500 300 25 H A c e O u Fata HEHNIHG, Badhuisstraat 63 WOENSDAG 2 DECEMBER EERSTE BLAD Foto-Albums iNo.285; 174e Jaargang 1936; Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening E628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EEN BELANGRIJKE REDE VAN ROOSEVELT. IDeet <U iaat ook keel leuk is ATELIER HENNING U zoekt een Leeslamp Müller's City-Magazijn STADS- EN PROVINCIENIEUWS Onze Lederwaren zijn een groot succes Speciaal onze Amerikaansche Taschjes OVERHEMDEN HANDSCHOENEN h a e e o u §cS»CMglcn»ss«« êsm Oe gioatste sobering Qrinkserviezen Müller's Servieshuis VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere rege! meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Aan gene zijde van den oceaan zien wij werelddeelen, die verscheurd worden door ouden haat en nieuw fanatisme. De President der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft gisteren de Pan-Ameri- kaansche vredesconferentie te Buenos Aires geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij o.m. zeide Ik geloof, dat de republieken der Nieuwe Wereld de oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van de oorlogs catastrofe. Ik ben er van overtuigd, dat de gewone lieden overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regeeringen nemen hun toevlucht tot den oorlog. Wij kunnen geen houding van defaitisme aan nemen. De vrede kan slechts door een .ijverig pogen verkregen worden. Op u is de hoop van mitlioenen in min der gelukkige lenden gevestigd. Aan gene zijde van den Oceaan zien wij werelddee len, die verscheurd worden door ouden haat en nieuw fanatisme. Wij hooren ver kondigen, dat onrechtvaardigheden en on gelijkheden hersteld moeten worden met de wapenen en niet langs den weg van het verstand en vreedzame rechtvaardigheid, wij hooren ook zeggen, dat nieuwe mark ten sleehts door verovering verkregen kunnen worden. Wij lezen, dat het heilige karakter der verdragen veracht wordt, wij weten, dat aan alle zijden sterke bewape ningen oprijzen en dat milli-oenen mannen President Roosevelt en vrouwen aan de schepping daarvan me de werken. Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, dien dag zullen beleven, waarop of baar vernietigingswapenen gekeerd zullen worden tegen haar buren of haar soliede economie ineen zal storten. In beide ge vallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben. Ook als wij niet in den oorlog be trokken worden. De dwaasheid van een grooten oorlog- zou ons welzijn op duizend wijzen bedrei gen. Ik heb vertrouwen, dat wij de oude wereld kunnen helpen bij het voorkomen van den oorlog. Het is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Amerikaansche staten zelf te verhinderen en het beste middel daartoe is de versterking van den constitutioneelen, democratischer regee- ringsvorm, opdat de democratische be stuursvorm in de geheele wereld gerecht vaardigd worde. Tegelijkertijd moeten wij toornen, dat wij schouder aan schouder staan, zoodat anderen, die door dwaasheid of landhonger een aanval tegen ons willen ondernemen, tot de ontdekking zullen komen, dat de staten van dit halfrond bereid zijn overleg te plegen over wederzij dsche veiligheid. In de tweede plaats moeten wij trachten te verhinderen, dat er omstandigheden ont staan, die den oorlog bevorderen. Het ont breken van sociale gerechtigdheid of een onvoldoende binnenlandsche politiek geven aanleiding tot onrust. Roosevelt veroordeelde het stelsel van tariefmuren en zeide, dat het niet toevallig is, dat de landen, die dat stelsel het strengste doordrijven, op de luidruchtigste Mjze verkondigen, dat zij den oorlog noo- dig hebben als politiek instrument. Het is niet toevallig, dat de autarkiepogingen uit- loopen op een verlaging van den levens standaard van het volk en op groeiende Een Kalender met Uw Foto, wij hebben die in prijzen reeds van 55 cent af. Evenals andere jaren nemen wij tot 5 December bestellin gen aan, die als St. Nicolaas- verrassmg dienen moeten, BADHUISSTRAAT 63 benadeeling van deze zelfmoordpolitiek en van bet leed, dat daarmede