500 25 28 NOVEMBER nan Jew Jng No.282; 74e Jaargang 1936^ UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstras! S8-60, Vlissingen. Telet. ID. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE VREES VOOR OORLOG. Courantenbakken, Courantenhangers, Magazijn „HEFA" ST. JACOBSSTRAAT STADS- EN PROVINCIENIEUWS Kunstaardewerk. Schalen, Engelsche Cakeborden, Gebak- en Bonbonstellen. Magazijn „HEFA" ST. JACOBSSTRAAT Mülier's Servieshuis Mülier's Servieshuis KEES HELDER BELLAMYPARK 38. VLI5SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere reger meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en ëen Kindercourant. EERSTE BLAD. De vrees voor oorlog is weer in de harten der menschen teruggekeerd. Bang vraagt men zich afzullen wij weer een ontzet tende ramp beleven, waardoor de bestaans zekerheid opnieuw met reuzensprongen achteruit gaat en waarbij een menschen - leven in het geheel niet meer in tel zal zijn Geen der symptomen wijst o.i. op deze mogelijkheid. Wij durven nog steeds als onze meening zeggen „De oorlog ligt nog verre van ons". Waarop baseert zich deze .meening Op het feit, dat de leidende staatslieden de verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen voor het ontketenen van een ramp, die niemand eenig voordeel zal verleenen Kon men maar met een geringe mate van zekerheid zeggen, dat de overwinning mo gelijk is en dat men van een dergelijke over winning zou kunnen profiteeren, dan zou den wij nog zoo pertinent in onze uitlatin gen niet durven zijn. Door de vrees, welke er bestaat om een wereldramp te ontketenen, is een nieuwe factor naar voren gekomen en welde dreiging zonder dat men de bedoeling heeft deze dreiging in de practijk ten uitvoer te brengen. Men mag het eenjgszins vergelijken met St. Nicolaas. Nog nimmer is er één kind in een zak naar Spanje gegaan. En toch zijn vele kinderen door de zak en Zwarte Piet behoed voor tè ondeugende streken. Er zijn verzadigde en onverzadigde lan den. De verzadigde willen behouden, wat zij hebben en de onverzadigde wenschen te deelen in de voordeelen, die een territoriale aanwinst hun zal kunnen opleveren. De niet-verzadigde eischen hun deel voorname lijk van de tropische gebieden. De verza digde wenschen niets af te geven. Laten de laatste het op een oorlog aan komen, dan zijn zij zeker, dat zij véél en véél meer zullen verliezen. Zal Engeland dat onvoldoende krachtig is, een oorlog aandurven Heeft Frankrijk, inwendig verdeeld, den moed en ook de kracht om zich te gaan meten met zijn sterke tegen standers En een oorlog zou toch van Engeland of van Frankrijk moeten uit gaan Of van Rusland. Maar Rusland be vindt zich in een nog moeilijker positie dan de andere landen. Ten eerste weet men niets of nagenoeg niets af van de stemming in het Russische binnenland. Dat het er niet pluis is, wordt bewezen door de ver schillende processen welke met een schit terende mis-en-scène worden gevoerd; wordt bewezen door de verbanning en- de veroor deeling van vooraanstaande Russische figu ren. Maar bovendien let Duitschland, daarin gesteund door Italië, op Rusland's West grens, terwijl Japan zich gereed .maakt om zoo noodig zijn slag in het Oosten te slaan. Indien Rusland het zou aandurven om ëen oorlog te ontketenen, dan kan het niet rekenen op de andere bevriende of half be vriende Westersche mogendheden. Enge land zal geen vinger uitsteken om Rusland te helpen integendeel, Albion zal het niet ongeschikt vinden, wanneer de Russen een pak slaag zouden krijgen. Maar ook Frank rijk zal niet veel doen. Eerder zal de te genstelling in het binnenland er door wor den verscherpt, nu de antipathie tegen het pact met Rusland steeds grooter wordt. Wanneer noch Rusland, noch Engeland en noch Frankrijk het initiatief zullen ne men tot een oorlog, wie zal het dan doen