500 300 25 SIU MASSIEF MABAZIJN „UEFA" Zi e eta lage Boodschaptasschen 8! 9 ct. - J0 FIBBE AMERIKAANSCHE DAMESTASCHJES TAFELGEREI i!Vo.375( 74e Jaargang 1936' VRIJDAG IlitpsFirma F. VAN BE VELDE Jr., Walstraat 53-00, Vlissiitgen. Jé!. 10. Postrekening 66287 20 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ku>M lie 3«f ©®ag|r© NIEUWE PERSWETTEN THANS ONVERMIJDELIJK STADS- M PROVIKCffiNIEUWS Magazijn „De Vlinder" elteurlenissen van VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BtJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Men schrijft ons uit Parijs Het bericht van den zelfmoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken Salen gro heeft direct na de bekendmaking: niet slechts in Parijs en Rijssel, maar in geheel Frankrijk een algemeene opwinding ten gevolge gehad, die niet grooter had kunnen zijn, indien de minister het slachtoffer ge worden was van een politieken aanslag. Maar is zulks ook eigenlijk niet het geval en is de bevolking daarom zoo opgewon den Want de Franschman reageert snel en zijn instinct leert hem dikwijls beter de waarheid kennen dan zijn verstand. Zeker, indien men het verstand laat spreken, is Salengro, zooals hij zelf in zijn afscheids brieven heeft toegegeven, vrijwillig den dood ingegaan, maar het instinct van hon derdduizenden antwoordt op dit feit met een „Neen" Salengro is weliswaar niet gedood met een revolver of een dolk, maar er zijn ook andere mogelijkheden om iemand uit den weg te ruimen, in het bij zonder, indien hij in het brandpunt van de publieke belangstelling staat. Over de campagne, die tegen hem ge voerd werd en die hem tenslotte den dood inzond, is oneindig veel geschreven en zulks niet slechts in Frankrijk. Het was een oor log met de pen het gedrukte woord doodde Salengro. Een eigenaardig gevolg van de Fransche persvrijheid, die de meest onbeperkte van de geheele wereld is. En Salengro is niet de eerste, die op deze wijze om het leven gebracht isin het jaar 1934 was het de procureur-generaal Pres- sard, die wekenlang door zekere pers, in het bijzonder door de Jour er van beschul digd werd, de moordenaars van Prince hei melijk geholpen te hebben. Pressard kon elke beschuldiging" ontzenuwen, maar de pers had geen rust, totdat het wild gevan gen was Pressard kreeg een beroerte en stierf binnen, eenige uren. Er is in Frankrijk geen fatsoenlijke jour nalist, tot welke politieke richting hij ook behoort, die er na de affaire Salengro in nerlijk niet van overtuigd is, dat het land dringend behoefte heeft aan een persher vorming en dat het noodzakelijk is een zekere sensatiepers, die alles kon beweren, zonder eenig gevaar te loopen, eindelijk eens te muilkorven. Want' gebleken is, dat het woord een doodelijk wapen kan zijn. In het geval Salengro waren de feiten wel bijzonder kras, want hier had een of- ficieele commissie van onderzoek onder leiding van generaal Gamelin, die bij alle politieke .partijen dezelfde autoriteit bezit, na een nauwkeurige bestudeering van het materiaal, vastgesteld, dat Salengro geen landverraad gepleegd had. En niet slechts dat, maar hij was gedurende zijn krijgsge vangenschap in Duitschland wegens zijn oprechte houding zwaar gestraft. Tenslotte had de Kamer eenige dagen geleden met groote meerderheid haar vertrouwen in Salengro uitgesproken en daarmede de „affaire" als geëindigd verklaard. Maar dit alles heeft niet mogen baten. De sensatie pers en daarachter stonden in dit geval, er moet helaas met nadruk op gewezen worden, politieke oppositiepartijen bleef aanvallen, beweerde, dat het materiaal niet volledig zou zijn en bleef schreeuwen Salengro is een landverrader. Reeds eenige weken geleden kondigde de regeering Blum een wet aan, die op een hervorming van de pers neerkomt. Hierbij speelde de affaire Salengro reeds een zekere rol. Na het tragisch einde van deze kwestie zullen de hervormingen naar alle waarschijnlijkheid weel wat radicaler uit vallen, dan oorspronkelijk in de bedoeling van de regeering lag. Degeen, die een werkelijke vrijheid voor de pers wcnscht, kan zich over een radicale hervorming slechts verheugen. Het is met de vrijheid eigenaardig gesteld op het oogenblik, dat men haar misbruikt, kan zij een verschrikkelijke geesel worden. In Frankrijk maakte men misbruik