500 300 25 DONDERDAG 19 NOVEMBER Het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. iNo.274 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-0Q,VlissingGn. Telei. IQ. Postrekening 6G28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Denkt <U er om STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen' ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Is het vereenigbaar met een gesalarieerde functie in een onderneming, waarin de Provincie financieel is geïnteresseerd? Dezelfde commissie, die rapport uit bracht cup het verleenen van pensioen en wachtgeld aan de leden van Ged. Staten en hun weduwen en weezen, heeft thans advies uitgebracht betreffende de in hare handen gestelde motie's, zijnde A. Een motie-Dekker luidende De Prov. Staten zijn van meening, dat het ambt van Ged. Staten niet vereenig baar is met eenige gesalarieerde behee- rende functie in een maatschappij, firma, zakelijke corporatie of vennootschap, wel ke werkt of gedreven wordt met géiden van de provincie B. Een motie-Onderdijk, luidende De Staten van Zeeland zijn van mee ning, dat de door den heer Staverman in de najaarszitting van 1935 gestelde en door Ged. Staten overgenomen motie, wel ke als volgt luidde „De Staten van Zee land achten het ongewens'cht, dat voortaan leden van Ged. Staten privatum zitting hebben in het bestuur van maatschappijen of vennootschappen, waarbij de' provincie financieel betrokken is" de strekking had ook te sliaan op de huidige situatie, gaan over tot de orde van den dag. De commissie maakt allereerst een óp- merking van meer algemeenen aard en wijst er op, dat art. 53 der Provinciale wet limitatief opsomt welke betrekkingen on- vereenigbaar zijn met het' lidmaatschap van Ged. Staten. De Prov. Staten zijn der halve niet bevoegd daaraan uitbreiding te geven zij kunnen niet verder gaan dan het uitspreken van de wenschelijkheid, dat de leden van Ged. Staten zich bij het aan vaarden van andere dan in art. 53 ge noemde functies eigener beweging een grootere beperking zullen opleggen, dan de wetgever uitdrukkelijk van hen vordert en dat zij, bij het opleggen dier beperking, "rekening zullen willen houden met de dienaangaande door de Staten tot uiting gebrachte gevoelens en kenbaar gemaakte wenschen. Hieruit volgt echter als van zelfsprekend, dat aan het niet naleven van eenmaal door de Staten uitgesproken wen schen en gevoelens geen andere sanctie verbonden is en kan zijn, dan de politieke ni. niet herkiezing van het betrokken lid nè. het verstrijken van de locpende zittings periode m.a.w. een lid van Ged. Staten, dat de door de Staten minder wenschelijk geachte combinatie van functies in zich vereenigt of een zoodanige combinatie in do toekomst zou begeeren, kan uit defe rentie tegenover de Staten die combinatie beëindigen of niet doen intreden, doch zal, zoo hjj met betrekking tot deze dingen een ander inzicht mocht zijn toegedaan dan de Staten, geen anderen maatregel hebben te vreezen dan een eventueele niet-herkiezing na beëindiging van de loopende vier-jaar- lijksche periode. Voorts spreekt he' wel van zelf, dat de uitspraak, gedaan door een bepaald Statencollege, mcg geenszins bindend is, voor een, als gevolg van latere verkiezingen, anders samengesteld college de Staten zijn ten deze souverein, ook om van meening te veranderen. De commissie heeft gemeend op deze zijde van de zaak, die de betrekkelijke waarde van motie's als de onderhavige aantoont, het noodige licht te moeten laten vallen, alvorens tót behandeling van die motie's zelve over te gaan. Combinaties van functies. Ziet de commissie goed, dan hebben de Staten, naar aanleiding van een bepaald geval, in het algemeen willen uitspreken, dat de combinatie van overheidspersoon en bestuurder van een