1000 150 100 25 MAANDAG 23 NOVEMBER EERSTE BLAD ■No. 377; 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De Spaansche dreiging. STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS van tien dag VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kort commentaar Als een donkere wolk hangt het gebeuren in Spanje over Europa. Het lijkt wel of de menschheid met blindheid geslagen is en nooit leeren zal dat men met wapengeweld niemand van zijn gelijk kan overtuigen en dat een met kracht van wapenen bevoch ten overwinning te eeniger tijd onvermijde lijk tot represailles leidt. Wij willen ons ditmaal echter niet ver diepen in wijsgeerige beschouwingen, maar enkele nuchtere opmerkingen maken naar aanleiding van zeer verontrustende berich ten die men elders in ons blad zal aan treffen. In een officieel communiqué van de Spaansche regeering' en van het Spaansche ministerie van luchtvaart en marine, wordt medegedeeld, dat Zondagmorgen duikboo- ten van naar men veronder stelt, buitenlandsche natio naliteit, Spaansche oorlogsschepen hebben aangevallen, waarbij de kruiser „Cervantes" door een torpedo werd getrof fen. Of het inderdaad een feit is, dat het hier onderzeebooten van niet-Spaansche natio naliteit betreft Wij vermógen hierop geen positief antwoord te geven, want het is uitermate moeilijk om uit den vloed van verwarde, elkaar tegensprekenden dikwijls zeer tendentieuse berichten over de Spaansche gebeurtenissen, de onomstoote- lyk vaststaande feiten te puren. Wanneer deze officieele nededeeling van Spaansche zijde echter inderdaad juist is (en men motiveert de vermelde conclusie met er de aandacht op te vestigen, dat de opstandelingen niet over de bewuste sche pen beschikken) nemen de gebeurtenissen een keer, dien wij zeer bedenkelijk achten en dn tot niet te overziene gevolgen kan (zal leiden. Als een vreemde mogend heid in de Spaansche gebeurtenissen heeft ingegrepen om de rechtsche strijdkrachten te steunen, is het te verwachten dat be paalde andere mogendheden wellicht soort gelijke stappen aan de zijde der linksche strijders zullen doen. En in dit geval zou den Europeesche verwikkelingen maar al te licht kunnen ontstaan. Mag men een Duitsch regeerïngsberïcht als juist aanvaarden, dan zouden zich op het oogenblik geen Duitsche onderzeeërs in de Middellandsche Zee bevin-.en. En wan neer wij een oogenblik aannemen, dat dit geen diplomatiek handigheidje betreft om bijv. het feit te camoufleeren dat Duitsche onderzeebooten zich in een Middellandsche Zee-h a v e n bevinden, dan zou de con clusie dat het hier Italiaansche duikbooten betreft, zoo vreemd niet zijn. (Inmiddels heeft ook de Italiaansche re geering officieel ontkent dat Italiaansche duikbooten de Spaansche oorlogsschepen hebben aangevallen Veelzeggend is in dit verband ook het telegram (men vindt het elders in ons blad) dat de bekende Engelsche journalist Ward Price de Berlijnsche correspondent van de Daily Mail zijn blad zond. Hierin Wordt medegedeeld, dat de erkenning van de regeering-Franco door Italië en Duitsch land, een garantie beteekent tot steun deze:- beide landen aan de Spaansche nationalis ten. „Zelfs", aldus Ward Price, „indien de nationale beweging met mislukking zou worden bedreigd door het leveren van wa penen en versterkingen welke de roode re geering uit Rusland en elders ontvangt, zouden Duitschland en Italië niet aarzelen de nationale zaak met hun wapenen te steunen, liever dan West-Europa bloot te stellen aan een bolsjewistische besmetting door een communistische overwinning in Spanje." Moet het bericht inzake de mysterieuze duikbooten worden gezien als een bevesti ging van het