van de persvrijheid anonieme bezitters van cou ranten en tijdschriften, waarvan de geld gevers zoo mogelijk nog anoniemer wa ren, voerden campagnes, waarbij hun ieder middel welkom was, indien het gestelde doel maar bereikt werd. Niemand zal het de Fransche pers van rechts kunnen ver wijten, dat zy critisch tegenover de huidige regeering staat en daarvan geen geheim maakt. Dat is volkomen normaal in een parlementair geregeerde staat, waar ieder vrij zijn meening mag uiten. Maar zulks maakt het niet noodzakelijk, om, indien men critiek wenscht uit te oefenen, zich daarbij van de meest verwerpelijke midde len te bedienen en zooveel mogelijk, met leugens en laster te werken. Het schijnt, dat Blum hier thans zal in grijpen en dat de zelfmoord van Salengro voor de Fransche pers van beteekenis zal blijken te zijn. Een verzoek aan het publiek. In opdracht van den Rechter-Commis- saris voor Strafzaken te Middelburg, ver zoekt de Commissaris van Politie te VI is- smgen tevens Commissaris van Rijkspo litie onze medewerking om te verkrijgen dat aan hem ten spoedigste schriftelijk" namen en woonplaats van personen of instellingen in Zeeland bekend worden gemaakt, die in de laatste jaren op verzoek van den toenmaligen secretaris P. G. Laernoes van het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, gelden als gift of bijdrage hem ten behoeve van het instituut van den Land storm hebben afgedragen. Het is niet de bedoeling, dat donateurs Van plaatselijke afdeelingen van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm zich aan melden, doch slechts zij, die aan een ver zoek als hiervoren bedoeld, hebben voldaan. Uitbetalingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voorko mende publicatie van het gemeentebestuur betreffende de uitbetalingen voor gedane leveranties aan Maatschappelijk Hulpbe toon en van ingehouden huishuur. Hoe moet onze driekleur hangen? Namens een der buurtcommissies wordt ons de volgende vraag gesteld, waarvan de beantwoording wellicht ook voor de an dere commissies van beteekenis kan zijn „Onze vlag is te mooi om verkeerd te worden opgehangen. Hoe moet de Neder- landsche driekleur hangen aan een lijn Koopt Uw St. Nicolaas-Cadeaux in Walstraat 74 Speciale sorteering in Stuk voor stuk aparte modellen. Zie de étalage tusschen twee palen gespannen? Rood aan do lijn? Of rood-wit-blauw aan de lijn?" Ons antwoord luidt Rood moet in dit geval aan de lijn be vestigd worden, daar de banen van de Ne- derlandsche vlag horizontaal (liggend) loopen. Oom Ned, Een welgeslaagde tooneelavond van den Kunstkring Het Schouwspel. Gisteravond heeft het Hollandsch Too- neelgezelschap voor den Kunstkring „Het Schouwspel" een zeer geslaagde opvoering gegeven van „Oom Ned", een spel in 4 be dreven van Douglas Murray. De tooneelzaal van Grand Hotel Britan nia was stampvol, zoodat de acteurs en actrices over gebrek aan belangstelling- zeker niet te klagen hadden. En die groote belangstelling werd (wrj verheugen ons dit te kunnen zeggen) vol komen gerechtvaardigd door het goede spel dat den aanwezigen geboden werd. De inhoud van het stuk is vrij eenvoudig. Een schatrijke handelsmagnaat ziet niets anders dan geld en nog eens geld en ver geet volkomen dat hij mensch is. Het ge volg is dan ook dat iedereen op zijn wenken 'vliegt, maar dat niemand hem liefheeft. Het is koud en kil in den huiselijken kring van den rijken Sir Robert Graham (Chris Volkamp) en geluk kent men in zijn naaste omgeving niet. Zijn dochter Helen is (in het geheim omdat zij bang is voor haar va- 'der) getrouwd en gaat met haar man op 'reis zonder dat Sir Robert hiervan iets weet. Diens broer Edward Graham, in de wandeling Oom Ned genaamd, heeft haar dit aangeraden. Hij is in alles tegengesteld aan Sir Robert en acht menschelijk geluk hooger en belangrijker dan geld dat toch niet echt rijk kan maken. Als Sir Robert merkt dat zijn broer de oorzaak is van de vele veranderingen die in zijn huis plaats vinden, komt het tot een heftige scène. Oom Ned maakt zijn broer duidelijk hoe armzalig hij met al zijn rijk dommen is. „Je kunt niet eens lachen En een zenuwcrisis die uit een en ander voor den cynischen handelskoning voort vloeit, wordt zijn redding. Hij leert de din gen in juister verhoudingen zien, laat zijn