JO FIBBE De nieuwste arrestaties van buitenlanders in Sovjet-Rusland. No. 281 74e Jaargang 1936- VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening L628Ï 37 NOVEMBER Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 KEES HELDER STADS- EN PROVïNCIENIEU W S Voor KRISTAL naar Müller's City-magazijn fjefSaenaySewi ssew «?8b«b disaas elaseg Lu.te Houtwaren fuller's City-Magazijn VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ÜRAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Verdwenen documenten van den Russischen Generalen Staf? De nieuwste spionnage-affiaire wordt dit maal door de Sovjet-regeering wei zeer geheimzinnig behandeld. Het persagent schap Tass beperkt zich bijvoorbeeld tot de navolgende korte meldingen „In Moskou werden weer eenige buitenlandsche spe cialisten van Duitsche nationaliteit gear resteerd. Zij worden verdacht van staats- vijandige acties. Door de rechterlijke or ganen wcrdt een onderzoek in deze aan gelegenheid ingesteld". De namen der gearresteerden worden officieel niet bekend gemaakt, wat echter niet wegneemt, dat zij desondanks toch doorsijpelen. Ook staat het vast, dat er niet slechts Duitschers, maar ook Polen, Zweden, Oostenrijkers en ongeveer 200 Russen waaronder eenige stafofficieren van het Roode leger zijn ingesloten. Zcoals bekend heeft de Duitsche am bassadeur in opdracht zijner regeering tegen de arrestaties geprotesteerd en voor den ter dood veroordeelden ir. Strickling gratie gevraagd. De Sovjet-regeering heeft hierop zooals ook niet anders te ver wachten was geantwoord, dat de ge troffen maatregelen rechtvaardig en ge grond zijn, want de gearresteerden worden beschuldigd van zeer ernstige delicten. Het vonnis van ir. Stickling die oorspron kelijk ter dood was veroordeeld, is inmid dels gewijzigd in 10 jaar gevangenisstraf. Red.) By zonderheden omtrent den aard dezer delicten worden echter niet gegeven. Men maakt er zich zooals gewoonlijk met de gebruikelijke dooddoeners „spionnage" af. Anderzijds laat men echter doorscheme ren, dat men hier te doen zou hebben met de grootste spionnage-affaire van na den wereldoorlog. Er zou geen document van secundaire beteekenis ontvreemd zijn, maar het geheeie plan van de westelijke grens- verdediging. Inderdaad vormt een eventueele aanval van het westen uit de grootste zorg van den Russischen generalen staf. De voor dit geval noodzakelijke verdedigingsmaatrege len zijn reeds vier jaren geleden tot in de kleinste bijzonderheden door den minister van oorlog Worcsjilow uitgewerkt. Dit zgn. Worosjilow-plan werd in een safe be waard, waartoe slechts 5 hooge officieren toegang hadden. Eenige weken geleden zou men nu hebben vastgesteld, dat deze docu menten gestolen, gefotografeerd en daarna weer in de Safe teruggelegd waren. Een van de vijf officieren en zijn vrouw, een vroegere Russische gravin en daarna agen te van G.P.Oe. werden daarop gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd de docu menten aan een buitenlandsche mogendheid te hebben verkocht. Eenige dagen daarna had men tevens alle personen gearresteerd, waarmede zij op eenigerlei wijze in verbin ding zouden hebben gestaan. Het is in Sovjet-Rusland moeilijk en zélfs gevaarlijk om een onderzoek naar de juistheid van dergelijke geruchten in te stellen. Inderdaad is het mogelijk, dat zrj een grond van waarheid bevatten, maar anderzijds is het geenszins uitgesloten, dat zij verspreid worden met de bedoeling, de West-Europeesche mogendheden er van te overtuigen, dat zekere staten het op Rus- land's westgrenzen hebben voorzien. En om dit te bereiken, schrikt men in Mos kou niet terug voor een schijnproces. Op vallend is daarbij slechts, dat de slacht offers, die men nauwkeurig heeft uitge zocht, steeds weer tot bekentenissen ge bracht worden. Er is intusschen iets, dat tegen het zgn. ontvreemden vam het Worosjilow-plan pleit. En dat is de werkelijk perfecte or ganisatie van de Loebljanka, den Russi schen afweerdienst. Deze organisatie wordt zoo gencemd, wijl haar hoofdkwartier zich in 't huis Loebljanka nr. 2 bevindt. In wer kelijkheid bestaat deze instelling uit twee scherp gescheiden diensten de C.R.O., die zich met de contra-spionnage