hierboven vermelde, zoodat dit „met hun wapenen steunen'/ reeds een voldongen feit zou zijn geworden? /7a iOuuk'saoxmdS tot V2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GBLU/DSSIG/1AAL VERBODEN InEW Transportcolonne Vereeniging van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Vlissingen. Voor d!e tweede uitvoering, welke deze vereeniging Zaterdagavond in „De Oude Vriendschap" gaf, bestond een flinke be langstelling, zoodat de voorzitter, de heer D. Rijkse, zeer velen, waaronder afgevaar digden van. de zuster-afdeelingen Middel burg en Bergen op Zoom, het welkom kon toeroepen, daarbij zijn verheugenis uit sprekende over de sympathie, welke men het Roode Kruis-werk blijkt toe te dragen. In hoofdzaak werd daarna hetzelfde pro gramma van de vorige maal voor het voet licht gebracht. De heer H. L. Frenks, die met de algeheele Leiding was belast, zoigde er voor, d'at alles vlot vaai stapel liep een echte non-stop voorstelling, waardoor de aandacht geen oogenblik verslapte. Mevrouw Ten Hacken kweet zich weer keurig van haar liederen. Hoe gevoelvol zong zij dat „Kindje zonder zorgen" Haar welverdiend succes ging met bloemen ge paard. De gemoedelijke Vlissinger was dezen avond nog gemoedelijker. Dat zijn „Kanoarie v-aai Oarie" met het lollige fluit- refreintje weer danig insloeg ligt voor de hand. Het caberet-programma werd uit gebreid met een accordeon-solo door een klein manneke, dat maatvast „Verlaten" aan zijn trek-piano ontlokte, een zeemans liedje door een pseudo-maitroos en het op treden van den humorist Jack de Coninck., die, zooals hij zeide, voor bladvulling fun geerde, doch niettemin, behalve zijn bab beltjes en praatj eis vooraf, eenige num mertjes gaf o.a. „Het halve centje", die hem een spontaan applaus deden verwer ven. Dat alle bekende refreintjes uit dit cabaretprogram in massazang werden uit gevoerd verhoogde de prettige stemming. Het T.C.-lid de heer L. J. van den Bos, die reeds menigmaal iets in elkaar wist te zetten, waardoor doel en streven van het Roode Kruis werden belicht, het nut van deze vereeniging voor de gemeenschap op suggestieve wijze werd gedemonstreerd, op eenvoudige, begrijpelijke manier het menschlievende en reddingbrengende werk: van T.C. en E.H. werd aangetoond als anderszins, had thans een schetsje ge schreven, dat meer bestemd was voor de lauwen der vereeniging en tot moraal heeft, dat het Roode Kruis alleen leden gebruiken kan, die met opoffering van alle persoonlijke genoegens ten allen tijde be reid zijn him vrijwillig opgenomen taak in dienst van de hulp van noode hebbende menschheid te volbrengen. In het onder havige geval wordt een lid van de T.C., dat bij een auto-spoorwegongeluk weigert naar de plaats des onheils te gaan, door een „boertje" op het verkeerde van zijn handeling gewezen en aan zijn plicht her innerd met het gevolg, dat de nalatige zijn fout inziet en voorgoed^ genezen is. De les werd door de opvoerenden zeer ver dienstelijk gegeven, alleen hadden wij van de „burgers" minder dialect, als „chauf feuren" en „laat mij maar leggen" i.p.v. liggen, gewenscht. Het blijspel „De oom uit Amerika" ging er weer als koek in, terwijl het tableau- vivant „Eerste hulpNaastenliefde" de apotheose werd van een móoien, geslaag den avond. De afdeelmgs-penningmeester, de heer Klein, heeft daarna allen medewerkenden hartelijk dank betuigd, inzonderheid den her H. L. Frenks voor alle moeite, zorg en tijd door hem belangeloos voor het goede doel gegeven. Een gezellig samenzijn, waarop het huisorkest onder Charles Haaze, dat ge durende de uitvoering zijn begeleidingstaak naar wensch vervulde en voor prettige muziek zorg