dochter Helen (Annie Langenaken) terug komen met haar echtgeroot Henderson Burke (Karei Baars) zoodat alles op zijn pootjes terecht komt. Ko van Sprinkhuysen, die de lang niet gemakkelijke rol van Edward Graham speelt (en tevens de regie veert), doet dit op alleszins prijzenswaardige wijze. Zijn op geruimd gelaat is een ér k wikking voor al len die den druk van- de naargeestige omge ving in het huis van Sir Robert Graham ondergaan. En de rake wijze waarop hij zoo langs zijn neus weg, levenswijsheid ten beste geeft, was dikwijls kostelijk. Chris Volkamp g"f een alleszins aan vaardbare creatie van Sir Robert Graham hij wès de door het succes over het paard getilde zakenman die gewend is dat iedereen zonder aarzeling voor zijn wil buigten ook zijn grime was uitstekend. Knap werk Hetzelfde kan eigenlijk van vrijwel alle speelsters en spelers worden gezegd die wij nog niet noemden. Helene Vink was uitstekend op dreef als Gipsy, dochter van Sir Robert en zij speel de een „backfish" zooals men zich dat niet beter wenschen kan aan fijne en kostelijke trekjes geen gebrek. Annie Langenaken noemden wij reeds als Helen, de dochter van Sir Robert die met Henderson Burke trouwde. Karei Baars speelde laatstgenoemde rol wel goed, maar was toch niet het type dat het publiek zich vóór zijn opkomen blijkbaar had voorge steld. Mien v. d. Lugt Mclsart valt te leven als de secretaresse Miss Manning. De regis seur moge echter bij volgende opvoeringen aandacht schenken aan het feit dat een schrijfmachine niet alleen als versierings object" dient I Maar dit kleine vlekje op de overigens alleszins prijzenswaardige regie van Ko van Sprinkhuysen doet niets af aan de waarlijk uitstekende wijze waarop Mien v. d. Lugt Melsert haar niet altijd even ge makkelijke rol speelde. Piet Cattermole bracht een wel wat over dreven en sterk gechargeerd type van een detective doch hij deed dit overigens op een werkelij7- komische en dikwijls bepaald geestige wijze. Rest ons Dick Tiemeyer te noemen die de rol van Dawking de butler voor zjjn rekening had en voor wiens spel wij allen lof hebben. En in het laatste bedrijf leerde Sir Ro bert Graham de Grimmige, zoowaar wat lachen, echt hartelijk, mild en smakelijk lachen is f a Het was een avond van goed tooneelspel; niet te zwaar op de hand, kortom precies he'- genre dat voor een talrijk publiek dat nu eens echt voor zijn genoegen uit wil, geknipt is. En het trio Höfelein onder leiding van Mevr. HöfeleinBckker, zorgde met goede muziek dat ook gedurende de pauze's de stemming op peil bleef. Een tooneelavond waarop Het Schouw spel met voldoening mag terugzienJ. Loket voor postzegelverzamelaars. Morgen, Zaterdag 2( -November, is aan het postkantoor alhier, een loket voor postzegelverzamela. s geopend van 3 uur tot half 5. Dan zijn verkrijgbaar diverse perforaties van de Nederla-ndsche zegel9. post- en pertzegels van Nederlandsch-In- diè, Curagao en Suriname. Ter oriëntati° VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 van de verzamelaars diene, dat na 1 Ja nuari uit koers worden genomen de zegels van Ned.-Indië, uitgave 1912, benevens eenige overdrukken. De buurtcommissies. Gisteravond werd door de buurtvereeni- ging Hobeinstraat en omgeving een. ver gadering belegd in de Christelijke school Verkuijl Quakkelaarstraat, waarin werd besloten om de a.s. feesten te doen plaats hebben op 6, 7 en 8 Januari a.s. en deze dus niet zooals op de circulaire was ver meld uit te stellen. Voorts werd besloten om met de con tributie-inning door te gaan tot 22 Febru ari 1937. Eveneens werd een controle-com missie benoemd. Gisteravond hield de buurtcommissie Van Dishoeckstraat, Verkuijl Quakkelaar straat, Kasteelstraat en tusschenliggende straten, Glacisstraat en Aagje Dekenstraat eer. openbare vergadering. Besloten werd een kinderfeest te doen plaats hebben voor kinderen boven 3 jaar op Zaterdag 9 Januari 1937 des mam. 2.30 uur op een nader te bepalen plaats. Opgave der kinderen kan geschieden op 27 November e.k. van 79 uur nm. en op 28 November van 35 uur nam. (nog nader te adverteeren) Aangezien gebleken is, dat de financiën niet toereikend zijn om het opgemaakt plan van verlichting enz. geheel uit te wer ken werd besloten om de tot heden toe gezegde contributie te doen doorloopen tot