Duitschland of Italië Natuurlijk niet, want deze landen weten, dat zij verder ko men met een grooten mond dan met het zwaard. Italië waagt in deze periode geen oorlog. Het land bezit immers al aardig de hegemonie in de Middellandsche Zee... het heeft vasten voet in Afrika. Zyn invloed in Midden-Europa stijgt. Waarom zou het dus alles in de waagschaal stellen Mussolini zal speeches houdenzal handig ma noeuvreeren tusschen de klippen door en hij zal de rijke oogst binnenhalen. Ook Duitschland heeft een bondgenoot en wel de tijd. De tijd, gepaard met den schrik voor een Duitsch agressie, zijn voldoende middelen om aan Berlijn het noodige toe te voeren, al zal het lang duren, alvorens het vurig verhoopte is verkregen. Ook voor Duitschland zou een oorlog funest zijn. Maar wanneer de groote naties geen oorlog willen, waarom zou dan een oorlog ont staan Door den bekenden lont in het kruitvat? Er zal heel wat moeten geschie den om een oorlogsverklaring te durven zenden. Men zal veel over zijn kant laten gaan, gelijk de poes, die voor een muizen hol zit te loeren Neen, oorlog is gelukkig nog niet in het naaste verschiet. in pracht sorteering voorradig! WAARHEEN KOERSEN WIJ? Het monetaire vraagstuk en de gevolgen voor het Rijkspersoneel. Over bovenstaand onderwerp heeft gis teravond de heer C. D. van 't Hoff uit 's-Gravenhage in Hotel Buning het woord gevoerd voor het Gewestelijk Co mité Walcheren van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst. De bijeenkomst stond onder lei ding van onzen stadgenoot den heer L. J. Klijn. Spreker behandelde eerst de ontwikke ling van 't geld in de samenleving en ver klaarde waarom de edele metalen bij uit stek geschikt zijn voor ruilmiddel (duur zaamheid, klein volume, groote waarde, ge makkelijke deelbaarheid) en hoe de ontwik keling van het verkeer en het gevaar van den weg een bron van risico vormden voor den koopman. Dientengevolge zag men uit naar een middel, dit risico te ondervangen. Dit middel werd de wissel. Daarna stond spreker kortelyks stil bij het ontstaan en de ontwikkeling van het bankwezen en het wisselverkeer. Spreker behandelde hierna de beteekenis van den gouden standaard én zette uiteen, hoe export en import noodzakelijke equiva lenten zijn. Ieder land dat handel drijft, moet bepaalde grondstoffen en goc-deren invoeren, maar ook andere uitvoeren. Voor de uitgevoerde goederen krijgen wij vorderingen op het buitenland, voor de in gevoerde schulden aan het buitenland. Dit wordt zichtbaar via de betalingsbalans. Hierna zette spreker de beteekenis uit een van de zichtbare of handelsbalans en de onzichtbare of betalingsbalans. Vervolgens schonk spreker aandacht aan de oorzaken die geleid hebben tot de cri sis. In de eerste plaats de val van het pond sterling (Sept. 1921), Hiertoe moet men eerst een blik slaan op het kapitalisme van voor den grooten wereldoorlog, dat typisch internationaal, zich naar eigen economische principes handhaafde. Het automatisme van den gouden standaard, een der hoofdpijlers, stond boven politieke en godsdienstige schakeeringen. Het had geen beteekenis of Tory of Whig in Engeland of FJandin, of Poincaré of wie ook in Frankrijk den schepter zwaaide. Dat beginsel is door den wereldoorlog verstoord. In dat tijdperk is het automa tisme van den gouden standaard buiten werking gesteld, en trachtte men in zelf voorziening zich economisch op de been te houden. In 1925 doet Engeland een poging om het oude kapitalistisch stelsel weer binnen te halen, maar begaat daarbij de fout om het pond te hoog te stabiliseeren. Andere landen volgen. Hierbij is uit het oog ver loren, dat dank zij de oorlogsjaren de vrij handel een belangrijken knak had gekre gen. Met den terugkeer tot het goud ging evenwel niet gepaard volledig herstel van aen voormaligen