droeg, zich andermaal niet onbetuigd liet, deed velen eerst in de kleine uurtjes huiswaarts keeren. Badhuis aan de B ouedij kestraat. Gedurende de week van 16 tot 21 No vember werden in het badhuis 384 baden genomen en wel 256 door heeren, 93 door dames en 35door kinderen. Nederlandsch motorschip gezonken. Het te Groningen thuis behoorend motor schip „Schelde", eigendom van onze stad- genooten de heeren Joosse en de Waardt, is op weg naar Jersey gisteren tijdens den dikken mist op de Paternoster-rotseiland jes geloopen. De boeg bleef onder water. De opvarenden brachten de reddingsboot uit, doch deze zonk toen zij de kust bereikten. Een hotelhouder heeft hun onderdak ver leend. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen Het Nederlandsche motor schip „Bebo", Middelliarnds-Londen, terug gekeerd uit zee wegens motordefectNe derlandsche motor „Iris" van Londen voor Duisburg. Om te bunkeren Noorsche tan ker „Apache" van Oslo Engelsch stoom schip „Mariston" van Rotterdam Grieksch stoomschip „P. Margaronis" van Londen Grieksch stoomschip „Despina" van Lon den Noorsch stoomschip „Island" van BrestItaliaansch stoomschip „Integritas" van Rotterdam Grieksch stoomschip „Ar- golïkos" van AntwerpenItaliaansch stoomschip „A. Schiaffino" van Gdynia Fransch stoomschip „Mécaniciien Prinei- pa' Carvin" van West-Afrika. Vertrokken„Apache" naar Houston. Plaatselijke commissie B.V.L. De plaatselijke commissie van den B.V.L. bestaat uit de volgende heeren Burge meester C. A. van Woelderen, eere-voorzit- terreserve-kapitein P. A. Geelhoed, voor zitter F. van Sabben, secretaris en M. L. Kerpestein, penningmeester. Werkliedenvereeniging „De Schelde". Zaterdagavond heeft de werkliedenver eeniging' „de Schelde" in het Concertge bouw een gezelligen avond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de mandolinevereeniging /.Tovido". Na de pauze trad de tooneel-afdeeling op met „Neef Hein uit Hollywood". Met een dansje werd deze avond be sloten. De veerdienst VlissingenBreskens door den mist gestagneerd. Toen hedenmorgen de eerste boot van den Prov. stoombootdienst te kwart over zes naar Breskens vertrokken was, kon men door den zwaren mist deze haven niet bin nenkomen, zoodat men genoodzaakt werd ten anker te gaan. Tot ongeveer 11 uur is het schip blijven liggen, waarna men de haven kon bereiken. Voor de rest van den dag kon de dienst op normale wijze worden uitgevoerd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal De Ministers Gelissen en Deckers brach ten Zaterdag een bezoek aan de Philipsfa- brieken. In de Apollohal te Amsterdam werd Za terdag de tenniswedstrijd Nederland Frankrijk gespeeld. Aanbestedingen. Hedenmorgen is in het bureel der genie alhier aanbesteed het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken op Walcheren, Zuid-Beveland en te Terneuzen. Raming 7200. Er waren 15 inschrijfbiljet- ten, waarvan één van onwaarde. Ingeschreven werd door J. Priem, Ove- zande 7260 J. N. D. Bijl 7140 D. Dek ker, Middelburg 7100 A. M. Kuiper, Middelburg 6990 G. M. Brëas, Goes 6870 J. J. de Landmeter 6810 L. Ahn 6780 I. la Gasse en Zn., Koudekerk e 6750 E. G. Lindenbergh 6700 A. A. de Wilde, Middelburg 6529 J. Wisse, Middelburg 6430 L. Boone 6400 J. Wattel, Middelburg 6262 C. van de Klippe 6090. De inschrijvers achter wier namen geen woonplaats is vermeld, zijn te Vlissingen woonachtig. MIDDELBURG Het adresboek. Het is ons gebleken, dat het adresboek 1937 tengevolge van de nieuwe huisnum mering wat later zal verschijnen, maar het zal dan ook den nieuwen toestand geheel aangeven,. Plaatselyk leider B.V.L. De reserve le luitenant J. F. Bastiaanse is benoemd tot plaatselijk