500 300 25 21 NOVEMBER EERSTE BLAD Vereniging voor Beroepskeuze „De Weg tot Elkander" Boekhandel D'HUY No.276 174e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, V hingen. Telei. 10. Postrekening B6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEU WS §cWufftcnisscw naw Jen Jag VLIS8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Uit het Gemeenteverslag over 1935 Scholen voor lager onderwijs. In deze gemeente zijn. 6 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, waaronder één centrale school voor het 7e leerjaar 1 openbare school voor uitgebreid lager onderwijs 7 bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs 2 bijzondere scholen voor uitgebreid lager onderwijs (De openbare lagere school C aan de Arsenaalstraat is met ingang van 1 Sep tember 1935 opgeheven.) De hieronder aanwezige staat geeft een overzicht van het aantal op de scholen voor lager onderwijs (openbare en bijzon dere) aanwezige kinderen op 16 Decem ber 1935 Aanduiding der school Aant. leerl. A. Openbare scholen school B aan de Groote Markt (W) 192 school D aan de Bonedijkestraat 242 school E aan de Hcndrikstr. (boven) 243 school H aan de B. Ewoutstraat' (W) 249 school I aan de B. Ewoutstraat (O) 132 school K aan de Groote Markt 148 U.L.O.-school 177 Bijzondere scholen R.K. Meisjesschool a. d. Breestraat 190 R.K. Jongensschool, U.L.O. aan de Glacisstraat S3 School der vereeniging voor bijzon der lager onderwijs op Gerefor meerden Grondslag a.d. Kasteelstr. 182 Idem a. d. Verkuyl Quakkelaarstr. 144 School der vereeniging tot bevorde ring van Christelijk onderwijs aan de Wagenaarstraat 251 Idem Oranjeschool asn de Bloemen- laan 259 School der Vlissingsche schoolver- eeniging (Neutrale school) aan de Hendrikstraat (beneden) 124 School der vereeniging voor Christe lijk U.L.O. aan de K2. Kerkstraat 153 R.K. Jongensschool aan de Kasteel straat (St. Paulusschool) 176 Totaal 2897 Verstrekking van voeding en kleeding aan behoeftige kinderen, ter bevordering van het schoolbezoek. De kindervoeding heeft in 1935 plaats gehad van 2 Januari tot en met 31 Juli 1935 en van 3 September tot en .met 31 De cember 1935 in een lokaal der voormalige kazerne Willem III. Aan de schoolvoeding werd deelgenomen door leerlingen der openbare lagere scho len B, C, D, E, H, I en K, der R.K. Jon gensschool aan de Kasteelstraat, der R.K. Meisjesschool aan de Breestraat, der Chris telijke Hervormde scholen aan de Wage naarstraat en Bloemenlaan en der Christe lijke scholen op Gereformeerden grondslag aan de Kasteelstraat en Verkuyl Quak- kelaarstraat. In het tijdvak van 2 Januari tot en met 31 Juli 1935 zijn op 176 dagen maaltijden verstrekt geworden en wel aan gemiddeld 104 leerlingen per dag (over 1934 be droeg dit aantal tot de vacantie dz 98). Het totaal aantal verstrekte porties eten bedraagt over dit tijdvak 18.281 (over 1934 17.324.). In het tijdvak van 3 September tot en met 31 December 1935 zi;'n op 101 dagen maaltijden verstrekt geworden en wel aan gemiddeld =t 137 leerlingen per dag (in 1934 109 leerlingen over dit tijdvak). Het totaal aantal verstrekte porties eten bedraagt voor dit tijdvak 13.815 (over 1934 10.915). Behalve de verstrekking van voedsel had tevens aan de daarvoor in aanmerking ko mende kinderen nog een verstrekking van klompen plaats. In totaal zijn 1.198 paar klompen uitgereikt (over 1934 1217 paar). De kosten der kindervoeding hebben over 1935 bedragen 5.402.79 (over 1934 6.402.41). Avondschool voor nijverheidsonderwijs. Aan deze school zijn verbonden 1 direc- teur-leeraar en 16 leeraren. Zij werd bij den aanvang van het cursusjaar 1935/1936 door 215 leerlingen bezocht en op 31 December 1935 door 217 leerlingen. De