in de Sovjet- Unie bezig houdt, en de I.N.O., wier zuiver informatorische bezigheid ach tot het bui tenland bepaalt. Beide afdeellngen werden in 1917 door Oeritski in het leven geroepen on zijn ook na zijn dood steeds onder lei ding van den oppersten chef van de G.P.Oe blijven staan, met als eenige uitzondering, dat Djersinski, de voorganger van den hul digen chef Mendjinski, de leiding tijdelijk aan zijn medewerker Bjeloborodow over liet. De Oekraïnische afdeeling is zelfstan dig en staat onder den Let en vroegeren tsarenofficier Lazis. De bevoegdheden van deze organisatie strekken buitengewoon ver. Een bijzondere troep van meer dan 100.000 man, de zoo genaamde „Tsjon", met tanks, gasappara- ten en vliegtuigen uitgerust, staat tot baar onmiddellijke beschikking. Militair ver keerswezen, post, telefoon, telegraaf, lucht vaart en perscensuur staan, evenals de grcote staatsgevangenissen van Kem, Moermansk, Portaminsk, Tobolsk, Narym en Solowki, onder baar controle. In bureau nr. 161 van de Loebljanka bevindt zich het militaire geheime archief. Hier worden alle uit het buitenland ko mende informaties verzameld, geschrift en gepubliceerd. Politieke, financieele, geogra fische en militaire informaties over stérk te, bewapening en gevechtswaarde der verschillende troepen, personalia en fami lieverhoudingen der hoogere officieren, plannen van vloot- en luchtvloothavens, berichten over anti-militaire propaganda en regeeringsvijandige stroomingen, nauw keurige opgaven over het werk der labo ratoria en den stand der industrie van alle in aanmerking komende landen berus ten hier in duizenden dikke banden, wor den voortdurend aangevuld en staan iedere minuut voor bevoegden ter beschikking. Het archief van de Loebljanka overtreft zelfs dat van den Britschen Intelligence Service. Met het oog op deze uitstekende organi satie lijkt het onwaarschijnlijk, dat de bui tenlandsche gearresteerden iets met een eventueel gestolen document uitstaande zouden hebben. Tot en met Donderdag gelegenheid tot het doen vervaardigen van een werkelijk mooie foto door BELLAMYPARK 38. Bekroond mei vele hooge onderscheidingen Filmvoorstelling C.K.W.O. Met het gisteravond in net „Alhambra"- Theater vertoonde programma heeft de vereeniging C.K.W.O. een zeer goeaen keus gedaan. Niet alleen heeft zij haar leden een interessanten avond bezorgd, maar ook een leerzamen. Afrika spreekt. Onder leiding van Paul Hoefler met zijn trouwen assistent werd een onderzoekings tocht gemaakt door de onbekende gebieden van Equatoriaal Afrika. Na een feestelyk afscheid vertrok de expeditie van Lagos in West-Afrika met als einddoel Mcmbasa, aan de Oostkust, dwars door het hart van dit nog zeer weinig gekende gebiedsdeel, door den Congo, langs de bronnen van den Nyl, door het land van de Pygmeeën en dat der lippen negerinnen. Aan dc hand van een reliëfkaart hebben wij de ontzag lijke afgelegde afstanden, gemakkelijk kun nen volgen. Tijdens een tocht van 800 K.M. op de Nigcrrivier en een marsch van 1600 K.M. langs de Sahara-woestijn naar de rivier de Charpi kregen wjj een indruk van de die- VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 renwereld in haar natuurlijken staat. Meermalen bracht de rijke flora en fauna de aanwezigen in verrukking en werd „hoorbaar" genoten van de wonderen der natuur in het rijk van den leeuw, olifant, rhinoceros, enz. Zeden en gewoonten van nog haast onbekende volksstammen, o.a. de dwergnegers gaven de oer-staat te zien, die nog heerscht in deze schier ondoordring bare streken. Maar ook werden wij getrof fen door den heldenmoed, die noodig ge weest is, om dit alles te kunnen brengen. Groote gevaren, vermoeienissen, ontberin gen, hitte en koorts hebben deze mannen er voor over gehad om voor anderen de geheimen van deze donkere wereld te ont sluiten. De vorstelijke verlovingsfeesten. De volgende film voerde ons niet zoo ver van huis als de vorige, maar bracht ons reeds dadelijk de vreugdevolle dagen in herinnering, tijdens de verloving van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Vooraf gin gen eenige kijkjes uit het leven der Prin ses als 13-jarig meisje, tijdens haar stu dententijd, het bezoek van de