leider van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm te Mid delburg. Weer een aanrijding. Vrijdag reed een 15-jarig meisje uit Grijpskerke met haar rijwiel langs de wo ningen op het Seisbolwerk naar Klein- Vlaanderen toe. Zij deed dit met vrij groo- te snelheid en dacht veel te weinig aan de kans dat er in Klein-Vlaanderen verkeer kon zijn. Dit was wel het geval, er reed een auto met normalen gang in de rating van het Seisplein. De bestuurder, die zeide signalen te hebben gegeven, haalde nog links uit, maar kon niet voorkomen, dat d:ï wielrijdster tegen het voorwei van den auto reed en over den motorkap heen in het gazon terecht kwam. Zij had een bloedende wonde aan het achterhoofd en een geblesseerde knie. De politie kon geen termen vinden den automobilist verant woordelijk te stellen. BIGGEKERKE Het huwelijksgeschenk. De inzameling voor het huldeblijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft opgebracht 35.94. ARNEMUIDEN Het huwelijksgeschenk. De alhier gehouden inzameling van gel den bestemd voor het nationaal huwelijks geschenk heeft 53.34 opgebracht. BIERVLIET Een uitvoering. Zaterdagavond gaf de gemengde zang- vereeniging „Excelsior" haar jaarlyksche uitvoering. Het koor bracht een achttal liederen ten gehoore, welke goed werden uitge voerd. Vooral het laatste nummer „Rozen uit het Zuiden", van Joh. Strauss, hetwelk gezongen werd met instrumentale begelei ding, viel zeer in den smaak. Na de pauze werd het blijspel „In 't gouden Haantje" opgevoerd. Na afloop dankte de voorzitter de heer L. J. Goedbloed voor de aandacht waar mee het programma was gevolgd. De secretaresse, mej. M. Faas, bood hierna den heer Goedbloed namens de le den een fraaie bloemenmand aan. Een gezellig bal besloot den avond. OOSTBURG Gift voor de oudheidskamer. De familie Brakman te Groede heeft aan de gemeente Oostburg een zeer oude tafel piano afgestaan ter plaatsing in de oud heidskamer. GOES M. C. de Witt overleden. Te Amsterdam overleed op 89-jarigen leeftijd mr. C. de Witt Hamer, die van 1888 tot 1906 schoolopziener is geweest in het toenmalige district Goes. De. overlede ne was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland. Het concours op 2den Pinksterdag wordt te Souburg gehouden. Zaterdag werd in hotel „Centraal" te Goes de ledenvergadering gehouden van den Bond van Harmonie- en Fanfare-ver- eenigingen in Zeeland, onder voorzitter schap van. den heer C. Flipse uit Wisse- kerke. Aanwezig waren afgevaardigden van 29 vereenigingen. De vergadering koos tot nieuwe bestuursleden de heeren C. A. Blok te Kapelle en P, Meliefste te Nieuw- en St. Joosland en herkoos als zoodanig met algemeene stemmen den heer F. Laroes uit Middelburg. Het solisten-concours zal ook dit jaar te Goes worden gehouden, zoo noodig op twee achtereenvolgende Zaterdagen, waarbij dan in overweging zal worden genomen ook een dag te Middelburg het concours te houden. Voor het jaarlijksch concours op 2den Pinksterdag waren twee gegadigden, nl. „Euphonia" te Goes en „Vlijt en Volhar ding" te Souburg, die in 1937 resp. 50 en 15 jaar bestaan. Voor beide plaatsen werden verschillende motieven naar voren gebracht, voor Sou burg o.a., dat men reeds zoovele jaren achtereen buiten Walcheren concou-sen hield. Ten slotte werd bij stemming Sou burg aangewezen. Voor deze gemeente is deze beslissing zeker van groote be teekenis. Het is toch algemeen bekend, dat de concoursen heel wat drukte met zich brengen. TERNEUZEN Omhoog gevaren. Bij het binnenkomen der nieuwe haven geraakte het Letlandsche stoomschip „Arya", hetwelk geassisteerd werd door twee sleepbooten, op een der havenpieren omhoog. Met