privaatrechtelijke corpo ratie, waarbij de provincie financieel be trokken is, haar bedenkelijke zijde kan hebben. Het ging dan ook niet tegen be paalde personen, doch tegen bepaalde toe standen. Daarnaast werd, met betrekking tot het concrete geval, dat de Staten op het oog hadden, aan het adres der daarbij bétrokken personen zooal niet het verwijt, dan toch de opmerking gemaakt, dat zij de wetenschap, die zij in de eens qualiteit deelachtig waren geworden, aan hunne ambtgenooten in de andere qualiteit niet hadden mogen onthouden. Beschouwt de commissie de laatste over weging, als do minder belangrijke, in de eerste plaats, dan zou zij er op willen wij zen, dat gesteld al dat een verplichting tot mededeeling als hier bedoeld zou kun nen worden aangenomen hetgeen zij evenwel op goede gronden meent te mogen betwijfelen daarmede nog niet verze kerd zcu zijn, dat nu ook de belangen van het openbaar lichaam, welks bestuur der in andere qualiteit bij het beheer eener privaatrechtelijke corporatie is betrokken, in voldoende mate zou zijn verzekerd. Zonder nog te gewagen van het verschil in waardeering, dat éénzelfde handeling in het licht van verschillende omstandighe den kan ondervinden, meent de commissie er op te moeten wijzen, dat, waar beslis singen door een aantal personen genomen moeten worden, ten slotte de meerderheid beslist en dat wanneer een publiekrechte lijk lichaam niet door het getal zijner ver tegenwoordigers in het bestuur der pri vaatrechtelijke corporatie over die meer derheid beschikt, zijn belangen, ook voor grootere mededeelzaamheid van zijn be stuurders, tevens bestuurders der privaat rechtelijke corporatie, in het algemeen geenszins beter zullen worden gediend. Om dit te bereiken zijn andere middelen noo- dig. Toch kan worden toegegeven, dat het doen van mededeelingen door den verte genwoordiger van het publiekrecht 'ijk lichaam, ,in casu de provincie, op eèn be paald moment van beteekenis kan zijn. Een conflict van belangen. Acht de commissie mitsdien het laatst genoemde bezwaar van minder waarde het werd trouwens niet als bezwaar tegen de combinatie van functies aangevoerd van grooter gewicht oordeelt de commissie, gelijk, naar zij meent, ook de Staten zelf, het bezwaar dat tegen een combinatie van functies als hier bedoeld in het algemeen wordt aangevoerd. Een dergelijke combi natie van functies kan, ja moet, leiden tot een conflict van belangen. Een dergelijk conflict is nooit k priori uitgesloten, het ligt als 't ware besloten in het verschil van karakter tusschen een publiekrechte lijk lichaam, welks taak uitsluitend is het dienen van het publiek, belang en een pri vaatrechtelijke onderneming, die, ook waar haar streven strekt ten algemeene nutte, daarnaast gericht is en krachtens haar wezen gericht moet zijn op het maken van winst en welker gedragingen mitsdien door andere normen worden beheerscht dan bij een publiekrechtelijk lichaam het geval is. Komt er een conflict, dan ver keert degene, die een combinatie van func tie's in zich vereenigt, inderdaad in een moeilijke positie hij zal twee tegenstrij dige belangen, welke beider verzorging hem ter harte behoort te gaan, tegen el kander moeten afwegen en onvermijdelijk zal, hoe zijn beslissing ten slotte uitvalt, een dier belangen in meer of mindere mate in het gedrang komen. Dat de aan verschillende functies verbonden beloonin gen hierbij een doorslaande rol zouden spelen en dat gelijk door ter zake on kundigen en kwaadwilligen wel geschiedt derhalve van misbruik van functiën zou kunnen worden gesproken, wil de commis sie allerminst aanduiden, de goede trouw zou zij steeds als boven allen twijfel ver heven willen beschouwen, maar dit alles neemt niet weg, dat waar eenmaal een conflict bestaat, het gezag en de