einde Januari 1937 en de niet aanwezige leden te verzoeken hiermede accoord te gaan. Tot heden ontbrak de technische com missie een geschikte werkplaats voor het gereed maken van zuilen enz. Besloten werd nu een geschikte plaats te verkrij gen is, ni. de garage van voormalig Hotel Albion, deze te huren. Na eenige besprekingen aangaande de verdere plannen werd de geanimeerde ver gadering door den voorzitter gesloten. De a,s. huwelijksfeesten. Vele buurtcommissies en vereenigingen, die aan den slag willen gaan om de praal wagens en eerepoorten in orde te maken, zullen zitten wachten op verschillende eischen waaraan de wagens en poorten moeten voldoen, in verband met het ver keer. Wij laten deze daarom hieronder volgen. De praalwagens mogen hoogstens een breedte van 2.25 M. en een hoogte van 3.50 M. hebben. De poorten moeten minstens 3.75 M. hoog zijn, terwijl ztj zoo breed gemaakt mogen worden als men wil, doch minstens zoo breed als de rijweg, inverband met het verkeer. Een schoorsteenbrandje. Gisteren heeft in een perceel in de De Ruyterstraat door roetaanlading een schoor steenbrandje gewoed. De politie heeft met een minimax het brandje gBebluscht. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een mantelcein- tuurLipssleutelwollen kinderhand- schoentje en kinderpantoffeltje, en dat in lichtingen te bekomen zijn omtrentEen paardendeken bij Van den Berg, Koren straat 5stopmes btj Louis, Boulevard naiikert 104 zilveren broche bij Bakker, Kleine Kerkstraat 2 (2 maal bellen) kin- derportemonnaie met inhoud bjj Neder- hand, Verkuijl Quakkelaarstraat 42 huis- keutel bij Grool, Noordstraat 70 dames- ijwicl by Van Belzen, Beursstraat 9 Lem De kwestie Salengro. (Hoofdartikel Vragen aan den Minister van Sociale Zaken, Waterstaat en Binnenlandsche Zaken betreffende „De breede wate ring bewesten Ierseke". (Provincie), Madrid opnieuw gebombardeerd, (Buitenland)» De Tweede Kamer bespreekt de zgn. „mossel-affaire". (Provincie). Groote opdracht voor den vliegtuig bouwer Koolhoven. (Luchtvaart). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN door en door vlekvrij. in groote sorteering voorradig Si. Jacobsstraat - Telef. 298 hangslot met ketting bij Dattin, Breewa terstraat 13 ledige kinderportemonnaie btj Mculmeester, Marinestraat 38kinder handschoentje bij Van Broekhuizen, Wage- naarstraat 3 kinderhandschoen bij Schil- lcmans, Wijnbergschc kade 29 parapluie (tompouce) bij De Waal, Kasteelstraat 95; jongenspet bij Van de Rafelaar, Walstraat 65 paar heeren glacé handschoenen bij Smit, Korte Zelke (Zeemanserve) 68 en. portemonnaie met inhoud bij Van de Voor de, Van Dishoeckstraat 3. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Na een bezoek gebracht te hebben aan het vliegveld te Soesterberg, is Prins Bern- hard per K.L.M.-vliegtuig naar Waalhaven gevlogen. In gezelschap van den heer Frits Koolhoven bekijkt de Prins een Koolhoven- trainer uit Soesterberg. Geëscorteerd door twee escadrilles van vijf militaire vliegtuigen is Prins Bernhard per K.L.M.-vliegtuig van Waalhaven naar Schiphol gevlogen. Na aankomst op Schip hol worden de manschappen van het bege leidende vliegtuigeskader door den com mandant, kapitein A. van Weerden Poel man aan Prins Bernhard voorgesteld. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren „Ernesto" (Ital.) van Massuana „Orvar" (Zweed) van Gent„Kosti" (Griek) van Gent. Vertrokken „Ernesto" naar Danzig „Oswal" naar Alexandrië„Kosti' naar Archangel„Orvar" naar Stockholm Ne- derlandsche motorschepen „Mudo" en „Oostzee n" naar Londen„Meeuw" naar Dover „Lutgerdina", „Excelsior", „Roel- fina", „Drente" en „Apollinaris", alle naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen'? Ameri- kaansche torpedojager „Erie" van Ports mouth, MIDDELBURG Overbelasting van het electrisch net. Gistermorgen had men bij het electrisch net alhier een omschakeling verricht bij wijze van proef. Het gevolg daarvan was een overbelasting van een district, waarin een zeer voornaam deel van de stad valt, zooals ""-~kt, Lange D*ift, Burg, Noord straat, Balans, St. Pieterstraat, Abdij, Giststraat enz. Om even 5 uur ging in dit deel der stad overal het licht uit en ook de be drijven, die nog werkten zagen zich plot-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1