behulp van de eigen sleep booten is het schip vlotgebracht, waarna het de reis heeft voortgezet. De „Arya" is op weg naar Gent met eon lading hout. 9el»eug8e«a»s«w De Spaansche dreiging. (Kort Commentaar). Duikbootaanval op Spaansche oorlogs schepen de onderzeebooten zyn ver moedelijk van buitenlandsche nationa liteit. (Buitenland) Zullen Duitschland en Italië de opstan delingen steunen (Buitenland) De Nederlandsche zeelichter „Thames 5" by Hansweert gezonken de opva renden gered. (Provincie). Z. H. de Paus ernstig ongesteld. (Kerknieuws), Groote brand te Angers. (Gemengd Nieuws) Nederlandsch Instituut voor de lucht vaart geopend. (Luchtvaart). Bejaarde landbouwer en diens schoon zuster te Merkelbeek vermoord. (Gemengd Nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Sehadevaring. Het van Rouaan komende ledige Zweed- sche stoomschip „Hakefjord" heeft schade toegebracht aan een der remstoelen. Na dat een cautie van 200 was gesteld, heeft het schip de reis naar Gent voortgezet Nederlandsche zeelichter gezonken by Hansweert. De vier opvarenden gered. Zondagnacht heeft bij Hansweert een ernstige aanvaring plaats gehad. De Néderlandsche zeelichter „Thames 5", komende van Antwerpen en op weg naar Londen, gesleept door de Engelsche sleepboot „Security" is nabij Hansweert recht tegenover de haven „de Roode Ton nen kant" aangevaren door het Ameri- kaansche s.s. „Cranford", komende van Gent met bestemming Antwerpen. Door deze aanvaring is de „Thames 5" onmiddellijk gezonken, zoodat de beman ning bestaande uit vier personen, geen tijd had de reddingssloep te strijken. Alle vier de opvarenden, n.l. de kapitein Driedijk, zijn vrouw en twee knechts, zijn door middel van touwen aan boord gehaald van de „Cranford". Later zijn zij aan boord van de „Thames 6" gebracht. Scheepspapieren en andere artikelen gin gen verloren. De zeelichter was geladen met cooks en ijzer. Nader vernemen wij dat de „Security" behalve de „Thames 5" ook nog de „Tha mes 6" op sleeptouw had, aanboord waar van de opvarenden van de „Thames 5" la ter zyn gebracht. De bemanning bestond niet zooals eerst gemeld uit kapitein, diens vrouw en twee knechts, doch behalve de kapitein waren nog een stuurman en twee matrozen aan boord. De „Thames 6", die evenals de andere zeelichter van de reedery Van der Eb is, heeft belangrijke schade opgeloopen. Het schip wacht thans nadere instructies af. De bemanning van de „Thames 5" heeft order gekregen om naar Antwerpen terug te keeren. De kapitein is echter in Hans weert gebleven. Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Door den rijkswaterstaat zijn onmiddellijk de noodige maatregelen ge troffen om het wrak te lichten. Een monument voor Mr. Harm Smeenge? Er heeft zich een comité gevormd tot huldiging van de nagedachtenis van mr. Harm Smeenge. Dit comité bestaat uit vertegenwoordigers van een groot aantal vereenigingen op het gebied van binnen scheepvaart, vak- en openbaar onderwijs ea landbouw. Het zal trachten gelden in te zamelen, die aan het onderwijs door mr. Harm Smeenge gepropageerd ten goede zullen komen, terwijl men ook wil pogen een mo nument op te richten te Meppel. In het comité van aanbeveling hebben uit Zeeland zitting genomen de heeren J. M. Bommel van Vloten, lid van Gedepu teerde Staten te Goes, mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten te Middelburg, mr. R. A. van Dusseldorp, burgemeester van Goes, P. Erasmus, lid van de Provin ciale Staten, te Oostburg, M. Fern hout, burgemeester van Middelburg, dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche Courant en C. A. van

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1