netto-kosten bedroegen over 1935 12.123.87 hiervan kwam 70 X 26/30 of 7.355.15, voor rekening van het rijk. Aan schoolgeld werd 732.81 ontvangen. Zeevaartschool „de Ruyterschool". De vereeniging „Zeevaartschool" ontving van de gemeente over het jaar 1935 een subsidie ten bedrage van 21.028.49. Het verslag dier vereeniging hebben wij indertijd uitvoerig gepubliceerd. De bruto schuld aan de gemeente be droeg op 1 Januari 1935 228.26L27, waar van werd afgelost 7.746.40. Zuiver schuldig op 1 Jan. '36 220.514.87. Verhuren badpaviljoen. Het linker gedeelte van het badpaviljoen bleef in 1935 kosteloos in gebruik bij den kunstkring „Het Zuiden", zulks ingevolge het raadsbesluit van 25 Maart 1927, no. 34, le afdeeling. In den loop van- dit jaar werd door genoemden kring één schilderij ver kocht, ter waarde van 100 van deze op brengst is 7Vz aan provisie inge volge voormeld raadsbesluit kunnen worden geïnd. Het rechter gedeelte van het badpavil joen werd dit seizoen verhuurd aan den heer A. Ots, alhier, zulks ingevolge het raadsbesluit d.d. 26 April 1935, no. 18, goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland, d.d. 3 Mei d.a.v., no. 59, le afdeeling, tegen een huursom van 250 voer dit seizoen. Exploitatie van het gemeente- badbedrijf in 1935. De weersgesteldheid was in 1935 zeer ongunstig. Het aantal genomen baden be droeg 63.835 tegen 72.194 in 1934 en 63.291 in 1933. De vermindering van het aantal genomen baden moet voor een groot ge deelte worden toegeschreven aan de slechte weersgesteldheid, doch ook voor een ge deelte aan den grooten trek naar de te Brussel gehouden wereldtentoonstelling. Het in het jaar 1934 ingevoerde automa tische kaartjes-contröle-systeem blijft aan onze verwachtingen voldoen ook de inge voerde maand- en seizoen-knipabonnemen- ten „n 10-badenkaarten blijven voldoen. Het baimateriaal ver? .eert in goeden staateen groot gedeelte van de badkoet sen is geschilderd en de daken er van gere pareerd. Het onderhoud aan het badmate- riaal had geregeld plaats. In den loop van dit jaar is een nieuwe reddingboot aange schaft. De garderobe-lokalen onder het pa viljoen zijn vóór het seizoen 1935 uitge breid. Er is een veelvuldig gebruik gemaakt van deze lokalen, waaruit mag worden ge concludeerd, dat deze inrichtingen aan de verwachtingen blijven voldoen. Er is voor een bedrag ad 215.10 aan nieuwe badmaterialen aangeschaft. Het Woningbedrijf in 1935. De ontvangsten bedroegen aan huishuur (maandhuren) 14.746.90 aan huishuur (weekhuren) - 3.775.SS voor ingebruikgeving voorma lige kazerne „Koning Wil lem Hl" - 1.095.50 terugontvangen exploitatiek. - 153.05 verhaal van bijdragen voor eigen en weduwen- en weezen- pensioen ingevolge art. 36 der pensioenwet 1922 - 75. Totaal 10.846.33 De uitgaven bedroegen gewoon onderhoud van diverse gebouwen en buitengewone herstelling van de perceelen v.m. kazerne „Koning Wil lem III" 6.999.52 assurantiën - 143.11 grond-, straat- personeele be lasting en dijkgeschot - 1.781.24 administratiekosten en kantoor behoeften - 759.86 pensioenpremie - 116.25 rente van het kapitaal 219.737.75 a 4% gedu rende 12 maanden - 9.888.20 895 a 41/2 gedurende 12 maanden - 40.27 Totaal 19.728.45 Totale ontvangsten over 1935 19.846.33 Totale uitgaven over 1935 - 19.728.45 Voordeelig saldo 117.88 De begrooting 1937. De gemeentebegrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1937 is thans verschenen en aan de leden van den gemeenteraad, pers, enz. toegezonden. In ons jongste gemeenteraadsverslag hebben wij reeds een samenvatting der be grooting gepubliceerdwij verwijzen hier voor naar ons blad van Vrijdag 13 No vember, alhier MAAK bij het KIEZEN van een BEROEP voor