positie van hun, hem, die een dubbele functie vervult, geschokt kunnen worden en scha de kunnen lijden. En met zijn gezag en positie, ook het gezag en de positie van hei bestuurscollege, waarvan hij deel uit maakt. Zelfs de schijn moet worden vermeden. Het bestuur van een openbaar lichaam mag zelfs den schijn niet op zich laden, dat zijn handelingen door andere overwegingen worden geleid, dan die, ont leend aan het openbaar belang. En omdat de buitenwereld niet altijd weet te onder scheiden tusschen de verschillende, in één persoon vereenigde functies, is het verklaar baar, dat de beslissingen van een open baar bestuurscollege en de overwegingen, die tot het nemen dier beslissingen hebben geleid, vaak onjuist en niet overeenkom stig de werkelijkheid worden beoordeeld, te meer, waar veelal niet met volledige kennis van zaken wordt geoordeeld. Doch daarom is het begrijpelijk, dat de Staten de kopij voor de advertentie van het St. Nicolaas- nummer „Vliss. Courant" gereed te maken? U is er dan zeker van dat uw advertentie in den wedstrijd om belangrijke geldprijzen betrokken wordt. De wedstrijd vestigt de speciale aandacht op Uw adver tentie èn op Uw etalage. hebben willen uitspreken, gelijk zij door de op 18 .December 1935 aangenomen motie-Staverman deden, dat het onge- wenscht is dat leden van Ged. Staten privatum zitting hebben in het bestuur van privaatrechtelijke corporaties, waarbij de provincie financieel betrokken is. Een college als de Statén heeft wellicht niet tot taak, den enkeling te behoeden voor het doen van stappen, die meer of minder bedenkelijke gevolgen zullen hebben; het heeft daarentegen zeer zeker tot taak en zelfs tot plicht alles te doen wat mogelijk is om de positie van het provinciaal be stuur zoo onaantastbaar mogelijk te ma ken. Zuiverheid van politieke zeden is een te kostbaar goed, dan dat niet alle rodde len in het werk gesteld zouden mogen worden om te trachten te \oorkomen, dat zelfsde schijn gewekt wordt -als zou die zuiverheid zijn aangetast. Dit beoogden naar het oordeel der commissie, de Staten met het aannemen van de motie-Staver- man, zij was, gelijk de commissie reeds opmerkte gericht tegen toestanden, niet tegen personen. De zienswijze der Staten is thans bekenderkennende, dat een formeel verbod onmogelijk is, spreken zij als hun oordeel uit, dat zoowel in het belang van den persoon, als vooral in het belang van de gemeenschap, een combina tie van functies, als hier bedoeld, in het algemeen niet wenschelijk is. Is het dan echter ncodig dat de Staten nogmaals in een motie uitspreken, hetgeen reeds in de motie-Staverman was be lichaamd en door de Staten werd aan vaard? De commissie meent van niet en indien de Staten dit inzicht deelen, dan ware deze mededeeling door hen voor kennisgeving aan te nemen. Vanzelf volgt daar dan uit, dat de motie-Dekker en de motie-OnderdijkStaverman alsdan geen onderwerp van bespreking meer behoieven uit te maken. Uit het Gemeenteverslag over 1935 Vereeniging tot bestrijding der tuberculose Consultatiebureau) Het aantal consulten bedroeg in 1935 578. Voor de eerste maal kwamen 60 perso nen, waarvan 12 mannen, 20 vrouwen en 28 kinderen. Van de nieuw ingeschrevenenwaren lijdende aan actieve tuberculose 3 mannen, 8 vrouwen en 4 kinderen. Aan inactieve tuberculose leden 6 mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen. Geen tuberculose hadden3 mannen, 9 vrouwen en 22 kinderen. Van de nieuw ingeschrevenen waren ge zonden 53 personen door den huisarts, waarvan 12 actieve tuberculose hadden 2 door een consultatiebureau, waarvan 1 actieve tuberculose had 5 kwamen met medeweten van den huisarts waarvan 2 actieve tuberculose hadden. Van de oprichting af zijn thans 1910 per sonen ingeschreven. Van de op het bureau ingeschrevenen werden opgenomen 12 in een ziekenhuis, 20 in een sanatorium, waarvan 5 voor re kening van het invaliditeitsfonds. Onder deze 20 moeten ook de zeehospitium-kinde ren gerekend worden (12 Zonneveld). 