Ned. Konink lijke familie aan de Belgische, haar werk zaam aandeel aan het werk van het Neder- Iandsche Roode Kruis en tijdens haar va- cantie. Snel volgden deze gebeurtenissen elkaar op, gevolgd door de blijde mare van de vorstelijke verloving. Indrukwekkend zijn de zegetochten van het jonge paar door de residentie, Amster dam, Rotterdam, Apeldoorn enz. Bij dit overzicht krijgt men een indruk van de verknochtheid van Oranje en Neder land. Deze enthousiaste gloriedagen zijn voor immer op de film vastgelegd. Het was dan ook een waardig slot toen de waarnemend voorzitter, de heer W. Schmidt aan het einde der bijeenkomst verzocht een couplet van het Wilhelmus te zingen, waaraan spontaan gevolg werd ge geven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In- een boomgaard te Geldermalsen wera gistermorgen een demonstratie met motor- sproeimachines gegeven vanwege de Ned. Pomologische Vereeniging, hoofdafdeeling fruitteelt der Ned. Heide Maatschappij. Op de Stadhouderskade te Rotterdam Blij dorp is gistermorgen een vrachtwagen tijdens het lossen door het verzakken van de kade gekanteld, waarbij het gevaarce gedeeltelijk op een schuit terecht kwam. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Noorsche motortanker „Mosvold" van Wilhelms haf en Nederlandsche motortanker „Dor drecht" van KlaipedaItaliaansch stoom schip „Giuan" van Genuna Finsch stoom schip „Anna" van Londen; Fransch stoom schip „Rabelais" van Duinkerken. Vertrokken „Mosvold" naar New-Or leans „Dordrecht" naar Batoum „Anna" naar Pont Brülée„Rabelais" naar Casa blanca. De eerste sneeuw. Het was vanmiddag voor menigeen een verrassing toen daar de eerste sneeuwvlok ken naar beneden dwarrelden. Heel weinige en klein van stuk aanvankelijk, steeds meer en van behoorlijke grootte in den loop van den middag. Sneeuw. Zij wordt met gemengde gevoe lens ontvangen. Met gespannen aandacht, vermengd met angst door zij die er moei lijk voor staan want de eerste sneeuw be- teekent, dat het nu werkelijk winter gaat worden. Met uitgelaten blijdschap door de jeugd, die zich al visioenen van sleetjerij den en sneeuwballen gooien voortoovert. Maar de sneeuw valten trekt zich van menschelijke vreugden of verdrietelijkhe den niets aan. MIDDELBURG Verschuiving van den marktdag. B. en W. van Middelburg hebben den raad voorgesteld om, in verband het feit, dat het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op Donderdag 7 Januari wordt voltrokken, de marktdag van Don derdag 7 Januari op Woensdag 6 Januari te houden. Rekening en begrooting Godshuizen. B. en W. stelden voor goedkeuring te hechten aan de rekening 1935 en de suppl. begrooting over dat jaar van de Godshui zen, aanwijzende een nadcelig saldo van 43.270.13. Verder adviseeren B. en W. ook goedkeu ring te hechten aan de begrooting der Godshuizen voor 1937, sluitend met een ge raamd nadeelig saldo van 49.841.59, het welk ten laste van df gemeente zal komen. De levering van gascokes voor de cen trale verwarming werd, na proefnemingen, opgedragen aan de Z.E.G.A.M. te Vlissin gen. Wachtgeld voor nevenbetrekkingen. In vervolg op zijn opmerking in de ver gadering van 21 October jl. heeft de heer v. d. Feltz thans als zijn wensch bekend ge maakt, dat alleen nevenbetrekkingen, wel ke beloond worden met meer dan 400 's jaars, aanspraak geven op toekenning van wachtgeld, met dien verstande, dat thans fungeerende ambtenaren voor alle door hen bekleede nevenbetrekkingen aan spraak op wachtgeld behouden volgens de bepalingen der nieuw vastgestelde regeling. Het stellen van een grens bergt echter steeds een zekere willekeur in zich. Daarom en ook om andere redenen advi seeren B. en W. het voorstel-van der Feltz te verwerpen. Daltonmethode toegepast bij de werkloozencursussen. Bij de werkloozencursussen te Middel burg is thans de Daltcm-methode toege past. Het is nl. bij deze werkloozencur sussen steeds moeilijk om de leerstof op de juiste wijze te behandelen daar de cur sisten dikwijls groote verschillen vertoo- nen in hetgeen zij vroeger op school of in de practijk hebben geleerd. Verder gebeurt het dikwijls dat de cur sisten voor tijdelijken arbeid of werkver schaffing hun studie moeten onderbreken Bij de Daltonmethode krijgt ieder nu een taak. Moet bij zyn studie voor een tijd onderbreken dan kan hij later weer verder gaan waar hij gebleven was. Men behoeft dus nooit te vreezen, dat men bij een tijde lijke onderbreking achter raakt, hetgeen bij klassikaal onderwijs wel het geval is. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Willem Noske. In memoriam den heer M. J. Boone, eere-lid en oud-voorzitter der „Instrumen tale" werd dit aan afwisseling rijke con cert in de Concert- en Gehoorzaal geopend met een Larghetto van Joh. Seb. Bach, dat met bijzonder veel overgave en devo- ten ernst werd vertolkt. Na deze daad van piëteit trilde met de Ouverture (Suite) No. n voor fluit en strijkorkest de speelsche vreugde van Bach's dansen in ons gemoed. Alle lof voor de uitvoering van deze klassieke muziek. Er is door het orkest, dat onder Caro's fameuze leiding uitmuntend secon deerde, werkelijk prachtig en met animo gemusiceerd. Ook de solist, de heer A. Lampert blonk uit en heeft zich van ziju solo-partij knap gekweten, inzonderheid in het gracieuze Rondeau en de feërieke Ba- De nieuwste arrestaties van buiten landers in Sovjet-Ru§land. (Hoofdartikel.). De stryd in Spanje duurt voorthefi slechte weer verhindert echter belang rijke krijgsverrichtingen. (Buitenland.); Verschillende ernstige verkeers- en ar beidsongevallen. (Gemengd Nieuws.); Onbewaakte overweg veroorzaakt we derom een ernstig ongeluk. (Gemengd Nieuws.); De moord te Merkelbeek opgehelderd. (Gemengd Nieuws.). ZIE VERDER EVENTUEEL LAAT.STE BERICHTEN dinerie, welke laatste muzikaal virtuoos werd geblazen. De groote Leipziger cantor was voorts vertegenwoordigd met het Concert No. I voor viool met orkestbegeleiding, een werk, vooral in het Andante, van oprechte, stemmingsvolle innerlijkheid doordrongen. In den jeugdigen landgenoot Willem Noske vorid dit concert een heel knap en muzikaal vertolker, waarbij het orkest zich uitmuntend met juiste verhoudingen aansloot. De solo-violist verwierf een warm succes, waarin hij terecht den diri gent betrok. Ook de kleinere stukkenAriëtta van Henrietta Bosmans, Slavischer Tanz van DvorakKreisler en Danse espagnoïe da „La Vida breve" van De FallaKreisler, werden door Willem Noske met aestheti- schen smaak en violistische schittering gespeeld, pianistisch knap en bezielend door Leny NoskeFriedlaender begeleid, Het contact tusschen beiden was volko men, een zeldzaam diepgaand op elkaar inwerken. Een wederzijdsche inspiratie (hoe kan het ook anders tusschen moeder: en zoon), waarvan de uitwerking ontroem rend en grandioos was. Een storm vaQ applaus, na Dvorak en De Falla was bei der deel, zoodat aan een toegift niet ont komen kon worden. Ook met bloemen is Leny Noske gehuldigd. Willem Noske heeft „den maarschalksstaf in zijn ransel". Zrjr< muzikaal hart zit dezen jongen, intelligen- ten violist van geboorte op de juiste plaats. Zijn techniek is van voortreffelijke* kwaliteit, zijn toon is mooi, zijn stokvoe* ring beheerscht. Een uitgesproken violis* tisch talent, waarvan in de toekomst nog heel veel te verwachten is. Het programma bevatte voorts het Requiem van David Popper voor drie solo violoncellen (de heeren B. Vleugels, J. C« van Loo Jr. en R. Batten) met orkest* begeleiding in strijkorkest-bewerking van Joh. H. Caro. De vertolking dezer gevoels- muziek werd, in verrukkelijke samenwer* king met het orkest, een prestatie, welke den uitvoerenden warmen bijval deed ver werven. Met een effectvolle wedergave der Sere nade op. 20 van Sir Edward Elgar werd het concert, waarop directeur, solisten en orkest met oprechte voldoening kunnen terugzien, besloten. o. OOST- EN WEST-SOUBURG Zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning". Woensdag 2 December a.s. zal bovenge noemde zangvereeniging een concert in de Concertzaal „De Zwaan'" te Souburg geven. Op het programma staan verschillende werken voor koor cappella en voor ge mengd koor van Beethoven, Strauss, J, Haydn enz. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. Alvorens U een tasch koopt, ziet onze aparte etalage Uitsluitend in het f ij n e genre bij GROENEWOUD 63

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1