1000 500 300 150 100 25 Vraagt bij ons wat SLTücotaas aan een Heer geefti HOLLAERS-VERBERKT Wij hebben groote sorteering in nuttige en aangename geschenken DINSDAG 1 DECEMBER No. 284 74e Jaargang 1936: BitgaveFirma f. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60.Vlissingsn. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. KEES HELDER BELLAMYPARK 38. Magazijn „HEFA" STADS- EN PROVINCIENIEUW S Couranten Standaards Müller's City-Magazijn §d»euff8e«isse« «toot jen dgsgg VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. tedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden 'bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen U li IM^— OPENING VAN DE TWEEDE GEWONE ZITTING. De tweede gewone zitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland werd heden middag door den Commissaris der Koningin in naam der Koningin geopend, waarna hij het ambtsgebed uitsprak. Aanwezig waren 40 leden. Afwezig waren de heeren G. van Duin iBa A. de Feyter. De Prinselijke verloving. De voorzitter sprak hierop als volgt Bij den aanvang van deze zitting is het jnij een behoefte in uw midden te memoree- ren de blijde tijding, welke ons volk voor eenige maanden heeft bereikt, toen bekend werd gemaakt de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard yon Lippe Biesterfeld. Die heugelijke mare bracht ongekend groote vreugde en oprechte dankbaarheid btj ons volk in zijn breede lagen en niet het minst ook bij de ingezetenen van deze pro vincie, die door zulke hechte banden van liefde en trouw verbonden zijn aan het Huis van Oranje. De geestdrift, welke zich in de dagen na 8 September van ons volk heeft meester gemaakt en die op zoo spontane, hartelijke wijze tot uiting is gekomen, bewijst, welk een ruime plaats onze Koninklijke Familie in het hart barer onderdanen inneemt. Van harte verheugen wij ons over het groote geluk, dat ons Vorstenhuis, dat ge durende de laatste jaren door zulke zware slagen is getroffen, thans weer is binnen getreden. En daarnaast gevoelen wij innige dankbaarheid, dat God het jonge vorsten paar tot elkander heeft gebracht en tot een echtverbintenis heeft doen besluiten. Het wil mij voorkomen, dat uwe ver gadering, alvorens met hare werkzaam heden aan te vangen, van harte met mij wil instemmen, als ik hierbij de beste wenschen uitspreek voor het toekomstige Bruidspaar en uiting geef aan ons aller hoop, dat het aanstaande huwelijk moge strekken tot ge luk van ons geliefd Oranjehuis en tot een zegen van het geheele Nederlandsche volk. Alle leden, met uitzondering van de S.D. A.P., deden van hun instemming met ae door den Commissaris der Koningin ge sproken woorden blijken. De N.S.B.-ers deden dit met den van hen bekenden groet en het roepen van „Houzee", hetgeen van andere zijden weer een „bah I" ontlokte. Onderzoek geloofsbrief. Tijdens het onderzoek van den geloofs brief van den heer H. van Mazjjk, benoemd verklaard in de plaats van den heer P. G. Laernoes, werd de vergadering geschorst. Na heropening werd op advies van de commissie van onderzoek tot toelating be sloten en legde de heer Van Mazijk in han den van den voorzitter de voorgeschreven eeden af. Hierna nam hij den voor hem bestemden zetel in. Ingekomen stukken. Bij de Ingekomen Stukken bevond zich een adres van de Kamer van Koophandel te Middelburg inzake de toepassing van de verordening .met betrekking tot bet maken van inbreuk op het natuurschoon in Zee land door het plaatsen van reclameborden. De voorzitter stelde voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heeren Dekker en Onderdijk maakten hiertegen echter bezwaren kenbaar, waar na met 319 stemmen besloten werd, het adres naar de afdeelingen te zenden. Voorts was een