37 personen deden een kuur thuis, waarvan 10 in een tent. Van de niet aan actieve tuberculose lij dende kinderen werden 14 in een gezond- heidskolonie. 2 in gezinsverpleging, opge nomen. Huurtoeslag werd aan 25 gezinnen gege ven gedurende het geheele jaar en weke- lijksche toeslag voor den wasch 3 maal en ook 3 maal voor hulp in de huishouding. Er werden 1830 warme maaltijden verstrekt door de bereidwilligheid van Vlissing- sche dames. Er werden 1767 huisbezoeken afgelegd c" 310 voor Maatschappelijk werk. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies (afdeeling Vlissingen). In 1935 zijn voor rekening van de afdee- ling Vlissingen van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie kolonies uitgezonden 57 kinderen in totaal gedurende 4330 verpleegdagen. Voor rekening van de gemeente verpleegde krankzinnigen en idioten. Op 31 December 1935 werden verpleegd 77 krankzinnigen, over de verschillende ge stichten verdeeld als volgt in het gesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom 51 in het gesticht „Coudewater" te Ros malen 3 in de kolonie voor krankzinnigen te Gheel (België) 9 in het „St. Anna gesticht" te Venraij 1 in het „St. Servatius gesticht" te Venraij 2 in het gesticht ,,'s Heeren Loo" te Ermelo 9 in het gesticht „Lozenoord" te Ermelo 1 in het gesticht „St. Jan Baptist" te Selzaete 1 De kosten van overbrenging, verpleging enz., hebben bedragen over 1934 45.821.62 en over 1935 43.088.81. In de verpleegkosten werd door particu lieren over 1935 ƒ5.984.65 (1934 12.389.20) en door de provincie over 1935 2.689.33 (1934 2.651.46) bijgedragen. Collecten. In 1935 werden voor verschillende doel einden een 12-tal collecten en een 6 tal bloempjés-' of speldjesdagen. gehouden 4 collecten en 3 bloempjes- of speldjesdagen werden geweigerd. Propaganda-vergaderïng Christelijke Besturenbond. Gisteravond hield de Chr. Besturenbond alhier haar jaarlijkschen propaganda- avond in het Concertgebouw. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst en heette de talrijke aanwezigen welkom. Spr. bracht dank aan de Chr. Zangvereeniging „Hoop op Zegen", die weder haar welwil lende medewerking verleende. Spr. wees er vervolgens op, dat gelukkig de werkzaamheden in onze stad, vnl. op on ze grootste industrieele onderneming „de Schelde", zich ten goede veranderd heb ben en velen weer arbeid hebben gevonden. Spr. zette de groote beteekenis der vakor ganisatie uiteen en ook het belang der propaganda-avonden, welke het C.N V. in deze maand op meer dan 150 plaatsen zal houden. Een der belangrijkste middelen om te behouden, wat de arbeidersbeweging in den loop der jaren heeft verkregen, is de trouw aan de organisatie. Zonder de vak beweging zouden de toestanden voor de ar beiders nog veel slechter zijn dan thans. Spr. hoopte, dat deze avond goede resul taten voor de Chr. organisaties zal afwer pen. De nood van dezen tijd. De heer G. Ekkel, voorzitter van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond, sprak daarna over het onderwerp „De nood van dezen tijd". Wanneer spr. hierover iets zeg gen wil, dan beteekent dit niet, dat er vroe ger geen sociale nood is geweest. Integen deel, door den loop der eeuwen is deze er geweest en nog wel in grootere mate dan tegenwoordig. Doch niet alleen sociale, doch ook geestelijke nood, die erger is dan. stof- felijken nood. Uit den geestelijken nood vloeit lichamelijke en sociale nood voort. De verwarring van dezen tijd is groot. Door communisme en nat.