sjoelwedstrijd3. Balspel4. Hal terwedloop. Na afloop had de prijs uitreiking plaats door den voorzitter van „Marathon", den heer A. Everaars, die de ouders dankte voor hun belangstelling en de kinderen voor hetgeen zij dezen middag hadden ge presteerd. Vooral de gymnastiekles, waar voor punten gegeven werden was keurig verzorgd. Bij de meisjes werd de eerste prijs ge wonnen door M. Boutens, met 31 punten, de eerste prijs bij de jongens was voor A. Pieterse, met 40 punten. Voor ieder kind was er een prijs. Na de prijsuitreiking vroeg de technisch leider het woord. De heer Kampman wees er op, dat deze wedstrijd niet speciaal een gymnastiekwedstrijd was, want wie bij gymnastiek veel punten kreeg was bij het sjoelen soms ongelukkig. Daar er nog een prijs over was, verzocht de heer Kampman deze te mogen toekennen aan degene, die op de les tot op heden het meest z'n best had gedaan. Deze prijs viel ten deel aan J. Ietswaart. Nadat de kinderen nog gezamenlijk het clublied hadden gezongen dankte de voor zitter alle aanwezigen, zoowel voor belang stelling als voor de hulp van hen, die als jury hadden gefungeerd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdagmorgen arriveerden te Den Haag de delegaties der Inlandsche Zelfbe sturen op Java, ter bijwoning van het Prin selijk huwelijk. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Woensdagmorgen in de behandeling van de zaak-Nijenrode een officieelen schouw op kasteel Nijenrode gehouden. Door den zwaren druk van het hoog op gestuwde water van de Merwede is Dinsdag de dijk van den Spieringpolder onder Wer kendam op verschillende plaatsen verzakt en bij het veer Dubbeldam-Kop van 't Land bezweken. Met man en macht heeft een groep vrijwilligers het gat in den dijk ge stopt en de schade hersteld. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een damesmantel band, wollen handschoen, huissleutel, koste loos rgwielbelastingmerk in étui, dames handschoen, heerenrijwiel en lorgnet, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent Een kinderhandtaschje bij Hanssen, Coosje Buskenstraat 44 rol met muziekstukken Sinterklaas, de patroon der zeevaar ders. (Hoofdartikel) j De Tweede Kamer behandelt de be grooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen volgens Minister Slo- temaker de Bruine bestaat er slechts één spelling(!?) (Tweede Kamer). De disconto-verlaging van de Neder- landsche Bank. (Binnenland). Belgisch sleepschip op de Westerschel- de gezonken. (Scheepvaart). Koning Edward van Engeland heeft moeilijkheden met zijn ministers een delicate particuliere aangelegenheid de oorzaak. (Buitenland). Onregelmatigheden ontdekt in het Verband Alkmaar van den B.V.L. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN bij Bazen, Clijverstraat 48 N. L.-plaat van auto bij Marinissen, Molenstraat 11 school-étui met' inhoud bij Van Oorschot, Breewaterstraat 23 glacé dameshand schoen bij Wildeboer, Lammenstraat 16 wollen kinderhandscboen bij Braat. Kleine Kerkstraat 13 wollen kinderhandschoen bij Onderdohck, Kenau Hasselaarstraat kinderhandtaschje bij De Nooijer, Kolve- nierstraat 15 wollen dameshandschoen bij Dattin, Breewaterstraat 13 damesporte- monnaie met inhoud bij Ardewijn, Leliën- laan 11 dameshandschoen bij Den Toon der, Margrietenlaan 3 bedelkettinkje bij Caljé, Hendrigstraat 10 wollen kinder handschoentje bij De Nooijer, Pioenlaan 5 los kosteloos rijwielbelastingmerk bij Tim merman, Buteuxstraat. 30 te O. en W.-Sou burg 2 bankbiljetten bij Geldof, Schot- senhoek 7 wollen kinderhandschoentje bij Strijp, Keizerstraat 12gebreide bood- schappentasch bij Bos, Glacisstraat 56 zakdoek, waarin geldstukje bij Ventevogel, Papaverlaan 5 boodschappentasch, waar in paar handschoenen bij Pattenier, Kou denhoek 2 jachthond bij Visser, Dijkstraat 2 te O. en W.-Souburgdameshoed bij Ahn, Coosje Buskenstraat 15 kinderarm band bij Hoogerheide, Prins Hendrikweg (Binnenhaven) 51 aktetasch bij fa. Wolf, St. Jacobsstraat 10 en doos met tabak op het postkantoor. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederiandsch motorschip „Brinda" van Londen voor Rotterdam En- gelsch motorschip „Conida" van Port Tal bot, o,m een lading kolen te lossen. Om te bunkeren Nederiandsch stoom schip „Zeester" van GdyniaEngelsch stoomschip Farnham van Gent. Vertrokken „Zeester" naar Southamp ton „Farnham" naar Huelva„Skjold- heim" naar New York „Tromp" naar Ant werpen „Wocana" naar Londen. MIDDELBURG De verkeersveiligheid. Een maand is spoedig om en zoo kunnen wij reeds weer herinneren aan het morgen avond van 8 tot 10 uur geopend zijn van het verkeerslokaal in het voormalig schoolgebouw aan de Langedelft. Een aparte vermelding is het zeker waard, dat ieder bezoeker morgen het boekje krijgt, uitgegeven door den A.N. W.B., waarin alle nieuwe verkeersregelen en nieuws verkeersborden enz. zijn ver meld. Ieder weggebruiker kan daaruit veel leeren. De Vereeniging voor Veilig Ver keer zit niet stil. Volgende week zal een licht- en remweek worden gehouden. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemengde Zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning". Onder de kundige, muzikale leiding van z:jn directeur, den heer B. Vleugels, heeft dit koor gisteravond ter gelegenheid van zijn jaarlijksch concert een niet overdadig maar met zorg samengesteld programma uitgevoerd. Er gaat van dit niet groote koor een zeer voldoend klankgehalte uit en

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1