verzoek om subsidie in gekomen van de Borgstellingsfondsen voer de Zeeuwsche Eilanden en voor Zeeuwsch- Tot en met Donderdag gelegenheid tot het doen vervaardigen van een werkelijk mooie foto door Bekroond met vele hooge onderscheidingen Vlaanderen. De voorzitter stelde voor, deze adressen in handen te stellen van Gedepu teerde Staten om advies. De heeren Goos- sens en De Pauw achtten het echter jam mer, dat dientengevolge weer zes maanden zal moeten worden gewacht, waarop de voorzitter meedeelde, nader onder oogen te zullen zien, of vluggere behandeling moge lijk is. Alle andere voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen. Ten aanzien van het voorstel van de commissie ad hoe inzake de pensionneering van leden van Gedeputeerde Staten en met betrekking tot de moties van de heeren Dekker en Onderdijk inzake incompatibili- teit ten aanzien van het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten zal vermoedelijk een vergadering in pleno een vooronderzoek houden. De vergadering werd vervolgens ver daagd tot Dinsdag 22 December a.s., des voormiddags te 10 uur. Rooktafels, Aschstaanders Le3sSampen,Paraplubakken, enz. 'Alles nog tegen onverhoogde prijzen) St. Jacobsstraat. Telefoon 298 De werkloosheid in onze stad. B\j den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden per 30 No vember als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 24 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mastiekers, 20 metselaars 23 opperlieden, 46 schilders, 6 stucadoors, 66 timmerlieden, 2 ververs, 4 vlechters, 1 voeger, 1 opzichter, 6 meubelmakers, 2 po- litoerders, 5 stoffeerders, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 158 metaalbewerkers, 13 brood/banketbakkers, l aide, 7 slagers, 4 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 6 reizi gers/agenten, 7 winkelbedienden, 7 chauf feurs, 15 kellners, 28 loopers, 2 portiers, sleepers, 40 transport-arbeiders, 29 kan toorbedienden, 1 teekenaar, 2 musici, 5 on derwijzers, 56 varensgezellen (w.o. stuur lieden, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 133 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 1 kantoorbediende, 3 huishoudsters, 10 dienstboden en 2 werksters. Totaal 759 ingeschrevenen, waarvan 102 in de werkverschaffing. Vorige week 744 personen. Alzoo een vermeerdering van 15 werk zoekenden. Spreekuur Wethouders van Onderwijs en Sociale Zaken. De Wethouders van Onderwijs en Sociale Zaken zijn Woensdag wegens ambtsbezig heden verhinderd spreekuur te houden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De voorbereidingen voor het a.s. vorste lijk huwelijk zijn te Den Haag in vollen gang. In de Wagenstraat prijkt reeds thans de eerste versierde gevel. De Fransche oud-premier Flandin be zocht gistermorgen het Frans Halsmuseum te Haarlem. Driesteden turn weds trijd In ons verslag over den driesteden-turn- wedstrtjd Chr. Gymnastiekvereenigingen vermeldden wij als no. 1 in de dames-af dee ling eerste graad mej. M. Bogaard, het geen moet zijn mej. N. Bogaard, Auto-ongeval. Gistermorgen brak midden op de Keer sluisbrug de achteras van een vrachtauto, waardoor de tram naar het station niet kon passeeren. Daar de brug ook niet geopend kon worden, moesten twee schepen eenigen tijd voor de brug wachten totdat de auto door een kraanwagen was weggesleept. Stormschade. Tengevolge van den hoogen waterstand is in den afgeloopen nacht een gedeelte van den Marinedam ondergeloopen. Een hoe veelheid steenen en vuil, afkomstig van de aldaar gelegen stortplaats was over den weg verspreid. Ook een gedeelte van den Nieuwendijk en het De Ruyterplein stond onder water, wat vermoedelijk veroorzaakt werd doordat de riolen ter plaatse ver stopt