gepaard gaat, talrijken met wanhoop gelooven, dat de prijs voor den oorlog geringer is dan die voor den vrede. Nog is de democratie de hoop der wereld. Wanneer wij haar geluk kige toepassing in Noord- en Zuid-Amerika voortzetten, zal de democratie zich uit breiden en in de plaats treden van andere methodes, die het meerendeel onzer toe schijnen in te gaan tegen de idealen van menschelijke vrijheid en van vooruitgang. Roosevelt besloot zijn rede met een be roep op een religieus vertrouwen. Wan neer wij zoo zeide hij dit geloof en dezen geest vasthouden, zullen wij den vrede in de wettelijke wereld behouden, met de hulp van God geven wij dan ook ónzen overzeeschen broeders hoop. De keuring der autoverlichting door de Kon. Marechaussee. Al gunt een ieder gaarne den fiscus wat des fiscus is, een boete betalen die men, achteraf bezien, zelf had kunnen ver dienen, doet men liefst niet. Zoo dachten ook de automobilisten erover die gister avond naar de Bloemenlaan waren geko men, waar de verlichting der wagens kos teloos door de Marechaussee werd gekeurd of zij voldeed aan de eischen van het nieu we Motor- en Rijwielreglement. Op dézen eersten avond zijn ongeveer een 30 wagens van verschillende soorten, gecontroleerd. Dat het onderzoek niet overbodig is ge weest, moge blijken uit het volgende. Het grootste gedeelte van de gecontro leerde koplampen voldoet niet aan de eischen. De lampen moeten o.a. minstens de helft van den afstand tusschèn de voor wielen van elkaar verwijderd zijn. Dit bleek, voornamelijk bij de oudere type wagens, veelal niet het geval te zijn. Tot 1 Januari 1938 heeft men echter gelegenheid de noo- dige veranderingen aan te brengen. Ook aan de achterlampen ontbrak nog wel het een en ander, doch dit werd voor namelijk veroorzaakt door het feit dat het tweede achterlicht, voor de verlichting van het nationaliteitsbord, te klein was. In het buitenland is dit lichtje voldoende, doch de Nederlandsche wet schrijft voor, dat indien men twee achterlichten heeft (dit is niet verplicht), deze beide even groot moeten zijn. Verder werden nog enkele richtingaan wijzers afgekeurd. Belanghebbenden herinneren wij er aan dat nog drie avonden de gelegenheid open staat, van 18 tot 20 uur, bovenbedoelde keu ring te doen verrichten, n.l. hedenavond voor de autobezitters wier familienaam be gint met de letters G. t/m. K., Donderdag Li. t/m. R. en Vrijdag de overigen. Degenen die eigenlijk gisteravond moesten komen (A. t/m. F.) doch geen gelegenheid hadden, kunnen zich gerust tot de Marechaussee wenden* die hen gaarne alsnog zal inlich ten. Nieuws van de buurtvereenigingen. In d-e gisteravond gehouden vergadering van de buurfvereenigimg Bellamypark, Spui straat, Beursplein en Beursstraat, hebben de bewoners zich met de plannen van het bestuur kunnen vereenigen. Op aandrang der vergadering werd besloten voorloopig tot einde Februari te bleven contribueeren. Tevens werd uit de aanwezige dames een comité benoemd voor het organiseeren van een kinderfeestje op een nader te be palen dag. Na een prettige discussie over verschillende punten werd deze vergadering met een opwekkend woord van den voor zitter; gesloten, Amerik. Taschjes 96 ct., Actemappen 198 ct., Lederen Portefeuilles 89 ct., Saff. Sigarenétui's 129 ct., Boodschaptasschen 89 ct., Lederen Portemonnaies 39 ct. Koopt bij ons Uw lederwaren en U spaart guldens. Ziet onze aparte etalage. JO FIBBE. Men verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op de elders in ons blad voorkomende advertentie van de buurt- commissie Badhuisstraat, Villapark, Kou- dekerksche weg en Boulevard van Spuiha- ven tot Wooldhuis. De buurtbewoners ko men morgenavond in algemeene vergade ring bijeen op tijd en plaats als in de an nonce vermeld. Bazar buurtvereeniging „Het Eiland". Feestvieren kost nu. eenmaal, jammer genoeg, altijd geld. En vooral bij het feest op 7 Januari a.s. ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard wil iedereen zoo goed mogelijk voor den dag komen. Daarom heeft boven genoemde buurtvereeniging het goede voorbeeld van enkele andere buurtcommis- sies opgevolgd en besloten van heden 2 December af tot en met Zaterdag 5 De cember een bazar te houden om aan de noodiige dubbeltjes te komen. Men heeft hiertoe beslag weten te leggen op de voor malige bewaarschool „Bethel" in de Ka naalstraat. Het voor dit doel bij uitstek geschikte zaaltje is geheel versierd, waar door men reeds bij het binnenkomen in de gezellige bazarsfeer komt. Hedenmiddag- bad de officieele opening plaats. Nadat de heer J. A. de Buck namens het. bestuur met enkele woorden de aanwe zigen welkom had geheeten en o.a. de Ned. Herv. Gem. dank bad gebracht voor het beschikbaar stellen van dé zaal, kreeg de vlootpredikant ds. J. van der Giesen bet woord. Spr. zeide gaarne aan de uitnoo- diging om dezen bazar te openen, gevolg te hebben gegeven en hij hoopte dat deze ten volle zou slagen, zoodat Het Eiland op waardige wijze de a.s. feesten kan vieren. Nadat een gramofoon het Wilhelmus ten gehoore had gebracht, hief spr. ten slotte een driewerf hoera op het Vorstenhuis aan. Na dit officieele gedeelte verspreidde men zich door het zaaltje en direct heerschte er een gezellige drukte. Natuur lijk waren de gebruikelijke bazarvermake- lijkheden aanwezig. Het rad van avontuur draaide zijn rondjes, men hengelde er lustig op los, de grabbelton had ook niet over belangstelling te klagen en...... nu komt het voornaamste, het geld rolde flink. Wij zouden dan ook met een variant op het bekende spreekwoord „Het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dra gen" willen zeggen Het zijn sterke da mes (de mannen niet te vergeten die den bazar kunnen verlaten, zonder dat de noodige aanslagen op de portemonnaie succes hebben gehad. Zoo juist nieuwe dessins ontvangen, 2.79—2.29—1.59, alle met 2 boorden. Wit2.09—1.89—1.59 pracht hemden ST. JACOBSSTRAAT 7. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's m onze Tijdinghal. In de vaart tusschen Diemen en de Dui- vendrechtschebrug is Dinsdagmorgen een vrachtauto, geladen met groenten, te water gereden, waarbij de bestuurder met eenige moeite weer op het droge wist te komen. Het lichten van de auto. Dinsdag is in ons land de verkoop begon nen van de speciale postzegels en prent briefkaarten ten bate van het misdeelde kind. MIDDELBURG Eervol ontslag verleend. B. en W. hebben op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. W. H. L, Nappa 269, 219, 189, 159. Wol gebreid 129, 109, 79 ct. St. Jacobsstraat 7. van Karssen, adjunct-commies eerste klas se ter gemeente-secretarie, zulks met in gang van 3 Februari 1937, den dag waarop de heer van Karssen 65 jaar hoopt te worden. Ook de functie van secretaris der brand weer zal de heer van Karssen met dien datum neerleggen. A.N.W.B.-msignes voor chauffeurs. In de te Middelburg gehouden vergade- ri-ig der af deeling Zeeland van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is aan een tweetal chauffeurs in dienst van leden van den A.N.W.B., woonachtig in de provincie Zeeland, het insigne met diploma uitge reikt, dat de Bond beschikbaar stelt voor ehauifeurs, die gedurende 12 y2 jaar of lan ger onafgebroken in dienst zijn geweest bij denzelfden patroon. In de provincie Zeeland waren ditA. Wondergem, in dienst van den heer dr. v. d. Harst te Koudekerke en A. Geertse. in dienst van den heer R. M. Wichers Wierds- ma te Domburg. OOST- EN WEST-SOUBURG De werkloosheid. Het aantal werkloozen alhier is in No vember met 12 afgenomen, zoodat er thans nog zjjn ingeschreven 202. Bij de werkverschaffing zijn 20 man werkzaam. Het huwelijksgeschenk. De inzameling voor het nationaal hulde- lijk heeft alhier opgebracht ruim 132. Vernieling. Alhier is proces-verbaal opgemaakt te gen een jongen, G., wegens het vernielen van een winkelruit bij den bakker J. G. C. aan de Kanaalstraat alhiers Gevonden voorwerpen. Twee kwartjes bij W. de Bree, Noord straat rattenklem bij Hendrikse, Mar- nixplein. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd: J. In 't Anker met gezin, E 192 van Domburg W, Roelse, A 202 van O. en W. Souburg mej. M. Crucq, D 103 van Mid delburg mej. E. Olijslager, A 163 van Vlissin gen A. M. Teerling, D 82 van 's-Gravenhage J. J. Domenie, E 203k van Middelburg. Vertrokken: Mej. A, J. van Vlijmen, E 91 naar O. en W. Souburg mej. de wed. A. Jobse, geb. van den Broeke, D 125 naar Nieuw- veen J. M. Cevaal, B 11 naar Ritthem. De komende feestelijkheden. Zoowel op het dorp als op 't Zand zal met het oog op het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana een feest worden georgani seerd. De datum van het feest op 't Zand is nog niet bekend, terwijl ook een afge rond programma nog niet is opgemaakt. Op het dorp zal op 6 Januari des avonds een wijdingsdienst worden gehouden, waar de plaatselijke predkanten hopen voor te gaan. HJ et feest zal gehouden worden op Dins dag 12 Januari. Des morgens om 8 uur reveille door twee trompetters te paard. In den voormiddag op twee plaatsen volks spelen. Na den middag zal voor alle school gaande kinderen, begeleid door muziek een zanghulde worden gebracht aan het ge meentebestuur, dat een blijvend aandenken zal uitreiken, terwijl de Oranje Vereeniging de kinderen zal tracteeren, Belangrijke rede van Roosevelt. (Hoofdartikel) Rechtsch offensief op de Spaansche hoofdstad afgeslagen. (Buitenland) Hoog water te Rotterdam de oude binnenstad overstroomd. (Gemengd nieuws). Poolsch verkeersvliegtuig veronge lukt. (Luchtvaart), Noorsch motortankschip te IJmuiden aan den grond geloopen. (Scheepvaart) Dijk op Texel in gevaarop vele plaatsen reeds gebroken. (Gemengd nieuws). Belangrijke stormschade te Zandvoorfc, (Gemengd nieuws).. Kruidenier te Leek vermoord. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Nieuwe dessins, Zuurvrii carton. Nog steeds onze bekende billijke prijzen. In de middaguren zal een kinderfilm vertoond worden en des avonds een Oranje film voor de volwassenen. Verder zal de muziekvereeniging, begeleid door een 130- tal jongens en meisjes de kleppermarsch van Morks ten gehoore brengen. Na de zanghulde en de kleppermarsch zal een rondgang over het dorp worden ge maakt. Des avonds na 7 uur, zang en mu ziek, om 9 uur een liehtstoet en .om 10 uur een vuurwerk, aangeboden door V.V.V. BRESKENS Abnormaal hoog water. De storm van Dinsdag, die juist samen viel met springvloed is oorzaak geweest, dat een hoog waiter werd waargenomen zooals in geen jaren het geval was ge weest. Plm. 3 uur n.m. was voor Breskens het tijdstip voor hoog water, maar de krachtige wind dreef de vloed door tot lang na 3 uur. Het gevolg was dat de haventerreinen geheel overstroomden. En kele bietenlossers moesten per roeiboot uit een hokje gehaald worden. Veel materiaal voor het lossen en laden van de bieten, spoelde weg. Olievaten lagen overal ver spreid. De provinciale boot moest te 2.15 uur naar Vlissingen terugkeeren, zonder te kunnen laden of lossen. Het water was nL te hoog, zoodat de boot niet onder de brug kon varen, terwijl van de oude ponton de brug grootendeels onder stond. Eerst te 5 uur kon de dienst weer normaal door* gang vinden. Door de rioleering, die met de haven in verbinding staat, spcot het zeewater op, zoodait een gedeelte van het Spuiplein en de Dorpsstraat blank kwam te staan. Het ergste had de zeewering van het hooge water te lijden. De toch al niet sterke duinenrij achter de 3e Zandstraat en de Scheldestraat is zoo afgeslagen, dat men op een plaats zelfs grond heeft moeten aanvoeren met het oog op het hoogwater van Woensdagnacht. Dinsdag middag liep het daar reeds over en vormde zich een plas zeewater achter d'e duinen. Ook verder op zijn tal van zwakke plek ken ontstaan, die bij een volgend hoogtij het water niet kunnen keeren. Het Bad paviljoen „Suza" staat thans slechts op enkele meters van de duinrand verwijderd een duin, dat ter plaatse nog geen 2 me ter hoog is. Enkele badhokjes moesten in allerijl worden afgebroken en in veiligheid gebracht. De hooge duinen tusschen „het Fort" en „Nieuwe Sluis" hc1 ben eveneens veel te lijden gehad. Als voorzorgsmaatregel werden de bal-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1