Uw zoon of dochtertje GEBRUIK van de GEGEVENSwaarover ons bureau be schikt. Zitting Dinsdag a.s. 7.30—9 uur in het Voormalig Burgei weeshuis aan de Bad huisstraat. Inlichtingen kosteloos. Vergadering van het Centraal-Comité met de muziek- en zangvereenigingen. Gisteravond vergaderde het centraal comité in de bovenzaal van café Vermeesch met de muziek- en zangvereenigingen. De voorzitter, de heer A. Schout opende om 8.15 uur deze vergadering en deelde mede, dat deze is belegd om te komeT tot ds verwezenlijking- dér. plannen betreffende een massazang op één der drie feestdagen. Daartoe .is noodig de medewerking" van alle zangvereenigingen en van een of meer muziekcorpsen. De te zingen liederen zijn heel eenvoudig en dus gemakkelijk in te studeeren. Ook wcirden deze door de schoolkinderen inge studeerd, waardoor de ouders dus vanzelf tekst en muziek zullen leeren. Bij de massa-zanguitvoering, die op het Bellamypark zal worden gegeven, vormen dan de zangvereenigingen de kern, waar naar alle daar aanwezigen zich kunnen richten. Eenige exemplaren van de te zingeu nummers, alsmede de muziek ervan werden aan de aanwezige afgevaardigden uitge reikt ter kennisname. Voor vereenigingen die hierin eveneens belang stellen zijn exemplaren verkrijgbaar bij den heer T. C. Dommissie, Duyvendrschtstraat 24. Enkele afgevaardigden vroegen of op deze vergaderingook de vraag behandeld zou worden of die vereenigingen, die op een der feestavonden zouden willen con certeeren, daartoe in de gelegenheid ge steld zouden worden. In verband hiermede werd verwezen naar de circulaires, die aan alle vereenigingen hier ter stede wer den toegezonden. Op deze circulaires, die eveneens aan bovenvermeld adres kunnen worden afge haald, kunnen de vereenigingen hun wen- schen kenbaar maken en de circulaires vóór 27 November wederom inleveren aan hetzelfde adres, waarna ten spoedigste be richt volgt, of van hunne aanbiedingen gebruik zal werden gemaakt, enz. Nog werd de wensch naar voren ge bracht om ook een afgevaardigde der zangvereenigingen in het centraal-comité op te nemen, en werd toezegging gedaan hieraan alsnog gevolg te geven. „Alhambra"-Theater. Savoy Hotel 217. De Trots van de Marine. Leelijk begon de Duitsche film, die door haar fantasie en techniek zulle een glans- tijd beleefd had, het af te leggen. Niet het minst ook tegen de nieuwe Engelsche film kunst, terwijl de sublieme bekwaamheid van Amerika alle gevaren bleef trotseeren. De, voor het veel ontberende binnenland van het Derde Rijk hoognoodige propagan distische waarden en saaiheden werden zeker niet als amusement en ontspanning door het buitenland geapprecieerd. Maar hier is weer een werkelijk oud- Duitsche film, waarbij het publiek uiterst voldaan de bioscoop verlaat. Een film om niet te missen l Spanning, en deze geraffineerd, brengt de film „Savoy Hotel 217". Deze is en blijft de hoofdzaak voor een film. Evenmin als woordkunst bij een boek kan enkel beelden- schoonheid bij de film het doen. Verschil lende oude acteurs, die werkelijk spelen kunnen, zijn weer op den voorgrond ge haald. De romantiek van het voor-oorlog- sche Moskou is tot achtergrond genomen, terwijl uit louter filmisch oogpunt voor treffelijk en technisch zuiver detail-werk wordt gegeven. Brigitte Homey is de fatale schoonheid, welke reeds twee mannen ruïneerde en thans zelf onder de charme is geraakt van een kellner uit het luxe-hotel, waarin zij logeert. Wij begrijpen die charme van zoo'n vrouwelijke vrouw, als wjj zien, dat Hans Albers, welken wij reeds te lang misten, deze laatste mannenrol vervult. Zonder in excessen te vervallen is hij weer de oude Draufganger zijn dialoog vol pit en geest. Vrouwelijke