waren. Ook bleek nog een lat van de brug by de Rotonde niet tegen den storm bestand. Direct zijn echter de npodige herstellingen aangebracht. Vlissingsch scheepvaartnieuws. AangekomenNederlandsche motor „Zwaluw" van Gravelines Nederlandsche motor „Rapid" van Antwerpen voor Rot terdam (binnendoor). Om te bunkeren Noorsche stoomschip „Skjoldheim" van Sluiskil Noorsch stoom schip „Elna" van Antwerpen. Vertrokken „Elna" naar Hamburg. bepaald en deze bijdrage voor 1936 en 1937 vast te stellen op 2 cent per inwoner, zijnde 367.56 per jaar. MIDDELBURG Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor te voorzien in twee periodieke vacatures als lid van het Bur gerlijk Armbestuur en leggen de aanbeve ling van dat bestuur over, die bestaat uit de beide aftredenden, de heeren mr. A. van der Hoop en J. M. Hertogh. Verlaging huur. Overeenkomstig het verzoek van het be stuur der Middelburgsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen stellen B. en W. voor de jaarlqksche huur, die deze ver eeniging betaalt voor mede-gebruik van de door de gemeente van het bestuur der Godshuizen gehuurde lokalen van het con sultatiebureau aan het Noord-Bolwerk te verlagen van 180 tot 75 per jaar. Het borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden. Speciaal na de opheffing van het Plaat selijke Crisiscomité is volgens B. en W. van Middelburg nog meer dan tevoren de noodzakelijkheid naar voren gekomen van het scheppen van middelen om den kleinen middenstand te helpen. Daaraan dankt dan ook het Borgstellingsfonds voor de Zeeuw sche Eilanden zijn ontstaan. B. en W. adviseeren daarom overeen komstig 't desbetreffend verzoek om aan de stichting een bijdrage te verleenen ineens van 10 cent per inwoner in het kapitaal der stichting zijnde 1837.80 en een jaar- hjksche bijdage voor de jaren 19361940 tot een bedrag per inwoner, dat telken jare opnieuw door den Raad zal worden Verhuring gemeentegrond aan Nieuwlandschen dijk. B. en W. stellen voor den op 21 October aan de N.V. Boomkweekerijen en Zaadkan- del „de Nieuwe Walcheren" verhuurden gemeentegrond aan den Nieuwlandschen Drjk alsnog te verminderen van 3.77.27 op 3.26.31 ha en de huursom van 415 op 359. Vroeger had de N.V. 5.77.27 ha in huur en de vrijgekomen 2 ha zijn na gehouden publieke inschrijving tegen 116.20 per ha per jaar verpacht aan den hoogsten in schrijver, den heer E. Verlare te Nieuw en St. Joosland. Werk voor jeugdige werkloozen. In verband met den nog grooten om vang der werkloosheid in de gemeente, waaronder ook nog steeds talrijke jeug dige personen gebukt gaan hebben B. en W. opnieuw verschillende objecten gevon den, die door laatstgenoemden bij wijze van werkverschaffing zouden kunnen wor den uitgevoerd. De kosten van allo werken zullen 4226 bedragen, en beloopen t.w. 1865.10 aan loonen en 2360.90 aan ma terialen. Het ligt in de bedoeling de werken te doen uitvoeren onder leiding van een voor man, onder toezicht van den dienst van gemeentewerken, terwijl de vergoeding voor de jeugdige werkloozen als volgt is bepaald 14 tot en met 17 jaar 2 voor een volle en 1.25 voor een halve werk week, 18 tot en met 21. jaar 2.50 en 1.50 22 tot en met 24 jaar 3 en 1.75. DeMinister van Sociale Zaken heeft in deze kosten 75.7 van de loonkosten of 1411.88 toegezegdvcor de gemeente blijft dan in totaal 2814.12 over. B. en W. stellen voor tot uitvoering in 1937 van deze werkobjecten over te gaan. Ziekteverzekering gemeentepersoneel. Bij de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling der gemeentebegroo- ting 1936 c.a. te Middelburg, heeft een der leden verzocht te deen nagaan of het niet voordeeliger zou zijn voor het per soneel van gemeentewerken een ziekte verzekering af te