vrijhandel. Dan breekt het tijdperk van zoogenaamde ongekende weelde aan. De jaren 19251929. Enge land en Amerika leenen in die jaren hooge bedragen aan de arme landen Duitschland en Oostenryk. Dan komt midden 1929 de inzinking, waardoor in Europa wakker wordt het besef hoe voos het optimisme van de voorbije jaren was. Achtereenvol gens stortten in de Oesterreichische Kredit- anstalt, de Darmstadter Bank, de Natio nal Bank en de Dresdnerbank. In Frankrijk, van waaruit veel kapitaal naar Londen was gevloeid, uit angst dat men het in Frankryk niet veilig waande, ontstaat angst voor het geld, daar men weet dat een deel naar Duitschland was doorgegeven. De gevolgen hiervan waren, dat als maar goud uit Engeland naar Frankrijk werd getrokken tot September 1921 Engeland het goudembargo afkondig de. De val van bet pond was de inleiding tot den chaos. Tusschen September 1921 en Februari 1932 daalde het Amerikaansche index cijfer der groothandelsprijzen met'plm. .60 punten en April 1933 volgt Amerika het Engelsche voorbeeld en laat den dollar los; le om verderen teruggang van de 'iri dol lars uitgedrukte goederen te vermijden en 2e om de geslonken koopkracht te her stellen. Hierna besprak spreker de Londensche conferentie van 1934. Terecht heeft dr. Colijn op die conferentie den eisch ge steld, eerst het goudprobleem op te los sen omdat wanneer men hierover niet eerst tot overeenstemming kan komen, verdere besprekingen overbodig kunnen worden geacht. Toen dit vraagstuk niet werd opgelost ging de conferentie uiteen. De jongste monetaire gebeur tenissen. Na een korte pauze besprak inleider vervolgens de gebeurtenissen sedert Sep tember jL Vrijdag 25 September komt het bericht, dat Frankrijk tot devaluatie de toevlucht heeft moeten nemen. Wie de couranten berichten in de daaraan voorafgaande maanden goed heeft gevolgd, kon wel niet anders verwachten. Toen ook Zwitserland volgde besloot de Ministerraad in den nacht van Zaterdag op Zondag om tot goudembargo over te gaan. Spreker wees hierbij op de houding van het oude goud-blok, stond stil bij wat ver staan moet worden onder inflatie, deflatie, reflatie en devaluatie. Inflatie (de Duit- sche millioen- en milliard-biljetten), defla tie (aanpassing met behoud der muntpari- teit), reflatie (gelijk te stellen met een beetje inflatie), devaluatie, het veelkoppige monster, waaronder men tegenwoordig verstaat elk geldstelsel, waarmee men geen raad meer weet. De Nederlandsche regeering heeft niet gedevalueerd. Spreker lichtte dit uitvoe rig toe. Wat den algemeenen toestand- aangaat, meent spreker dat prijsstijgingen niet zul len kunnen uitblijven. De ingevoerde pro ducten zullen in prijs moeten stijgen, maar ook heden valt nog niets met zekerheid tc zeggen. Een der moeilijkste problemen is wel het internationaal autarkisch streven. Het zal wel duidelijk rijn geworden, aldus inleider, dat vooral wat betreft het autarkisch streven, dit eerst zal moeten ophouden, althans zeer sterk zal moeten worden ge temperd eerst dan is opbouw in den wa ren zin des woords mogelijk. Wat dit aan gaat zij men evenwel niet te optimistisch. Er dreigen nog andere wolken. Daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat wij een structuurcrisis bele ven en het jammerlijk gevolg daarvan zal moeten zijn, dat een zeker deel van onze werkloozen armlastig blijft. De Regeering doet zeker het uiterste wat van baar kan worden gevraagd. Hier bij besprak spreker de prijsregelingen, en wees tot slot er op, dat een inzicht in den monetairen toestand van heden niet zon der kennis van het verleden kan worden verkregen. Het is een moeilijke tijd. De vakbewe ging staat voor groote en grootsche pro blemen. Als typisch voorbeeld wees spre ker er op dat de landen die na den oorlog hebben moeten infleeren tot het nulpunt, tot