schoonheid bewondert hij in stijgende mate, zoodat hij via de linnen juffrouw bij het kamermeisje arriveert. Want dat is de liefde Dan gebeurt plotse ling de moord, waarvan het jaloersche ka mermeisje haar kellner-held beschuldigt. Deze weet echter na ztjn arrestatie te ont snappen. De avonturen, juist werk voor Hans Albers, kunnen dan eerst recht be ginnen. En uitstekend worden die dan ver teld. Zij eindigen natuurlijk met het op speuren van den werkelijken dader, en in welke ongedachte omgeving. Al kon het tempo nog wat meer opge voerd zijn, de film boeit steeds en er is veel te prijzen. Niet vergeten mogen wij hierbij ook het wel zeer suggestieve milieu in drukwekkend meesleepend vaak. De over gangen en vaak zeer bijzondere plaatsen van handeling zijn verbijsterend knap. Behalve Brigitte Horney en Hans Albers is er de nieuwe vondst van Gusti Huber, zeer goed getroffen, vooral bij den aanvang, als kamermeisje. Niet minder zuiver is de jaloersche linnenjuffrouw van Kathe Dorsch. Ten slotte nog Jacob Tiedtke. Diens vertolking van advocaat maakt onze vrien delijke gevoelens voor hem niet minder. Zeer zeker is Savoy Hotel 217 de moeite waard en geeft gegronde hoop op weer betere toekomstmogelijkheden voor de echte Duitsche Ufa-films. Dit bijzonder en voortreffelijk gespeeld filmwerk wordt voorafgegaan door een Amerikaansche film, waarin veel „Stars and Stripes", veel parade van mariniers en zelfs een kleine -manoeuvre. De sterk chau vinistische inslag en de leger-propaganda wordt verzacht door het verhaal van drie onderofficieren, welke een wees, die voor zijn leeftijd vrij aanmatigend en over het paard getild lijkt, in de marine-kazerne tot zich nemen. Het slot laat den oudsten ser geant kleine onaangenaamheden des levens ondergaan als een schoon offer en trouw aan zijn land. Er worden in het civiele leven voor een minder verzorgd bestaan wel heei wat andere offers vrienden van toon ge bracht en wat is bovendien logischer. Heb ben het verhaal en het scenario dus niet veel om het lijf, de militaire schouwspelen en de zetten hier en daar, alsmede de mu ziek brengen wel leven in de* brouwerij. In het journaal de moordende krijg in Spanje soldatengestamp tijdens een reis van Koning Carol, regie van Mussolini en, ook letterlijk, de dreigende schaduw van het Oosten. Verademend last not least, de meer liefelijke creaties van nieuwe modes. ,Luxor"-theater. Op leven en dood. Nu of nooit. Met deze twee hoofdfilms zal „Luxor" deze week wel in het middelpunt der be langstelling staan van de liefhebbers van actie, spanning en sensatie. De eerste brengt ons den bekenden Ken Maynard, die met zijn prachtig paard Tar- zan steeds vele moeilijkheden het hoofd weet te bieden. Ook deze Wild-West-film is weer een variant op het oude recept, waarin opwindende momenten, knock- en schietpartijen, aardige vondsten en span nende achtervolgingen in schilderachtige omgeving schering en inslag zijn. Het kwaad wordt natuurlijk gestraft, het recht zegeviert vanzelf en de liefde spreekt een woordje mee. In het tweede hoofdnummer is het de zoo zeer gevierde Richard Talmadge, die ons, doordat hij een dubbelganger heeft, van de eene verrassing in een ander avon tuur, van de eene race in een andere emo tie voert, daarbij zijn sensationeele spron gen, knockpartijen, acrobatische vlugheid, moed, durf, waaghalzerij en misleidings tactiek op kwistige wijze demonstreerend. Een film vol temperament en tempo, waarin een hardnekkige strijd om een pak waardevolle diamanten wordt gevoerd, dat, dank zij de medewerking van de politie, eindelijk aan den rechtmatigen eigenaar kan wkorden teruggegeven. Ook in deze rol prent is er sprake van een