sluiten. B. en W. hebben voldaan aan de toezeg ging ter zake een onderzoek in te stellen, doch vinden vooralsnog geen aanleiding om tot risico-overdracht te adviseeren en stellen voor de gedane mededeelingen voor kennisgeving 'aan te nemen. Alliance Frangaise. Dezer dagen werd in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" te Middel burg een bijeenkomst gehouden, die was be legd door een voorloopig comité, onder voorzitterschap van dr. H. de Noo Bzn., ce Vlissingen, om te geraken tot oprichting van een comité Zeeland van de Alliance Frangaise. Als spreker trad op de heer Henry Asse- lin, die het doel van de Alliance Frangaise uiteenzette. Verder heeft de heer Asselin de aanwezigen nog iets verteld van de a.s. wereldtentoonstelling te Parijs in 1937. Oesterverkoop. Te Middelburg werden gisteren voor rekening van den Staat 280.000 oesters verkocht, die in totaal 25.950 opbrachten. Dit was de laatste partij, die dit jaar voor den Staat werd verkocht. BIGGEKERKE Gemeenteraad. Maandag vergaderde do raad, onder voorzitterschap van burgemeester Simonse, voltallig. Medegedeeld werd, dat de leening voor de afkoopsom der Geref. schoolvereeniging nog niet tot stand is gekomende Bank voor Ned. gemeenten was niet bereid het De tweede gewone zitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland geopend. (Eerste blad) Algemeene vergadering der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij. (Provincie) De opstand in Spanje duurt nog steeds voorthet corps diplomatique verlaat Madrid nietzijn Duitsche troepen te Cadix geland? (Buitenland) Onbewaakte overweg veroorzaakt het zooveelste ongeluk. (Gemengd Nieuws) Hevige brand in het Cristal-Palace te Londen. (Gemengd Nieuws) Een menggebod voor benzol afgekon digd. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN rentepercentage te verminderen, terwijl thans nog onderhandelingen loopende zijn. Bij de thans wederom gehouden stem ming tot invoering van een venrtverbod, waarover den vorigen keer de stemmen staakten, bleek thans een meerderheid aanwezig te zijn. Vóór stemden de heeren A. de Voogd, J. Poppe, Ant. Janse en Js Lampert. In de volgende vergadering zal de betreffende verordening worden vastge steld. Besloten werd aan de feestcommissie een bijdrage te verleenen van 50 voor trac- tatie der schoolkinderen en van 20 voor versiering van het gemeentehuis op den dag van feestviering bij gelegenheid van het vorstelijk huwelijk. Ten aanzien van de wederinvoering der steunregeling voor werkloozen werd een verzoek van de organisaties behandeld, waarin verschillende wenschen naar voren werden gebracht. Behoudens de gevraagde verhooging van den steunnorm voor ge- organiseerden met 0.50 en gelijkstelling van gehuwden en ongehuwden bij tewerk stelling in de bedrijven, werd aan het ver zoek tegemoet gekomen. Een verzoek om per 14 dagen één H.L. kolen ter beschik king te stellen werd gewijzigd in dien zan, dat evenals in 19351936 vier maal brand stof wordt gegeven, waarbij rekening wordt gehouden met de grootte van het gezin en ook anderen dan steuntrekkers hiervoor in aanmerking worden gebracht. De heer P. Janse bepleitte verbetering van de regeling, omdat de nood grooter wordt, daar de werkzaamheden zoodanig zijn geweest, dat geen reserve is kunnen worden gevormd. De regeling werd hierna wederom vast gesteld als voor 19351936. Op voorstel van B. en W. werd besloten de regeling inzake tewerkstelling in de landbouwbedrijven met steun van de ge meente wederom in te voeren met 1 De cember a.s. met deze wijziging, dat alleen steuntrekkenden voor dezie plaatsing in aanmerking komen. Dit in afwijking met I WALSTRAAT 78 VLISSINGEN

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1