dictatuurstaten zrjn geworden. Geen vrijheidsrechten zijn in die landen meer in tel. (Duitschland, Italië, Rusland), de lan den met een stevige valuta als Engeland, Nederland, Zwitserland hebben een demo- cratischen regeeringsvorm bewaard, ter wijl in de landen met slappe valuta's een min of meer sterke strijd wordt gestreden tusschen dictatuur en democratie. Hoofden koel en harten bereid om elkaar te steunen) de Regeering trouw om haar het besturen mogelijk te maken naar wijs beleid rij ons aller streven. Door gezamen lijk werken zal, mits eendrachtig, uit de zen ondergang een nieuwe opgang worden geboren. De fraudes bij het Crisis-comité enz. te Vlissingen. Hooger beroep ingesteld. Door de verdachten H. V., Chr. C., A. B., ieder veroordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens diefstal, W. d. W., veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens heling, het doen plegen van valscli- heid in geschrifte en verduistering, P. G. L., veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens, door misbruik van gezag het misdryf van verduistering op zettelijk uitlokken en door misbruik van gezag het misdrijf van valschheid in geschrift opzettelijk uitlokken, is hooger beroep ingesteld tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg dd. 13 Novem- lets aparts in: ber jl. waarbij zij ter zake van die feiten en tot die straffen werden veroordeeld. Ook door den Officier van Justitie is in die zaken hooger beroep ingesteld. Tevens werd door den Officier van Ju stitie hooger beroep aangeteekend in de zaak tegen C. R., die tot 3 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens diefstal meermalen gepleegd, door welken veroordeelde zelf geen hooger beroep werd aangeteekend. T.z.t. zal dus deze zaak voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage opnieuw wor den behandeld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe brug in den Bergweg over het- Noorderkanaal te Rotterdam, die reeds eenigen tijd gereed is, wordt thans op den bestaanden weg aangesloten. De Wieringermeerpolder en de omlig gende gemeenten worden den laatsten tijd geteisterd door een ratten- en veldmuizen- plaag. De „Rattenvanger van Katwijk" opereert in opdracht van de Wieringer- meerdirectie in den polder met rijn ver giftigd brood. Prachtsorteering KEUKENKISTEN Alhambra-Thealer. Slotaccoord. Dokter Socrates. In „Slotaccoord" dringt zich allereerst de muziek op. Het is het orkest van de Berlijnsche staatsopera. Beroemde solisten werken mee in de Negende, in de Nibelun- gen, en bij het einde in Lohengrin. Onnoo- dig hieraan toe te voegen natuurlijk, dat dit alles eersteklas-werk is. Ten tweede het camera-werk, dat hier mede hielp een groote film te maken. De diepe studie, die alle rollen is voorafge gaan en die wij o.m. begrijpen uit de wijze, waarop Willy Birgel de rol van een be roemden dirigent speelt. Voor een speler het tot zoo'n preciesheid in een hem vreemd beroep brengt, is er óók oneindig geduldige en nauwkeurige detail-studie geweest, waarop wij zeker wel eens de aandacht mogen vestigen. De opening-scène van deze film grijpt aanstonds de aandacht en drukt haar stempel van waarde op „Slotaccoord". Fuifnummers vinden op een rumoerigen doch prettigen Oudejaarsavond het lijk van een oplichter, die zelfmoord pleegde. Hij was gehuwd met Hanna, een vrouw, die hem naar Amerika op zijn vlucht volgde en die in de film de personificatie wordt van een zuivere moederliefde. Het lot drijft haar terug, zoodat zij zeer toevallig terecht komt by den grooten dirigent, als nurse over haar eigen kind. De musicus en zijn vrouw hebben, ouder loos, namelijk een kind van derden aange nomen. En wat voor een kind In hetal gemeen geven kinderrollen in de film sen timentaliteit en onnatuur te over, doch hier is het tegendeel