meisje (Janet Chandler), dat zich voor altijd aan haar held verbindt Het vooiprogramma biedt met Polygoon- en Fox-Movie-tone-nieuws de bijzonderhe den uit binnen- en buitenland (voetbalwed strijd NederlandNoorwegen, wintermode, Japansche herfstmanoeuvres), waarna een schitterende Ufa-film over het Duitsche vliegpostwezen sterk de aandacht trekt. Hot nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Foto van de werkzaamheden aan den bouw van een nieuwe sluis in de verbin ding tusschen Nieuwediep en de Marine haven te Den Helder. Het kasteel Radboud te Medemblik, het oudste van Noord-Holland, zal thans ver der ontmanteld worden door afbraak van eenige aangrenzende pakhuizen en wonin gen. Foto van de Westzijde van het fraaie kasteel, die reeds geheel is vrijgemaakt. Duitsche onderzeeboot gezonkenJ 8 vermisten. (Scheepvaart). Het staat thans vast dat. het Italiaan- sche stoomschip „Dignitas" met 38 opvarenden is vergaan, Scheepvaart) d De strijd in Spanje duurt voort. Spaansche koopvaardijschepen worde» bewapend. (Buitenland), Behandeling der Justitiebegrooting in de Tweede KamerMinister van Schaik spreekt over de z.g. Haagsche zedenzaak. (Tweede Kamer.) ZIE VER DP. R EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOM WASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesinge! D197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk Waarom werden gedurende enkele maanden Gulbranssen's boeken „Eeuwig zingen de Bosschen" en „Winden waaien om de Rotsen" het meest verkocht Omdat het een weldaad is in een tijd van slapheid en decadentie zooals thans, zoo'n intens sterk en gaaf boek te lezen, waarin elke dubbelzinnigheid ontbreekt. De trilogie is voltooid met het 3e deel Stemt morgenmiddag om 2 uur af op Dr. Ritter Badhuisstraat 15, Telef. 348. Regelingen voor de St. Nicolaasperlode. St. Nicolaas is in aantocht en in verband hiermede is het misschien goed even de re geling van de winkelsluiting in herinne ring te brengen. Van 26 November tot en met 5 Decem ber mogen alle winkels geopend zjjn tot 10 uur n-m., behalve op Zondag 29 November. De Winkelsluitingswet kent voor dit tijd vak namelijk geen afwijkingen voor de Zondagssluiting, behalve de gebruikelijke voor melkwinkels, visch- of fruitwinkels, sigarenwinkels en winkels in brood, ban ket, suikerwerk, chocolade en consumptie- ijs. (Ook 6 December valt op Zondag). Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Engelsen stoomschip „Frederika Lensen" van Lon den Nederlandsch stoomschip „Groote- kerk" van Rotterdam Engelsch stoom schip „Patrician" van LiverpoolItali- aansch stoomschip „Confidenza" van Ge nua Italiaansch stoomschip „Valdamo" van GdyniaNederlandsch motorschip „Tuva" van Antwerpen. Vertrokken„Frederika Lensen" naar Huelva „Grootekerk" naar Antwerpen „Patrician" naar Londen.„Confidenza" naar Gdynia „Valdarno" naar Genua „Tuva" naar Buenos Ayres. MIDDELBURG Toch geen vuurwerk, De opmerkingen inzake het vuurwerk in de vergadering van Woensdag jL met de besturen van Uit het VolkVoor het Volk en Oranjevereeniging en de bezwaren, die bij vele bewoners van de Korte- en Lange Delft naar voren waren gekomen, deed het bestuur van de buurt gisteravond de be woners nogmaals bij elkaar roepen cn de vraag vuurwerk of versiering of verlich ting der straat nader onder de oogen zien. Tenslotte is ditmaal definitief besloten geen vuurwerk aan te bieden, doch ztjn enkele plannen naar voren gekomen, en kan worden aangenomen, dat ten slotte een verlichting zal plaats hebben. Een kunstavond. Het was niet overdruk in den Schouw burg, toen daar gisteravond een kunst avond werd gegeven ten bate van de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1