-socialisme zijn geheele volken in boeien geslagen, welks alle vrijheid onderdrukken. In Spanje botsen communisme en fascisme op elkander en het Spaansche volk bloedt uit duizend wonden. De groote wereldcrisis duurt reeds bijna 7 jaar een geheelen omkeer in de wereld- constructuur wordt hierdoor teweeg ge bracht En waar het op uitloopen zal, is niet te zeggen. Dank zij rationalisatie en techniek is de productie zooveel opgevoerd, dat er op alle terrein overvloed is, en toch lijden tienduizenden gebrek. Aan de gren zen van elk land worden wachters gezet om den invoer uit andere landen te belem meren. Te midden, van dezen nood staat de Chr. vakbeweging en zij heeft daarin een eigen taak, nl. om te strijden voor recht en ge- «taai éleBi dtsgg Is het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten vereenigbaar met een gesala rieerde functie in een onderneming waarin de Provincie financieel is ge ïnteresseerd Italië en Duitschland erkennen de re geering-Franco. (Buitenland), Verbitterde strijd in de buitenwijken van Madrid groote verwoestingen in de stad aangericht. (Buitenland), Weder verschillende ernstige ongeval len. (Gemengd Nieuws) Het kustvaartuig „Prinses Juliana11 verkeert in nood. (Scheepvaart), Storm in het Kanaal veroorzaakt de scheepvaart moeilijkheden. (Scheepvaart) Weer een auto op onbewaakten over weg vermorzeld. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN rechtighcid, om het sociale leven in te rich* ten naar de ordinantiën Gods. Na den wereldoorlog is de economischs oorlog verscherpt ingezet, met al de ellende daarvan. De staatslieden der wereld hou den geen rekening met Gods geboden, doch afgunst en naijver beheerscht het leven de? volken. De wereldhandel is tot 1/3 van den normalen omvang ineengeschrompeld. Ook ons land ondervindt in hooge mate den nadeeligen invloed van de wereldcrisis waarbij spr. nader stilstond. Een verschijnsel, dat hiermede ten nauw* ste samenhangt is de groote nood der werk* loozen, niet in het minst der jeugdige werkloozen, wier getal steeds toeneemt. Vaders en moeders zijn in nood over de toe* komst hunner opgroeiende kinderen. Ook de Chr. vakbeweging ondergaat al de spanningen van dezen tijd, doch juist nu moet de kracht van ons geloof en ons be-i ginsel blijken. Principieele weerstand moet geboden worden aan de zuigkracht van het communisme. De soc.-dem. heeft bijv. iu Frankrijk en België daaraan geen weer* stand kunnen bieden. Op bevel van Moskou volgt het commu* nisme tegenwoordig een andere taktiek dan; vroeger. Men komt niet meer met de ge* balde vuist, maar met het zoet gefluit van den vogelaar. Men wil graag met andere groepen een eenheidsfront vormen vooral tegen het opkomende fascisme. De Chr. vakbeweging zal zich niet lateit verlokken, doch kiest haar eigen weg ea zelfstandigheid en heeft op het terrein vaq den arbeid nog een groote taak te ver* vullen. De Chr. zangvereeniging „Hoop op Ze gen" zong vervolgens op onberispelijke wij ze, onder leiding van haar directeur, dea heer A. Bosdijk „Motet" van Jos. Haydt* en „Woudconcert" van M. C. de Roovaart, De eisch van ons beginsel Na de pauze sprak de heer A. Stapel* kamp, voorzitter van het C.N.V., over „Dq eisch van ons beginsel". Spr. wees op het verheugende feit, dat ook in onze stad de werkgelegenheid verruimd is. Spr. heeft hoop, dat in Nederland het ergste op hec gebied der werkloosheid is geleden en dat het cijfer eenigszins zal dalen, al zal het nog jaren duren eer het oude welvaartspeil weder is bereikt. Niet alleen hierover ia spr. verheugd, doch niet minder over het feit dat na 7 jaren van geweldige crisis, zóó hevig als de wereld nog nooit had ge kend, de kracht van de Chr. vakbeweging ongebroken is. Wij hebben het zeer moeilijk gehad en hadden met veel zorgen te kam*

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1