waar. De draak wordt gestoken met overdre ven mode-gedoe, geleerde termen. Een verstandig, wetend dokter wijst in dezen het juiste spoor. Zoo blijft Peter, die een zoo groote rol vervult, gezond en een waar kind. En wint onze volle sympathie. Tegenover de rol van moeder Hanna (Maria von Tasnady) speelt Lil Dagover de rol van schoone vrouw, weike door felle hartstochten den levenskoers verliest en aan demonische invloeden ten onder gaat. Tot deze laatste behoort ook een astroloog en oplichter, tegen wiens geweten looze kracht zij vergeefs optornt. Totdat zij, ver ward in eigen zielsconflicten, den eenigen nog mogelijken uitweg kiest in een tragi sche, grootsch gespeelde en voortreffelijke scène. Het Happy-End, ook voor den dirigent De vrees voor oorlog. (Hoofdartikel). Verschillende verdachten, evenals de Officier van Justitie gaan in hooger beroep van de d.d. 13 November uit gesproken vonnissen inzake de fraude by het Crisiscomité enz. (Stadsnieuws). Voorstellen voor den Gemeenteraad. (Stadsnieuws),, Gemeenteraad van Souburg. Provmcienieuws)'. Het Centraal Verkoopkantoor van Mosseleneen rechtszaak wegens smaadschrift. (Rechtszaken) De Spaansche regeering te Valencia wendt zich tot den Volkenbond. (Buitenland'), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De grootste sorteering Engelsch Serviesgoed Tot en met Donderdag gelegenheid tot het doen vervaardigen van een werkelijk mooie foto door Bekroond met vele hooge onderscheidingen en de, voor haar, in veilige haven gekomen moeder Hanna, komt niet dan na een groote scène in de rechtzaal, waarvan da moderne film zoo vaak in votgehouden so berheid een juist gebruik weet te maken. Op haar volle, dramatische kracht komt hier ook Treese, de sterke, oude dienst maagd en „wright-or-wrong"-hoedster van de nu wijlen mevr. Garvenberg. De heele film door is zij opmerkelijk. Zelfs om het graf heen is zij nog een trouw schild voor de aangebeden, doode meesteres en in volle wapenrusting, wanneer zij, na een valsche beschuldiging, den duivelachtig gladden oplichter-astroloog te lijf gaat. Het is film, en dus gaat in de tegenstel ling van de twee vrouwenfiguren de een ten onder en wint de ander het blijde einde, de straf en de beloonde deugd in dit leven, precies zooals de burgerlijke moraal ende ongeziene censuur in algemeene filmkunst voor de massa bet wil, doch zeer zeker blijft „Slotaccoord" door spel, milieu en de hoofdvertolkers een groote film. Een goed speler is Paul Muni weer in de gangster-film „Dokter Sokrates". Dok ter in een klein, bekrompen stadje heeft hij als concurrent een collega, die evengoed veearts had kunnen zijn. Deze laatste neemt de gelegenheid te baat den jongen dokter ten val te brengen, omdat deze door zijn ambt in verwikkelingen raakt met een bende gangsters en bescherming verleend aan een, van medeplichtigheid aan een bankoverval verdacht, meisje (Ann Dvorak). Hoewel de arts en zijn bescher melinge steeds verder in moeilijkheden ge raken, weet hij, als moedig man, ze ook vernuftig het hoofd te bieden en zichzelf alsmede het, in de val gelokte, meisje te redden, ja zelfs de geheele bende onscha delijk te maken. Spanning brengt deze film zeker, niet in het minst door een bank overval in optima forma en een geregeld vuurgevecht met de desperado's. Luxor-Theater, Bobbyde duivelskerel. The Cactus Kid. Gustav Fröhlich vervult in de eerste hoofdfilm ongetwijfeld een glansrol. Zijn dolle streken in deze vlotte amusante Weensche comedie met lieftallige jonge dames, keurige Weensche officieren, mee- sleëpende liedjes, kostelijke, spannende si tuaties, vermakelijke vergissingen, tinte lend va.n humor en levenslust en met een alleraardigste intrige, zullen ieder gewis gedurende anderhalf uur van het reinste

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1